Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali izdvojena tema

poruka: 7.593
|
čitano: 1.851.233
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ova tema je sadržajno povezana sa sljedećim temama: Uvod u elektrotehniku (istosmjerna struja), Best-buy oprema za samogradnju (DIY)
14 godina
moderator
offline
Re: Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali
Dex.pwn kaže...
Posvijetli me

 Evo

Original Original
 
Fake Fake
 

ITelektronika kaže...

Ne vidim šta bi moglo krenuti po zlu ako su baterije falš :-)

 Samo ovako nešto, pogodi odakle slika 

 

http://www.bug.hr/forum/topic/sluzbene-obavijesti-pravila/pravila-foruma/96209.aspx
12 godina
odjavljen
offline
Re: Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali
I dalje ne kužim gdje je caka. Kako znaš da je fejk?
9 godina
offline
Re: Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali
XXX-Man kaže...

ITelektronika kaže...

Ne vidim šta bi moglo krenuti po zlu ako su baterije falš :-)

 Samo ovako nešto, pogodi odakle slika 

 

Izgleda odlično, nekako se i nadam tome :-)

14 godina
moderator
offline
Re: Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali

Ako ti zbilja ne vidiš razliku na + polu, onda nema smisla dalje ti objašnjavati... 

 

Original ima 3 "nožice", dok ove koje Liitokala prodaje imaju 5. Ako imaju 5 nikako ne mogu biti original.

http://www.bug.hr/forum/topic/sluzbene-obavijesti-pravila/pravila-foruma/96209.aspx
9 godina
offline
Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali

Ekipa, koristite li lab. izvore napajanja? Koje? I mislite li da ima smisla samogradnja istih?

Preferirate switch ili linearna napajanja za radni stol? Zašto?

 
0 0 hvala 0
12 godina
odjavljen
offline
Re: Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali

Po meni se ne isplati. Imaš na Aliu da uzet gotova napajanja, bez kućišta.

12 godina
neaktivan
offline
Re: Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali
"switch ili linearna napajanja za radni stol? Zašto?"

obje verzije.

- Linearni je galvanski odvojen i manji shum, veca sigurnost kod upotrebe u kombinaciji sa gen.funkcija i osciloskopa. Mana je glomaznost, ventilator, disipacija...

- Switch je manji, elegantniji, tisi, efikasniji, jeftiniji u samogradnji kad se koriste gotovi moduli
ali
kod nekih modela cesto nije potpuna galvanska izolacija!, veci shum u naponu ...

Zavisi sto radis, po meni pozeljno je imati obje verzije.

Samogradnja se moze isplatiti hobisticki u smislu da u procesu proucavanja i izrade naucis dosta toga (i kroz skupe greske :))
Profesionalno ovisi o poslu ako je unosan posao nema smisla samogradnja ali onda je veliki izazov izabrati "pravo" lab. napajanje jer tu ima puuno sitnih detalja koji mogu postati iritirajuci pa cak i potencijalno opasni po elektroniku.
7 godina
offline
Re: Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali

nebi se bas slozi da je linearni s puno manjim šumom(50-100Hz hum smatram šumom isto), za linearni treba dosta elektrolita ili regulatori da bi ima manje šuma, a switching se lako rješi s par minijaturnih low esr elektrolita. problem s šumom s smps je zbog loopova, tj switching napajanja jesu galvanski odvojena, jedino zbog EMC standarda su cesto spojeni primar i sekundar s Y kondenzatorom(PRIGND-CAP-SECGND) da bi se imale di praznit struje visoke frekvencije koje kapacitivno prolaze preko trafa na sekundar i da bi se smanjila radijacija s sekundara, ali nazalost ovo zahtjeva bolji filter na ulazu iz mreže jer donekle penosi rf smetnje direkt s mreže na sekundar.

tako da nema baš win win situacije i najbolje kako je kolega reka sta je prakticno za konkretnu namjernu, nekad linearni nekad smps, iako moderni smps je cesto bolja solucija.

samogradnja smps se nikako ne isplati, sigurno neces ustedit jer ti sigurno layout/pcb nece iz prve radit kako treba, a dobre komponente su skupe kad ih kupuješ po komad dva, pa onda puste nebuloze s transformatorima i namatanjima, pa pfc pa filteri, pa puste slucajne antene, puno jeftinije i sigurnije je kupit low end gotovo smps napajanje pa ga onda po potrebi malo modificirat ako treba.

12 godina
odjavljen
offline
Re: Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali
Već kad smo kod njega, podijelite svoja napajanja koja imate.
9 godina
offline
Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali

Hvala svima na odgovorima, stvarno su od pomoći.

 

dabar_solta_V2 kaže...

nebi se bas slozi da je linearni s puno manjim šumom(50-100Hz hum smatram šumom isto),

 Još malo ću vas udaviti.

Ako bi uspoređivali nekakav diy lab s ebay-a, nekako mislim da bi recimo Delta napajanje (za lap) bila fer usporedba ili da ipak odaberem neku drugu opciju, ideje?

 
0 0 hvala 0
9 godina
offline
Re: Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali
Dex.pwn kaže...
Već kad smo kod njega, podijelite svoja napajanja koja imate.

Koristim linearna, Rigol DP811a 20v/10A ili 40V/5A, Focus (kinez) 2*30v/5A, i neki kinez 30v/5A.

Planiram switch čisto da imam jedno napajanje veće snage.

I na stolu u izradi u sklopu mog malog projekta DM-011998 cca 6usd ebay.

Nekako mi se čini da bi možda mogao biti čisto ok nakon par korekcija ozbiljnijih pogrešaka u dizajnu.

 

12 godina
neaktivan
offline
Re: Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali
ITelektronika kaže...

Hvala svima na odgovorima, stvarno su od pomoći.

 

dabar_solta_V2 kaže...

nebi se bas slozi da je linearni s puno manjim šumom(50-100Hz hum smatram šumom isto),

 Još malo ću vas udaviti.

Ako bi uspoređivali nekakav diy lab s ebay-a, nekako mislim da bi recimo Delta napajanje (za lap) bila fer usporedba ili da ipak odaberem neku drugu opciju, ideje?

 Vjerovatno si u pravu 

ali :)

po mom hoby iskustvu-slucaju ako ste skrti ... jako skrti :)) tada bi savjetovao reciklazno dvoriste, odjel elektronika. 

Vise ne trebam kupovati kosilice, puhalice lisca, tv, monitor, laptop, tablet, mobitel, step motore, punjace, napajanja bilo koje snage - vrste ... sve je tamo

 

9 godina
offline
Re: Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali
anndrej kaže...
Vjerovatno si u pravu 

ali :)

po mom hoby iskustvu-slucaju ako ste skrti ... jako skrti :)) tada bi savjetovao reciklazno dvoriste, odjel elektronika. 

Vise ne trebam kupovati kosilice, puhalice lisca, tv, monitor, laptop, tablet, mobitel, step motore, punjace, napajanja bilo koje snage - vrste ... sve je tamo

 

Ideja mi je za yt kanal složiti jedan mali hoby stol za elektroniku. Pritom da bude funkcionalan a za što manje novaca.

Dakle, škrt sam i želim biti što škrtiji. Razmotriti ću, hvala.

 

 

 

 

 

15 godina
offline
Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali

Jel zna neko di ima ze kupit ovakve potenciometre?

Moj PC  
0 0 hvala 0
7 godina
offline
Re: Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali

Traži na aliexpressu, ebayu itd. pod nazivom gear dial turntable/potentiometer ili volume potentiometer.

 

Kruha i igala...
Poruka je uređivana zadnji put sub 9.5.2020 23:15 (fer-de-lance).
12 godina
neaktivan
offline
Re: Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali
ITelektronika kaže...
anndrej kaže...
Vjerovatno si u pravu 

ali :)

po mom hoby iskustvu-slucaju ako ste skrti ... jako skrti :)) tada bi savjetovao reciklazno dvoriste, odjel elektronika. 

Vise ne trebam kupovati kosilice, puhalice lisca, tv, monitor, laptop, tablet, mobitel, step motore, punjace, napajanja bilo koje snage - vrste ... sve je tamo

 

Ideja mi je za yt kanal složiti jedan mali hoby stol za elektroniku. Pritom da bude funkcionalan a za što manje novaca.

Dakle, škrt sam i želim biti što škrtiji. Razmotriti ću, hvala.

 

 

 

 

 

  Ovaj projekt sa - DM-011998 cca 6usd ebay  - i ispravljenim greskama zvuci jako primamljivo. Nestrpljiv sam da tako nesto vidim :)

Poruka je uređivana zadnji put sub 9.5.2020 23:46 (anndrej).
12 godina
odjavljen
offline
Re: Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali
XXX-Man kaže...

Ako ti zbilja ne vidiš razliku na + polu, onda nema smisla dalje ti objašnjavati... 

 

Original ima 3 "nožice", dok ove koje Liitokala prodaje imaju 5. Ako imaju 5 nikako ne mogu biti original.

 

Možda nisu original al moguće da imaju deklarirani kapacitet.

14 godina
offline
Re: Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali
Dex.pwn kaže...
XXX-Man kaže...

Ako ti zbilja ne vidiš razliku na + polu, onda nema smisla dalje ti objašnjavati... 

 

Original ima 3 "nožice", dok ove koje Liitokala prodaje imaju 5. Ako imaju 5 nikako ne mogu biti original.

 

Možda nisu original al moguće da imaju deklarirani kapacitet.

Kapacitet je samo jedna od specifikacija baterije.

7 godina
offline
Re: Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali
anndrej kaže...
..

po mom hoby iskustvu-slucaju ako ste skrti ... jako skrti :)) tada bi savjetovao reciklazno dvoriste, odjel elektronika. 

Vise ne trebam kupovati kosilice, puhalice lisca, tv, monitor, laptop, tablet, mobitel, step motore, punjace, napajanja bilo koje snage - vrste ... sve je tamo

 

 da mi je otpad ko šta dave sa eevblog ima stalno bi bi glavon u smecu :)

salu na stranu, mrzin koristit nepoznate ili ebay komponente na neki prototip, previše puta me zeznilo pa proveden par dana gubljenja vremena trazenja greske na pcb a ono pokvarena komponenta, elektroliti na ebay-u su užasno loše kvalitete npr.

puno jeftinije i kvalitetnije od držanja doma cjelog stocka s ebaya i brže je s npr mousera narucit tocno sta ti treba za taj projekt, a sve komponente su top kvalitete i prodaju ih doslovno na komade, cak i smd!

14 godina
moderator
offline
Re: Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali
Dex.pwn kaže...

 

Možda nisu original al moguće da imaju deklarirani kapacitet.

 Joj ajde nemoj se uvaljivati još dublje 

 

Kapacitet je samo jedna od mnogih specifikacija koje baterija ima. 

Najveći je problem lažno deklarirana vrijednost maksimalne struje punjenja i pražnjenja. To direktno utjeće na sigurnost.

Također tu je i broj ciklusa koji može izdržati.

I još mnogo drugih stvari...

http://www.bug.hr/forum/topic/sluzbene-obavijesti-pravila/pravila-foruma/96209.aspx
Poruka je uređivana zadnji put ned 10.5.2020 17:06 (XXX-Man).
7 godina
offline
Re: Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali
dabar_solta_V2 kaže...
anndrej kaže...
..

po mom hoby iskustvu-slucaju ako ste skrti ... jako skrti :)) tada bi savjetovao reciklazno dvoriste, odjel elektronika. 

Vise ne trebam kupovati kosilice, puhalice lisca, tv, monitor, laptop, tablet, mobitel, step motore, punjace, napajanja bilo koje snage - vrste ... sve je tamo

 

 da mi je otpad ko šta dave sa eevblog ima stalno bi bi glavon u smecu :)

salu na stranu, mrzin koristit nepoznate ili ebay komponente na neki prototip, previše puta me zeznilo pa proveden par dana gubljenja vremena trazenja greske na pcb a ono pokvarena komponenta, elektroliti na ebay-u su užasno loše kvalitete npr.

puno jeftinije i kvalitetnije od držanja doma cjelog stocka s ebaya i brže je s npr mousera narucit tocno sta ti treba za taj projekt, a sve komponente su top kvalitete i prodaju ih doslovno na komade, cak i smd!

 Koliko dugo traje i koliko košta dostava s mousera? Da li se plaća carina?

Poruka je uređivana zadnji put ned 10.5.2020 16:45 (It'sMe932).
12 godina
odjavljen
offline
Re: Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali
TME, LCSC i DigiKey također
TME ima male mranže, iz EU je. LCSC ima dosta komponenti, a najjače je što su svaku komponentu slikali posebno.
DigiKey je onak, li la. Ne sviđa mi se sajt, nekak je nabacan.
Poruka je uređivana zadnji put ned 10.5.2020 17:22 (Dex.pwn).
14 godina
odjavljen
offline
Re: Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali
It'sMe932 kaže...
dabar_solta_V2 kaže...
anndrej kaže...
..

po mom hoby iskustvu-slucaju ako ste skrti ... jako skrti :)) tada bi savjetovao reciklazno dvoriste, odjel elektronika. 

Vise ne trebam kupovati kosilice, puhalice lisca, tv, monitor, laptop, tablet, mobitel, step motore, punjace, napajanja bilo koje snage - vrste ... sve je tamo

 

 da mi je otpad ko šta dave sa eevblog ima stalno bi bi glavon u smecu :)

salu na stranu, mrzin koristit nepoznate ili ebay komponente na neki prototip, previše puta me zeznilo pa proveden par dana gubljenja vremena trazenja greske na pcb a ono pokvarena komponenta, elektroliti na ebay-u su užasno loše kvalitete npr.

puno jeftinije i kvalitetnije od držanja doma cjelog stocka s ebaya i brže je s npr mousera narucit tocno sta ti treba za taj projekt, a sve komponente su top kvalitete i prodaju ih doslovno na komade, cak i smd!

 Koliko dugo traje i koliko košta dostava s mousera? Da li se plaća carina?

 

Par dana, preko 50 e je besplatna inače 20, ne plaća se carina, ide iz eu.

http://www.bug.hr/forum/post/predstavljanje/slike-vaseg-hardvera/1959989.aspx
12 godina
odjavljen
offline
Re: Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali
Kako spremate, i označavate komponente? Vodite li kakav popis komponenti
 
0 0 hvala 1
7 godina
offline
Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali

Zadnjih 6 mjeseci sam koristio LCSC ali ubijaju me čekanja od 3-4 tjedna za dostavu. Sad je još i više zbog ove situacije.


EDIT: Jel dajete pločice na izradu nekome u HR i koliko su cijene?

Poruka je uređivana zadnji put ned 10.5.2020 18:14 (It'sMe932).
 
0 0 hvala 0
12 godina
odjavljen
offline
Re: Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali
JLC samo.
7 godina
offline
Re: Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali
Dex.pwn kaže...
JLC samo.

Ja isto uzimam od njih ali većinu vremena su mi to neki prototipovi pa na kraju uvijek 4 pločice praktički bacim a samo jednu zalemim. Znam za http://www.markovac.hr/ ali nisam još ništa naručivao kod njih. Morat ću probati uskoro...

Na kraju bi još cijena i mogla ispasti jednaka , JLC + shipping ili Markovac ali samo jedna pločica (koliko mi zapravo i treba).

Poruka je uređivana zadnji put ned 10.5.2020 18:48 (It'sMe932).
9 godina
offline
Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali

Jel netko razmišljao o CNC strojevima za izradu prototipova PCB-a?
Ima li itko iskustva s tim?

 
1 0 hvala 0
14 godina
odjavljen
offline
Re: Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali
It'sMe932 kaže...
Dex.pwn kaže...
JLC samo.

Ja isto uzimam od njih ali većinu vremena su mi to neki prototipovi pa na kraju uvijek 4 pločice praktički bacim a samo jednu zalemim. Znam za http://www.markovac.hr/ ali nisam još ništa naručivao kod njih. Morat ću probati uskoro...

Na kraju bi još cijena i mogla ispasti jednaka , JLC + shipping ili Markovac ali samo jedna pločica (koliko mi zapravo i treba).

 

Nemoj, ako baš želip iz hr tiplon je najbolji. Ali svi ti u hr nisu pogodni za male količine (čitaj ispod 100 ili 1000 ovisi). OSH park je ok kad nema problema s poštarinom kao sada.

 

ITelektronika kaže...

Jel netko razmišljao o CNC strojevima za izradu prototipova PCB-a?
Ima li itko iskustva s tim?

 

Ima netko na električna vozila forumu, potraži malo ne znam sad napamet temu.

http://www.bug.hr/forum/post/predstavljanje/slike-vaseg-hardvera/1959989.aspx
12 godina
odjavljen
offline
Re: Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali
Vjerojatno se može 3D printer prenamjeniti u glodalicu za PCBejeve
Ova tema je sadržajno povezana sa sljedećim temama: Uvod u elektrotehniku (istosmjerna struja), Best-buy oprema za samogradnju (DIY)
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice