Nije on ni lud :D znaci iskoristis "poklonjene" milijune kako bi uspostavio biznis, privukao investitore i onda od novca investitora "odreknes" se drzave i kao vratis novac jer ionako je biznis sad vec "u hodu".
znači svi oni koji su pisali "uvik kontra...takva sorta" bili proglašavani hrvatskim jalom na kraju ispali u pravu
Mate je iskoristio fondove za 90 milijuna beskamatnog kredita.
Kod banke bi ga to koštalo minimalno milion kamata na godinu.
-lako za jalne-zlobne kritičare.. no ne vidim da se bug posipa pepelom.. ni malo, onako simbolički? ništa? nisu znali, bili upozoreni, kriterij-logika i nešto kao novinarska etika ako to još postoji?
-naprosto rimac ne isporučuje ugovoreno, nakon par pomaka rokova.. ipak prije kolovoza (kad bi vjerojatno silom zakona uslijedio epilog u remetincu?) .. a što će od 'prvog komercijalnog' robotaxija biti, vidjet ćemo (ili vjerojatnije nećemo).. kao i usputno pitanje, što je s VGParkom, vlasništvom-investicijom i pogonom za 'proizvodnju' vozila verne? ništa? bi li neka bezvezna firmica dobila dozvole-lokaciju itd? .. ili postoje li još školski primjeri slavljenja rimca, kao idola djece i primjera kako je moguće napraviti nešto važno-veliko.. nema više takvih priča.. za djecu? :) ..
Pa kako, pa kako? Što kažu oni koji su nas nedavno zvali ovdje ''jalnušima'' 😂
A dobro, kako god, uvijek je BiH blizu ili u krajnjem slučaju Kazahstan.
Za svaki posudeni novac bi trebalo vratiti sa kamatom
Za svaki posudeni novac bi trebalo vratiti sa kamatom
jedina kamata koja se priznaje su zatvor i pad vlade...
"Nakon što 31. kolovoza ove godine istekne rok za realizaciju projekta, kako piše Jutarnji, 171 milijun eura bit će preusmjeren u državnu riznicu te će ih Vlada moći potrošiti sukladno vlastitim potrebama."
Nismo niti sumnjali u to. 
Je li se može znati na temelju čega je on uopće prvobitno dobio pare?
"Nakon što 31. kolovoza ove godine istekne rok za realizaciju projekta, kako piše Jutarnji, 171 milijun eura bit će preusmjeren u državnu riznicu te će ih Vlada moći potrošiti sukladno vlastitim potrebama."
Nismo niti sumnjali u to. 
Vlada RH smije preusmjeriti taj novac natrag u državni proračun (riznicu) jer se radi o sredstvima iz Nacionalnog plana oporavka i otpornosti (NPOO) koja se ne vraćaju automatski u Bruxelles, već ostaju na raspolaganju državi za druge projekte. 
To je zakon EU, a ne naš (moj i Plenkijev)
-lako za jalne-zlobne kritičare.. no ne vidim da se bug posipa pepelom.. ni malo, onako simbolički? ništa? nisu znali, bili upozoreni, kriterij-logika i nešto kao novinarska etika ako to još postoji?
-naprosto rimac ne isporučuje ugovoreno, nakon par pomaka rokova.. ipak prije kolovoza (kad bi vjerojatno silom zakona uslijedio epilog u remetincu?) .. a što će od 'prvog komercijalnog' robotaxija biti, vidjet ćemo (ili vjerojatnije nećemo).. kao i usputno pitanje, što je s VGParkom, vlasništvom-investicijom i pogonom za 'proizvodnju' vozila verne? ništa? bi li neka bezvezna firmica dobila dozvole-lokaciju itd? .. ili postoje li još školski primjeri slavljenja rimca, kao idola djece i primjera kako je moguće napraviti nešto važno-veliko.. nema više takvih priča.. za djecu? :) ..
"U pravu si za jednu stvar – matematika i kalendar su neumoljivi. Rokovi su pomicani više puta, a projekt autonomnih vozila i svega oko Vernea (i kampa u Svetoj Nedelji / VG-u) ušao je u fazu u kojoj se više ne može živjeti na obećanjima i renderima, nego isključivo na opipljivim, operativnim rezultatima. To je činjenica.
Međutim, zašto mislim da nema potrebe za 'posipanjem pepelom'?
Posao tehnološkog časopisa je da prati tehnologiju u nastajanju. Kada neka tvrtka dobije stotine milijuna eura od investitora poput Porschea ili Hyundaija, kada preuzme Bugatti, i kada država iza nje stane s golemim projektom – to je prvorazredna tehnološka i društvena vijest.
Bug je te najave prenosio onako kako su predstavljene, jer bi ignoriranje takvih projekata s pozicije tehnološkog medija bilo apsurdno.
Ali, postoji razlika između prenošenja vijesti i praćenja procesa i slijepog vjerovanja.
Ako pogledaš Bug tekstove unazad zadnjih nekoliko godina, vidjet ćeš da su redovito i precizno bilježili svako kašnjenje, svaki pomaknuti rok, svaku predaju (ili nepredaju) financijskih izvješća i svaku opravdanu skepsu javnosti i struke. Nije šutio o tome.
Što se tiče 'priča za djecu' i stvaranja idola – tehnološki svijet je pun projekata koji su zvučali kao znanstvena fantastika.
Neki uspiju i promijene svijet (poput SpaceX-a koji je isto kasnio godinama i spektakularno eksplodirao u počecima), a neki završe kao teški promašaji ili predmet istraga.
Bug nije tu tu da bude sudac prije suda, niti vizionar koji unaprijed znaju ishod. Bugovci su kroničari. Verne i cijela ta priča sada su stigli do zida – ili će isporučiti ono što je ugovoreno i zakonski propisano, ili će uslijediti epilog koji spominješ.
Vjerujem da će Bug kao i do sada, o tome izvještavati točno, objektivno i bez navijanja za bilo koju stranu."

Odbijam vjerovati da su HDZova vlada i sin HDZovog osudenika za gospodarski kriminal, kojem je nadimak Lažibrada, svjesno obmanjivali javnost kako bi prvi dobili vise sredstva iz EU fonda, a drugi dobio beskamatni kredit. Odbijam!
PS Plenki ocito ima lijepe odnose sa vrhuskom EU kad je cijeli ovaj igrokaz osobno blagoslovila i Von Der Leyen. Cini se da ce se dio sredstava vratiti i u privatne dzepove.
Pitam se tko zna što je sve obećao privatnim investitorima.
"Nakon što 31. kolovoza ove godine istekne rok za realizaciju projekta, kako piše Jutarnji, 171 milijun eura bit će preusmjeren u državnu riznicu te će ih Vlada moći potrošiti sukladno vlastitim potrebama."
Nismo niti sumnjali u to. 
Vlada RH smije preusmjeriti taj novac natrag u državni proračun (riznicu) jer se radi o sredstvima iz Nacionalnog plana oporavka i otpornosti (NPOO) koja se ne vraćaju automatski u Bruxelles, već ostaju na raspolaganju državi za druge projekte. 
To je zakon EU, a ne naš (moj i Plenkijev)
Nisam siguran da Vlada tek tako može preusmjeriti novac. Već vidim bravure Plenkija kod von Layenice, kako se iz ovoga izvući. Realniji scenarij je manja slijedeća i sve ostale isplate. Uvjet za dobivanje EU novaca po tranašama je bio ispunjavanje svih pokazatelja uključujući i Rimca. Zadnja tranša je čekala njega, bez toga nema isplate i drugima- citiram:
30.3.26 - Europska komisija danas je Hrvatskoj isplatila 8. tranšu iz Mehanizma za oporavak i otpornost u iznosu od 897 milijuna eura, nakon što je Hrvatska uspješno ispunila svih 17 pripadajućih reformskih i investicijskih pokazatelja.... -Proizvodnju i testiranje 60 verifikacijskih prototipova te testiranje sustava za autonomnu vožnju
"Nakon što 31. kolovoza ove godine istekne rok za realizaciju projekta, kako piše Jutarnji, 171 milijun eura bit će preusmjeren u državnu riznicu te će ih Vlada moći potrošiti sukladno vlastitim potrebama."
Nismo niti sumnjali u to. 
Vlada RH smije preusmjeriti taj novac natrag u državni proračun (riznicu) jer se radi o sredstvima iz Nacionalnog plana oporavka i otpornosti (NPOO) koja se ne vraćaju automatski u Bruxelles, već ostaju na raspolaganju državi za druge projekte. 
To je zakon EU, a ne naš (moj i Plenkijev)
Nisam siguran da Vlada tek tako može preusmjeriti novac. Već vidim bravure Plenkija kod von Layenice, kako se iz ovoga izvući. Realniji scenarij je manja slijedeća i sve ostale isplate. Uvjet za dobivanje EU novaca po tranašama je bio ispunjavanje svih pokazatelja uključujući i Rimca. Zadnja tranša je čekala njega, bez toga nema isplate i drugima- citiram:
30.3.26 - Europska komisija danas je Hrvatskoj isplatila 8. tranšu iz Mehanizma za oporavak i otpornost u iznosu od 897 milijuna eura, nakon što je Hrvatska uspješno ispunila svih 17 pripadajućih reformskih i investicijskih pokazatelja.... -Proizvodnju i testiranje 60 verifikacijskih prototipova te testiranje sustava za autonomnu vožnju
znaci mogli bi samo tako spusiti koju milijardu... eura...? Tak nekak ja to tumacim...
Bug je te najave prenosio onako kako su predstavljene, jer bi ignoriranje takvih projekata s pozicije tehnološkog medija bilo apsurdno.
Ali, postoji razlika između prenošenja vijesti i praćenja procesa i slijepog vjerovanja.
..
- postoji razlika, kao u svemu ostalom u životu.. prenjeti vijest, biti novinar, realno-kritički postavljati pitanja.. ili biti PR marketing uz 'ogradu' ''samo smo prenosili vijesti'' .. onak, držanje lojtre je suučesništvo, barem formalno pranje ruku ili pepel? ništa? indiferentni? .. nisu bili neutralni kad je bilo aktualno, kad su se spaljivale vještice-protivnici za kritiku.. kriterij, plaćenog oglasnika?
- što kad prenosiš nešto što je možda istina, možda laž? što s istraživačkim novinarstvom dok copypaste iste vijesti natipkanu od pr-odjela ne treba ni prenositi, osim zbog zarade-klika odnosno novca.. a kad je novac-interes u pitanju, kad se ovakve stvari dogode.. tad je vrlo legitimno pretpostaviti, pitati se.. jesu li bugovci znali, svjesno.. ili nisu? Pri čemu nisu bili neutralni, 'prenositelji'..
- odavno imamo primjer Lucijan Carića i npr opklade.. nije se znalo? možda-ako-ili.. nikakvih pitanja, sumnja-skepsa.. dovoljno uvjerljivo je podijeliti rendere stockfotki, pogotovo posljednja godina kad ni vjerni novinari nisu pozivani na prezentacije ničeg, npr poslagani testni-oštećeni, snima ih rimac, ne neutralna treća osoba-novinar.. kao i 'prve komercijalne vožnje robotaksija po zg..' .. novinari? tko slika fotke? .. da ih barem plaća to bi bilo neko objašnjenje, no više ih ni ne plaća.. jednostavno, šute. .. odnosno u korelaciji šutnja je možda simboličko posipanje pepelom ako gledamo što je srž nekog posla, pa je to čak kad razmislim ok, onak.. ajde barem sad šuti (i ne seri dalje..) ako do sad nisi ništa rekao, a nije da nije bilo prilike, razloga ili barem tračak sumnje.. onak, dođe mi 'žao' ministra prometa koji godinu produžetka jadan mora šutjeti jer nema što odgovoriti novinarima, onih nešto što još postavljaju pitanja kao gdje je novac ili ispunjenje ugovorenog..
-možda griješim.. možda je bug imao članak recimo naslova, što-ako.. npr povrat ako ne isporuči ugovoreno, do rokova, prolongiranih, nekoliko puta..
-ostalo što novinari mogu (ili moraju-trebaju?) .. ostala pitanja, koja pošto je ovo bug, it-časopis (+auto + mreža..) nije u domeni it-časopisa, pa tematski ne moraju pokrivati, ne moraju pitati-pisati.. no pišu, ali ne postavljaju osnovna pitanja novinarstva, izvještavanja.. što, kako, kad, tko, zašto, čime, .. ništa
-točno, postoji razlika, prenošenje vijesti ili slijepo vjerovanje.. što misliš gdje po tome spada bug-forum? a jesu li pratili poces, postavljali pitanja? jesu li bili novinari ili pr-oglasnik? što bi ti odgovorio, ako se moj odgovor već može isčitati :) ..
-drugi dio, čime se tematski bavi neki časopis, sport, zabava, auti, moda, it .. bug ima i autonet, nije samo it-računala, a i da je za čipove, danas sve ima čip, mikrovalna-wifi.. tako da su mogli reći, ne pišemo o tome jer to nije naša domena.. nećemo se petljati itd.. ali nisu, pisali su, komentirali, slikali, promovirali.. dok su skeptični-cinici ili kritičari dobili etiketu hr-jal ..
-s druge strane, ako časopis treba ostati u svojoj domeni.. opet tad svi građani hr trebaju komentirati, jer se svih nas to tiče, dotiče.. porezni novac hr-eu, pa i ponos, kao što je kad slavimo srebrene ili kad čekamo isporuku preko granice maminja ili aktualnih bjegunaca.. nešto što se ne tiče buga-časopisa ili foruma? ne tiče se svih nas? .. mislim da nas se to sve 'tiče'... a važno je napraviti razliku, slaviti pozitivno, uspjeh, trud.. kritizirati-kazniti krađu, prevaru.. ili se varam?
-koliko firmi ima rimac, obitelj, koje povezano posluju, pretakanje iz šupljeg u prazno, tko je i kako kupio zemljište uz obilaznicu za VGP, dozvole i sl. tričarije, ono što bi novinar normalno pitao, a pošto su i autonet, ne vidim razlog da oni to do sad nisu nikog pitali ili barem podigli obrvu? neznanje? .. još gore ako znaju, šute.. ili-ili i tad problem.. i to ne samo bug, mediji.. tko postavlja pitanje o izvrđenju pravomoćne presude rimčevom ocu? institucije? čemu služe vijesti-novinari? .. samo naplati oglasnika?
-kad netko prebroji medijske najave prodaje npr nevera i konkretne brojke u papirima npr porezne, što vidi? .. plenky&tomek se par godina distanciraju od naslikavanja s rimcem, do demonstracije (ne)vozila su se svi gurali u kadar s njim.. čak ni zgurček više nije u kadru, pa i fotelja u saboru kao ručica-žeton.. to je medijski-javno vidljivo već dvije godine, ako su do tad možda naivno vjerovali, što za posljednju godinu ničega osim odgoda i rendera? .. što s renderima ratkapa na ponyjima ili uber, što je verne, logotip ili robotaxi? ratkapa? posrednička platforma za uslugu? nitko se ne pita, ne piše.. a posao novinara je što ako ne postavljati pitanja, ne (samo) navijati-hvaliti.. tj kvalitetnije je biti kritičan-cinik s pitanjima nego papagaj-oglasnik-plaćenik.. i mada se od novca živi, rizično je .. ostane smrad..
Meni vezano uz ove fondove najvise smetaju dvije stvari. Prva je ta da se novac opet potrosio na sufinanciranje zivljenja u ionako pretrpanom Zagrebu. Druga ta sto je te novce mogao dobiti netko cije je, inace zdravo poslovanje, poljuljano mjerama u doba korone ili ratom u Ukrajini.
Suprotno onom sto mnogi Zagrepcani misle, zivot u glavnom gradu debelo je sufinanciran. Od mjerljivih poput obnove od potresa (mjera vrijedna 2mlrd i 700 milijuna eura), preko onih manje mjerljivih poput centralizacije drzavnih, kulturnih, obrazovanih i zdravstvenih institucija (subvencioniranje kroz place radnika i izgradnju infrastrukture) pa do gotovo nemjerljivih zbog odlijeva mozgova, centralizacije moci (kad ti nesto treba lakse je to pogurati kad si u ZG) i donosenja zakona koji rjesavaju njihove probleme (a ne probleme drugih gradova).
I od cijelog tog kupusa mi odaberemo investirati u projekt koji ce, pazite sad ovo, spustiti cijenu taksija u Zagrebu! Pa j*bote.
Sto je s Deutz Fahrom u Zupanji? Proizvodili su kombajne. Rat u Ukrajini im je unistio dva trzista -- Ukrajinu i Rusiju. Propali su i 250 ljudi je ostalo bez posla. PRAVILI SU KOMBAJNE. Osim sto i ih je tesko prozivodit (sve je tesko proizvodit), mozemo reci i da su strateski bitni. Ako nasi poljoprivrednici ostanu bez kombajna, jest cemo volane robotaxija u Svetoj Nedelji.
Sto je s Andritz TEPom u Slavonskom Brodu? Rade rostove za termoelektrane. Proizvodi vrijedni par sto milijuna eura na godisnjoj bazi. Proizvod se salje Dunavom iz Vukovara do Beca. Opet nekoliko trzista unisteno zbog EU politike.
Siguran sam da takvih primjera ima diljem lijepe nase. Zasto se sufinancira cijena taksija u Zagrebu???

Da, sve neargumentirane gluposti koje su se pojavljivale u komentarima ubile bi u pojam i one najupornije. Baš zanimljivo da su nesposobni, ljubomorni i priglupi komentatori bili toliko uporni u priči da se prodaje magla i najavljuju nerealne stvari da sada ispada kao da su oni vlastoručno tipkanjem po tipkovnicama promijenili realnost. 
Za svaki posudeni novac bi trebalo vratiti sa kamatom
Zato jer su to bespovratna sredstva koja se vraćaju :)
U Sovjetskoj Rusiji ako kažeš da ćeš napraviti nešto, moraš to i napraviti. Inače osvojiš putovanje na Arhipelag Gulag.
Vidim Matini zagovaratelji i dalje jašu. Osim što ostavljaju dojam jeftinog sendvičara sa svojim "vi samo mrzite sve rvacko i jal jal jal" ne pridonose ničim raspravi. Također pokazuju da im je razumijevanje tematike(tehnologije) na apsurdno niskoj razini..
Imamo gore iznad u postovima osobu koja sad brani BUG. Kao samo prenose i samo prenosili. Možda... No, sjetimo se prije sad već ohoho godina, kad je Matan ponosno najavljivao Concept ovaj, onaj, rasprodaju ovih modela, onih modela, rekordi ovakvi ili onakvi, naravno sve BEZ REZULTATA U TOM TRENUTKU.. Komentari su ovdje logično pitali, gdje su dokazi za tvoje tvrdnje, jer u protivnom nije ništa drugo nego magla. Pa je veliki boss Matan urgirao kod Petrica, pa je svaka kritika kartonirana, a potom su i na određeno vrijeme komentari na SVAKU PR objavu koju je BUG "samo prenosio" kao portalski članak ISKLJUČENI.
Logično da ako ti 2017-8 iskačeš iz paštete, tvrdiš da si rasprodao 150 auta na neviđeno performansi nikad viđenih, da bi konačno uspio nekakvi homologirani proizvod sličnih karakteristika predstaviti javnosti 7-8 godina kasnije, naravno bez dokazanih značajnih prodajnih rezultata, stvarno nije neočekivano da će netko reći da prodaje maglu..
Na stranu to, vratimo se samo na ovu temu robotaksija, obećanih stvari u ugovoru, tehnološkog stanja u svijetu i nepostojeće kritike/stvarne analize od vjerojatno nauglednijeg IT časopisa ne samo u zemlji, rekao bih u regiji. Dakle, kao časopis/portal koji se bavi tehnologijom, računalima, softverom, hardverom, očekivao bih da za jednu takvu ZNAČAJNU stvar bude malo analize. Mislim, možda mi je promaklo, ali stvarno se ne sjećam da je netko uzeo ugovore koje je neMatanova firma sklopila s državom za financiranje putem NPOOa i prošao što su oni to naveli unutra, koje vremenske rokove su si zadali, kakvo je stanje tih sustava trenutno u svijetu i koliko je taj plan realan i ugovor ispunjiv ili ne. Pa svakome tko zna bar pročitati par rečenica, upisati u google 2-3 pojma i koliko toliko koristiti logiku to pada u vodu odmah. Mi tu pričamo u ugovoru za financiranje i razvoj nekakvog novog ekosustava urbane mobilnosti s autonomnim vozilima PETE RAZINE, kasnije promjenjeno u izradu prototipova, pa kasnije promjenjeno u taxi službu. 10 sekundi guglanja i shvatiš da sustavi u vozilima poput Mercedesa, BMWa, Audija i slično spadaju u TREĆU razinu, čak i Waymo koji GODINAMA prije nego je Matan otvorio firmu testirao autonomnu vožnju i dalje jedva spada u RAZINU ČETIRI... I sad će u Hrvatskoj, firma otvorena par dana prije potpisivanja ugovora, s par zaposlenika i studoša, napraviti nešto što Bosch s Mercedesom, BMWom i ostatkom Njemačke autoindustrije nije, nešto što Waymo s masovnim financiranjem Googla godinama i testiranjem na miljardama kilometara NIJE..
Vidiš, to je cijeli problem. Lijepo sanjariti da će možda to postati stvarno, al onda treba reći da je to samo san. Izuzev Carića, nijedan istaknuti hrvatski ITevac nije postavio pitanje stvarne izvedivosti obećanog. Dapače, krenulo je masovno pljuvanje po Cariću, ismijavanje izgleda i slične metode marginaliziranja.
Poanta svega je, država je masovnu količinu love iz tog fonda usmjerila u Matanova obećanja. Za koja je u startu bilo očito da nisu ostvariva. Mnoge druge firme su možda mogle s daleko manjim iznosima proširiti svoje poslovanje, ali nemaju političko zaleđe. A možda je i cilj bio da se projekt nikad ne ostvari i da se lova "vraća", ali naravno zbog ovog ili onog razloga, neće se vratiti u cijelosti ili s kamatama.
I u konačnici, taj novi "sustav urbane mobilnosti" nikako ne rješava problem previše vozila u gradu. NEMOGUĆE je riješiti problem prevelike količine dodajući JOŠ..
E sad, da je tih 180 miljuna eura potrošeno na poboljšanje javne infrastrukture, dalo bi se reći da postoji mogućnost barem malog poboljšanja problema..
Otom potom, očekujem "sendvičare" da krenu sa "a što si ti napravio, što se ti nisi prijavio za pare, jal, jal, jal".. Odgovor odmah, nije mi tata posudio par desetaka miljuna kuna i nisam član plave partije(nisam član nijedne stranke) stoga nisam provjereni kadar.
Vidim Matini zagovaratelji i dalje jašu. Osim što ostavljaju dojam jeftinog sendvičara sa svojim "vi samo mrzite sve rvacko i jal jal jal" ne pridonose ničim raspravi. Također pokazuju da im je razumijevanje tematike(tehnologije) na apsurdno niskoj razini..
Imamo gore iznad u postovima osobu koja sad brani BUG. Kao samo prenose i samo prenosili. Možda... No, sjetimo se prije sad već ohoho godina, kad je Matan ponosno najavljivao Concept ovaj, onaj, rasprodaju ovih modela, onih modela, rekordi ovakvi ili onakvi, naravno sve BEZ REZULTATA U TOM TRENUTKU.. Komentari su ovdje logično pitali, gdje su dokazi za tvoje tvrdnje, jer u protivnom nije ništa drugo nego magla. Pa je veliki boss Matan urgirao kod Petrica, pa je svaka kritika kartonirana, a potom su i na određeno vrijeme komentari na SVAKU PR objavu koju je BUG "samo prenosio" kao portalski članak ISKLJUČENI.
Logično da ako ti 2017-8 iskačeš iz paštete, tvrdiš da si rasprodao 150 auta na neviđeno performansi nikad viđenih, da bi konačno uspio nekakvi homologirani proizvod sličnih karakteristika predstaviti javnosti 7-8 godina kasnije, naravno bez dokazanih značajnih prodajnih rezultata, stvarno nije neočekivano da će netko reći da prodaje maglu..
Na stranu to, vratimo se samo na ovu temu robotaksija, obećanih stvari u ugovoru, tehnološkog stanja u svijetu i nepostojeće kritike/stvarne analize od vjerojatno nauglednijeg IT časopisa ne samo u zemlji, rekao bih u regiji. Dakle, kao časopis/portal koji se bavi tehnologijom, računalima, softverom, hardverom, očekivao bih da za jednu takvu ZNAČAJNU stvar bude malo analize. Mislim, možda mi je promaklo, ali stvarno se ne sjećam da je netko uzeo ugovore koje je neMatanova firma sklopila s državom za financiranje putem NPOOa i prošao što su oni to naveli unutra, koje vremenske rokove su si zadali, kakvo je stanje tih sustava trenutno u svijetu i koliko je taj plan realan i ugovor ispunjiv ili ne. Pa svakome tko zna bar pročitati par rečenica, upisati u google 2-3 pojma i koliko toliko koristiti logiku to pada u vodu odmah. Mi tu pričamo u ugovoru za financiranje i razvoj nekakvog novog ekosustava urbane mobilnosti s autonomnim vozilima PETE RAZINE, kasnije promjenjeno u izradu prototipova, pa kasnije promjenjeno u taxi službu. 10 sekundi guglanja i shvatiš da sustavi u vozilima poput Mercedesa, BMWa, Audija i slično spadaju u TREĆU razinu, čak i Waymo koji GODINAMA prije nego je Matan otvorio firmu testirao autonomnu vožnju i dalje jedva spada u RAZINU ČETIRI... I sad će u Hrvatskoj, firma otvorena par dana prije potpisivanja ugovora, s par zaposlenika i studoša, napraviti nešto što Bosch s Mercedesom, BMWom i ostatkom Njemačke autoindustrije nije, nešto što Waymo s masovnim financiranjem Googla godinama i testiranjem na miljardama kilometara NIJE..
Vidiš, to je cijeli problem. Lijepo sanjariti da će možda to postati stvarno, al onda treba reći da je to samo san. Izuzev Carića, nijedan istaknuti hrvatski ITevac nije postavio pitanje stvarne izvedivosti obećanog. Dapače, krenulo je masovno pljuvanje po Cariću, ismijavanje izgleda i slične metode marginaliziranja.
Poanta svega je, država je masovnu količinu love iz tog fonda usmjerila u Matanova obećanja. Za koja je u startu bilo očito da nisu ostvariva. Mnoge druge firme su možda mogle s daleko manjim iznosima proširiti svoje poslovanje, ali nemaju političko zaleđe. A možda je i cilj bio da se projekt nikad ne ostvari i da se lova "vraća", ali naravno zbog ovog ili onog razloga, neće se vratiti u cijelosti ili s kamatama.
I u konačnici, taj novi "sustav urbane mobilnosti" nikako ne rješava problem previše vozila u gradu. NEMOGUĆE je riješiti problem prevelike količine dodajući JOŠ..
E sad, da je tih 180 miljuna eura potrošeno na poboljšanje javne infrastrukture, dalo bi se reći da postoji mogućnost barem malog poboljšanja problema..
Otom potom, očekujem "sendvičare" da krenu sa "a što si ti napravio, što se ti nisi prijavio za pare, jal, jal, jal".. Odgovor odmah, nije mi tata posudio par desetaka miljuna kuna i nisam član plave partije(nisam član nijedne stranke) stoga nisam provjereni kadar.
Bug je primarno tehnološki, hardverski i softverski medij, a ne istraživačko-politički portal koji češlja ugovore s državom.
Bug (pogotovo kroz autore poput Dragana Petrića ili Mira Rosandića) jest pratio i komentirao nerealna obećanja, ali kroz prizmu tehnologije, a ne politike.
Razumijem tvoj stav i upis ti ej legitiman. Svatko tko prati domaću tech scenu ima pravo tražiti dublju analizu tako velikog projekta. Međutim, mislim da promašuješ samu bit i primarnu ulogu časopisa kao što je Bug.
Evo zašto smatram da je tvoja kritika prema Bugu u ovom slučaju prestroga:
Format i niša medija: Bug je primarno ICT časopis fokusiran na hardver, softver, potrošačku elektroniku i globalne tehnološke trendove. Analiza državnih ugovora, NPOO fondova i pravnih obveza spada u domenu istraživačkog i političko-ekonomskog novinarstva (čime se detaljno bave mediji poput Forbesa, Indexa ili Telegrama), a ne u domenu tech recenzija.
Kritika je postojala (ali u tech okvirima): Ako pratiš njihove uvodnike, kolumne (npr. Dragan Petrić) i Bugov podcast, itekako se raspravljalo o autonomnoj vožnji i nerealnim rokovima. Bug je od početka bio skeptičan prema Level 5 autonomiji u zadanim rokovima, jer prate stanje u svijetu (Waymo, Cruise, Tesla) i znaju koliko je to tehnološki teško izvedivo.
Kao najugledniji tech medij u regiji, Bug nastoji izbjeći ulaženje u politička blata i 'navijačke' tabore koji prate svaku raspravu o Rimcu u Hrvatskoj. Oni prate tehnologiju kada je ona opipljiva i dostupna za testiranje, a ne politička obećanja na papiru.
Ukratko, slažem se da je duboka analiza ugovora potrebna društvu, ali adresa za to su istraživački novinari koji se bave javnim financijama, dok od Buga trebamo očekivati stručnu tehničku analizu onog trenutka kada ti robotaksiji stvarno krenu u komercijalni pogon."
Novinari koji testiraju grafičke kartice i pišu o umjetnoj inteligenciji nemaju pravne i ekonomske alate za češljanje ugovora o javnoj nabavi, jednako kao što politički novinari ne znaju testirati stabilnost procesora.
Bug je primarno tehnološki, hardverski i softverski medij, a ne istraživačko-politički portal koji češlja ugovore s državom.
Bug (pogotovo kroz autore poput Dragana Petrića ili Mira Rosandića) jest pratio i komentirao nerealna obećanja, ali kroz prizmu tehnologije, a ne politike.
Razumijem tvoj stav i upis ti ej legitiman. Svatko tko prati domaću tech scenu ima pravo tražiti dublju analizu tako velikog projekta. Međutim, mislim da promašuješ samu bit i primarnu ulogu časopisa kao što je Bug.
Evo zašto smatram da je tvoja kritika prema Bugu u ovom slučaju prestroga:
Format i niša medija: Bug je primarno ICT časopis fokusiran na hardver, softver, potrošačku elektroniku i globalne tehnološke trendove. Analiza državnih ugovora, NPOO fondova i pravnih obveza spada u domenu istraživačkog i političko-ekonomskog novinarstva (čime se detaljno bave mediji poput Forbesa, Indexa ili Telegrama), a ne u domenu tech recenzija.
Kritika je postojala (ali u tech okvirima): Ako pratiš njihove uvodnike, kolumne (npr. Dragan Petrić) i Bugov podcast, itekako se raspravljalo o autonomnoj vožnji i nerealnim rokovima. Bug je od početka bio skeptičan prema Level 5 autonomiji u zadanim rokovima, jer prate stanje u svijetu (Waymo, Cruise, Tesla) i znaju koliko je to tehnološki teško izvedivo.
Kao najugledniji tech medij u regiji, Bug nastoji izbjeći ulaženje u politička blata i 'navijačke' tabore koji prate svaku raspravu o Rimcu u Hrvatskoj. Oni prate tehnologiju kada je ona opipljiva i dostupna za testiranje, a ne politička obećanja na papiru.
Ukratko, slažem se da je duboka analiza ugovora potrebna društvu, ali adresa za to su istraživački novinari koji se bave javnim financijama, dok od Buga trebamo očekivati stručnu tehničku analizu onog trenutka kada ti robotaksiji stvarno krenu u komercijalni pogon."
Novinari koji testiraju grafičke kartice i pišu o umjetnoj inteligenciji nemaju pravne i ekonomske alate za češljanje ugovora o javnoj nabavi, jednako kao što politički novinari ne znaju testirati stabilnost procesora.
Čovjek se zove Dragan Petric, mogao si do sada već naučiti.
Isprike Draganu, no navikao sam se na Petrić kako se je prezivao (to nisi znao)
Nije promet zatvoreni sistem. Dodaje drugačije “još”. Sada dominiraju individualni automobili, on dodaje aute za dijeljenje. Vidi New York, na cesti uglavnom Taxi, vlastiti automobil si rijetko tko može priuštiti. Da u ZG izbaciš individualne aute, treba ponuditi alternativu. Za sada su to bus, tramvaj i razni “Uberi”. Vern je takav.

