ako je moguce neka nabave neke koji se ne kvare svakih 5 stanica, kao zadnja serija novih tramvaja
ako je moguce neka nabave neke koji se ne kvare svakih 5 stanica, kao zadnja serija novih tramvaja
Nastoje podržati ovo malo domaće industrije što je ostalo... A i neki tvrde da su normalni problemi s uhodavanjem novih modela, navodno se nadograđuju nakon što u praksi uoče kritične dijelove.
Drago mi je što se Hrvatskoj proizvode trmvaji, ali mi žao što nije neki dizajn. Baci pogled na nove u EU.
Nastoje podržati ovo malo domaće industrije što je ostalo...
Sad je pitanje ima li to smisla. Ono, javna nabava?
To će sad valjda umjesto Rimakovih robotaksija 
Nastoje podržati ovo malo domaće industrije što je ostalo...
Sad je pitanje ima li to smisla. Ono, javna nabava?
Ne samo da je javna nabava - nego nam to u potpunosti financira EU (Nacionalni plan oporavka)!
https://www.safu.hr/zagreb-potpisan-ugovor-o-20-novih-tramvaja/ (objava od prije tri godine)
"Nove tramvaje radit će zagrebačka tvrtka Končar, koja je jedina poslala službenu ponudu na međunarodni javni natječaj."
Nastoje podržati ovo malo domaće industrije što je ostalo...
Sad je pitanje ima li to smisla. Ono, javna nabava?
Ne samo da je javna nabava - nego nam to u potpunosti financira EU (Nacionalni plan oporavka)!
https://www.safu.hr/zagreb-potpisan-ugovor-o-20-novih-tramvaja/ (objava od prije tri godine)
"Nove tramvaje radit će zagrebačka tvrtka Končar, koja je jedina poslala službenu ponudu na međunarodni javni natječaj."

Lijepo si opisao pad napona na mreži u koju nije ulagano od yuge
otvorio sam članak radi informacije da saznam tko proizvodi te tramvaje i nisam saznao ali jesam dvaput pročitao da je pri općio gradonačelnik.
Da nije komentara ne bih saznao.
Javne nabave su tolika glupost te se radi toga sve gradi samo najjefnije, što u pravilu znači ne kvalitno.
X puta sam čuo kukanjavu ljudi koji odlučuju , recimo ravnatelj škole i sl. ustanova kako bi vrlo rado izabrali nešto kvalitetnije što će se na duže staze pokazati jeftinije ali nažalost ne prolazi pa se sve raspada, krpa i popravlja te prepravlja. I onda imamo skuplju pitu od tepsije.
Budi promjena koju želiš vidjeti u svijetu ASICS
Javne nabave su tolika glupost te se radi toga sve gradi samo najjefnije, što u pravilu znači ne kvalitno.
Javna nabava nema veze ni s cijenom ni s kvalitetom.
Ima veze s onim tko ju je pisao i za koga.
Budi promjena koju želiš vidjeti u svijetu ASICS
I mogu napraviti takvu JN. To nije problem, samo ju treba znati napisati, kao i definirati sustav bodovanja.
Problem je što jako malo ljudi u državi zna raspisati funkcionalne specifikacije, bar 95% ih je tehničkih gdje se lako mulja i pogoduje odabranima, na stranu što malo ljudi u državi zna raspisati natječaje već ih raspisuje netko drugi.
Da ne govorim o budžetima, nekad su odokastičnim pi puta oko metodama, nekad u detaljni euro i cent, nekad se mulja s više bagatelnih... U ovih par desetljeća sve sam vidio.
Nažalost jeftiniji ili namješteni pobjeđuje na javnom natječaju , a oba odabira su pogrešni. E sad može se namjestiti na bolji odabir, riskirati i biti uhićen ako nemaš zaleđe.
Budi promjena koju želiš vidjeti u svijetu ASICS
Javna nabava je smisljena da ucini sto vise stete i iscrpi sto vise javnih sredstava. Tu nema neke rasprave. Trebalo bi mijenjati i zakon i institucije.
Nažalost jeftiniji ili namješteni pobjeđuje na javnom natječaju , a oba odabira su pogrešni. E sad može se namjestiti na bolji odabir, riskirati i biti uhićen ako nemaš zaleđe.
Izgubila za sto tisuća kuna? 
Kad ih počneš gubiti na par stotina, javi. 
"Namještanje" na bolji odabir se radi u startu, u samoj specifikaciji. Ako je RfP dobro odrađen, nema tu rizika ili pravnih problema.
otvorio sam članak radi informacije da saznam tko proizvodi te tramvaje i nisam saznao ali jesam dvaput pročitao da je pri općio gradonačelnik.
Da nije komentara ne bih saznao.
Javne nabave su tolika glupost te se radi toga sve gradi samo najjefnije, što u pravilu znači ne kvalitno.
X puta sam čuo kukanjavu ljudi koji odlučuju , recimo ravnatelj škole i sl. ustanova kako bi vrlo rado izabrali nešto kvalitetnije što će se na duže staze pokazati jeftinije ali nažalost ne prolazi pa se sve raspada, krpa i popravlja te prepravlja. I onda imamo skuplju pitu od tepsije.
dobit ćeš proizvod točno onakav kakav si naručio. ako si napisao loše specifikacije ili ih nisi uopće napisao, proizvod će biti u skladu s time ili ga, poslije možebitnog atesta, možeš odbiti. ako napišeš da hoćeš 10 kom drvenih stolaca, a ne napišeš kojeg drveta, dobit ćeš kineski bor, a ne mahagonij. ništa čudno.
nije uvijek kriva država, ima nešto, osim korupcije i u ljudima.
ili zatražiš za potrebe lokalne samouprave (brzo povlačenje iz ureda do prve gostionice s nabijenim janjcima) poslovnu limuzinu s 6 cilindarskim dizelo, i pogonom na sve kotače i min točno 570 l obujma prtljažnika...
sve je to javna nabava...
Radi se o javnoj zgradi , znači bili su natječaji za vanjska stolarija, fasada,... kakve tehnikalije i detalje da napišemo za to , da budu od mahagonija 😅 uzima se koliki imamo proračun , znači obična plastična stolarija.
Firma nam ugradila valjda škart škartova, rolete se non stop raspadaju te zovi majstore da promijene, čak i šarke pucaju, a iznad kutije od roleta nisu zatvorili rupu te nakon kiše curi voda u prostorije, isto i na spojevima blokova prozora- između kutija roleta se vidi nebo (razmak od par milimetara) te propuh tuče i kad je zatvoreno, oni graničnici roleta popucali te rolete ako ih digneš previše gore ostane zaglavljena pa na katu radimo akrobacije da spustimo roletu, prizemlje nije toliki problem izađeš van i motkom spustiš roletu , a što se tiče vizualnog ostavili naljepnice izvana na plastici, kao i što su ručkice zavrnuli na te naljepnice pa i iznutra djelići naljepnice se vide.
Možda smo trebali uzeti neku proviziju u kuverti pa bi ispalo bolje 😭 ... majko mila , nemate pojma kako je teško u javnim zgradama dobiti prave "majstore" , jednostavno ih nema svi zajebu, a gdje još "kradeze bakarači" i kuverte i namještanje trpiti. Ali ima i toga naravno.
Zovemo najbolju firmu u VK za kamere , alarme i video nadzor (Codelect). Frajeri od 7 do 17 rade i ne naprave , zamjene ispravnu kameru, i pregore im dva neka pojačala, te onda radi toga otkriju da je moguće problem sa strujom te će doći drugi dan da promijene kabel, te kaže glavni majstor od njih troje: nećemo puno naplatiti ali moramo opravdati svoj rad gazdi i ispišu radni nalog na faking 400 eura 🙄 No "super" sad imamo viška kameru ako iduća crkne.
Osobno sam prisustvovao ljepljenju reklamnih naljepnica na izloge , znači meni privatno za firmu, majko mila šlamperaj strašan od "majstora", morao sam majstorima crtati da ne useru sve i svejedno me najbolja firma u VK namagarčila (CD Design), najviše sam njih izabrao radi kvalitete a dobio govno. "Majstori" na musavo staklo lijepe reklamu , poludio sam kad sam vidio te im prstom upirao gdje je prljavo pa da očiste prije naljepnice. Objašnjavam jednom , drugi sjebe... nalijepi onu naljepnicu na vrata ukoso , zamolim ga da stavi vodoravno i centrira pa je jedva odlijepio i "popravio"... do tad onaj drugi zajebe na izlogu...
Budi promjena koju želiš vidjeti u svijetu ASICS
Radi se o javnoj zgradi , znači bili su natječaji za vanjska stolarija, fasada,... kakve tehnikalije i detalje da napišemo za to , da budu od mahagonija 😅 uzima se koliki imamo proračun , znači obična plastična stolarija.
Firma nam ugradila valjda škart škartova, rolete se non stop raspadaju te zovi majstore da promijene, čak i šarke pucaju, a iznad kutije od roleta nisu zatvorili rupu te nakon kiše curi voda u prostorije, isto i na spojevima blokova prozora- između kutija roleta se vidi nebo (razmak od par milimetara) te propuh tuče i kad je zatvoreno, oni graničnici roleta popucali te rolete ako ih digneš previše gore ostane zaglavljena pa na katu radimo akrobacije da spustimo roletu, prizemlje nije toliki problem izađeš van i motkom spustiš roletu , a što se tiče vizualnog ostavili naljepnice izvana na plastici, kao i što su ručkice zavrnuli na te naljepnice pa i iznutra djelići naljepnice se vide.
Možda smo trebali uzeti neku proviziju u kuverti pa bi ispalo bolje 😭 ... majko mila , nemate pojma kako je teško u javnim zgradama dobiti prave "majstore" , jednostavno ih nema svi zajebu, a gdje još "kradeze bakarači" i kuverte i namještanje trpiti. Ali ima i toga naravno.
Zovemo najbolju firmu u VK za kamere , alarme i video nadzor (Codelect). Frajeri od 7 do 17 rade i ne naprave , zamjene ispravnu kameru, i pregore im dva neka pojačala, te onda radi toga otkriju da je moguće problem sa strujom te će doći drugi dan da promijene kabel, te kaže glavni majstor od njih troje: nećemo puno naplatiti ali moramo opravdati svoj rad gazdi i ispišu radni nalog na faking 400 eura 🙄 No "super" sad imamo viška kameru ako iduća crkne.
Osobno sam prisustvovao ljepljenju reklamnih naljepnica na izloge , znači meni privatno za firmu, majko mila šlamperaj strašan od "majstora", morao sam majstorima crtati da ne useru sve i svejedno me najbolja firma u VK namagarčila (CD Design), najviše sam njih izabrao radi kvalitete a dobio govno. "Majstori" na musavo staklo lijepe reklamu , poludio sam kad sam vidio te im prstom upirao gdje je prljavo pa da očiste prije naljepnice. Objašnjavam jednom , drugi sjebe... nalijepi onu naljepnicu na vrata ukoso , zamolim ga da stavi vodoravno i centrira pa je jedva odlijepio i "popravio"... do tad onaj drugi zajebe na izlogu...
Takve fuserske radove se jednostavno ne plati nego se jos i tuzi sza odstetu. Nije mi jasno kako ljudi nikako d shvate zasto na zapadu rade kako treba. Jer kupac zna svoja prava a to je da nemora platiti kada mu se napravi fuserski i lose.
Dapace ta na javnoj nabavi odradena stolarija bi trebala biti prijavljena odredenim ustanovama. 
A to su sve kao neke "sitnice" koje niti ne skužiš na pravu, kad si račun već potpisao (ono što u narodu kažemo "drži vodu dok majstori odu".
Naravno možeš se ti boriti kasnije pa tražiti svoja prava što tebe košta živaca, vremena i uputne pobjede na kraju.
Budi promjena koju želiš vidjeti u svijetu ASICS
A to su sve kao neke "sitnice" koje niti ne skužiš na pravu, kad si račun već potpisao (ono što u narodu kažemo "drži vodu dok majstori odu".
Naravno možeš se ti boriti kasnije pa tražiti svoja prava što tebe košta živaca, vremena i uputne pobjede na kraju.
Ma naravno ako si potpisao da je sve dobro i u redu, kasnije samo vrijedi reklamacija a u becu ti garantiram da su sud i ostale ustanove na tvojoj strani.
Radi se o javnoj zgradi , znači bili su natječaji za vanjska stolarija, fasada,... kakve tehnikalije i detalje da napišemo za to , da budu od mahagonija 😅 uzima se koliki imamo proračun , znači obična plastična stolarija.
Firma nam ugradila valjda škart škartova, rolete se non stop raspadaju te zovi majstore da promijene, čak i šarke pucaju, a iznad kutije od roleta nisu zatvorili rupu te nakon kiše curi voda u prostorije, isto i na spojevima blokova prozora- između kutija roleta se vidi nebo (razmak od par milimetara) te propuh tuče i kad je zatvoreno, oni graničnici roleta popucali te rolete ako ih digneš previše gore ostane zaglavljena pa na katu radimo akrobacije da spustimo roletu, prizemlje nije toliki problem izađeš van i motkom spustiš roletu , a što se tiče vizualnog ostavili naljepnice izvana na plastici, kao i što su ručkice zavrnuli na te naljepnice pa i iznutra djelići naljepnice se vide.
Možda smo trebali uzeti neku proviziju u kuverti pa bi ispalo bolje 😭 ... majko mila , nemate pojma kako je teško u javnim zgradama dobiti prave "majstore" , jednostavno ih nema svi zajebu, a gdje još "kradeze bakarači" i kuverte i namještanje trpiti. Ali ima i toga naravno.
Zovemo najbolju firmu u VK za kamere , alarme i video nadzor (Codelect). Frajeri od 7 do 17 rade i ne naprave , zamjene ispravnu kameru, i pregore im dva neka pojačala, te onda radi toga otkriju da je moguće problem sa strujom te će doći drugi dan da promijene kabel, te kaže glavni majstor od njih troje: nećemo puno naplatiti ali moramo opravdati svoj rad gazdi i ispišu radni nalog na faking 400 eura 🙄 No "super" sad imamo viška kameru ako iduća crkne.
Osobno sam prisustvovao ljepljenju reklamnih naljepnica na izloge , znači meni privatno za firmu, majko mila šlamperaj strašan od "majstora", morao sam majstorima crtati da ne useru sve i svejedno me najbolja firma u VK namagarčila (CD Design), najviše sam njih izabrao radi kvalitete a dobio govno. "Majstori" na musavo staklo lijepe reklamu , poludio sam kad sam vidio te im prstom upirao gdje je prljavo pa da očiste prije naljepnice. Objašnjavam jednom , drugi sjebe... nalijepi onu naljepnicu na vrata ukoso , zamolim ga da stavi vodoravno i centrira pa je jedva odlijepio i "popravio"... do tad onaj drugi zajebe na izlogu...
Znači, sve što si naveo pokazuje kako se loše radi JN. 
Radiš li doma stolariju ako nemaš dovoljan budžet? Ako ideš, ideš li na najjeftiniju opciju ili parcijalno?
Platiš li majstoru ako ne odradi posao?
Radiš li nešto bez razmišljanja koji su sve postupci potrebni?
Kad vidiš da majstor radi šlampavo, izbaciš li ga van ili nastaviš dalje?
Sve su to stvari koje se daju napraviti kako spada i u JN, samo treba bolje planiranje i budžetiranje.
Da.
Da.
Da.
Ne, pokušam na fin način. Problem je kad su radovi započeli , majstora idućeg nećeš uloviti godinu dana , tako da pomiri se sa fušerajom i svako će ti naplatiti radio -ne radio , svira radio!
Što je JN?
Budi promjena koju želiš vidjeti u svijetu ASICS
Da.
Da.
Da.
Ne, pokušam na fin način. Problem je kad su radovi započeli , majstora idućeg nećeš uloviti godinu dana , tako da pomiri se sa fušerajom i svako će ti naplatiti radio -ne radio , svira radio!
Što je JN?
Jugoslavenska Nabava? 
taj novi novi tramvaj je praktički samo izgledom drukciji od "novog" tramvaja, pa ne znam zašto se ovi novi novi toliko više kvare
Da.
Da.
Da.
Ne, pokušam na fin način. Problem je kad su radovi započeli , majstora idućeg nećeš uloviti godinu dana , tako da pomiri se sa fušerajom i svako će ti naplatiti radio -ne radio , svira radio!
Što je JN?
Ajme majko. 
Zato i je tako.
JN - javna nabava. Valjda najčešća skraćenica u državnim financijama. 
Sve što znam o životu naučio me Đelo Hadžiselimović
Budi promjena koju želiš vidjeti u svijetu ASICS
Duboko sam u šestom desetljeću, što misliš koliko sam prošao JN i imao posla s raznim majstorima? 

