Nosite li sat?

poruka: 3.155
|
čitano: 1.181.847
|
moderatori: DrNasty, pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
15 godina
offline
Re: Nosite li sat?
nkdz kaže...
Mitch kaže...

Kvaliteta satova je bolja nego ikad. Kvaliteta braceleta i ostalih stvari oko satova znacajno opada. Samo Cartier i JLC imaju dobre sekundarne strapove jer ih i dalje proizvodi Camille Fournet.

Danas si srednja klasa u EU moze priustit Grand Seiko Spring Drive tipa Snowflake. Takav movement (pogotovo u titaniju) nije postojao u tom segmentu prije. Svjetlosna godina od 1980., stoljece ispred 2010. Medutim brze zarade tipa Swatch x Omega Moonswatch su smece. Ali srednji segment ubija (Tudor, Grand Seiko, Longines, Cartier, Zenith).

 

Paul Newman Daytona je na glasu jer je klasik, medutim taj sat se pored keramicke Daytone iz 2017. doslovno raspada.

 

Danas Rolex 3135 prolazi kao prosjecan movement. A dugo godina je bio kralj svega ispod Pateka.

 

Nekadasnji mikrobrendovi, a danas najtrazeniji, tipa FP Journe, su unaprijedili industriju nenormalno godina. Hrabri su cak i radit Quartz modele koji traju 10 godina kroz mehanicko pauziranje. A da ne krenem o pravim mikrobrendovima tipa Ming, Urwerk, Ressence itd.

Urarstvom se bavim iz hobija u posljednje vrijeme, otvorio sam i servisirao podosta satova različitih godišta i proizvođača, što mehaničkih, što kvarcnih. Trenutno sam na razini da mogu obaviti kompletan servis raznih mehaničkih satova jeftinije klase (npr. rusi, Darwill, Sicura, razni japanci, itd...), a nadam se da ću s vremenom steći  dovoljno iskustva da bez straha mogu servisirati i skuplje satove. Što se mehaničkih satova tiče, tehnologija je ista od samoga početka i ništa se tu drastično nije mijenjalo. Dijelovi svakog mehanizma su identični - glavna opruga, drivetrain, nemirnica, vilica, balansni kotač itd. Zadnja velika inovacija bila je prije ohoho vremena kada su se počeli koristiti jewelsi na mjestima pivota zupčanika što je značajno doprinijelo dugovječnosti i robusnosti kod padova i šokova, te rotor za automatsko navijanje. Kod kvarcnih satova od inovacija mi pada napamet solarno punjenje i kontrola putem radio valova, nema ni tu neke promjene, Myotini mehanizmi su isti već desetljećima uz tek manje korekcije kojima se postigla ušteda energije. I jeftini Myotini kvarcni mehanizmi  projektirani su s očekivanim životnim vijekom od 15+ godina. 

 

Hoću reći, robusnost i dugovječnost i  kod mehaničkih i kod kvarcnih mehanizama prisutna je već desetljećima. Primjera radi, imam Seiko 6309 kalibar (kupljen 1981. u SR Njemačka za cca 100 tadašnjih DEM) koji bez  problema i dan-danas radi, a taj sad nije servisiran nikada! Razlike između npr. tog kalibra (Seiko 6309) i onoga koji se u suvremenim satovima susreće ( npr. Seiko NH35A) su vrlo, vrlo male. 

 

 

 Slazem se, ali ovdje pricamo o nekoj drugoj razini ipak. Seiko nece micat trziste. S druge straneg, danas i prije 30 odina je velika razlika u dostupnosti satova visoke frekvencije kucanja s veliki power reservom, npr Grand Seiko 9SA5

 

Pogledaj Ressence ROCS 3 npr u ulju:

 

https://ressencewatches.com/pages/rocs

 

Ili od jeftinijih Oris Calibre 111:

https://www.oris.ch/en/watch/artelier-calibre-111/01-111-7700-6061-set-1-23-82

Poruka je uređivana zadnji put čet 3.8.2023 19:09 (Mitch).
9 godina
offline
Nosite li sat?

Nedavno mi bio rodjendan pa ako netko zeli donirat  ..Nznm zašto al meni je Tag Heurer Carrera tiha patnja...Baš mi je na prvu sjeo i svidio mi se ...Iako ima par modela ali više mi ih je i lijepo...Jednog dana...Jednog dana.....

Bolje dvaput tri odjednom nego ni jednom jednu dvaput
16 godina
offline
Re: Nosite li sat?
Nego, jel nosi tko Casioak? Nije
Mi baš blizu fizički neki dućan, ali slike na ruci su dobrodošle. 😀

Htio bi jedan full sportski sat, ali mi se čini ogroman.
9 godina
offline
Re: Nosite li sat?
Nemam Casioak sad kod sebe, ali mogu ti reći da je jedan od najnosivijih i kompaktnih G Shocka. Imam malo zapešće i Casioak divno leži.
14 godina
online
Re: Nosite li sat?

Evo ja ću stavit sliker jer ga ja imam i moram se složit s kolegom Medom da se nosi odlično i da nije velik te je vrlo lagan - uglavnom po meni nobrainer za takav sat...

 

sretno

 

 

12 godina
offline
Re: Nosite li sat?
HAL kaže...
Nego, jel nosi tko Casioak? Nije
Mi baš blizu fizički neki dućan, ali slike na ruci su dobrodošle. 😀

Htio bi jedan full sportski sat, ali mi se čini ogroman.

 

Kad prolazi na mojoj ručici od 15-16cm onda znaš da dimenzije na papiru za ovaj sat ne znače nešto :)

15 godina
offline
Re: Nosite li sat?
Casioak je odlican. Ali ako imas prosjecan zglob, uzmi zensku verziju GMAS2100.
9 godina
offline
Nosite li sat?

Malo kasnim s ljetnim satom, ali ja na more ionako idem tek u rujnu :P

 

Citizen BN0150 Eco Drive u zelenoj. Eksta grab 'n' go satić. Samo mu je ova originalna guma dosta tvrda, tako da to mijenjam ASAP.

 

 

16 godina
online
Re: Nosite li sat?
MedO1337 kaže...

Malo kasnim s ljetnim satom, ali ja na more ionako idem tek u rujnu :P

 

Citizen BN0150 Eco Drive u zelenoj. Eksta grab 'n' go satić. Samo mu je ova originalna guma dosta tvrda, tako da to mijenjam ASAP.

 

 

 Neki dobar tropic bi mu stajao top ;)

9 godina
offline
Re: Nosite li sat?
Master Z kaže...
MedO1337 kaže...

Malo kasnim s ljetnim satom, ali ja na more ionako idem tek u rujnu :P

 

Citizen BN0150 Eco Drive u zelenoj. Eksta grab 'n' go satić. Samo mu je ova originalna guma dosta tvrda, tako da to mijenjam ASAP.

 

 

 Neki dobar tropic bi mu stajao top ;)

 Naručeno je sada svašta toga s Alija, među njima i tropic, ali dok to stigne, prođe ljeto :D

13 godina
offline
Re: Nosite li sat?
Shaka111 kaže...

Evo ja ću stavit sliker jer ga ja imam i moram se složit s kolegom Medom da se nosi odlično i da nije velik te je vrlo lagan - uglavnom po meni nobrainer za takav sat...

 

sretno

 

 

 Imam isti vec 3 godine i to je pravi bulletprof.. Koristim ga iskljucivo za slobodno vrijeme (znaci sarafljenje po kuci, igranje s djetetom u parku gdje malo malo za nesto zapnen i sl..), ne pazim apsolutno nista i sat je jednostavno nepoderiv. 

14 godina
offline
Nosite li sat?

Sat je must have za svakog muškarca, ali ga nosim samo kad izlazim van, doma ga nemam na ruci, imam ili smartwatch ili smartband, a skupi pravi muški sat ide kad izlazim na posao ili van u grad.

 

 

 

16 godina
offline
Nosite li sat?

Sumnjam da ljudi nose sat po kući. Ja imam 2-3 sata za socijalizaciju i Amazefit Neo za sport.

Poruka je uređivana zadnji put uto 8.8.2023 8:31 (Korny1603987).
13 godina
offline
Nosite li sat?

Lol,.ma ne furam ga po kuci na način da ga stavim na ruku i po cijelo vrijeme nosim..Dođem doma s posla, skinem kornjaču (ili neki drugi sat koji sam taj dan nosio) presvucem se i kako trenutno adaptiram stan i stalno nekaj fali, navucem trenirku i Oak na ruku (jer mi je jako cudno hodati po vani bez sata) i pravac Pevex/Baumax , a kada se vratim doma raditi, skroz ga zaboravim skinuti..

12 godina
offline
Nosite li sat?

Ekipa, ima li jomashop kakvih kupon kodova?

 

Znam za onaj od 20$ ali za to treba potrošiti 200$+ a tu već prelazim magičnu granicu od 150eura i onda mi skoro pa ne gine i carina uz pdv...

10 godina
offline
Nosite li sat?

Kakvi su Jaguar satovi? Još sam u potrazi za nekim klasičnim da nije smart watch a sa BT opcijom i vibracijom. 

 

https://heta.hr/proizvod/jaguar-hybrid-7/

If you can handle it by your self and not go mad, then you are on the right path to become insane.
9 godina
offline
Re: Nosite li sat?
gocc01 kaže...

Kakvi su Jaguar satovi? Još sam u potrazi za nekim klasičnim da nije smart watch a sa BT opcijom i vibracijom. 

 

https://heta.hr/proizvod/jaguar-hybrid-7/

Savjetovao bih da izbjegavaš takve modne brendove satova iz više razloga. Prvi je svakako da im je kvaliteta izrade niža nego kod satova renomiranih proizvođača koji proizvode samo satove, a drugi da ga kasnije nećeš moći prodati (ako se ikada odlučiš za to).

 

No, budući da ti tu tražiš sat koji izgleda kao "klasični", a koji ima BT opciju i vibraciju, možda ovo u tvom slučaju nije loša opcija. Znam da postoje Casio G Shockovi s takvim funkcionalnostima, ali ne znam koliko te takva vrsta sata interesira.

Poruka je uređivana zadnji put pon 7.8.2023 18:34 (MedO1337).
10 godina
offline
Re: Nosite li sat?

Imam Casio GST B400, ima bluetooth al nema ono kaj mi treba, dojavu obavijesti vibracijom. Casio ima jedam GBX100 model al to je više sportski G shock. Mislim da Festina Connected ima tu funkciju. Pretpostavljam da je kvalitetom onda puno bolja opcija od Jaguara..

If you can handle it by your self and not go mad, then you are on the right path to become insane.
9 godina
offline
Re: Nosite li sat?
gocc01 kaže...

Imam Casio GST B400, ima bluetooth al nema ono kaj mi treba, dojavu obavijesti vibracijom. Casio ima jedam GBX100 model al to je više sportski G shock. Mislim da Festina Connected ima tu funkciju. Pretpostavljam da je kvalitetom onda puno bolja opcija od Jaguara..

 Ja bih svakako više vjerovao Festini!

9 godina
offline
Nosite li sat?

Još jedna prinova, Tudor ipak otišao. Nisam za te finjak satove kakvi god da bili.

 

Seiko SPB385 GMT Limited Edition. Sat predivan i ovaj ostaje!

 

 

13 godina
offline
Nosite li sat?

Ja sam se u nazad par godina podosta navukao na satove i često ih mijenjam, ali ovome se stalno vraćam jer mi je famozan..

 

 

14 godina
neaktivan
offline
Nosite li sat?

Ne možeš fulati s kornjačom nikako

9 godina
offline
Re: Nosite li sat?
Još ova Manta Ray, divna!
14 godina
neaktivan
offline
Re: Nosite li sat?
Mitch kaže...
Korny1603987 kaže...

Ne volim brandove koji prodaju svoje proizvode eliti, a onda da bude "još zabavnije" dijele tu istu elitu na razrede i onda, bez obzira što svi imaju keš na stolu, stvaraju posebne "natječaje" za kupnju. Ti kao bogati kupac moraš biti izabran. Na kraju moraš skakati od sreće kao da si dobio na lutriji kada dobiješ dopuštenje da potrošiš 300 000 eura za novi Ferrari.

 

Ili ti kažu da prvo moraš kupiti polovni Ferrari imati ga 6 mjeseci, pa ga onda moraš servisirati u Ferrariju, pa ga na kraju vratiti natrag i tek onda možeš kupiti neki srednji novi Ferrari, a da bi došao do onog najboljeg Ferrarija trebaš još mnogo žganaca pojesti.  Doslovno stvore igru za bogataše da se osjećaju kao da prolaze razine u Super Mariju. I na kraju kažu da nisu svi bogati jednaki.

 

A onda imate druge brandove sa sportskim automobilima koji samo kažu cifru, ti platiš i posao je zgotovljen. Ali nekako su najpopularniji Rolex/Ferrari brandovi koji bičuju bogate kupce i žele da ispaštaju za sve svoje grijehe.

 Pa popularni su jer zbog tog cijelog procesa, cijene su puno vece na sekundarnom trzistu nego primarnom.

 


Zamisli kupis Pepsi za 10.5k i onda izades iz ducana, nosis ga na ruci, a odjednom vrijedi 20k. Tko to ne bi volio. Luksuz koji placa sam sebe. Nesto ima i u statusu - "ponudili su mi Daytonu, Romu, Aquanaut, Lange 1..."

 

Samo da se nadovežem na cijelu temu glede dostupnosti nekih modela određenih manufaktura - i početkom 2000-tih se čekalo na neke modele Rolexa, prvenstveno na modele u platini ali i na Daytonu. Kod većine ADova Daytona je išla kupcima koji su imali "purchase history" i čekala se najmanje 6 mjeseci. Jbg, hype čini svoje i čelični modeli su danas većinom nedostupni (iako je situacija bolja u odnosu na godinu-dvije). Explorer 2 iz priče se da nabaviti oko MSRP-a na "sivom" tržištu bez čekanja, tj. za par stotina eura više što po meni, obzirom na situaciju i nije toliko loše.

15 godina
offline
Re: Nosite li sat?
Ray0 kaže...
Mitch kaže...
Korny1603987 kaže...

Ne volim brandove koji prodaju svoje proizvode eliti, a onda da bude "još zabavnije" dijele tu istu elitu na razrede i onda, bez obzira što svi imaju keš na stolu, stvaraju posebne "natječaje" za kupnju. Ti kao bogati kupac moraš biti izabran. Na kraju moraš skakati od sreće kao da si dobio na lutriji kada dobiješ dopuštenje da potrošiš 300 000 eura za novi Ferrari.

 

Ili ti kažu da prvo moraš kupiti polovni Ferrari imati ga 6 mjeseci, pa ga onda moraš servisirati u Ferrariju, pa ga na kraju vratiti natrag i tek onda možeš kupiti neki srednji novi Ferrari, a da bi došao do onog najboljeg Ferrarija trebaš još mnogo žganaca pojesti.  Doslovno stvore igru za bogataše da se osjećaju kao da prolaze razine u Super Mariju. I na kraju kažu da nisu svi bogati jednaki.

 

A onda imate druge brandove sa sportskim automobilima koji samo kažu cifru, ti platiš i posao je zgotovljen. Ali nekako su najpopularniji Rolex/Ferrari brandovi koji bičuju bogate kupce i žele da ispaštaju za sve svoje grijehe.

 Pa popularni su jer zbog tog cijelog procesa, cijene su puno vece na sekundarnom trzistu nego primarnom.

 


Zamisli kupis Pepsi za 10.5k i onda izades iz ducana, nosis ga na ruci, a odjednom vrijedi 20k. Tko to ne bi volio. Luksuz koji placa sam sebe. Nesto ima i u statusu - "ponudili su mi Daytonu, Romu, Aquanaut, Lange 1..."

 

Samo da se nadovežem na cijelu temu glede dostupnosti nekih modela određenih manufaktura - i početkom 2000-tih se čekalo na neke modele Rolexa, prvenstveno na modele u platini ali i na Daytonu. Kod većine ADova Daytona je išla kupcima koji su imali "purchase history" i čekala se najmanje 6 mjeseci. Jbg, hype čini svoje i čelični modeli su danas većinom nedostupni (iako je situacija bolja u odnosu na godinu-dvije). Explorer 2 iz priče se da nabaviti oko MSRP-a na "sivom" tržištu bez čekanja, tj. za par stotina eura više što po meni, obzirom na situaciju i nije toliko lose.

Da, ali npr kod Tourneau - za SS Daytonu (panda ili crna ne bitno) moras imat oko $100-120k purchase history da bi dobio alokaciju unutar godinu dana. Sve iznad $10k cekat ces barem 4-5 godina.

 

To 2000ih nije bas tako bilo...mogao si ih dobit max god-dve nakon kupnje samo DJ ili Suba.

14 godina
neaktivan
offline
Re: Nosite li sat?

Apsolutno, mada želim reći da je Daytona uvijek bio model koji se dodjeljivao vjernim kupcima, a hype ga je pretvorio u nešto što jako puno ljudi želi. Nešto kao što PP AD neće dati 5270 kao prvi sat. Ali nema tu univerzalne šprance - prijatelj je bio na waitlisti za 116500 da bi dobio ponudu za 116508 (!) dok mu je istovremeno bilo rečeno da će sigurno čekati još barem god-dvije za čelični model. Purchase history dotad su mu bila dva suba - jedan za sebe a drugi za sina. On je odbio i ne moram ni reći da se udarao po glavi kasnije :D

 

 

16 godina
offline
Re: Nosite li sat?

Iskreno meni se ponuda Rolexa nikada nije previše sviđala. Neovisno što su ujedno to cifre koje mogu samo sanjati da imam na računu, a kamoli da platim sat za isto.

Da mogu dati 3000 eura (edit: 4000 eura) na sat, dao bih za onaj novi Tudorov BB54.

Poruka je uređivana zadnji put čet 10.8.2023 21:14 (Korny1603987).
12 godina
offline
Nosite li sat?

Gledam naručiti nešto iz Japana i nešto iz Amerike pa me zanimalo, vi koji ste plaćali i carinu uz PDV, kako to oni iz pošte računaju carinu, nekakva standardna računica ili ovisi o više faktora?

 

Da znam jel mi se isplati uzimati 2sata od jednom radi popusta ili jedan po jedan.

15 godina
offline
Nosite li sat?

Malo ću još dosađivati sa novom akvizicijom

Dirty dosen
15 godina
offline
Re: Nosite li sat?
Chriss kaže...

Gledam naručiti nešto iz Japana i nešto iz Amerike pa me zanimalo, vi koji ste plaćali i carinu uz PDV, kako to oni iz pošte računaju carinu, nekakva standardna računica ili ovisi o više faktora?

 

Da znam jel mi se isplati uzimati 2sata od jednom radi popusta ili jedan po jedan.

 Ručni satovi se carine kao luksuzna roba po carisnkoj stopi od 30-40% ako se ne varam. Na sve to još ide i PDV 25%

E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice