OpenAI lansira novi AI model "Strawberry" u sklopu

poruka: 20
|
čitano: 1.969
|
moderatori: vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "OpenAI lansira novi AI model "Strawberry" u sklopu".
15 godina
offline
OpenAI lansira novi AI model "Strawberry" u sklopu

Za pocetak, OpenAI bi trebao promijeniti ime, jer  je "misleading" (ovo je da me ovi nasi amerikanizirani sugovornici razumiju).

Nije ni  "open" niti je "AI"

 

Nakon toga, volio bih da se pojavi regulatorno tijelo koje ce zahtijevat nisto drugo nego transparentnost, odnosno sve sto se veze uz "AI" da bude open source.

 

Ovo je tehnologija koja ima potencijal promijeniti nacin naseg zivota na ovom planetu i nikako ne smije ostati u privatnom sektoru, odnosno u kontroli nekoliko nekoliko entiteta pogonjenih profitom.

 

 

We live in a society exquisitely dependent on science and technology, in which hardly anyone knows anything about science and technology.
 
3 3 hvala 0
15 godina
offline
Re: OpenAI lansira novi AI model "Strawberry" u sk
AI je, ako je nogometas iz fife 98 bio AI, ako je AI u homm3 bio AI i ovo je AI, nije AH ili AHI atrifical human ili artificial human inteligence, ali Artificial Intelligence je. Proces kojim se doslo do ovog AIja je ML
 
0 1 hvala 0
9 godina
online
Re: OpenAI lansira novi AI model "Strawberry" u sk
Vule kaže...
AI je, ako je nogometas iz fife 98 bio AI, ako je AI u homm3 bio AI i ovo je AI, nije AH ili AHI atrifical human ili artificial human inteligence, ali Artificial Intelligence je. Proces kojim se doslo do ovog AIja je ML

 Niti je nogometaš u fifi bio ai niti je sve ovo što si nabrojao ai. Nogometaše smo zvali ai jer zvuči cool, a ovo drugo je ML.

Poruka je uređivana zadnji put sri 11.9.2024 20:00 (pqweasdyxc).
15 godina
offline
OpenAI lansira novi AI model "Strawberry" u sklopu

.. i jagodica-bobica je ai..

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
 
0 0 hvala 0
2 mjeseca
offline
Re: OpenAI lansira novi AI model "Strawberry" u sk
syncmaster245b kaže...

 

Ovo je tehnologija koja ima potencijal promijeniti nacin naseg zivota na ovom planetu i nikako ne smije ostati u privatnom sektoru, odnosno u kontroli nekoliko nekoliko entiteta pogonjenih profitom.

 

 

 

Svijet zapravo tako i funkcionira, na sistemu piramide u kojoj si ti pri dnu.

To što ti živiš u nekom lala landu i misliš da netko brine za tvoja prava samo pokazuje koliko ništa ne znaš.

 

Kakvo regulatorno tijelo i kakvi bakaraći, ta AI tehnologija i je tu da tebe kontrolira i usmjerava, a ne da ti pomaže.

16 godina
offline
Re: OpenAI lansira novi AI model "Strawberry" u sk

Na toliko razina si u krivu da ni ne kuzis to.

Gledam te!
6 godina
offline
Re: OpenAI lansira novi AI model "Strawberry" u sk
syncmaster245b kaže...

Za pocetak, OpenAI bi trebao promijeniti ime, jer  je "misleading" (ovo je da me ovi nasi amerikanizirani sugovornici razumiju).

Nije ni  "open" niti je "AI"

 

Nakon toga, volio bih da se pojavi regulatorno tijelo koje ce zahtijevat nisto drugo nego transparentnost, odnosno sve sto se veze uz "AI" da bude open source.

 

Ovo je tehnologija koja ima potencijal promijeniti nacin naseg zivota na ovom planetu i nikako ne smije ostati u privatnom sektoru, odnosno u kontroli nekoliko nekoliko entiteta pogonjenih profitom.

 

 

 

Ništa od toga,

AI softver se trenira na podacima, kod je već otvoren, ali ne i podaci.

Ti podaci nikada neće biti otvoreni , jer su to zapravo privatni podaci, i autorska djela.

Koja su marljivo prikupljana od par dobro poznatih kompanija pomoću društvenih mreža. skeniranjem knjiga, znanstvenih radova, muzika, video, slike.

Poruka je uređivana zadnji put sri 11.9.2024 22:14 (gpd).
15 godina
offline
Re: OpenAI lansira novi AI model "Strawberry" u sk
gpd kaže...

AI softver se trenira na podacima,

 A na cemu bi se drugome trenirao Po Duhu svetom?

 

gpd kaže...

Ti podaci ne će nikada biti otvoreni , jer su to zapravo privatni podaci, i autorska djela.

 

O 'cem ti?

Ti podaci su minimum 95%  otvorenI (izvaliti cu onako iz guzice, al' ti me svakako pobij sa argumentom) od ljudi koji sudjeluju na socijalnim mrezama (npr. reddtit kao jedan od primjera) i dostupni su svima tko god ima dovoljno volje guglati.

 

Cemu ovakav defetizam?

Pogotovo od tebe od kojeg sam naucio/bio upucen na nekoliko novih stvari (bili smo nesto komentirali o GSM-u, ako se dobro sjecam).

We live in a society exquisitely dependent on science and technology, in which hardly anyone knows anything about science and technology.
Poruka je uređivana zadnji put sri 11.9.2024 22:25 (syncmaster245b).
6 godina
offline
Re: OpenAI lansira novi AI model "Strawberry" u sk
syncmaster245b kaže...
gpd kaže...

AI softver se trenira na podacima,

 A na cemu bi se drugome trenirao Po Duhu svetom?

 

gpd kaže...

Ti podaci ne će nikada biti otvoreni , jer su to zapravo privatni podaci, i autorska djela.

 

O 'cem ti?

Ti podaci su minimum 95%  otvorenI (izvaliti cu onako iz guzice, al' ti me svakako pobij sa argumentom) od ljudi koji sudjeluju na socijalnim mrezama (npr. reddtit kao jedan od primjera) i dostupni su svima tko god ima dovoljno volje guglati.

 

Cemu ovakav defetizam?

Pogotovo od tebe od kojeg sam naucio/bio upucen na nekoliko novih stvari (bili smo nesto komentirali o GSM-u, ako se dobro sjecam).

to  je točno,, ali ne slažemo se oko toga jesu li to otvoreni podaci.

 

ili vlasništvo te određene platforme. ili nedaj bog korisnika koji je te podatke i objavio.

 

 

Pogotovo od tebe od kojeg sam naucio/bio upucen na nekoliko novih stvari (bili smo nesto komentirali o GSM-u, ako se dobro sjecam).

 

Ah da sjećam se, ti si jedan od rijetkih koji je shvatio da u svakom mobitelu postoji dio koji se zove baseband procesor, i baseband firmware, zapravo backdoor.

Poruka je uređivana zadnji put sri 11.9.2024 22:42 (gpd).
15 godina
offline
Re: OpenAI lansira novi AI model "Strawberry" u sk
gpd kaže...

to  je točno,, ali ne slažemo se oko toga jesu li to privatni podaci.

 

ili vlasništvo te određene platforme. ili nedaj bog korisnika koji je te podatke i objavio.

 Mislim da imamo ista stajalista, ali se nismo razumjeli.

 

Ako pogledas moj prvi upis, ja se zalazem da apsolutno sve vezano za AI bude open source, jer ova tehnologija ima potencijal definirati nasu buducnot (a?, sto sam pametan?).

 

 

----

 

Da pojednostavim za ostale sudionike u raspravi, zamislite da vam rezultati vase Google pretrage budu rezultati iskljucivo sa index.hr, jer eto Babic ima kontrolu nad najboljim LLM algoritnom?

Sto bi ste mislili o tome?

We live in a society exquisitely dependent on science and technology, in which hardly anyone knows anything about science and technology.
6 godina
offline
Re: OpenAI lansira novi AI model "Strawberry" u sk
syncmaster245b kaže...
gpd kaže...

to  je točno,, ali ne slažemo se oko toga jesu li to privatni podaci.

 

ili vlasništvo te određene platforme. ili nedaj bog korisnika koji je te podatke i objavio.

 Mislim da imamo ista stajalista, ali se nismo razumjeli.

 

15 godina
offline
Re: OpenAI lansira novi AI model "Strawberry" u sk
gpd kaže...
..

Ah da sjećam se, ti si jedan od rijetkih koji je shvatio da u svakom mobitelu postoji dio koji se zove baseband procesor, i baseband firmware, zapravo backdoor.

- u svakoj mrežnoj-komunikacijskoj opremi (koju vlast atestira-dozvoljava za tržište..), mora biti, kao što za svaku bravu dobiješ par-rezevni ključ, dok je samo 'pitanje' tko ima pristup-ključ, 'mi-oni', npr zabrana kasperskog na zapadu..

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
14 godina
online
Re: OpenAI lansira novi AI model "Strawberry" u sk
syncmaster245b kaže...

 

Ovo je tehnologija koja ima potencijal promijeniti nacin naseg zivota na ovom planetu i nikako ne smije ostati u privatnom sektoru, odnosno u kontroli nekoliko nekoliko entiteta pogonjenih profitom.

 

 Ali tko bi onda razvijao AI, i zašto? 

16 godina
offline
Re: OpenAI lansira novi AI model "Strawberry" u sk
syncmaster245b kaže...
 

Da pojednostavim za ostale sudionike u raspravi, zamislite da vam rezultati vase Google pretrage budu rezultati iskljucivo sa index.hr, jer eto Babic ima kontrolu nad najboljim LLM algoritnom?

Sto bi ste mislili o tome?

Rezultati google pretrage su oni koji najvise plate, pa se nitko nije previse zalio ovih zadnjih 20 godina.

 

16 godina
offline
Re: OpenAI lansira novi AI model "Strawberry" u sk
syncmaster245b kaže...

ja se zalazem da apsolutno sve vezano za AI bude open source.

Samo da se nadovežem na ovo - ja se zalažem da općenito sav kod bude opensource. Interno radi što god želiš, ali čim softver stavljaš na tržište, trebao bi biti otvorenog koda.

Gledam te!
15 godina
offline
Re: OpenAI lansira novi AI model "Strawberry" u sk
Veliki Brat kaže...
syncmaster245b kaže...

ja se zalazem da apsolutno sve vezano za AI bude open source.

Samo da se nadovežem na ovo - ja se zalažem da općenito sav kod bude opensource. Interno radi što god želiš, ali čim softver stavljaš na tržište, trebao bi biti otvorenog koda.

 -možemo se složiti za soft... (ili ne moramo) :) .. no što kad ne stavljaš sw na tržište (kao win-os, apps, igre..) nego 'kutijicu', kao mac-iphone, pleyka? .. tad formalno-pravno ne stavljaš sw. što tad?

-odnosno, pc platforma, x86, kompatibilnost, je upravo suprotno, razbijanje 'kutije' na dijelove, od čega je podjela npr sw-hw.. a u svakom hw-u imaš soft, svaki čip je u osnovi soft, videoenkoder, firmware.. bez softa ne radi ništa, soft je kao gorivo dok je hw motor.. dok se definicijom univerzalnog stroja bilo kojim čipom može izvršiti bilo koji soft-algoritam-zadatak.. kao što morezeovom abecedom možemo pisati pismo, udžbenike ili bilo kojim drugim pismom, oblikom, slovima.. ili 'slovima' u širem obliku, dok su fontovi zaštićeni-komercijala neovisno jesu li opensource itd..

-ne možeš razdvojiti neke stvari, npr copyright, a to je temelj čitave industrije, ne samo it-a, vlasništvo-licence.. temelji 90% svega oko nas pa i zakona-prava-odnosa, plaćanje rtv pristojbe, porezi.. sve.

 

-znanje, kao opće dobro (voda, zrak, pravo na život..) je free, dostupno svima, đabe.. no nije baš tako, samo deklarativno. Tako smiješ učiti-čitati knjigu, no ne smiješ je kopirati (dok se studentima tolerira za skripte..) :)

-pristup znanju-informacijama? opet formalno free i sve dostupno, osim onog što nije, državne tajne, ugovori, pa čak kad postoji pravo i interes javnosti po zakonu, na traženu informaciju ne dobiješ odgovor i opet nikom ništa osim kad je velika igra-skandal i sl. što će reći nije isto ako info tražim ja-ti ili 'netko veći'.. što nas opet vraća na činjenice-stanje, da nije važno deklarativno nego stanje-stvarnost ili u koliziji što se odbacuje? teorija ili praksa? :)

-da pc nije razbijen na komponente x86, možda nikad ne bi došlo do ovakvog razvoja (ili nagađanje, moglo je biti bolje-lošije, ne znamo... no vjerojatnije ne bi..).. ako tako 'zaprijetiš' vlasništvu-kontroli, on će se jednostavno 'zatvoriti' u neku 'kutijicu'.. pri čemu možemo kutiju definirati na razne načine, pravno, fizički, recimo proglasit će bios-firmware tim dijelom koji je closed.. ili driver ili nešto deseto, kao što je marcone patentirao tuđe, kutiju-radio.. itd.

 

-ostaje realno već postojeće stanje, tj vlasnik nečega, koda-softa, koji je do sad želio otvoreno ili zatvoreno, već to tako i radi.. dok one druge nemaš razloga i načina natjerati na promjenu neovisno o tome što bi bilo dobro pri čemu je to samo naše paušalno mišljenje koje ne mora biti točno a nije jedino pa ..

 

-što s recimo iphoneom-appleom koji dominira u mobilnom? on je kutijica, ne soft-zaseban.. uz kazne, npr što da ugase-zatvore store-app? treća strana tad nema način distribucije korisniku osim da netko treći otvori takav store, no ne može za apple, može za svoj ili ostale uređaje.. .. dok vlasništvo-copyright štiti sve i dovoljno da taj store nema dozvolu applea za logo, ne smije.. ne smije prodavati hakintoše itd.. ništa što je u vlasništvu branda, pa do sličnosti s imenom ili logoom-bojom jer i to može biti utuživo.. apple, sony, philips, ms, ibm.. kompanije koje posjeduju tisuće copyrightanih 'sitnica' bez kojih ne možeš ništa, ni prdnuti.. nemaš svoj font? apple kupio 'cagere' od swis željeznice prije par godina.. i postao vlasnik 'cagera'-fonta.. što ćeš s tim otvarajnem dobiti? -ništa. no pokušaj biti sličan-imitirati i eto tužbe-kazne-naplate koja uzme sve što si u poslu zaradio.. pa se ti igraj slobode-prava s vlasništvom :)

 

-ili kad kažeš, radi što želiš.. interno može svatko i bez naše-moje-tvoje takve dozvole raditi što želi, možeš tako u dvorištu imati auto, bez registracije, vozačke.. ne možeš na javnoj prometnici-policija-zakon-kazna.. to je regulacija, bilo prometa, bilo tržišta.. i eu tržište, .. a politika? ujkosem i rus? evo sad opet kazna za irelandija-porez.. hoće li nakon desetljeća i naplata ili nikad? i to pazi, za ono što je recimo kažnjivo, porez, pravila eu-a.. i najsmješniji dio priče, i dalje je irelandija-država protiv tog da appleu naplati neplaćen dio poreza, bune se, mada bi direktno u džep strpali 13,5m, dok u protivnom eu irelandiji lupa kaznu.. onak, buniš se da dobiješ novac uz rizik da tad moraš platiti ceh, više nego apple.. koji odavno ima novac na računu za njemu taj sitni trošak.. tko zastupa čije interese, političari irelandije iraca-irske ili applea? ... odnosno umjesto interesa par miluna iraca, par tisuća koji imaju posao u dotičnim firmama, .. čiji interes zastupa irska-politika? .. a to je sve slučajno, nema veze s uk-usa-ujkom, brexit i sl? nema veze s ratovima, energentima, velesilama? čisto pravno pitanje? dok princezu-eu guze kako stignu a ona se dostojantsveno pravi da ne vidi, jer što će.. osim što povremeno izleti i ovakav članak kao kazna nekoj kompaniji, supstitucija porzea drugog naziva.. i svijet se dalje vrti, novac.

 

-kakve koristi od idjeje recimo da je sav soft-free-open? lijekovi, brandovi, logotip na kutiji dvd-a, nisi platio philipsu, nema logoa.. nisi platio farmaceutici, nema lijekova, nisi platio plin, struju.. evo ti rat, inflacija.. ratuje se zbog nafte, zbog novca.. naravno da će ako treba ratovati zbog vlasništva kojeg posjeduju, copyrighta koji im osigurava zaradu-kontrolu.. ne zbog 'tričarija' kao riječi sloboda-jednakost i sl. :)

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put čet 12.9.2024 13:08 (ihush).
15 godina
offline
Re: OpenAI lansira novi AI model "Strawberry" u sk
Veliki Brat kaže...

Samo da se nadovežem na ovo - ja se zalažem da općenito sav kod bude opensource. Interno radi što god želiš, ali čim softver stavljaš na tržište, trebao bi biti otvorenog koda.

 I ja isto, no obicno malo sam sebi zavezem usta u upisima na ovom forumu kako se kratkovidni sudionici ne bi odmah "uzbehuzurili" i onda trosili vrijeme i zivce svih nas na semantiku.

 

npr. 2011. na ovom forumu sam pricao  (prije 13 godina, "If I may add") o privatnosti komukacije (mainstream tema ovih dana)  i kratkovidni se odmah pobunili.

 

Sto da ti kazem?

 

Pricekajmo da njihov ....... krene udarati po koprivama pa da krenu sa zalopojkama.

 

Uostalom, "decko koji obecava" (clanak na bug.hr iz 2013. koji je sada eto 404)., no na Drago -inu "kratkovidnu zalost", web archive je sacuvao ti stranicu (iako forum diskusija je i dalje prisutna), ti  najbolje oslikava kratkovidnost vecine, nazivno I.T. populacije, iako je na kraju zapravo samo rijec o konformistima, jer eto, i on je  "pokusao par puta"

 

U jednosj drugoj temi sam ih usporedio sa imperijalistima iz Star Wars univerzuma, odnosno sa "stormtrooperima".

 

Kako vrijeme bude sve vise odmicalo, mislim da ce moja stajalista "dozrijevati kao vino", za razliku od onog prosutog mlijeka.

We live in a society exquisitely dependent on science and technology, in which hardly anyone knows anything about science and technology.
Poruka je uređivana zadnji put ned 15.9.2024 20:26 (syncmaster245b).
16 godina
offline
Re: OpenAI lansira novi AI model "Strawberry" u sk
syncmaster245b kaže...
Veliki Brat kaže...

Samo da se nadovežem na ovo - ja se zalažem da općenito sav kod bude opensource. Interno radi što god želiš, ali čim softver stavljaš na tržište, trebao bi biti otvorenog koda.

 I ja isto, no obicno malo sam sebi zavezem usta u upisima na ovom forumu kako se kratkovidni sudionici ne bi odmah "uzbehuzurili" i onda trosili vrijeme i zivce svih nas na semantiku.

Ma ko ih j..e, samo peri!

 

Da, Drago mi je inace super, ali tu je bas bio zastranio.

Gledam te!
15 godina
offline
Re: OpenAI lansira novi AI model "Strawberry" u sk
Veliki Brat kaže...
..

 

Da, Drago mi je inace super, ali tu je bas bio zastranio.

 -realnost.. u vrijeme-doba kad je još bio nešto kao novinar i pisao o nečemu, komentare, sadržaje.. iz ovog desetljeća nema takvih naslova koji bi bili vrijedni spomena u bilo kojem kontekstu.. otužno no realno, što nas opet vraća na početak rečenice :)

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
16 godina
offline
OpenAI lansira novi AI model "Strawberry" u sklopu

Strawberry je stigao, dostupan pretplatnicima. Uvjerljivo najbolji chatgpt do sada. 

Moj PC  
0 0 hvala 0
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice