Ultimativna tema za odabir prijenosnika izdvojena tema

poruka: 37.023
|
čitano: 13.448.094
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
15 godina
offline
Re: Ultimativna tema za odabir prijenosnika

Svakako ta dva Vivobooka S16 sa novim Ryzen AI 9 procesorima.

Razliku čini IPS ekran na Thinkbooku koji nije ni blizu Asus OLED ekranima.Tu je daleko najveća razlika.

Ostalo je više manje isto,u nijansama,razlika je što su noviji Ryzen AI 9 procesori malo efikasniji odnosno štedljiviji.

Preporuka i za zadnji navedeni Asus.

 

Poruka je uređivana zadnji put uto 10.9.2024 2:12 (ghibli7).
12 godina
offline
Re: Ultimativna tema za odabir prijenosnika

Puno hvala! 
Što se tiče GPU, vidim da na benchmarku vrti triple-A igre na very low. Što to znači za igrivost i future-proof? Nije da planiram igrati tako nešto, samo me zanima je li to velika prepreka za budućnost?

Isto tako, iako mi je ovo budžet, isplati li se uopće uzimati ovako nešto za moje potrebe? Npr. sljedeće što čekam je CIV7 i to je vjerojatno i vrhunac mojih potreba. Ipak, rado bih da traje što duže bez nekih problema.

Poruka je uređivana zadnji put uto 10.9.2024 8:19 (SkyEye).
8 godina
offline
Re: Ultimativna tema za odabir prijenosnika
SkyEye kaže...

Puno hvala! 
Što se tiče GPU, vidim da na benchmarku vrti triple-A igre na very low. Što to znači za igrivost i future-proof? Nije da planiram igrati tako nešto, samo me zanima je li to velika prepreka za budućnost?

Isto tako, iako mi je ovo budžet, isplati li se uopće uzimati ovako nešto za moje potrebe? Npr. sljedeće što čekam je CIV7 i to je vjerojatno i vrhunac mojih potreba. Ipak, rado bih da traje što duže bez nekih problema.

 Ako ti je slabo potrebno igranje novijih GPU zahtjevnih naslova, onda je ovaj Ryzen 365 Vivobook fakat odličan za futureproofing. Em najnoviji procesor, em 12 jezgri jačih i slabijih, pa još niska potrošnja i jak iGPU.

Ako se baš misliš više igrati, potraži ipak na nabava.net laptope po nekom novijem modelu GPU-a "4050", "4060", "4070".

 

Svaka čast iGPU-u, a posebno ovome 880m koji je jak kao GTX-1070, ali diskretna grafa je nešto drugo. Plus ona ima i svoju memoriju, a i gamerski laptopi često imaju nadogradiv RAM, pa tu nisi limitiran kao na Vivobooku gdje je RAM zalemljen.

https://technical.city/en/video/GeForce-RTX-4060-mobile-vs-Radeon-880M

 

Na kraju  razmisli i odluči jel ti bolji tanji, lakše prenosiv i novi laptop sa dugim trajanjem baterije,

ili pak želiš igrati novije igre komforno.

12 godina
offline
Re: Ultimativna tema za odabir prijenosnika

Hvala na odgovoru. Samo informativno, kako se onda nešto ovako odnosi prema ovom s 365? Pitam čisto radi razlike u cijeni. Je li opravdana što se tiče Vivobook-a?

 

https://www.instar-informatika.hr/notebook-asus-gaming-tuf-a15-fa507nu-lp032-156-fhd-ips-144hz-amd-/235163/product/?utm_source=nabava.net&utm_campaign=nabava.net&utm_medium=click

 

ili primjerice ovo. Naravno, najviše što se tiče futureproofinga

 

https://team-media.hr/proizvod/hp-omen-16-xf0475ng-161-qhd-ips-r7-7840hs-16gb-512gb-ssd-rtx-4070-nos/?utm_source=nabava.net&utm_campaign=nabava.net&utm_medium=click

 

 

Poruka je uređivana zadnji put uto 10.9.2024 11:16 (SkyEye).
8 godina
offline
Re: Ultimativna tema za odabir prijenosnika
SkyEye kaže...

Hvala na odgovoru. Samo informativno, kako se onda nešto ovako odnosi prema ovom s 365? Pitam čisto radi razlike u cijeni. Je li opravdana što se tiče Vivobook-a?

 

https://www.instar-informatika.hr/notebook-asus-gaming-tuf-a15-fa507nu-lp032-156-fhd-ips-144hz-amd-/235163/product/?utm_source=nabava.net&utm_campaign=nabava.net&utm_medium=click

 

ili primjerice ovo. Naravno, najviše što se tiče futureproofinga

 

https://team-media.hr/proizvod/hp-omen-16-xf0475ng-161-qhd-ips-r7-7840hs-16gb-512gb-ssd-rtx-4070-nos/?utm_source=nabava.net&utm_campaign=nabava.net&utm_medium=click

 

 

 Ovaj HP-ov procesor je noviji, dosta. Kak sam davno pisao: u principu bilo koji noviji procesor Ryzen 8845 7840, je solidan. To su Zen 4 jezgre.

Ovaj u Vivobooku je Zen 5 i ima poboljšanja, i to dobra, ali ne bih rekao da su drastična.

(U Asus TUF-u je Zen 3+).

 

Rekao bih da je ovaj u Vivobooku, napredniji, ali možda od future proofinga najbolje je da ima dobru podršku za AI. Ako ti to šta znači, ili će značiti.

Uglavnom gađaj barem Zen 4, ako već ne Zen 5, ili Intelov nadolazeći Lunar Lake (trebao bi biti idući mjesec).

16 godina
offline
Re: Ultimativna tema za odabir prijenosnika
Koji bi bil najbolji izbor laptopa za ugodno surfanje za 650-700€?
Možda i za neki RTS/TBS baciti...
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Ultimativna tema za odabir prijenosnika
SkyEye kaže...

Puno hvala! 
Što se tiče GPU, vidim da na benchmarku vrti triple-A igre na very low. Što to znači za igrivost i future-proof? Nije da planiram igrati tako nešto, samo me zanima je li to velika prepreka za budućnost?

Isto tako, iako mi je ovo budžet, isplati li se uopće uzimati ovako nešto za moje potrebe? Npr. sljedeće što čekam je CIV7 i to je vjerojatno i vrhunac mojih potreba. Ipak, rado bih da traje što duže bez nekih problema.


 

 

 https://www.videocardbenchmark.net/gpu.php?gpu=Radeon+880M&id=5123

Poruka je uređivana zadnji put sri 11.9.2024 0:53 (ghibli7).
12 godina
offline
Ultimativna tema za odabir prijenosnika
 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Ultimativna tema za odabir prijenosnika

Rezoluciju na tom Vivobooku možeš mijenjati kad i koliko oćeš.Od nativnih 3K do najniže 800x600(bar na mom laptopu).4K ekran na mom Vivobooku je većinom na FHD(1920:1200)što je više nego dovoljno za ugodan rad.

4K je jako oštro ali se i osjeti ako si na bateriji(trajanje).Ta integrirka je malo slabija od moje RTX 3050 pa za nešto nezahtjevno nemaš problema.

Ako ćeš češće igrati igrice razmisli jer to nije laptop za igranje nego vrh "all-round" ultrabook pa ćeš imati grijalicu u krilu.S jedne strane ti je gaming laptop sa odličnim Ryzenom 7 8845HS, vrlodobrim 165 Hz IPS ekranom i 4060 grafikom a sa druge strane vrhunski Vivobook sa 120 HZ 3K OLED ekranom i Ryzen AI 9 procesorom.

HP ima plastično a Asus aluminijsko kućište.Ne bi bilo lako ni meni odlučiti se kojeg kupiti,pošto se ne igram na laptopu izabrao bih Asusa.Na kraju the choice is yours.

Nisam siguran ali mislim da je storage na HP-u max. do 512GB ali je memorija nadogradiva.Provjeri i garanciju,Vivobook ima 24 a Victus 12 mjeseci,nemoj me za riječ,evo linka njihove stranice

https://www.hp.com/hr-hr/products/laptops/product-details/product-specifications/2102219483

Poruka je uređivana zadnji put čet 12.9.2024 1:49 (ghibli7).
11 godina
offline
Ultimativna tema za odabir prijenosnika

Pozdrav, tražim laptop do 1200 eura za obradu videa i photoshop.

Može li se pronaći nešto u tom cijenovnom rangu a da je solidno?

Moj PC  
0 0 hvala 0
3 tjedna
offline
Ultimativna tema za odabir prijenosnika

https://www.sancta-domenica.hr/racunala-i-periferija/prijenosna-racunala/laptop-lenovo-loq-83dx004ssc-15-r7-16-1tb-rtx4060.html

 

Ovaj laptop za photoshop,editanje videa, multimediju, grafički dizajn i neke klasične uredske poslove?

 
2 0 hvala 0
16 godina
offline
Ultimativna tema za odabir prijenosnika

Za LOQ sam čitao da imaju jako loše ekrane (isprane boje) tako da mislim da ti neće biti ok za photo/video edit, osim ako ga ne misliš spajati na vanjski ekran.

Rvat katolik!
 
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Ultimativna tema za odabir prijenosnika

Molimm preporuku dva laptopa. Jedan za cca 4000 eura, a drugi za cca 3000 eura.

Veličina i težina nisu bitni.

Procesor što brži (Koristit će se najviše Civil3D koji radi sa jednom jezgrom)

RAM 64 GB minimalno

Grafička što bolja, minimalno 12 GB (mislim da autodesk preferira rtx seriju više od nekih amd-ovih)

SSD minimalno 2 GB.

Bilo bi korisno da se mogu spojiti 2 vanjska monitora.

 

Pozdrav

PSN - darklydexter
Poruka je uređivana zadnji put pon 16.9.2024 8:47 (Ezio).
Moj PC  
0 0 hvala 0
8 godina
offline
Re: Ultimativna tema za odabir prijenosnika
Ezio kaže...

Molimm preporuku dva laptopa. Jedan za cca 4000 eura, a drugi za cca 3000 eura.

Veličina i težina nisu bitni.

Procesor što brži (Koristit će se najviše Civil3D koji radi sa jednom jezgrom)

RAM 64 GB minimalno

Grafička što bolja, minimalno 12 GB (mislim da autodesk preferira rtx seriju više od nekih amd-ovih)

SSD minimalno 2 GB.

Bilo bi korisno da se mogu spojiti 2 vanjska monitora.

 

Pozdrav

 Jel ti igra možda da pričekaš koji mjesec novu seriju Intela? Core Ultra 2xx, npr Intel® Core™ Ultra 9 processor 288V ?

 

Radi se na 3nm procesu i navodno će imati najjači SingleThread na 1 jezgri.

Ovaj konkretno ima 4P i 4E jezgre. Što bi za tvoj use case trebalo biti ok.

 

Ako ne to, takoeđer i AMD Ryzen 9 AI 370, ima vrlo jak Single Thread, trenutno najjači, ali nema ga u svim laptopima.

Uz to trebaš GPU RTX 4080 ili RTX 4090 koje imaju toliko GDDR RAM-a.

8 godina
offline
Re: Ultimativna tema za odabir prijenosnika

 @zuper , mislim da je napisao da treba 12GB na grafi, a ovaj 4070 ima 8GB na laptopima.

14 godina
offline
Ultimativna tema za odabir prijenosnika

Pozdrav, molim preporuku za laptop do 1500€, bitno jedino brzina i multitasking i da ekran nije manji od 15inca.

znaci mailovi, Excel i netflix, volio bi neki sto kvalitetniji  display..nikakvi Photoshopi i slicno 

 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Ultimativna tema za odabir prijenosnika
intelpro kaže...

Pozdrav, molim preporuku za laptop do 1500€, bitno jedino brzina i multitasking i da ekran nije manji od 15inca.

znaci mailovi, Excel i netflix, volio bi neki sto kvalitetniji  display..nikakvi Photoshopi i slicno 

 asus-vivobook-s16-oled-m5606wa-mx075-ryzen-ai-9-365-24gb

 asus-vivobook-s16-oled-m5606wa-mx077x-ryzen-ai-9-hx-370-32gb

Poruka je uređivana zadnji put uto 17.9.2024 0:27 (ghibli7).
14 godina
offline
Re: Ultimativna tema za odabir prijenosnika
EricCartman kaže...
Ezio kaže...

Molimm preporuku dva laptopa. Jedan za cca 4000 eura, a drugi za cca 3000 eura.

Veličina i težina nisu bitni.

Procesor što brži (Koristit će se najviše Civil3D koji radi sa jednom jezgrom)

RAM 64 GB minimalno

Grafička što bolja, minimalno 12 GB (mislim da autodesk preferira rtx seriju više od nekih amd-ovih)

SSD minimalno 2 GB.

Bilo bi korisno da se mogu spojiti 2 vanjska monitora.

 

Pozdrav

 Jel ti igra možda da pričekaš koji mjesec novu seriju Intela? Core Ultra 2xx, npr Intel® Core™ Ultra 9 processor 288V ?

 

Radi se na 3nm procesu i navodno će imati najjači SingleThread na 1 jezgri.

Ovaj konkretno ima 4P i 4E jezgre. Što bi za tvoj use case trebalo biti ok.

 

Ako ne to, takoeđer i AMD Ryzen 9 AI 370, ima vrlo jak Single Thread, trenutno najjači, ali nema ga u svim laptopima.

Uz to trebaš GPU RTX 4080 ili RTX 4090 koje imaju toliko GDDR RAM-a.

 Pa moglo bi se pričekati,ali koliko? Procesor je najavljen do kraja godine. Idu li za to i nove matične? Jel se zna kad bi se to moglo pojaviti na tržištu kod nas?

S druge strane, možda bih probao Ryzen. Kako oni stoje sa zagrijavanjem i throttlingom?

PSN - darklydexter
15 godina
offline
Ultimativna tema za odabir prijenosnika

Jedna stvar koje se obično predvidi jeste baterija uređaja. Malo će tko u specifikacijama napisati kapacitet baterije, a puno puta zamažu oči hardverom, a stave šrot od baterije. Početkom ljeta kupio sam novi laptop (u profilu) i svime sam zadovoljan, osim s baterijom. Trebao sam jako dobro sve optimizirati da bi navukao 6 sati autonomije. Uređaj koji imam, a radi se o Asus TUF A15 gaming laptopu obično bude s baterijom od 80mWh, ja sam dobio s 48mWh i kome se sada žaliti? Punjenje naravno svaki dan, eventualno svaki drugi itekako dobro drapa bateriju...ljubitelj sam Firefoxa, ali na baterijskom radu obično koristim Edge, jer se pokazao kao najbolji "čuvar" baterije od svih ostalih browsera.

Smetenjaci i smutljivci, mutikaše i bezglavnici, jalnuški diletanti i prodane duše! Crni vragovi, a i oni drugi, žuti i zeleni, ne samo da se nude, već bi i prodali dragu nam Hrvatsku za Judine škude!
Poruka je uređivana zadnji put uto 17.9.2024 6:45 (BlackMoon).
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Ultimativna tema za odabir prijenosnika
BlackMoon kaže...

. Uređaj koji imam, a radi se o Asus TUF A15 gaming laptopu obično bude s baterijom od 80mWh, ja sam dobio s 48mWh i kome se sada žaliti?

 kako to? ... ako nisi dobro pročitao specifikacije onda je do tebe .... ako je pisalo 80 a dobio si 48 onda se obrati prodavaču ... poprilično jednostavno

8 godina
offline
Re: Ultimativna tema za odabir prijenosnika
BlackMoon kaže...

Jedna stvar koje se obično predvidi jeste baterija uređaja. Malo će tko u specifikacijama napisati kapacitet baterije, a puno puta zamažu oči hardverom, a stave šrot od baterije. Početkom ljeta kupio sam novi laptop (u profilu) i svime sam zadovoljan, osim s baterijom. Trebao sam jako dobro sve optimizirati da bi navukao 6 sati autonomije. Uređaj koji imam, a radi se o Asus TUF A15 gaming laptopu obično bude s baterijom od 80mWh, ja sam dobio s 48mWh i kome se sada žaliti? Punjenje naravno svaki dan, eventualno svaki drugi itekako dobro drapa bateriju...ljubitelj sam Firefoxa, ali na baterijskom radu obično koristim Edge, jer se pokazao kao najbolji "čuvar" baterije od svih ostalih browsera.

 Da, šteta što je to dosta "underrated" podatak, kapacitet baterije.

 Al realno gamerski laptop, kad se gamea ili koristi CPU i grafička, pocucla svaku bateriju u 2-3 h.

8 godina
offline
Re: Ultimativna tema za odabir prijenosnika
Ezio kaže...
EricCartman kaže...
Ezio kaže...

Molimm preporuku dva laptopa. Jedan za cca 4000 eura, a drugi za cca 3000 eura.

Veličina i težina nisu bitni.

Procesor što brži (Koristit će se najviše Civil3D koji radi sa jednom jezgrom)

RAM 64 GB minimalno

Grafička što bolja, minimalno 12 GB (mislim da autodesk preferira rtx seriju više od nekih amd-ovih)

SSD minimalno 2 GB.

Bilo bi korisno da se mogu spojiti 2 vanjska monitora.

 

Pozdrav

 Jel ti igra možda da pričekaš koji mjesec novu seriju Intela? Core Ultra 2xx, npr Intel® Core™ Ultra 9 processor 288V ?

 

Radi se na 3nm procesu i navodno će imati najjači SingleThread na 1 jezgri.

Ovaj konkretno ima 4P i 4E jezgre. Što bi za tvoj use case trebalo biti ok.

 

Ako ne to, takoeđer i AMD Ryzen 9 AI 370, ima vrlo jak Single Thread, trenutno najjači, ali nema ga u svim laptopima.

Uz to trebaš GPU RTX 4080 ili RTX 4090 koje imaju toliko GDDR RAM-a.

 Pa moglo bi se pričekati,ali koliko? Procesor je najavljen do kraja godine. Idu li za to i nove matične? Jel se zna kad bi se to moglo pojaviti na tržištu kod nas?

S druge strane, možda bih probao Ryzen. Kako oni stoje sa zagrijavanjem i throttlingom?

Intel Lunar Lake (za laptope) je najavljen krajem ovog mjeseca. Aaaali, ovo nisam do sad znao, imat će do 32GB RAM-a on board. članak Tak da,

AMD Zen 5 je po meni odličan za tebe, i po štedljivosti i po ST scoreu, i kolega Zuper ti ga je dobro preporučio. Jedino nezz jel ti ok taj GPU RTX-4070 koji ima samo 8GB RAM-a. No s vremenom će dolaziti sve više novih Ryzena u laptopima.

Poruka je uređivana zadnji put uto 17.9.2024 9:44 (EricCartman).
16 godina
offline
Re: Ultimativna tema za odabir prijenosnika
Ezio kaže...

Molimm preporuku dva laptopa. Jedan za cca 4000 eura, a drugi za cca 3000 eura.

Veličina i težina nisu bitni.

Procesor što brži (Koristit će se najviše Civil3D koji radi sa jednom jezgrom)

RAM 64 GB minimalno

Grafička što bolja, minimalno 12 GB (mislim da autodesk preferira rtx seriju više od nekih amd-ovih)

SSD minimalno 2 GB.

Bilo bi korisno da se mogu spojiti 2 vanjska monitora.

 

Pozdrav

Proart kao što je već preporučeno je jedna opcija, ali ima 60hz ekran i ja ga na temelju toga ne bih nikada uzeo. A i realno je preskup za ono što nudi.

 

Imaš Yoga Pro 9i, top spec sa U9 185H, 64GB RAM, RTX4070 8GB je 2k na lenovo.de (za poslovne korisnike), best buy.

 

Ako baš moraš imati 12+ GB VRAMA, onda ne znam što možeš osim Zephyrus G16, 4080 12GB je 3600€, 4090 16GB je 4300€, u DE, ali sve verzije imaju 32GB RAMa.

 

Moja preporuka ide na Yogu, i sam ga imam ali malo slabiju verziju i laptop je fantastičan, ako imaš više pitanja oko njega slobodno pošalji PP.

http://www.njuskalo.hr/korisnik/VTxCRO
15 godina
offline
Re: Ultimativna tema za odabir prijenosnika
BoTiA kaže...
BlackMoon kaže...

. Uređaj koji imam, a radi se o Asus TUF A15 gaming laptopu obično bude s baterijom od 80mWh, ja sam dobio s 48mWh i kome se sada žaliti?

 kako to? ... ako nisi dobro pročitao specifikacije onda je do tebe .... ako je pisalo 80 a dobio si 48 onda se obrati prodavaču ... poprilično jednostavno

 Nije ništa pisalo u specifikacijama o bateriji, koliko se sjećam. Ali tako je to s laptopima, negdje dobiješ, negdje te zakinu. Staro pravilo.

Smetenjaci i smutljivci, mutikaše i bezglavnici, jalnuški diletanti i prodane duše! Crni vragovi, a i oni drugi, žuti i zeleni, ne samo da se nude, već bi i prodali dragu nam Hrvatsku za Judine škude!
14 godina
offline
Ultimativna tema za odabir prijenosnika

Molim preporuku laptopa za uredski posao (Office alati samo). Da je 17,3'' i da ima Windowse do cca 700€.

 

Ovako nešto sam našao:

 

https://www.links.hr/hr/laptop-hp-17-cp2019nm-9n4f2ea-ryzen-5-7520u-16gb-512gb-ssd-amd-radeon-graphics-17-3-fhd-ips-windows-11-srebrni-0101011138 - 669€

 

https://www.links.hr/hr/laptop-lenovo-v17-g4-83a2002fsc-core-i5-1335u-16gb-512gb-ssd-intel-hd-graphics-17-3-fhd-ips-windows-11-sivi-0101011010 - 599€

 

Koliko je bolji ovaj I5 u Lenovu od Ryzena u HP-u?

Ili ako ima netko nešta još bolje.

Moj PC  
0 0 hvala 0
8 godina
offline
Re: Ultimativna tema za odabir prijenosnika
Switch kaže...

Molim preporuku laptopa za uredski posao (Office alati samo). Da je 17,3'' i da ima Windowse do cca 700€.

 

Ovako nešto sam našao:

 

https://www.links.hr/hr/laptop-hp-17-cp2019nm-9n4f2ea-ryzen-5-7520u-16gb-512gb-ssd-amd-radeon-graphics-17-3-fhd-ips-windows-11-srebrni-0101011138 - 669€

 

https://www.links.hr/hr/laptop-lenovo-v17-g4-83a2002fsc-core-i5-1335u-16gb-512gb-ssd-intel-hd-graphics-17-3-fhd-ips-windows-11-sivi-0101011010 - 599€

 

Koliko je bolji ovaj I5 u Lenovu od Ryzena u HP-u?

Ili ako ima netko nešta još bolje.

 Brži je i brže "sprži" bateriju. (isprazni)

 

Pogledaj rađe Ryzena 7530 ili 7730. Taj ima noviju i bržu generaciju procesora. Npr https://www.nabava.net/prijenosna-racunala?q=ryzen&cdo=700&se=66078%2C1879396&dntshwfid=3094

 

 

...ovaj kojeg si naveo 7520 ima Zen 2, dok 7530 ima Zen 3 arhitekturu bržu od Zena 2 i do 20% ako se dobro sjećam, a za praktički iste pare...

Poruka je uređivana zadnji put jučer u 10:34 (EricCartman).
16 godina
offline
Re: Ultimativna tema za odabir prijenosnika
A kaj se bi u tom cjenovnom rangu dalo naći da je ekran standardnih 15.6?
Poželjno da ima i win11
8 godina
offline
Re: Ultimativna tema za odabir prijenosnika
Armor kaže...
A kaj se bi u tom cjenovnom rangu dalo naći da je ekran standardnih 15.6?
Poželjno da ima i win11

 A manje više to isto, samo bolji brandovi i kućišta.

 

Ja bih sebi ovoga: https://www.nabava.net/prijenosna-racunala/lenovo-thinkbook-16-21kk008qsc-cijena-16-1920x1200-amd-ryzen-5-7530u-1tb-ssd-609184181

 

Kvalitetno poslovno kućište, sa 32GB RAM-a i 1TB SSD-a je po meni dobar deal.

16" je kao 15.6" samo mu omjer stranica nije 16:9 nego je korisnijih 16:10.

 

Windoze 11 kupiš po Bug.hr reklamama za 15€ i instaliraš sam ili ako baš treba s nekim. Samo treba uzeti prazan USB stick, snimiti na njega Win instalaciju preko Microsoft Disk Creation Utilityja "For Other PC" (prosto je ko pasulj), i uštekat ga u laptop. Onda te navodi step by step.

E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice