Budućnost zanimanja "Programer" i da li će nestati

poruka: 161
|
čitano: 39.275
|
moderatori: Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
16 godina
neaktivan
offline
RE: Budučnost zanimanja "Programer" i dali će izum

Svaka čast, dugo me nije nijedan tekst ovako dobro nasmijao prikazom istine o stanju u današnjoj inf. industriji, a slobodno se može preslikati i na 90% ostalih djelatnosti.


Mario
16 godina
protjeran
offline
RE: Budućnost zanimanja "Programer" i da li će nes
V00D00 kaže...

With all due respect, kod nas srednje škole i fakulteti ne vrijede NIŠTA, a sam dokaz je to što tvrtke ne mogu zaposliti "programere" sa fakulteta jer nemaju blage veze o ničemu. Još jednom, respect onima koji znaju što rade, ali oni su vjerojatno ionako sami naučili nevezano za faks..

 
Normalno kada se većina njih obrazuje na informatičkim odjeljenjima filozofskih fakulteta... Meni vrijedi više osoba koja je završila samo neku srednju školu sa povećim znanjem Smalltalka, Haskella, Lispa i ostalih uobičajenih jezika nego netko fakultetski obrazovan tko je zatucan sa jednim sustavom, c-sharpom, javom i nekim poluvriednim certifikatom.
16 godina
offline
Budućnost zanimanja "Programer" i da li će nestati

Već danas se za neke jednostavne stvari koristi automatski generisani kod i mnogi kažu da će toga biti sve više dok u jednom trenutku ne dođemo do, npr, UML-a kao programskog jezika. U tom slučaju bi verovatno izumro onaj najniži sloj programera, mada to, naravno, nije sasvim sigurno, jer čak i kada bi se alati zaista razvili do tog nivoa, ostaje pitanje da li je zaista lakše i da li bi bilo potrebno manje ljudi da se napravi kompletna detaljna UML specifikacija i da se u tom jeziku, sa njegovim za tu svrhu relativno nezgrapnim mehanizmima, opišu potrebni algoritmi, ili će biti razumnije koristiti neku kombinaciju generisanog i kucanog koda.

Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
RE: Budućnost zanimanja "Programer" i da li će nes
Ivan(4) kaže...

Već danas se za neke jednostavne stvari koristi automatski generisani kod i mnogi kažu da će toga biti sve više dok u jednom trenutku ne dođemo do, npr, UML-a kao programskog jezika. U tom slučaju bi verovatno izumro onaj najniži sloj programera, mada to, naravno, nije sasvim sigurno, jer čak i kada bi se alati zaista razvili do tog nivoa, ostaje pitanje da li je zaista lakše i da li bi bilo potrebno manje ljudi da se napravi kompletna detaljna UML specifikacija i da se u tom jeziku, sa njegovim za tu svrhu relativno nezgrapnim mehanizmima, opišu potrebni algoritmi, ili će biti razumnije koristiti neku kombinaciju generisanog i kucanog koda.

 Ja mislim da se jezici neće dalje pojednostavljivat nego što su danas (klase, funkcije, etc..). Ako pogledaš i danas je već poprilično sve po modelu koji si naveo - umjesto da sam pišeš cijeli kod za ispisivanje teksta na ekran ti samo pozoveš funkciju koja to sama napravi. Što se sve u pozadini događa valjda ni sam Bog više ne zna osim onih koji su napisali jezik, OS, drivere, BIOS, i sve ostalo što je između tvoje naredbe "print" i monitora.

Daljnje pojednostavljivanje bi se vjerojatno jedino moglo iskoristiti u svrhe edukacije iako iskreno sumnjam. Neki jezici su i danas već toliko jednostavni i smiješni da mislim da nema smisla pojednostavljivat još.. Modularno progamiranje je prihvatljivo u samo nekim sredinama ali netko bi trebao i module isprogramirati! "Low level" programeri su vjerojatno najbitniji i po mom mišljenju imaju najveće znanje, i samim time su nezamijenjivi..

music is my first love and will always be my last
16 godina
neaktivan
offline
RE: Budućnost zanimanja "Programer" i da li će nes

A smalltalk i haskell su uobičajeniji od C# i Jave? -

Mislim da bi bilo korisno napomenuti da se ovdje nema smisla javljati ako niste programeri. U suprotnom dolazimo do komičnih ispada koji samo zagađuju temu.

 

-

 

Nix: ne znam baš koliko su to EU vlade krenule  na Linuxe. Neke jesu pokušale, ali je ispalo da je linux admin i problemi koji s tim dolaze, daleko veći trošak od Windowsa npr. Da ne govorim o svim problemima koje obični korisnici s Linuxima imaju.

 

Uostalom, Windows ili Linux, apsolutno je svejedno. Programiranje se ne razlikuje ni u Javi ni C#-u niti je za programera bitan jezik.

 

Što se 'besplatnih' i 'open source' stvari tiče, ne znam previše onih koji će se pouzdati previše u besplatan softver, a bogami ni onih koji će dopustit da im neki kvazi programer aplikaciju složi koristeći desetak besplatnih "skripti" koje nađe na netu.

 

Probaj se malo uključiti u industriju i vidjet ćeš da u ozbiljnom segmentu baš nema mjesta šampionima.


Entrepreneurs are simply those who understand that there is little difference between obstacle and opportunity and are able to turn both to their advantage.
16 godina
neaktivan
offline
RE: Budućnost zanimanja "Programer" i da li će nes
Mayo kaže...
V00D00 kaže...

With all due respect, kod nas srednje škole i fakulteti ne vrijede NIŠTA, a sam dokaz je to što tvrtke ne mogu zaposliti "programere" sa fakulteta jer nemaju blage veze o ničemu. Još jednom, respect onima koji znaju što rade, ali oni su vjerojatno ionako sami naučili nevezano za faks..

 
Normalno kada se većina njih obrazuje na informatičkim odjeljenjima filozofskih fakulteta... Meni vrijedi više osoba koja je završila samo neku srednju školu sa povećim znanjem Smalltalka, Haskella, Lispa i ostalih uobičajenih jezika nego netko fakultetski obrazovan tko je zatucan sa jednim sustavom, c-sharpom, javom i nekim poluvriednim certifikatom.
Ovo je istina. Ja sam apsolvent računarstva (9 semestara) i vidim da 90% ljudi ne zna napisati hello world primjer u niti jednom programskom jeziku i IDE-u. Zvuči kao šala, ali je istina. Naime, uzrok toga je sustav koji nagrađuje one koji naštrebaju knjigu napamet i onda je reproduciraju na ispitu bez razumjevanja, a sve laboratorijske vježbe isprepišu od 1 osobe koja je uspjela napravit. Rade kretene od nas. I onda te još profesori gledaju kao smeće ako nisi neki štreber, a nema veze što si u praksi možda bolji i od njega. Npr. ja sam bila u situaciji gdje je čitava godina (osim mene) prepisala seminarski (radilo se o multithreadingu) od kolege elektroničara  koji je (pretpostavljam) jedini (osim mene)  rješio zadatak. E sad pazi ovo, taj njegov kod je imao bug i nije radio. Dakle moj kod je bio jedini koji je funkcionirao ispravno. I ulazim ti ja na obranu seminarskog kod asistenta i on čitavo vrijeme tipka na računalu i ja mu govorim ono što je važno (valjda znam što je važno ako sam napisala sama rješenje) i on ok i da mi 4. E sad bilo je ljudi koji su dobili i 5 a govorili su gluposti a bilo je i onih koji su dobili 2, ovisno o tome koliko su volje imali za izigravanje budala a nitko od nijih nije imao ispravno rješenje. Eto, mogu vam ispričat još takvih priča koliko želite... Uglavnom, FESB sucks, tako da znate, a nije nimalo filozofski fakultet neko inženjerski.
16 godina
neaktivan
offline
Budućnost zanimanja "Programer" i da li će nestati

Samo neka ljudi misle da ce programiranje propast. Vise posla za mene.

Zivimo u vremenima gdje vise nema kucne sprave u kojoj nemas neku vrstu software-a. Samo u EU fali preko 1 000 000 kvalificiranih programera (ili vise, EU se ipak malo prosirila). I neka mi netko onda kaze da to trziste propada. Yeah, right. Za svoj posao se stvarno ne bojim. A ne bih se bojao ni da sam roden 100 godina poslije.

 
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Budućnost zanimanja "Programer" i da li će nestati

Eh, manic, kako lako digneš nos govoreći o štreberima, a nešto nisam siguran da bi umela reći da je aktivnost specifikacija parametrizovanog ponašanja koja se izvršava kroz tok izvršenja preko sekvenciranja jedinica podaktivnosti. (šala :))

Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
RE: Budućnost zanimanja "Programer" i da li će nes
manic kaže...
Ovo je istina. Ja sam apsolvent računarstva (9 semestara) i vidim da 90% ljudi ne zna napisati hello world primjer u niti jednom programskom jeziku i IDE-u. Zvuči kao šala, ali je istina. Naime, uzrok toga je sustav koji nagrađuje one koji naštrebaju knjigu napamet i onda je reproduciraju na ispitu bez razumjevanja, a sve laboratorijske vježbe isprepišu od 1 osobe koja je uspjela napravit. Rade kretene od nas. I onda te još profesori gledaju kao smeće ako nisi neki štreber, a nema veze što si u praksi možda bolji i od njega. Npr. ja sam bila u situaciji gdje je čitava godina (osim mene) prepisala seminarski (radilo se o multithreadingu) od kolege elektroničara  koji je (pretpostavljam) jedini (osim mene)  rješio zadatak. E sad pazi ovo, taj njegov kod je imao bug i nije radio. Dakle moj kod je bio jedini koji je funkcionirao ispravno. I ulazim ti ja na obranu seminarskog kod asistenta i on čitavo vrijeme tipka na računalu i ja mu govorim ono što je važno (valjda znam što je važno ako sam napisala sama rješenje) i on ok i da mi 4. E sad bilo je ljudi koji su dobili i 5 a govorili su gluposti a bilo je i onih koji su dobili 2, ovisno o tome koliko su volje imali za izigravanje budala a nitko od nijih nije imao ispravno rješenje. Eto, mogu vam ispričat još takvih priča koliko želite... Uglavnom, FESB sucks, tako da znate, a nije nimalo filozofski fakultet neko inženjerski.
 Nažalost jedini način da nešto naučiš je da pokupuješ omanji stup knjiga i piskaraš u kućnoj radinosti. Al kako obično ima previše seminara, kolokvija i ispita, najčešće se nema vremena, tako da kad si uzmeš o glavu da češ učit pa što bude, obično ode godina (khm khm, kao nekima). S druge strane, sustav je savršeno prilagođen za natjecatelje kviza " Ne zaboravi stihove", pa na 4. godini od 70tak studenata, u njih 10 bi ja imao povijerenja da mi upale računalo, a možda bi s 2 želio nešto svojevoljno radit. Tužno je što moram bit tako strog al je tako, i najgore od svega, mislim da nisu oni krivi. Oni su se samo prilagodili.
16 godina
neaktivan
offline
RE: Budućnost zanimanja "Programer" i da li će nes
manic kaže...
Ovo je istina. Ja sam apsolvent računarstva (9 semestara) i vidim da 90% ljudi ne zna napisati hello world primjer u niti jednom programskom jeziku i IDE-u. Zvuči kao šala, ali je istina.
/cut/
 Ne znam zasto se oko toga uzrujavas. Takoder sam apsolvent na racunarstvu na FER-u. Postoji masa ljudi koji ima puno bolji prosjek od mene, ali o konkretnim stvarima puno manje znaju. Prepisali hrpe labosa i vjezbi zbog nekog ganjanja ocjena. I moram ti priznat da me to uopce ne dira. Vecini takvih ljudi je san uhljebit se negdje u nekoj firmi. Mislim da je to cak i problem naseg mentaliteta. Cuo sam XX prica tipa: "Joj frend mi je dobio posao, nest tam procacka 30 min, ostatak dana je na Facebook-u, i dopisuje se preko MSN-a, tj. zaraduje 5-7k kuna i masira neku stvar."
Ako je nekom san ne radit nista, i ne naucit nista, go for it. Meni to ne pada na pamet. Mislim uzivati u onome cemu cu radit, ali to i posteno naplatit. Ljudi bez ambicija mi sigurno nece predstavljati konkurenciju.
16 godina
neaktivan
offline
RE: Budućnost zanimanja "Programer" i da li će nes
manic kaže...
Mayo kaže...
V00D00 kaže...

With all due respect, kod nas srednje škole i fakulteti ne vrijede NIŠTA, a sam dokaz je to što tvrtke ne mogu zaposliti "programere" sa fakulteta jer nemaju blage veze o ničemu. Još jednom, respect onima koji znaju što rade, ali oni su vjerojatno ionako sami naučili nevezano za faks..

 
Normalno kada se većina njih obrazuje na informatičkim odjeljenjima filozofskih fakulteta... Meni vrijedi više osoba koja je završila samo neku srednju školu sa povećim znanjem Smalltalka, Haskella, Lispa i ostalih uobičajenih jezika nego netko fakultetski obrazovan tko je zatucan sa jednim sustavom, c-sharpom, javom i nekim poluvriednim certifikatom.
Ovo je istina. Ja sam apsolvent računarstva (9 semestara) i vidim da 90% ljudi ne zna napisati hello world primjer u niti jednom programskom jeziku i IDE-u. Zvuči kao šala, ali je istina. Naime, uzrok toga je sustav koji nagrađuje one koji naštrebaju knjigu napamet i onda je reproduciraju na ispitu bez razumjevanja, a sve laboratorijske vježbe isprepišu od 1 osobe koja je uspjela napravit. Rade kretene od nas. I onda te još profesori gledaju kao smeće ako nisi neki štreber, a nema veze što si u praksi možda bolji i od njega. Npr. ja sam bila u situaciji gdje je čitava godina (osim mene) prepisala seminarski (radilo se o multithreadingu) od kolege elektroničara  koji je (pretpostavljam) jedini (osim mene)  rješio zadatak. E sad pazi ovo, taj njegov kod je imao bug i nije radio. Dakle moj kod je bio jedini koji je funkcionirao ispravno. I ulazim ti ja na obranu seminarskog kod asistenta i on čitavo vrijeme tipka na računalu i ja mu govorim ono što je važno (valjda znam što je važno ako sam napisala sama rješenje) i on ok i da mi 4. E sad bilo je ljudi koji su dobili i 5 a govorili su gluposti a bilo je i onih koji su dobili 2, ovisno o tome koliko su volje imali za izigravanje budala a nitko od nijih nije imao ispravno rješenje. Eto, mogu vam ispričat još takvih priča koliko želite... Uglavnom, FESB sucks, tako da znate, a nije nimalo filozofski fakultet neko inženjerski.
 Ja se ne bih složio da je znati neki jezik bitnije od znanja učenja bilo kojeg jezika.
Što se tiče komentara na to da nema nitko pojma napisati Hello World bez da ga prepiše, to je istina.
Jedan kolega koji je sad isto apsolvent, sposoban je Analizu 2 naštrebati za 5, ali samostalno rješiti najosnovniji zadatak u C-u mu je ogroman problem.
Laboratorijske vježbe se uvijek prepisuju. -
Mene je zaprepastila više jedna druga stvar, a to je da je i profesorima sasvim svejedno nauče li studenti nešto ili ne.
Multithreading (ako misliš na MPI onda nije mt nego distribuirano više-procesno prog.) je bio smiješan. Ja sam proveo 2 dana pišući algoritme za obradu zvuka i razlaganje na kanale itd i onda dođem prezentirati problem, krenem objasniti kod, a profesor poludi da gdje nam je "tekst" seminara. Taman posla da ga uopće zanima kod. Bitno je samo ono formalno.
S jednom profesoricom sam ušao u direktan sukob i dala mi je 4 umjesto 5, samo zato što, pazi sad: zadatak iz domaćeg rada nisam provjerio koristeći fesbov server (to je "otkrila" jer mi je target za klijenta bio localhost, a ne adria server). Naime, zadatak je bio najblesavija verzija server-client arhitekture pa nisam ni smatrao bitnim provjeravati jako jednostavan kod (program je naravno radio).
Na moje direktno obraćanje da me domaći uopće ne zanima i da ću ispred nje napisati cijeli chat program i neka mi nađe kolegu koji to može, rekla mi je, citiram: na ovom faksu nije bitno znanje već izvršiti zadane točke. - Teatar apsurda!
Općenito, velika većina diplomira (a tako je svugdje, a ne samo ovdje), a da blagog pojma nema o ničemu. U svakom slučaju to je dobro jer barem je konkurencija onda manja. :D
Ja sam od faksa puno očekivao, ali kada sam vidio što faks u stvarnosti jest, jako sam se razočarao i diplomirat ću isključivo iz formalnih razloga i zbog raznih ego tripera kojima ta diploma jako puno znači.
Ako želite studirati i nešto naučiti, Hrvatska nije mjesto za to.

 

Entrepreneurs are simply those who understand that there is little difference between obstacle and opportunity and are able to turn both to their advantage.
Poruka je uređivana zadnji put uto 11.3.2008 17:06 (naxeem).
16 godina
neaktivan
offline
RE: Budućnost zanimanja "Programer" i da li će nes

Mithrandire, znaš li što je pokazatelj da se netko tko zna ne mora bojati konkurencije: kada uđeš u amfiteatar s oko 35 studenata Računarstva i pitaš "tko želi programirati PHP (dakle jako jednostavna stvar), 3 dana posla, 3 tisuće kuna" i javi se jedna jedina cura s rečenicom: "a možda ja, al morala bih malo se podsjetit tjedan-dva ... ".

 

Toliko o programiranju. Niti jednom dipl. ing. ne bih dao da mi hello world programira ako mi dođe s diplomom kao argumentom.


Entrepreneurs are simply those who understand that there is little difference between obstacle and opportunity and are able to turn both to their advantage.
16 godina
neaktivan
offline
RE: Budućnost zanimanja "Programer" i da li će nes

Ah...problem je sto te na smjeru racunarstva udave s nekim uzasno nepotrebnim stvarima, a o programiranju daleko najmanje naucis. Nadam se da se to popravilo na bologni, ali ne pratim bas tamo situaciju, pa ne znam.

Iskreno, znam par kolega koji stvarno ne znaju previse programirati, a apsolventi su kao i ja. Ipak, mislim da se uhvate programiranja u bilo kojem programskom jeziku da bi za par mjeseci bili 10x bolji od nekih "nazovi" programera.

Sve je stvar osobe i ambicija. Najzesce mi je kad mi netko soli pamet (tipa neki ekonomisti). Ti ces programirat za xx kn, a ja cu ti bit sef. Stvarno ne znam sta je prikladno tad napravit, osim potrgat se od smijeha. Dozivljaj ekonomista (ne kazem svih, nikad ne generaliziram, ali dosta njih koje sam upoznao), da cim izadu s faxa ce negdje sefovat. Yeah right. Jednostavno se treba popravit "atmosfera" u nasoj drzavi i da se pocne cijenit znanje. A ne da dipl.arhitekt ili doktor medicine ima placu manju(govorim o prosjeku) od ZET-ovca(dakako, tu nista ne mislim lose o ZET-ovcima).

Ali, eto ja sam nekako optimist, i mislim da ce se to u Hrvatskoj relativno brzo uspostaviti. I da dobrih ranih mjesta ima na pretek, te stvarno nije toliko potrebno gledat prema inozemstvu. Ali sad sam vec zasao duboko u OT.

16 godina
neaktivan
offline
RE: Budućnost zanimanja "Programer" i da li će nes

OK za ljude koji se programiranjem ne bave aktivno, ali sumnjam da će netko biit dobar programer nakon 2 mjeseca posla. Programiranje se uči s vremenom i vježbom.

Drugi problem je i što neki jednostavno nisu sposobni shvatiti koncept programiranja i činjenicu da u programiranju nemaš linearnu shemu rješavanja kao u matematici. Ja sam pokušao držati satove, ali sam odustao izgubivši živce na kolegi koji bi svaki zadatak pokušavao riješiti gledajući u prethodne primjere i prepisujući metodu.

Komedija.


Entrepreneurs are simply those who understand that there is little difference between obstacle and opportunity and are able to turn both to their advantage.
16 godina
neaktivan
offline
RE: Budućnost zanimanja "Programer" i da li će nes

Dobro, znas na sta sam mislio ;)) Da bi postao vrhunski programer, treba puno vremena, truda, znanja..a i talenta, tj. kreativnosti.

Samo sam htio rec da to sto ljudi ne znaju programirati nije toliko krivica njih samih, nego faxa. Zato bih svakome dao priliku da nauci (tko ima volje i ambicije). Ne mozes ni od jednog frisko diplomiranog covjeka trazit neko iskustvo (ima i takvih, ali to je stvarno tesko naci).

Dakako, ne mislim da bi fax trebao bit skola programiranja, tj. da te treba drilat u nekom programskom jeziku. Ali ucenje koncepata, arhitekture softvera i takvih stvari bi definitivno trebalo postojati. Mogu na prste jedne ruke pobrojati predmete u kojima sam stvarno uzivao i koje sam s gustom rjesavao. Jednostavno, na faxu je previse toga vezano uz hardver, tamo gdje se objasnjava softver je potpuno zastarjelo i u 99% slucajeva potpuno beskorisno.

16 godina
neaktivan
offline
Budućnost zanimanja "Programer" i da li će nestati

A da prestanemo s hipotetskom raspravom i tim kako ne može svatko znati pisati u svakom jeziku, i kako je bitan talent ... Ako je tomu tako, čisto konkretno, kako to da ti "talentirani" studenti u 4 godine studiranja nisu naučili razlikovati logiku proceduralnog i objektnog programiranja kao nećeg što im je obavezna budućnost. Ili recimo zašto ne znaju razliku između kompajlera i interpretera??? Mene je sram pisati ovu rečenicu, toliko je stanje kritično.

 
0 0 hvala 0
16 godina
protjeran
offline
RE: Budućnost zanimanja "Programer" i da li će nes
naxeem kaže...

A smalltalk i haskell su uobičajeniji od C# i Jave? -

Mislim da bi bilo korisno napomenuti da se ovdje nema smisla javljati ako niste programeri. U suprotnom dolazimo do komičnih ispada koji samo zagađuju temu.

 

-

 

Mislio sam na to: i OSTALE uboičajne programe kao C, C++, Fortran(samo se ti grohotom nasmij - Haskell i Fortran su jedni od najzastupljenijih jezika u financijskim institucijama), Java(koja je absolutno smeće i samo bi je idiot koristio za svakodnevni rad - treba ti 10 mašina da bi obavljale isti posao koji u drugim jezicima treba samo 1 mašina).

 

Cika Jova Zmaj kaže...

... Ako je tomu tako, čisto konkretno, kako to da ti "talentirani" studenti u 4 godine studiranja nisu naučili razlikovati logiku proceduralnog i objektnog programiranja kao nećeg što im je obavezna budućnost. Ili recimo zašto ne znaju razliku između kompajlera i interpretera??? Mene je sram pisati ovu rečenicu, toliko je stanje kritično.

 

Zbilja znaš neke takve primjerke?!? ROTFLMAO ;D

Poruka je uređivana zadnji put uto 11.3.2008 18:13 (Mayo).
16 godina
offline
Budućnost zanimanja "Programer" i da li će nestati

@ Naxeem

 

http://www.tportal.hr/tehnologija/racunala/page/2008/03/11/0079006.html

 

Slučajno da se poklopi moje pisanje i spoznaje sa danas objavljenim člankom na tportal.

 

Ako se vratiš na prvu stranu i procitas moj post  vidjećeš da sa napisao:

 

Krize nece biti za one koji se odluce razvijati aplikacije koje ce upravljati strojevima / robotima, vojna industrija je gladna za takvim rijesenjima, još ako ste jeftiniji od konkurencije..

 

to bi mogao biti odgovor na tvoje:

 

Probaj se malo uključiti u industriju i vidjet ćeš da u ozbiljnom segmentu baš nema mjesta šampionima.


OS: Linux 2.6.18.8-0.9-default i686 Current user: nikola@linux System: openSUSE 10.2 (i586) KDE: 3.5.9 "release 51.2"
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
RE: Budućnost zanimanja "Programer" i da li će nes

Mayo, u najmanju ruku preuveličavaš neke stvari. :)

 

-

 

Zaboravljaš i " 'Velika je praznina od prijedloga do realizacije predloženog', dodala je. ".

 

Uostalom, ne znam odakle ti ideja da će 'običan' softver izumrijeti, a ostati samo roboti. Mislim da je za to krivo previše filmova.

 

Entrepreneurs are simply those who understand that there is little difference between obstacle and opportunity and are able to turn both to their advantage.
Poruka je uređivana zadnji put uto 11.3.2008 18:57 (naxeem).
16 godina
neaktivan
offline
RE: Budućnost zanimanja "Programer" i da li će nes
naxeem kaže...
Multithreading (ako misliš na MPI onda nije mt nego distribuirano više-procesno prog.) je bio smiješan. Ja sam proveo 2 dana pišući algoritme za obradu zvuka i razlaganje na kanale itd i onda dođem prezentirati problem, krenem objasniti kod, a profesor poludi da gdje nam je "tekst" seminara. Taman posla da ga uopće zanima kod. Bitno je samo ono formalno.
S jednom profesoricom sam ušao u direktan sukob i dala mi je 4 umjesto 5, samo zato što, pazi sad: zadatak iz domaćeg rada nisam provjerio koristeći fesbov server (to je "otkrila" jer mi je target za klijenta bio localhost, a ne adria server). Naime, zadatak je bio najblesavija verzija server-client arhitekture pa nisam ni smatrao bitnim provjeravati jako jednostavan kod (program je naravno radio).
Na moje direktno obraćanje da me domaći uopće ne zanima i da ću ispred nje napisati cijeli chat program i neka mi nađe kolegu koji to može, rekla mi je, citiram: na ovom faksu nije bitno znanje već izvršiti zadane točke. - Teatar apsurda!
Općenito, velika većina diplomira (a tako je svugdje, a ne samo ovdje), a da blagog pojma nema o ničemu. U svakom slučaju to je dobro jer barem je konkurencija onda manja. :D
Ja sam od faksa puno očekivao, ali kada sam vidio što faks u stvarnosti jest, jako sam se razočarao i diplomirat ću isključivo iz formalnih razloga i zbog raznih ego tripera kojima ta diploma jako puno znači.
Ako želite studirati i nešto naučiti, Hrvatska nije mjesto za to.

 

1. Čuj, ako sam napisala taj seminarski valjda znam razliku između multithreadinga i višeprocesorskog ? Namigiva
Poslat ću ti na pm koji je profesor i predmet da ga javno ne sramotim, iako bi i to trebalo, eto Operativni sustavi . Bio je tu još i rad sa procesima i malo linux itd, ali      multithreading je bilo ono što nas je asistent "ispitivao"
2. Koja ti je profa dala 4 umjesto 5 i rekla: nije bitno znanje Smijeh
3. Da i ja sam se jako razočarala... dalje ti i ne trebam govorit

16 godina
neaktivan
offline
RE: Budućnost zanimanja "Programer" i da li će nes
naxeem kaže...

Mayo, u najmanju ruku preuveličavaš neke stvari. :)

 

-

 

Zaboravljaš i " 'Velika je praznina od prijedloga do realizacije predloženog', dodala je. ".

 

Uostalom, ne znam odakle ti ideja da će 'običan' softver izumrijeti, a ostati samo roboti. Mislim da je za to krivo previše filmova.

 

S ovim se slažem do kraja. Ako ništa drugo igre će netko uvijek morati programirati. Ako svi budemo imali samo client računala na neki tamo MegaNet v35.2 i to će netko programirati.. Debilno je razmišljati o tome da developeri više neće trebati.. Što dalje idemo treba ih sve više jer posla ima preko glave a developera stalno jednak broj. Uzmi samo na prijem mobile network providere koji ako žele neki sustav za sebe moraju mjesecima čekati da bi neka firma uopće počela radit projekt jer se jednostavno nema radne snage (koja NE PADA S NEBA suprotno svim očekivanjima balkanaca kojima je RADITI za novce nezamislivo).


Što se one priče o fakultetima gore tiče. Izletio sam sa vježbi osnova računalstva jer sam se USUDIO ne koristiti algoritam koji je asistent predložio (naglasak na predložio, nismo bili obavezni koristiti ga i pitao sam to) nego sam u hrpu C koda dodao jedan dio di assembler računa sinus/kosinus. Valjda ga siroti asistent nije razumio i izbacio me. Nisam dobio potpis i pao sam godinu. Slijedeću nisam ni upisao nego sam se zaposlio i poslije sam potražio asistenta da mu se nasmijem i pokažem plaću koju sam dobio bez diplome nego sa svojim znanjem. Naravno njegova je za barem dvije stepenice bila ispod mene.

I da, na poslu radim 8 sati dnevno, nekad i više ako je frka, imam pristojnu plaću od koje si mogu priuštiti kredit za novi auto (na puno godina al nije bitno) i nije vezana za diplomu, putujem po svijetu od Južne Amerike do Azije, i UŽIVAM u onome što radim..

music is my first love and will always be my last
16 godina
neaktivan
offline
RE: Budućnost zanimanja "Programer" i da li će nes
Još bih volio samo dodati da me fascinira činjenica kako u Hrvatskoj svako misli da ako zna programirati može otvoriti svoju firmicu ili može biti freelancer kod kuće (pogledajte samo u burzu i nađite oglase tipa "programiram jeftino").

Iskreno, mislim da je takav oblik rada omalovažavanje struke (a da ne spominjemo kako je često i protuzakonit). Programiranje nije nimalo lagano i uloženo je puno truda u njega. Nitko ne bi smio "spuštati" svoje cijene samo da bi se prodao.

A i biti freelancer je puno teže nego biti "profesionalac". Provjereno i dokazano.
16 godina
protjeran
offline
RE: Budućnost zanimanja "Programer" i da li će nes
V00D00 kaže...

I da, na poslu radim 8 sati dnevno, nekad i više ako je frka, imam pristojnu plaću od koje si mogu priuštiti kredit za novi auto (na puno godina al nije bitno) i nije vezana za diplomu, putujem po svijetu od Južne Amerike do Azije, i UŽIVAM u onome što radim..

 
>:D


16 godina
neaktivan
offline
RE: Budućnost zanimanja "Programer" i dali će izum

Trenutačna situacija u čitavoj Europi je da ima NEDOSTATAK programera i općenito IT stručnjaka, dakle struka je u deficitu radno sposobnih. Projekcija na sljedećih 5,6 godina je konstantna potražnja za novim informatičarima (pretežno programerima). Ne znam odakle uopće ideja da se to ne isplati, jedino treba izdvojiti žito od kukolja i napraviti kategorizaciju - web programeri, 'opći' programeri (testeri), aplikativni programeri, sigurnosni stručnjaci, mrežaši itd. IT tržište RASTE i potražnja za stručnjacima isto tako raste. Ako se netko upusti u te vode, nema zime Namigiva

 

Kroz nekih 15tak godina možda će biti umjetne inteligencije koja će moći 'sama' rješavati probleme postavljene pred nju, ali i nju će se trebati na neki način održavati, te pisati dodatne (ako ništa drugo sigurnosne) kodove za nju. Koliko god tehnologija postala napredna, ljudi su uvijek tu kao potpora, logistika i pokretačka snaga čitave industrije. Na kraju krajeva, ako više nećemo biti potrebni strojevima, jao si ga nama (referenca - Terminator serijal).


Intel Core2 Duo E8400 6MB, 4GB OCZ Gold 800Mhz, Gainward GF8800GTS 640MB, Gigabyte X38-DS4 Ultra Durable 2
16 godina
neaktivan
offline
RE: Budućnost zanimanja "Programer" i da li će nes
manic kaže...
1. Čuj, ako sam napisala taj seminarski valjda znam razliku između multithreadinga i višeprocesorskog ? Namigiva
Poslat ću ti na pm koji je profesor i predmet da ga javno ne sramotim, iako bi i to trebalo, eto Operativni sustavi . Bio je tu još i rad sa procesima i malo linux itd, ali      multithreading je bilo ono što nas je asistent "ispitivao"
 Hm, a ti njega uzimaš za ozbiljno??? Smijeh
16 godina
neaktivan
offline
RE: Budućnost zanimanja "Programer" i da li će nes
Nix kaže...

@ Naxeem

 

http://www.tportal.hr/tehnologija/racunala/page/2008/03/11/0079006.html

 

Slučajno da se poklopi moje pisanje i spoznaje sa danas objavljenim člankom na tportal.

 Ispravi me ako nisam bas dobro shvatio, ali da li je tebi uvodenje open source software-a u administraciju EU (u sto cisto sumnjam), argument za propast programera. I da se u administraciju EU uvede 100% Open Source software, to nece nimalo, ali doslovno nimalo utjecat na trziste.
Ljudi okanite se utopijskih ideja, besplatno programiranje nece nikad istisnuti programiranje "za lovu". Nikad, doslovno nikad. Uopce mi se ne da objasnjavat jer je to shvatljivo svakome tko je ikad radio bilo kakav placeni posao.
Daleko od toga da ne podrzavam open source. I nemojte mislit da neki open source programeri nisu debelo placeni.
16 godina
neaktivan
offline
RE: Budućnost zanimanja "Programer" i da li će nes

Pa dobro, čak da (hipotetski) svi prijeđu na 'open source', opet će firme morati plačati programere da bi koristili alate koji su besplatni i stvarali nove programe za pojedine firme.


Intel Core2 Duo E8400 6MB, 4GB OCZ Gold 800Mhz, Gainward GF8800GTS 640MB, Gigabyte X38-DS4 Ultra Durable 2
16 godina
neaktivan
offline
RE: Budućnost zanimanja "Programer" i dali će izum
Dado_ZG78 kaže...

Trenutačna situacija u čitavoj Europi je da ima NEDOSTATAK programera i općenito IT stručnjaka, dakle struka je u deficitu radno sposobnih. Projekcija na sljedećih 5,6 godina je konstantna potražnja za novim informatičarima (pretežno programerima). Ne znam odakle uopće ideja da se to ne isplati, jedino treba izdvojiti žito od kukolja i napraviti kategorizaciju - web programeri, 'opći' programeri (testeri), aplikativni programeri, sigurnosni stručnjaci, mrežaši itd. IT tržište RASTE i potražnja za stručnjacima isto tako raste. Ako se netko upusti u te vode, nema zime Namigiva

 

Kroz nekih 15tak godina možda će biti umjetne inteligencije koja će moći 'sama' rješavati probleme postavljene pred nju, ali i nju će se trebati na neki način održavati, te pisati dodatne (ako ništa drugo sigurnosne) kodove za nju. Koliko god tehnologija postala napredna, ljudi su uvijek tu kao potpora, logistika i pokretačka snaga čitave industrije. Na kraju krajeva, ako više nećemo biti potrebni strojevima, jao si ga nama (referenca - Terminator serijal).


 Totalno si u pravu. Ja sam sebe orijentirao prema Internet sigurnosti, sigurnosti podataka i svega povezanog uz sigurnost. Naravno da volim i programirati(uz C++ i Qt), ali sigurnost mi je na prvom mjestu mog usavrsavajna. Posto nemam nekih mogucnosti za fax(money) moram svaki dan uciti sam kod kuce i to ce se isplatiti(ako nadjem poslodavca koji makar ima mozga kao Bart). Ovi koji pricaju da programiranje odlazi u zaborav, zasto onda idu na te fax-ove? Po njihovom bi to bilo samo gubitak novca(ako gledamo sa njihovog stajalista da programiranje umire), ali eto oni ipak idu na njih. Cudno(?)

Ulazak open source-a bi meni jako jako dobro doslo jer radim na Linux-u.

Arch user, Don't Panic!!!
16 godina
offline
Budućnost zanimanja "Programer" i da li će nestati

Nekada su na razvoju jednog automobila radili čitavi instituti, danas iste razviju timovi čije ljudstvo broji manje od 10% nekadašnjih potreba. Proizvodne hale bile su poput mravinjaka, krcate radicima raznih profila, specijalistima za ovo i ono, danas vecinu tih poslova obavljaju mašine. Ljudi su se školovali i obučavali za pojedine proizvodne procese, bili su uvjereni da ce imati siguran i dobro placen posao sve do mirovine. Tržište je bilo gladno za tim zanimanjima, sve dok se nisu pojavili novi tehnoloski procesi, koji su isključili potrebu za ljudskom radnom snagom. Nekada je 10 radnika pravilo 1 automobil, danas 1 radnik pravi 10 automobila (ovo je slikovito).

 

Sličano će proći i IT sektor.


OS: Linux 2.6.18.8-0.9-default i686 Current user: nikola@linux System: openSUSE 10.2 (i586) KDE: 3.5.9 "release 51.2"
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
RE: Budućnost zanimanja "Programer" i da li će nes
Nix kaže...

Nekada su na razvoju jednog automobila radili čitavi instituti, danas iste razviju timovi čije ljudstvo broji manje od 10% nekadašnjih potreba. Proizvodne hale bile su poput mravinjaka, krcate radicima raznih profila, specijalistima za ovo i ono, danas vecinu tih poslova obavljaju mašine. Ljudi su se školovali i obučavali za pojedine proizvodne procese, bili su uvjereni da ce imati siguran i dobro placen posao sve do mirovine. Tržište je bilo gladno za tim zanimanjima, sve dok se nisu pojavili novi tehnoloski procesi, koji su isključili potrebu za ljudskom radnom snagom. Nekada je 10 radnika pravilo 1 automobil, danas 1 radnik pravi 10 automobila (ovo je slikovito).

 

Sličano će proći i IT sektor.


 Ti mislis da se ti roboti sami od sebe programiraju? Mislis da te hale projektiraju roboti? Da se sami odrzavaju? Otkaze su dobili oni koji su sastavljali automobile (njih su zamijenili roboti). Ali to nije smanjilo kolicinu radne snage, samo je ona preusmjerena u druge sektore. Jednostavno je sve veca potreba za visokoobrazovanim ljudima, posla ce uvijek biti, roboti nikad nece zamijeniti ljude, jer bi to znacilo urusavanje trzisne ekonomije. Niti jedna ekonomija ne moze podnijeti preveliku nezaposlenost.

Ajmo povuci paralelu. Ako je neciji djed radio na traci za sastavljanje automobila, njegov unuk recimo radi na programiranju strojeva. Ako ja danas programiram Web ili Desktop aplikacije u C# i ASP.NET-u verziji X.X to ne znaci da ce ta znanja biti potrebna mom unuku. On ce mozda raditi u nekim interaktivnim suceljima. A mozda ce dotad bit 3 atomska rata. Svi poslovni procesi evoluiraju. Ovo o cemu ti govoris nije ni priblizno bliska buducnost, zato se time i ne treba previse zamarati.
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice