Microsoftov novi logo

poruka: 95
|
čitano: 12.066
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Microsoftov novi logo".
14 godina
neaktivan
offline
Re: Microsoftov novi logo
Solo kaže...
BTW, moze da proradi i "DOS mode", (he, he, he, DOS mode)

Što vi ovdje podrazumjevate pod DOS modom? 16 bitni real mode, odnosno Virtual86 mode? Prijelaz iz 64 bitnog long moda u takav mod je nemoguć bez resetiranja stanja procesora. 16 bitni protected mode kod se može izvršavati unutar long moda.

 

To u biti nema veze sa operacijskim sustavom nego sa arhitekturom procesora koja je takva kakva je.

Oscar-Mike-Golf Whiskey-Tango-Foxtrot
15 godina
neaktivan
offline
Re: Microsoftov novi logo
rustweaver kaže...
Solo kaže...
Što vi ovdje podrazumjevate pod DOS modom? 16 bitni real mode,

 Vidi par postova iznad.

Misle na neke stare DOS aplikacije, koje pomocu trikova i magije mogu da prorade i na Visti isto kao sto su radile na XP

16 godina
neaktivan
offline
Re: Microsoftov novi logo
Solo kaže...
rustweaver kaže...
Solo kaže...
Što vi ovdje podrazumjevate pod DOS modom? 16 bitni real mode,

 Vidi par postova iznad.

Misle na neke stare DOS aplikacije, koje pomocu trikova i magije mogu da prorade i na Visti isto kao sto su radile na XP

 

Da, trik se zove DOSbox.

 

I ako pročitaš moj post nekoliko postova iznad, dobit ćeš odgovor na pitanje kome ne radi Vista i što točno.

 

 

14 godina
neaktivan
offline
Re: Microsoftov novi logo
Solo kaže...

Vidi par postova iznad.

Misle na neke stare DOS aplikacije, koje pomocu trikova i magije mogu da prorade i na Visti isto kao sto su radile na XP

Nisu trikovi i magije. Ako se procesor nalazi u 32 bitnom protected modu, on se može privremeno prebaciti u real mode (tada se to naziva virtual86 mode) i izvršavati 16 bitni real mode programski kod. Windowsi za tu svrhu koriste podsustav koji se zove VDM odnosno NTVDM u novijim verzijama što je kratica od NT Virtual Dos Machine. Sada, iskreno ne znam ništa o VDM-u u 32 bitnoj inačici Viste i postoji li uopće, ali znam da sa hardverske strane ne postoji razlog zašto 32 bitna Vista ne bi mogla izvršavati 16 bitni real mode kod.

 

64 bitni long mode je sasvim drukčija zvjerka i tu nema prebacivanja u 16 bitni real mode, ali ima u 32 bitni protected mode (koji je za tu svrhu preimenovan u legacy mode), tako 64 bitni operacijski sustav može izvršavati 32 bitni programski kod. x86 procesori se uvijek mogu vratiti jedan korak unatrag bez potrebe resetiranja procesora.

 

DosBox je emulator i on nema veze s ovim što je gore nabrojano. DosBox omogućava izvođenje starih 16 bitnih x86 programa i na SPARC-u ako ti to baš srce želi.

Oscar-Mike-Golf Whiskey-Tango-Foxtrot
Poruka je uređivana zadnji put ned 26.8.2012 13:05 (rustweaver).
16 godina
neaktivan
offline
Re: Microsoftov novi logo
rustweaver kaže...

DosBox je emulator i on nema veze s ovim što je gore nabrojano. DosBox omogućava izvođenje starih 16 bitnih x86 programa i na SPARC-u ako ti to baš srce želi.

 

Ma sve štima, znam da je emulator ali mi se do sada pokazao kao najbolje rješenje kada trebam izvršiti DOS programe u modernom okruženju.

 

Radio je dobro čak i sa softverom kod kojega virtualni stroj (pod vmWare-om, Virtual PC nisam isprobavao) nije radio dobro.

Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice