Najbolji internet (bez optike)

poruka: 32
|
čitano: 23.615
|
moderatori: Lazarus Long, pirat, XXX-Man, DrNasty, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
13 godina
offline
Najbolji internet (bez optike)

Živim pored Zaprešića gdje još ne postoji optika. Navodno bi trebali postaviti infrastrukturu u 2023., međutim ja počinjem raditi od doma i treba mi solidan internet. Zadnje 4 godine koristim Bnetov, tj. A1 homebox. Ne mogu reći da sam zadovoljan, internet je navečer jako loš pretpostavljam zbog opterećenosti mreže. Tijekom dana također ne mogu reći da briljira, pogotovo ako je spojeno više uređaja.

 

Mislio sam preći na T-COM optiku, međutim moram čekati 2023. godinu, a pitanje je kad u 2023... Mislite li da je T-COMov Gigabox upgrade na A1 mobilni internet? Postoji li neka druga dobra solucija za mene?  Vidim da u T-Comu postoji i 5g kućni internet. Mislite li da je to isplativo uzeti i da ću imati stabilan i brz internet za posao?

 

Hvala

Battlelog:cro1911
Poruka je uređivana zadnji put pon 29.8.2022 13:10 (CoKsA).
Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Najbolji internet (bez optike)

U T-Comu mi nude Gigabox samo... 5G i optika još nisu podržani na mojoj adresi...

 

Moguće je uzeti i neki skuplji modem Huawei B818-263. Je li se isplati uzimati skuplji modem i što se snjim dobije? Brži internet i bolji signal? 

Battlelog:cro1911
Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
offline
Re: Najbolji internet (bez optike)

Kako to da gledaš samo mobilni internet? Nemaš mogućnost preko parice?

Da se radi o poslu, ja bi radije gledao recimo ADSL na svom području. (naravno, prvo bi se raspitao o brzinama i kvaliteti).

 

A ako ništa od toga, i mora biti mobilni, čisto iz iskustva bi uzeo T-Com. Jesu najskuplji, al su načešće i najkvalitetniji i brzo otklanjaju probleme.

Battlelog: [G] CyberDemonVZ
15 godina
offline
Re: Najbolji internet (bez optike)

-lokacija-dostupnost.. bežični signal i to možeš recimo provjeriti mobitelom ali zbog opterećenja ne računaj na veću razliku osim ako znaš koje odašiljače imaš u blizini tj problem su tvoji susjedi koji koriste istu mobilnu mrežu-opterećenje dok za takve stvari nikad nema jamstva jer ovisi o trenutnom opterećenju npr na moru-turizam a tvoj kvart možeš znati kakva je situacija.. teorija-praksa, tj ako imaš problema s jednim i ako je sve ostalo isto (odašiljači) tad je rezultat isti tj nije razlika u operateru-opremi nego u lokaciji dok je mobilna mreža najgori dio (ne miješati moguće brzine i praktičnost-pokrivenost-mobilnost.. s potrebama za stabilnost-rad-lag...). Žica je žica, uvjek stabilnija od bežičnog koji ne ovisi samo o tebi nego o svemu u nekom radijusu, koliko susjeda, smetnje.. i koliko je operateru taj kvart zanimljiv (zgrade-grad je zanimljiviji nego periferija jednako za gradski prijevoz.. broj korisnika).

 

edit: .. + tcom kao nacionalni koncesionar je uvjek imao bolju pokrivenost periferije, dok ostali prvo pokriju tamo gdje je veća zarada-grad.. moguće da je u tvom slučaju tcom bolji, no teoretski je to ista oprema-tehnologija, tj to je nešto što sam moraš znati lokalno.. ne ja-ostali osim da smo u istom kvartu pa ni tad baš nije sve jednako kao npr tv-antena, dovoljno je par metara razlike i imaš super signal ili smetnje.. sve to je radio-signal, sve to je teoretski isto... i znaš tek kad probaš, ako je sad loše može se popraviti novim odašiljačem ili ako ostali promjene liniju, kao i to da može biti super. Veća razlika je način kako radi mreža, lan-wlan tj lag-ping kad nešto radiš, manje je važan DL, više UL .. i mježa-rad je stvar dvosmjerne komunikacije, ne gledanje filma-stream jednosrmjerno što može biti ok..

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put pon 29.8.2022 14:08 (ihush).
13 godina
offline
Re: Najbolji internet (bez optike)

Gledam sve opcije. Mislio sam da je ADSL sporiji od mobilnog interneta pa nisam ni razmatrao tu opciju. Trenutno na A1 homebox mi Ookla test daje 12 Mbps download speed i 6 Mbps upload. To može znatno varirati tijekom dana, a navečer je u pravilu gore. Mislite da ADSL može biti brži i stabilniji?

Battlelog:cro1911
Poruka je uređivana zadnji put pon 29.8.2022 14:08 (CoKsA).
15 godina
offline
Re: Najbolji internet (bez optike)

adsl je 'sporiji' gledajući transfer, brzina-količina u jedinici vremena, ali lag-ping ovisi o mreži, optika je najbrža, coax, adsl.. dok bežično ovisi o sto faktora, broju trenutno spojenih korisnika (i prosječno korištenje pa je često jači UL na mobilnoj jer se manje koristi od ostalih korisnika..).

-za rad je važan ping-lag.. npr za gaming je važniji dok DL plaćaš u paketu koji uzmeš i on je teoretski isti.. sporedan, tj koliko platiš toliko dobiješ ali to nije 'prava brzina' kao što šleper nije brži od auta na autocesti ali će prevesti više tereta u kraćem vremenu.. tj auto bi morao prenostii teret x-puta .. količina je stvar potrebe, ako je teret recimo 1kg nije isto ako je 10t .. tek s 10t je šleper 'brži' od auta... a to nije rad, to nije mreža-dvosmjerno tj u radu ili gamingu moraš konstantno razmjenjivati podatke i tad je važniji ping.. tj dok ne dobiješ odgovor ne možeš dalje... čekaš, kao na semaforu i tad je brzina fiće-ferarija sporedna jer stoji.. :) slikovito..

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
23 mjeseca
protjeran
offline
Re: Najbolji internet (bez optike)
A VDSL? U mom polu selu polu gradu je T Com imao VDSL 50/10 Mbps
12 godina
offline
Re: Najbolji internet (bez optike)
CoKsA kaže...

Gledam sve opcije. Mislio sam da je ADSL sporiji od mobilnog interneta pa nisam ni razmatrao tu opciju. Trenutno na A1 homebox mi Ookla test daje 12 Mbps download speed i 6 Mbps upload. To može znatno varirati tijekom dana, a navečer je u pravilu gore. Mislite da ADSL može biti brži i stabilniji?

 ADSL može i je stabilniji (naravno, ako nema fizičkih problema s kablovima)

ALI, na žalost, ovisi o lokaciji i nekako bi morao saznati koje brzine su ti dostupne... Pokušaj se malo raspitati kod operatera ili ako slučajno znaš nekog iz kvarta ko ima "internet preko žice".

Battlelog: [G] CyberDemonVZ
12 godina
offline
Re: Najbolji internet (bez optike)
silvio3105 kaže...
A VDSL? U mom polu selu polu gradu je T Com imao VDSL 50/10 Mbps

 Da, to je "nova verzija" ADSLa, na to sam mislio kad sam rekao preko parice i napisao ADSL, my bad.

Uglavnom, nek se raspita što može dobiti preko parice, pa nek se onda vrati na razgledavanje mobilnih mogućnosti ako je ovo loše.

Battlelog: [G] CyberDemonVZ
13 godina
offline
Najbolji internet (bez optike)

Dakle za VDSL vjerojatno trebam čekati tehničara da napravi određene radove u kući? Može li se i preko te "parice" uzeti i MAXTV?

 

Battlelog:cro1911
Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Najbolji internet (bez optike)

Kažu mi online da na lokaciji nema VDSL-a... dakle ostaje mi samo Gigabox.. Mogu li poboljšati brzine i signal sa nekom vanjskom antenom?

Battlelog:cro1911
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Najbolji internet (bez optike)
CoKsA kaže...

Kažu mi online da na lokaciji nema VDSL-a... dakle ostaje mi samo Gigabox.. Mogu li poboljšati brzine i signal sa nekom vanjskom antenom?

 -antena, služi za prijem signala.. naravno što je signal bolji to je moguća veća brzina ali ... mreža=dvosmjerno pa imat ćeš bolji prijem, ali zanemarivo tj nije problem signal nego centrala-odašiljaš i broj istovremenih korisnika-opterećenje. Ne može biti lošije ali ne možeš tako povećati brzinu, ne ovisi o tebi, ovisi o ostatku svijeta..

-signal, kad je problem kvaliteta-stabilnost tad je antena neko riješenje i to više za tv, jednosmjerno.. ne za rad jer tad šalješ podatke.

-antena za mobitel je stvar prepreka, fizička-optička vidljivost i pokrivenost recimo kuće (zid).. kao da s mobitelom izađeš izvan kuće i imaš bolji signal ili ako je postavljena na krovu, dok će najgore biti u podrumu (ako lovi)..

-upotrijebi malo logiku, ostala znanja.. 'isto je'.. tj na ovaj način ćeš vjerojanto potrošiti novac ili ugovoriti pogrešno, razočarati se.. 'loše ideje'.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
13 godina
offline
Re: Najbolji internet (bez optike)

Hvala ti i razumijem što mi hoćeš reći, ali moram par mjeseci do optike progurati.. Očito nemam bolju opciju od mobilnog interneta.. Što bi ti napravio na mom mjestu?

Battlelog:cro1911
Poruka je uređivana zadnji put pon 29.8.2022 14:59 (CoKsA).
23 mjeseca
protjeran
offline
Re: Najbolji internet (bez optike)
Je l imaš okej net na mobitelu + hotspot?
7 godina
neaktivan
offline
Re: Najbolji internet (bez optike)
Coksa koja si mreža na mobitelu. Izmjeri netspeed na mobitelu i javi povratno.
Poruka je uređivana zadnji put pon 29.8.2022 17:41 (MethodMan).
 
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: Najbolji internet (bez optike)

Bonbon, 34 Mbps download speed, ping 40.

 

A1 homebox mi je sad vec pao na 7 Mbps sto mi je jako lose za posao.

 

Upravo sad mjereno. Mislite da je rjesenje mozda prec na tmobile gdje je vjerojatno najbrzi internet pa shareat hotspot za laptop za posao? 

Battlelog:cro1911
Poruka je uređivana zadnji put pon 29.8.2022 18:28 (CoKsA).
23 mjeseca
protjeran
offline
Re: Najbolji internet (bez optike)
Tak je buraz radio. Ima pretplatu, pusti s moba i tjt
15 godina
offline
Re: Najbolji internet (bez optike)
Ja koristim bonbon za posao. Uključiš hotspot i deri. Brzina od 50mbs na više.
''Glupan koji inzistira na svojoj gluposti postati ce mudar'' - William Blake
Moj PC  
0 0 hvala 1
6 godina
neaktivan
offline
Najbolji internet (bez optike)

Jesam li dobro shvatio o čemu se priča u zadnje tri objave, uzmete pretplatu za mob koja uključuje vezu na internet, a onda se nekako kompjuterom spajate preko te veze na mobu?

 

Ispadne li to jeftinije od neke veze baš za kompjuter?

 
0 0 hvala 0
10 godina
offline
Re: Najbolji internet (bez optike)
Gleeson kaže...

Jesam li dobro shvatio o čemu se priča u zadnje tri objave, uzmete pretplatu za mob koja uključuje vezu na internet, a onda se nekako kompjuterom spajate preko te veze na mobu?

 

Ispadne li to jeftinije od neke veze baš za kompjuter?

 Pristup na internet bio to kompjutor, TV , mobitel itd. može biti preko bakrene parice, optike, mobilne LTE mreže i satelita.

Sve se plaća pretplatom , a cijena ovisi o količini i brzini pristupa pa svatko bira prema svojim potrebama i mogućnstima plaćanja, nekima je dovoljno i 2GB ograničenje a nekima treba neograničeno, kao i brzina koja im treba od npr. 10 do 1000Mbps.

Pristup koji su gore spominjali je preko mobilne LTE mreže slično kao "pokućni" samo umjesto rutera koristi svoj mobitel.

6 godina
neaktivan
offline
Re: Najbolji internet (bez optike)
AF139 kaže...
Gleeson kaže...

Jesam li dobro shvatio o čemu se priča u zadnje tri objave, uzmete pretplatu za mob koja uključuje vezu na internet, a onda se nekako kompjuterom spajate preko te veze na mobu?

 

Ispadne li to jeftinije od neke veze baš za kompjuter?

Pristup koji su gore spominjali je preko mobilne LTE mreže slično kao "pokućni" samo umjesto rutera koristi svoj mobitel.

 Ali je to veza koju je operater namjenio za mobitel i nudi ju pod pretpostavkom da će ju korisnik koristit na mobitelu?

10 godina
offline
Re: Najbolji internet (bez optike)

Nema nikakve veze hoćeš li ti koristiti wifi hot-spot tj. djeliti internet vezu preko svog mobitela na svoj PC , sve što prođe preko mobitela ti plaćaš kroz pretplatu i ovisno o tarifi količinu podataka .

Pa svi smartfoni danas imaju tu legalnu opciju "hot-spot" za uključiti kad im zatreba.

6 godina
neaktivan
offline
Re: Najbolji internet (bez optike)
AF139 kaže...

Nema nikakve veze hoćeš li ti koristiti wifi hot-spot tj. djeliti internet vezu preko svog mobitela na svoj PC , sve što prođe preko mobitela ti plaćaš kroz pretplatu i ovisno o tarifi količinu podataka .

Pa svi smartfoni danas imaju tu legalnu opciju "hot-spot" za uključiti kad im zatreba.

 Može li se tako proči jeftinije nego da uzimaš neku vezu baš namjenjenu za komp, bilo mobilnu ili žičanu, a da brzina bude bar 10Mbps? Vidim ekipa je spominjala da rade to s poslovnim mobom, jasno je onda besplatno, ali mislim ovako kad ne postoji opcija korištenja poslovnog moba. Jel ima nekog da se na taj način spaja?

13 godina
offline
Najbolji internet (bez optike)

Meni su za internet igrali A1, telemach i HT.

Svi nude kucni internet ali sa ogranicenjem brzine nakon potrosenih 400-500gb

Isto tako svi nude flat tarife za isti novac više manje, jedina caka je šta treba slati sms nakon xy potrošenih gb(a1 nakon 100, i onda svakih 50,svakih 10,ht svakih 250)

Na kraju sam se odlučio za HT, jer mi je najamnje hustle, iako je 20ak kn skuplji od drugih, flat tarifa

Imam huawei b535 333 ruter u koji sam stavio karticu, i preko njega mogu slati sms kad treba, za sad sve radi okej

Moj PC  
0 0 hvala 0
11 godina
offline
Re: Najbolji internet (bez optike)
Meni je nevjerojatno da vise nemamo internet providera kao nekada.

Optima davno kupila H1
A1 kupio bnet odavdno
Telemach kupio Optimu
Total tv je imao interent, a i to je telemach kupio

Izgubljeno vec 4 providera

Sad se sve svodi na a1, ht,telemach i iskon a nitko baš baš povoljan.

Ovi manji provideri koji su dostupni samo po odredenim zupanijama neznam sta bih rekao za to
Ima neki terrakom,ali za to sam citao losa misljenja. Btnet za podrucje zagreba samo...
Ma prelose

TikTok - bambitoss (Youtube - DAKI92 )
Moj PC  
1 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Najbolji internet (bez optike)
Pitanje.. trenutno najbolji/ jeftiniji intrnet. Grad Zadar
Moj PC  
0 0 hvala 0
10 godina
offline
Najbolji internet (bez optike)

Pogledaj što ti je dostupno pa odluči na osnovu cijene/brzine...

 
0 0 hvala 0
4 godine
offline
Re: Najbolji internet (bez optike)
mp3david kaže...
Meni je nevjerojatno da vise nemamo internet providera kao nekada.

Optima davno kupila H1
A1 kupio bnet odavdno
Telemach kupio Optimu
Total tv je imao interent, a i to je telemach kupio

Izgubljeno vec 4 providera

Sad se sve svodi na a1, ht,telemach i iskon a nitko baš baš povoljan.

Ovi manji provideri koji su dostupni samo po odredenim zupanijama neznam sta bih rekao za to
Ima neki terrakom,ali za to sam citao losa misljenja. Btnet za podrucje zagreba samo...
Ma prelose

 Vidio sam da se sad nudi i internet od "PRO-PING Telekoma", sad ne znam kakva je njihova pokrivenost u drugim dijelovima države, ali vidim da su prisutni u brodsko posavskoj, virovitici, krizevcima mozda nisam siguran. Nude optiku do 1 Gbit/s.

14 godina
offline
Re: Najbolji internet (bez optike)

Mali mi studira u Virovitici i u stanu ima dostupnu njihovu optiku i prezadovoljan je, ali je pokrivenost, koliko znam, ograničena samo na područje središnje Slavonije (Virovitička, Koprivnička, Brodska županija) i par gradova izvan njih; Bjelovar, Belišće, Valpovo...

4 godine
offline
Re: Najbolji internet (bez optike)

Nekako mi je ova obavijest propustila na dva i kusur tjedna... Znaci onda samo cekat da optika svane pred mojim vratima, vec su u gradu, do sad sam koristio jedino Magic-NET optiku u Varaždinu, i prezadovoljan sam, stabilno sve. Vidim da po CIX-u PRO-PING ima bolji peering nego HT, dok je opet HT druga prica, vjerujem da ga ljudi cesto koriste jer drugog izbora nemaju. Do sad sam jedino imao problema s HT HR bar na bakru, kad god se spajam na servere po Francuskoj, posebno bivsi online.net s kojima smo radili za hostanje, nula bodova, routing je tragikomican.

 

Samo koliko je za vjerovat tim peering informacijama jer "CIX ne garantira da su prikazani podaci ispravni ili korektni. Peering matrica ažurirana je 3. srpnja 2023."

Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice