Glazbena teorija

poruka: 76
|
čitano: 96.675
|
moderatori: DrNasty, pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
15 godina
offline
Glazbena teorija

Svaka cast na temi, hvala.

9 godina
neaktivan
offline
Glazbena teorija

Pozdrav svima!

 

Nov sam po pitanju muzicke teorije, tek sam poceo da je izucavam samostalno, pa mi je s vremena na vrijeme potrebna pomoc.

Krenuo sam od nekih basic tutorijala i sve ide kako treba. Do sada sve sam ukapirao i provjezbao ali sam trenutno zapeo na jednoj vjezbici i potrebna mi je pomoc nekoga ko je voljan da pomogne. Slikao sam vjezbicu i okachio sam je u formi slike/priloga. Dakle interesuje me rjesenje vjezbe i. ako nije prekomplikovano, da mi se objasni zasto je tako kako jeste. :)

 

Poglavlje, na kraju kojeg se nalazi ova vjezbica, bavi se pauzama i notnim vrijednostima (obradjeni su i time signatures 4/4, 2/4 i 3/4)

 

Hvala unaprijed!

 

p.s. samo prva vjezba sa upisivanjem nota me interesuje

Vjezba Vjezba
Poruka je uređivana zadnji put sri 17.9.2014 19:43 (Mirko5).
12 godina
offline
Glazbena teorija

Poz, dali netko uci svirat harmoniku ili klavir da malo pricamo?

BARCA - MES QUE UN CLUB
9 godina
neaktivan
offline
Re: Glazbena teorija

Kolega, first things first. :D

15 godina
offline
Re: Glazbena teorija
Mirko5 kaže...

Pozdrav svima!

 

Nov sam po pitanju muzicke teorije, tek sam poceo da je izucavam samostalno, pa mi je s vremena na vrijeme potrebna pomoc.

Krenuo sam od nekih basic tutorijala i sve ide kako treba. Do sada sve sam ukapirao i provjezbao ali sam trenutno zapeo na jednoj vjezbici i potrebna mi je pomoc nekoga ko je voljan da pomogne. Slikao sam vjezbicu i okachio sam je u formi slike/priloga. Dakle interesuje me rjesenje vjezbe i. ako nije prekomplikovano, da mi se objasni zasto je tako kako jeste. :)

 

Poglavlje, na kraju kojeg se nalazi ova vjezbica, bavi se pauzama i notnim vrijednostima (obradjeni su i time signatures 4/4, 2/4 i 3/4)

 

Hvala unaprijed!

 

p.s. samo prva vjezba sa upisivanjem nota me interesuje

a) četvrtinka, osminka

b) četvrtinka, polovinka

c) polovinka, osminka, polovinka, cijela nota

d) polovinka, osminka, četvrtinka, četvrtinka

 

U svakom taktu moraš nadopuniti note s obzirom na mjeru. Ako je mjera npr. 2/4 onda u svakom taktu moraš imati dvije dobe (ako imaš recimo četvrtinku u taktu, fali ti još jedna doba, ako imaš polovinku. ne fali ništa)

Ako treba još nešto, slobodno pitaj.

9 godina
neaktivan
offline
Glazbena teorija

Hvala puno na brzom odgovoru.

Otprilike mi je jasno... :) Sigurno cu imati jos pitanja a kad ih budem imao znam kome i gdje cu se obratiti. Posto sam sa terminologijom los, citam tutorijale na engleskom pa su mi i termini koje pamtim i koje koristim engleski, mozes li mi pojasniti, zbog neke buduce konverzacije, sta podrazumijevas pod "dob" u recenicama "dvije dobe, jedna doba" i slicno? Dob=Bit?

Poruka je uređivana zadnji put sri 17.9.2014 23:05 (Mirko5).
15 godina
offline
Re: Glazbena teorija
Mirko5 kaže...

Hvala puno na brzom odgovoru.

Otprilike mi je jasno... :) Sigurno cu imati jos pitanja a kad ih budem imao znam kome i gdje cu se obratiti. Posto sam sa terminologijom los, citam tutorijale na engleskom pa su mi i termini koje pamtim i koje koristim engleski, mozes li mi pojasniti, zbog neke buduce konverzacije, sta podrazumijevas pod "dob" u recenicama "dvije dobe, jedna doba" i slicno? Dob=Bit?

Da, dobe iliti otkucaji, preporučio bih ti da pokušaš s kucanjem ritma (ako već nisi) da se bolje upoznaš s duljinom pojedinih nota.

Pretpostavljam da si dosad radio samo s četvrtinskim mjerama tako da vjerujem da ti neće predstavljati problem.

9 godina
neaktivan
offline
Glazbena teorija

Pozdrav svima, evo mene opet. Nadam se da vam necu dosaditi... Nesto kapiram iz prve a nesto ne mogu ni iz pedeset i prve...

Zaglavio sam kod raspoznavanja Major i minor... Prvo sam mislio da se oni raspoznaju po tome da li sadrze W ili H (da Major sadrzi W a minor H) ali vidjevsi tabelu koja je na slici 1 u prilogu uvidio sam da grijesim.

"The type of an interval depends on the number of H's and W's that it contains. An interval can be
"minor" (m), "major" (M) or “perfect” (P);"

Kako ih raspoznati??

Sledece se tice takodje M i m ali kod skala...

"C D E F G A B (C)
The first note of a scale is called the tonic, and gives its name to the scale - so this is a C scale. If the first 3rd of the scale (with respect to the tonic) is a major third (3), the scale will be "major"; if it is a minor third (m3), the scale will correspondingly be "minor". So the scale above is a "C Major scale"."

Jasno mi je zasto se zove C ali mi nije jasno zato je Major... Po cemu je E Major? Detaljnije na slici 2.

I trece...

"Let’s take that C major scale again:
C D E F G A B (C)

Now, on each degree of the scale, we build a triad the way we did in the section on chords (i.e. stacking up 3rds), and we restrict ourselves to notes belonging to the scale (notes belonging to a scale are said to be diatonic to that scale; for example F# is not diatonic to C major, but is diatonic to D major). This gives us the following series of chords, called the harmonisation of the major
scale:
• (C, E, G) = C
• (D, F, A) = Dm
• (E, G, B) = Em
• (F, A, C) = F
• (G, B, D) = G
• (A, C, E) = Am
• (B, D, F) = Bm(b5)

Let’s write them down in sequence:

C Dm Em F G Am Bm(b5)

As you can see, the chords on the 1st, 4th and 5th degree of the scale are major; all the other chords are minor (and the chord on the 7th degree has a flatted 5th)."

Detaljnije na slici 3... Zasto su prva 1, 4 i 5 chords Major a ostali minor? Po kojoj formuli se raspoznaju?

Poruka je uređivana zadnji put pet 19.9.2014 16:36 (Mirko5).
9 godina
neaktivan
offline
Glazbena teorija
Vec sam vam dosadio. :D
13 godina
offline
Glazbena teorija
@mirko5 - nazalost, tek sada vidim ovu temu... :-/ Kolega Alex Mercer ti je lijepo i tocno odgovorio na prethodno pitanje... Odgovor na ovo drugo pitanje je vec malo slozenije... Prvo sto moras poznavati je sustav ljestvica ili skala, to su dur i mol ( ima ih jos, ali ove 2 su najbitnije ), zatim jako dobro poznavati intervale i njihove vrste ( prima 1, sekunda 2, terca 3, kvarta 4, kvinta 5, seksta 6, septima 7, oktava 8, nona 9, decima 10 itd.... Pored imena svakoga od njih, napisala sam ti i oznaku broja koji oznacava svaki interval i zamjenjuje ga da ne moras svaki put pisati rijecju, nego napises broj, npr. 3 umjesto terce, 6 umjesto sekste itd.... )... Svaki od tih intervala moze biti veliki, mali, povecani i smanjeni i to je ono sto odredjuje akorde koji tebe zanimaju... Takodjer, akorde odredjuju polustepeni u ljestvicama - svaka dur ljestvica ima polustepene izmedju 3/4 i 7/8 stupnja, a mol ljestvica ih ima izmedju 2/3, 5/6, te 7/8, ovisno o kojoj vrsti mol ljestvice se radi ( prirodna, harmonijska ili melodijska )... Kad bi isao svirati akorde koji ti se na 3. slici nalaze na 1., 4. i 5. stupnju, oni bi zvucali nekako "sretno", svijetlo, vedro, to su dur ili Major akordi, dok bi oni akordi na 2., 3. i 6. stupnju zvucali tuzno, "potisteno", mracno, to su mol ili minor akordi... Akord na 7. stupnju je smanjeni jer ima smanjenu 5 ( kvintu ) i njegovo zvucanje bi te "vuklo" na silazno rijesenje... Oprosti ako sam te jos vise zbunila, solfeggio nije lako ovako objasniti i jos pise dosta toga na engleskom koji meni nije jaca strana... Preporucam ti da pocnes od ljestvica, dur, mol, koje predznake ima svaka, na kojem se stupnju nalazi koji akord, intervali, jedino ces tako nesto nauciti, naravno ako to stvarno zelis... ;-)
Garfield - Život je kao Ferrari, prolazi prebrzo... Ali to je u redu, jer ionako nemaš dovoljno novaca za njega...
Poruka je uređivana zadnji put pet 19.9.2014 19:37 (MusicWoman).
9 godina
neaktivan
offline
Re: Glazbena teorija

Hvala puno I naravno da me nisi zbunila. Ja se unaprijed izvinjavam ukoliko su mi pitanja previse banalna... Pocinjem da kapiram, uzeo sam I jedan udzbenik "Osnovna teorija muzike" od Tjcevica, nadam se da ce mi biti od pomoci...
Samo me interesuje ovo za intervale... Ako bi imali jos malo vremena i strpljenja da mi pojasnite kada je interval veliki, kada mali, kada povecani a kada smanjeni? Za akorde mi je malo jasnije... Terca ga odredjuje tako da ako je razmak izmedju 1 I 3 dva stepena (W) tj 4 polustepena (H) radi se o duru a ako je razmak stepen ipo (W + H) tj 3 polustepena (H) radi se o molu... Jesam li u pravu?

Poruka je uređivana zadnji put pet 19.9.2014 20:43 (Mirko5).
9 godina
neaktivan
offline
Re: Glazbena teorija

I DA! Zelim da naucim ali svaki pocetak je tezak... Pogotovo ako, kao u mom slucaju, ne postoji neko predznanje nego se krece od nule. Zato se nadam da cete imati razumijevanja I strpljenja za moja, vjerovatno, banalna pitanja.

Poruka je uređivana zadnji put pet 19.9.2014 20:42 (Mirko5).
13 godina
offline
Re: Glazbena teorija
Bez brige, pitanja nisu banalna... :-) Da, to je u osnovi to sto se akorada tice, iako je meni "racunanje" intervala tako kako si ti naveo zbunjujuce jer ja godinama radim solfeggio i meni je vec sve to "automatski", ali da, u pocetku se tako "racunaju" intervali... Smanjeni i povecani interval se najcesce koristi u kvintakordu - imas dur, mol kvintakord te smanjeni i povecani... Smanjeni i povecani odredjuje kvinta koja je smanjena ili povecana, tako da ce smanjeni kvintakord imati malu 3, smanjenu 5 i rijesenje ce zvucati i "vuci" ce silazno, dok ce povecani kvintakord imati veliku 3, povecanu 5 i zvucat ce napeto i hitchkokovski... Inace su 4 i 5 kao intervali cisti, uz 1 ( primu ) i 8 ( oktavu ), ostali su najcesce veliki i mali... Takodjer je korisno za vrstu akorada da znas koje predznake ima koja ljestvica, koji su glavni stupnjevi dur ljestvice i da se na njima uvijek nalaze dur akordi, tu ti je vec skoro pola posla obavljeno... Npr., imas C - dur koji nema niti jedan predznak i ako znas da su glavni stupnjevi dur ljestvice ( bilo koje ) 1., 4. i 5. stupanj te da se na njima nalaze dur akordi, rijesio si pola zadatka... Ostali stupnjevi imaju mol akorde, a na 7. je smanjeni... U mol ljestvicama je to vec malo drugacije... Sto se literature tice, mislim da je svaka knjiga bolja od ovog na internetu, sve je to super za vjezbu, ali za naucit nesto, najbolja je dobra opipljiva knjiga... ;-)
Garfield - Život je kao Ferrari, prolazi prebrzo... Ali to je u redu, jer ionako nemaš dovoljno novaca za njega...
9 godina
neaktivan
offline
Glazbena teorija

Hvala puno... Zelja mi je producirati muziku, zbog toga sam se latio ovoga posla,,, Pokusavam producirati vec neko vrijeme, softver sam savladao, ali nista ne zvuci onako kako zelim upravo zbog nepoznavanja teorije... Imam MIDI klavijaturu na kojoj sam ofrlje nabadao melodije, bez ikakvog reda I pocetnih zakonitosti, zelim to promijeniti. Bojim se samo da ne zadjem u neke presioroke, I za moje potrebe, nepotrebne teme pa da se prestrasim od svega I odustanem... :)

Imam dosta materijala za mozganje. Odoh uciti pa se javljam kad se malo vise "edukujem". Za pocetak, izucicu ovu pomenutu knjigu Tajcevica. Tj. pokusacu da je izucim...

Poruka je uređivana zadnji put sub 20.9.2014 3:22 (Mirko5).
13 godina
offline
Glazbena teorija
Nema na cemu, drago mi je ako sam pomogla... :-) Pretpostavljam da se radi i pop / house / dance glazbi? Ako je tako, onda neces imati previse problema i posla jer se danas u toj vrsti glazbe sve svodi na najvise 4 do 5 akorada tj. trozvuka na 1., 4. i 5. stupnju s eventualno nekim prohodom na 6. stupanj ili skok na 7. stupanj te rijesenje u 1. stupanj i opet sve isto ispocetka... Spomenula sam trozvuke... Trozvuk je akord ( imas 3 tona koji zvuce istovremeno ), zatim imas cetverozvuk ( 4 tona ), peterozvuk ( 5 ) itd., no za tebe je trenutno najbitnije da savladas trozvuk kao akord, dur, mol, povecani, smanjeni, ove ostale akorde s vise od 4 tona pocni uciti tek kad usavrsis osnove jer ce te samo zbunjivati... Osim toga, ako se zelis baviti prije spomenutim vrstama glazbe, nesto kompliciranije ti niti ne treba, osim ako ne mislis producirati glazbu poput Queens-a, Beatles-a ili Jethro Tull-a... :-P I jos jedna bitna stvar koja ti moze olaksati je ta da pazis u kojoj ljestvici ti je melodija pjesme, u duru ili molu, jer logicno je da ako ti je melodija u duru, slagat ces dur akorde, a ako je u molu, slagat ces mol akorde... ;-)
Garfield - Život je kao Ferrari, prolazi prebrzo... Ali to je u redu, jer ionako nemaš dovoljno novaca za njega...
9 godina
neaktivan
offline
Glazbena teorija
Da, da... Stvari mi postaju jasnije. Podsjeti me na nesto sto me takodje zbunjuje. Citao sam, na vise mjesta, da je neko pravilo da ako krenes sa komponovanjem, npr u C duru, onda bi se trebao drzati tokom cijele pjesme tonova iz C dura. Kako ond oni pijanisti "opale" s kraja na kraj maltene sve tonove tokom jedne kompozicije?? :DD
13 godina
offline
Re: Glazbena teorija
Ne kuzim ovo zadnje, na sto tocno mislis time da pijanisti s kraja na kraj opale sve tonove tokom kompozicije? Ne mora izvodjac svirati samo tonove odredjene ljestvice, tonovi mogu biti i alterirani ( poviseni, snizeni, razrijeseni ) i nije strogo definirano da melodija mora biti samo u pocetnom tonalitetu, ona moze i modulirati - iz dura u dur, mola u mol, mola u dur i iz dura u mol, naglo ili postepeno, u istoimenu paralelnu ljestvicu ili pak tonalitet u intervalu 5 od polazisnog...
Garfield - Život je kao Ferrari, prolazi prebrzo... Ali to je u redu, jer ionako nemaš dovoljno novaca za njega...
15 godina
offline
Re: Glazbena teorija
Mirko5 kaže...
Da, da... Stvari mi postaju jasnije. Podsjeti me na nesto sto me takodje zbunjuje. Citao sam, na vise mjesta, da je neko pravilo da ako krenes sa komponovanjem, npr u C duru, onda bi se trebao drzati tokom cijele pjesme tonova iz C dura. Kako ond oni pijanisti "opale" s kraja na kraj maltene sve tonove tokom jedne kompozicije?? :DD

Ako se ne varam, može se bez problema odsvirati naprimjer neki povišeni i sniženi ton koji nije dio te neke ljestvice, samo ih moraš označiti kao takve, a mislim i da se tijekom skladbe mogu mijenjati ljestvice bez problema, samo treba označiti ključ i povisilice/snizilice.

9 godina
neaktivan
offline
Glazbena teorija
Moguce je da sam procitao to u vezi slaganja akorda s obzirom na dur ili mol, pa sam permutovao... :)
9 godina
neaktivan
offline
Glazbena teorija

Pozdrav ekipo... Dosao sam do nepravilnih tonskih grupa,i imam jedno pitanje.

Nije mi jasno, ako je definicija da npr triole nastaju ako notnu vrijednost umjesto na dva podijelimo na 3 JEDNAKA dijela kako onda mogu dvije cetvrtine biti jednake sa 3 cetvrtine???

Kao na linku ispod ili u mojoj literaturi...

http://akordi-online.com/Lekcije/Casovi/Nepravilne_tonske_grupe/Nepravilne_tonske_grupe.html

Ocigledno se misli na to da podijeljene vrijednosti budu jednake u smislu trajanja, u ovom slucaju na cetvrtine, ali svejedno... Mislim da objasnjenje nije bas najsretnije... I zar onda zvuk nije drugaciji, kad dobijemo 3 cetvrtine naspram predjasnih 2?

Poruka je uređivana zadnji put ned 21.9.2014 15:53 (Mirko5).
15 godina
offline
Re: Glazbena teorija
Mirko5 kaže...

Pozdrav ekipo... Dosao sam do nepravilnih tonskih grupa,i imam jedno pitanje.

Nije mi jasno, ako je definicija da npr triole nastaju ako notnu vrijednost umjesto na dva podijelimo na 3 JEDNAKA dijela kako onda mogu dvije cetvrtine biti jednake sa 3 cetvrtine???

Kao na linku ispod ili u mojoj literaturi...

http://akordi-online.com/Lekcije/Casovi/Nepravilne_tonske_grupe/Nepravilne_tonske_grupe.html

To ne znači da su 2 četvrtinke = 3 četvrtinke već su dvije četvrtinke zapisane na jedan drugi način, a trajanje je isto.

To ti se najbolje vidi u drugom primjeru gdje je klasična triola (primjer gdje je 1 čet = 2 osm = triola) i to ne znači sad da dvije osminke traju jednu dobu a triola jednu i pol, nego oboje traju jednu dobu.

9 godina
neaktivan
offline
Glazbena teorija
Ok. Znaci, u pomenutom primjeru, radi se o dvije cetvrtinke zapisane na drugaciji nacin (kao 3 cetvrtinke)... Kod klasicne triole imamo cetvrtinku tj. dvije osmine odnosno triolu koje traju jednu dobu/jedan takt... U cemu je razlika izmedju dvije osminke i triole osim u zapisu? Da li to utice na njihovu zvucnost...? U cemu je praktiicna vrijednost ovakvog zapisa?
15 godina
offline
Glazbena teorija

Pa u dvije osminke očito imaš dva tona, a u trioli tri, a isto traju. Ne znam jesi li dosada kucao ritam, ali dvije osminke su ti ta-te (jedna doba), a triola ta-te-ti (isto jedna doba).

Poruka je uređivana zadnji put ned 21.9.2014 23:21 (Alex Mercer).
9 godina
neaktivan
offline
Glazbena teorija

Aham. Kapiram... Davno bjese kad sam kucao ritam na casovima muzickog u osnovnoj skoli...

Znate li neki URL (sajt, blog, softver) koji bi mi pomogao da provjezbam kucanje?

Poruka je uređivana zadnji put ned 21.9.2014 23:30 (Mirko5).
15 godina
offline
Glazbena teorija

E tu ti već ne bih znao pomoći, ja sam u glazbenoj sve učio iz knjiga. Možda @Musicwoman zna neki link, imam osjećaj da je puno iskusnija od mene {#}

9 godina
neaktivan
offline
Re: Glazbena teorija
Uzdam se onda u Musicwoman posto u mojoj knjizi od Tajcevica nema nista vezano za kucanje... :(
13 godina
offline
Glazbena teorija
Sto se software-a tice, mozes probat sa Sibeliusom, no to je komercijalni program i kosta, ali se moze skinut i koristit kao trial... A kako da ti triola najlakse "udje u uho"...? Mozes probat sa slusanjem npr. Beethovenove Mjeseceve sonate 1. stavak, cijelo vrijeme se protezu triole, ili Ravelov Bolero, uvod je pun triola ( ta ta-te-ti ta ta-te-ti ta ta-te-ti ta-te-ti ta-te-ti i ponovno to isto )... To su mi trenutno jedine poznatije skladbe koje mi padaju na pamet, a da imaju izrazene triole...
Garfield - Život je kao Ferrari, prolazi prebrzo... Ali to je u redu, jer ionako nemaš dovoljno novaca za njega...
9 godina
neaktivan
offline
Glazbena teorija
Imam Sibelius... Super! Mislio sam da ga procesljam kad predjem cijelu knjigu, to cu I uraditi. Hvala.
16 godina
neaktivan
offline
Re: Glazbena teorija

Sto se tice prepoznavanja da li je ljestvica dur (major) ili mol (minor), to se moze napraviti na vise nacina. Najdirektniji je iscitati iz partiture. Ako nema naglaska (povisilica/snizilica) onda je C dur/A mol. Zasto ta dva? Zato sto su to relativni tonaliteti, koriste istih 7 tonova, ali tonalni centar im je drugaciji. Drugim rijecima, ton s kojim pocinju u C duru je C, a u A molu je A, a tonovi koji se koriste su isti. Za C dur to su C D E F G A H, a za A mol to su A H C D E F G. Kako onda skuziti koji je tocno tonalitet od ta dva? Pa 99% stvari zavrsava u svom tonalnom centru, dakle ako stvar zavrsi s tonom C, 99% je da je rijec o C duru.

 

Dalje, ako u partituri imas jednu povisilicu, moze se raditi o G duru/E molu. Opet pogledas gdje se stvar razrijesi (G ili E) i prema tome mozes zakljuciti o kojem je tonalitetu rijec. Analogno tome odredujes i za dvije povisilice, tri, itd. Isto i za snizilice.

Sljedeci nacin na koji mozes vidjeti da li je stvar u duru/molu je slusanje. Slusaj. Ako je stvar vesela, pokretna, 99% da je rijec o duru. Ako je melankolicna, tuzna, vrlo vjerojatno je mol.

 

Sva ova pitanja zasto su pojedini akordi nekog tonaliteta dur, a neki mol (a neki i dim) savjetujem ti da procitas ovu temu od pocetka. Tu sam dosta toga nadrobio upravo o tome. Trudio sam se sto seljackije to objasniti, ali ako svejedno nesto nije jasno, pitaj.

 

Sto se programa tice, ja ti savjetujem Musescore. Program je otvorenog koda, besplatan je, a nudi 90% onoga sto nude Sibelius ili Finale (koji kostaju oko 600$ - 3500 kn). K tome, postoji zaista dobra i velika zajednica gdje ljudi medusobno dijele partiture, kako osobne radove, tako i svjetske klasike, zabavnu glazbu i sl. Aktualna stabilna verzija 1.3 je malo musicava, ali da se dosta dobro s njom raditi. No, na putu je verzija 2.0 koja je po svemu sudeci opaka, brdo novih stvari, brdo ispravljenih starih stvari... Trenutno je u beti, sto znaci da bi uskoro mogla doci i puna verzija.

Perhaps today IS a good day to die. PREPARE FOR RAMMING SPEED!
9 godina
neaktivan
offline
Glazbena teorija
Hvala puno!
Mozete li mi reci sta oznacava broj 7 u Imaj7 ili Amaj7... na slici u prilogu?

Ukapirao sam harmonizaciju, njihovo numerisanje/obiljezavanje, ali ova 7 me malo buni.
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice