Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena... izdvojena tema

poruka: 4.142
|
čitano: 1.313.747
|
moderatori: Lazarus Long, vincimus, pirat, XXX-Man
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
8 godina
online
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena
Nemoj sreco, nemoj danas....

Kako rekoh, sve smo to vec pisali, nebrojeno puta....
Its just the way of it, son. We all sell our souls sooner or later.
Moj PC  
2 0 hvala 0
3 godine
neaktivan
offline
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena

Ne znam kakve baš veze ima pjesma 😆😆 no svejedno hvala ihushu i tebi.

8 godina
online
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena
Ma to ti je ono - necemo opet ispocetka, mi imamo naviku u nedogled raspravljati,a u biti govorimo isto..

;)
Its just the way of it, son. We all sell our souls sooner or later.
Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
neaktivan
offline
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena
Strensky kaže...

Pozdrav, 

zanima me info za povrat od 14 dana pri kupovini preko web shopa da li isti vrijedi i u slučaju osobnog preuzimanja u trgovini. Naime po terenu budem pa mi je to najjednostavnije za izvest.

Hvala 

 Da.

 

Gleda se kako si kupio, a ne kako si preuzeo robu.

14 godina
offline
Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena...

Sigurno ste upoznati s nedavnom situacijom di su Nike i About You krivo iskazali cijene pa su mnogi kupili proizvode dosta jeftinije. Nike je sad svima otkazao narudzbe. Ja nisam nista narucivao kad se ta pogreska dogodila al me zanima da li kupci imaju pravo svejedno trazit isporuku proizvoda umjesto povrata i da li je prodavac to duzan isporuciti?

 
0 0 hvala 0
12 godina
offline
Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena...

Ja sam jedan od tih koji su naručili i evo otkazali su mi narudžbu, iako je sve uredno naplaćeno i došao je račun s tim manjim cijenama, na kojemu su one iskazane kao akcijske. Ne vrijedi mi se žaliti i gubiti vrijeme...

 
0 0 hvala 0
8 godina
online
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena
Ja cu ukratko, dok kolega ihush ne napise nadugacko...

U teoriji da, moraju, u praksi mogu, ali i ne moraju ;)
Its just the way of it, son. We all sell our souls sooner or later.
Moj PC  
1 0 hvala 0
13 godina
neaktivan
offline
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena
KASA kaže...

da li kupci imaju pravo svejedno trazit isporuku proizvoda umjesto povrata i da li je prodavac to duzan isporuciti?

 I sam si napisao da je u pitanju greška. Ukratko ne moraju ti isporučiti proizvod, dobiti ćeš storno račun i storno uplate.

 

Ono što je fascinantno je koliko *ebeno moraš biti nesposoban da sje*eš običnu konverziju cijena iz HRK u EUR. Nisam pratio je li se to desilo globalno na cijelom shopu ili samo na određenim artiklima, ako je prvo onda je vjerojatno zeznuo programer, ako je drugo onda je zeznuo biser koji unosi cijene, ali prije će biti ono prvo. 

Poruka je uređivana zadnji put sri 28.12.2022 2:30 (mzopg).
15 godina
offline
Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena...

-nije važno tko je napravio grešku, posljedice snosi 'vlasnik' tj zakonski mora ispoštovati a njegov problem je njegova poslovna nesposobnost, greška što uključuje i poslovne partnere, dok takav trošak (šteta) tad može biti naplaćena od onog tko je grešku počinio..

-zakon, mora biti ispoštovano, isporučeno po iskazanoj (i naplaćenoj cijeni, čak da nije plaćeno.. ta obveza već postoji a tko je napravio grešku je nevažno jer onaj vlasnik to mora provjeriti npr greška u printanju letka-reklame..) više takvih slučajeva u povijesti, uvjek isti zakonski odgovor.. no da bi se to dobilo mora se tražiti-tužiti, do tad zakon s tim nema veze, tj praovo-zakon idu tek kad se na njih pozovemo, upotrijebimo a u ovakvom slučaju to znači tek prijavom i tužbom (potraživanjem).

.. u ovom slučaju roba posotji, može biti isporučena i zakona se ne tiče cijena, tj da roba ne postoji, da ne može biti isporučena, tad ide storno-povrat uplaćenog novca, no kad roba postoji tad mora biti isporučena u količini narudžbe po navedenoj (pogrešnoj) cijeni a razliku-štetu vlasnik treba utužiti od onog tko je štetu počinio, tj to je poslovni odnos ili interna stvar vlasnika-proizvođača-trgovca, tj to sve je njegova poslovna odgovornost.

 

-zakon je jasan, jednostavan, no to ne znači da je lako provesti-dobiti, + jurisdikcija tj pitanje gdje, pred kojim sudom treba pokrenuti postupak, odnosno koje nadležno tijelo je nadležno za spor-potraživanje, npr za hr mingo ili za neku drugu državu odgovarajuća institucija kao i nadležni sud sjedišta kompanije (zato se spor uvjek vodi s lokalnom trgovinom tj lako je u slučaju klasične materijalne-fizičke trgovine no online-webshop to mijenja, tj problem nije zakon nego nadležnost, internet-sjedište, država.. virtuala vs klasična trgovina i u klasičnoj (materijalnoj) trgovini bi to bilo lako-brzo-jednostavno.. ovako je problem koga-gdje prijaviti, potraživati. Nadležnost.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
 
1 0 hvala 0
14 godina
offline
Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena...
 
0 0 hvala 0
6 godina
offline
Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena...

Ma sve stoji, ali dođe trgovac i kaže, ostali bez zaliha. Možeš ga hebati nakon toga. 

 
0 1 hvala 0
13 godina
neaktivan
offline
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena

100 ljudi 100 mišljenja, a zakon nije jasan po tom pitanju. Zakon jasno definira da je trgovac dužan poštovati istaknute cijene, ALI ne kaže što ukoliko trgovac radi opravdanih razloga ne želi prodati artikal, a opravdani razlog je greška u sistemu/programu... Ono što je sigurno je da ne smije tražiti nadoplatu, ali nitko mu ne brani raskinuti ugovor koji je sklopljen na daljinu i pozvati se na grešku kao opravdani razlog.

 

https://www.24sata.hr/potrosac/trgovac-bira-hoce-li-vam-prodati-proizvod-s-greskom-355329

No Igor Vujović iz društva Potrošač kaže kako naš čitatelj u ovoj situaciji zapravo ne može ništa:

- Trgovac ima pravo zadržati proizvod i ne prodati ga ako ima opravdan razlog. A na potrošaču je da bira.

 

https://godigital.hrvatskitelekom.hr/sto-trgovac-moze-kad-prikaze-krivu-cijenu-proizvoda-u-web-shopu/

Ako nije volja trgovca da proda proizvod po pogrešno učitanoj cijeni, je li u redu da trgovac mora isporučiti proizvod po znatno nižoj cijeni? Naime, smisao potrošačkog prava (kao ni prava općenito) nije zlouporaba prava radi pribavljanja znatne imovinske koristi uslijed greške trgovca. 

Trgovci si za takve situacije mogu pomoći na više načina. Prvenstveno je bitno da u svojim uvjetima poslovanja Internet trgovine (tzv. predugovorna obavijest) uvrste adekvatne odredbe o tome da postoji mogućnost greške.

 

 

Što kupac može?

Pa može svakako upozoriti trgovca, pozvati se na zakon, napisati prigovor, ali sad je na trgovcu hoće li procijeniti da par stotina kuna nije vrijedno natezanja i izaći u susret kupcu ili će biti "bezobrazan" i gurati po svome. Tada kupac može "angažirati" inspektorat, a s tim mu želim puno sreće. Čisto informacije radi moja prijava je stara već preko 6 mjeseci i još niti slova nisam dobio od strane minga i inspekcije, a prijava se nije pomaknula sa početne pozicije. Valjda čekaju da riknem pa da je mogu "otpisati".

Poruka je uređivana zadnji put čet 29.12.2022 2:41 (mzopg).
15 godina
offline
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena
love2ml86 kaže...

Ma sve stoji, ali dođe trgovac i kaže, ostali bez zaliha. Možeš ga hebati nakon toga. 

 -čemu uvoditi nepostojeći razlog, izmišljen? .. u konkretnom postu tog nema.

-roba postoji, ima je, to dakle ne može biti navedeno kao razlog, dok je konkretno navedeno pogrešna cijena a zakon je tad jasan. Problem je jedino nadležnost, gdje-kome prijaviti, jer to nije lokalna trgvina..

 

mzopg kaže...

100 ljudi 100 mišljenja, a zakon nije jasan po tom pitanju. Zakon jasno definira da je trgovac dužan poštovati istaknute cijene, ALI ne kaže što ukoliko trgovac radi opravdanih razloga ne želi prodati artikal, a opravdani razlog je greška u sistemu/programu... Ono što je sigurno je da ne smije tražiti nadoplatu, ali nitko mu ne brani raskinuti ugovor koji je sklopljen na daljinu i pozvati se na grešku kao opravdani razlog.

 

https://www.24sata.hr/potrosac/trgovac-bira-hoce-li-vam-prodati-proizvod-s-greskom-355329

No Igor Vujović iz društva Potrošač kaže kako naš čitatelj u ovoj situaciji zapravo ne može ništa:

- Trgovac ima pravo zadržati proizvod i ne prodati ga ako ima opravdan razlog. A na potrošaču je da bira.

 

https://godigital.hrvatskitelekom.hr/sto-trgovac-moze-kad-prikaze-krivu-cijenu-proizvoda-u-web-shopu/

Ako nije volja trgovca da proda proizvod po pogrešno učitanoj cijeni, je li u redu da trgovac mora isporučiti proizvod po znatno nižoj cijeni? Naime, smisao potrošačkog prava (kao ni prava općenito) nije zlouporaba prava radi pribavljanja znatne imovinske koristi uslijed greške trgovca. 

Trgovci si za takve situacije mogu pomoći na više načina. Prvenstveno je bitno da u svojim uvjetima poslovanja Internet trgovine (tzv. predugovorna obavijest) uvrste adekvatne odredbe o tome da postoji mogućnost greške.

 

 

Što kupac može?

Pa može svakako upozoriti trgovca, pozvati se na zakon, napisati prigovor, ali sad je na trgovcu hoće li procijeniti da par stotina kuna nije vrijedno natezanja i izaći u susret kupcu ili će biti "bezobrazan" i gurati po svome. Tada kupac može "angažirati" inspektorat, a s tim mu želim puno sreće. Čisto informacije radi moja prijava je stara već preko 6 mjeseci i još niti slova nisam dobio od strane minga i inspekcije, a prijava se nije pomaknula sa početne pozicije. Valjda čekaju da riknem pa da je mogu "otpisati".

 -ne, trgovac nema pravo jednostranog raskida, to ima isključivo potrošač-kupac a opravdani razlog mora biti opravdani, ovo to nije, ovo je nečija greška a greške se plaćaju, poslovna greška, poslovni rizik .. tj tek u slučaju da trgovac-prodavatelj dolazi u rizik bankrota, tek tad mu zakon to dozvoljava kao opravdan razlog.

-roba postoji, netko je napravio grešku, pogrešna-niža cijena.. to je tad problem trgovca, tj on je morao provjeriti, to je njegova greška, rizik, kao što mora sve provjeravati u poslovanju a neke greške pokriva recimo osiguranje, dok ako je ovo radila treća pravna osoba (firma) tad ju tuži i naplati trošak-gubitak, odnosno ako je to djelatnik te trgovine tad je to čista njena greška-trošak.

 

-zakon je jasan, priče oko tog nisu, tj zamagle-zamute, tj trgovac tad ima na stotine narudžbi-kupaca pojedinog komada robe i pojedini kupac zapravo nema želju (interes) gurati do kraja, prijaviti.. jer je to jedna komponenta-artikal i koliko god velika greška u cijeni bila nije nešto za što će se 99% kupaca natezati.. dok trgovac ima razlog u milijunima-količini tj otezat će, pokušat će i 99% kupaca će odustati a tad one preostale isplati ili ispruči .. jednostavna priča, česta, jer i greške se događaju u poslovanju. Problem je 'samo' što je kupac mali-slabi u odnosu na velike-kompanije, za natezanje tužbama odnosno u slučaju online prodaje problem je nadležnost, jer svaka prijava počinje prijavom nadležnim organima-vlasti, trgovački sud, a nije isto nalazi li se u ZG ili NewYorku.. pa do tog da trgovinski rat eu-usa odavno traje, tj eu ne može kažnjavati usa recipročno, npr dizelgate primjer gdje usa kažnjava vw s milijardama dok eu to ne radi za svoje firme tj njemačko-francuske.. zaboravili, odnosno mi ne možemo, možemo samo teoretski, no zna se tko je veći-jači.. što je jednako nužno ako se želi provoditi neki zakon.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
8 godina
online
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena
Netko ce se sjetiti onih cuvenih ryzena po 160kn.....

Neznam dali je to itko izganjao do kraja, ja nisam pretjerano ni pokusavao,no, nikakva konverzacija ni argumentacija nije tu pomogla, nikakvo upozoravanje na zakone..... Doslovce je bilo - nemozes mi nista.....
Its just the way of it, son. We all sell our souls sooner or later.
Poruka je uređivana zadnji put čet 29.12.2022 11:51 (Damir22).
Moj PC  
1 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena
Damir22 kaže...
Netko ce se sjetiti onih cuvenih ryzena po 160kn.....

Neznam dali je to itko izganjao do kraja, ja nisam pretjerano ni pokusavao,no, nikakva konverzacija ni argumentacija nije tu pomogla, nikakvo upozoravanje na zakone..... Doslovce je bilo - nemozes mi nista.....

 -opet, teorija i praksa ili zakon i realnost.. u pravilu kad se to dvoje razlikuje, odbacuje se teorija... osim u slučaju zakona, tj u temi koja se direktno temelji na zakonu o zaštiti potrošača ne možemo govoriti ništa što nije u skladu sa zakonom, suprotno (mada se sve realno dogodi u stvarnosti, no jednako se dogodi ubojstvo, jackpot na lotu itd).

-zakon, trgovac kao i svi u radu odgovara za svoje greške, pri čemu su njegovi poslovni partneri i dalje njegova greška tj može to raditi teća strana, odgovoran tj prema kupcu teret snosi trgovac (vlasnik-proizvođač, sad govirimo o trgovini, kupnja-cijena..) dok on može utužiti nastali trošak od onog tko je pogriješio.

-izuzetak od takve odgovornosti predviđen zakonom, tj kazna, je samo ako bi kazna-iznos bili takvi da utječu na daljenje poslovanje, bankrot, kao što kazna na globalnom nivou za kompanije može biti do 10% prihoda itd. .. to ne znači da netko nije kriv-odgovoran nego granica i to samo ako se druga strana tako izjasni, pozove na to pravo.. bez tog je stvar jasna-jednostavna, brza. .. (eh da je tako) :) .. osim, što u ovom slučaju ne znamo koja trgovina, online, .. sjedište, tj gdje je registrirana, nadležan sud i nadležna tijela-regulator tržišta, tj ako je firma koja je registrirana u hr tad se prijava podnosi na mingo.hr, ako je u eu tad postoji nadležno eu tijelo.. većina pc stvari su izvan, usa-japan-kina.. daleko od eu jurisdikcije i ovisi o političkoj volji, snazi, ratovima itd.. tj nije zakon uvjek jedini kriterij, odnosno teoretski bi bilo jednostvno, u praksi ovisi. .. no i dalje u temi to ne možemo tako 'tumačiti', tj zakon ili postoji i provodi se ili ne. Pravo postoji, .. a kupac treba prijaviti nadležnima i to je njegova odluka-interes, tj ako on za to nema recimo volje tad je sve besmisleno neovisno kako tumačimo zakon ili tko je u pravu.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
13 godina
neaktivan
offline
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena
ihush kaže...

 -ne, trgovac nema pravo jednostranog raskida, to ima isključivo potrošač-kupac a opravdani razlog mora biti opravdani, ovo to nije, ovo je nečija greška a greške se plaćaju, poslovna greška, poslovni rizik .. tj tek u slučaju da trgovac-prodavatelj dolazi u rizik bankrota, tek tad mu zakon to dozvoljava kao opravdan razlog.

-roba postoji, netko je napravio grešku, pogrešna-niža cijena.. to je tad problem trgovca, tj on je morao provjeriti, to je njegova greška, rizik, kao što mora sve provjeravati u poslovanju a neke greške pokriva recimo osiguranje, dok ako je ovo radila treća pravna osoba (firma) tad ju tuži i naplati trošak-gubitak, odnosno ako je to djelatnik te trgovine tad je to čista njena greška-trošak.

 

-zakon je jasan, priče oko tog nisu, tj zamagle-zamute, tj trgovac tad ima na stotine narudžbi-kupaca pojedinog komada robe i pojedini kupac zapravo nema želju (interes) gurati do kraja, prijaviti.. jer je to jedna komponenta-artikal i koliko god velika greška u cijeni bila nije nešto za što će se 99% kupaca natezati.. dok trgovac ima razlog u milijunima-količini tj otezat će, pokušat će i 99% kupaca će odustati a tad one preostale isplati ili ispruči .. jednostavna priča, česta, jer i greške se događaju u poslovanju. Problem je 'samo' što je kupac mali-slabi u odnosu na velike-kompanije, za natezanje tužbama odnosno u slučaju online prodaje problem je nadležnost, jer svaka prijava počinje prijavom nadležnim organima-vlasti, trgovački sud, a nije isto nalazi li se u ZG ili NewYorku.. pa do tog da trgovinski rat eu-usa odavno traje, tj eu ne može kažnjavati usa recipročno, npr dizelgate primjer gdje usa kažnjava vw s milijardama dok eu to ne radi za svoje firme tj njemačko-francuske.. zaboravili, odnosno mi ne možemo, možemo samo teoretski, no zna se tko je veći-jači.. što je jednako nužno ako se želi provoditi neki zakon.

Daj budi ozbiljan, kakav je to ugovor koji je sklopljen između dvije strane, a samo jedna ga ima pravo raskinuti? 

Pišeš dezinformacije i krivo tumačiš zakon.

 

Da ne drobim sad do besvijesti, evo ti primjer, a nači ćeš ga vjerojatno kod svakog pametnog trgovca.

 

Links

https://www.links.hr/hr/article/narucivanje-online

 

Ako prodavatelj nije u mogućnosti isporučiti sve rezervirane/prednaručene proizvode, isporučit će raspoložive te o tome obavijestiti kupca e-mailom odnosno telefonom zajedno s informacijom o dostupnosti i predviđenom roku za isporuku preostalih proizvoda te ako proizvode nije moguće naknadno isporučiti. Za kupljene, a neisporučene proizvode kupoprodajni se ugovor automatski raskida.

 

Vrlo jednostavno i jasno.

8 godina
online
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena
U pravu si, ako proizvod(i) nisu isporuceni, normalno da se ugovor raskida. Jer je osnova takvog ugovora proizvod. Nema proizvoda nema ni ugovora.

No o tome se ne radi ovdje.

Ovdje neisporuka proizvoda nije onemogucena nedostatkom robe, vec odlukom trgovine.

Karikirat cu malo....

Narucis novu 4090 graficku za 19.999kn. Ok cijena, realna, posvuda je takva. Nije greska. Platis. Ili izaberes placanje pouzecem.

Medjutim, sutradan, trgovina ti javlja da ti nije u mogucnosti isporuciti proizvod po toj cijeni, jer, te kartice se prodaju kao vruce kifle, i odlucili su da sad kosta 29.999 i da je mozes kupiti po toj cijeni ako zelis.

Postoji dosta "cijena" u trgovini, no "pogresna cijena" nije medju njima.

Cijena je ono sto kupac placa, a trgovac trazi za neki proizvod, i ona od strane kupca ne moze biti "pogresna". S strane trgovca moze, ali onda ta greska ima ime i prezime, kao i uzrok. No, kupac je platio, ili ce platiti ono sto trgovac trazi, njega ne zanima nista, jer tom logikom, svaku cijenu u svakoj trgovini bi mogli ostaviti na slobodnu volju i tumacenje trgovcu, dali svakom pojedinacnom kupcu zeli prodati po istaknutoj cijeni, ili ce je proglasiti "greskom", i zahtjevati neki drugi iznos......
Its just the way of it, son. We all sell our souls sooner or later.
Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
neaktivan
offline
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena
Damir22 kaže...
Ovdje neisporuka proizvoda nije onemogucena nedostatkom robe, vec odlukom trgovine.

Karikirat cu malo....

Narucis novu 4090 graficku za 19.999kn. Ok cijena, realna, posvuda je takva. Nije greska. Platis. Ili izaberes placanje pouzecem.

Medjutim, sutradan, trgovina ti javlja da ti nije u mogucnosti isporuciti proizvod po toj cijeni, jer, te kartice se prodaju kao vruce kifle, i odlucili su da sad kosta 29.999 i da je mozes kupiti po toj cijeni ako zelis.

Postoji dosta "cijena" u trgovini, no "pogresna cijena" nije medju njima.

Cijena je ono sto kupac placa, a trgovac trazi za neki proizvod, i ona od strane kupca ne moze biti "pogresna". S strane trgovca moze, ali onda ta greska ima ime i prezime, kao i uzrok. No, kupac je platio, ili ce platiti ono sto trgovac trazi, njega ne zanima nista, jer tom logikom, svaku cijenu u svakoj trgovini bi mogli ostaviti na slobodnu volju i tumacenje trgovcu, dali svakom pojedinacnom kupcu zeli prodati po istaknutoj cijeni, ili ce je proglasiti "greskom", i zahtjevati neki drugi iznos......

 Meni je ovo iskreno silovanje trgovaca i profitiranje na njihovim greškama, jer eto mali čovjek je uvijek dobar i jadan, dok su trgovci veliki, pohlepni i treba ih oderati.

 

No moral na stranu, kako misliš kontrolirati ovako nešto? Trgovac ti neće javiti da ti ne želi više prodati jer je sad cijena 50% veća, već će ti javiti da nažalost tog proizvoda više nema na zalihama, došlo je do greške i bla bla bla i ugovor se raskida. Za sat vremena se opet pojavi isti proizvod sa novom cijenom, trgovac kaže evo upravo stigla nova pošiljka, a nismo joj se nadali prije sutra. 

8 godina
online
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena
Naprotiv.

Ne silujem trgovce, ne moraliziram, cak niti ne izabirem stranu.

Samo kazem, da iz kuta gledanja kupca ne postoji pojam pogresna cijena. Nesto moze djelovati sumnjivo jeftino, svakako.

Ako je netko pogrijesio, sve 5, desi se to, od najviseg nivoa, do cistacice.

Iako zakon jasno kaze da kupac proizvod placa po naznacenoj cijeni, ovakve stvari su namjerno ostale nedorecene, bas zato da se po defaultu ne kaznjava prodavac i da se sprijece "lovci na greske".

No, kako vidimo, neke trgovine se drze toga, te priznaju pogresku, pojedu kakicu, i isporuce proizvod.

Druge ne. Jer osnovano pretpostavljaju da ce vecina ljudi slegnuti ramenima i odustati od svakog daljnjeg pokusaja istjerivanja pravde. A s onima koji bi tjerali dalje ionako se bavi pravna sluzba, koju vecina velikih firmi ima, barem na papiru. I iako mozda ne mogu dokazati da su u pravu, svakako mogu zakomplicirati stvari daleko iznad nivoa s kojim bi se obicni kupac zelio ili znao nositi.

Jer kako ihush kaze, jedno je zakon, a drugo je provedba. (Tako nekako)
Its just the way of it, son. We all sell our souls sooner or later.
Moj PC  
1 0 hvala 0
13 godina
neaktivan
offline
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena
Damir22 kaže...
Naprotiv.

Ne silujem trgovce, ne moraliziram, cak niti ne izabirem stranu.

Samo kazem, da iz kuta gledanja kupca ne postoji pojam pogresna cijena. Nesto moze djelovati sumnjivo jeftino, svakako.

Ako je netko pogrijesio, sve 5, desi se to, od najviseg nivoa, do cistacice.

Iako zakon jasno kaze da kupac proizvod placa po naznacenoj cijeni, ovakve stvari su namjerno ostale nedorecene, bas zato da se po defaultu ne kaznjava prodavac i da se sprijece "lovci na greske".

No, kako vidimo, neke trgovine se drze toga, te priznaju pogresku, pojedu kakicu, i isporuce proizvod.

Druge ne. Jer osnovano pretpostavljaju da ce vecina ljudi slegnuti ramenima i odustati od svakog daljnjeg pokusaja istjerivanja pravde. A s onima koji bi tjerali dalje ionako se bavi pravna sluzba, koju vecina velikih firmi ima, barem na papiru. I iako mozda ne mogu dokazati da su u pravu, svakako mogu zakomplicirati stvari daleko iznad nivoa s kojim bi se obicni kupac zelio ili znao nositi.

Jer kako ihush kaze, jedno je zakon, a drugo je provedba. (Tako nekako)

 Nisam mislio na tebe nego više općenito na ekipu koja je svjesna da je došlo do greške i onda pita što će kad im trgovac odbije isporučiti proizvod. Pa eto neka kontaktiraju mingo pa vide što će im oni reći.

15 godina
offline
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena
mzopg kaže...
ihush kaže...

 -ne, trgovac nema pravo jednostranog raskida, to ima isključivo potrošač-kupac a opravdani razlog mora biti opravdani, ovo to nije, ovo je nečija greška a greške se plaćaju, poslovna greška, poslovni rizik .. tj tek u slučaju da trgovac-prodavatelj dolazi u rizik bankrota, tek tad mu zakon to dozvoljava kao opravdan razlog.

-roba postoji, netko je napravio grešku, pogrešna-niža cijena.. to je tad problem trgovca, tj on je morao provjeriti, to je njegova greška, rizik, kao što mora sve provjeravati u poslovanju a neke greške pokriva recimo osiguranje, dok ako je ovo radila treća pravna osoba (firma) tad ju tuži i naplati trošak-gubitak, odnosno ako je to djelatnik te trgovine tad je to čista njena greška-trošak.

 

-zakon je jasan, priče oko tog nisu, tj zamagle-zamute, tj trgovac tad ima na stotine narudžbi-kupaca pojedinog komada robe i pojedini kupac zapravo nema želju (interes) gurati do kraja, prijaviti.. jer je to jedna komponenta-artikal i koliko god velika greška u cijeni bila nije nešto za što će se 99% kupaca natezati.. dok trgovac ima razlog u milijunima-količini tj otezat će, pokušat će i 99% kupaca će odustati a tad one preostale isplati ili ispruči .. jednostavna priča, česta, jer i greške se događaju u poslovanju. Problem je 'samo' što je kupac mali-slabi u odnosu na velike-kompanije, za natezanje tužbama odnosno u slučaju online prodaje problem je nadležnost, jer svaka prijava počinje prijavom nadležnim organima-vlasti, trgovački sud, a nije isto nalazi li se u ZG ili NewYorku.. pa do tog da trgovinski rat eu-usa odavno traje, tj eu ne može kažnjavati usa recipročno, npr dizelgate primjer gdje usa kažnjava vw s milijardama dok eu to ne radi za svoje firme tj njemačko-francuske.. zaboravili, odnosno mi ne možemo, možemo samo teoretski, no zna se tko je veći-jači.. što je jednako nužno ako se želi provoditi neki zakon.

Daj budi ozbiljan, kakav je to ugovor koji je sklopljen između dvije strane, a samo jedna ga ima pravo raskinuti? 

Pišeš dezinformacije i krivo tumačiš zakon.

 

Da ne drobim sad do besvijesti, evo ti primjer, a nači ćeš ga vjerojatno kod svakog pametnog trgovca.

 

Links

https://www.links.hr/hr/article/narucivanje-online

 

Ako prodavatelj nije u mogućnosti isporučiti sve rezervirane/prednaručene proizvode, isporučit će raspoložive te o tome obavijestiti kupca e-mailom odnosno telefonom zajedno s informacijom o dostupnosti i predviđenom roku za isporuku preostalih proizvoda te ako proizvode nije moguće naknadno isporučiti. Za kupljene, a neisporučene proizvode kupoprodajni se ugovor automatski raskida.

 

Vrlo jednostavno i jasno.

 -kad si 'odvjetnik' trgovca tad ćeš tako tumačiti.. ali čitaj 'precizno'-točno.. što piše?

-piše ovako, ako nije u mogućnosti isporučiti.. -u ovom slučaju JE U MOGUĆNOSTI ISPORUČITI NARUČENO! .. roba postoji, nema potresa itd. a problem je greška-cjena, i tad zakon kaže, ugovoreno-isporučiti po ugovorenoj cjeni.

 

-da, svaki ugovor se može raskinuti, no postoje penali, kao i razlog raskida i ponovo gornja rečenica, roba postoji, može biti isporučena i tad je penal koji se plaća ta geška-razlika cjene na teret trgovca čija je to greška-odgovornost.

-odnosno, samo kupac ima pravo jednostranog raskida ugovora, kupac ili korisnik usluga.. potrošač, druga strana nema takvo pravo, tj mora postojati opravdani razlog, viša sila, tek tad .. a greška nije opravdani razlog.

 

-kao i problem da ti čitaš-tumačiš ono što trgovac napiše u svojim općim uvjetima, generički text.. no zaboraviš sitnicu, to nije zakon, to je text jednako kao ovo što ja-ti tipkamo, bezvrijedan, tj ako je u suprotnosti sa zakonom tad je sporedan, nije zakon. Automatizam raskida? misliš da to postoji bez penala? .. postoji samo ako druga strana na to pristane, tj kao u svakom sporu-ugovoru, ovisi što obje strane ugovore-pristanu, jednako tako kupac može pitati trgovca da mu nešto da besplatno (poklon-donaciju) i moguće no nema veze s temom.

 

-pitaš kakav je to ugovor kojeg jedna strana ima a druga nema pravo raskida? ..

-pravo raskida, kupnja na daljinu, kupac-potrošač ima pravo raskida 14 dana, trgovac to pravo nema.. znaš u čemu je razlika tj kako se to čita-tumači? kupac-potrošač ima pravo neškodljivog raskida, bez razloga a to pravo mu daje zakon (eu/hr država).. trgovac to pravo naprosto nema, odnosno u svakom raskidu-neispunjenju ugovorenog postoji penalizacija, ugovorena ili štetnost koja je dokaziva a u ovom slučaju je to konkretna cijena robe.

-može li bilo tko raskinuti bilo koji ugovor? može, no snosi posljedice.. dok je sasvim nešto drugo imaš li zakonsko pravo, tad imaš pravo i koristiš ga ako ga ne koristiš, ako se na to pravo 'ne pozoveš' tad je jednako kao da ga ni nemaš, tako funkcionira pravosuđe .. 

-kupac, u ovom slučaju, može prijaviti, nadležni-mingo za hr firme, za eu, za svaku državu posotji nadležno tijelo, prijaviti i dobiti pozitivan odgovor, trgovac mora isporučiti ugovoreno, osim ako postoji viša sila, ako nije dobavljivo, ako je nemoguće ili bi stvorilo takav trošak da dovede do propasti poslovanja.

-upravo zato jer je trgovac 'jači' zakon u eu regulira takve stvari i upravo zato postoji zakon o zaštiti potrošača koji se naslanja na zakon o obveznim odnosima itd.. trgovac to mora isporučiti, može tražiti naknadu štete od treće strane ako je ona počinila pogrešku, no snosi poslovnu odgovornost, jer je prije objave to MORAO provjeriti, kao i sve ostalo što radi.

 

edit: .. ili ovako, realnost.. (ono što bunkrer često navede kao 'argument') .. trgovac je 'jači', tj ako trgovac odluči ne isporučiti tad kupac realno nema puno šansi, tj može jedino ako to traži-gura-prijavi.. a za to treba vremena-volje i znanja, gubljenje vremena jer na kraju dobije čak gratis no uz natezanje-troškove pri čemu za računala pojedina komponenta znači da nemamo funkcionalno računalo tj ako se to otegne duže vrijeme za to vrijeme nemamo računalo i tad smisao.. nešto je jeftino-greška, no ako nam treba kupimo neovisno o cijeni. Realno pojedini kupac nema dovoljno velik razlog-interes-korist da bi u tome pravno ustrajao, tj nije isto naručiti jedan komad pa čak da je cijena nula kuna-eura.. (ne može biti nula, barem kuna..) tj 'zarada' je u najboljem slučaju recimo 500kn.. a trošak i natezanje oko tužbe-potraživanja je daleko veći od takve koristi + vrijeme.

-realnost je problem, ne zakon koji je jasan i tu je bunker prečesto u pravu, no to nije u skladu s 'duhom' (smislom) teme tj zakon je nešto što se čisto teoretski 'mora' poštivati.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put pet 30.12.2022 10:45 (ihush).
13 godina
neaktivan
offline
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena
ihush kaže...
mzopg kaže...
ihush kaže...

 -ne, trgovac nema pravo jednostranog raskida, to ima isključivo potrošač-kupac a opravdani razlog mora biti opravdani, ovo to nije, ovo je nečija greška a greške se plaćaju, poslovna greška, poslovni rizik .. tj tek u slučaju da trgovac-prodavatelj dolazi u rizik bankrota, tek tad mu zakon to dozvoljava kao opravdan razlog.

-roba postoji, netko je napravio grešku, pogrešna-niža cijena.. to je tad problem trgovca, tj on je morao provjeriti, to je njegova greška, rizik, kao što mora sve provjeravati u poslovanju a neke greške pokriva recimo osiguranje, dok ako je ovo radila treća pravna osoba (firma) tad ju tuži i naplati trošak-gubitak, odnosno ako je to djelatnik te trgovine tad je to čista njena greška-trošak.

 

-zakon je jasan, priče oko tog nisu, tj zamagle-zamute, tj trgovac tad ima na stotine narudžbi-kupaca pojedinog komada robe i pojedini kupac zapravo nema želju (interes) gurati do kraja, prijaviti.. jer je to jedna komponenta-artikal i koliko god velika greška u cijeni bila nije nešto za što će se 99% kupaca natezati.. dok trgovac ima razlog u milijunima-količini tj otezat će, pokušat će i 99% kupaca će odustati a tad one preostale isplati ili ispruči .. jednostavna priča, česta, jer i greške se događaju u poslovanju. Problem je 'samo' što je kupac mali-slabi u odnosu na velike-kompanije, za natezanje tužbama odnosno u slučaju online prodaje problem je nadležnost, jer svaka prijava počinje prijavom nadležnim organima-vlasti, trgovački sud, a nije isto nalazi li se u ZG ili NewYorku.. pa do tog da trgovinski rat eu-usa odavno traje, tj eu ne može kažnjavati usa recipročno, npr dizelgate primjer gdje usa kažnjava vw s milijardama dok eu to ne radi za svoje firme tj njemačko-francuske.. zaboravili, odnosno mi ne možemo, možemo samo teoretski, no zna se tko je veći-jači.. što je jednako nužno ako se želi provoditi neki zakon.

Daj budi ozbiljan, kakav je to ugovor koji je sklopljen između dvije strane, a samo jedna ga ima pravo raskinuti? 

Pišeš dezinformacije i krivo tumačiš zakon.

 

Da ne drobim sad do besvijesti, evo ti primjer, a nači ćeš ga vjerojatno kod svakog pametnog trgovca.

 

Links

https://www.links.hr/hr/article/narucivanje-online

 

Ako prodavatelj nije u mogućnosti isporučiti sve rezervirane/prednaručene proizvode, isporučit će raspoložive te o tome obavijestiti kupca e-mailom odnosno telefonom zajedno s informacijom o dostupnosti i predviđenom roku za isporuku preostalih proizvoda te ako proizvode nije moguće naknadno isporučiti. Za kupljene, a neisporučene proizvode kupoprodajni se ugovor automatski raskida.

 

Vrlo jednostavno i jasno.

 -kad si 'odvjetnik' trgovca tad ćeš tako tumačiti.. ali čitaj 'precizno'-točno.. što piše?

-piše ovako, ako nije u mogućnosti isporučiti.. -u ovom slučaju JE U MOGUĆNOSTI ISPORUČITI NARUČENO! .. roba postoji, nema potresa itd. a problem je greška-cjena, i tad zakon kaže, ugovoreno-isporučiti po ugovorenoj cjeni.

 

-da, svaki ugovor se može raskinuti, no postoje penali, kao i razlog raskida i ponovo gornja rečenica, roba postoji, može biti isporučena i tad je penal koji se plaća ta geška-razlika cjene na teret trgovca čija je to greška-odgovornost.

-odnosno, samo kupac ima pravo jednostranog raskida ugovora, kupac ili korisnik usluga.. potrošač, druga strana nema takvo pravo, tj mora postojati opravdani razlog, viša sila, tek tad .. a greška nije opravdani razlog.

 

-kao i problem da ti čitaš-tumačiš ono što trgovac napiše u svojim općim uvjetima, generički text.. no zaboraviš sitnicu, to nije zakon, to je text jednako kao ovo što ja-ti tipkamo, bezvrijedan, tj ako je u suprotnosti sa zakonom tad je sporedan, nije zakon. Automatizam raskida? misliš da to postoji bez penala? .. postoji samo ako druga strana na to pristane, tj kao u svakom sporu-ugovoru, ovisi što obje strane ugovore-pristanu, jednako tako kupac može pitati trgovca da mu nešto da besplatno (poklon-donaciju) i moguće no nema veze s temom.

 

-pitaš kakav je to ugovor kojeg jedna strana ima a druga nema pravo raskida? ..

-pravo raskida, kupnja na daljinu, kupac-potrošač ima pravo raskida 14 dana, trgovac to pravo nema.. znaš u čemu je razlika tj kako se to čita-tumači? kupac-potrošač ima pravo neškodljivog raskida, bez razloga a to pravo mu daje zakon (eu/hr država).. trgovac to pravo naprosto nema, odnosno u svakom raskidu-neispunjenju ugovorenog postoji penalizacija, ugovorena ili štetnost koja je dokaziva a u ovom slučaju je to konkretna cijena robe.

-može li bilo tko raskinuti bilo koji ugovor? može, no snosi posljedice.. dok je sasvim nešto drugo imaš li zakonsko pravo, tad imaš pravo i koristiš ga ako ga ne koristiš, ako se na to pravo 'ne pozoveš' tad je jednako kao da ga ni nemaš, tako funkcionira pravosuđe .. 

-kupac, u ovom slučaju, može prijaviti, nadležni-mingo za hr firme, za eu, za svaku državu posotji nadležno tijelo, prijaviti i dobiti pozitivan odgovor, trgovac mora isporučiti ugovoreno, osim ako postoji viša sila, ako nije dobavljivo, ako je nemoguće ili bi stvorilo takav trošak da dovede do propasti poslovanja.

-upravo zato jer je trgovac 'jači' zakon u eu regulira takve stvari i upravo zato postoji zakon o zaštiti potrošača koji se naslanja na zakon o obveznim odnosima itd.. trgovac to mora isporučiti, može tražiti naknadu štete od treće strane ako je ona počinila pogrešku, no snosi poslovnu odgovornost, jer je prije objave to MORAO provjeriti, kao i sve ostalo što radi.

 

edit: .. ili ovako, realnost.. (ono što bunkrer često navede kao 'argument') .. trgovac je 'jači', tj ako trgovac odluči ne isporučiti tad kupac realno nema puno šansi, tj može jedino ako to traži-gura-prijavi.. a za to treba vremena-volje i znanja, gubljenje vremena jer na kraju dobije čak gratis no uz natezanje-troškove pri čemu za računala pojedina komponenta znači da nemamo funkcionalno računalo tj ako se to otegne duže vrijeme za to vrijeme nemamo računalo i tad smisao.. nešto je jeftino-greška, no ako nam treba kupimo neovisno o cijeni. Realno pojedini kupac nema dovoljno velik razlog-interes-korist da bi u tome pravno ustrajao, tj nije isto naručiti jedan komad pa čak da je cijena nula kuna-eura.. (ne može biti nula, barem kuna..) tj 'zarada' je u najboljem slučaju recimo 500kn.. a trošak i natezanje oko tužbe-potraživanja je daleko veći od takve koristi + vrijeme.

-realnost je problem, ne zakon koji je jasan i tu je bunker prečesto u pravu, no to nije u skladu s 'duhom' (smislom) teme tj zakon je nešto što se čisto teoretski 'mora' poštivati.

Nisam ničiji odvjetnik već samo ne volim ljude/kolege dovoditi u zabludu.

Umjesto hrpe teksta bilo bi puno bolje i korisnije da staviš link na zakon i točno navedeš članke koji idu u prilog tvojim tvrdnjama, kao i dio koji proglašava uvjete korištenja trgovca ništetnima.

 

Lijepo sam ti napisao da ugovor sklopljen između dvije strane može biti raskinut od jedne i druge strane i ti to opet negiraš, da bi onda napisao da može, ali da postoje penali. Pa ok, nisam spominjao posljedice raskida ugovora samo sam reagirao na tvoju tvrdnju da ugovor može raskinuti samo kupac, što nije točno.

 

Sve što je u zakonu trgovac ne može "poništiti" vlastitim odredbama, ali ono što nije ili tamo gdje ima prostora za dodatno definiranje uvjeta trgovac može slobodno definirati. U ovom slučaju zakon kaže u opravdanom slučaju, a trgovac ima pravo u svojim uvjetima navesti što je to prema njemu opravdani slučaj, a kupac registracijom i kupovinom prihvaća te uvjete.

 

Evo ti uvjeti korištenja još jednog većeg RH trgovca:

https://www.ekupi.hr/hr/Opci-uvjeti-poslovanja

 

Pa piše:

Cijena robe utvrđena je za svaki proizvod pojedinačno. Proces upisivanja cijene na stranicu za svaki proizvod podložan je kontroli u više razina, no bez obzira na to postoji mogućnost nastanka greške jer je u pitanju ljudski faktor, a po prirodi stvari ne može se raditi o automatskom unosu.

Takve situacije su izvanredne i za njih se Ekupi d.o.o. unaprijed ispričava svojim Kupcima i Korisnicima jer će ih biti prisiljen obavijestiti o nastaloj situaciji i eventualnoj pogrešnoj cijeni za određeni proizvod, a Kupce o nemogućnosti isporuke po konkretnoj narudžbi Kupca. 

15 godina
offline
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena

i dalje ti nije jasno? .. citiraš opće uvjete trgovca, postoji zakon, pogodi što vrijedi ili tko i kako tumači ako se ne možemo sporazumjeti..

-opći uvjeti su 'komad papira' za obrisati dupe, važan je zakon, iznad općih uvjeta, klauzula i sl. tj ti niži akti vrijede samo ako su u skladu sa zakonom.. i opet, gdje-čime-kako si 'dokazao' svoje 'tvrdnje' ili tumačenje?

 

ponovo, realnost, stanje u stvarnosti, da, često je tako, trgovac kaže 'ne' i to je to.. no što se zakona i pravila igre tiče, mora isporučiti, kao što bi svaki kriminalac-krivac morao odgovarati pred zakonom i biti (pravedno) osuđen, no to je teorija, praksa je nešto (sasvim?) drugo.. ali u temi o zakonu ne možemo prihvaćati nezakonitu praksu kao odgovor 'to je tako'.. ono što radi bunker, u čemu je u pravu, no ne slažem(o) se.. jer zakon nije zakon jačeg (mada i o tome ovisi, tj kojeg odvjetnka netko angažira.. dok bi teoretski svaki prijestup bio jednako kažnjen neovisno o odvjetniku..)

+ kao digresija, primjer-tumačenje, dva odvjetnika, identična-blizanci, identičnog znanja, vještina-struka, zastupaju suprotne strane, jedan obranu dugi tužitelja, istim znanjem-zakonom će sasvim suprotno zastupati interese svoje stranke pa čak do tog da se zamjene nastavit će istim argumentima koje su do tad pobijali-osporavali, jer to je takav posao, takva pravila igre, pri čemu na kraju presuda ovisi o sudcu i njegovoj prosudbi, ličko rukovanje, sinkopa i sl. .. čak i kad to ukine viši-žalbeni sud itd. .. što će reć, zakon je jednostavan, jasan, no u stvarnosti samo teoretski-ideal (nedostižan).. tj nesavršen, ali to nam ne daje za pravo odgovor 'to je tako'.. tj lako je s matematikom-fizikom ili 2+2=4.. u tome se možemo svi složiti + postoji činjenica-argument, u tumačenju zakona to ovisi o onom tko ga tumači pa do tog da kao kranja instanca imamo odgovor ustavnog suda ili vrhovnog suda kad se hrpa sudaca treba usuglasiti-nadglasati-preglasati i ponekad nema jedinstvenog odgovora (kao nedavno za švicarce i sl... tj politička volja, tumačenje-lobiranje..).

 

primjeri? za kompjuterske teme kod nas i nema baš nešto primjera, pa ako želiš može iz svijeta, usa-eu.. ako je stvarno nužno, tj u medijima obično završe samo 'veliki' tj kad proizvođači dobiju kaznu zbog nedopuštenog utjecaja, tyinga, dogovora (konkurenata) oko cijene i sl. .. ove maloprodajne stvari, potrošač.. jednostavno nema takav medijski doseg, kao kazna za parking, nevažno :) .. 

 

pa eto neki text koji se bavi takvom problematikom.. tj ukratko, kaže da se greške kao pad sustava i sl. događaju, ali tad trgovac mora dokazati da je takva greška uzrok, ne njegova poslovna greška ili njegovog partnera, tj tiskani letak može biti s pogrešnom (nižom-višom) cijenom, tad za to odgovara tiskara tj onaj tko grešku počini a trgovac MORA ispoštovati, tj kako text započinje, prvo trgovac odbije pa nakon prijave inspektoratu ipak ispoštuje zakon... jer to je naprosto zakon-ugovor, ugovorni odnos dvaju strana a svaki ugovor se MORA ispoštovati jer to je TEMELJ zakona.

 

citat.. tako da se izbjegnu nesporazumi, kad-što.. ne bilo koja greška-problem, nije sve opravdanje za svašta.

Cijena bi bila nula kuna ili jednu kunu, ili bi kupoprodajnoj cijeni ”otpala” koja nula. U svakom slučaju, radilo bi se o očitoj greški do koje dolazi mimo djelovanja trgovca i svakako mimo volje trgovca. 

.. pa nastavak, opet citat, ključni dio..

Osim toga, ključno je ispravno organizirati postupak zaprimanja i obrade narudžbi, na način da si trgovac omogući kontrolu narudžbe prije nego dođe do sklapanja ugovora i prije nego paket bude poslan. U toj fazi prije sklapanja ugovora i slanja paketa, tijekom pregledavanja i kontrole narudžbe, trgovac može uočiti pogrešku u cijeni  i reagirati na način da obavijesti potrošača.

-dakle, prije zaključivanja (prihvaćanja) narudžbe, trgovac mora to provjeriti .. tad može, ne kad je ugovor već sklopljen tj narudžba izvršena-sklopljena (ugovor)..

 

-možemo li se složiti da ovaj text-članak nije protiv interesa trgovca, recimo neutralan, razuman? (nije za-protiv trgovca-potrošača)..

 

edit: .. ili kao realno-moguć primjer, trenutno recimo ram-ddr4-8gb prosječna cjena cca 200kn-25€ .. i recimo da je greška kod unosa cjene, decimala.. nula-manje-više.. :).

-u slučaju više cjene, kupac neće tražiti, neće ni kupiti.. a čak ni trgovac ne može inzistirati, jer tu cjenu nema u sustavu tj to je greška i mora se ispraviti. Realno ostaje samo mogućnost da je greškom navedena niža cjena, reći ćemo za priču nulu-mane, 10% .. tj umjesto 200kn-25€, 20kn.. tad će naravno svaki kupac to željeti, kupiti i inzistirati da se naručeno po istaknutoj cjeni i isporuči.. no ušteda je kolika, 180kn? par komada.. možda i 500kn uštede-greške.. no to nije dovoljno za postupak-isplativost ako trgovac to odbija, dok trgovac ima tad stotine takvih narudžbi-kupaca i njemu je to kumulativni trošak, velik novac, mjesečna zarada u trenutku nestane... on ima daleko veći razlog osporiti takvo pravo, izvlačiti se i otezati koliko god može, mada bi zakonski morao snositi trošak-odgovornost i isporučiti. Njemu se isplati sporiti, dok se pojedinom potrošaču ne isplati ili daleko manje, promil u odnosu na trgovca, kao što je i sa švicarcima-bankama tj nije banci problem jedan klijent nego stotine-tisuće tj umnožak-iznos. Koliko dugo je trajao spor i još nije do kraja riješeno.. još godina do zastare. .. Jer banke imaju konkretan interes, a klijenti-švicarci su uspjeli samo zato jer je velik novac i udružili su se u tužbi, pojedinačno bi 99% odustalo odavno, iz bilo kojeg razloga pa i smrti.

-trgovac ima logičnu želju, materijalni razlog osporiti .. i to će u svom interesu 'legitimno' iskoristiti, što ne znači da je u pravu, nego je samo logično pa i legitimno kao što se svaki kriminalac ima pravo braniti ili izaviti da se osjeća nevinim a sud mora dokazati suprotno itd itd. legalno-legitimno, slično no nije isto itd.

 

+ dao sam konkretan citat i odgovor, na tvoje pitanje 'kakav je to ugovor u kojem jedna strana ..' to je upravo potrošač, maloprodaja, račun, online i kupnja na daljinu, tj to ti je odgovor na tvoje pitanje, no ignoriraš ga, pa ponovimo, kupac-potrošač ima pravo raskida, jednostranog, bez navođenja razloga (nešto sasvim drugo je viša sila, opravdani razlog i sl.) jer mu to pravo daje država-eu, zakon o zaštiti potrošača, dok trgovac isto to pravo nema. .. no to ne komentiraš, 'neobično'.. :)

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put pet 30.12.2022 20:29 (ihush).
13 godina
neaktivan
offline
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena
ihush kaže...

i dalje ti nije jasno? .. citiraš opće uvjete trgovca, postoji zakon, pogodi što vrijedi ili tko i kako tumači ako se ne možemo sporazumjeti..

-opći uvjeti su 'komad papira' za obrisati dupe, važan je zakon, iznad općih uvjeta, klauzula i sl. tj ti niži akti vrijede samo ako su u skladu sa zakonom.. i opet, gdje-čime-kako si 'dokazao' svoje 'tvrdnje' ili tumačenje?

 

ponovo, realnost, stanje u stvarnosti, da, često je tako, trgovac kaže 'ne' i to je to.. no što se zakona i pravila igre tiče, mora isporučiti, kao što bi svaki kriminalac-krivac morao odgovarati pred zakonom i biti (pravedno) osuđen, no to je teorija, praksa je nešto (sasvim?) drugo.. ali u temi o zakonu ne možemo prihvaćati nezakonitu praksu kao odgovor 'to je tako'.. ono što radi bunker, u čemu je u pravu, no ne slažem(o) se.. jer zakon nije zakon jačeg (mada i o tome ovisi, tj kojeg odvjetnka netko angažira.. dok bi teoretski svaki prijestup bio jednako kažnjen neovisno o odvjetniku..)

+ kao digresija, primjer-tumačenje, dva odvjetnika, identična-blizanci, identičnog znanja, vještina-struka, zastupaju suprotne strane, jedan obranu dugi tužitelja, istim znanjem-zakonom će sasvim suprotno zastupati interese svoje stranke pa čak do tog da se zamjene nastavit će istim argumentima koje su do tad pobijali-osporavali, jer to je takav posao, takva pravila igre, pri čemu na kraju presuda ovisi o sudcu i njegovoj prosudbi, ličko rukovanje, sinkopa i sl. .. čak i kad to ukine viši-žalbeni sud itd. .. što će reć, zakon je jednostavan, jasan, no u stvarnosti samo teoretski-ideal (nedostižan).. tj nesavršen, ali to nam ne daje za pravo odgovor 'to je tako'.. tj lako je s matematikom-fizikom ili 2+2=4.. u tome se možemo svi složiti + postoji činjenica-argument, u tumačenju zakona to ovisi o onom tko ga tumači pa do tog da kao kranja instanca imamo odgovor ustavnog suda ili vrhovnog suda kad se hrpa sudaca treba usuglasiti-nadglasati-preglasati i ponekad nema jedinstvenog odgovora (kao nedavno za švicarce i sl... tj politička volja, tumačenje-lobiranje..).

 

primjeri? za kompjuterske teme kod nas i nema baš nešto primjera, pa ako želiš može iz svijeta, usa-eu.. ako je stvarno nužno, tj u medijima obično završe samo 'veliki' tj kad proizvođači dobiju kaznu zbog nedopuštenog utjecaja, tyinga, dogovora (konkurenata) oko cijene i sl. .. ove maloprodajne stvari, potrošač.. jednostavno nema takav medijski doseg, kao kazna za parking, nevažno :) .. 

 

pa eto neki text koji se bavi takvom problematikom.. tj ukratko, kaže da se greške kao pad sustava i sl. događaju, ali tad trgovac mora dokazati da je takva greška uzrok, ne njegova poslovna greška ili njegovog partnera, tj tiskani letak može biti s pogrešnom (nižom-višom) cijenom, tad za to odgovara tiskara tj onaj tko grešku počini a trgovac MORA ispoštovati, tj kako text započinje, prvo trgovac odbije pa nakon prijave inspektoratu ipak ispoštuje zakon... jer to je naprosto zakon-ugovor, ugovorni odnos dvaju strana a svaki ugovor se MORA ispoštovati jer to je TEMELJ zakona.

 

citat.. tako da se izbjegnu nesporazumi, kad-što.. ne bilo koja greška-problem, nije sve opravdanje za svašta.

Cijena bi bila nula kuna ili jednu kunu, ili bi kupoprodajnoj cijeni ”otpala” koja nula. U svakom slučaju, radilo bi se o očitoj greški do koje dolazi mimo djelovanja trgovca i svakako mimo volje trgovca. 

.. pa nastavak, opet citat, ključni dio..

Osim toga, ključno je ispravno organizirati postupak zaprimanja i obrade narudžbi, na način da si trgovac omogući kontrolu narudžbe prije nego dođe do sklapanja ugovora i prije nego paket bude poslan. U toj fazi prije sklapanja ugovora i slanja paketa, tijekom pregledavanja i kontrole narudžbe, trgovac može uočiti pogrešku u cijeni  i reagirati na način da obavijesti potrošača.

-dakle, prije zaključivanja (prihvaćanja) narudžbe, trgovac mora to provjeriti .. tad može, ne kad je ugovor već sklopljen tj narudžba izvršena-sklopljena (ugovor)..

 

-možemo li se složiti da ovaj text-članak nije protiv interesa trgovca, recimo neutralan, razuman? (nije za-protiv trgovca-potrošača)..

 Umjesto hrpe teksta bilo bi puno bolje i korisnije da staviš link na zakon i točno navedeš članke koji idu u prilog tvojim tvrdnjama, kao i dio koji proglašava uvjete korištenja trgovca ništetnima.

15 godina
offline
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena
mzopg kaže...
ihush kaže...

i dalje ti nije jasno? .. citiraš opće uvjete trgovca, postoji zakon, pogodi što vrijedi ili tko i kako tumači ako se ne možemo sporazumjeti..

-opći uvjeti su 'komad papira' za obrisati dupe, važan je zakon, iznad općih uvjeta, klauzula i sl. tj ti niži akti vrijede samo ako su u skladu sa zakonom.. i opet, gdje-čime-kako si 'dokazao' svoje 'tvrdnje' ili tumačenje?

 

ponovo, realnost, stanje u stvarnosti, da, često je tako, trgovac kaže 'ne' i to je to.. no što se zakona i pravila igre tiče, mora isporučiti, kao što bi svaki kriminalac-krivac morao odgovarati pred zakonom i biti (pravedno) osuđen, no to je teorija, praksa je nešto (sasvim?) drugo.. ali u temi o zakonu ne možemo prihvaćati nezakonitu praksu kao odgovor 'to je tako'.. ono što radi bunker, u čemu je u pravu, no ne slažem(o) se.. jer zakon nije zakon jačeg (mada i o tome ovisi, tj kojeg odvjetnka netko angažira.. dok bi teoretski svaki prijestup bio jednako kažnjen neovisno o odvjetniku..)

+ kao digresija, primjer-tumačenje, dva odvjetnika, identična-blizanci, identičnog znanja, vještina-struka, zastupaju suprotne strane, jedan obranu dugi tužitelja, istim znanjem-zakonom će sasvim suprotno zastupati interese svoje stranke pa čak do tog da se zamjene nastavit će istim argumentima koje su do tad pobijali-osporavali, jer to je takav posao, takva pravila igre, pri čemu na kraju presuda ovisi o sudcu i njegovoj prosudbi, ličko rukovanje, sinkopa i sl. .. čak i kad to ukine viši-žalbeni sud itd. .. što će reć, zakon je jednostavan, jasan, no u stvarnosti samo teoretski-ideal (nedostižan).. tj nesavršen, ali to nam ne daje za pravo odgovor 'to je tako'.. tj lako je s matematikom-fizikom ili 2+2=4.. u tome se možemo svi složiti + postoji činjenica-argument, u tumačenju zakona to ovisi o onom tko ga tumači pa do tog da kao kranja instanca imamo odgovor ustavnog suda ili vrhovnog suda kad se hrpa sudaca treba usuglasiti-nadglasati-preglasati i ponekad nema jedinstvenog odgovora (kao nedavno za švicarce i sl... tj politička volja, tumačenje-lobiranje..).

 

primjeri? za kompjuterske teme kod nas i nema baš nešto primjera, pa ako želiš može iz svijeta, usa-eu.. ako je stvarno nužno, tj u medijima obično završe samo 'veliki' tj kad proizvođači dobiju kaznu zbog nedopuštenog utjecaja, tyinga, dogovora (konkurenata) oko cijene i sl. .. ove maloprodajne stvari, potrošač.. jednostavno nema takav medijski doseg, kao kazna za parking, nevažno :) .. 

 

pa eto neki text koji se bavi takvom problematikom.. tj ukratko, kaže da se greške kao pad sustava i sl. događaju, ali tad trgovac mora dokazati da je takva greška uzrok, ne njegova poslovna greška ili njegovog partnera, tj tiskani letak može biti s pogrešnom (nižom-višom) cijenom, tad za to odgovara tiskara tj onaj tko grešku počini a trgovac MORA ispoštovati, tj kako text započinje, prvo trgovac odbije pa nakon prijave inspektoratu ipak ispoštuje zakon... jer to je naprosto zakon-ugovor, ugovorni odnos dvaju strana a svaki ugovor se MORA ispoštovati jer to je TEMELJ zakona.

 

citat.. tako da se izbjegnu nesporazumi, kad-što.. ne bilo koja greška-problem, nije sve opravdanje za svašta.

Cijena bi bila nula kuna ili jednu kunu, ili bi kupoprodajnoj cijeni ”otpala” koja nula. U svakom slučaju, radilo bi se o očitoj greški do koje dolazi mimo djelovanja trgovca i svakako mimo volje trgovca. 

.. pa nastavak, opet citat, ključni dio..

Osim toga, ključno je ispravno organizirati postupak zaprimanja i obrade narudžbi, na način da si trgovac omogući kontrolu narudžbe prije nego dođe do sklapanja ugovora i prije nego paket bude poslan. U toj fazi prije sklapanja ugovora i slanja paketa, tijekom pregledavanja i kontrole narudžbe, trgovac može uočiti pogrešku u cijeni  i reagirati na način da obavijesti potrošača.

-dakle, prije zaključivanja (prihvaćanja) narudžbe, trgovac mora to provjeriti .. tad može, ne kad je ugovor već sklopljen tj narudžba izvršena-sklopljena (ugovor)..

 

-možemo li se složiti da ovaj text-članak nije protiv interesa trgovca, recimo neutralan, razuman? (nije za-protiv trgovca-potrošača)..

 Umjesto hrpe teksta bilo bi puno bolje i korisnije da staviš link na zakon i točno navedeš članke koji idu u prilog tvojim tvrdnjama, kao i dio koji proglašava uvjete korištenja trgovca ništetnima.

 -jednako da ti ako to želiš uložiš jednak trud, tj ako si siguran da ćeš tako nešto dokazati.. pa izvoli :) tj čemu tražiš od druge strane nešto što sam nisi spreman napraviti? + prošli post dodatak, kupnja na daljinu je odgovor na tvoje pitanje i to ignoriraš.. točno-netočno? .. itd.

 

+ edit.. i opet, prigovor 'hrpi texta'.. pa gle, stvar je veličine tog predmeta-sadžaja, npr ako tražiš citate zakona, to je čitav ZOO + ZoP .. a to su stotine stranice-članci, nema 'kraćenja' tj ima ako te zadovoljava kratak odgovor da trgovac mora isporučiti naručeno, dok za gešku može teretiti odgovorne i to će jednako naplatiti.. + pročitaj link, edukativno-informativan u gornjem postu, nije za-protiv itd.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put pet 30.12.2022 20:33 (ihush).
13 godina
neaktivan
offline
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena
ihush kaže...
mzopg kaže...
ihush kaže...

i dalje ti nije jasno? .. citiraš opće uvjete trgovca, postoji zakon, pogodi što vrijedi ili tko i kako tumači ako se ne možemo sporazumjeti..

-opći uvjeti su 'komad papira' za obrisati dupe, važan je zakon, iznad općih uvjeta, klauzula i sl. tj ti niži akti vrijede samo ako su u skladu sa zakonom.. i opet, gdje-čime-kako si 'dokazao' svoje 'tvrdnje' ili tumačenje?

 

ponovo, realnost, stanje u stvarnosti, da, često je tako, trgovac kaže 'ne' i to je to.. no što se zakona i pravila igre tiče, mora isporučiti, kao što bi svaki kriminalac-krivac morao odgovarati pred zakonom i biti (pravedno) osuđen, no to je teorija, praksa je nešto (sasvim?) drugo.. ali u temi o zakonu ne možemo prihvaćati nezakonitu praksu kao odgovor 'to je tako'.. ono što radi bunker, u čemu je u pravu, no ne slažem(o) se.. jer zakon nije zakon jačeg (mada i o tome ovisi, tj kojeg odvjetnka netko angažira.. dok bi teoretski svaki prijestup bio jednako kažnjen neovisno o odvjetniku..)

+ kao digresija, primjer-tumačenje, dva odvjetnika, identična-blizanci, identičnog znanja, vještina-struka, zastupaju suprotne strane, jedan obranu dugi tužitelja, istim znanjem-zakonom će sasvim suprotno zastupati interese svoje stranke pa čak do tog da se zamjene nastavit će istim argumentima koje su do tad pobijali-osporavali, jer to je takav posao, takva pravila igre, pri čemu na kraju presuda ovisi o sudcu i njegovoj prosudbi, ličko rukovanje, sinkopa i sl. .. čak i kad to ukine viši-žalbeni sud itd. .. što će reć, zakon je jednostavan, jasan, no u stvarnosti samo teoretski-ideal (nedostižan).. tj nesavršen, ali to nam ne daje za pravo odgovor 'to je tako'.. tj lako je s matematikom-fizikom ili 2+2=4.. u tome se možemo svi složiti + postoji činjenica-argument, u tumačenju zakona to ovisi o onom tko ga tumači pa do tog da kao kranja instanca imamo odgovor ustavnog suda ili vrhovnog suda kad se hrpa sudaca treba usuglasiti-nadglasati-preglasati i ponekad nema jedinstvenog odgovora (kao nedavno za švicarce i sl... tj politička volja, tumačenje-lobiranje..).

 

primjeri? za kompjuterske teme kod nas i nema baš nešto primjera, pa ako želiš može iz svijeta, usa-eu.. ako je stvarno nužno, tj u medijima obično završe samo 'veliki' tj kad proizvođači dobiju kaznu zbog nedopuštenog utjecaja, tyinga, dogovora (konkurenata) oko cijene i sl. .. ove maloprodajne stvari, potrošač.. jednostavno nema takav medijski doseg, kao kazna za parking, nevažno :) .. 

 

pa eto neki text koji se bavi takvom problematikom.. tj ukratko, kaže da se greške kao pad sustava i sl. događaju, ali tad trgovac mora dokazati da je takva greška uzrok, ne njegova poslovna greška ili njegovog partnera, tj tiskani letak može biti s pogrešnom (nižom-višom) cijenom, tad za to odgovara tiskara tj onaj tko grešku počini a trgovac MORA ispoštovati, tj kako text započinje, prvo trgovac odbije pa nakon prijave inspektoratu ipak ispoštuje zakon... jer to je naprosto zakon-ugovor, ugovorni odnos dvaju strana a svaki ugovor se MORA ispoštovati jer to je TEMELJ zakona.

 

citat.. tako da se izbjegnu nesporazumi, kad-što.. ne bilo koja greška-problem, nije sve opravdanje za svašta.

Cijena bi bila nula kuna ili jednu kunu, ili bi kupoprodajnoj cijeni ”otpala” koja nula. U svakom slučaju, radilo bi se o očitoj greški do koje dolazi mimo djelovanja trgovca i svakako mimo volje trgovca. 

.. pa nastavak, opet citat, ključni dio..

Osim toga, ključno je ispravno organizirati postupak zaprimanja i obrade narudžbi, na način da si trgovac omogući kontrolu narudžbe prije nego dođe do sklapanja ugovora i prije nego paket bude poslan. U toj fazi prije sklapanja ugovora i slanja paketa, tijekom pregledavanja i kontrole narudžbe, trgovac može uočiti pogrešku u cijeni  i reagirati na način da obavijesti potrošača.

-dakle, prije zaključivanja (prihvaćanja) narudžbe, trgovac mora to provjeriti .. tad može, ne kad je ugovor već sklopljen tj narudžba izvršena-sklopljena (ugovor)..

 

-možemo li se složiti da ovaj text-članak nije protiv interesa trgovca, recimo neutralan, razuman? (nije za-protiv trgovca-potrošača)..

 Umjesto hrpe teksta bilo bi puno bolje i korisnije da staviš link na zakon i točno navedeš članke koji idu u prilog tvojim tvrdnjama, kao i dio koji proglašava uvjete korištenja trgovca ništetnima.

 -jednako da ti ako to želiš uložiš jednak trud, tj ako si siguran da ćeš tako nešto dokazati.. pa izvoli :) tj čemu tražiš od druge strane nešto što sam nisi spreman napraviti? + prošli post dodatak, kupnja na daljinu je odgovor na tvoje pitanje i to ignoriraš.. točno-netočno? .. itd.

 

+ edit.. i opet, prigovor 'hrpi texta'.. pa gle, stvar je veličine tog predmeta-sadžaja, npr ako tražiš citate zakona, to je čitav ZOO + ZoP .. a to su stotine stranice-članci, nema 'kraćenja' tj ima ako te zadovoljava kratak odgovor da trgovac mora isporučiti naručeno, dok za gešku može teretiti odgovorne i to će jednako naplatiti.. + pročitaj link, edukativno-informativan u gornjem postu, nije za-protiv itd.

 Zato što si ti taj koji se uporno poziva na zakon koji poništava uvjete korištenja trgovca i čini ih bezvrijednim. Pa onda bi bilo ok da staviš link na taj zakon i točan članak koji to određuje.

15 godina
offline
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena

-dao sam ti link, na članak ... jesi li ga barem letimično pročitao?

-vidi rečenicu:

Prethodnih godina trgovci su uslijed takvih grešaka isporučivali narudžbe i bez prigovora potrošača ili pak nakon intervencije nadležnog inspektorata. 

.. što ti ta rečenica govori? Rade li inspektori po zakonu ili na svoju ruku? što takvom rečenicom možeš zaključiti, da trgovac mora ili ne mora isporučiti? + text piše pravnica, zna o čemu govori i ponovo, nije navijački text za-protiv neke strane kao trgovac-potrošač stranke, neutralan-objektivan i naravno temeljen na zakonu. :)

 

-znaš li što je račun? račun je u ovom slučaju (jednostavan) ugovor, a ugovor o kupnji je sklopljen kad kupac iskaže slobodnu volju kupnje neke robe i plaćanja traženog iznosa, tj u fizičkoj trgovini tad uzmeš robu i platiš na kasi, u online platiš online tj način i mjesto plaćanja s tim nemaju direktne veze, no uobičajeno je stavljanje u 'košaricu' i ideš na kasu.. to je to, ugovor je sklopljen i čekaš isporuku, ispunjenje ugovornih obveza dok je kupac svoj dio ispunio plaćanjem traženog iznosa. To ti je čitav zoo.. itd. pa ako želiš, čitaj članke redom dok se uvjeriš da to je tako ili nije.. naravno postoji mogućnost da sam ja u krivu, no zanemarivo mala :)..

-što misliš, posotji li članak, jasan-kratak koji će recimo sadržavati text u stilu.. da se ugovoreno mora ispoštovati? .. neće, jer je to već sadžano u tisućama drugih članaka-zakona, opće-uključivo.. kao što svaki račun moraš platiti u roku.. podrazumjevano. Ugovor je sklopljen. Gdje je zapelo? kod cjene? to je greška trgovca, na njegov teret-trošak, mora isporučiti.. i to ti kaže članak, ako čitaš između redova, nakon intervencije inspektorata.. ok?

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
9 godina
offline
Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena...

Ako je ugovor sklopljen, trgovac ce se morat ovoga pridrzavati.

 

Iskreno, zanima me ishod ovog obzirom da je u pitanju velika kompanija kojoj nije problem tuzakanje. Vec postoje odluke od prije od inspektorata gdje su presudili u korist kupca i trgovac je morao isporuciti proizvode unatoc ocitoj gresci. Ako je placeno te je stigao racun za proizvod, po meni, i prijasnjoj odluci inspektorata trgovac ce morati isporuciti proizvod. Ako ga ne isporuci, iskreno me zanima kakav ce bit razlog, obzirom da smo i imali onu prije raspravu (ali tamo je bilo rasprave oko "kad" je ugovor sklopljen). Tu su neki pisali da su platili i dobili racun, te tad nije sporno da je ugovor sklopljen.

 
1 0 hvala 0
13 godina
neaktivan
offline
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena
ihush kaže...

-dao sam ti link, na članak ... jesi li ga barem letimično pročitao?

Nisam, maltretiraju me na drugoj temi pa ne stignem. 

Ne stignem sad više, previše vremena mi odnese ovaj forum, a imam i pametnijeg posla...

 

Vjerovat ću ti na riječ, a kolege kojima je to bitno neka čitaju.

15 godina
neaktivan
offline
Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena...

Mjesec dana je trebalo Elipsu da mi isporuči televizor, a sada kad napokon jest, TV je stigao oštećen. Dva dana nakon što je tv došao, poslao sam im mail da je televizor s gornje strane iskrivljen i da želim zamjenu za ispravan te ih lijepo pitao na koji način se vrši povrat. TV je otpakiran drugi dan jer prvi nisam imao jednostavno vremena provjeravati jesam li dobio ispravan tv. Odgovora nema naravno. Za to vrijeme, pojavljuju se na tv-u i mrtvi pixeli. Od 20.12. nisu odgovorili na mail reklamaciju. Što mi je činiti? Da o svom trošku platim slanje televizora natrag njima? Da platim 400 kn poštarinu (30 kg paket), da bi mi rekli da je 14 dana prošlo i da ne mogu ništa. Meni povrat nije bitan, samo hoću ispravan tv. 

 

TV čim je izvađen iz kutije, slikan je oštećen. Mrtve pixele sam nažalost tek kasnije primjetio, nijd ih lako bilo viditi i nisam išao za tim da ih ima. Imam li pravo dobiti novi, ispravan televizor?

Moj PC  
0 0 hvala 0
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice