Ne mogu ući u BIOS, a windowsi se normalno dižu.

poruka: 8
|
čitano: 2.469
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
12 godina
neaktivan
offline
Ne mogu ući u BIOS, a windowsi se normalno dižu.

Dakle ovako, na matičnoj (gigabyte ma785gmt-ud2h) sam imao staru memoriju 2gb ddr3 od 1333MHz i kada je samo ona bila na matičnoj u bios se dalo fino ući bez problema. 

Nabavio sam novu memoriju (ddr3 kingston hyperx fury black 4gb 1866mhz) i kada sam izvadio staru, a stavio novu, probao sam ući u BIOS, pritiskom na tipku DEL, i on primi komandu, ali cijelo vrijeme koliko sam čekao blinka u gornjem lijevom kutu ekrana crtica neka i ne miče se odatle.

 

Resetiram kompjuter>ne diram ništa po tipkovnici>windowsi se fino dižu. Nakon toga probam opet, ugasim kompjuter na tipku SHUT DOWN u windowsu, upalim ga, stišćem tipku DEL da uđem u bios, i opet ona crtica u gornjem lijevom kutu blinka i ništa se ne dešava (čekao sam cca 10-15 min).

Ubacim obe memorije, BIOS i windowsi se dižu bez problema.

 

Dakle kombinacija staro:RADI, novo:NE RADI, staro+novo:RADI. (taktovi memorije u sva 3 slučaja su 1066mhz)

 

Flasho sam bios sa f7 na f9 verziju, stim da ima i f10b (beta), ali to nisam htio jer je beta i nije pomoglo, vadio bateriju na sve načine i opet ništa.

 

Inače na ovu matičnu ide memorija do 1600 mhz, 1800mhz oc, ali kad sam upalio kompjuter vidio sam da je ona na 1066mhz pa sam je ja mislio podići na 1600, no nisam mogao pošo nisam mogo ući u bios.

 

Sad da li to ima ikakve veze sa taktom memorije ili sa biosom ili možda sa matičnom ili čak sa samom memorijom, jer ako je memorija u pitanju da je vratim jer sam je jučer kupio u Mikronisu i imam 7 dana da je vratim u slučaju problema.

Hvala!

Poruka je uređivana zadnji put sri 26.10.2016 0:57 (kunoslav).
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Ne mogu ući u BIOS, a windowsi se normalno dižu.

Za ovakav problem prvi puta čujem, npr. meni je memorija pravila probleme i greške u memtestu na određenim postavkama, PC se normalno palio i mogao sam normalno ući u BIOS.

 

Ako sumnjaš na ispravnost memorije možeš je testirati sa programom Memtest+

Naš mentalitet ima jedan kvalitet, da te jebe u zdrav mozak sve dok ima imunitet! Zustavite zemlju silazim, nije mi do ničeg, odlazim!
Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
offline
Ne mogu ući u BIOS, a windowsi se normalno dižu.
Nista cudno da po potanju mene. Vec sam vidjao ljude sa starijim plocama da imaju problema sa novijom memorijom.( crna kingston hyper x) khm...
Jedino mi pada napamet iskljuciti hard, i probati bootati bios i postaviti custom timings i voltazu te clock na 1333 ili 1600. Kasnije vratis hard/ssd sto vec i trebalo bi stekati. Također.sam vidio da maticna ima vise revizija jesi pazio na to?.
Moj PC  
0 0 hvala 1
12 godina
offline
Re: Ne mogu ući u BIOS, a windowsi se normalno diž
kunoslav kaže...

 

Dakle kombinacija staro:RADI, novo:NE RADI, staro+novo:RADI. (taktovi memorije u sva 3 slučaja su 1066mhz)

 

 Kada si stavio drugu pločicu rama upalio si dual channel na matičnoj, za 1600MHz u cpu-z ti treba pod memorijom pisati 800MHz + latencije.

Ovo što kažeš 1066 MHz je 2X533 ili baš 1066?

Mislim kako bi u biosu trebao podesiti na 800 MHz i to množiš s 2 i dobiješ 1600 MHz.

 

Provjeri i latencije da li su iste i naponi memorija (ako su naponi različiti-zaboravi i vrati novi ram), možda ih trebaš ručno podesiti (makar bi mbo to trebala napraviti automatski).

Daj slikaj cpu-z s tabom memorije i tu zaljepi.

 

Edit: mislim kako budeš to teško namjestio jer pitanje da li stara ide na 1600 a nova vjerojatno ne ide na 1333, probaj pa javi kakvo je stanje.

 

Poruka je uređivana zadnji put sri 26.10.2016 9:28 (Tiby).
12 godina
neaktivan
offline
Ne mogu ući u BIOS, a windowsi se normalno dižu.

Evo probao sam odspojiti hard disk i pržilicu, probo ući u bios ali opet ništa, nažalost. Odvrtio sam MemTest i sve u redu(vrtio ga je oko 9-10 sati, nekih 7-8 krugova).

 

Tu su slike sa CPU-Z, prve 2 slike su samo sa 4gb kingston memorijom, a ostale 3 slike su obe memorije zajedno 4+2gb.

 

EDIT: Uspio sam nariktati frekvenciju na 1600mhz tako da sam stavio obe memorije u matičnu da mogu ući u bios, kada sam to uspio, izvadio sam ovu od 2 gb, i ostavio ovu od 4gb. Sad radi na 1600mhz sve dok se bios kad-tad ne resetira.

Poruka je uređivana zadnji put sri 26.10.2016 23:03 (kunoslav).
Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
Ne mogu ući u BIOS, a windowsi se normalno dižu.

Pisao sam Gigabyte-u i odgovorili su:

 

"Dear Filip,

 

Thank you for contacting us. This new memory you installed is not fully compatible by your motherboard.

This is reason why you can't get into BIOS. The best option you have is to replace this memory modules with another type.

Regards,

GIGABYTE".

 

Dakle mijenjam memoriju, stavljam je na njuškalo, rok za povrat je istekao (7 dana, ne znam da li su u to uključeni i neradni dani :/).

 

 

 

Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
odjavljen
offline
Re: Ne mogu ući u BIOS, a windowsi se normalno diž

Nisu. Računaju se samo radni dani.

Ovaj forumaš je netolerantan prema osobama svih nacionalnosti, rasa i spolnog opredjeljenja te smatra da svaka osoba ima pravo biti ugnjetavana zbog svojih glupih mišljenja.
15 godina
offline
Ne mogu ući u BIOS, a windowsi se normalno dižu.

Može li netko objasniti kako onda može ući u Bios i Windows sa obje vrste memorije, ako nova nije podržana na matičnoj ploči?

Naš mentalitet ima jedan kvalitet, da te jebe u zdrav mozak sve dok ima imunitet! Zustavite zemlju silazim, nije mi do ničeg, odlazim!
Moj PC  
0 0 hvala 0
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice