Freelance posao u slobodno vrijeme

poruka: 9
|
čitano: 9.455
|
moderatori: Lazarus Long, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
9 godina
neaktivan
offline
Freelance posao u slobodno vrijeme

Pozdrav,

nedavno sam završio faks i sada radim kao web developer full time. Zanimaju me iskustva mogu li se pronaći kakvi freelance poslići za developere gdje bi uložio 2/3/4 sata ionako slobodnog vremena dnevno ? Osim džeparca, dobro bi mi došlo i iskustvo raznih zadataka. Općenito, ima li kruha od freelancanja ?  

 
1 0 hvala 0
8 godina
offline
Freelance posao u slobodno vrijeme

Ima li itko iskustva sa gore pitanjem? 
Mene isto zanima posao za cca 2h dnevno, vikendom i više. Zanima me kako to ide sa poreznom jer sam već zaposlen na stalno u IT firmi. Trebam li otvoriti svoju firmu ili je moguće za takve posliće ići isplata direktno na karticu ili PayPal. Toptal, Upwork i slične stranice dolaze u obzir. Trebam li javiti poslodavcu?

 
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Freelance posao u slobodno vrijeme
Nakon malo googlanja dobiješ ovo

Sukladno odredbama Zakona o radu, radnik koji radi u punom radnom vremenu (dakle 40 sati tjedno) može raditi još najviše 8 sati tjedno, tj. 180 sati godišnje kod drugog poslodavca, dakle zakonski je dopušten takav rad.

U slučaju da radnik radi kod 2 ili više poslodavaca 48 sati tjedno, tada oba (ili više) poslodavaca imaju obvezu isplate plaće radniku, zajedno s doprinosima iz i na plaću, kao i plaćanju poreza na dohodak i eventualno prireza porezu na dohodak. O kojim iznosima se radi određeno je drugim zakonskim propisima, tj. ne onima koji reguliraju radne odnose.
14 godina
offline
Re: Freelance posao u slobodno vrijeme
Također trebaš provjeriti svoj ugovor s poslodavcem. Piše li tamo što o tome da li smiješ ili ne raditi za druge. I tko su ti drugi? Stranci ili domaće firme. Ako ide isplata na račun, kako ćeš pravdati pdv državi? Kako će taj tko te plaća pravdati? Osim ako misliš na crno raditi. Da bi te platio, mora izdati račun. Račun mora imati i naziv firme/obrta kome se uplaćuje
Moj PC  
1 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: Freelance posao u slobodno vrijeme
Repko kaže...

Ima li itko iskustva sa gore pitanjem? 
Mene isto zanima posao za cca 2h dnevno, vikendom i više. Zanima me kako to ide sa poreznom jer sam već zaposlen na stalno u IT firmi. Trebam li otvoriti svoju firmu ili je moguće za takve posliće ići isplata direktno na karticu ili PayPal. Toptal, Upwork i slične stranice dolaze u obzir. Trebam li javiti poslodavcu?

Otvori paušalni obrt. 50ak€ davanja mjesečno i miran si do ~40k€. Plati sat vremena konzultacija s nekim računovođom.

Mislim da su od ove godine bile promjene u Zakonu o radu i da ti više ne treba dopuštenje poslodavca.

8 godina
offline
Re: Freelance posao u slobodno vrijeme
Je li ovdje sigurno da izbjegavam "sivu zonu" ako imam samo jednog stranog klijenta? Jer kao ne smijem raditi za samo jednog klijenta onda se kao direktno mogu zaposliti za njega, alo ako je to iz druge drzave onda bi bilo okej? Ili me porezni inspektor moze zafrkavati i naplatiti neke kazne?
13 godina
offline
Re: Freelance posao u slobodno vrijeme
Repko kaže...
Je li ovdje sigurno da izbjegavam "sivu zonu" ako imam samo jednog stranog klijenta? Jer kao ne smijem raditi za samo jednog klijenta onda se kao direktno mogu zaposliti za njega, alo ako je to iz druge drzave onda bi bilo okej? Ili me porezni inspektor moze zafrkavati i naplatiti neke kazne?

S obzirom da si već zaposlen, ne možeš biti još jednom zaposlen, pa nećeš imati problema zbog toga. A i po zakonu nije zabranjeno imati samo jednog klijenta. To samo inspektori izmišljaju kad državi treba novaca.

15 godina
offline
Freelance posao u slobodno vrijeme

staviš oglas "povoljno programiram po kućama u slobodno vrijeme." 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
Moj PC  
1 0 hvala 0
14 godina
offline
Freelance posao u slobodno vrijeme

Jel zna netko kako "potvrditi profil" na Freelance.hr?

Moj PC  
0 0 hvala 0
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice