Kamere u smartfonima- Rasprava izdvojena tema

poruka: 6.285
|
čitano: 1.471.323
|
moderatori: DrNasty, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
10 godina
offline
Re: Kamere u smartfonima- Rasprava
zvonac kaže...
ocean77 kaže...

 

 

Ovo je impresivno i za 2024.

 Nikakav portret mode, nikakav fejk bokeh mode, nema oversharpeninga, oil painting je nepoznat pojam.

 

To su slike onakve kakve bi zapravo trebale bit, bez upliva softvera i njhove "obrade" umjetnog nabrijavanja.

 

Zapravo sam impresioniran slikama, kak ti veliš i za 2024. Sad dok gledam ove slike, zapravo vidim kolko su današnji smartfoni hardverski daleko nadmoćniji od ovog starca 808PV, al potonja rastura sa slikama koje su fenomenalne, pričamo o smartfonu starom 12god.

 

Pričali smo nekad prije o CM1 

https://www.flickr.com/groups/2712361@N20/pool/with/50533979873

 

Da, ima 1" senzor kao i današnji šaomi 13U

 

Al  CM1 radi baš lijepe fotke. Na mahove me podsjeća na RX100 i Fuji x serija fotića.

 

Ili današnji smartfoni nisu na nivou kojem bi trebali biti, al za ono vrijeme a bome i sadašnje ova dva starca ostavljaju i dalje woooooow dojam.

 

 

Ja sam zadovoljan kako mi radi U13.

Stock je odlican, ima brdo opcija, ima Leica Authentic koji mi se bas sviđa, ima 1 inch senzor, ima taj prirodni DOF, ima fenomenalnu 75mm f/1.8 tele kameru koja isto ima prirodan DOF tako da uopce ne treba fake portrait mode.

Gledam nostalgicno te neke starije modele a u ruci imam mobitel koji ima IQ bas kakav zelim i ono jos bitnije, uparen sa jakim SOC.

Na CM1 i jos gore na N808 opalis fotku a on ju procesira sec ili vise dok ovaj ima zero shutter lag, okida trenutno fotke...i opcenito je gust koristiti mobitel koji tako brzo radi.

 

Dolje su dva primjera DOF-a koji moze stvoriti samo dovoljno velik senzor u kombinaciji sa vecim otvorom blende.

Poruka je uređivana zadnji put pet 19.1.2024 22:47 (ocean77).
10 godina
offline
Kamere u smartfonima- Rasprava

Evo jos malo o moralnim dilemama treba li Gcam na mobitelu od 1000+E...

 

https://www.dpreview.com/forums/thread/4741285

 

 

 
1 0 hvala 0
11 godina
offline
Re: Kamere u smartfonima- Rasprava
zvonac kaže...

https://www.flickr.com/groups/808pureview/pool/with/49717194328

Nokia 808 PV, fotke su

Iz vremena dok je bio nepoznat pojam tvikanja i čačkanja po softveru kamere, ti smartfoni su imali out of box odlične kamere, drugim riječima, "pali i vozi".

 samsung moze samo sanjat da radi ovakve fotke

5 godina
offline
Re: Kamere u smartfonima- Rasprava
ocean77 kaže...
Ulysses182 kaže...

To je nekakav sumrak? Ako je, u tom slučaju si u pravu, default kamera uništi kvalitetu jako. Pri dnevnom svjetlu nije takva razlika.

 

A moraš se zapitati i koliko često ljudima treba 10x... Meni osobno kad mi treba 10x dobre kvalitete dođem do toga u dva poteza (pro mode -> ST leća). Nemam potrebe za gcam-om (također sam sve to prošao i ne da mi se više). Slika iz pro modea nema post processinga i kvaliteta je puno bolja (kao ovaj tvoj screen od gcam-a izgleda).

 

Tak da je moj savjet svima kojima se ne da gcam instalirati, a kuže da je lošija kvaliteta slike na 10x leći pri slabom osvjetljenju -> palite pro mode.

 

Razlika je na svim lecama a mogu ti staviti primjere i za ostale lece. 

Gcam je bolji u masu situacija i ne, nije bas rjesenje u PRO mode. 

Ja sam zaista na TI sa PRO mode i znam ga koristiti i problem je sto Gcam toliko bolje odradi da ti PRO mode i ne treba.

Gcam nekada ide sa suludo visokim ISO vrijednostima ali izvede uvijek neku magiju da unatoc tome nema buke (sum) i IQ bude odlican...ovo vrijedi i za U13 i S23U. 

Ok, ajde idem probat Gcam. Imaš li neki link na verziju na kojoj sve radi 100% za S23U?

Mogao bih i sam tražiti ali ako upiknem neki koji ne radi 100% savršeno, budem popizditis dobio :D Pa mi pliz pomozi samo oko toga :)

16 godina
offline
Re: Kamere u smartfonima- Rasprava
ocean77 kaže...
zvonac kaže...

 

 

Ja sam zadovoljan kako mi radi U13.

Stock je odlican, ima brdo opcija, ima Leica Authentic koji mi se bas sviđa, ima 1 inch senzor, ima taj prirodni DOF, ima fenomenalnu 75mm f/1.8 tele kameru koja isto ima prirodan DOF tako da uopce ne treba fake portrait mode.

Gledam nostalgicno te neke starije modele a u ruci imam mobitel koji ima IQ bas kakav zelim i ono jos bitnije, uparen sa jakim SOC.

Na CM1 i jos gore na N808 opalis fotku a on ju procesira sec ili vise dok ovaj ima zero shutter lag, okida trenutno fotke...i opcenito je gust koristiti mobitel koji tako brzo radi.

 

Dolje su dva primjera DOF-a koji moze stvoriti samo dovoljno velik senzor u kombinaciji sa vecim otvorom blende.

 Zbog tog što je 13U ipak hardverski napredniji, sjećam se dok sam imal 808PV znam da joj je trebalo neko sitno vrijeme da okine fotku, da, to je mana tih starijih fotosmartfon dragulja, al zauzvrat daje fenomenalne fotke..

 

 

ocean77 kaže...

Evo jos malo o moralnim dilemama treba li Gcam na mobitelu od 1000+E...

 

https://www.dpreview.com/forums/thread/4741285

 

 

 Gcam je prava stvar, ali, na par mjesta sam našao da gcam zna imat oversharpening fotke, čak sam negdje našao upise gdje pojedinci traže custom gcam za pixel 8 smartfon.

 

Iskreno, ne znam jel uopće postoji danas smartfon novije proizvodnje a da mu je gcam suvišan, u većini slučajeva gcam donosi značajna poboljšanja, naravno, čim je stock app bolja to je utjecaj gcam na krajnji rezultat minimalan.

 

Najbliže se sony približio fotkama bez pretjeranog tvikanja kroz stock app, kolko me sjećanje služi, dok sam imao Xperia 5 III, ona je na automatici jako dobre fotke radila (stock) a odlične na manual postavkama. A ove aktualne xperie su odlične, što se tiče fotkanja a bome i video segment je jaaako dobar, tak da bih sony smjestio u uži krug kod odabira smartfona ako se traži potonji za te namjene.. Kolko vidim, ni šaomi nije loš, a baza podrške za gcam je jako velika..

 

Samsung ima potencijala, al njih opako koči softver, doduše, sad je to manje izraženije, al tu još ima dost mjesta za poboljšanja; S23U stock je li la, tek prodiše sa gcam app.

 

10 godina
offline
Kamere u smartfonima- Rasprava

Nisam mislio gcam stavljati na pixela, al mi vrag nije dao mira. 

Al na svu srecu stavi se samo gcam + cfg i sve radi kao stock, 0 bugova. 

Evo par usporedba. Di pise PXL to je stock pixel 7 pro, a di pise IMG to je neki cfg od nekog ludog rusa. 

Moj PC  
2 0 hvala 0
10 godina
offline
Kamere u smartfonima- Rasprava

Jbt, ludi Rus to bolje slozio...pa svaka slika je bolja sa config, manje izostrena i prirodnija. 

 
0 0 hvala 0
9 godina
offline
Kamere u smartfonima- Rasprava

Moj PC  
0 0 hvala 0
6 godina
offline
Kamere u smartfonima- Rasprava

Par slika sa Pixel 7 Pro, ja prezadovoljan. Ovo sve je needitirano direkt iz kamere, jedino crop na mačketini. 

Zadnja je 5x zoom kroz zatvoreni prozor.  

Poruka je uređivana zadnji put ned 21.1.2024 15:29 (ninz).
 
2 0 hvala 0
6 godina
offline
Re: Kamere u smartfonima- Rasprava
digitall kaže...

  

 

 

mnogo mudrosti,mnogo jada...što više znanja, to više boli.
9 godina
offline
Re: Kamere u smartfonima- Rasprava
Poruka je uređivana zadnji put ned 21.1.2024 23:47 (digitall).
6 godina
offline
Kamere u smartfonima- Rasprava

I tested the Galaxy S24 Ultra’s new camera and it shocked me

 

koliko ja čoravo na ovom malom laptopiću vidim...ipak je optički x10 bolji nego taj hybrid x10 od S24 ultre

mnogo mudrosti,mnogo jada...što više znanja, to više boli.
Moj PC  
0 0 hvala 0
9 godina
offline
Re: Kamere u smartfonima- Rasprava
HCMAA kaže...

I tested the Galaxy S24 Ultra’s new camera and it shocked me

 

koliko ja čoravo na ovom malom laptopiću vidim...ipak je optički x10 bolji nego taj hybrid x10 od S24 ultre

 i meni tako izgleda... optika je optika

iako se s24u dobro služi raznim trikovima pa izgleda dosta dobro

6 godina
offline
Kamere u smartfonima- Rasprava

Nisam siguran dali je to več bilo u debati jer je preko 200 stranica, ali Gcam dobije doslovno istu sliku koju i Samsungova stock aplikacija dobije, jer je vuku preko istog API-ja što znači da je slika automatski več preoštra, prezasičena, i sa ograničenim dynamic range-om a Gcam je malo softa i sa AI skine šum i fejk upgrejda. Jedini način dobit original RAW sliku sa senzora je ili sa Samsungovom RAW Photo aplikacijom (koja isto nije čisti raw direktno sa senzora) ili sa MotionCam aplikacijom koja doslovno potegne sliku/video direktno sa senzora i zato slika ima 50-100MB a 10sekundi videa ima cca 1,5 GB. Ali zato sa malo obrade videa u npr. Davinci Resolvu dobiješ perverziju od kvalitete jer su ti novi snezori bolesni što se tiče kvalitete. Problem je samo što večina proizvođača ne dozvoljava pristup senzoru mimo API-ja osim par kineza i Samsunga, ali je razlika u kvaliteti bolesna.

Moj PC  
2 0 hvala 0
6 godina
offline
Re: Kamere u smartfonima- Rasprava
digitall kaže...
HCMAA kaže...

I tested the Galaxy S24 Ultra’s new camera and it shocked me

 

koliko ja čoravo na ovom malom laptopiću vidim...ipak je optički x10 bolji nego taj hybrid x10 od S24 ultre

 i meni tako izgleda... optika je optika

iako se s24u dobro služi raznim trikovima pa izgleda dosta dobro

 jedina prednost je što X5 ima F od 3.4 pa kad je slabije svitlo ipak imaš korisniji signal...dok kod prethodne ultre koliko se moglo vidjeti čim fali svitla imamo bljak fotografiju(X10)...u biti ta X5 će indoor biti uvijek bolja...mada je samsung shupak...mogli su slobodno uz ovu novu od X5 ostaviti i X10...i onako kukaju na prodajne rezultate

mnogo mudrosti,mnogo jada...što više znanja, to više boli.
10 mjeseci
offline
Kamere u smartfonima- Rasprava

Netko je spominjao Sony, mislim zvonac, pa evo zanimljive usporedbe sa Vivo x100 Pro. Mobiteli su iste cijene.

 

 

Očekivana cijena Vivo x100 Pro kod nas je oko 1200 eura.

 
0 0 hvala 0
10 godina
offline
Re: Kamere u smartfonima- Rasprava
millennial kaže...

Netko je spominjao Sony, mislim zvonac, pa evo zanimljive usporedbe sa Vivo x100 Pro. Mobiteli su iste cijene.

 

 

Očekivana cijena Vivo x100 Pro kod nas je oko 1200 eura.

 

 

Previse novaca, treba gledati taj Vivo nagodinu u ovo vrijeme kada mu padne cijena a i dalje ce to biti zanimljiv mobitel. 

14 godina
offline
Re: Kamere u smartfonima- Rasprava
Uf 1200 eura za X100 Pro se nikako ne isplati. Telemach mi nudi S24 Ultra za 1100€, a realno to je kompletniji mobitel. Vise mi se svida kamera na Vivu, ali je sve ostalo na strani Samsunga.
Jedino sto mi nepase to placanje u ratama, jednostavno vise volim iskesirat i zaboravit.

Evo gledam OnePlus 12 je 1000 eur i jos dobijes njihove bezicne slusalice koje imaju neku vrijednost. Cini mi se sa je Vivo malo pretjerao.
Poruka je uređivana zadnji put uto 30.1.2024 17:45 (mitchell).
14 godina
offline
Re: Kamere u smartfonima- Rasprava
Moj PC  
0 0 hvala 0
10 godina
offline
Re: Kamere u smartfonima- Rasprava
mitchell kaže...
Uf 1200 eura za X100 Pro se nikako ne isplati. Telemach mi nudi S24 Ultra za 1100€, a realno to je kompletniji mobitel. Vise mi se svida kamera na Vivu, ali je sve ostalo na strani Samsunga.
Jedino sto mi nepase to placanje u ratama, jednostavno vise volim iskesirat i zaboravit.

Evo gledam OnePlus 12 je 1000 eur i jos dobijes njihove bezicne slusalice koje imaju neku vrijednost. Cini mi se sa je Vivo malo pretjerao.

 

 

 Na Trading Shenzen je znacajno jeftiniji. 

10 godina
offline
Re: Kamere u smartfonima- Rasprava

 

 

Ima ga i za manje

 

https://tradingshenzhen.com/en/vivo-x100-pro-vivo-x100/vivo-x100-pro-12gb256gb

 

Samo treba pricekati da puste global verziju.

Poruka je uređivana zadnji put uto 30.1.2024 22:37 (ocean77).
10 mjeseci
offline
Re: Kamere u smartfonima- Rasprava
mitchell kaže...
Uf 1200 eura za X100 Pro se nikako ne isplati. Telemach mi nudi S24 Ultra za 1100€, a realno to je kompletniji mobitel. Vise mi se svida kamera na Vivu, ali je sve ostalo na strani Samsunga.
Jedino sto mi nepase to placanje u ratama, jednostavno vise volim iskesirat i zaboravit.

Evo gledam OnePlus 12 je 1000 eur i jos dobijes njihove bezicne slusalice koje imaju neku vrijednost. Cini mi se sa je Vivo malo pretjerao.

 1200 eura je očekivana cijena u trgovini, ne kod telekoma. S24 Ultra je u trgovini oko 1500 eura. Očekivam da će i kod Viva biti razlika u cijeni pa bi kod telekoma mogao biti oko 900 eura, nadam se. 

14 godina
offline
Re: Kamere u smartfonima- Rasprava
millennial kaže...
mitchell kaže...
Uf 1200 eura za X100 Pro se nikako ne isplati. Telemach mi nudi S24 Ultra za 1100€, a realno to je kompletniji mobitel. Vise mi se svida kamera na Vivu, ali je sve ostalo na strani Samsunga.
Jedino sto mi nepase to placanje u ratama, jednostavno vise volim iskesirat i zaboravit.

Evo gledam OnePlus 12 je 1000 eur i jos dobijes njihove bezicne slusalice koje imaju neku vrijednost. Cini mi se sa je Vivo malo pretjerao.

 1200 eura je očekivana cijena u trgovini, ne kod telekoma. S24 Ultra je u trgovini oko 1500 eura. Očekivam da će i kod Viva biti razlika u cijeni pa bi kod telekoma mogao biti oko 900 eura, nadam se. 

 Problem je sto nevjerujem da ce ga bit kod nasih operatera. Za sad su rekli da ce se prodavati samo u Ceskoj i Austriji. Evo, pojavio se u Ceskoj za 1087 eur, + slusalice. Vidim da nude i otkup starog telefona, u prosjeku daju 200-tinjak eura. Da ima ovakva ponuda kod nas odmah sutra bi otisao po njega.

Poruka je uređivana zadnji put sri 31.1.2024 21:36 (mitchell).
6 godina
offline
Re: Kamere u smartfonima- Rasprava
mitchell kaže...
millennial kaže...
mitchell kaže...
Uf 1200 eura za X100 Pro se nikako ne isplati. Telemach mi nudi S24 Ultra za 1100€, a realno to je kompletniji mobitel. Vise mi se svida kamera na Vivu, ali je sve ostalo na strani Samsunga.
Jedino sto mi nepase to placanje u ratama, jednostavno vise volim iskesirat i zaboravit.

Evo gledam OnePlus 12 je 1000 eur i jos dobijes njihove bezicne slusalice koje imaju neku vrijednost. Cini mi se sa je Vivo malo pretjerao.

 1200 eura je očekivana cijena u trgovini, ne kod telekoma. S24 Ultra je u trgovini oko 1500 eura. Očekivam da će i kod Viva biti razlika u cijeni pa bi kod telekoma mogao biti oko 900 eura, nadam se. 

 Problem je sto nevjerujem da ce ga bit kod nasih operatera. Za sad su rekli da ce se prodavati samo u Ceskoj i Austriji. Evo, pojavio se u Ceskoj za 1087 eur, + slusalice. Vidim da nude i otkup starog telefona, u prosjeku daju 200-tinjak eura. Da ima ovakva ponuda kod nas odmah sutra bi otisao po njega.

 Ultra je možda lošija...ALI sigurna garancija...i imamo njuškalo...evo S23 ultra se može naći za 850E vakuum...

mnogo mudrosti,mnogo jada...što više znanja, to više boli.
10 godina
offline
Kamere u smartfonima- Rasprava

 

Koliko je vrhunska bila 2013 da je i danas bolja od 99% kamera u mobitelima. 

 

 

 
0 0 hvala 1
10 mjeseci
offline
Kamere u smartfonima- Rasprava

Vivo je zvijer 

 

 

 
1 0 hvala 0
10 godina
offline
Kamere u smartfonima- Rasprava

Par random fotki od jutros i jucer, s21 ultra. Ok kamera ko previse ne zumira i trazi detalje.

Moj PC  
1 0 hvala 0
11 godina
offline
Re: Kamere u smartfonima- Rasprava
Evo i koja od Huaweija, da se ne zaboravi tko je nekad bio vladar mobilne fotografije...
 
1 0 hvala 0
10 mjeseci
offline
Kamere u smartfonima- Rasprava

Samsung S24 Ultra - Photo and Video Tested. Say Bye to a Pro Camera!

 

 
0 0 hvala 0
10 mjeseci
offline
Kamere u smartfonima- Rasprava

zanimljiva usporedba i zaključak, vivo x100 vanila vs ostali, razlika je sve manja, a ovisno o namjeni i razlike su često minorne.

 

 
0 0 hvala 0
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice