Višestruki powerline adapteri, pitanje?

poruka: 13
|
čitano: 4.400
|
moderatori: Lazarus Long, pirat, XXX-Man, DrNasty, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
12 godina
neaktivan
offline
Višestruki powerline adapteri, pitanje?

Trebao bih osigurati wifi (internet) u prilično velikom objektu (10 stanova - apartmanski objekt). Vlasnica trenutno ima 1 router koji joj pokriva terase, no unutar apartmana signal je slab ili nikakav. 
Razmišljao sam riješiti problem powerline adapterima, no muči me što isti (u pravilu) dolaze u parovima. 
Ja sam htio pokušati staviti recimo jedan koji je spojen na router i glumi master a u apartmanima 3-4 kom koji su slave i proslijeđuju wifi signal (vidio sam da ima opcija s wifi). 

Ono što me muči, da li će "master" moći komunicirati s 3-4 "slave" adaptera?
Molim iskustva, Hvala!

 
0 0 hvala 0
8 godina
offline
Višestruki powerline adapteri, pitanje?

Ha kada to ovisi i o samoj brzini interneta ,o tome koliko je trosila (vecih aparata itd.)  spojeno na trosilima izmedju,fazi struje  i samoj kvaliteti powerline adaptera .. Tesko procijenit koliko ce gdje i ako radi bacat brzine 

Bolje dvaput tri odjednom nego ni jednom jednu dvaput
Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Višestruki powerline adapteri, pitanje?

Pozdrav,  iz iskustva ti mogu potvrditi što kolega iznad veli - samo isprobavanje na licu mjesta će pokazati radi li...

 

nema nekakvog ograničenja na broja adaptera - postaviš jednoga, klikneš tipku za uparivanje na njemu i uparuješ drugog, trećeg....

 

Često se kupuju inicijalno u paru, a dodatni uređaji se posebno dokupljuju....

 

problem nastaje u nekonzistentnom planu električnih instalacija - naime moraju biti na istoj fazi uređaji...

 

također, oni moraju biti izravno spojeni na utičnicu, ne preko razvodnih letvi, "lopova" itd...

 

zato gledaj one koji imaju "prolaznu" utičnicu na sebi....

 

 

Ju je je? Je ju je!
15 godina
odjavljen
offline
Re: Višestruki powerline adapteri, pitanje?

Powerline adaptore možeš upariti zajedno pomoću šifre, dijele bandwidth, ali rade uredno, mislim da čak rade i kao repeateri (ne znam da li je to standard ili pojedini proizvošači imaju nadogradnju na standard kad koristiš njihove uređaje).

 

Ono gdje bi mogao imati problem jest to što je dulji kabel, to je brzina niža i veza nestabilnija. Također, uređaji poput osigurača, a posebno FID sklopke značajno guše signal. Brojila u pravilu blokiraju signal potpuno, pa ako apartmani imaju odvojena brojila, neće ići.

 

Također, nije bitna ni fizička blizina, ako kabel iz svakog apartmana ide u zajednički razvodni ormar koji je obično na fasadi ili u garaži.

Privatne poruke su za privatne razgovore. Ne odgovaram na općenita pitanja vezana uz neku temu.
15 godina
offline
Višestruki powerline adapteri, pitanje?

-a wlan je svaki primjer za sebe.. pokrivenost signala, zidovi-armatura i pogotovo kat-deka po visini.. kao i broj korisnika, mix opreme itd.

-želje, npr kontrola, pass kao u hotelu-kafiću.. isplativost.

-šteta, nema opravdanja za sve građeno-preuređivano u posljednjem desetljeću da se mrežni kabel previdi (strujni-antenski-telefonski su sad manje važni.. tj lakše naknadno..).

-u tom dijelu je powerline samo zamjena za žicu-mrežni kabel koji nedostaje.. tj ne vidim zašto se tad mrežni kabel ne bi provukao, bušilica i dan posla.. osim ako to nije moguće iz nekog razloga.

-powerline uređaji.. često dolaze u parovima ali nije uvijet, tj ovisi za svaki model kako je izvedeno, par cca 300kn ili pojedinačno 200kn tj ovisi o više stvari, banalno kao brand-cijena, kvaliteta što je teoretski isto no u praksi ne baš, pa do mogućnosti, tj neki su samo 'žica' a neki su u klasi routera-AP.. tj barem osnovne funkcije, a o tome ovisi što sve možeš ako trebaš-želiš (kontrola).. dok je recimo ograničenje brzine većinom do fast-100 .. a sad smo već navikli na gbe-1000 .. barem u mreži, kao 5g za internet tj ovisi ide li preko toga samo internet i što korisnik surfa, yt-filmići, tj jednako kao tv-iptv.. a posebno kad to pomnožiš s 10 (apartmana) tj za svoje potrebe nećeš na 10 tva gledati istovremeno film-iptv.. dok apartmani-gosti mogu, tj u predvečerje većina.

 

-i to kad strujne instalacije nisu problem a mogu biti, npr brojila-faze pa čak često majstori rasporede po kući-katu jednu fazu a drugi kat drugu.. i tad nemaš mrežu nego mreže... odvojeno, ne spojeno.

-banalni problem koji je lako moguć.. npr sve množiš sa 10, pa jedan modem-wlan + 10 powerlinea s wlanom, pa u svakom apartmanu nekoliko osoba koja svaka ima mobač+ tv, računalo... tj imaš 50-više uređaja koji rade na istim kanalima wlana a ima ih recimo 16.. ili manje ovisi o uređaju, dok se routeri koji mogu hendlati više korisnika prodaju u zasebnoj klasi kao fičer pa tako neki xiomi reklamira recimo 64 juzera.. i možda ga moraš kupiti samo za to i opet će pucati tj blentirati router jer možeš imati recimo +10 viška uređaja u nekom trenutku dok za kućne potrebe obitelji ne prelaziš recimo 5-10 uređaja (četveročlana obitelj s mobitelima, svaki ima i tablet-laptop + par tv..) .. no što kad to pomnožiš s 10?.. tad sve postane problem a što god neadekvatno kupiš u startu lako baciš.

 

-neke stvari treba planirati, znati probleme i prije nego te lupe u glavu.. pa tako i recimo postaviti mrežni kabel, može se drugačije.. no ponekad je to samo iz nužde i tad uz trošak opet imaš nezadovoljne korisnike i sl. pa to čak možda postane kriterij izbora kao što je uredan krevet-wc.. jer sve više ljudi ovise o internetu dok im tv danas nije bitan kriterij ili telefon u sobi.. što je nekad možda bilo važno za apartman, čak ni klima ne mora biti kriterij (neobično? kad dođeš na more nisi došao zavući se u sobu, preko dana-noći.. negdje švrljaš, plaža, kafić, zabava.. najmanje soba-apartman za spavanje, presvlačenje.. i dio apartmana ima izvrsnu klimu bez klime, hlad.. nema sparine kao u gradu i sl.).

-internet može biti važniji, pa i poslovno.. i šteta da se tad promaši ili štedi pa se nema ništa a na kraju ispadne skuplje.

-nema odgovora dok ne probaš za svaki slučaj.. možda radi super, možda loše.. nešto između je prosjek a kako radi je kao pogađanje lota mada znamo da neki broj mora biti izvučen.

-problem.. zbog 'množenja' ovaj task se ne može riješiti pokušajem-probom, npr kupiti jedan par adaptera.. tj može, probaš-vidiš i bit će ok, zadovoljavajuće.. tad kupiš još x5-10 kom.. a tad je stanje drugačije time i rezultat koji će samo možda biti ok, možda katastrofa jer je sve x10 pa i problemi, dok je najgori problem vlasniku apartmana ako je prazan, no za wlan će tad biti ok jer nema opterećenja-gužve-smetnji.. no tad ne treba, naportiv, treba kad su apartmani puni, tad ima smisla.. a možda će opet lockdown pa do daljnjeg pitanje što se isplati ulagati.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
 
0 0 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
Re: Višestruki powerline adapteri, pitanje?
Stric_Jura kaže...

nema nekakvog ograničenja na broja adaptera - postaviš jednoga, klikneš tipku za uparivanje na njemu i uparuješ drugog, trećeg....

 .. e ovo je informacija koju sam trebao... naime, koliko god sam istraživao po netu (jedino na TP-LINK stranicama sam našao za određene modele) uvijek se govori o parovima. 

Ova pravila za istu fazu, izbjegavanje "lopova", letvi i slično znam... 
jedino što mislim da bi moglo predstavljati probleme jesu elektro-motori (hladnjaci, klima-uređaji) koji dijelom vraćaju u mrežu razne parazitne struje i indukcije..., 
a kako se radi o zaista velikom objektu, razmišljao sam ići s 3 mastera (po fazama) i određenim brojem slave wifi adaptera... 

 

Hvala svima koji su se uključili u raspravu!

12 godina
neaktivan
offline
Višestruki powerline adapteri, pitanje?

Hvala ihush na iscpnoj analizi i mogućim posljedicama...

 

Na žalost, objekti građeni u prošlom tisućljeću nisu planirani biti bastioni lokalnih mreža pa se sada problemi (ne) dostupnosti signala moraju rješavati alternativnim metodama. 
Što se opterećenja tiče, jasno je ko dan da na jedan router kad se spoje njih 50 (a svako dođe s najmanje 3 mobitela, tabletom i laptopom..) biti će zagušenja.

 

Ipak se ne bih složio s konstatacijom da je internet ljudima važniji od klima uređaja, budući većina ima podatkovne tarife i u roamingu...

i da zaključim:
Žica je zakon, ali tamo gdje bi se morali kopati zidovi za nove instalacije glasi pravilo "snađi se druže"

Poruka je uređivana zadnji put pet 16.7.2021 21:14 (tommy301).
 
1 0 hvala 0
14 godina
offline
Višestruki powerline adapteri, pitanje?

Ah da adapteri.

Nekad ne vole utičnice npr bliže daju sporiju brzinu a dalje daju odličnu skoro kao kod routera wtf.

Nekad pukne veza na njima iz čista mira pa ga moraš iz struje isključiti pa uključiti pa radi.Zamisli 6 app i stalno zovu turisti gazdu.

Ja ga koristim doma zasad preko homeboxa,gore imam 1 wifi od routera a dole imam 2 wifi pa se kačim kako mi paše.

Mislim da je edimax od nekih 300kn,kolega u restoranu i app gore ima od tpnlinka adaptere i stalno neko sranje s tim.

Sjedi 1
Moj PC  
0 0 hvala 0
2 godine
protjeran
offline
Re: Višestruki powerline adapteri, pitanje?

Jesi razmišljao o WiFi pojačivaćima signala(repetitori)?

10 godina
online
Višestruki powerline adapteri, pitanje?

Moj savjet bi ti bio da kupite neki posteni router (ovaj od operatera ionako nece izdrzat 30-40-50 korisnika bez svakodnevnih restarta) koji moze raidti sa WiFi6/Mesh system.

Ja sam to rjesio sa Asus AX1100 routerom i 3 komada Asus RP-AC56 nodovima tako da je signal WiFi6 pokriva 3 kata, zasebni objekat i oko 500m2 dvorista.
https://www.asus.com/Networking-IoT-Servers/Range-Extenders-/All-series/RP-AX56/

Imam i dva powerlinea ali njih koristim za zicnu konekciju MaxTva na lokaciji gdje nisam imao dva mrezna kabela nego jedan (kad sam gradio nije mi palo na pamet da ce trebati vise kabela na toj lokaciji :)).

--- Lewis --- www.ram-studio.hr --- Skype: lewis3d ---
Poruka je uređivana zadnji put sub 17.7.2021 10:08 (Lewis).
Moj PC  
1 0 hvala 0
13 godina
online
Višestruki powerline adapteri, pitanje?

+1 za wifi mesh. 

Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Višestruki powerline adapteri, pitanje?

https://www.links.hr/hr/powerline-adapter-tp-link-tl-wpa4220kit-mreza-putem-postojecih-elektricnih-instalacija-300mb-wifi-access-point-2xlan-053515032

 

kupio, složio, cijelo ljeto radilo bez greške. došla zima svakih 20-ak minuta puca veza. zamijenio, isti problem.

skužio da izgubi sinhronizaciju svaki put kad fasadni bojler da iskru na plamenik. 😐

 

postalo neupotrebljivo.

jedino što me muči sa umjetnom inteligencijom je sram koji ću osjećati kad shvati koliko smo glupi.
Moj PC  
2 0 hvala 1
15 godina
offline
Re: Višestruki powerline adapteri, pitanje?
Dex.amx kaže...

Jesi razmišljao o WiFi pojačivaćima signala(repetitori)?

 -a razlika je u čemu? :) + ne postoje 'pojačivači' ap-ili-repetitor.. tj svaki router praktički može (kao što i većina ap ima barem rudimanterne mogućnosti routera) .. u toj priči je čak jeftinije kupiti routere (sama cijena po trgovinama..)

 

.. jedan post, spominje 'pošten router'.. da, svakako kupiti svoj, neovisno o opremi operatera (modemu) i mogućnostima-ograničenjima.

-kriterij treba biti ciljani-cilj.. :) npr modlei xiomija (ili kako se to već zove) se reklamiraju s recimo 64 linije.. ali u pravilu imaju 1-2 porta, više sliče AP nego routeru (koja većina ima 4-port-switch).

 

-sve ostalo je ili žica-mrežni, ili powerline ili wlan.. od tog je žica jedino što sigurno radi, neovisno o boljelirma, korisnicima, smetnjama, armaturi.. itd, dok je mesh ok za pokrivenost signala, no skup + opet nedovoljan za ove potrebe tj isti problem ostaje tj mesh nije ništa novo nego router + ap (ili repetitori, kako god ih nazvali).. samo je razlika što je to tad komplet, pa početnik-juzer kupi-plati, upali i to recimo radi.. no teoretski je isto kao i početni plan ili teoretski kao uparivanje bilo čega.. tj bolje je tad biti unutar jednog branda jer se često nudi neka automatika-fičer.. ništa više. .. + mesh je za recimo kućne-obiteljske potrebe pokrivanja kuće ok, ne za apartmane (prije primjer u kontekstu x10 problema). Posljednje od prije par godina se sjećam iskonove ponude mesha za 600kn (ugovor) .. tj to je opet cijena normalne opreme tj router + recimo dva ap ili powerlinea.. no tad je to posao operatera. Ne znam kakva je sad ponuda, vjerojatno isto..

 

-banalno... neobično, ima jeftikaner routera koje je pregazilo vriejme, npr nemaju 5g.. ili 100mbps portovi pa ih operateri mijenjaju dok u trgovinama znaju biti u rangu cijene switcha (najjeftinije nađeno 75kn u domaćim trgovinama)... to je jeftinije kupiti nego bilo koji ap ili power.. funkcionalno isto, mogućnosti itd.. naravno svatko gleda i neki drugi fičer ovisi o želji-potrebi.. tj u takvom planu je zapravo potrebno kupiti spomenuti xiomi ili sličan router koji na wlanu može hendlati odgovarajući broj konkecija, kao glavni-šef, dok su ostali tad jeftini switchevi-ap.. uz fleksibilnost da svaki može više nego ograničen uređaj kao ap ili power..

 

-jedina razlika kod tih 'kutijica' što se recimo resetom na factory vraća na defaulnte postavke, tj router je defaultno router, ap je defaultno ap.. a to može biti nespretno u apartmanima, tj može tražiti da admin mora doći i podesiti ako recimo korisnik nešto sprčka.. no kad se podesi radi, neće se nikad samo od sebe nešto promijeniti (osim kvar ili prčkanje-juzer).

-može se čak ovisno o modelu imati i neki frimware, izmijeniti deault, .. može se ako je nužno sve, no tad je i cijena viša kao i znanje za to napraviti.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice