Riječi razdora

poruka: 36
|
čitano: 8.963
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Riječi razdora".
16 godina
neaktivan
offline
Riječi razdora

"Zdrav razum je u ovoj zemlji odavno rekao laku noć..."

 

S ovom zadnjom recenicom je sve receno... u nasoj drzavi je toliko nebuloznih zakona i propisa, a koji su jasni samo njihovim tvorcima i nikom drugom... odluke donose ljudi koji sa strukom (i to bilo kakvom strukom, bilo kojim podrucjem) nemaju veze jer im je amputiran taj dio mozga, pa onda nije ni cudan ovaj jos jedan proljev prosipanja pameti...

 
17 0 hvala 0
16 godina
offline
Riječi razdora

Inace se slazem s Olegovim stajalistima, no u ovome podrzavam Milanovica.

 

Obzirom na sadrzaj clanaka u dnevnom tisku koji su, kako i sam Oleg kaze, copy/paste clanci i/ili brdo fotki s malo teksta uz njih, u potpunosti podrzavam Milanovicev porez na "sund".

IMHO, novine koje ce citatelju dati materijala za citanje na kraju i zasluzuju manji porez, a one ostale, koje "pregledas" u 5 minuta bas i ne.

 

Nije ni cudo sto je predvodnik pobune urednik dnevnih novina ili bolje reci dnevne slikovnice "24 sata" . Pametnome dosta.

 

Poruka je uređivana zadnji put ned 16.6.2013 13:09 (passmaslom).
Moj PC  
12 12 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Riječi razdora

Pa kod nas je uvjek sve obrnuto i naopako, nazalost! I dok je tako uvjek ima jeftinija varijanta (djabe). I onda se pitaju zasto niko ne kupuje, zato sto kod nas mora biti uvjek najskuplje :(

Ev sad mozemo kupiti na Amazonu i Kindle 70funti najjeftinija varijanta (kod nas oko 1500kn)

Moj PC  
0 0 hvala 0
11 godina
neaktivan
offline
Riječi razdora

Prvo jedan podatak: smanjena stopa poreza u EU ne smije ići ispod 5%. Svakako se slažem da su elektroničke knjige morale ići u skupinu koja se oporezuje po smanjenoj stopi, a takva je i preporuka Europske komisije za slične robe i usluge.

Situacija u Europi razlikuje se od zemlje do zemlje. Luksemburg se već prije izborio za neke stope koje idu ispod 5% pa je tako kod njih porez na e-knjige 3%, u Francuskoj 5,5%, ali je recimo u Velikoj Britaniji 20%. Ono što je zanimljivo u ovoj situaciji je da Europska komisija namjerava tužiti Luksemburg i Francusku ukoliko ne usaglase stope s ostatkom Europe.

 
0 0 hvala 0
10 godina
neaktivan
offline
Riječi razdora

Nema 'leba bez motike,okopavam narkotike :)
Moj PC  
2 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Riječi razdora
passmaslom kaže...

..pobune urednik dnevnih novina ili bolje reci dnevne slikovnice "24 sata" . Pametnome dosta.

 

-glupom i previše. Argument je 24sata ili činjenice, zakon, nešto treće? Tko ili što govori?

-Časopisi imaju jedan ineteres, ja kao čitatelj drugi, država treći... pa ovako, ja bi želio da svi plaćaju jednak PDV. Ako se negdje može smanjiti ili osloboditi, redom djeca, javni interes.. novine (žutilo) ili tiskovine nisu javni interes, tj jesu ako su informativni časopis, ne ako su Mila ili MikiMaus (koji može po osnovi za djecu..).

- ''da sam ja'' npr u 24, izdao bi 'novine' s recimo 100 riječi, i umetkom loremipsum od 24.900 potrebnih riječi za quotu.. i tad bi inzistirao na provedbi takvog zakona (dokazujući besmislenost).

 

-država/pravnici, koji brojem riječi (broj slova bi bio bolje/preciznije mjerilo tj što s prijedlozima ili veznicima?) određuju poreznu grupu pokazuju kretenizam u samoj ideji. Što je slijedeće, profil čitatelja, boja očiju, .... ili ulizivanje politici kako bi bili klasificirani kao porez-5 ili porez-10... Tu se slažem s mr.Milanovićem, tad svi na 25%.

-jednakost. Pravilo vrijedi i kad nam osobno ne ide u prolog, ali je još uvjek najpravednije pravilo.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put ned 16.6.2013 13:40 (ihush).
13 godina
offline
Riječi razdora

U svim tim frtutmama za elektronska izdanja ne mari ama baš nitko, i njihova stopa cijelo vrijeme je na divljačkih, pljačkaških 25%, čak i ako se u njihovoj proizvodnji i distribuciji ne troši apsolutno ništa oporezivo zakonima zdravog razuma! Ne troši se papir, tiskarska boja, strojevi, ništa se ne vozi cestama... ništa!

 

Troši se el. energija. A i naše vrijeme, na čitanje piz*arija, jer teško je naći danas kvalitetne članke...

24h se najvise bune a one njihove novine nisu za ništa drugo nego za podmetač u krletku.

Ali ako se već PDV smanjuje jednima, trebalo bi ga smanjit i drugima...

Moj PC  
2 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Re: Riječi razdora
passmaslom kaže...

Inace se slazem s Olegovim stajalistima, no u ovome podrzavam Milanovica.

 

Obzirom na sadrzaj clanaka u dnevnom tisku koji su, kako i sam Oleg kaze, copy/paste clanci i/ili brdo fotki s malo teksta uz njih, u potpunosti podrzavam Milanovicev porez na "sund".

IMHO, novine koje ce citatelju dati materijala za citanje na kraju i zasluzuju manji porez, a one ostale, koje "pregledas" u 5 minuta bas i ne.

 

Nije ni cudo sto je predvodnik pobune urednik dnevnih novina ili bolje reci dnevne slikovnice "24 sata" . Pametnome dosta.

Poanta je da mjerilo kvalitete ne može biti broj riječi. Postoji puno malih novina koje su specijalizirane za jedno područje i njima se neće pogodovati. Smanjenje PDV-a će dobiti samo EPH za Jutarnji i Styria za Večernji i time se direktno pogoduje krupnom kapitalu i produbljivanju monopola (iako, kako je navedeno, Styria ima i druge hrvatske tiskovine u vlasništvu pa im očito ne znači puno olakšica za Večernji).

 

Ionako je situacija s tiskanim medijima u Hrvatskoj katastrofalna i ovime se samo daje do znanja da Vlada nema namjeru olakšati malim izdavačima, nego zadržati velike na tržištu. Portalima popularnost cvijeta, ali su oni većinom žutilo budući da su im izvori prihoda reklame pa u prvi plan stavljaju vijesti koje ljudi najviše čitaju, tj. žutilo.

 

Zbog gore rečenog monopola dvaju diva i generalno loše kvalitete portala, novinarstvo u Hrvatskoj propada.

15 godina
odjavljen
offline
Riječi razdora

Mjerenje kvalitete po broju riječi ili slova je jednako mjerenju kvalitete softvera/koda po broju linija. Ove dvije metode su definitivno pri vrhu popisa velikih budalaština.

 

Kvalitetu Jutarnjeg neću komentirati; odavno su me blokirali na svom FB profilu...

Sve što napišem moj je osobni stav i ne odražava nužno stav Bug d.o.o.
Poruka je uređivana zadnji put ned 16.6.2013 13:51 (Tonči).
Moj PC  
26 0 hvala 2
15 godina
offline
Re: Riječi razdora

Čisto pitanje - zašto bi uopće dnevni tisak bio "special snowflake"? Zašto novine moraju imati sniženi PDV, a recimo, piva ne?

 

Shvatio bih da se ide obrnuto, gura 5% na e- izdanja, a 25% zadržava na papirnata (šuma, priroda, manje otpada, manja potrošnja resursa i da se to gura), ali ovo mi je apsolutno.... Zašto?

You can patch technical vulnerabilities as they evolve, but there is no patch for stupidity, or rather gullibility. - Kevin Mitnick
15 godina
offline
Re: Riječi razdora
Bukva kaže...

.. ali ovo mi je apsolutno.... Zašto?

- meni jedino ovo (zašto) nije apsurdno. Pragmatično, zbog novca... Naravno, ne vidim razlog zašto bi država to željela, odnosno to je preduvijet za dealove ispod stola.

- postavi si pitanje kriterija broja riječi, to je apsurd. Koji pravno-statistički umotvorac je mogao doći na to Solomunsko rješenje? Nije Milanović, jer po njegovim riječima on govori stalno jedno te isto...

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
15 godina
offline
Re: Riječi razdora

A sto mislite koliko ce pojeftiniti novine kojima ce se odobriti smanjenje PDV-a?

Odgovor nije tesko prognozirati, jel' da?

 

Sto se mene tice, novine uopce ne bi trebale imati povlastenu stopu PDV-a.

Toliko polupismenog sljama se danas naziva novinarom (cast iznimkama) da je sama profesija toliko degradirana i pretvorena u prepricavace traca i po nicemu nisi zasluzili povlasteni status.

 

Tko danas vise sto "novinarima" vjeruje?

Posebno dobijem proljev kada vidim naslove koje zavrsavaju sa upitnikom ili recenicu "iz neprovjerenih izvora saznajemo".  I kada se ustanovi da je sve navedeno bilo netocno, nikome nista.

 

Kao sto profesionalni boksaci imaju vecu odgovornost pred zakonom kada se potuku, tako bi i novinari trebali imati vecu odgovornost zbog svoje pisane rijeci.

 

 

Gods are fragile things; they may be killed by a whiff of science or a dose of common sense. – Chapman Cohen
16 godina
neaktivan
offline
Re: Riječi razdora
Ovakovi suludi zakoni pokazuju koliko je Hrvatska kriminalna tvorevina. Vlast je direktno povezana sa svim oblicima kriminala i zato imamo ovakove zakone. Ovaj zakon jedinstven je u svijetu i povijesti. Pisan za odredjene da si mogu razliku od 5% spremit u dzep.
Sto u stvari nekome znaci smanjenje PDVa? Znaci mogucnost spustanja cijene i radi nize cijene povecanu prodaju. Ali do smanjenja cijene nece doci sto znaci ono drugo.
Zalosno, a realnost danasnje "demokracije" je da krivci nece odgovarati ni na koji nacin. Sutra ce dobit po prstima od EU ili ce Ustavni sud ponistit zakon, a politicari nece ni na koji nacin platit. Da im se odbije od place sto su uzalud potrosili mjesece na pisanje bezvrijednog zakona ili zato jer su glasali po naredjenju bilo bi drugacije. Ali, kod nas vecina naroda zivi od drzave na racun onih drugih, tj korumpurani su! O danasnjem nivou skolstva nema s.isla trosit struju. Sto neobrazovaniji to podobniji za manipulaciju.

I dok oni drugi umiru od gladi i gube svu tesko stecenu imovinu ovi prvi izmisljaju gay opasnost, i ko zna kakve nevazne stvari. A sve u cilju zatupljivanja zatucanog narkda. A budite svjesni, vecina Hrvata je tupava.Dal znate da je Hr od 90tih napustilo MILIJON ljudi, a Hr i dalje ima isti broj stanovnika!? Znate li sto ce se dogodit iza 1.7?
15 godina
offline
Re: Riječi razdora
ihush kaže...

- postavi si pitanje kriterija broja riječi, to je apsurd. Koji pravno-statistički umotvorac je mogao doći na to Solomunsko rješenje? Nije Milanović, jer po njegovim riječima on govori stalno jedno te isto...

A Oleg, koliko sam shvatio, predlaže kartice, što je de facto (ako sam dobro razumio što su kartice) - ajmo ne ocjenjivati kvalitetnu koda po napisanim linijama jer je to glupo, nego hajmo po broju metoda. U idealnoj situaciji postojala bi neka procedura ili što već koja bi obavljala certifikaciju kvalitete novina (ala hoteljerstvo i zvijezdice). Kako bi se uopće mjerila kvaliteta tiska? Velikoj većini Hrvata vrijednija informacija je dal je netko pokazo sise u Big Brotheru ili nije, od, ne znam, koliko je u proračunu rezervirano za vatrogasna društva ili kakve poteškoće imaju GSSovci.

 

Isto tako frajer iz 24sata u otvorenom pismu kaže - ako se porez ne spusti ja ću morati otpustiti 100 ljudi. On će zbog 5% poreza morati otpustiti više ljudi nego koliko njegove novine imaju stranica. Jel jedino meni to smrdi ili na promašenu politiku unutar poduzeća ili na, kako bi gameri rekli, ragequitranje i butthurtanje?

 

Summa summare što ja ne mogu shvatiti:

  1. po kojoj osnovi se traži povlaštena stopa poreza (i to ako se ne varam najniža moguća razina poreza)
  2. zašto se gura tisak, a ne e-izdanja (danas se informacije dobivaju preko društvenih mreža i portala, a ne da ja moram čekati drugi dan 6-7 ujutro da meni uleti tiskano izdanje)?
You can patch technical vulnerabilities as they evolve, but there is no patch for stupidity, or rather gullibility. - Kevin Mitnick
15 godina
online
Riječi razdora

Treba lijepo prestati kupovati dnevne novine, pa nek propadnu.

Ionako ne vrijede ništa.

 

I da, baš me zanima koliko će pojeftiniti. Ili im je ovo jedini način da zarade više novca na kupcima koji i plaćaju taj pdv u krajnjoj liniji (bez da povećavaju cijenu), a opet nauštrb države koja neće dobiti taj PDV.

Umjesto da im dignu još porez, koliko papirnatog smeća proizvode (doslovno).

Moj PC  
3 1 hvala 0
15 godina
odjavljen
offline
Re: Riječi razdora
Bitanga kaže...

Treba lijepo prestati kupovati dnevne novine, pa nek propadnu.

Ionako ne vrijede ništa.

Nekih 10 godina ne kupujem dnevne novine, kao i nitko u užoj i široj obitelji... 

Sve što napišem moj je osobni stav i ne odražava nužno stav Bug d.o.o.
15 godina
odjavljen
offline
Riječi razdora

24 sata predvodnik pobune - pa kod njih su Nik Titanik i vicevi dvije najozbiljnije kategorije.

 

Ali definitivno se slažem da se kvaliteta ne može mjeriti u broju stranica/kartica/slova/piksela. Moglo bi se mjeriti po količini kvalitetnih i informativnih informacija, ali bi to u praksi bilo neprovodivo. U svakom slučaju, bez obzira na pristup jedini način da se izbjegne utjecaj na medije je jednako tretiranje svih medija.

 

Eventualno bi se moglo gledati omjer ukupnog broja stranica i broja stranica reklama, ali opet ni to ne bi bilo pošteno, jer ovisno o kvaliteti tekstova neka novina ili časopis može imati znatno veće troškove od druge, pa treba i više reklama za pokriti.

 

 

Što se tiće elektroničkih medija, tu se definitivno slažem.

 

 

 

Kad smo se već dotaknuli i politike (odnosno HDZ-a i SDP-a), ništa što SDP napravi ne može popraviti sliku o HDZ-u. Tu se radi o dvije potpuno odvojene kategorije. Jedni su nesposobni, anarhični, možda imaju dobre ideje koje bi možda mogle izvući zemlju iz govana, ali su prearogantni da bi se posavjetovali sa strukom i te ideje uobličili u poštene i u praksi provedive principe, dok su drugi izuzetno sposobni i poduzetni, ali samo kada je vlastiti džep u pitanu. Ostaviti ću vam da samo procijenite koji su koji.

Big wheel keep on turning, Proud Mary keep on burning, Trolling, trolling, trolling on the river.
 
11 1 hvala 0
12 godina
protjeran
offline
Re: Riječi razdora
MrBlc kaže...

Kad smo se već dotaknuli i politike (odnosno HDZ-a i SDP-a), ništa što SDP napravi ne može popraviti sliku o HDZ-u. Tu se radi o dvije potpuno odvojene kategorije. Jedni su nesposobni, anarhični, možda imaju dobre ideje koje bi možda mogle izvući zemlju iz govana, ali su prearogantni da bi se posavjetovali sa strukom i te ideje uobličili u poštene i u praksi provedive principe, dok su drugi izuzetno sposobni i poduzetni, ali samo kada je vlastiti džep u pitanu. Ostaviti ću vam da samo procijenite koji su koji.

 

Nisu dvije potpuno odvojene kategorije. Dapace. Povezane su uzduz i poprijeko. Ni jedni, a ni drugi ne mogu i ne znaju vodit ovu drzavu. To je valjda svima jasno. No nije svima jasno da mi imamo i vise stranaka, a ne samo dvije. Nije ovo USA, ali jbg.

 

Koja je razlika izmedju politike koju vodi SDP (pogodovanje velikom kapitalu naustrub manjeg) ili politike koju vodi HDZ (pogodovanje velikom kapitalu naustrub manjeg)? Ja vidim samo jednu razliku. Prvi sami sebe nazivaju socijalistima, dakle trebali bi mariti za 'manjeg' covjeka. No to naravno ne rade, jer je ta teorija u potpunoj kontradikciji sa onom o pogodovanju velikom kapitalu.

 

Drugi su pak domoljubi. Kad treba prerezati vrpcu, poljubit zastavu (po mogucnosti dok ljube i drze malo dijete) i navijati za HRV u XY sportu - tu su. Uvijek prvi. Svaka cast. No jednako kao i SDP vode politiku. Dakle ne znaju. No znaju krasti, u to smo se vec svi uvjerili. I to kako krasti. Iako evo i SDP zaposljava podobne, od rodjaka pa sve do kumova, HDZ je tu ipak par kopalja jaci od ovih.

 

I onda kome dati glas? Ja svoj ne dam nikom. Iako znam da je to glupo, stvar je principa.

 

Kako dati Karamarku glas? Ili pak Milanovicu? Milanovic mi djeluje kao malo dijete koje ima svoju lizalicu, i ne da Bog da mu istu pokusas oduzeti. Rasplakat ce se. Struka? U ovoj sadasnjoj, ali i bivsoj vladi nema ni 's' od struke. A niti zele istu poslusati. Pogledajte samo Jovanoviceve istupe, pa taj lik umjesto da je negdje na psihijatriji vodi ministarstvo!

 

I onda dolazimo do zakona poput ovih. Ne volim 24sata, tko normalan ih voli?

Jednako kao Tonci ne sjecam se kad sam zadnji put kupio dnevne novine. Niti ih mislim kupiti. Dapace. Izbjegavam cak i njihove portale + kvazi zutilo net.hr i posebice index.hr. Ukratko, pokusavam u potpunosti izbjegavati bilo kakvo dnevno 'novinarstvo'. Nisam nesto specijalno pismen, niti sebe smatram advekatnim da pisem vijesti za bilo kakav portal (bez obzira na tematiku). No unatoc tome vjerujem da sam pismeniji od 95% nasih kvazi novinara sa indexa, jutarnjeg, vecernjeg, itd.

 

A e-knjige... Pa valjda nasa vlada racuna na torrente, rapide, mege i sl. servise. Zasto uopce placati porez kad mozes ukrasti? :(

15 godina
odjavljen
offline
Re: Riječi razdora

Ima onih koji kupuju knjige, čak i u e-obliku. To još uvijek nije pod porezom i nadajmo se da neće biti. Najgore je što, kad kupiš papirnate i progutaš tih 5% PDV-a kao nužno zlo, skužiš da su nam carinske procedure takve da traju dulje od leta knjiga USA-ZG. Knjige vam mogu doći u roku od dva dana, ali će na carini sigurno sjediti 7 dana. Ova država jednostavno nije pogodna za one koji žele čitati...

Sve što napišem moj je osobni stav i ne odražava nužno stav Bug d.o.o.
15 godina
online
Re: Riječi razdora
Tonči kaže...

Ima onih koji kupuju knjige, čak i u e-obliku. To još uvijek nije pod porezom i nadajmo se da neće biti. Najgore je što, kad kupiš papirnate i progutaš tih 5% PDV-a kao nužno zlo, skužiš da su nam carinske procedure takve da traju dulje od leta knjiga USA-ZG. Knjige vam mogu doći u roku od dva dana, ali će na carini sigurno sjediti 7 dana. Ova država jednostavno nije pogodna za one koji žele čitati...

Ja bih to proširio još sa : ova država nije pogodna za one željne znanja.

Nedo bog da nešto želiš naučiti iz knjiga.

 

Za dnevne novine who cares, nek propadnu, ionako se iz njih ništa ne može naučiti osim iznervirati količinom maloumnosti, koliko novinara toliko i protagonista članaka.

Poruka je uređivana zadnji put ned 16.6.2013 19:05 (Bitanga).
16 godina
neaktivan
offline
Re: Riječi razdora
jumboY kaže...

 

[...]

 

I onda dolazimo do zakona poput ovih. Ne volim 24sata, tko normalan ih voli?

Jednako kao Tonci ne sjecam se kad sam zadnji put kupio dnevne novine. Niti ih mislim kupiti. Dapace. Izbjegavam cak i njihove portale + kvazi zutilo net.hr i posebice index.hr. Ukratko, pokusavam u potpunosti izbjegavati bilo kakvo dnevno 'novinarstvo'. Nisam nesto specijalno pismen, niti sebe smatram advekatnim da pisem vijesti za bilo kakav portal (bez obzira na tematiku). No unatoc tome vjerujem da sam pismeniji od 95% nasih kvazi novinara sa indexa, jutarnjeg, vecernjeg, itd.

 

A e-knjige... Pa valjda nasa vlada racuna na torrente, rapide, mege i sl. servise. Zasto uopce placati porez kad mozes ukrasti? :(

Populističke komentare s početka posta ne bih komentirao, ali ovo za 24sata nije istina. 24sata su najtiražnije dnevne novine u Hrvatskoj pa eto, iako nisu ni moj štih, ne možeš reći da ih nitko ne voli (što ne znači da nisu šund).

 

I ne shvaćam čemu toliki prezir prema papirnatim izdanjima u ovoj temi – mišljenja sam da baš ozbiljne (papirnate) novine imaju najviše istraživačkog novinarstva, dok članke za portale pretipkavaju polupismeni studenti. Osim papirnatih novina, jedini koji još ima naznake istraživačkog novinarstva je baš Index.hr, iako nešto otkriju svake prijestupne i često od buhe naprave slona.

 

Dakle, papirnate novine (u taj pojam računam i online izdanja) su te koje održavaju razinu kvalitete novinarstva u Hrvatskoj i ne bi ih trebalo zanemarivati. Osim naravno, ako želimo da nam glavne vijesti iz Hrvatske budu crna kronika i ispadanje bradavica na Cro-a-Porteru.

Poruka je uređivana zadnji put ned 16.6.2013 19:08 (i_rambo_plache).
13 godina
offline
Riječi razdora

Pa što je tu čudno. Piše da je EPH Ninoslava Pavića u dugovima od 600m kuna (i pri tom ih FINA ne blokira, jer su, pazi molim te, zabrinuti za radnike). Mene ne čudi da pokušavaju spustiti PDV. Čudi me što ih ne proglase ključnom gospodarskom granom i počnu subvencionirati.

 

Ah da, zaboravio sam... Mi ne znamo koje su nam strateške gospodarske grane... Ali kad se jednom odlučimo, Nino Pavić će biti tamo, ne brinite!

 
6 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Riječi razdora
Van Nistelrooy kaže...

Mi ne znamo koje su nam strateške gospodarske grane...

Novinarstvo (izdavaštvo) nipošto ne može biti strateška gospodraska grana jer ona jednostavno postoji zbog interesa izdavanja materijala na materinjom jeziku.

Tko će biti uspješniji nije toliko bitno ukoliko se poštuju zakoni kako oni kivično-prekršajni (klevete, krivo izvještavanje etc) tako i oni tržišne utakmice - monopoli i sl.

Također nisu bitni ni oni bezuspješni jer se zatvaranjem jednog izdavača otvara mjesto za drugog, primjerice izdavanje Pukanićeve Republike ili 21. stoljeće kao i njihovo propadanje nije bitno utjecalo na tržište, a oni uspješni popunjavaju policu za koju će uvijek postojati interes.

 

Propadanje zbog lošeg managmenta, marketinga ili same kvalitete nije stvar društva već pojedinca tj. vlasnika i koliko god zvučalo oštro, bitno pitanje nije što učiniti sa viškom radnika i tehnologije nego jeli uopće bilo potrebe za njima.

 

Radna mjesta u velikoj većini, sama jezgra će uvijek biti dostupna, čak i ako inozemni izdavači kupe one domaće. Kao što će postojati potražnja za dodatnim radnicima ukoliko projekt bude usješan, tako će određeni broj postati višak ukoliko isti bude loš.

 

Kod drugih industrija je drugačija stvar jer strani proizvod - auto- može totalno uništiti potrebu za domaćim, kao što strani proizvođač može nadomjestiti radnike i materijale onima iz matične zemlje.

 

Jedino što trebamo ustvrditi jesu li loša državna politika ili propisi doveli do nemogućnosti konstruktivnog rada izdavača, primjerice kako popularno volimo ustvrditi da "država birokracijom guši investicije". Bitno je i provjeriti ima li uopće potrebe za povlaštenim stopama poreza jer društvo ne bi trebalo olakšavati onima koji su se u nezavidan položaj doveli valstitim katastrofalnim odlukama.

 

You can fall for chains of silver you can fall for chains of gold You can fall for pretty strangers and the promises they hold
16 godina
neaktivan
offline
Re: Riječi razdora
syncmaster245b kaže...

A sto mislite koliko ce pojeftiniti novine kojima ce se odobriti smanjenje PDV-a?

Odgovor nije tesko prognozirati, jel' da?

 

Sto se mene tice, novine uopce ne bi trebale imati povlastenu stopu PDV-a.

Toliko polupismenog sljama se danas naziva novinarom (cast iznimkama) da je sama profesija toliko degradirana i pretvorena u prepricavace traca i po nicemu nisi zasluzili povlasteni status.

 

Tko danas vise sto "novinarima" vjeruje?

Posebno dobijem proljev kada vidim naslove koje zavrsavaju sa upitnikom ili recenicu "iz neprovjerenih izvora saznajemo".  I kada se ustanovi da je sve navedeno bilo netocno, nikome nista.

 

Kao sto profesionalni boksaci imaju vecu odgovornost pred zakonom kada se potuku, tako bi i novinari trebali imati vecu odgovornost zbog svoje pisane rijeci.

 

 

Teško je tražiti neku smislenost u besmislu. Ova odluka je donijeta jedino da se pomogne Paviću, a Večernji je samo kolateralna posljedica. Možemo zamisliti kakve će sada biti veličanje Kim Zokija u YU listu. Ovo je čisto pogodovanje i ništa drugo. Žalosno kada se zakoni pišu za pojedince. Međutim, kako povijest pokazuje to je kratkog vijeka i ne završava bezbolno.

 

Zlo se sprema, dobro biti neće ...
15 godina
offline
Re: Riječi razdora
Bukva kaže...
..

A Oleg, koliko sam shvatio, predlaže kartice, što je de facto (ako sam dobro razumio što su kartice) - ajmo ne ocjenjivati kvalitetnu koda po napisanim linijama jer je to glupo, nego hajmo po broju metoda...

-kartica je standardna mjera kojom urednik kontrolira učinkovitost pisca (novinara), tlaka, uz to je još povezuje i 4.000 znakova, uračunat i space ... standardni A4 60x60..

Sve što si naveo bi svaka normalna (pa i poluretardirana osoba bez škole, ako je nepotizmom došla do fotelje) mogla zaključiti, naravno ne i političari koji to predlažu. ... pa sad jel su toliko (neka ružna riječ) ili je u pitanju mitologija?

-zato ''inzistiram'' da revolucionarni textopisci napišu hrpe lorem ipsuma, pika-4 font, .... umetak na duplericu i eto 5% porezne grupe. Nakon tog, očekujem dopunu-anex ustavnog zakona, koji uvodi Arial-12 +prored, kao obvezatni novinski font.

 

opet, svi mediji koriste povlaštene porezne kategorije, npr obaveza informativnih emisija (vijesti) na svim radijima.. mada je jasno da nisu nikakva informativna stanica, jednostavno u 1-2 minute kažu, erupcija vulkana,  pala vlada u zanzibaru.. i već kreće jingle-cajka-poziv na roštilj. Bez tog bi spadali u grupu 'zabava'.. drugi porezi. I to prolazi tj jednako kao udarni termin za Dnevnik.

Ali kriterij da se nešto određuje količinom, koja nema baš nikakve veze sa sadržajem je idiotizam galaktičkih razmjera. Nemoguće da je slučajno-greška, mora biti ciljano (s razlogom, npr Pavičić..)...

 

Nije mi jasno, kako se ostale institucije, ugledni akademici i ostala ekipa (koju se pita), nisu graknuli na ovako postavljeni kriterij? Broj riječi? Da je barem format i broj stranica, da je barem sadržaj koji nije nečija bradavica, gaće, seosko veselje.. nego recimo neki znanstveni rad, djeca, škole.. recimo da je umjesto duplerice sa sisama, tablica za raspored školskih sati, i sl.. to bi nekako nategnuto mogao vidjeti kao obrazloženje.

Sama EU je licemjerna za medije, što s onim floskulama o jednakosti svih poslova, tržište i sl... Baš nikakvog razloga nema da bi mediji kao biznis plaćali manji PDV od sladoledara ili ikog drugog. Države mogu imati državne medije, koji tad ne moraju poslovati po tržišnim principima (bez reklama) ... RTV, brodogradnja? bla-bla...

 

Kad si već kod programerskih primjera, možda ovakav:

(1/3)x3=1 ne vrijedi jer je prekratak.

1/3 =0,333333333... x 3 = 0,9999999... <1 vrijedi, jer je dulji. Sama točnost/sadržaj je nevažan.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
12 godina
protjeran
offline
Re: Riječi razdora
i_rambo_plache kaže...

I ne shvaćam čemu toliki prezir prema papirnatim izdanjima u ovoj temi – mišljenja sam da baš ozbiljne (papirnate) novine imaju najviše istraživačkog novinarstva, dok članke za portale pretipkavaju polupismeni studenti. Osim papirnatih novina, jedini koji još ima naznake istraživačkog novinarstva je baš Index.hr, iako nešto otkriju svake prijestupne i često od buhe naprave slona.

 

Dakle, papirnate novine (u taj pojam računam i online izdanja) su te koje održavaju razinu kvalitete novinarstva u Hrvatskoj i ne bi ih trebalo zanemarivati. Osim naravno, ako želimo da nam glavne vijesti iz Hrvatske budu crna kronika i ispadanje bradavica na Cro-a-Porteru.

 

Nema nikakav prezir prema papirnatim izdanjima, dapace. Radije bih se izvalio na kavici uz novine u rukama nego istu stvar radio sa mobitelom/tabletom. Gust mi je puno veci kad citam na 'klasican' nacin.

 

No prezir je samo prema papirnatim izdanjima u hrv. Istrazivacko novinarstvo? Ako je ikad postojalo na ovim prostorima, umrlo je. Davno. IMHO naravno. Index i istrazivacko novinarstvo? Lol? Jedina stvar koju su oni istrazili je severinin video uradak. Istrazili ga uzduz i poprijeko. Najbolji primjer je bio bas nedavno kad je momak poginuo u zagrebu na krizanju horvacanske i petrovaradinske. Barem im nije problem tu se pojavit, jel tako?

 

No nisu se pojavili. Slike na vijesti nisu njihove, a mini 'intervju' sa policajcem su prenijeli iz vecernjeg lista. Sudar u kojem je momak poginuo dogodio se 500m od mog stana, ni jednog index 'istrazivaca' nisam vidio. Meni je index.hr najbolji primjer za zutilo u nasim medijima. Tu su neprikosnoveni carevi, u rangu 24sata.

 

Sve ovo je naravno samo moje misljenje.

13 godina
neaktivan
offline
Re: Riječi razdora
passmaslom kaže...

Inace se slazem s Olegovim stajalistima, no u ovome podrzavam Milanovica.

 

Obzirom na sadrzaj clanaka u dnevnom tisku koji su, kako i sam Oleg kaze, copy/paste clanci i/ili brdo fotki s malo teksta uz njih, u potpunosti podrzavam Milanovicev porez na "sund".

IMHO, novine koje ce citatelju dati materijala za citanje na kraju i zasluzuju manji porez, a one ostale, koje "pregledas" u 5 minuta bas i ne.

 

Nije ni cudo sto je predvodnik pobune urednik dnevnih novina ili bolje reci dnevne slikovnice "24 sata" . Pametnome dosta.

 

ovaj zakon ne uzima u obzir shund već samo broj rijeci

pa mosh 25.000 puta napisati bla i bit cesh oslobodjen 5% PDV-a

procitaj kregara

Poruka je uređivana zadnji put pon 17.6.2013 12:52 (nebuloZZa).
13 godina
neaktivan
offline
Re: Riječi razdora
Bukva kaže...

Čisto pitanje - zašto bi uopće dnevni tisak bio "special snowflake"? Zašto novine moraju imati sniženi PDV, a recimo, piva ne?

 

Shvatio bih da se ide obrnuto, gura 5% na e- izdanja, a 25% zadržava na papirnata (šuma, priroda, manje otpada, manja potrošnja resursa i da se to gura), ali ovo mi je apsolutno.... Zašto?

piva ne utjece na javno mishljenje, novine da

 

Bukva kaže...

Čisto pitanje - zašto bi uopće dnevni tisak bio "special snowflake"? Zašto novine moraju imati sniženi PDV, a recimo, piva ne?

 

Shvatio bih da se ide obrnuto, gura 5% na e- izdanja, a 25% zadržava na papirnata (šuma, priroda, manje otpada, manja potrošnja resursa i da se to gura), ali ovo mi je apsolutno.... Zašto?

piva ne utjece na javno mishljenje, novine da

 

Van Nistelrooy kaže...

Pa što je tu čudno. Piše da je EPH Ninoslava Pavića u dugovima od 600m kuna (i pri tom ih FINA ne blokira, jer su, pazi molim te, zabrinuti za radnike). Mene ne čudi da pokušavaju spustiti PDV. Čudi me što ih ne proglase ključnom gospodarskom granom i počnu subvencionirati.

 

Ah da, zaboravio sam... Mi ne znamo koje su nam strateške gospodarske grane... Ali kad se jednom odlučimo, Nino Pavić će biti tamo, ne brinite!

indirektno to vec cine

naime, drzavne agencije su pocele (potrebito?!?) iznajmljivati katove EPHove zgrade

po trzishnim cijenama, onih farbanju tunela

Poruka je uređivana zadnji put pon 17.6.2013 12:54 (nebuloZZa).
13 godina
neaktivan
offline
Re: Riječi razdora
Van Nistelrooy kaže...

Pa što je tu čudno. Piše da je EPH Ninoslava Pavića u dugovima od 600m kuna (i pri tom ih FINA ne blokira, jer su, pazi molim te, zabrinuti za radnike). Mene ne čudi da pokušavaju spustiti PDV. Čudi me što ih ne proglase ključnom gospodarskom granom i počnu subvencionirati.

 

Ah da, zaboravio sam... Mi ne znamo koje su nam strateške gospodarske grane... Ali kad se jednom odlučimo, Nino Pavić će biti tamo, ne brinite!

indirektno to vec cine

naime, drzavne agencije su pocele (potrebito?!?) iznajmljivati katove EPHove zgrade

po trzishnim cijenama, onih farbanju tunela

15 godina
offline
Re: Riječi razdora
ihush kaže...

-kartica je standardna mjera kojom urednik kontrolira učinkovitost pisca (novinara), tlaka, uz to je još povezuje i 4.000 znakova, uračunat i space ... standardni A4 60x60..

 

Ali kad drzava mjeri ucinkovitost novina brojem rijeci, onda su oni omrazeni gadovi?

Kao sto su vec neki rekli, kada vidim  tko je najglasniji protiv ovog poreznog prijedloga nekako automatski mislim da su mozda ipak u pravu.

 

jumboY kaže...
Najbolji primjer je bio bas nedavno kad je momak poginuo u zagrebu na krizanju horvacanske i petrovaradinske. Barem im nije problem tu se pojavit, jel tako?

 

No nisu se pojavili. Slike na vijesti nisu njihove, a mini 'intervju' sa policajcem su prenijeli iz vecernjeg lista. Sudar u kojem je momak poginuo dogodio se 500m od mog stana, ni jednog index 'istrazivaca' nisam vidio. Meni je index.hr najbolji primjer za zutilo u nasim medijima. Tu su neprikosnoveni carevi, u rangu 24sata.

 

Istrazivati i izvjestavati nije isto.

Koliko god se moze prigovoriti Indexu (s pravom) na zutilu, ne moze mu se reci da se ne bavi istrazivackim novinarstvom.

Sjetimo se samo koliko toga je isplivalo vezanu uz ZAMP i predsjednika zahvaljujuci samo Indexu. Pa nekidan su objavili sliku Mamica i sutkinje USKOK-a kako "ladno" piju kavicu raspravljaju o tko zna cemu.

 

U cijeloj prici zalosno je sto je Index.hr ostao kao jedini primjer istrazivackog novinarstva.

U ovoj drzavi vise nitko se ne usudjuje nista niti pisati protiv vlasti ili lokalnih mocnika, osim Indexa i upravo zbog toga ih i cijenim, koliko god imali zutila sa stranicama.

 

Svima 25% poreza.

Ako ga i ja placam kada kupujem hrenovke i pastetu, bogami mogu i oni koji zaradjuju vise od reklama u tim istim novinama nego od vlastitog pisanja.

Gods are fragile things; they may be killed by a whiff of science or a dose of common sense. – Chapman Cohen
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice