Programeri, jedina vrsta koja dugoročno eliminira sama sebe 
Da, drugi su imuni na isto.
Da, drugi su imuni na isto.
Koji drugi? Koja struka radi alat koji će ga zamijeniti?
Dakle ne mislim na gazdu koji kupi bager da zamijeni
20 radnika sa lopatama, nego na fizikalce koji razvijaju
strojeve koji će ih zamijeniti
- evo, sad dolaze na svoje koji su uvjeravali ljude kad se pojavio AI, ma nece biti otpustanja radnika, AI je za vase dobro
Svi u IT-u i izvan njega, svi koji koriste računala na neki način. Svi poslovi koji nisu fizikalija.
Misliš da se isto ne može dogoditi računovođi, bankarima, trgovcima, prodavačima? Da su samo programeri nayebali? Project manager, QA, business analyst, security, misliš da su oni "sigurni"? How yes no. Svi smo nayebali ako se ne prilagodimo.
Svi u IT-u i izvan njega, svi koji koriste računala na neki način. Svi poslovi koji nisu fizikalija.
Misliš da se isto ne može dogoditi računovođi, bankarima, trgovcima, prodavačima? Da su samo programeri nayebali? Project manager, QA, business analyst, security, misliš da su oni "sigurni"? How yes no. Svi smo nayebali ako se ne prilagodimo.
Promašio si poantu...nije poanta ko je nayebao, nego ko je napravio alat koji je za to zaslužan
O tome smo pisali prije dvije godine.
Informatičari naprave alat koji ih na koncu zamjeni.
Puno smo tu TD dobili, jer su "oni" pametni pisali da je to nemoguće.
Svi u IT-u i izvan njega, svi koji koriste računala na neki način. Svi poslovi koji nisu fizikalija.
Misliš da se isto ne može dogoditi računovođi, bankarima, trgovcima, prodavačima? Da su samo programeri nayebali? Project manager, QA, business analyst, security, misliš da su oni "sigurni"? How yes no. Svi smo nayebali ako se ne prilagodimo.
Slažem se sa izborom poslova osim QA koji mislim da još uvijek je u ljudskim rukama barem za više od polovicu zadataka.
Ali... ovako na prvu to su i poslovi koje se "očekivalo" da će ih AI zamijeniti potpuno/djelomično.
Stvari koje se razvijaju brže od očekivanja (barem mojeg) je građevina i transport.
Lani na Baumi Hitachi je predstavio bager bez čovjeka. Još uvijek u fazi razvoja ali se bliži. Isto tako je primjenjivo na većinu ostalih građevinskih strojeva.
bio je negdje video o asfaltiranju ceste u Kini bez i jednog čovjeka. OK strogo kontrolirani uvijeti ali ide se prema automatizaciji.
Transport je u sličnoj situaciji gdje će kamioni bez vozača (ne nužno električni) voziti robu između većih čvorišta za početak a kasnije i dostavu.
Kažem nije sve ovo za sutra ali nije ni tako daleko više.
U početku AI nije bio toliko dobar u kodiranju i nije mogao ništa sam napraviti, bio je samo za ubrzavanje rada. Međutim, od prije par mjeseci, ai radi bolje od ljudi i sada su ljudi usko grlo.
Ja sam prvi bio skeptik i nisam ni u ludilu mislio da će to toliko brzo napredovati, ali evo, tu smo gdje smo.
Programeri, jedina vrsta koja dugoročno eliminira sama sebe 
Istina, ima glupih programera koji naprave program koji ih zamijeni i pohvale se šefu, Takvi dobiju otkaz kad šef sazna. Bilo je nekoliko primjera,
ostali uživaju na Maldivima dok stroj radi umjesto njih.
Gledajuci neke kolege u mome radnom okruzenju, mogu samo reci da i prva verzija AI-a radi bolje od njih. Ne znam kuda ovo ide, ali ne bi bio u kozi danasnjim mladjim generacijam. Mislim da krece neko prijelazno razdoblje koje bi bilo najbolje "preskociti". K tome i situacija u svijetu je nikada gora i nikada napetija.
Programeri su prvi koji su drugima ukidali radna mjesta.
To je otpočetka bio zadatak programera: automatizriati, kako se više ne mora raditi ručno.
Čitali smo nostalgične priče iz izgorjelog Vjesnika... sve o zanimanjima koje su programeri ubili.
Jedina nada nam je da AI dosegao svoj plato. Vidio sam različita mišljenja, neka idu u smjeru, AGI dolazi kroz 2-3 godine, a neka da je AI dosegao svojevrsni limit i da će u ovom obliku teško puno napredovati od trenutne verzije i da bi se za AGI morao fundamentalno mijenjati.
I u trenutnoj verziji je već ovo brutalna stvar i ljudi koji ga znaju iskoristit, mogu bit enormno učinkovitiji nego prije, ali ako se nastavi ovom brzinom razvijati, bit će gadno :D
Nisu svi programeri ugroženi. Što je s onima koji razvijaju AI? Može li i njih zamjenit AI? Može li AI razvijat AI? I ako može gdje je kraj?
kad je jedna grana pogođena viškom zaposlenih...onda nezaposleni mogu prekvalifikaciju i ići dalje...međuzitm AI pogađa sve industrijske grane...neke više..neke manje...tu prekvalifikcija ne pomaže...nismo daleko kad budemo imali robote zidare...AI asistent u vožnji koji vozačima olakšava posao...pa vozači mogu odraditi više(automatskimanje vozača)...AI učitelj koji pokriva cjelokupni školski program
AI doktor opće prakse koji u malom prstu ima svo medicinsko znanje
jedino zanimanje koje je imuno su političari
Ja jedva čekam da dođu AI Roboti da mi kose travu i beru pamuk. I ako se netko od susjeda zagleda da ga skine sa laserom.
a pošto ih većina radi s minusom da navuku što više ljudi, očekivano je povećanje cijene tokena
Ovo ne bu svršilo na dobro, čak relativno kratkoročno gledajući
!
Baš me pere i zanima, kada recimo Šećerac prirodno ode, tko bude to naslijedio?!?!
Kako će dugoročno funkciorati kada sve naprave?!
ATJ Lučko
Bit će još Nepalaca, Filipinaca i čekanja na majstore i fušere dok ovo zaživi i konačno padnu cijene u staračkim domovima, keramičarima i serviserima klima-uređaja.
AI ne traži zdravstveno,mirovinsko,bolovanje,radi 24/7 itd itd.
To je renesansa za IT korporacije.
Oduzmi ljudima poslove, oduzmi im smisao života.. bit će za koju godinu previše ljudi kojima treba psihološka pomoć.
Oduzmi ljudima poslove, oduzmi im smisao života.. bit će za koju godinu previše ljudi kojima treba psihološka pomoć.
Kome je posao i izrabljivanje smisao života, nek odma sad potraži psihološku pomoć
Bit će još Nepalaca, Filipinaca i čekanja na majstore i fušere dok ovo zaživi i konačno padnu cijene u staračkim domovima, keramičarima i serviserima klima-uređaja.
Serviser sam klima-uređaja i trenutna radna snaga iz trećih zemalja šta je uvedena može samo dodavat alat, jedva i to, pričam o splitu i okolici splita gdje znam stanje po firmama.
po čemu je ovo drukčije od onoga što se događa stoljećima
kovači su nekad bili vrlo cijenjeni dio društva, dolaskom automobila i masovne proizvodnje žlica i vilica, nestali su i oni, a otvorila su se druga radna mjesta
prekvalificirate se za vulkanizera i problem riješen
― Frank Herbert, Dune
Bit će još Nepalaca, Filipinaca i čekanja na majstore i fušere dok ovo zaživi i konačno padnu cijene u staračkim domovima, keramičarima i serviserima klima-uređaja.
Serviser sam klima-uređaja i trenutna radna snaga iz trećih zemalja šta je uvedena može samo dodavat alat, jedva i to, pričam o splitu i okolici splita gdje znam stanje po firmama.
Poanta je bila da neće tako skoro neki gadget i AI bušit' rupe za vanjske jedinice, raditi popravke i dopunjavati plin, a kad si već spomenuo dodavanje nema ni tokena pomoću kojeg bi netko dodao rolcange i pridržao fosnu.
po čemu je ovo drukčije od onoga što se događa stoljećima
kovači su nekad bili vrlo cijenjeni dio društva, dolaskom automobila i masovne proizvodnje žlica i vilica, nestali su i oni, a otvorila su se druga radna mjesta
prekvalificirate se za vulkanizera i problem riješen
pa nije baš isto, ovo otvara 0 radnih mjesta za razliku od prijašnjih "revolucija", samo ih zatvara a sve pare skuplja 3 lika u svijetu. sve obrnuto od svega do sad.
što se tiče vulkanizera i sl., čekaj samo da robotima ubace ai... već sad rade čudesa a šta će bit za 10-20 godina...


