Aktualnosti, vijesti, DIY, tutoriali - fotografija izdvojena tema

poruka: 124
|
čitano: 58.276
|
moderatori: DrNasty, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus, pirat
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
15 godina
neaktivan
offline
Aktualnosti, vijesti, diy, tutoriali- fotografija

 

Evo, ako imate zanimljivih linkova, novosti o opremi, tijelima, objektivima pucajte ovdje...

Za početak jedan diy (do it yourself) tutorial kako napraviti supermacro objektiv od Canon-ovog kita 18-55 mm 

LINK

 

Jedna malo starija vijest od Sigmi AF 8-16mm f/4.5-5.6 DC HSM za Canon-a koja bi mogla biti kralj ultraširokih objektiva

LINK

 

Nadam se dugom životu teme... Live long and...

 

Svako kapitalističko divljanje mora biti kažnjeno.- Ulrike Meinhof
Poruka je uređivana zadnji put čet 8.7.2010 11:40 (eterna luchar).
Moj PC  
3 0 hvala 3
16 godina
moderator
offline
Aktualnosti, vijesti, diy, tutoriali - fotografija

za budget macro projekat.

Ja sam napravio otprilike ovako, uz još par dodatnih modifikacija.

 

Što se tiče Ultra-wide sigme, volio bih probati fotkati sa UW objektivom prije nego dam pare, treba dosta vještine kod korištenja ovih objektiva i dosta ljudi ih ne zna koristiti.

Kome je suđeno da bude j@ban, njemu gaće same spadaju.
Poruka je uređivana zadnji put čet 8.7.2010 11:49 (DrNasty).
 
1 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
RE: Aktualnosti, vijesti, diy, tutoriali - fotogra

ovo izgleda zakon, vidio sam da si to negdje stavio... ja imam makro prstenje za canona koje ima 3 dijela i radi to isto... samo se dodaju nastavci i skidaju, fora je+ košta 5$ (kinezi+ebay= rulz)

 

Čuvajte opremu Smijeh

Svako kapitalističko divljanje mora biti kažnjeno.- Ulrike Meinhof
Poruka je uređivana zadnji put čet 8.7.2010 11:58 (eterna luchar).
15 godina
neaktivan
offline
RE: Aktualnosti, vijesti, diy, tutoriali- fotograf

pohvale za temu Osmijeh

15 godina
neaktivan
offline
RE: Aktualnosti, vijesti, diy, tutoriali- fotograf
nadam se da će (za)živjeti...
Svako kapitalističko divljanje mora biti kažnjeno.- Ulrike Meinhof
16 godina
moderator
offline
Aktualnosti, vijesti, diy, tutoriali - fotografija

Bolja opcija za macro fotkanje ako ne želite kupovati macro objektiv je kombinacija 2 objektiva (zooma i primea) uz pomoć reverse ringa i step up/down adaptera. Ova kombinacija ima brojne prednosti u odnosu na samo reversani objektiv:

 

- jeftini Nikoni mjere svjetlo

- mogućnost promjene uvećanja*

- lakše fokusiranje zoomom (ne morate pomjerati fotić i stativ)

- bolji kontrast (svjetlost se ne reflektira od unutarnju stranu objektiva, kao što je to slučaj s konzervom)

 

 

* uvećanje računate tako da podijelite fokusnu dužinu normalno montiranog objektiva s onim okrenutim, npr. ako koristite 55-200 mm zoom i 50mm fiksni, biće:

 

- na wide kraju zooma: 55:50 = 1,1:1 uvećanje

- na tele kraju zooma: 200:50 = 4:1 uvećanje

 

Na wide kraju ćete imati malo uvećanje i jako vinjetiranje (vidjećete samo krug sa projekcijom okrenutog objektiva u sredini viewfindera)

 

 

Kome je suđeno da bude j@ban, njemu gaće same spadaju.
Poruka je uređivana zadnji put čet 8.7.2010 12:07 (DrNasty).
 
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
RE: Aktualnosti, vijesti, diy, tutoriali- fotograf
eterna luchar kaže...

 

Jedna malo starija vijest od Sigmi AF 8-16mm f/4.5-5.6 DC HSM za Canon-a koja bi mogla biti kralj ultraširokih objektiva

LINK

 

Ne da se čini da je Sigma kralj APS-C ultra-širokih objektiva nego se i po iskustvima korisnika, u ovoliko malo vremena od kada se prodaje, i potvrdilo. Izgleda da je tajna uspjeha u FLD elementima.

 

I Sigma 17-50 F2,8 OS ima FLD stakla i isto je dosta dobra kako se čini po testu.

 

Ja ću vrlo vjerojatno skoro kušit jedan objektiv sa tim FLD staklom, Sigmi 70-200 F2,8 OS.

 

Ima par dana je predstavljen i prvi zabrtvljeni objektvi jednog neovisnog proizvođača, Tokina AT-X 16-28 F2,8 PRO FX koja ima isto to staklo razvijano u suradnji Tokina i Hoye i koje se u vome slučaju marketinški naziva fluorite SD. Primjere slikane sa ovim objektivom možete pronaći ovdje.

15 godina
neaktivan
offline
Aktualnosti, vijesti, DIY, tutoriali - fotografija

Primjeri izgledaju opako u svakom slučaju... a sve više se tvz. drugorazredni objektivi pokazuju isplativom investicijom jer zadovoljavaju cijenom i kvalitetom...

btw. Canon vs. Nikon -za ovu polovicu imamo pobjednika...

Svako kapitalističko divljanje mora biti kažnjeno.- Ulrike Meinhof
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Aktualnosti, vijesti, DIY, tutoriali - fotografija

Samo šta ni ti ''drugorazredni'' objektivi nisu više toliko povoljni.

www.fotografiranje-vjencanja-split.com
Moj PC  
1 0 hvala 0
16 godina
moderator
offline
Aktualnosti, vijesti, DIY, tutoriali - fotografija

Da budem iskren, obično ne patim za skupim fotićima i staklima, jer se jednim fiksnim objektivom može gotovo sve ufotkati (mislim na zamjenu standardnog zooma fiksnim, ne računam UW i tele objektive). Npr 35mm f/1.8 G DX lako zamijeni standardni f/2.8 zoom, koji je višestruko skuplji, a razliku ostaviti za UW objektiv. Za tele područje, 55-200 VR će biti sasvim dovoljan, ionako je oprema manje bitna.

Ja svoj kit zoom koristim kad trebam wide angle, ali većinu vremena 50mm ne silazi s fotića i uz malo hodanja s njim se može gotovo sve.

Kome je suđeno da bude j@ban, njemu gaće same spadaju.
 
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
RE: Aktualnosti, vijesti, DIY, tutoriali - fotogra
da, nisu više povoljni, ali opet povoljniji od canona, nikona itd., ali kvalitetu moraš platiti kako god da okreneš... @ nasty:
nisam ni ja neki za skupim objektivima 1. stvarno neam para za dati za neki skupi objektiv (jbga, nova kuća, fasada, režije hehe) 2. s 50icom (canon,1.8) sam jako dobrih slika dobio za njezinu cijenu dobar objektiv...
Svako kapitalističko divljanje mora biti kažnjeno.- Ulrike Meinhof
16 godina
moderator
offline
RE: Aktualnosti, vijesti, DIY, tutoriali - fotogra
eterna luchar kaže...

nisam ni ja neki za skupim objektivima 1. stvarno neam para za dati za neki skupi objektiv (jbga, nova kuća, fasada, režije hehe) 2. s 50icom (canon,1.8) sam jako dobrih slika dobio za njezinu cijenu dobar objektiv...

1. I ti isto, ha? I ja :D

Svoju 50icu sma platio 102$, novu, optički je jedan od najoštrijih nikkora, s gotovo nimalo distorzije i najjeftiniji. čak ima i metalni mount, što većina jeftinih zoom nikkora nema.

Kod fiksnog objektiva se ne moraju raditi kompromisi koji se moraju raditi kod zooma.

UW objektiv, brz standardni prime i tele objektiv s VR su sve što trebam za 99,9% potreba.

Kome je suđeno da bude j@ban, njemu gaće same spadaju.
15 godina
neaktivan
offline
Aktualnosti, vijesti, DIY, tutoriali - fotografija

Evo za one koje vole panorame  Smijeh

dakle, radi se o automatskoj glavi koja sama fotka panorame i to npr. ako stavite dobar objektiv tipa neki 200mm na fotoaparat i stavite da na toj duljini fotka panoramu ona ce se sastojati od otprilike 4000 fotografija  i 40-ak gigapixela :D

sve u svemu nije ni preskupo 900$ ali rezultat je odličan... uvjerite se sami LINK ZA WEB (Dubai panorama) i

 

EDIT: evo prva firma u hrvatskoj koja nudi usluge bespilotne letjelice (čitaj: mali helić) za profesionalno snimanje iz zraka... fora izgleda... KLIK

Svako kapitalističko divljanje mora biti kažnjeno.- Ulrike Meinhof
Poruka je uređivana zadnji put čet 8.7.2010 14:49 (eterna luchar).
Moj PC  
1 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Aktualnosti, vijesti, DIY, tutoriali - fotografija

kaže ovdje da je nikon zasjeo na tron najprodavanijeg fotića, i da je model d90 upravo najprodavaniji model.

 
0 0 hvala 0
16 godina
moderator
offline
RE: Aktualnosti, vijesti, DIY, tutoriali - fotogra
robisierra92 kaže...

kaže ovdje da je nikon zasjeo na tron najprodavanijeg fotića, i da je model d90 upravo najprodavaniji model.

D90 je super fotić, jedino što mu fali je svjetlomjer koji radi sa AI objektivima (jeftiniji nikoni mjere samo sa AF objektivima).

Puno bolji izbor je D90 i neki objektiv ili dva, od D300 koji ne nudi ništa bitno u odnosu na D90.

Kad bi nasljednik D90 imao svjetlomjer skupljih modela, to bi mi bio razlog za upgrade.

Kome je suđeno da bude j@ban, njemu gaće same spadaju.
15 godina
neaktivan
offline
RE: Aktualnosti, vijesti, diy, tutoriali- fotograf
jel istina ovo da canon i nikon rade zajedno fotić ili je krafna za mase? ima li netko nešto konkretnije da je izrečeno sa strane jedne od ove dvije firme...
Svako kapitalističko divljanje mora biti kažnjeno.- Ulrike Meinhof
15 godina
neaktivan
offline
RE: Aktualnosti, vijesti, diy, tutoriali- fotograf

mislim da je to patka..negdje sam to već pročitao prije par mjeseci, to ti je kao da se spoje bmw i mercedes i počnu zajedno raditi automobile. mislim, da oni imaju svaki zasebno dovoljno profita i da tako nešto još ne planiraju.

 

evo za one koje zanima jedan članak o tome kako se rade objektivi http://www.cahayabox.net/2010/06/17/kako-se-rade-objektivi/

 

da ne dupliram post: jedna usporedbica canona 5dmk2 i nikona d700.

Poruka je uređivana zadnji put čet 8.7.2010 15:44 (robisierra92).
15 godina
neaktivan
offline
Aktualnosti, vijesti, DIY, tutoriali - fotografija

Problem kod objektiva je šta se staklo mora jako dugo 'uzgajati' pa tako kada oni počmu razvoj nove optike mi imamo aparate sa kavih 10-ak MP, a dok to sve sazrije budu već repko 30MP.

 

 

A da, Tokina 16-28 F2,8 šta sam gore spomnjao je u japanskim dućanima skoro 2x jeftinija od Nikkora 14-24 F2,8 ili Canona 16-35 F2,8 II. Najavljena cijena je bila 50% viša.

www.fotografiranje-vjencanja-split.com
Moj PC  
1 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
RE: Aktualnosti, vijesti, DIY, tutoriali - fotogra
eee da netko ide u japan uskoro... hehe
Svako kapitalističko divljanje mora biti kažnjeno.- Ulrike Meinhof
15 godina
neaktivan
offline
RE: Aktualnosti, vijesti, DIY, tutoriali - fotogra

ovo bi mogla biti dobra tema, samo da se uključi još ljudi. pa možda netko odleti do japana Namigiva

16 godina
moderator
offline
Aktualnosti, vijesti, DIY, tutoriali - fotografija

Tijela ionako zastare kroz godinu-dvije pa da nude i najviše kad izađu, ulaganje u objektive je way to go. S Canon fotićima nemam neka iskustva, probao sam kombinaciju 450D + Tamron 18-200, ali ergonomija xxxD modela mi je loša, grip mi ne sjeda.

Ali koliko čitam, Nikon ima superiornu ergonomiju, autofokus, metering (moj D80 ima loš meter, D90 kažu je puno bolji) i rad sa blicem.

Planiram si kupiti ono malo čudo, SB-400, zbog veće snage i mogućnosti bouncea.

Kome je suđeno da bude j@ban, njemu gaće same spadaju.
Poruka je uređivana zadnji put čet 8.7.2010 16:14 (DrNasty).
 
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Aktualnosti, vijesti, DIY, tutoriali - fotografija

D80 ili D90 sigurno nemaju superioran AF, tek od D300 pa na više to stoji. Za ergonomiju se većina korisnkia slaže kao i za blic. Metering kod tovga D80 je u osnovi isto kao kod D80 i uopće nije loš, dosta je predvidljiv šta je najbitnije.

 

Blic ajde barem na 600-icu.

www.fotografiranje-vjencanja-split.com
Poruka je uređivana zadnji put čet 8.7.2010 16:18 (Bara).
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
moderator
offline
RE: Aktualnosti, vijesti, DIY, tutoriali - fotogra

Nisam probao skuplje nikone, al kad mislim na superioran AF, onda mislim na onaj koji ugrađuju u poštene modele :D Entry level i mid modeli su zakinuti (entry nemaju ni AF motor).

D80 je većinom predvidljiv u smislu da obično treba -2/3 EV, ali nekad pogodi bez kompenzacije, nekad traži -1/3 EV, nije baš ujednačen. Navodno (kažem navodno jer nisam probao) D90 uvijek pogađa, kao i ostali noviji i skuplji modeli.

SB600 ima veću snagu ali mu prednosti u većini slučajeva ne dolaze do izražaja, sb400 radi isto (osim što ne može bouncati od plafon u vertikali, al tome se da doskočiti ogledalom :D), a sve to u manjem i lakšem pakiranju.

Kome je suđeno da bude j@ban, njemu gaće same spadaju.
Poruka je uređivana zadnji put čet 8.7.2010 16:44 (DrNasty).
15 godina
neaktivan
offline
RE: Aktualnosti, vijesti, DIY, tutoriali - fotogra

čuj, ja imam 450d s gripom i 40d s gripom, osjetna je razlika između njih dvojice i treba vremena da se čovjek navikne. s obzirom da imam dosta velike šake, bez gripa 450-ku ne mogu niti držati, ali to je sve po meni stvar neke navike. recimo, meni se osobo jako sviđa nikon d300, i lijepo "leži" u ruci. a one olympusove igračke iz serije 4XX ili 5XX.. s njima ne znam što bih hehe bojim se da ne pukne kada ga uzmem u ruke..

 

slažem se da je ulaganje u objektive "way to go" - s obizrom da tijela izbacuju svake godine kao na "pokretnoj traci" - a jedno od drugoga ne nudi baš toliku razlku koje bi opravdavale kupovinu novog tijela svake godine.

 

siguran sam da mi je jedna od boljih investicija bila kupovina 70-200 f2.8 canona - koliko sam ga platio (polovnog) toliko sam ga i prodao (nažalost).

15 godina
neaktivan
offline
RE: Aktualnosti, vijesti, DIY, tutoriali - fotogra
da, za 70-200 je uvijek pomama, njega se uvijek traži i uvijek ga se dobro proda... jako dobar objektiv...
Svako kapitalističko divljanje mora biti kažnjeno.- Ulrike Meinhof
16 godina
moderator
offline
RE: Aktualnosti, vijesti, DIY, tutoriali - fotogra
Bara kaže...

 

A da, Tokina 16-28 F2,8 šta sam gore spomnjao je u japanskim dućanima skoro 2x jeftinija od Nikkora 14-24 F2,8 ili Canona 16-35 F2,8 II. Najavljena cijena je bila 50% viša.

Al čovjek nahvali Nikkor 16-35mm f/4 VR. (ja čitam dosta njegovu stranicu, on fotka od APS-C formata, 35mm Canona i Nikona, preko srednjeg formata pa do 4x5" i stvarno mi se sviđa njegovo razmišljanje i podsjećanje da nije bitna oprema, već svjetlo i kompozicija).

 

This new 16-35mm is a huge step up from the 14-24mm because it's much smaller and lighter, has a much more useful zoom range, takes filters both for protection and for use with RealRaw, and is even a little sharper. There's no question that it's time to sell your 14-24mm and get this smaller, lighter and far more practical 16-35mm instead.

 

Najbolji FF wide angle objektiv?

Kome je suđeno da bude j@ban, njemu gaće same spadaju.
15 godina
neaktivan
offline
Aktualnosti, vijesti, DIY, tutoriali - fotografija

Haha, Ken(j) ga opet kenja. Da 16-36 oštriji od 14-24, majko mila što sve neću čuti, a o (bez)korisnosti VR-a na tako širkom kutu(na APS-C bi to bilo 10-24mm) neću ni pričati, osim naravno za snimanje videa pa mi se sve čini da će u idućoj generaciji DSLR-ova Nikon baciti karte na video.

 

Najbolji FF širokokutnik ikada je Nikkor 14-24 bez ikakve konkurencije.

www.fotografiranje-vjencanja-split.com
Poruka je uređivana zadnji put pet 9.7.2010 14:38 (Bara).
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
RE: Aktualnosti, vijesti, DIY, tutoriali - fotogra
nažalost nisam imao prilike raditi s nikonom/nikorrima ali mi se čini da zasluženo preuzimaju 1 poziciju u svijetu fotografije... doduše canon mi je s rasponom objektiva taman (naravno u vćini slučajeva ima sve što ima u nikorr)... ali na kraju se stvar svodi na kadar, svijetlo i sekunde koliko će se netko zadržati na tvojoj fotki, a ne na tijela i objektiv. ali dobro tijelo i dobra leća daju velike mogućnosti s druge strane...
Svako kapitalističko divljanje mora biti kažnjeno.- Ulrike Meinhof
16 godina
moderator
offline
RE: Aktualnosti, vijesti, DIY, tutoriali - fotogra

VR povuče do 2 stopa na 16mm, što je bolje nego f/2.8 (14-24) bez VR (što se tiče statičnih objekata, naravno), dosta je jeftiniji, lakši i prikladniji svakodnevnoj upotrebi.

Da bi prodao (kad bih imao) 14-24, ne vjerujem, ali kad bi sad kupovao, kupio bih ovo i 700$ spucao na putovanje (ili ako sam kratak za 700$) :D

Kome je suđeno da bude j@ban, njemu gaće same spadaju.
15 godina
neaktivan
offline
RE: Aktualnosti, vijesti, DIY, tutoriali - fotogra
DrNasty kaže...

VR povuče do 2 stopa na 16mm, što je bolje nego f/2.8 (14-24) bez VR (što se tiče statičnih objekata, naravno), dosta je jeftiniji, lakši i prikladniji svakodnevnoj upotrebi.

Da bi prodao (kad bih imao) 14-24, ne vjerujem, ali kad bi sad kupovao, kupio bih ovo i 700$ spucao na putovanje (ili ako sam kratak za 700$) :D

E baš to, što se tiče statičnoh objektata, na toj milimetreži samo za to taj VR igra i za ništa drugo. Meni najveći plus 16-35 je šta prima filtere pa je manja vjerojatnost od stradavanja prednjeg elementa, naravno ako imaš filter. Nije 16-35 loš objektiv al nije na razini 14-24

 

Meni zanimljiva vijest, Sigma 70-200 F2,8 OS se počima prodavat 23. 07. ali za Canon.Mršti se

Za razliku od dosadašnjih Sigmi ima lnešto lijepšu vanjštinu.

www.fotografiranje-vjencanja-split.com
Poruka je uređivana zadnji put pet 9.7.2010 15:50 (Bara).
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice