Povijest računala

poruka: 26
|
čitano: 8.962
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
16 godina
neaktivan
offline
Povijest računala

Ljudi odgovarajte samo istinu. Radim grafikon koji će pokazati koje su konfiguracije za igrice  bile od početka razvoja računala do danas , postepeno od godine izlaska igrice te koja je za nju bila potrevna konfiguracija ne spominji igricu (npr. koja je bila potrebna konfiguracija 1990 za igranje tadašnje igrice , 1991 koja je onda bila potrebna konfiguracija itd , ovo je samo primjer jer neznam toćnu godinu od izlaska prve igrice).Grafikon radim da izračunam zahtjeve za npr 10 godina .

Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
offline
RE: Povijest računala

Ambiciozan projekt Namigiva

Tu ćeš se susresti sa nekoliko problema. Prvi - nisu sve igre pojednine godine bile jednako zahtjevne (znači - gledaš li vrhunske igrače mašine ili srednu klasu ili pak neki low-end?). Drugi - moraš u sve uračunati inflaciju i staviti to u globalno - ekonomske okvire da bi dobio jasniju sliku projekcije koju radiš. Trece - igre kao takve egzistiraju još od davnih 70tih godina na računalima, pa će ti biti malo teže prikupljati podatke o cijenama iz te epohe. However, ako ipak uspiješ napraviti smislen grafikon, ajde ga molim te objavi na ovom forumu da ga malo pogledamo i mi ostali - moglo bi biti zabavno to vidjeti Smijeh


Intel Core2 Duo E8400 6MB, 4GB OCZ Gold 800Mhz, Gainward GF8800GTS 640MB, Gigabyte X38-DS4 Ultra Durable 2
16 godina
neaktivan
offline
Povijest računala

Evo moj doprinos:

ZX Spectrum i C64, sredina/kraj 80tih, nema te igrice koja na njima nije radila (C64 - 6502 procesor - 2Mhz ako se ne varam, ukupno 64kbyte ukupne memorije i najveci uzitak za igranje i programiranje).

 
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
RE: Povijest računala

Nema veze što nisu bile sve jednako zahtjevne .Gledam sve to (gledaš li vrhunske igrače mašine ili srednu klasu ili pak neki low-end )to jest radim tri grafikona. Što se tiće s ekonomijom nije problem sestra mi ide u ekonomiju 4 godina .Jedino kaj si rekao jest skupljanje podataka bit će problem.

16 godina
neaktivan
offline
RE: Povijest računala

imam sreće bug je odjavio nešto o igrama o 1991- 2006

16 godina
offline
RE: Povijest računala

Opet loš pristup, jer ćeš morati raditi 3 grafikona tek od negdje 1993. godine, pošto ranijih godina su igre radile na svemu podjednako (Amiga, C64, PC, Atari i sl.)

To sa sestrom je mrak stvar, ali kuži li se ona dovoljno u komparativne tokove inflatornih kretanja kroz zadnjih 20tak godina da bi mogla objektivno staviti stvari u perspektivu?

 


Intel Core2 Duo E8400 6MB, 4GB OCZ Gold 800Mhz, Gainward GF8800GTS 640MB, Gigabyte X38-DS4 Ultra Durable 2
16 godina
neaktivan
offline
RE: Povijest računala

pa kaj ne postoji internet za to

16 godina
neaktivan
offline
RE: Povijest računala

Mislim da nisi razumijo moje pitanje . Želim pomoću nekih podataka predvidjeti koja će biti potrebna konfiguracija za igranje igrica za 5 ili 10 godina . Time da vidim kojom je brzinom konfiguracija za igrice  rasla  do danas i kojom bi brzinom rasla do za 10 godina.

16 godina
neaktivan
offline
RE: Povijest računala

Ja priznajem nisam razumio pitanje.

Kakav model si postavio i koje varijable ćeš pratiti?

 

Da ne misliš kako sam zloban, nisam, stvarno me zanima ideja, ali nisam razumio.

 

Pozdrav

16 godina
neaktivan
offline
RE: Povijest računala

ubiti neznam ni sam kako ću satnati koja je bila potrebna konfiguracija 1990- tih i kako ću napraviti za budućnost. Sve budem polako radio i smisleno . na kraju budem vidio 2010 godine dali sam dobro predvidio zahtjeve igrica

16 godina
neaktivan
offline
RE: Povijest računala

vidim pametan si mogao bi mi malo reći o varijablama i tim sranjima koje trebam

16 godina
offline
RE: Povijest računala

Predvidjanje za high-end i ne bi trebao biti neki problem, jer high-end igre koriste najbrze trenutno dostupno racunalo Cool. Brzinu racunala mozes lako predvidit Mooreovim zakonom (s tim da se u narednim godinama nece povecavat GHz-ovi nego broj jezgri), jedini je problem kod memorije. Ocito da je ovih godina doslo malo do stagnacije zbog 32bita, ali kad 64 bitni OS-ovi zazive, to ce opet krenut.

 

 

16 godina
neaktivan
offline
RE: Povijest računala
WItcher kaže...

vidim pametan si mogao bi mi malo reći o varijablama i tim sranjima koje trebam

Očito ne dovoljno jer te i dalje ne razumijem.

Evo pokušavam: zanima te kakav je tko imao komp i što se igrao 1990? Pa 1991. i tako redom do danas?

Ne mogu se svega toga sjetiti. Koliko bi trebalo prostora da sve to zapišem?

 

Pozdrav

16 godina
neaktivan
offline
RE: Povijest računala

Želim znaki kakva je bila neka bude  srednja konfiguracija kompa da bi u ono vrijeme mogao igrati tadašnje in igrice.1990 koja je potrebna konbfiguracija za tadašnje in igre , 1991 za tadašnje in  igre , 1992 za tadašnje in igre i tako dalje

16 godina
neaktivan
offline
RE: Povijest računala

Pogledaj ovaj neistiniti primjer . Ovo sa 2010 godinom sam samo bezveze napisao to bi trebao predvidjeti . Vjerojatno  je teško predvidjeti to .

16 godina
neaktivan
offline
RE: Povijest računala

kako da stavim taj primjer u exelu na bug forum

12 godina
neaktivan
offline
RE: Povijest računala

Godina                                          Događaj
1617 do 1944                                Mehaničko doba
Doba prvih praktično uporabivih strojeva za računanje koji su uglavnom bili mehanički ili elektromehanički.
 
1945 do 1974                                Velika računala
Doba velikih i skupih elektroničkih računala koje su mogle kupvati i rabiti samo najveće tvtke.


1975 do 1989                                Osobna računala
Doba, pojave, razvoja i široke uporabe osobnih računala koja su postala dovoljno jeftina da ih može skoro svatko nabaviti. 

 
1990 do 2004                                Doba interneta
Doba pojave i rasprostranjene uporabe interneta bez koga je suvremeni život nezamisliv.

11 godina
protjeran
offline
RE: Povijest računala
ATIRade kaže...

Godina                                                                                  Događaj
1617 do 1944                                                                Mehaničko doba
Doba prvih praktično uporabivih strojeva za računanje koji su uglavnom bili mehanički ili elektromehanički.
 
1945 do 1974                                                              Velika računala
Doba velikih i skupih elektroničkih računala koje su mogle kupvati i rabiti samo najveće tvtke.


1975 do 1989                                                              Osobna računala
Doba, pojave, razvoja i široke uporabe osobnih računala koja su postala dovoljno jeftina da ih može skoro svatko nabaviti.

 
1990 do 2004                                                              Doba interneta
Doba pojave i rasprostranjene uporabe interneta bez koga je suvremeni život nezamisliv.

  Njemu to ne treba,nego želi znati ''System requirements'' za igre koje nas čekaju za 5-10 godina!

12 godina
offline
Povijest računala

Moraš u obzir uzeti i konzole, koje dosta koče napredak igrica za PC, što se tiče grafike, a samim tim i hardverskih zahtjeva.

Moj PC  
0 0 hvala 0
11 godina
protjeran
offline
Re: Povijest računala

Pitaj redakciju buga, oni igraju igrice : )))))))))))))))))))))

14 godina
neaktivan
offline
Povijest računala

Ne znam za vas, ali imam 8800 gts koja fura sve danas na medium uz neke iznimke, a grafa stara 5 god......

 

Danas ne vidim potrebu za nešto iznad 4890, to je moje osobno mišljenje o stagnaciji, tj. iskoristivosti hardwera. Uz neke izuzetke, naravno.[B3, i... nemogu se sjetiti dalje... C2? nisam igro high-res]

 
0 0 hvala 0
12 godina
offline
Povijest računala

Mislim da nema smisla usporedjivati toliko unazad. Dovoljno je otici u vrijeme 386 (ne racunati unikate poput (c)amige, atarija, applea)

 

Pa onda kasnije neki pocetak gdje su windowsi u igri, dok jos nije bilo "direktnog iksa", ruznoci tih igara na pc'u pa pojava dx'a itd.

ja
 
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Povijest računala

Tema iz 2008.

Nothing lasts forever
Moj PC  
1 0 hvala 0
12 godina
protjeran
offline
RE: Povijest računala
WItcher kaže...

ubiti neznam ni sam kako ću satnati koja je bila potrebna konfiguracija 1990- tih i kako ću napraviti za budućnost. Sve budem polako radio i smisleno . na kraju budem vidio 2010 godine dali sam dobro predvidio zahtjeve igrica

Devedesete su trajale čitavih deset godina i računala iz 1999. godine su bila neusporedivo jača od kanti na kojima smo se igrali 1991. Recimo, '91. sam imal 386-icu, zapravo je AMD proc bio, koja je radila na 20MHz, a klikom na gumb TURBO je letila na 40. Imala je superkul Sounblaster karticu i tada moćan 4x cd-rom - sve od Creative Labsa. Na njoj se igralo Panzer General, Civilization, Prince of Persia, Doom.

12 godina
protjeran
offline
RE: Povijest računala
Langsdorff kaže...
WItcher kaže...

ubiti neznam ni sam kako ću satnati koja je bila potrebna konfiguracija 1990- tih i kako ću napraviti za budućnost. Sve budem polako radio i smisleno . na kraju budem vidio 2010 godine dali sam dobro predvidio zahtjeve igrica

Devedesete su trajale čitavih deset godina i računala iz 1999. godine su bila neusporedivo jača od kanti na kojima smo se igrali 1991. Recimo, '91. sam imal 386-icu, zapravo je AMD proc bio, koja je radila na 20MHz, a klikom na gumb TURBO je letila na 40. Imala je superkul Sounblaster karticu i tada moćan 4x cd-rom - sve od Creative Labsa. Na njoj se igralo Panzer General, Civilization, Prince of Persia, Doom.

to nije bilo 1991. !!! multimedija na PC je došla tek sredinom 90tih, 1995-96god.  početak 90tih je bio na disketi...

Poruka je uređivana zadnji put pon 7.5.2012 21:51 (alfie).
12 godina
protjeran
offline
Povijest računala

Ne znam baš; '96.-e sam maturiral, a brijem da sam tad već imal Pentium MMX proc i Matrox Millenium II grafu.

TD za ne kuženje sarkazma i ironije.
 
0 0 hvala 0
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice