Problemi na monitoru/gpu/racunalu

poruka: 14
|
čitano: 5.808
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
6 godina
offline
Problemi na monitoru/gpu/racunalu

Lijep pozdrav, unazad kojih mjesec dana počeli su mi se javljat problemi na monitoru računala, monitor bi se nasumično ugasio na sekundu i zatim opet upalio. Ovo se događa kod idle računala samo kad su spojeni 2 (ili više) monitora. Kod igranja igrica (sa 1 monitorom), nakon nekog vremena pocnu se javljati na trenutak kratke horizontalne crtice, na nasumicnim mjestima na monitoru, te se ponekad ugasi na sekundu isto kao i kad je spojeno više monitora. Zanimljivo je da se ovo ne dešava kod furmarka i 3DMark-a a desava se kod igranja igrica/idle-a. Razmisljam da je moguce da bi i maticna otisla jer je ryzen 9 na b350m (doduse cca 2 godine ga je guralo) :)))

 

Stvari koje su isprobane:

  • razliciti monitori (4 razlicita monitora u svim mogucim kombinacijama)
  • razliciti kablovi (dvi-d, hdmi, dp), na razlicitim portovima od graficke kartice
  • 2 razlicite graficke kartice (problem je isti)
  • clean install windowsa
  • Ram stickovi (samo jedan, oba i u razlicitim socketima)
  • Razliciti kablovi od napajanja

 

Nazalost drugih komponenti nemam da testiram, ima li ko kavu ideju sto bi moglo biti ili da zagrizem metak i odnesem u neki servis da mi pogledaju?

 

Konfiguracija:

  • CoolerMaster V850
  • Ryzen 9 3950X
  • GTX 1070
  • 2x8gb ram
  • MSI B350M gaming pro
 
0 0 hvala 0
9 godina
offline
Re: Problemi na monitoru/gpu/racunalu
Ohanzee1911 kaže...

Lijep pozdrav, unazad kojih mjesec dana počeli su mi se javljat problemi na monitoru računala, monitor bi se nasumično ugasio na sekundu i zatim opet upalio. Ovo se događa kod idle računala samo kad su spojeni 2 (ili više) monitora. Kod igranja igrica (sa 1 monitorom), nakon nekog vremena pocnu se javljati na trenutak kratke horizontalne crtice, na nasumicnim mjestima na monitoru, te se ponekad ugasi na sekundu isto kao i kad je spojeno više monitora. Zanimljivo je da se ovo ne dešava kod furmarka i 3DMark-a a desava se kod igranja igrica/idle-a. Razmisljam da je moguce da bi i maticna otisla jer je ryzen 9 na b350m (doduse cca 2 godine ga je guralo) :)))

 

Stvari koje su isprobane:

  • razliciti monitori (4 razlicita monitora u svim mogucim kombinacijama)
  • razliciti kablovi (dvi-d, hdmi, dp), na razlicitim portovima od graficke kartice
  • 2 razlicite graficke kartice (problem je isti)
  • clean install windowsa
  • Ram stickovi (samo jedan, oba i u razlicitim socketima)
  • Razliciti kablovi od napajanja

 

Nazalost drugih komponenti nemam da testiram, ima li ko kavu ideju sto bi moglo biti ili da zagrizem metak i odnesem u neki servis da mi pogledaju?

 

Konfiguracija:

  • CoolerMaster V850
  • Ryzen 9 3950X
  • GTX 1070
  • 2x8gb ram
  • MSI B350M gaming pro

 Prije da je maticna ploca ali  ni procesor nije iskljucen posto su PCIE lejnovi na njemu

“Computers make excellent and efficient servants, but I have no wish to serve under them.”
14 godina
online
Problemi na monitoru/gpu/racunalu

Pokvareni procesori prakticki spadaju u kategoriju urbanog mita ali nema tu 100% 

Jesi probao flashat bios maticne ploce sa resetom cmos to default? Mozda je bios corrupted...

 

 
1 0 hvala 1
4 godine
neaktivan
offline
Problemi na monitoru/gpu/racunalu

Pozdrav svima,

 

Već dulje vremena imam problem sa računalom koje je kupljeno prije 3 i pol godine, a radi se o tome da skroz nasumično, nekad samo jedanput, nekad više puta, monitor se ugasi sam od sebe sa porukom "No video input", "Enter standby mode".

 

Nekad se to dogodi kod učitavanja Windowsa, nekad kod login screena, nekad kad radim bilo šta u Windowsima se kompletno računalo "smrzne" i onda slijedi poruka na monitoru i nestanak signala na istome.

 

Ono što sam još primjetio kada nestane slika na monitoru da se ventilatori na grafičkoj počnu vrtjeti, iako grafička nije opterećena.

 

Popis "rješenja" koje sam isprobao ali nisu pomogla su:

 

  • Reinstalacija operativnog sustava i instalacija najnovijih drivera - nema rezultata iako je napravljeno nekoliko puta
  • Zamjena HDMI kabela koji povezuju grafičku na računalu i monitor - nije pomoglo
  • Povezivanje grafičke i monitora preko DisplayPorta - ista situacija
  • Kupnja novog monitora - ista stvar se događa i na drugim monitorima

 

Monitor je PHILIPS 272E1GAJ, 27", VA, FHD 1920x1080px, 1ms, 144Hz, HDMI, DP, a računalo je složeno od niže navedenih komponenti.

 

AMD CPU Desktop Ryzen 5 6C/12T 1600 (3.2/3.6GHz Boost,19MB,65W,AM4) box, with Wraith Stealth cooler

Matična GIGABYTE B350M GA-AB350M-DS3H (S.AM4, 4xDDR4, RAID) mATX
Crucial 16GB Kit ( 2x8GB ) DDR4 3000 MT/s (PC4-24000) CL15 RED

XFX Radeon RX 570 8GB, XXX Ed 1286M D5 3xDP HDMI

GIGABYTE SSD 240GB, 2.5, SATA III, 500MBs/420MBs, Retail
Tvrdi Disk WD Blue 1TB 7200

GIGABYTE B700H Power Supply 700W, Modular, 80+ Bronze, Japanese capacitors, 120mm smart control fan, EU plug

 

Pa evo ako imate neki prijedlog rješenja, bio bih vrlo zahvalan.

Antonio
Poruka je uređivana zadnji put pon 30.10.2023 20:33 (Antonio1987).
 
0 0 hvala 0
9 mjeseci
offline
Problemi na monitoru/gpu/racunalu

Meni djeluje da je problem s grafičkom. Za početak bi uključio hardware monitor i pratio stanje grafičke (temperature, opterećenje, ventilatore) kad se desi to što si spomenuo. Uz to možeš pratiti i "performance" u win task manageru za GPU. Javi rezultate.

 
0 0 hvala 0
3 godine
offline
Re: Problemi na monitoru/gpu/racunalu
millennial kaže...

Meni djeluje da je problem s grafičkom. Za početak bi uključio hardware monitor i pratio stanje grafičke (temperature, opterećenje, ventilatore) kad se desi to što si spomenuo. Uz to možeš pratiti i "performance" u win task manageru za GPU. Javi rezultate.

 Ne čitaš? 2 je izmijenio i dalje isti problem
Druze rijesi se sto prije tog AMD-a

4 godine
neaktivan
offline
Re: Problemi na monitoru/gpu/racunalu

Hvala na brzom odgovoru.

 

Zaboravio sam napomenuti da većinu vremena imam otvoren CPUID HWMonitor, temperature grafičke u idle-u su 43-47 stupnjeva, pod nekim manjim opterećenjem naravno su više, ništa pretjerano.

 

Ventilatori su po defaultu na 0 rpm, a tek kad temperatura grafičke ide preko 60, onda se ventilatori krenu vrtit, brzina vrtnje ventilatora naravno ovisi o temperaturi.

 

S obzirom da većinom ne radim ništa pretjerano zahtjevno na računalu, ovaj problem zna biti užasno frustrirajuć.

 

Tu i tamo znam odvrtit koju igru gdje se navedni problem uopće ne javlja. Primjetio sam da pod opterećenjem grafička normalno funkcionira.

 

Ponekad tjedan dana radi sve radi normalno, nekad u jednom satu se 10 puta pojavi taj problem.

Antonio
2 godine
offline
Problemi na monitoru/gpu/racunalu

Ja sam imao slicni problem. Prestekao sam DP kabel, konektor koji ide u monitor sam ustekao u grafu i obrnuto. Takoder sam ustekao reciver od misa na prednji panel kucista da bude sto dalje od maticne i problem rijesen. Jedno od toga je upalilio.

 

Nije lose kupiti Vesa certificirani kabel jer oni koji dolaze s monitorom su upitne kvalitete. Pogotovo ako imas 2k, 4k monitor sa visokom stopom osvjezavanja.

Poruka je uređivana zadnji put pon 30.10.2023 21:04 (El Torro).
 
0 0 hvala 1
9 mjeseci
offline
Re: Problemi na monitoru/gpu/racunalu
Boris grozni kaže...
millennial kaže...

Meni djeluje da je problem s grafičkom. Za početak bi uključio hardware monitor i pratio stanje grafičke (temperature, opterećenje, ventilatore) kad se desi to što si spomenuo. Uz to možeš pratiti i "performance" u win task manageru za GPU. Javi rezultate.

 Ne čitaš? 2 je izmijenio i dalje isti problem
Druze rijesi se sto prije tog AMD-a

 ma čitam, ali nisam njemu odgovorio nego na ovaj post iznad moga, Antonio... 

4 godine
neaktivan
offline
Re: Problemi na monitoru/gpu/racunalu

Hvala na informacijama.

 

Sad sam kompletno stavio nove Windowse, ažurirao sve drivere od matične i grafičke. Također sam povezao grafičku i monitor preko DP kabela (koji je došao uz monitor) umjesto HDMI-a.

 

Možda HDMI izlaz na grafičkoj stvara probleme, samo je jedan HDMI, a tri DP izlaza na grafičkoj. 

 

Ovaj dio gdje si spomenuo receiver od miša, problem koji sam opisao javljao se kad su periferni uređaji spojeni i žicom i preko receivera.

 

Ono što nisam napomenuo da cijelo vrijeme imam spojen na stražnjem djelu računala mrežni adapter D-LINK DWA-137, ali čisto sumnjam da on stvara navedeni problem.

 

Uglavnom pratit ću malo kako se sad računalo ponaša, pa javim.

 

Thx još jednom.

 

Antonio
Poruka je uređivana zadnji put sri 1.11.2023 12:25 (Antonio1987).
4 godine
neaktivan
offline
Problemi na monitoru/gpu/racunalu

Pozdrav svima još jednom,

 

Evo čisto da javim nakon dugog vremena, problem se i dalje javlja.

 

Baš prije pisanja ovog posta računalo se smrznulo i javila se poruka na monitoru "Enter standby mode". Unazad malo više od dva tjedna javilo se možda svaki treći-četvrti dan, što je ipak u manjoj mjeri nego prije.

 

Još sam primjetio da se to javlja većinom kad se računalo upali, u roku 10-ak minuta ili kod login screen-a. Temperature su u granicama normale, nemam ništa na računalu što bi ga opteretilo odmah kod učitavanja OS-a.

 

Da možda napajanje ne stvara probleme?

 

Unaprijed se zahvaljujem na pomoći.

Antonio
 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Problemi na monitoru/gpu/racunalu
Antonio1987 kaže...

Pozdrav svima još jednom,

 

Evo čisto da javim nakon dugog vremena, problem se i dalje javlja.

 

Baš prije pisanja ovog posta računalo se smrznulo i javila se poruka na monitoru "Enter standby mode". Unazad malo više od dva tjedna javilo se možda svaki treći-četvrti dan, što je ipak u manjoj mjeri nego prije.

 

Još sam primjetio da se to javlja većinom kad se računalo upali, u roku 10-ak minuta ili kod login screen-a. Temperature su u granicama normale, nemam ništa na računalu što bi ga opteretilo odmah kod učitavanja OS-a.

 

Da možda napajanje ne stvara probleme?

 

Unaprijed se zahvaljujem na pomoći.

 

Probaj spustiti frekvenciju RAM-a sa 3000 MHz na 2933 MHz, ostavi XMP (D.O.C.P.) profil upaljen,

samo ručno spusti takt na 2933 MHz pa onda vidi kako će se stroj ponašati.

 

Vjerovatno je memory controler na tom R5 1600 malo lošiji pa ga zeza taj takt memorije.

 

Meni je na staroj konfi (R5 2600 + Asus TUF B450 PRO Gaming + Patriot Viper 2x8 GB 3200 MHz DDR4)

bio taj problem sa random freezanjem systema i što god sam pokušavao, nije dalo rezultata osim kad sam spustio takt RAM-a na 2933 MHz.

 

 

Tako da, vrijedi pokušati iako nije nikakva garancija da će to otkloniti problem s računalom.

Tigar Krezumica
4 godine
neaktivan
offline
Re: Problemi na monitoru/gpu/racunalu

Pozdrav,

 

Thx na informaciji. Sad sam u BIOS-u spustio RAM na frekvenciju koju si predložio pa javim kakva je situacija krajem tjedna.

 

 

Antonio
4 godine
neaktivan
offline
Problemi na monitoru/gpu/racunalu

Pozdrav svima,

 

Evo čisto da se javim s povratnim informacijama i zahvalim svima koji su pridonijeli svojim prijedlozima za otklanjanje rješenja koji sam imao s računalom.

 

Iako se i nakon spuštanja frekvencije RAM-a tu i tamo problem znao dogoditi još koji možda dva-tri puta u dva tjedna, situacija je puno bolja nego što je prije bila i konačno se sad može normalno raditi na računalu.

 

Evo u zadnja četiri dana, problem se nijedanput nije pojavio.

 

Thx još jednom svima na pomoći.

Antonio
 
1 0 hvala 0
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice