Jako spor rad računala

poruka: 16
|
čitano: 4.919
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
10 godina
neaktivan
offline
Jako spor rad računala

Pozdrav,

Imam problema sa kompom i neznam kako da ga riješim, naime jako sporo mi otvara sve datoteke i programe i internet stranice, kad na netu otvorim novu karticu treba joj 30-50sec da otvori, za programe isto tako, s tim da kad jednom otvori sve radi savsreno.
Virusa nema, windows je novi, licencirani, defragmentaciju sam napravio ali i dalje ista stvar.
Komp je savršeno radio prije nove instalacije windowsa a isti win je bio i prije na kompu i znam da sam ga instaliro dobro...
Gdje bi mogao bit problem?

 

Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Re: Jako spor rad računala

Ajde prvo popuni rubriku "Moj PC" da vidimo o kakvom se računalu radi.

pero_HR
16 godina
offline
Moj PC  
0 0 hvala 0
10 godina
neaktivan
offline
Jako spor rad računala

AMD 64X2 dual core 4800+ 2,52GHz
6 GB DDR 2
ATI Radeon X1550

A ovi programi ne nalaze nijednu grešku u hardovima

Poruka je uređivana zadnji put uto 16.7.2013 22:32 (Apostol).
Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
odjavljen
offline
Jako spor rad računala

Da li imaš instalirane sve drivere? Pogledaj u taskmanageru što ti sve radi i da li ti koji process troši puno procesora/memorije/hard-diska. Da li imaš instalirani antivirusni program, ako da koji i da li imaš na njemu upaljenu RealTime zaštitu i postavljenu Heuristic-u na naprednu provjeru datoteka.

 
0 0 hvala 0
10 godina
neaktivan
offline
Jako spor rad računala

sve instalirano, AVG pro ne nalazi ništa, pokazuje sve ok, sve namješteno kako treba
Uglavnom u sistemu je sve ok, bar ja nisam naso nijednu gresku ali ovo je sve sporije i sporije

a na servis mi smjesno da ga nosim jer dosad vec 15 god odkad koristim komp sve sam si sam sređivao i popravljao ali ovo neznam i nemogu

a jel moguce da je ovo problem: http://www.bug.hr/forum/topic/graficke-kartice/problem-grafickom-slika-puna-crtica/189926.aspx

posto jos nisam sredio tu grafu

Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Jako spor rad računala

Pozdrav o/

 

Da ne otvaram novu temu, pišem ovdje.

 

Već dugi niz godina ljudima pomažem oko instalacije sistema, software-a, pomažem im u izboru konfiguracije,... Ali postoji problem sličan prvom postu koji se ponavljao na više računala. Većinom je bio problem sa HDD-om ali ne i ovaj put.

 

Konfiguracija je Athlon 3000+ (s939, 1,8 Ghz), 1,25 Gb RAM (DDR 400), AsRock 939S56-M, 80 Gb Hdd, nvidia 630 (2 Gb VRAM) i 400W napajanje. Grafika poprilično odudara od sistema, ali to je zato što se kolegi pokvarila prethodna grafička (GF6600GT), pa sam mu rekao da ne kupuje ništa preko 500 kn - nije me poslušao.

 

Kad sam postavio sistem (Win XP x86 s kojim je ova konfiguracija letila prethodno), bez drivera za grafiku (320.49 WHQL), sistem leti: sve se brzo otvara, učitavanje je brzo,...Ali kad stavim dotične drivere, sistem se jaaaako uspori: treba mu oko 2 min. da podigne sistem, win explorer otvara oko 30ak sekundi,...užas. Zauzeće procesora je konstantno iznad 80%. Ovo su problemi bez instaliranog dodatnog software-a(antivirus, fw, firefox,...). Drivere sam skinuo na svom kompu i skenirao USB i drivere sa NOD32 i MBAM i nisu ništa našli.

 

Problem sam suzio na HDD, napajanje ili matičnu:

- HDD: HDtune ne nalazi niti jedan bad sector ali "reallocated sector count" je preko 100 i javlja mi da to nije uredu

- memtest ne prijavljuje nikakve greške; billa je jedna loša pločica memorije u utoru za memoriju koji nije valjao(lol) - pločica uklonjena, utor se ne koristi

- nisam siguran da je napajanje adekvatno, jer je konfiguracija starija, ali nova grafika ne traži dodatno napajanje;

 

Ako mi netko može pomoći, bio bih mu zahvalan, samo nek mi pokaže koja komponenta nevalja - odmah mijenjam.

 

P.S.: sry na podužem postu ali pokušavao sam što preciznije definirati problem

 

EDIT: radi se o Win XP Pro SP3 x86 i SATA HDD

 

Grow old or die trying
Poruka je uređivana zadnji put čet 25.7.2013 11:20 (ne0n).
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Jako spor rad računala

Ne valja jedna ključna komponente - Windowsi. Stavi Win7 ili 8 i preporodit će se komp.

 

I još nešto - zamijeni podatkovni kabel diska da broj onih problema prestane rasti.

 

Pri reinstalaciji Windowsa obriši sve particije, nanovo particioniraj i potpuno formatiraj. Malo da se disk osvježi.

 

Naravno, reinstall windowsa nakon zamjene kabela.

Twitter: @191x7
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Re: Jako spor rad računala
191x7 kaže...

Ne valja jedna ključna komponente - Windowsi. Stavi Win7 ili 8 i preporodit će se komp.

 

I još nešto - zamijeni podatkovni kabel diska da broj onih problema prestane rasti.

 

Pri reinstalaciji Windowsa obriši sve particije, nanovo particioniraj i potpuno formatiraj. Malo da se disk osvježi.

 

Naravno, reinstall windowsa nakon zamjene kabela.

Jel to odgovor na Apostolov ili moj problem?

Ako je za moj, onda moram reći da sam kompletno formatirao i reparticionirao disk,  probao sam sa Xubuntu liveCD Linuxom, ali nikako da ga učita :( Probao sam i mijenjati kanale  SATA HDD-a na matičnoj.

Probat ću promijenit kabel da vidim hoće li se išta promijeniti.

Grow old or die trying
16 godina
offline
Re: Jako spor rad računala
ne0n kaže...

Jel to odgovor na Apostolov ili moj problem?

 

Da, odnosilo se na tvoj, postao sma direktno ispod tvog pa nisma imao potrebu za citiranjem.

 

Što kaže Hard Disk Sentinel?

Twitter: @191x7
Poruka je uređivana zadnji put čet 25.7.2013 11:29 (191x7).
15 godina
neaktivan
offline
Jako spor rad računala

Nisam još testirao sa Sentinelom, već samo sa HDtune. S.M.A.R.T. Sam uključio tek nedavno, kad sam ulazio po prvi put u bios od matične, tako da ne znam da li je išta bilježio prije nego što je bio uključen.

Grow old or die trying
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Jako spor rad računala
ne0n kaže...

Nisam još testirao sa Sentinelom, već samo sa HDtune. S.M.A.R.T. Sam uključio tek nedavno, kad sam ulazio po prvi put u bios od matične, tako da ne znam da li je išta bilježio prije nego što je bio uključen.

Smart ti bilježi podatke u disku, u biosu samo pališ/gasiš mogućnost da OS očita te podatke. Dakle nemaveze kada si upalio, Smart bilježi od prvog pokretanja diska.

 

Provjeri s Sentinelom.

 

 

Twitter: @191x7
15 godina
neaktivan
offline
Jako spor rad računala

Trenutno kolega koji je vlasnik računala nije kotkuće da mogu testirati. Probat ću danas popodne ili navečer.

Grow old or die trying
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Jako spor rad računala

Kolega je ipak odlučio kupiti novo računalo jer mu je ovo već dotrajalo. U međuvremenu sam saznao da je imao problema sa matičnom i da je već mijenjao memoriju ranije. Hvala za pomoć o/

Grow old or die trying
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Jako spor rad računala

Zanimalo me što ne valja sa konfiguracijom pa sam posudio od kolege njegov HDD i skenirao sa sentinelom. Ovo su rezultati, isti kao kod HDTune-a:

 

Overview Overview
S.M.A.R.T. S.M.A.R.T.
Grow old or die trying
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Jako spor rad računala
ne0n kaže...

Zanimalo me što ne valja sa konfiguracijom pa sam posudio od kolege njegov HDD i skenirao sa sentinelom. Ovo su rezultati, isti kao kod HDTune-a:

 

1 Bad sektor relociran. Ništa strašno.

Za svaki slučaj preporučam proći disk Checkdiskom (chkdsk) i nećime tipa HDD Regenerator.

Twitter: @191x7
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice