[Repair] Sapphire 4870HD 512Mb

poruka: 5
|
čitano: 3.525
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
14 godina
protjeran
offline
[Repair] Sapphire 4870HD 512Mb

Danas mi je stigla Ivsina grafika.

Ovaj Ivsa:

http://www.bug.hr/forum/user/ivsa/14948.aspx

 

Grafika ima jedan element "skuren" (sad ne znam dali je to od "pečenja" ili od nečeg trećeg,

uglavnom nije ni bitno).

 

Sam element je 135N03L ispravljački tranzistor:

http://www.infineon.com/dgdl/IPF135N03LG.pdf?folderId=db3a304412b407950112b408e8c90004&fileId=db3a304412b407950112b427bd573cb6

 

Tu je i taj problem. Nestandardan je, nemam ga, tako da sam morao naći najsličniji mogući.

 

Moj ima max struju od 35A, dok je njegov baždaren na max 30A,

dakle to nije problem, nego je problem radni napon.

 

Moj ima radni napon od 30V, dok je moj na radnom naponu od 21V,

što je gotovo 32%, a to je prevelika razlika.

 

No nema veze, prelemio sam, i zaključio da to ne radi (za sada, još trebam probati sa drugim tranzistorima).

 

Također ovim povodom molim neku dobru dušu da mi donira dotični tranzistor:

135N03L

Pakiranje: PG-TO252-3-11

(dakle da je gate vod dio samog kućišta tranzistora)

 

Evo slike prije lemljenja:

http://img108.imagevenue.com/img.php?image=87982_28102010675_122_481lo.jpg

Poslije lemljenja vrućim zrakom:

http://img282.imagevenue.com/img.php?image=88028_28102010676_122_358lo.jpg

 

Uglavnom, PC radi, dok se vent na GPU-u vrti na 100% i automatski se slika prebacuje na integrirku,

te sam sustav ne prepoznaje grafiku...

 

Slijedećih dana očekujem da mi netko od vas ili pokloni jedan tranzistor,

ili ću možda i sam naći...

 

Sve je to prijateljska svrhe, nemam nikakve zarade popravio grafiku ili ne... 

Gigabyte Superman, ASRock Kryptonite http://www.mein-pc.eu/Profil/Don-Kihoty-/14184
Moj PC  
3 0 hvala 1
15 godina
neaktivan
offline
[Repair] Sapphire 4870HD 512Mb

Wow, ima jos ljudi koji se vole igrat ko ja  :))

 

Ok, idemo od pocetka... Prvo bi bilo dobro znat tocno kak se to desilo - pregrijavanje, slucajno dotaknuto s necim metalnim, pokvareno napajanje itd...

Drugo, onaj MOSFET koji si stavil bi trebala bit dobra zamjena - radni napon nije toliko bitan jer rade na niskim naponima pa je 21V i vise nego dovoljno, pinove si valjda provjeraval da odgovaraju...

 

Za pocetak bi mozda trebal izmjerit napon prije jezgre - izmedju izlazne zavojnice (mozes i na kondenzatoru) i GND-a (za HD4870 napon bi trebal bit oko 1.2V). Ako ima napona a grafa ne radi vjerojatno je krepal GPU, a ako nema napona moguce da ili nije dobar ovaj MOSFET kaj si stavil ili je mozda i PWM kontroler crknul... Ima dosta revizija te grafe, pa daj okini i sliku s druge strane ako mozes da bacim oko...

 

Ali po mojem misljenju i iskustvu ovu grafu vjerojatno neces moc spasit...

My life has no purpose, no direction, no aim, no meaning, and yet I'm happy. I can't figure it out. What am I doing right?????
Moj PC  
1 0 hvala 1
14 godina
offline
[Repair] Sapphire 4870HD 512Mb

Evo da se i vlasnik konačno javi, grafička je bila pogonjena napajanjem Mod Com Fell II 500 W (ekvivalent MS) dakle, šrotex napajanje, i tako je radila dosta dugo vremena, oko godinu dana, i odjednom se počela rušit u nekim igrama koji su grafički zahtjevnije, ili bench-evi, odnosno pri zatjevnijem radu, (PES 2009 mi je radio bez problema, mogo sam igrat cjeli dan, ali recimo u Saboteur-u, ili GTA IV, Prototype mi se rušila, i to ne odmah, radi 5-10 minuta i onda restart), i ja sam ju nastavio tako mučit, no uskoro je počela preskakat boot, odnosno, nekad je boot-ala, nekad ne, i tada sam ju izvadio iz komp, nažalost, nisam imao matičnu sa integriranom grafikom pa nisam mogao ništa probavat!?
Uskoro sam skupio nešto novaca i uzeo Corsair VX550, i kad sam spojio grafu na njega, dešavala se ista stvar, grafa je nekad boot-ala, nekad ne, a kad bi boot-ala, u PES-u mi je radila OK, i komp je radio, mogao sam surfati i gledati filmove bez problema, ali u zahtjevnijim aplikacijama, odmah se sruši sustav, i ja sam ju još par tjedana tak mučio, i onda je prestala boot-at skroz, komp doslvno vergla, pokušava se upalit ali ne ide, i stalno se resetira, i ništa od boot-a, nakon toga sam rastavio grafičku i ustanovio da je taj tranzistor pregorio, sve ostalo mi se čini uredu!?
Nakon što je Don Kihoty učio moj problem, dobrovoljno se javio da ju proba popravit (svaka čast, i sve pohvale), grafa je poslana prije par dana, no javio je da ju nije uspio popravit, odnosno da je otvorio temu u kojoj mogu vidit u kojem je stanju "operacija", ja se nadam da će uspjet nešto napravit od nje, iako se nakon početnog "krpanja" čini da je grafa otišla u vječna lovišta!?
PŠ: Još jednom sve pohvale za dotičnog forumaša!?

Google je pametan samo onoliko koliko je pametan i onaj koji ga koristi!?
Moj PC  
1 0 hvala 0
13 godina
neaktivan
offline
[Repair] Sapphire 4870HD 512Mb

Meni se kad igram zahtjevnije igre minimalizira igra i pojavi mi se  poruka sa erorom

 

vpu recover has reset your graphic accelerator as if was no longer responding to graphics driver commands...i jos nesto bla bla

send eror report dont send. Zanima me dali je to isto zbog preslabog napajanja?

Poruka je uređivana zadnji put ned 31.10.2010 19:36 (tomYYYYYY).
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
offline
RE: [Repair] Sapphire 4870HD 512Mb
Ivsa kaže...

E i odjednom se počela rušit u nekim igrama koji su grafički zahtjevnije, ili bench-evi, odnosno pri zatjevnijem radu, (PES 2009 mi je radio bez problema, mogo sam igrat cjeli dan, ali recimo u Saboteur-u, ili GTA IV, Prototype mi se rušila, i to ne odmah, radi 5-10 minuta i onda restart), i ja sam ju nastavio tako mučit, no uskoro je počela preskakat boot, odnosno, nekad je boot-ala, nekad ne, i
Uskoro sam skupio nešto novaca i uzeo Corsair VX550, i kad sam spojio grafu na njega, dešavala se ista stvar, grafa je nekad boot-ala, nekad ne, a kad bi boot-ala u zahtjevnijim aplikacijama, odmah se sruši sustav, i ja sam ju još par tjedana tak mučio, i onda je prestala boot-at skroz, komp doslvno vergla, pokušava se upalit ali ne ide, i stalno se resetira, i ništa od boot-a, nakon toga sam rastavio grafičku i ustanovio da je taj tranzistor pregorio, sve ostalo mi se čini uredu!?

Klasična boljka Radeona 4850 i 4870, meni se isto dešavalo s 4850 na poštenom napajanju (dakle, nije do šrotexa). U servisu su mi rekli da je memorija u igri, pa momci... provjerite!

 

U početku sam vjerovao da je u igri cooler (model je bio XFX-ov s turbinskim coolerom), pa sam kupio Scythe Musashi, ali se isto ponavljalo, samo što je buka bila neusporedivo manja.

Na kraju sam je poslao raketom na Jupiter (čitaj, u smeće), kupio 9800gt za sitne novce i preselio Musashija na nju.

Čuo sam od još par ljudi da su imali isti problem s tom serijom, dakle...

Prodajem zjake...povoljno!
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice