Ugradnja SSD-a u stariji laptop

poruka: 6
|
čitano: 4.421
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
5 godina
offline
Ugradnja SSD-a u stariji laptop
Pozdrav, imam laptop lenovo Z50 star otprilike 5 godina, 4GB rama, i3-4030u 1.9 Ghz, Geforce 840m...
Laptop ima hard disk od terabajta vjerojatno 5400rpm.
Vjerojatno je pun virusa i raznog "smeća" koje bi se trebalo očistiti.
Isplati li mi se kupiti neki manji SSD i staviti umjesto ovog hard diska čisto da imam solidan laptop za filmove, internet i eventualno PowerPoint ili je bolje da samo očistim i ostavim ovaj stari HDD?
Laptop se pali 3 minute i jako je spor u radu između aplikacija i dok se otvara nešto, dok u jednoj aplikaciji čak i nije toliko loš.
jk
Moj PC  
1 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: Ugradnja SSD-a u stariji laptop
jaxy1108 kaže...
Pozdrav, imam laptop lenovo Z50 star otprilike 5 godina, 4GB rama, i3-4030u 1.9 Ghz, Geforce 840m...
Laptop ima hard disk od terabajta vjerojatno 5400rpm.
Vjerojatno je pun virusa i raznog "smeća" koje bi se trebalo očistiti.
Isplati li mi se kupiti neki manji SSD i staviti umjesto ovog hard diska čisto da imam solidan laptop za filmove, internet i eventualno PowerPoint ili je bolje da samo očistim i ostavim ovaj stari HDD?
Laptop se pali 3 minute i jako je spor u radu između aplikacija i dok se otvara nešto, dok u jednoj aplikaciji čak i nije toliko loš.

 Isplati se, od cca 100 slučajeva moožda na 1 se osjetio skoro nikakav boost nakon ugradnje ssd-a i to je bio slučaj iz 2007 godine.

U te starije laptope stavljam Kingston A400 i od Adata SU630 i SU640, osobno imam 1 lap s SU630 radi izvrsno, imao sam filing da je magarac dobio turbaka nakon ugradnje ssd-a.

 

 

Tako da topla preporuka.

Gdje prestaju rijeći tu počinje glazba
15 godina
offline
Ugradnja SSD-a u stariji laptop

SSD?

 

Da, da i da!

 

Imam Thinkpada X200 12-13 godina star i SSD unutra. Gore je novi OS i laptop je prilicno upotrebljiv bez obzira na godine. Toliko je upotrebljiv da mi jos uvijek sluzi za svakodnevni posao, emailovi+ browser+ libreoffice i tu i tamo kakav film.....

What's the only way to generate a truly random string? Put a Windows user in front of VI and tell him to quit.
 
2 0 hvala 0
12 godina
offline
Re: Ugradnja SSD-a u stariji laptop
Također preporuka, uzeo bratu crucial bx500 za neki acer iz 2011, i3, 4gb ram i gt540m.

Nije da je na razini novih laptopa sa m2 ssd-om i hrpom rama, ali boota unutar 15sec, office, filmovi, surfanje i neka 2 programa za mjerenje releja- sve bez ikakvog problema.

Nakon toga sam doma roditeljima isto uzeo adata a400 ssd u moj stari gamerski pc sa q6600, 4gb ram iz 2007-e, evo ga radi još uvijek, brzo boota, za klasičnu uporabu odličan.

Nisam vjerovao koliko jedna komponenta može "podić" pc koji je toliko star...
Tko leti vrijedi, tko ne leti ne vrijedi!
Poruka je uređivana zadnji put uto 16.2.2021 6:26 (Apachy).
 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Ugradnja SSD-a u stariji laptop

Uz to ugraditi i još ram memorije i eto pravog boosta.

 

 
1 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Ugradnja SSD-a u stariji laptop

- disk je najsporija komponenta, tj pogotovo sporiji 2.5-5400 hdd (čak u odnosu na normalan prosječan hdd-3.5-7200).

- isplativo, 120-240gb cijenom, jeftinije od hdda dok su veći 480-1tb nešto skuplji (već je bila pala cijena ali sad je nestašica, raste-nema..) stvar izbora-potrebe.

- kad je stari hdd ispravan, može +odd bay i tad sestari hdd iskoristi za storage čime eliminira potrebu za kupnju većeg-skupljeg ssd-a

- performanse? .. paljenje 10-20sec, naravno po tvom opisu previše raznog smeća, .. determinizam kaže ako sve napraviš jednako, dobit ćeš isti rezultat, tj trebaš paziti što instaliraš, trebaš podesiti app-autostart, isključiti nepotrebno itd.. tj i postojeće se može podesiti dok je laptop sasvim upotrebljiv (+još nešto rama i može biti za lakši gejming i sl.) tj da kupiš novi slične klase dobio bi slične rezultate-brzinu jer se ostatak zanemarivo promijenio tj cpu-ram je skoro isti na novijima. Problem je samo što sve, računala, laptopi.. se kvari, ne može raditi vječno tj ulaziš u fazu kad može crknuti za 5min ili raditi još 5 god .. i ovisno o tome sve je (ne)isplativo.

- neovisno koliko je računalo jako (brzo, potencijalno) možeš ga 'zaklati' smećem, tj malwareom ili nepotrebnim parazitskim appsima, bezbrojnim, koji svi žele autostart, guraju se.. neki update itd. Čak i clean install win ne znači da nema viška, tj ono što ne koristiš=višak=smeće tj sve što radi troši dio resursa-snage i rezultat je sporost za ono što želiš, npr cortana, ako ne koristiš, tad je višak-smeće, samo ono što konktetno trebaš držiš na računalu i tad je optimalno, a tad je i brzo, tj ni višestruko jače računalo nije brže u normalnim taskovima koji ne traže zvijer pa višak jezgara ili rama dok se ne koristi postaje višak-nevažan.. tj tek kad se koristi tad je jači-brži ili kad je loše podešeno + smeće tad je sporo.

 

Disk konkretno utječe na brzinu, tj sve što radi je na disku, sav soft-os-app kao i logovi-tempovi i u paljenju, učitavanju appsa je upravo disk usko grlo koje određuje rezultat-brzinu, tek kad se sve učita postane sporedan (+keširanje) tj tek tad više rama ili jezgara ili vga pokažu razliku u nekoj app koja to može koristiti. Tad će možda usko grlo biti vga ili nedovoljno rama.. ram je lako dodati..

 

-optimizacija, realne-očekivane brzine, .. laptop nije desktop, od BIOSa koji u pravilu nudi manje opcija do svega što je integrirano, npr lan-wlan-bt, naravno, svaki uređaj se mora inicijalizirati, učitati driver.. i već po tome će laptop biti 'sporiji' tj ima više posla jer prosječan desktop nema wlan-bt .. kao i spoj na internet što vidiš kao posljednju ikonu koja proradi u systrayu jer prije mora sve ostalo + antivirus.. i naravno da je wlan sporiji od lan-a, pa da je sve ostalo identično laptop će već u startu biti sporiji. Pogotovo s klasičnim hdd-om i pogotovo u paljenju od boota do učitavanja appsa (drivera-ostalo).. dok se u samom radu to ne primjeti tj ovisi što radiš tj koliko radiš s diskom, što ovisi o poslu-appsu i dostupnoj količini RAMa. Tj što više-višak rama, to os može pametnije-agresivnije koristiti taj višak, za keširanje i tad će opet pod istim uvjetima računalo s više rama biti brže tj do neke normalne granice kao 4-8-16.. dalje nije primjetno.

 

-disk, ram (zadovoljavajuće, današnji minimum 4, poželjno više) su ono što možeš pojačati i što se osjeti u performansama. Podešavanje-appsi-smeće/višak je ono što moraš ti znati, tj taj dio može extremno utjecati na rad pogotovo kad nije neka novija zvjer s više resursa pa se smeće ne primjeti kao na starijem-slabijem računalu. Ako ti na ssdu treba više od 20sec za paljenje tad su loše postavke-smeće. Pošto ti se sad pali 3min, normalno bi bilo za tu klasu i hdd 40-60sec.. ako sve napraviš jednako i dalje će to biti lošije, tj ovisi što je usko grlo i može to vrijeme biti npr x3 normalna npr 60sec pa i 2,5min jer ovisi što tad radi, tj što je usko grlo ili što je višak-smeće, nešto ovisno o disku ili app-ostalo, npr update koji je ovisan o brzini interneta, wlan smetnjama itd.

 

+ napajanje, defaultno ako je na bateriji, bez struje, automatika-defaulti postave sve u save-mod, zatamnjen ekran, clockovi na niže.. i time sporiji rad, na struji automatika ide na performanse, ili balansirano.. tj već o tome će ovisiti rezultat kad je sve ostalo identično-isto.. pa sve treba podesiti i znati kako utječe na rezultat, tj znati što se može i što je realno a što stvar potrebe-izbora. Sve što je višak izbaci, pravilo KISS, pogotovo kad nije zvjer+resursi, ponekad čak veća razlika od ostatka HWa.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice