Pad potražnje za fotoaparatima

poruka: 34
|
čitano: 6.132
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Pad potražnje za fotoaparatima".
12 godina
offline
Re: Pad potražnje za fotoaparatima
zoki.zlikowski kaže...
Meni nisu jasni ti proizvodjaci kamera pa zasto ne ubace SIM karticu i Android u svoje aparate i nude kamere s kojima se moze i telefonirati, ali i dijeliti slike na Faceu, cloudu, ne znam cemu sve ne?

Zato sto to nitko ne bi kupio. Samsung ima nekih pokusaja kamere s Androidom i ne prodaje se dobro. Ljudi zele ili dobar mobitel sa kamerom ili dobru kameru. Onih u sredini, koji bi nosili debeli smartphone zbog nesto bolje fotografije a opet ne dovoljno dobre, je najmanje.

 

Imam high end smartphone ali mene ta fotografija ne zadovoljava pa nosim sa sobom i dobar kompakt a za posebne stvari doma je i DSLR.

 

Kako se smartphone polako dize u kvaliteti fotografije tako se dizu i kompakti ali problem je u tome sto je i prije vecina kupovala jeftine kompakte koji nikad i nisu imali dobar IQ. Takvi slikaju dnevno 100 fotografija pa ih za par dana izbrisu ili negdje pohrane a nikad ih ne razvijaju niti sto rade s njima.

14 godina
offline
Re: Pad potražnje za fotoaparatima
Po meni je razlog dlabije prodaje sto ima dosta prodavaca sa previse produkata za svaki cjenovni rang. Danas je teznja da je svakome sve dostupno makar proizvod u niskom rangu redovito bio poluproizvod. Naravno da kad ljudi kupe fotoaparat za 900 kn da bude smece i da kasnije budu razocarani jer su im bolje fotografije na 5 godina starim fotoaparatima. Tu je takodjer i borba da se svake godine u unaprijed definirano vrijeme izbaci nova serija koja zbog kratkog perioda razvoja ne bude vidno bolja a cesto je i puna bugova. Tu su također i neke kalkulacije tipa jeftiniji proizvod ne smije ugroziti skuplji pa ga ajmo malo zakinit... Sve skupa je demotivirajuce, a i cini mi se da prizvodjaci nedovoljno znaju sto je kupcima potrebno. Npr ja ne zelim davati dodatnih 1000 kn na fotoaparat koji ima u sebi gluposti koje nisu potrebne za fotografiju tipa gps, wireless, bluetooth... Ti multipraktici obicno budu prelosi
13 godina
neaktivan
offline
Pad potražnje za fotoaparatima

Pa ovakav razvoj dogadjaja je bio za ocekivati, i trend egzistira vec jako dugo. 

 

Evo sad nedavno sam kupio Fuji JX500 kompaktni aparat za moje 4-godisnje dijete da se igra jer voli fotografirati. Usput sam malo isprobao foto aparat i prvi dojam je da je malo bolji od kamere na smart phone-u. Slike u hladu su ocajne, na suncu su ok. 

No veliki nedostatak je sto je vrijeme izmedju klika na okidac i okidanja fotke poprilicno dugacko (pola sekunde) i cesto mi se dogadja da uslikam prazninu ili samo djelove tijela jer su klinci vec odleprsali iz kadra. Dakle, taj fotic zaista spada u razred igracaka, ali i cijena je bila 37 eura, pa se nemam pravo zaliti. 

 

Oni koji nisu nikad fotografirali, njima je i smart phone vise nego dovoljan. 

 

Za foto entuzijaste, medju koje se i ja ubrajam, kupovina nekog kompaktnog fotica za 100-200 eura nema smisla, jer snapshot mogu napravit sa smart phone, dok za prave fotke vadim svoj Canon 50d sa opremom.. Radje tih 200 eura ulozim u kupovinu blitza ili objektiva (tj u stednju za kupnju tih stvari) .. 

 

I naravno, trziste za kompaktne fotice ce se i dalje smanjivati, jer zbog gornjih razloga ce padati potraznja za kompaktnim foticima. 

 

 
1 0 hvala 0
12 godina
offline
Pad potražnje za fotoaparatima

Da, samo kompaktni fotoaparati nisu samo oni od 35€. Netko ko voli fotografirati a iz iskustva zna da DSLR nikad nije tu kad najvise treba kupit ce dobar kompakt.

Problem kod tih jeftinih kompakta je u tome sto u tom segmentu nije natjecanje ko ce napraviti boljeg nego ko ce napraviti jeftinijeg, estetski privlacnijeg i napucati mu specifikacije koje privlace neiskusnog kupca.

Kod smartphonea je situacija takva da  da je trzisno natjecanje na vrhuncu i svaki proizvodjac u svoj top proizvod gura sve najbolje jer se proizvod odlicno prodaje a kupci ne pitaju za cijenu.

 

Moje misljenje je da ce iz pada prodaje low end digitalaca proizaci dvije stvari. Proizvodjaci ce morati poboljsati tu kategoriju i aparate koji se danas prodaju za 2-2.5k kn prodavati za 1k i tada ce opet imati kupca jer kvalitetu fotografije kakvu danas ima neki kompakt od 2500kn smartphone nikad nece imati zbog fizickih ogranicenja.

 

Druga stvar je u tome da ce utrka u smartphone segmentu takodjer usporiti jer vec danas specifikacije mnogih smartphonea su neiskoristive. Ne znam tocno cemu sluzi quad core na 1.7GHz u mom HTC One-u? Za benchmark score? Ljudi koji su mu spustili frekvenciju na 1.0-1.2 kazu da nikakve razlike u svakodnevnom radu nema samo sto baterija puno duze traje.

 
0 0 hvala 0
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice