Jednostavnim zahvatom vjetroelektrane postaju mnog

poruka: 243
|
čitano: 42.335
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Jednostavnim zahvatom vjetroelektrane postaju mnog".
6 godina
offline
Re: Jednostavnim zahvatom vjetroelektrane postaju
Znam ja to sve...stoga u ovom trenutku najjeftinija struja je ona od HEP-a...sve ostalo je mlaćenje prazne slame...ako si prisiljen koristit solare jerbo imaš nekakvu vikendicu u vukojebini...više bi se isplatilo puniti baterije sa hep strujom pa ih nositi sa sobom nego kupovati solare i sve ostalo što ide.

Kupio polovni Twingo prije 7 godina(3000€)sa stvarnih 63000km...evo 7 godina prošlo... kvarova 150kn...napravio skoro 80000km...u trenutku kupovine slobodno sam mogao otići u auto-salon i za cash kupiti bilo koji novi model od najprodavanijih u tom trenutku...ali zašto bacati PARE kad može i jeftinije...tako čisto sumnjam da ću doživjeti da to budem mogao i sa električnim autom

Električni Twingo bez subvencije 150000kn...how yes no...s tim da taj električni po prostoru je NULA prema ovom prvom legendarnom twingu
mnogo mudrosti,mnogo jada...što više znanja, to više boli.
Moj PC  
1 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Jednostavnim zahvatom vjetroelektrane postaju
HCMAA kaže...
Znam ja to sve...stoga u ovom trenutku najjeftinija struja je ona od HEP-a...sve ostalo je mlaćenje prazne slame...ako si prisiljen koristit solare jerbo imaš nekakvu vikendicu u vukojebini...više bi se isplatilo puniti baterije sa hep strujom pa ih nositi sa sobom nego kupovati solare i sve ostalo što ide.

..

 -ako je vixa tad recimo nema elekto mreže i tad je alternativa upravo to, alternativa iz nužde i tad nije usporedivo već samim mjesečnim računom (mada za vixe postoji mogućnot odjave, ne plaćanja, kao za komunalije, ovisno o lokalnim vlastima..). Ista stvar je cesta, kanalizacija, voda.. ne samo struja.

-teoretski sve 'masovno' (centralizirano) bi trebalo biti optimalno-povoljnije nego pojedinačno-zasebno, npr grijanje, vodovod itd.. no kod nas ništa nije normalno, pa tako službeno vodovod ima 50% gubitaka vode što plaćaju oni koji plaćaju, oni drugi tu razliku jednostavno koriste bez prijave priljučka, dok za toplane slično kao zet nema smisla, nabite cijene pa je jeftinije uberom nego busom-tramvajem itd.. tj dokaz lošeg sustava ne pravila.. tj krađe i ostalo što se tu već nakoti.

 

+ EV su bili sponzorirani-subvencionirani eu fondovima.. no to je gotovo, kao i punjači, tj svaka 'važnija' općina je u centru sela napravila priključak za nekog direktora-šefa i njegovo vozikalo, đabe.. da jadan ne troši šolde .. a na trošak lokane zajednice. Naravno, može za đabe ali ako želiš komercijano, tad ne možeš dobiti dozvole npr od HEPa, jer je to posao distributera .. nije to roba kao kava-sok za trgovinu. Itd..

- solarno, imamo npr klupe za usb-ponjače.. neš ti koristi.. tj klupa može biti i klupa, za ljude na kojoj sjede i odmore se dok ovo zaobilaze + ne radi..

- ali ima i onih primjera koji rade, npr nadzorne kamere na prometnicama.. poneka na nekoj cesti (nema struje) radi na panele.. i to radi, a radi zato jer je isplativo, ne zbog struje nego kazne-država pa i time da možda preveniraju smrt u prometu brzom vožnjom. Sam grad zagreb je potrošio milijun na kamere, zaradio 8 od kazni.. i bit će ih više, neće biti na panele ako je blizu utičnica tj nevažno jer se zarađuju milioni dok na nekoj sporednoj-mračnoj cesti možda neće biti mada bi možda tamo spalise život.. no to nije zarada kao u gradu.. biz.

 

-biz nije stvar dobro/loše ili tehnički mogućeg, nego zarada i može se svašta no napravi se ono što veliki vide kao interes, kao ove kamere-zarada-kazne dok solare na kući nećeš baš naći jer je sve moguće otežano, papiri-dozvole itd.. (osim ako si šef-lokalno ili njegov brat..) :)

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
6 godina
offline
Re: Jednostavnim zahvatom vjetroelektrane postaju
Kod mene tu u mistu di mi je posao stavili dvi te "smart" klupe...ali eto kao dobili su mukti od tvrtke iz mađarske...evo neka mi netko kaže što ode vridi 150000kn...i još spominju da su klupe NAPREDNA TEHNOLOGIJA

mnogo mudrosti,mnogo jada...što više znanja, to više boli.
15 godina
offline
Re: Jednostavnim zahvatom vjetroelektrane postaju
HCMAA kaže...
Kod mene tu u mistu di mi je posao stavili dvi te "smart" klupe...ali eto kao dobili su mukti od tvrtke iz mađarske...evo neka mi netko kaže što ode vridi 150000kn...i još spominju da su klupe NAPREDNA TEHNOLOGIJA

 to je vrijednost biznisa-znanja, ne klupe.. koju u pevexu kupiš za šaku kuna :) uz gajbu pive i dva bauštelca trošak par nula manji, no tad nema 'a di sam tu ja kume'.. tj tad nema biznisa, 'donacija' itd. dok se gradovi bratime i općinari putuju na poslovne sastanke, dnevnice itd.. tj zato je cijena takva, jer se plaća tuđim novcem a pravi biznismen nađe način kako dodati još jednu nulu i tako podići vrijenost na još višu razinu, nešto transcedentalno, nadahnjujuće, u rangu cijene pikasovih slika ili platna.. :)

 

edit: .. + pa i feeling da su i tamo sjeverno u hungariji vjerojatno neke naše klupice, za isti iznos.. kao bratska razmjena, kulturna, folklor itd.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put sri 2.9.2020 18:47 (ihush).
9 godina
offline
Jednostavnim zahvatom vjetroelektrane postaju mnog

mozete vi pricat koliko hocete, ja stavljam solare na krov da mi dogrijavaju spremnik s vodom, pa i da mi se smanji potrosnja peleta za samo 25% (a biti ce i vise) isplati mi se kroz par godina.. 

Moj PC  
1 0 hvala 0
15 godina
odjavljen
offline
Re: Jednostavnim zahvatom vjetroelektrane postaju
Ako ćeš s fotonaponskim panelima dogrijavati vodu, to je dovoljan razlog da za oslobađanje od vojne obveze.

Ako pričaš o termo solarima, onda ne pričaš o istoj stvari kao i ostali sudionici teme.
Privatne poruke su za privatne razgovore. Ne odgovaram na općenita pitanja vezana uz neku temu.
9 godina
offline
Re: Jednostavnim zahvatom vjetroelektrane postaju

znam sta pricam, i znam sta pricas, i znam sto pukusavas reci :)

 

samo je poanta bitna; uzet cu bezopasnu free energiju koje ima oko nas na bacanje

 

a sto se tice nevjerice u razvoj baterija, to je kao da kazete da se vise nece razvijati novi procesori, kamere, automobili.. sve je to vec maksimalno razvijeno jel..

tek sad ce poceti pravi razvoj baterija i eksperimetiranje s novim materijalima/tehnologijama ponajvise zbog poplave el automobila. za jedan dobar dio dosadasnjeg razvoja je zasluzna nosiva elektronika (mobiteli i sl.)

 

normalno da ce sada to postati nesto cime ce se moci hvaliti novi model u odnosu na stari; domet i brzina punjenja. svakako je ovo ostalo postalo manje vise isto kod svih

 

moja baterija je trenutno spremnik vode od 1000 l :)

 

Poruka je uređivana zadnji put sri 2.9.2020 20:54 (digitall).
15 godina
odjavljen
offline
Re: Jednostavnim zahvatom vjetroelektrane postaju

Termo solari su itekako isplativi i to nitko nije ni osporio. Ne znam zašto ih uopće uvodiš u raspravu koja je o proizvodnji struje. 

 

Što se tiče baterija, da, baterije se razvijaju. Razvijaju se linearno, a zadnjih 10-ak godina slušamo o nekim tehnologijama koje bi trebale uvesti rapidne pomake, pa ništa. Možda će se razvoj i ubrzati, ali do sada je bilo previše praznih obećanja da bi itko pametan išta planirao na tom očekivanju...

Privatne poruke su za privatne razgovore. Ne odgovaram na općenita pitanja vezana uz neku temu.
8 godina
offline
Re: Jednostavnim zahvatom vjetroelektrane postaju
U španjolskoj su mjerili, više od 30% solarne generacije na kući nije bilo moguće iskoristiti, 70% ide u mrežu.
Ja rekoh
5 godina
offline
Re: Jednostavnim zahvatom vjetroelektrane postaju
HCMAA kaže...
Kod mene tu u mistu di mi je posao stavili dvi te "smart" klupe...ali eto kao dobili su mukti od tvrtke iz mađarske...evo neka mi netko kaže što ode vridi 150000kn...i još spominju da su klupe NAPREDNA TEHNOLOGIJA

 Krasno, jer nemamo naše, domaći proizvod iz Solina...

Live long and prosper.
16 godina
offline
Re: Jednostavnim zahvatom vjetroelektrane postaju
digitall kaže...

znam sta pricam, i znam sta pricas, i znam sto pukusavas reci :)

 

samo je poanta bitna; uzet cu bezopasnu free energiju koje ima oko nas na bacanje

 

a sto se tice nevjerice u razvoj baterija, to je kao da kazete da se vise nece razvijati novi procesori, kamere, automobili.. sve je to vec maksimalno razvijeno jel..

tek sad ce poceti pravi razvoj baterija i eksperimetiranje s novim materijalima/tehnologijama ponajvise zbog poplave el automobila. za jedan dobar dio dosadasnjeg razvoja je zasluzna nosiva elektronika (mobiteli i sl.)

 

normalno da ce sada to postati nesto cime ce se moci hvaliti novi model u odnosu na stari; domet i brzina punjenja. svakako je ovo ostalo postalo manje vise isto kod svih

 

moja baterija je trenutno spremnik vode od 1000 l :)

 

imas jako romantican pogled na stanje baterija, razvoj baterija i baterijske potrebe modernog svijeta, da ne pricam o rastu potrosnje

Demokracija je, također, kada dva vuka i jedna ovca glasuju što će biti za večeru.
6 godina
offline
Re: Jednostavnim zahvatom vjetroelektrane postaju
Baterijske potrebe su OGROMNE...svi ti auti kad postanu električni..jedini način da bi zadovoljile te potrebe su "čarobne" baterije od jeftinih sirovina kojih imamo u izobilju...samo izgleda da od sve te tehnologije baterije su izgleda tvrd orah...evo upravo spomenuti grafen...to je toliko fenomenalna sirovina gotovo čarobnih svojstava...nema proizvoda gdje se ne može koristiti...pa ne vidim da se daju subvencije za njegovu proizvodnju...i dalje tapkamo u mrako što se tiče masovne proizvodnje
mnogo mudrosti,mnogo jada...što više znanja, to više boli.
Poruka je uređivana zadnji put čet 3.9.2020 11:53 (HCMAA).
Moj PC  
3 0 hvala 0
8 godina
offline
Re: Jednostavnim zahvatom vjetroelektrane postaju
Digitall:

Naravno da sve napreduje, ali svaka stvar dođe do točke kad je napredak sve sporiji a svako poboljšanje sve skuplje. Procesori koje si spomenuo već jedno desetljeće napreduju 5% po generaciji, skok koji je AMD izveo tiče se ekonomije, pakiranja, dok procesna moć nije skočila po jedinici površine, gigaherzu i slično.

Li-Ion baterije su tehnologija stara 50 godina, ako netko misli da će se tu dogoditi revolucija, vjerojatno je u krivu. Možda, ali slučajno. Upumpani novac ne daje inovacije po naredbi. Stvari koje trenutno dosta obećavaju su isto metode pakiranja, baterija bez anode, način proizvodnje, treba smanjiti potrošnju energije koja je enormna.
Ja rekoh
16 godina
offline
Jednostavnim zahvatom vjetroelektrane postaju mnog

https://www.popularmechanics.com/science/a33896110/tiny-nuclear-reactor-government-approval/

 

Nuclear startup NuScale has received a landmark final safety evaluation report (FSER) for its modular reactor design

Demokracija je, također, kada dva vuka i jedna ovca glasuju što će biti za večeru.
Moj PC  
1 0 hvala 2
8 godina
offline
Re: Jednostavnim zahvatom vjetroelektrane postaju
MrBlc:

Termo solar, ekšeli, nije isplativ. Ja trošim 100 kuna mjesečno na grijanje vode, od toga, ako sam stvarno optimiszičan, mogu ušparati 8 mjeseci. Da otplatim 20-30 tisuća kuna koliko to sranje košta u profi izvedbi, treba mi 25-35 godina. U nekoj a je to izvedbi, aka stari bojler na štapu i tuširanje uz pogled susjeda - yes, ja sam isto eko frik.

Rentijeri, hoteli i slično excluded. Imam centralno sa spremnikom od kubik vode pa dodam i par kolektora, yes. Od nule, običnom človeku - nema fucking šanse.
Ja rekoh
Poruka je uređivana zadnji put pet 4.9.2020 20:29 (Feudalac).
9 godina
offline
Re: Jednostavnim zahvatom vjetroelektrane postaju
Feudalac kaže...
MrBlc:

Termo solar, ekšeli, nije isplativ. Ja trošim 100 kuna mjesečno na grijanje vode, od toga, ako sam stvarno optimiszičan, mogu ušparati 8 mjeseci. Da otplatim 20-30 tisuća kuna koliko to sranje košta u profi izvedbi, treba mi 25-35 godina. U nekoj a je to izvedbi, aka stari bojler na štapu i tuširanje uz pogled susjeda - yes, ja sam isto eko frik.

Rentijeri, hoteli i slično excluded. Imam centralno sa spremnikom od kubik vode pa dodam i par kolektora, yes. Od nule, običnom človeku - nema fucking šanse.

lol, za tebe naravno.

a što kad griješ kuću od 200 kvadrata radijatorima kojima protječe - zamisli sad ovo - voda! kao i u 99% kuća s centralnim grijanjem na kontinentu...

 

doslovno par godina i isplatilo se samo od sebe, a kasnije dok god traje je samo čisti dobitak

 

tako da ne lupaj

8 godina
offline
Re: Jednostavnim zahvatom vjetroelektrane postaju
Nisi mi baš jasan što, gdje i kako. Primjerice, mi baš i ne točimo vodu u radijatore a još rjeđe u kolektore.
Ja rekoh
Poruka je uređivana zadnji put sub 5.9.2020 10:40 (Feudalac).
9 godina
offline
Re: Jednostavnim zahvatom vjetroelektrane postaju
Feudalac kaže...
Nisi mi baš jasan što, gdje i kako. Primjerice, mi baš i ne točimo vodu u radijatore a još rjeđe u kolektore.

 da bi nekom takve stvari bile jasne ipak je potrebno završiti barem osnovnu školu.

 

naravno, uvijek je moguće da u nečijim radijatorima koji su u sustavu centralnog grijanja teče mlijeko

Poruka je uređivana zadnji put sub 5.9.2020 10:59 (digitall).
8 godina
offline
Re: Jednostavnim zahvatom vjetroelektrane postaju
Uopće nema potrebe za vrijeđanjem. U prvoj poruci sam već stavio dovoljno kvalifikatora da je posve jasno kako smatram da postoje slučajevi gdje dodatak solara može biti ekonomski opravdan. Umjesto toga, ti si se uhvatio za jednu riječ istrgnutu iz konteksta poruke i galamom i vrijeđanjem pokušavaš pobiti moju tvrdnju.

Kaj ti se dogodilo, to nije tvoj običaj?
Ja rekoh
8 godina
offline
Re: Jednostavnim zahvatom vjetroelektrane postaju
MrBlc:

Grijanje vode s fotonaponskim panelom ima smisla - povećavaš vlastitu potrošnju i bojler ispada (vrlo jeftina, 200 kuna po kWh) baterija. Trošak je u pametnom termostatu kojeg već imaju ugrađeni mnogi bojleri. Ili još jeftinije, timer od 30 kuna. Za termo solar trebamo spremnik, izmjenjivače, održavanje, briga o pregrijavanju, sve košta nemale sume novca.
Ja rekoh
15 godina
odjavljen
offline
Re: Jednostavnim zahvatom vjetroelektrane postaju

To ima smisla isključivo ako već stavljaš/imaš električne panele. Ako ih stavljaš isključivo za grijanje vode - centralno, onda je ludost.

Privatne poruke su za privatne razgovore. Ne odgovaram na općenita pitanja vezana uz neku temu.
8 godina
offline
Re: Jednostavnim zahvatom vjetroelektrane postaju
MrBlc:

Upravo tako. Što se više iskoristi na licu mjesta to bolje za mrežu, okoliš i financije. Ovo zadnje ako nisi sretnik čiju struju otkupljuju po cijeni većoj od tržišne
Ja rekoh
9 godina
offline
Re: Jednostavnim zahvatom vjetroelektrane postaju
Feudalac kaže...
Uopće nema potrebe za vrijeđanjem. U prvoj poruci sam već stavio dovoljno kvalifikatora da je posve jasno kako smatram da postoje slučajevi gdje dodatak solara može biti ekonomski opravdan. Umjesto toga, ti si se uhvatio za jednu riječ istrgnutu iz konteksta poruke i galamom i vrijeđanjem pokušavaš pobiti moju tvrdnju.

Kaj ti se dogodilo, to nije tvoj običaj?

 a gdje vidiš da ja nekog vrijeđam? samo sam napisao činjenicu što je potrebno da bi se nešto općenito shvatilo. ono, moraš biti stariji od 13g. nhf.

 

a to "dovoljno kvalifikatora" ti je neznanje da gotovo sve kuće na kontinentu imaju neku vrstu centralnog grijanja, tj. većinu gotovog sustava spremnog za prilično jeftin dodatak krovnih panela. ja još i pufer imam.

 

malo se praviš grbav pa pričaš o vodi za tuširanje..

iako sam i to vidio sad kad sam bio na moru, ta vila ima solare na krovu i veliki spremnik vode.. samo za tuširanje..

to me najmanje zanima, zna se o čemu se priča i što je isplativo, u pitanju je centralno grijanje od 35kw koje također usput grije i vodu za tuširanje zimi, iako je i to prilično nebitno u cijeloj priči

 

tvoj kvalifikator spada u rang; auto mi je neisplativ, prelazim 2 km mjesečno s njim. to znači da je svima neisplativ jel

otkrio si da je 1+1=2

tvoja tvrdnja je potpuno promašena, jer postoje činjenice

Poruka je uređivana zadnji put sub 5.9.2020 15:47 (digitall).
8 godina
offline
Re: Jednostavnim zahvatom vjetroelektrane postaju
Praviš se grbav i dalje baš za ono što meni imputiraš. Jes, ako imaš centralno sa spremnikom (puferom) dodatak solara je prilično povoljna priča. A to je, moraš priznati, baš ono što nema svatko. I bez obzira što ga imaš otprije, to ne znači da je tamo došao džaba. Kao da govoriš, hebeš porsche, evo baš sam ušparao kupnjom mercedesa. Koliko si ušparao na tom sistemu dok si ga pogonio lož uljem ili kurio drva svaki drugi dan usred najvećih vrućina da dobiješ toplu vodu?

Opravdavaš davne promašene investicije s nadogradnjom kao da je to najekonomičnije rješenje za sve, a ne vidiš dalje od vlastita nosa
Ja rekoh
9 godina
offline
Re: Jednostavnim zahvatom vjetroelektrane postaju
Feudalac kaže...
Praviš se grbav i dalje baš za ono što meni imputiraš. Jes, ako imaš centralno sa spremnikom (puferom) dodatak solara je prilično povoljna priča. A to je, moraš priznati, baš ono što nema svatko. I bez obzira što ga imaš otprije, to ne znači da je tamo došao džaba. Kao da govoriš, hebeš porsche, evo baš sam ušparao kupnjom mercedesa. Koliko si ušparao na tom sistemu dok si ga pogonio lož uljem ili kurio drva svaki drugi dan usred najvećih vrućina da dobiješ toplu vodu?

Opravdavaš davne promašene investicije s nadogradnjom kao da je to najekonomičnije rješenje za sve, a ne vidiš dalje od vlastita nosa

zakopavas se sve dublje.

i bez pufera je povoljna prica kad imas centralno, dakle kupiti pufer i krovni sustav, spojiti na postojci (a ne mogu se vise sjetiti da netko nema centralno)

 

pufer je jeftin. isplati se brzo. potpuno si promasio smisao.

to je kao ulog u fasadu i stolariju, isplati se nakon nekog vremena, isto kao i elektronska regulacija temperature polaza na cetveroputnom ventilu (oko 200 eura) i sl. stvari.

nista od toga nije promasena investicija, sve je savrseno pogodeno, nevjerojatno detaljno isplanirano do zadnjeg detalja od strane visestruko strucnijih ljudi od mene a pogotovo od tebe, i sve skupa generira vec sada velike ustede u odnosu na plin.

grijem se na pelet.

ljeti vodu grijem strujom za manje od 100 kn mjesecno, ne ukljucujem centralno.

a kad stavim solar sistem onda spajam i to (kombinacija struja+sunce, a zimi pelet+sunce). zapravo ne samo sunce, nego dnevna svjetlost.

 

i da, ne postoji nista ekonomicnije od toga, za vecinu kuca u nasoj drzavi. nikad nisam napisao za sve, nego sam uvijek napisao za gotovo sve, tj. ogromnu vecinu.

 

imas li jos neku potpuno promasenu izjavu dok jos imam volje da odgovaram na potpune nebuloze?

 

znam ti je jedini cilj potpuno ocrniti sve sto se tice solarne emergije (kao i drugim pojedincima ovdje), ali sreca pa postoje nepobitne cinjenice.

za sve imalo pozitivno po tom pitanju odma skacete u oci i trazite dlaku u jajetu da bi svaki slucaj doveli u neku negativnost i to nekim suludim argumentima..

 

samo postoji jedan problem, jako lose vam ide.

Poruka je uređivana zadnji put sub 5.9.2020 18:49 (digitall).
8 godina
offline
Re: Jednostavnim zahvatom vjetroelektrane postaju
Digitall:

Dakle, ti nemaš solar. Sad je sve jasnije.

I samo da znaš, ja apsolutno nisam protiv zelene energije, dapače, živim u gotovo pasivnoj kući, ali nisam ni pripadnik kulta. Iza svega mora biti i jasna ekonomska računica, krivulja investicije nakon određene granice raste eksponencijalno a ostvarene uštede postaje ravna tako da hoćeš-nećeš, negdje nađeš granicu. Ja si planiram dodati FN panele, ali prvo je na redu EV, u ovom trenutku bih pola struje poklanjao HEPu
Ja rekoh
Poruka je uređivana zadnji put ned 6.9.2020 16:57 (Feudalac).
9 godina
offline
Re: Jednostavnim zahvatom vjetroelektrane postaju
Feudalac kaže...
Digitall:

Dakle, ti nemaš solar

 točno, još 8 mjeseci ga nemam

 

edit: nisam u nikakvim kultovima, ne radim nista sto se ne isplati, tj. samo da bi mogao reci da imam nesto fensi, i ne zanima me nikakva prodaja struje hep-u ili nekom drugom (zesca ludost).

iskljucivo gledam kako iskoristiti free energiju koja nam je poklonjena, i to samo za svoje potrebe, u ovom slucaju potrebe grijanja, smanjiti sebi troskove

Poruka je uređivana zadnji put ned 6.9.2020 23:45 (digitall).
8 godina
offline
Re: Jednostavnim zahvatom vjetroelektrane postaju
Sory, prebrzo si odgovorio, radio sam dopunu poruke
Ja rekoh
3 godine
offline
Re: Jednostavnim zahvatom vjetroelektrane postaju
@ Feudalac

Malo sam izgubio interes za temu pa nisam odgovarao (imao sam pametnijeg posla:)) jer je više manje sve rečeno, ali evo još jedan citat na temu da je veća potrošnja zimi:

"Ravnatelj Energetskog instituta Hrvoje Požar Goran Granić rekao je u petak kako je krajnje vrijeme da Hrvatska dobije energetsku strategiju, a ukazao je i na iznimno povećanje potrošnje električne energije u priobalju tijekom ljeta, budući da neka mjesta tada imaju i pet puta veću potrošnju nego zimi."

Znači sam si rekao da se obnovljivim izvorima pumpa kapacitet priobalja... pa nije li to rješenje na ovo gore?
15 godina
odjavljen
offline
Re: Jednostavnim zahvatom vjetroelektrane postaju

Ljetni peak potrošnje na priobalju je u kasnim popodnevnim i večernjim satima, kad sunce već počne zalaziti, te je toliko veći koliko je vjetar slabiji.

 

Također, to povećanje od 5 puta ne mora nužno značiti i apsolutno povećanje jer se to u pravilu odnosi na manja mjesta koja zimi em nemaju stanovnika, em se većinom ljudi griju na drva, a kuhaju na plin, pa se zimska potrošnja svede na grijanje vode za tuširanje, pranje suđa i veša.

Privatne poruke su za privatne razgovore. Ne odgovaram na općenita pitanja vezana uz neku temu.
Poruka je uređivana zadnji put sri 9.9.2020 12:47 (MrBlc).
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice