Stari HDD, novi kompjuter

poruka: 28
|
čitano: 14.195
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
14 godina
neaktivan
offline
Stari HDD, novi kompjuter

Bok.

 

Ovak, popravljam komp frendu tj. štelam, i sad... ima apsolutno sve novo osim hdd-a. Zato jer mu treba taj hdd i ti windows xp koji su na njemu.. to sve zato jer ima neku aplikaciju koja je neka specijalna aplikacija i ne želi da je izgubi i sve šta je radio sa njom.

 

Kako ja nemam iskustva sa takvim situacijama, surfao sam netom i došao do zaključka da se to može dobit da radi uz Windows REPAIR, opciju sa windows cd-a.

 

Naime imam taj windows cd (original), i kad pokrenem windows recovery console, otvori se neki bedasti crni ekran i pita me 'which windows instalation would u like to log onto?

ja utipkam brojku 1, jer tako kaže na internetu

zatim me traži šifru... to ostavim prazno..

i onda piše C:\windows

i gotovo.. i šta sad da ja tu radim????

 

 

bila je jedna opcija da ne ulazim u recovery consolu, i da prvo kliknem 'enter' jer kao cd detekrita stare windowse i moš ih kao popravit, ali ja tu nemam tu opciju, pa zato jedino mogu odma u recovery console ući, ...

 

 

šta da radim, šta? ;))

Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Stari HDD, novi kompjuter
satara kaže...

..i kad pokrenem windows recovery console, otvori se neki bedasti crni ekran i pita me..

 

šta da radim, šta? ;))

 - ne diraj! Čim ti je to 'bedasti ekran' možeš samo napraviti štetu.

-prvo pravilo. Backup.

-drugo pravilo, moraš znati što radiš, što je cilj, kako do njega doći (možemo još ubaciti i što se može drugačije.. npr Semica+XPmode i sl.)

Tek kad zadovoljiš gornja pravila, možeš nastaviti. (upozori frenda da postoji realna opasnost da sve zbrljaviš, hrabrost nema ništa s tim).

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put pet 9.11.2012 14:26 (ihush).
14 godina
neaktivan
offline
Re: Stari HDD, novi kompjuter
ihush kaže...
satara kaže...

..i kad pokrenem windows recovery console, otvori se neki bedasti crni ekran i pita me..

 

šta da radim, šta? ;))

 - ne diraj! Čim ti je to 'bedasti ekran' možeš samo napraviti štetu.

-prvo pravilo. Backup.

-drugo pravilo, moraš znati što radiš, što je cilj, kako do njega doći (možemo još ubaciti i što se može drugačije.. npr Semica+XPmode i sl.)

Tek kad zadovoljiš gornja pravila, možeš nastaviti. (upozori frenda da postoji realna opasnost da sve zbrljaviš, hrabrost nema ništa s tim).

ma ima backup.. imam cijeli  disk image napravljen.

 

ma cilj je da mu ta aplikacija radi.. svi ostali podaci se lako vrate s imiga diska.

 

znači... imaš hdd i na njemu xp... izvadiš ga van i staviš ga u drugi kompjuter bez hdd-a.. cilj je da točno ti windowsi rade na tom drugom kompu i svi instalirani programi.

15 godina
offline
Re: Stari HDD, novi kompjuter

-u toj priči imaš jedan mali problem... windowsi se instaliraju i rade na konkretnom računalu. Kod izmjene ne rade, tj mogu raditi samo ako je hardware manje-više identičan.

-u ovoj kombinaciji ne trebaš repair, nego reinstall. Razlika između (clean) installa je što se posotjeći OS samo 'nadogradi' i vjerojatno proradi. Ali i jedan mali problem, vjerojatno ti XP install neće dozvoliti reinstall-upgrade. Kad u priču ubaciš drivere, SATA.., može se ali..

-pošto imaš backup, samo hrabro. Kreni pa kad zapne riješiš jedan po jedan problem. Npr u BIOSu IDE-compatible (SATA-AHCI) ili imaš F6-DOS driver...

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put pet 9.11.2012 14:45 (ihush).
14 godina
neaktivan
offline
Re: Stari HDD, novi kompjuter

wtf si ti sad sve nabrojao?

 

ovak.. stari kompjuter koji je on imao (i koji je u potpunosti riknuo) je bio celeron 2,0, iz 2002.godine. neka prastara matična-- i td..

sad je to AM3 socket athlon 2 x3 450, asrock  n68 gs3 ucc... ali disk je ostao stari IDE wd400 sa starim windows xp pro...

 

ajde napiši korak po korak šta da radim...

14 godina
neaktivan
offline
Re: Stari HDD, novi kompjuter
Hm.. našao sam acronis boot cd.. u kojem ima opcija da klonira cijeli disk i kopira ga na drugi hdd...
jel to znači da se pomoću tog programa može klonirati disk na drugačiji disk, neovisno o kapacitetu tog drugog diska?
dali bi to radilo možda?
15 godina
offline
Re: Stari HDD, novi kompjuter
satara kaže...

..

 

ajde napiši korak po korak šta da radim...

-posudi knjigu 'Rat i Mir'... to ti je korak po korak.

-Imaš XP install CD.

-kreni u install. Šanse da ti uspije su 2% (ovisno o verziji XPa, nećeš moći nadogradnju nego samo clean install, ali moraš probati).

-imaš backup, ako imaš staro računalo, vrati disk i upali.

-Deinstaliraj sve uređaje (audio, video..) dirvere. Može i sysprep. I tad ga ugasi (ne restart!). -izvadi disk, stavi u novo računalo, upali.

 

-Nova računala podrazumijevaju novi OS, recimo sedmica-osmica. Najviše zbog drivera i samog roka trajanja XPa.

-Ako je stari PC još pri ruci, najelegantnije rješenje je od njega napraviti VM (Virtualna Mašina) i iskoristiti XP-mode ili VirtualPC-VBox-VMWare za pokretanje.

 

edit: ovo s cloniranjem.. uopće ne razumiješ što znači kopirati-klonirati. OS ne može raditi, tj neće se bootati na drugom hardwareu MBO-chipset, dok je sam disk sporedan.

Samo prebacivanje starog diska na novo računalo ili kloniranje na novi disk je ista stvar. Naravno bolje je na novi disk, neke nove MBO nemaju PATA priključak. Ako ti uspije reinstall, možeš tim alatom prebaciti sistem na novi disk, možeš odmah klonirti na novi, pa stari služi kao backup.. itd.

 

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put pet 9.11.2012 15:08 (ihush).
15 godina
offline
Re: Stari HDD, novi kompjuter
satara kaže...

ma ima backup.. imam cijeli  disk image napravljen.

 

ma cilj je da mu ta aplikacija radi.. svi ostali podaci se lako vrate s imiga diska.

 

znači... imaš hdd i na njemu xp... izvadiš ga van i staviš ga u drugi kompjuter bez hdd-a.. cilj je da točno ti windowsi rade na tom drugom kompu i svi instalirani programi.

Šansa da Windowsi prorade je, kao što je rekao kolega, premala. Meni su u servisu zamijenili neispravnu matičnu ploču s ispravnom, posve istom, sve ostale komponente su bile iste i nije radilo. Ti si promijenio cijeli kompjutor osim diska i očekuješ da radi. Zaista teško.

 

Rješenje ti je da instaliraš Windowse XP na novo računalo (uz uvjet da nađeš sve drajvere od komponenata novog računala, ne bi trebalo biti problem) - clean install što kaže kolega - instaliraš lijepos ve programe uključujući i ovaj koji je tvom drugaru potreban i imaš najvjerojatnije riješen problem. Tvom prijatelju očito ne trebaju noviji Windowsi od XP-a, pa nikakve dual bootove ne preporučujem.

16 godina
neaktivan
offline
Re: Stari HDD, novi kompjuter

Ti si na prvom ekranu pritisnuo R i time si ušao u Windows Recovery Consolu.

Na tom prvom ekranu trebaš pritisnuti Enter kao da instaliraš novi Windows, a zatim će ti instalacija sama pronaći da postoji Windows na hard disku i ponuditi ti opciju popravka.

 

14 godina
neaktivan
offline
Re: Stari HDD, novi kompjuter
Lijepo se vi trudite pomoći, ali ništa od svega.
Kao što sam napisao gore, matična je riknula, cijeli komp je riknuo u biti.. nešto se vjerojatno spržilo na matičnoj pa ne radi.

Spomenuo sam da sam probao umjesto da pritisnem 'R', sa 'ENTER'.. tu nisam dobio opciju 'REPAIR' jer nije našao nikakve stare windowse na disku.

Ovo sa kloniranjem sam mislio samo da stavim stari disk sa windowsima na neki novi, tipa 1TB. .. naravno ako uspijem dobit da mi ovo proradi sa prvim diskom.

Kako se čini da ni neće, morat ću porazgovarati sa kolegom.

STvar je u tome što bi on želio tu aplikaciju da mu ostane, a on je nema nigdje više spremljenu, aplikacija je jako skupa, a ne zna niti kako se zove...

-------------

Jedino šta meni pada na pamet je da ubacim taj HDD u svoj komp.. presnimim i pronađem tu aplikaciju koja mu je bitna i probam se dokopati registry podataka na tom disku gdje su reg podaci te aplikacije spremljeni.
Te ih kasnije implementiram u nove winxp...
14 godina
neaktivan
offline
Re: Stari HDD, novi kompjuter
satara kaže...

Bok.

 

Naime imam taj windows cd (original), i kad pokrenem windows recovery console, otvori se neki bedasti crni ekran i pita me 'which windows instalation would u like to log onto?

ja utipkam brojku 1, jer tako kaže na internetu

zatim me traži šifru... to ostavim prazno..

i onda piše C:\windows

i gotovo.. i šta sad da ja tu radim????

 

 

bila je jedna opcija da ne ulazim u recovery consolu, i da prvo kliknem 'enter' jer kao cd detekrita stare windowse i moš ih kao popravit, ali ja tu nemam tu opciju, pa zato jedino mogu odma u recovery console ući, ...

 

 

šta da radim, šta? ;))

Ako je ovo stvarno original Windows XP CD sa kojeg prvobitno instaliran Windows, onda je kolega dragans u pravu, te bi onda na ENTER trebao dobiti opciju "repair" install.

Ako je ne dobijaš onda je:

1. Instalacija Windowsa na tom disku oštećena.

2. To nije CD sa kojega je izvorno instaliran Windows.

 

To što ti kažeš da imaš original CD ne mora znaćiti da sa njim možeš napraviti repair.

Ako je njegov Xp bio "home edition" ne možeš napraviti repair sa Windows XP pro CD-a i obrnuto.

Isto tako ne možeš na Windows XP pro napraviti repair sa Windows XP pro (Corporate ili OEM) CD-a. 

 

 

Najbolja opcija ti je prebaciti taj disk (naravno, ne kao glavni) na drugo računalo i kroz "true image" napraviti image diska.

Napravi "recovery" iz toga image-a na novi disk ali obavezno uključi opciju "use universal restore" na formi "disk recovery".

Sad taj novi disk vrati na novi PC i probaj.

 

 

 

14 godina
neaktivan
offline
Re: Stari HDD, novi kompjuter
napravio sam image sa acronis boot cd-om
.. znači ti meni savjetuješ da:
1. instaliram win xp ili win7 na neki drugi disk
2. zatim prebacim taj image na taj disk i napravim tzv 'universal restore',..
3. tada bi sve radilo? sve aplikacije sa tog image-a bi radile na tom novom disku i sustavu?

... Nije mi baš najjasniji taj dio kako bi to funkcioniralo?
14 godina
neaktivan
offline
Re: Stari HDD, novi kompjuter

Ne treba ti nova instalacija Windowsa ni drugo računalo kad veće imaš napravljen image i boot CD.

Moj savjet je da uzmeš novi disk i da na njega napraviš restore a izvorni disk ostaviš kakav je bio.

 

Znači bootaj sa CD-a pokreni restore "recovery", odaberi image.

Sada na formi "recovery" negdje stoji checkbox "use universal restore" i njega obavezno označi. (Tako izgleda na TI 2013, nisam siguran za starije verzije).

Odaberi odredišni disk i napravi restore.

 

Universal restore je nešto slično kao i Microsoftov "sysprep", ukratko on bi trebao pripremiti trenutnu instalaciju Windowsa da se može prebaciti na drugu vrstu hardware-a.

 

Sad kako je zaštićena ta aplikacija o kojoj govoriš, da li je njena licenca vezana za hardware na koji je instalirana(mbo, cpu, hd, lan), ne mora značiti ako ovo sve i prođe da će ta apllikacija raditi.

 

 

 

14 godina
neaktivan
offline
Re: Stari HDD, novi kompjuter
ivo_svetrice kaže...

Ne treba ti nova instalacija Windowsa ni drugo računalo kad veće imaš napravljen image i boot CD.

Moj savjet je da uzmeš novi disk i da na njega napraviš restore a izvorni disk ostaviš kakav je bio.

 

Znači bootaj sa CD-a pokreni restore "recovery", odaberi image.

Sada na formi "recovery" negdje stoji checkbox "use universal restore" i njega obavezno označi. (Tako izgleda na TI 2013, nisam siguran za starije verzije).

Odaberi odredišni disk i napravi restore.

 

Universal restore je nešto slično kao i Microsoftov "sysprep", ukratko on bi trebao pripremiti trenutnu instalaciju Windowsa da se može prebaciti na drugu vrstu hardware-a.

 

Sad kako je zaštićena ta aplikacija o kojoj govoriš, da li je njena licenca vezana za hardware na koji je instalirana(mbo, cpu, hd, lan), ne mora značiti ako ovo sve i prođe da će ta apllikacija raditi.

 

 

 

evo krenuo sam... LIVE reparacija... ;)   ... izvještavat ću

14 godina
neaktivan
offline
Re: Stari HDD, novi kompjuter

na aconis true image enterprise server 9.1 nemam tu opciju universal recovery na acronis boot cd-u--- sad sam spržio 2013 verziju pa ću probat s tim... tj imam 2010 verziju... 2013 nisam još nabavio... ako bude trebalo budem

Poruka je uređivana zadnji put uto 13.11.2012 11:05 (satara).
14 godina
neaktivan
offline
Re: Stari HDD, novi kompjuter
evo.. ima i na 2010 verziji... universal taj qrac ;)

sad ćemo vidit dali će uspjet... drži fige ;)))
14 godina
neaktivan
offline
Re: Stari HDD, novi kompjuter
USPJELO JE....

hvala na savjetu... da mi nisi rekao za ovaj universal repair, nebi ni znao da postoji.. jer sam koristio prestaru verziju acronis boot-a da bi to vidio..

verzija 2010 radi ko avion i sve sam uspio vratiti ;)
14 godina
neaktivan
offline
Re: Stari HDD, novi kompjuter

Ajde, bravo za tebe.

14 godina
neaktivan
offline
Re: Stari HDD, novi kompjuter
Sad vidim koliko valja provjeravati nove verzije softwera... uvijek neko ugodno iznenađenje poput UNIVERSAL repair-a nabaci ti osmjeh na lice. ;)
4 godine
offline
Stari HDD, novi kompjuter

Pozz, imam sličan problem ali u novijim vremenima..

kupio sam novi komp sa 500 GB hard diska a u starom kompu imam 1TB hard diska.

Na novom imam instalirani WIN 10 pro,a  na starom imam win 10 home verziju. Nisu mi bitni toliko podaci na starom hard disku koliko sam željan više memorije. Također mi ne trebaju windowsi sa starog hard diska.

Bilo bi odlično da ostanu i podaci na hard disku kada ga prebacim u novi komp ako je moguće ali ako nemože nema veze..

I kako postaviti da ovaj od 500GB bude samo za windowse a ovaj od 1TB za sve ostalo? Tj kako je najbolje postaviti memorije da bude brzina PC-a najbolja?

Apsolutno se ne razumijem u slaganje PC-ova i nikad se nisam sa time bavio pa molim objašnjenje kao da djetetu objašnjavate :D

Hvala

Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: Stari HDD, novi kompjuter
Stane256 kaže...

Pozz, imam sličan problem ali u novijim vremenima..

kupio sam novi komp sa 500 GB hard diska a u starom kompu imam 1TB hard diska.

Na novom imam instalirani WIN 10 pro,a  na starom imam win 10 home verziju. Nisu mi bitni toliko podaci na starom hard disku koliko sam željan više memorije. Također mi ne trebaju windowsi sa starog hard diska.

Bilo bi odlično da ostanu i podaci na hard disku kada ga prebacim u novi komp ako je moguće ali ako nemože nema veze..

I kako postaviti da ovaj od 500GB bude samo za windowse a ovaj od 1TB za sve ostalo? Tj kako je najbolje postaviti memorije da bude brzina PC-a najbolja?

Apsolutno se ne razumijem u slaganje PC-ova i nikad se nisam sa time bavio pa molim objašnjenje kao da djetetu objašnjavate :D

Hvala

 Ubacis oba diska u PC, bootaš nove windowse (win 10 pro sa 500GB diska). U windowsima će ti (barem bi trebalo biti ako je sve ok) biti oba diska vidljiva. Na putanji: This PC\disk od 1TB\users\korisničko ime profila\ ćeš naći foldere "desktop", "my documents", "pictures", etc... uglavnom tu su ti (pretpostavljam) podaci koje misliš spasiti. To prebaciš na novi disk. Kad si siguran da imaš sve. Formatiraš 1TB disk i vratiš podatke natrag na taj 1TB disk. Taj disk koristiš kao storage. 500GB disk koristiš za OS.

 

To isto možeš napraviti spajanjem 1TB diska pomoću ladice.

 

Ako ti podaci nisu bitni, ubaciš disk u PC, bootaš nove windowse i formatiraš stari disk.

 

Ako baš baš baš ne znaš ili se bojiš da ne sjeb..., ako si u ZG/VG donesi komp kod mene, ja ti to odradim. Đabe, to je 2 min posla.

4 godine
offline
Re: Stari HDD, novi kompjuter
quickr kaže...
Stane256 kaže...

Pozz, imam sličan problem ali u novijim vremenima..

kupio sam novi komp sa 500 GB hard diska a u starom kompu imam 1TB hard diska.

Na novom imam instalirani WIN 10 pro,a  na starom imam win 10 home verziju. Nisu mi bitni toliko podaci na starom hard disku koliko sam željan više memorije. Također mi ne trebaju windowsi sa starog hard diska.

Bilo bi odlično da ostanu i podaci na hard disku kada ga prebacim u novi komp ako je moguće ali ako nemože nema veze..

I kako postaviti da ovaj od 500GB bude samo za windowse a ovaj od 1TB za sve ostalo? Tj kako je najbolje postaviti memorije da bude brzina PC-a najbolja?

Apsolutno se ne razumijem u slaganje PC-ova i nikad se nisam sa time bavio pa molim objašnjenje kao da djetetu objašnjavate :D

Hvala

 Ubacis oba diska u PC, bootaš nove windowse (win 10 pro sa 500GB diska). U windowsima će ti (barem bi trebalo biti ako je sve ok) biti oba diska vidljiva. Na putanji: This PC\disk od 1TB\users\korisničko ime profila\ ćeš naći foldere "desktop", "my documents", "pictures", etc... uglavnom tu su ti (pretpostavljam) podaci koje misliš spasiti. To prebaciš na novi disk. Kad si siguran da imaš sve. Formatiraš 1TB disk i vratiš podatke natrag na taj 1TB disk. Taj disk koristiš kao storage. 500GB disk koristiš za OS.

 

To isto možeš napraviti spajanjem 1TB diska pomoću ladice.

 

Ako ti podaci nisu bitni, ubaciš disk u PC, bootaš nove windowse i formatiraš stari disk.

 

Ako baš baš baš ne znaš ili se bojiš da ne sjeb..., ako si u ZG/VG donesi komp kod mene, ja ti to odradim. Đabe, to je 2 min posla.

  Aj probat ću, Hvala puno!

mateo
8 godina
offline
Re: Stari HDD, novi kompjuter
Pod pretpostavkom da je korisnik sve stavljao u defaulte foldere...

Sto cesto nije slucaj, pa se i u program files zna naci slika, dokumenata, taman kad pomislis da je sve pronadjeno izroni neki sistem\lib\cudan folder s naravno bitnim dokumentima koje naravno nisi spasio... :)

Ovisi o sadrzaju, dali zelis spasiti slike, dokumente, stogod, search, *.exstenzija full disk, pa od tamo copy
Its just the way of it, son. We all sell our souls sooner or later.
Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: Stari HDD, novi kompjuter

Cesto je slucaj da je sve bitno na desktopu 

4 godine
offline
Stari HDD, novi kompjuter

Jel dovoljno samo formatirati disk u mapi moje racunalo i desni klik na disk i formatiraj? Oce li obrisat sve pa i windowse?

Moj PC  
0 0 hvala 0
10 godina
offline
Re: Stari HDD, novi kompjuter

Nije dovoljno, na HDD imaš i skrivene particije od systema (vidiš ih sa Disk Menagment).

Prije formatiranja tj. brisanja svih particija starog diska i kreiranja novih particija i njihovim formatiranjem provjeri da ti boot nije ostao na starom disku ( često se to desi kod instalacije win10 a da nije za to vrijeme bio isključen stari disk).

To prvjeriš tako da dok je PC isključen isključiš stari disk i vidiš da li samo sa novim možeš pokrenuti win10.

Poruka je uređivana zadnji put sri 29.3.2023 23:29 (AF139).
15 godina
offline
Re: Stari HDD, novi kompjuter
Stane256 kaže...

Jel dovoljno samo formatirati disk u mapi moje racunalo i desni klik na disk i formatiraj? Oce li obrisat sve pa i windowse?

 -iz win (aktivnog osa) ne možeš obrisati sam sebe-os.. možeš sve ostale diskove koji nisu sys-os nego storage.

 

-za više (jače) je diskpart tj diskmanager je samo frontend ograničen dio diskparta koji to sve 'ispod haube' radi..

-diskpartom se 'briše' disk, .. tj nije samo format diska nego koraci prije, tj prvo ide inicijalizacija moda mbr ili gpt, zatim kreiranje particija u skladu s tim izabranim a format je tek za postojeće particije odnosno slova pod win osom koje dodjeliš kad kreiraš particiju i tek tad juzer i format mogu pristupiti disku ili ako nema slova ne mogu.. (mogu drugi alati..).

 

-kraće, za brisanje do kraja, svega + ovisno što se želi, npr stari disk je bio u mbr modu a sad se želi recimo uefi-gpt.. tad treba diskpar-clean .. koji to sve obriše-ukloni (u sekundi jer brisanje zapravo nije brisanje kao ni formatiranje.. tj za 'sigurno brisanje' prebrisavanje se koriste dod-programi koji zapisuju konkretan podatak višestruko na svaki sektor-byte medija).

 

-može se i drugim alatima osim ms-dispartom, svaki disk-part manager, kao što drugi nude i konverziju mbr-gpt i obrnuto s i bez gubljenja podataka.. (ms nudi samo mbr na gpt).

 

-pitanje je koji mod diska želiš.. za os, za rad, za podatke-korisnika je to 'isto', nema razlike, ima razlike u standardu tj od podrške biosa za boot i verzije osa za pristup pa noviji gpt može raditi samo na novijem računalu (što je sad već oko desetak godina ili praktički sva računala) ali i ograničenje koje uz to ide, kompatibilnost pa ako trebaš neki stari os ili app tad ovisiš o starom standardu + uefi nije samo gpt nego dodatno problem za tpm i secboot tj ovisi što od tog koristiš i tad ne možeš pristupiti disku-podatcima bez tog čipa-keya (tome služi zaštita, pristupu..) tj kad koristiš uefi, tad je pitanje što još bios nudi od kombinacija, što izabereš-omogućiš ili isključiš i tad imaš problem kompatibilnosti ili nedostupno kao zaštita a bez iskustva što svaka od tih opcija posljedično znači lako dođeš u situaciju da ne možeš do podataka .. i da jedino možeš izbrisati disk jer ta zaštita tome služi.

 

-problem diskparta je što nije juzerski frontend, rizik brisanja pogrešnog diska ako imaš više od jednog.. tj osnovno znanje tipkanja naredbi u cli-ju... nije teško ali je prvi put vjerojatno problem..

 

-najsigurnije, odspojiti sve ostale diskove i ostaviti spojen samo disk na koji želiš instalirati svježi os, sve ostale diskove dodaš kasnije kad je win instaliran.

-naravno to uključuje i izradu odgovarajućeg installer-stikića-usb u gpt-mbr ili oba moda, podešavanje biosa prije paljenja-boota i u paljenju bootanju stikića ovisno o želji-postavkama i opcijama koje bios nudi korištenje f-tipki za bootmeni jer tad jedino znaš u kojem će modu bootati installl-medij, gpt-ili-mbr tj ovisi o tome kako si napravio stikić i što bios nudi, što je podešeno.. ili 50% šanse da je pravi-krivi mod za boot ako ne koristiš f-boot-tipke-cms-qbm.. (f-2-12, esc.. za svaku mbo google zna odgovor ili u manualu, dok je DEL tipka za ulaz u bios za 99%, ne miješati ulaz u bios-setup i bootmeni, to su dvije različite stvari kao i bootorder u biosu).

 

-kad jednom bootaš u pravom modu, spojen samo 'glavni' disk i stikić-installer radi.. učitava, pričekaš da 'stane' na nekom prozoru-pitanju.. nije važno što. .. i tad stisneš shift+F10, otvori se CMD-prozor, utipkaš diskpart (enter) ..  tad si u diskpartu i možeš njime ...

-prvo list disk (enter)

-vidiš diskove, tj samo jedan disk koji će biti pod brojem 0 i install-stikić na broju 1.. jer si sve ostalo isključio.

-ako je tako, tad utipkaš secect disk 0 .. ili drugi broj ovisno o tome pod kojim brojem je koji disk, tj ako nisi odspojio ostale tad tu moraš jako paziti, izabrati pravi disk, ne pogrešan.. jer će sve biti obrisano.

-nakon selecta, ponovo pitanje-provjera, pravi ili krivi disk? .. ako je pravi, utipkaš clean (enter).. i to je to, nema ničeg, exit iz diskparta ili ugasiš cmd prozor, taj dio je gotov i dalje klikaš installer...

(on će ovisno o modu boota inicijalizirati disk u gpt ili mbr.. i ako nema drugih boot diskova na glavni dodati boot-meni za novi instaliran os.. a kad postoje drugi diskovi tad možda boot doda na drugi disk ovisno gdje vidi boot i zato je bolje-sigurnije odspojiti ostale diskove, zbog brisanja i kreiranja boota tj tako eliminiraš te greške..).

 

-ako nekom daješ-prodaješ disk, možeš jednako tako obrisati particije diskpart-clean.. ako nije inicijaliziran prvim spajanjem i paljenjem diskmanagera pojavi se pitanje-ponuda za inicijalizaciju mbr-gpt.. i klineš, tj na ostalim diskovima koji nisu os-sys možeš uvjek obrisati sve i promijeniti (ms traži brisanje, drugi alati mogu i bez brisanja-gubitka podataka konvezija)..

 

-tj ne moraš brisati sys-os disk prije nego kreneš instalirati novi na isti disk.. i prednost, ako nisi nešto dobro napravio, npr stikić ne boota, tad je stari disk još uvjek čitav, bootaš-radi.. ako ga obrišeš prije instalacije tad je obrisan i ako ti nešto fali tad više nemaš os-win koji radi pa ne možeš napraviti novi stikić ili googati kako se nešto podesi u biosu pa zato ne briši stari hdd s win koji rade prije nego to dođe na red u installeru diskpartom, tj možeš ovisno što je želja-cilj-plan ili koliko diskova imaš, npr novi ssd koji želiš koristiti kao glavni i sl. .. tad sve to napraviš s novim diskom ali tad ne treba brisanje-clean, jer tvornički je došao upravo takav-clean-raw bez moda i particije ili ako napraviš isto kao s korištenim starim diskom neće smetati, isto je..

 

-nakon installa, par rebootava, prava paljenja traže update i sl. podešavanja, do prvog pravog gašenja ne žuri, tj tad (ili kad želiš, kasnije) dodaš ostale diskove, provjeriš dodjeljena slova ili ih presložiš po želji npr na slova R-T-W-U .. npr usb disk na slovo U: ili WD-disk na slovo W: .. tj onako kako tebi odgovra i koliko diskova imaš dok disk može imati i više particja-slova i recimo zgodno je radni-disk-particiju držati na nekom slovu kao R: (radni) tj svejedno na kojem slovu osim C: za win ali je lakše snalaženje kad imaš više ralunala, diskova, kad nešto mijenjaš-dodaš kao i labela-natpis diska koju možeš vidjeti u diskpartu kad trebaš brisati ali da bi disk imao labelu-naziv moraš ga utipkati-promjeniti, do tad je bez naziva i vidiš samo slovo koje dodjeli win po redu kako je koje slobodno, od d-nadalje.. ili kad jednom ručno promjeniš slovo disku tad će win zapamtiti taj disk i kad ga idući put spojiš dati mu već prije 'rezervirano' slovo, zgodno za npr vanjski-usb disk.. pod recimo slovom U: ili što god tebi zvuči zgodnije za zapamtiti-koristiti... :)

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
4 godine
offline
Stari HDD, novi kompjuter

Frende svaka ti čast, pomogao si mi! 

Hvala!

mateo
Moj PC  
0 0 hvala 0
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice