PC se resetira, gasi programe,igre sam od sebe

poruka: 10
|
čitano: 2.868
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
9 godina
offline
PC se resetira, gasi programe,igre sam od sebe

Sam naslov kaže, zadnjih 10 dana PC random se resetira, pojavi se blue screen nekada, nekada ne samo se resetira, internet preglednik zatvori sam od sebe, igre zatvori sam od sebe, znaci igram i samo crash to desktop neovisno sta igram. Znaci ili zatvara programe ili se resetira, jucer sam kompletno formatirao oba ssda i digao nove windowse, nije pomoglo, napravio sam dijagnostiku SSDA oba su u odlicnom stanju, napravio sam dijagnostiku rama nema nikakvih problema, temperatura grafe u igri je oko 72, radio sam stress test grafičke nije pokazalo nikakve probleme, temperatura procesora je oko 64. PC je ovaj pod moj PC, nije mi jasno što se događa. Nikad mi se ovo nije dešavalo, računalo čistim od prašine svaki mjesec, mjenjam pastu na procesoru redovno... Sada kad sam digao windowse i opet se događa isto. Očito je neki hardwerski problem? Napajanje, matična? 

Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: PC se resetira, gasi programe,igre sam od sebe
BeLLicus kaže...

Sam naslov kaže, zadnjih 10 dana PC random se resetira, pojavi se blue screen nekada, nekada ne samo se resetira, internet preglednik zatvori sam od sebe, igre zatvori sam od sebe, znaci igram i samo crash to desktop neovisno sta igram. Znaci ili zatvara programe ili se resetira, jucer sam kompletno formatirao oba ssda i digao nove windowse, nije pomoglo, napravio sam dijagnostiku SSDA oba su u odlicnom stanju, napravio sam dijagnostiku rama nema nikakvih problema, temperatura grafe u igri je oko 72, radio sam stress test grafičke nije pokazalo nikakve probleme, temperatura procesora je oko 64. PC je ovaj pod moj PC, nije mi jasno što se događa. Nikad mi se ovo nije dešavalo, računalo čistim od prašine svaki mjesec, mjenjam pastu na procesoru redovno... Sada kad sam digao windowse i opet se događa isto. Očito je neki hardwerski problem? Napajanje, matična? 

 Većinu faktora si provjerio, no možda se u ovome krije problem odnosno zadnjih 10 dana je došlo do povećanja temperatura pa je moguće da ti se VRM na ploči pregrijava. Kakva je situacija sa temperaturama VRM na toj B350 ploči? To bi otprilike odgovaralo random resetovanju.

 

No zbunjuje me  random zatvaranje web browsera i igri i to bi otprilike odgovaralo memorijskim greškama RAM-a. 

 

Vrati sve na defaultne postavke u biosu ako si overclockirao pa provjeri ako je o tome riječ i detaljnije testiraj RAM.  

Yippee ki-yay, motherfucker! :)
15 godina
offline
Re: PC se resetira, gasi programe,igre sam od sebe
BeLLicus kaže...

Sam naslov kaže, zadnjih 10 dana PC random se resetira, pojavi se blue screen nekada, nekada ne samo se resetira, internet preglednik zatvori sam od sebe, igre zatvori sam od sebe, znaci igram i samo crash to desktop neovisno sta igram. Znaci ili zatvara programe ili se resetira, jucer sam kompletno formatirao oba ssda i digao nove windowse, nije pomoglo, napravio sam dijagnostiku SSDA oba su u odlicnom stanju, napravio sam dijagnostiku rama nema nikakvih problema, temperatura grafe u igri je oko 72, radio sam stress test grafičke nije pokazalo nikakve probleme, temperatura procesora je oko 64. PC je ovaj pod moj PC, nije mi jasno što se događa. Nikad mi se ovo nije dešavalo, računalo čistim od prašine svaki mjesec, mjenjam pastu na procesoru redovno... Sada kad sam digao windowse i opet se događa isto. Očito je neki hardwerski problem? Napajanje, matična? 

 -napraviš testove, ponovo digneš win i zaključiš da je hardware problem? Kako? :)

 

HW, ispravno = radi, neispravno .. ne radi ili problemi. Ako je neispravan hw tad je stalno neispravan, tj nije ispravan u testu, za vrijeme installa osa a neispravan u igri ili browseru.. tj zaključak koji se nameće je soft greška ili neka koja se pojavi tek kad se koriste sve mogućnosti-fićeri npr gpu .. tad može biti hw, ali bi test jednako to pronašao.

 

-što god da koristiš od softwarea može biti uzrok, npr pravi-čisti win-iso (izvor), driveri, dodatci+postavke kao powersaving/driver +OC + hlađenje + napajanje + mbo koja sve to kontrolira.

-da je problem u SSDu tad bi diagnostika diska nešto pronašla, ali to ne eliminira mogućnost npr lošeg kabla-kontatka, malwarea ili pregrijavanja ili napajanje koje u opterećenju padne dok u testu možda radi..

-da je problem vga opet isto, samo što je vjerojatniji uzrok + mogući kvarovi koji nisu stalno vidljivi ovisno o velilini kvara ili nekom fićeru..

-ram, testiraš memtestom npr memtest86+ .. s boot medija (u tzv dosu.., ne u win, osu kad je aktvino sve ostalo npr antivirus), ako se pojavi jedna greška, ne valja.. dok nema greške možeš tesitrati koliko imaš vremena, 5-10min.. sat.. ne smije biti greške.

-pregrijavanje.. + vrućine, + napajanje.. sve kontrolira mbo, do neke granice, u win koriz driver + postavke (power opcije kao green-štednja, sleep-hyper itd..) .. btw ako nemaš 100% stabilan hw+drivere izbjegavati hyber jer je stresan za rad + akumulira greške negašenjem.. nema smisla tj cold paljenje je cca 15 sec.

-kad radiš stress test vga nepotrebno opterećuješ vga ali ok je kad tražiš problem-uzrok, ali.. taj test možda testira-optereti samo vga, ne ostalo kao cpu+ram+disk.. a to sve radi u normalnom radu istovremeno tj moguće da je problem napaljanje + pregrijavanje u radu tj kad se sve koristi (jer tad troši više neog samo vga-test).. + padom efikasnosti napajanja + povišenom temperaturom dodatno pada efikasnost jer temperatura sama stvara dodatni otpor (kao loš vodić) .. kumulativno. Dovoljno je par stupnjeva više za preći granicu na starijem hw koji je već dao svoje mada u testu pojedinačno ne moraš nikad primijetiti problem + možda je mbo, jer ona regulira-kompenzira napon VRMovima..

 

+ problem temperature.. npr možda vga ili cpu imaju neku višu temp, tj oni su izvor temp u računalu daleko više nego ostatak kao disk.. ne mora to biti neka visoka temp za npr vga-cpu ali ako je blizu neka osjetljiva komponenta kao ram-disk.. + loš protok zraka tad vga tj temperatura izazove problem na recimo disku, tj dovoljno je 50-60c za takav problem takve komponente tj treba topli zrak izbaciti van ili premjestiti disk.. dok ram ne možeš premjestiti jedino pojačati protok zraka.. npr rasčistiti kablove koji obično tamo stoje..

npr ssd se često stavi u adapter za 2.5-3.5 .. i ako je plastični (izolator) tad se u njemu komponenta 'dinsta' tj ne odvoji toplinu na lim-kućište što inače radi normalan hdd ušarafljen u lim-stranice kućišta (služi kao pasivni hladnjak tj odvodi toplinu).

 

-napajanje i temperature, driveri, postavke, bloatware+smeće ili malware koji možda nešto dodanto rade, torrent-seeder koji otvori previše konekcija, win-update koji radi + defrag i sl. i svaka app-util nešto čačka, želi online itd.. a sve to trebaš znati podesiti, isključiti višak-smeće itd.. tj najviše imaš posla oko tog kad svježe instaliraš os, jer tad je sve tu istovremeno .. + automatika pa ne treba odmah krenuti s npr gamingom nego odraditi sve updateove-restartove koje traži win tj kad sve to obavi .. prije je moguće imati ovakve probleme + pitanje koji driver + postavke + sve se kvari pa ako je do sad ispravno može u idućoj sekundi biti pokvareno recimo zbog pada napona ili vrućine.

 

-jednostavni kvarovi su 'super' tj ako crkne i ne radi to je barem jasno.. ovo može biti bilo što, tj suprotno zaključku, najmanje je hw, tj može biti ali neki sasvim drugi, npr možda nije ram/disk/vga nego napajanje ili kombinacija koja kad se poklopi dovede do problema.

 

-uobičajeni sumnjivci, redom, vga, mbo, napajanje, kontakti (rastaviš-sastaviš sve, dobro očistiš, utisneš..) pa i banalno neki kratki spoj-žica-šaraf.. možda frontpanel-usb ili audio.. cpu i ram su manje šanse, dok diskovi prije nešto zbrljave npr particiju a kvar je konkretniji, ne kao ovaj.. tj da je disk to bi sigurnije potvrdio i problem bi bio uočljiv neovisno što radiš a ovo je suprotno, ovisno što radiš npr kad surfaš.. i to znači da je ili kombinacija ili postavke i vjerojatnije soft npr loš driver-postavke...

-temperature +30c recimo +10 od neke normalne su dovoljne za 'dinstanje' komponente koja normalno radi na 30-40 (do 50c) .. a to znači da trebaš bolje hlađenje-ventilator i sl.. dok komponenta koja stvara tu toplinu kao vga može do cca 100c bez problema, ispravna, ali to ne znači da ostatak u blizini ne osjeti posljedice -...

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
9 godina
online
PC se resetira, gasi programe,igre sam od sebe

Otvoriti bočnu stranicu kućišta pa probati odigrati nešto.

Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
offline
PC se resetira, gasi programe,igre sam od sebe

A nekad je kvar jednostavan, možda tipkovnica ili miš stvaraju neki spoj, pogotovo tipkovnica. Treba isprobati sav hardver pa i ovaj periferni.

http://d-u-d.deviantart.com http://500px.com/Dado_D https://dariodrvodelic.wordpress.com/ https://www.flickr.com/photos/95774435@N02/?hide_photostream_welcome=1
 
0 0 hvala 0
13 godina
offline
PC se resetira, gasi programe,igre sam od sebe

Ako su u računalu instalirana dva modula memorije, nema boljega testa za eliminirati memoriju od toga da se isproba jedan po jedan modul i to u svim utorima.

AMD/Intel ljubitelj/mrzitelj, ovisno kakav mi je dan. :D
Poruka je uređivana zadnji put uto 22.6.2021 12:34 (Valentin17).
 
0 0 hvala 0
14 godina
offline
PC se resetira, gasi programe,igre sam od sebe

Ono kad pod haubom imaš amd pa te sve živo jebe 

Intel i AMD fanboy Po danu navijam za AMD a preko većeri za Intel
Moj PC  
2 0 hvala 1
12 godina
offline
PC se resetira, gasi programe,igre sam od sebe

Treba u vodeno hlađenje ulit svete vode.

Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
PC se resetira, gasi programe,igre sam od sebe

Ja sam imao isti problem ali samo kod PUBG znaci reset PC-a ili crash na desktop i da cak sam reistaliral  windowse. Rijesio sam tako da u Edit Plan Settings promijenio na processor power management  u min i max processor state na 99 % Jest da je Cpu clock speed pal sa na 5,0 GHz na 3,6 al barem nije rastartalo. Al nekon nekog vremena mjesec dva sam vratio na staro i vise nije pravilio probleme mozda je neki novije windows update ili driver popravio stavrno neznam al sada normalno radi na  cpu na 5,0.

Origin:Overlord_HR, Battle.net:OverlordCRO steam: Overlord_HR
Moj PC  
0 0 hvala 0
9 godina
offline
PC se resetira, gasi programe,igre sam od sebe

Vratio sam clock sa 4.2 na 3.6 i sad je okej. 

Moj PC  
2 0 hvala 0
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice