AMD Ryzen 9000 Zen 5 CPU

poruka: 370
|
čitano: 63.346
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
16 godina
offline
Re: AMD Ryzen 9000 Zen 5 CPU
forumaš kaže...

 Da to AMD marketing nije znao probati i komunicirati ..ludo su nesposobni. 

Nema tu marketing što raditi! 

 

Ako gledaš samo gejming, SMT isključen donosi znatno više FPS u dosta primjera Intel(+E Cores Off)ili AMD ista priča.

 

 

Ali ne u svim igricama, a dalje nema smisla komentirat da ti treba SMT za nabijanje Cinebenčine ili slične potrebe.

 

Zen5 je redizajniran pa se to negdje znatno više primjeti, a opet drugdje ne dobiš baš ništa ili samo nebitne mrvice itd.

 

Okvirno su otkrili toplu vodu, kao da se o zelenoj opciji On ili Off prvi puta raspravlja/ili uspoređuje bilo gdje na internetu.

AMD,........is that Epyc or what?
Poruka je uređivana zadnji put sub 10.8.2024 19:28 (rambox).
16 godina
offline
AMD Ryzen 9000 Zen 5 CPU

zen5 je dobar za korisnike koji ne koriste pc samo za igre(niza potrosnja i temp, i 5% gaming boost), i to ce biti super opcija kada padne na 200e i nize. za punu cijenu je losa kupnja, isto kao sta je to i 7600x/7700x bio

Moj PC  
2 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: AMD Ryzen 9000 Zen 5 CPU
Gemmy kaže...

zen5 je dobar za korisnike koji ne koriste pc samo za igre(niza potrosnja i temp, i 5% gaming boost), i to ce biti super opcija kada padne na 200e i nize. za punu cijenu je losa kupnja, isto kao sta je to i 7600x/7700x bio

 Pada cijena novom i starom tako da će uvijek biti lošija kupnja.

DarthMarkus kaže... Normalno da radi fluidnio kad ti fali pol galaksije hehe
16 godina
online
AMD Ryzen 9000 Zen 5 CPU

Palo mi je na pamet (između drugih stvari) da nešto sa driverom za Windows nije u redu. Mada nije da je razlika dan i noć, ali je nešto, i verovatno je popravljivo.

WP/WM fanovi, prestanite više lagat ovaj napaćeni narod, nemate to pravo!
Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: AMD Ryzen 9000 Zen 5 CPU
Ivan(4) kaže...

Palo mi je na pamet (između drugih stvari) da nešto sa driverom za Windows nije u redu. Mada nije da je razlika dan i noć, ali je nešto, i verovatno je popravljivo.

 Nekaj ne stima jer i Anandtech ima impresivne rezultate s tim procesorima.

Biti ili ne biti pitanje je sada.
3 godine
offline
Re: AMD Ryzen 9000 Zen 5 CPU
Ivan(4) kaže...

Palo mi je na pamet (između drugih stvari) da nešto sa driverom za Windows nije u redu. Mada nije da je razlika dan i noć, ali je nešto, i verovatno je popravljivo.

Zizo kaže...
Ivan(4) kaže...

Palo mi je na pamet (između drugih stvari) da nešto sa driverom za Windows nije u redu. Mada nije da je razlika dan i noć, ali je nešto, i verovatno je popravljivo.

 Nekaj ne stima jer i Anandtech ima impresivne rezultate s tim procesorima.

 


mozda ovo?!

15 godina
offline
Re: AMD Ryzen 9000 Zen 5 CPU
Zizo kaže...
Ivan(4) kaže...

Palo mi je na pamet (između drugih stvari) da nešto sa driverom za Windows nije u redu. Mada nije da je razlika dan i noć, ali je nešto, i verovatno je popravljivo.

 Nekaj ne stima jer i Anandtech ima impresivne rezultate s tim procesorima.

 Meni je upalo u oko ovo gdje ih duplo jeftiniji non x 7700 prati dobro.

DarthMarkus kaže... Normalno da radi fluidnio kad ti fali pol galaksije hehe
Poruka je uređivana zadnji put sub 10.8.2024 21:27 (dery).
16 godina
online
Re: AMD Ryzen 9000 Zen 5 CPU
Pročitali smo to tvoje mišljenje i kad si ga napisao prethodnih 16x. Štaviše, slažemo se: trenutno je serija 7000, koja je u phase outu, na takvim popustima da je mnogo bolja kupovina od serije 9000, koja je za sada preskupa.

Pošto smo potvrdili da se oko toga slažemo i 17. put, da li bi bilo u redu da sada pređemo na diskusiju o samoj tehnologiji?
WP/WM fanovi, prestanite više lagat ovaj napaćeni narod, nemate to pravo!
Moj PC  
1 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: AMD Ryzen 9000 Zen 5 CPU

Ajmo onda ponovit 150x o tehnologiji da čujemo šta ima novo još neobjavljeno o ovom čudu.

DarthMarkus kaže... Normalno da radi fluidnio kad ti fali pol galaksije hehe
2 godine
online
AMD Ryzen 9000 Zen 5 CPU

Kec je na službenom putu, kad se vrati teme o procesorima opet će zaživjeti.

Moj PC  
2 0 hvala 0
2 godine
offline
Re: AMD Ryzen 9000 Zen 5 CPU
notloB kaže...

Kec je na službenom putu, kad se vrati teme o procesorima opet će zaživjeti.

 Saborske sjednice su bile življe s Pernarom, ali to ne znači nužno da su bile i bolje.

14 godina
offline
AMD Ryzen 9000 Zen 5 CPU

 

Tu u EU nisu normalni.Za 9700x prek 400e a 380e dojde 7800x3d,da ne spomenem da 14700k je 20e skuplji a 9700x mu ni prismrdi.

Ruku na srce AMD je zasral.

 

Biti ili ne biti pitanje je sada.
Moj PC  
2 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: AMD Ryzen 9000 Zen 5 CPU
Zizo kaže...

Tu u EU nisu normalni.Za 9700x prek 400e a 380e dojde 7800x3d,da ne spomenem da 14700k je 20e skuplji a 9700x mu ni prismrdi.

Ruku na srce AMD je zasral.

 

 Dobro jutro.

DarthMarkus kaže... Normalno da radi fluidnio kad ti fali pol galaksije hehe
2 godine
offline
AMD Ryzen 9000 Zen 5 CPU

Postaje sve jasnije da je Zen 5 arhitektura dizajnirana s maksimalnim fokusom na serverske workloadove, što objašnjava zašto u nekim testovima čak zaostaje za modelom 7700 non X. Ovdje se ne radi o nesposobnosti, već isključivo o prioritetima. AMD je postigao veliki uspjeh u serverskom segmentu, doslovno uništavaju Intel i uzimaju im tržišni udio, te nemaju namjeru usporiti. Toliko su čvrsto uhvatili zamah u tom segmentu da su zanemarili desktop tržište.

 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: AMD Ryzen 9000 Zen 5 CPU
Nije nesposobnost nego su lažovčine jer su reklamirali cpu kao gamerski i obećavali osjetan rast performansi.
2 godine
offline
AMD Ryzen 9000 Zen 5 CPU

7800X3D me sve više oduševljava. U gaming testovima ima najnižu potrošnju ili je odmah uz procesora s najmanjom potrošnjom, a po performansama je na samom vrhu. Napravili su gaming procesor desetljeća, ma stoljeća .

Poruka je uređivana zadnji put pon 12.8.2024 14:48 (Trilogija).
 
1 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: AMD Ryzen 9000 Zen 5 CPU
I sad nema šanse da mu spuste cijenu...i onda ljudi plate 400+ eura samo za CPU da bi se igrali...nadam se kak se igraju na 4 K 😂
Poruka je uređivana zadnji put pon 12.8.2024 14:52 (forumaš).
2 godine
offline
Re: AMD Ryzen 9000 Zen 5 CPU
forumaš kaže...
I sad nema šanse da mu spuste cijenu...i onda ljudi plate 300+ eura samo za CPU da bi se igrali...nadam se kak se igraju na 4 K 😂

 Neovisno o AMD-u, naši trgovci će "fino" podići cijenu toj mrcini jer je apsolutno superiorna u odnosu na sve na tržištu. Tko je jamio, jamio je .

15 godina
offline
Re: AMD Ryzen 9000 Zen 5 CPU
Damo nek nabiju, treba derat kad se može 😂
14 godina
offline
Re: AMD Ryzen 9000 Zen 5 CPU
Trilogija kaže...

7800X3D me sve više oduševljava. U gaming testovima ima najnižu potrošnju ili je odmah uz procesora s najmanjom potrošnjom, a po performansama je na samom vrhu. Napravili su gaming procesor desetljeća, ma stoljeća .

 I dalje je preskup.

16 godina
offline
Re: AMD Ryzen 9000 Zen 5 CPU
Trilogija kaže...

Postaje sve jasnije da je Zen 5 arhitektura dizajnirana s maksimalnim fokusom na serverske workloadove,što objašnjava zašto u nekim testovima čak zaostaje za modelom 7700 non X. Ovdje se ne radi o nesposobnosti, već isključivo o prioritetima. AMD je postigao veliki uspjeh u serverskom segmentu, doslovno uništavaju Intel i uzimaju im tržišni udio, te nemaju namjeru usporiti. Toliko su čvrsto uhvatili zamah u tom segmentu da su zanemarili desktop tržište.

Ne baš ako gledaš sve bitne detalje, ali Zen5 redizajn svakako jako vuče na zeleno to se vidi itekako.

 

Linux testovi, tamo ima dosta primjera ili testova koji nemaju veze sa zelenim.Fučkaj ga sad, pa tu se radi o čak ukupno 400 različitih testova.

 

https://forum.bug.hr/forum/topic/procesori-mbo/amd-ryzen-9000-zen-5-cpu/300749.aspx?page=8&jumpto=6773226&sort=asc&view=flat

 

Ja sam izdvojil samo jednu stranicu+postotke, ima toga još dosta sličnih primjera normalnih aplikacija.

 

Gimp i OpenScad su vrlo poznate aplikacije, Linux ili Windows ista priča.ONNX Runtime i Whisper cpp su AI điđebiđe.Postotci idu od vrha na dole, kako je i pokazano na toj stranici.Ako pogledaš rezultate, to su gotovo sigurno Singlecore situacije gdje se koristi samo par CPU jezgri.

 

https://www.phoronix.com/review/ryzen-9600x-9700x/14

 

R7 9700X je brži vs R7 7700X


8% AI


27% AI


29% AI


28% AI


32%


31%


21%


21%


25%

 

R5 9600X je brži vs R5 7600X ili R5 7600 ako je on iz nekog razloga brži u testu


15% AI


44% AI


44% AI


28% AI


11%


40%


18%


22%


21%

 

Opčenito gledano, večina Windows testera(Youtube+ostalo)testira vrlo malo realnih aplikacija+koš gejming testiranja.Da bi dobio širu sliku na Windowsima, moraš testirat puno više aplikacija i pogotovo Profi aplikacija.To ti je ista priča ili problem, kao na ovom dolnjem primjeru kojeg sam ja istaknul.Osim Cinebench/Handbrake/Blender, sve ostalo(ozbiljni profi programi) se vrlo rijetko testira i pokazuje u praksi.

 

https://forum.bug.hr/forum/topic/procesori-mbo/amd-ryzen-4000g-am4-renoir-apu/275640.aspx?page=4&jumpto=6495424&sort=asc&view=flat

 

Treba ponoviti, Zen5 je ipak bitan redizajn u akciji.Opet ponavljam isti link, i fotku obratiti pažnju na plavo ili navedeni testovi udaraju u najslabije točke Zen5 redizajna.

 

https://forum.bug.hr/forum/topic/procesori-mbo/amd-ryzen-9000-zen-5-cpu/300749.aspx?page=8&jumpto=6773243&sort=asc&view=flat

 

https://www.numberworld.org/blogs/2024_8_7_zen5_avx512_teardown/

 

 

AMD,........is that Epyc or what?
Poruka je uređivana zadnji put pon 12.8.2024 16:17 (rambox).
11 godina
offline
Re: AMD Ryzen 9000 Zen 5 CPU
rambox kaže...

Opčenito gledano, večina Windows testera(Youtube+ostalo)testira vrlo malo realnih aplikacija+koš gejming testiranja.Da bi dobio širu sliku na Windowsima, moraš testirat puno više aplikacija i pogotovo Profi aplikacija.To ti je ista priča ili problem, kao na ovom dolnjem primjeru kojeg sam ja istaknul.Osim Cinebench/Handbrake/Blender, sve ostalo(ozbiljni profi programi) se vrlo rijetko testira i pokazuje u praksi.

 općenito gledano, za gejmere i prosječne desktop usere, zen5 je teški flop

nije naodmet ponoviti, kaže stevo

 

 

btw., podsjeća me malo na moj 11400, kad mu oslobodiš power limite dobiješ 10-15% više perfomansi tu i tamo, uz 80% veću potrošnju, za gejmanje opet dobiješ kujac

al nije to loše za ekipu koja koristi procesore za profi namjene, šteta samo što takvi koriste ovakve procesore poput 9600x i 9700x isto koliko i moj 11400 

15 godina
offline
AMD Ryzen 9000 Zen 5 CPU

Da sad uzimam komp/cpu, opet bih napravio isto, kupio x3d serije 7000.

Ovu novu seriju ne bih niti uzeo u razmatranje.

Poruka je uređivana zadnji put pon 12.8.2024 23:51 (zabranjeniples).
Moj PC  
3 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: AMD Ryzen 9000 Zen 5 CPU
zabranjeniples kaže...

Da sad uzimam komp/cpu, opet bih napravio isto, kupio x3d serije 7000.

Ovu novu seriju ne bih niti uzeo u razmatranje.

 Ma svi vele treba sačekat x3d 9-e generacije pa da se vidi jel bu bilo isplativo (i što se tiče performansi, a bogme i cijene).

Svi smo nadanja da će dolaskom te 9-e generacije cijena 7oj pasti (naravno ovisi koliko će ovi dić cijenu novog cpu-a).

13 godina
offline
AMD Ryzen 9000 Zen 5 CPU

Nece nista znacajno cijena past jer bi onda ubili prodaju 9xxx serije koja je i sama po sebi corak.Ako imate para uzimajte 7800X3D ako radite budget build 7500F/7600X je tu kralj.

Moj PC  
3 0 hvala 0
16 godina
online
AMD Ryzen 9000 Zen 5 CPU

Složio bih se sa predviđanjem, slično kao što i 5800X3D drži sada već besmisleno visoku cenu. Jedino ako se neko ne nada da će se pojaviti 7700X3D, ali ne verujem, jer bi to preterano potkopalo seriju 9000.

WP/WM fanovi, prestanite više lagat ovaj napaćeni narod, nemate to pravo!
Poruka je uređivana zadnji put uto 13.8.2024 9:40 (Ivan(4)).
Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: AMD Ryzen 9000 Zen 5 CPU

 Ukoliko se ide na novi komp/platformu i gaming, onda je vrlo jednostavno. Početak je Ryzen 5 7600 ili eventalno R5 7500F. Neka sredina je možda R7 7700 da si na 8 core procesoru i jer sada košta kod nas već oko 250€ pa nije loše za vrlo fin gaming komp. I naravno, ako se ide na najbolji gaming CPU, onda R7 7800X3D i to je to. U svim scenarijima 2X16GB RAM na 6000 MT/s i to je to.  

 

 Uopće nema potrebe za velike filozofije i kalkulacije. R9000 serija po ovim cijenama za gaming i prosječne korisnike nema nikakvog smisla i to je to. Što se tiče R7 5800X3D, on tek nema smisla pored fino jeftinijeg istog procesora R7 5700X3D s jedno 5% slabijim gaming performansama za one koji bi još ostali na AM4 i sve jasno .

16 godina
offline
Re: AMD Ryzen 9000 Zen 5 CPU
picajzla0707 kaže...
btw., podsjeća me malo na moj 11400, kad mu oslobodiš power limite dobiješ 10-15% više perfomansi tu i tamo, uz 80% veću potrošnju, za gejmanje opet dobiješ kujac

al nije to loše za ekipu koja koristi procesore za profi namjene, šteta samo što takvi koriste ovakve procesore poput 9600x i 9700x isto koliko i moj 11400 

Opet ti spominješ svoj nepoželjni zelenaš Rocket Lake(odvedi ga psihijatru), a bolje bi bilo da ga ne spominješ.

 

Dalje znaš vidio si raniji link, izvan gejminga i pod klasikom od 65W bitno je sporiji i od sad več starih Zen2 procova.

Ivan(4) kaže...

Složio bih se sa predviđanjem, slično kao što i 5800X3D drži sada već besmisleno visoku cenu. Jedino ako se neko ne nada da će se pojaviti 7700X3D, ali ne verujem, jer bi to preterano potkopalo seriju 9000.

To nije niti malo besmisleno, upravo suprotno kad sve staviš na vagu. To je najbolji gejming CPU u starom AM4 socketu, i njegova cijena nikada neče biti onako ugodna djelimo ga kao krafne.

 

Stari i9 9900K ima gejming nočne more, ali i originalni Intel Alder Lake 12Gen kad se usporedi sa žutim.

AMD,........is that Epyc or what?
Poruka je uređivana zadnji put sri 14.8.2024 15:04 (rambox).
16 godina
online
AMD Ryzen 9000 Zen 5 CPU

Sa jedne strane da, sa druge, ako pogledaš 5700X3D, 5800X3D je možda 10% brži i 50% skuplji. Utoliko je besmisleno. Da ne kažem da za cenu 5800X3D kupiš 7500F i korektnu AM5 ploču i 16GB DDR5 i onda, koja AM4 platforma?!

WP/WM fanovi, prestanite više lagat ovaj napaćeni narod, nemate to pravo!
Moj PC  
1 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: AMD Ryzen 9000 Zen 5 CPU
Ivan(4) kaže...

Sa jedne strane da, sa druge, ako pogledaš 5700X3D, 5800X3D je možda 10% brži i 50% skuplji. Utoliko je besmisleno. Da ne kažem da za cenu 5800X3D kupiš 7500F i korektnu AM5 ploču i 16GB DDR5 i onda, koja AM4 platforma?!

 Problem je cijela AM5 platforma, AMD (a bome i intel) su udarili u zid kaj se tiče brzina s trenutnom arhitekturom, a pritom dizanje napona u nebesa da bi se postiglo iole nešto smisleno.

Jednima i drugima je potrebna kompletna rekonstrukcija čipova da bi se išlo u korak s većim brzinama, e ukoliko iduća generacija amd serije bude išla u rekonstrukciju onda će ti biti potrebna i nova platforma, i tada bi cijeli AM5 (po mom mišljenju) bio dost veliki flop.

Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice