Nestanak slike na laptopu.

poruka: 20
|
čitano: 12.709
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
9 godina
offline
Nestanak slike na laptopu. Pomoc!

Pozdrav, vec par mjeseci imam problema sa ekranom na laptopu. Naime, kako namjestam ekran tako slika nestaje, nekad se slika vrati ponovnim pokretanjem a nekada ne, ima situacija da se slika vrati ako zatvorim laptop pa opet otvorim iako ni tako ne uspije svaki put. Nekad samo namjestanjem ekrana se vrati slika a sto je najgore u vecini slucajeva tako mi ode slika..primjer, gledam film i nije mi ekran po mjeri pa ga pomaknem gore ili dole a slika nestane,pojave se crtice raznih boja ili samo u bijeloj boji itd.

To sve sto sam naveo dogadjalo se do sinoc,uspio sam rijesavati to i ne bi se desilo vise od 2 puta na dan,od sinoc postoje tri varijante:

 

1.Ekran je crn nema nikakvog osvjetljenja, izgleda kao da je laptop ugasen ali cujem kako se vrte ventilatori, svijetle lampice itd..

2.Ekran izgleda kao da sam u fullscreen stavio sliku crne boje. Znaci crna boja sa osvjetljenjem,ne kao pod brojem 1..

3.Uspijem nekako dobiti normalnu sliku na ekranu ali bilo kojim pokretom ekrana ili zatvaranjem laptopa slika pocne izgledati kao pod brojem 2. Kada mi se pojavilo crnilo ugasio sam laptop, upalio se sa normalnom slikom koja je ponovno nestala kada sam dosao do log in screena. I sada kada palim laptop izgleda kao pod brojem 1. (trenutno stanje). 

 

 

Prije jedno 5 sati nestanak slike, restartam sve radi,na desktopu mi se pojave neke obavjesti od windowsa koje sam slikao pa cu postati tu. Nakon sto sam obavio sto sam imao ja frajer zatvorim laptop i od tada se dogadja sve sto sam naveo pod 1,2,3. 

 

Takodjer postam sliku iz teme "Laptopi (kvarovi,objasnjena,odrzavanje,kupovina)" di sam pricao o ovome problemu koji tada nije toliko napredovao ali da znate sto se dogadjalo prije. Takodjer iz tog razloga otvaram ovu temu, 2 puta mi tada nitko nije odgovorio pa se nadam da bi mi ovako netko mogao pomoci. 

 

 

Zanima me o cemu se tu konkretno radi, zna li netko sto bi moglo biti? Di bi mogao odvesti laptop u Rijeci na popravak i koliko bi me otprilike kostao popravak.  

 

Slika 1

Slika 2

Slika 3 

 

Poruka je uređivana zadnji put čet 16.6.2016 23:34 (el.šef).
Moj PC  
0 0 hvala 0
7 godina
offline
Nestanak slike na laptopu.

Moguće je da grafa krepava, ili samo kabel, ili tak nekaj(nisam proučio previše tvoj opis).

Uglavnom, tu na forumu ti je aktivan kolega pod nickom ITelektronika,ako se ne varam.

Ako se dobro sjećam, on je u Rijeci.

Uglavnom, preporučam ga, jer sam dosta laptopa amaterski slagao i po njegovim videima se vidi da nije šalabajzer.

 

Edit: dobro se sjećam - http://www.bug.hr/forum/user/itelektronika/85980.aspx

Kruha i igara...
Poruka je uređivana zadnji put čet 16.6.2016 23:54 (fer-de-lance).
 
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Nestanak slike na laptopu.

Problem je do flat cabela.

Moj PC  
0 0 hvala 0
9 godina
offline
Nestanak slike na laptopu.

Ček, ja sam bio uvjeren da nitko ta videa ne gleda

Da, prema svemu napisanom izgleda da je flat.

Koji je model laptopa?

www.itelektronika.com
 
0 0 hvala 0
7 godina
offline
Nestanak slike na laptopu.

Po prvom dijelu opisa, ispada na može biti i elektronika na ekranu,, ali opis ionako ne znači puno kad se događa nasumično, premda u ovom slučaju čak po opisu možda samo gubi spoj na konektorima kabela, jer da je kabel zbilja oštećen, teško da bi ikad dobio istu sliku.

Kruha i igara...
 
0 0 hvala 0
9 godina
offline
Re: Nestanak slike na laptopu.
ITelektronika kaže...

Ček, ja sam bio uvjeren da nitko ta videa ne gleda

Da, prema svemu napisanom izgleda da je flat.

Koji je model laptopa?

Acer Aspire E1-522.

 

Inace trenutno sam na laptopu, normalna slika prilikom ponovnog paljenja, pomicanjem ekrana dolaze bijele crtice ali jos uvjek nije nestalo slike. 

13 godina
offline
Re: Nestanak slike na laptopu.
fer-de-lance kaže...

jer da je kabel zbilja oštećen, teško da bi ikad dobio istu sliku.

Ovo rečeno i nije baš istina

Imao sam takav slučaj da su mi baš na spoju ekrana i laptopa popucele žičice i gubili su se kontakti.

U početku je bila pukla vjerojatno samo jedna jer se gasilo samo pozadinsko svijetlo, kasnije je bilo i više problema dok jedonom nije izašao bijeli dim.

Rastavio, zalemio i izolirao tih par žičica i tako je bez problema radilo preko godinu dana dok ponovno nije počelo prekidat pozadinsko osvjetljenje. Tad sam kupio novi kabel

 
 

 

el.šef pogledaj si na njuškalu možda ima polovnih tih kabela.

9 godina
offline
Nestanak slike na laptopu.

Kada su upitanju takvi kvarovi, teško da itko od nas može napraviti točnu dijagnostiku preko foruma. S tim simptomima kvar može biti u samoj matrici, u matičnoj ploči ili u flat kabelu. Prema opisu ja bih rekao da je flat ali ne isključujem ni ovo dvoje.

Kada je problem matrice obično prekidanje slike ide kada se ulove gornji rubovi ekrana i lagano po dijegonali se proba uvijeti ekran. Doduše nikada nisam imao slučaj da ostane bez pozadinskog osvjetljenje. Uglavnom, slika pobijeli, prekida i sl.

Flat kabel radi problem kada se ekran preklapa u šarkama. Najčešće puca upravo na pregibu.

Dakle, prema onom što je napisano meni izgleda kao flat, no ostalo nije isključeno. Flatovi su uglavnom povoljni i često budu ispod 10usd na ebay-u novi.

www.itelektronika.com
 
0 0 hvala 0
6 godina
offline
Nestanak slike na laptopu.

Da ponovo otvorim temu ...

Laptop, malo stariji: Fujitsu Siemens Amilo L1300

Nakon zamjene CMOS baterije, kada se upali, nema slike.

Svijetle sve lampice, čuje se rad HDD-a, sve kao da radi, ali nema slike.

Do promjene baterije, sve je radilo.

Svi kablovi su dobro "uštekani".

Svaka ideja, što bi moglo biti, je dobrodošla!

Poruka je uređivana zadnji put sri 18.3.2020 11:10 (Nemo nemo).
Moj PC  
0 0 hvala 0
7 godina
offline
Re: Nestanak slike na laptopu.

Prvo se poigraj s RAM-om (premda inače se onda hard disk ne pali kad RAM zajebava).

 

Kruha i igala...
6 godina
offline
Re: Nestanak slike na laptopu.
fer-de-lance kaže...

Prvo se poigraj s RAM-om (premda inače se onda hard disk ne pali kad RAM zajebava).

 

 Probano, nije ...

7 godina
offline
Re: Nestanak slike na laptopu.

Samo si ga izvadio i vratio nazad?

Probaj očistiti kontakte na ramu s gumicom za brisanje olovke.

 

Kruha i igala...
15 godina
offline
Re: Nestanak slike na laptopu.

cmos/baterija nema baš nikakve veze s radom računala tj služi samo da ne moraš svaki put podešavati sve postavke-opcije nakon gašenja/paljenja (kao važno, datum i mod rada kontrolera ide-ahci..) tj ako je problem u postavkama biosa, podesi...

-ako postavke ne ostaju tad nisi popravo (nego pokvario) bateriju/cmos.

-ovisno o tipu kvara, možda računalo može raditi ili imaš 'coglu' (slično kao da npr nije pravilno fleshirano i sl.).

-redosljed, upališ, uđeš u bios, učitaš defaulte + podesiš datum (inače je moguć killswitch ovisno o licenci) i ostale postavke ako je potrebno, tj ako nisu defultne (npr disk-ide/ahci, ovisno o OSu neće bootati i sl) + poželjno isključiti fastboot, safeboot i sl. pa i pitanje koristiti li noviji uefi ili klasičan legacy-bios mod.. (to su stvari koje se nakon primarnog podešavanja NE MIJENJAJU).

-za test poželjno bootati neki boot medij npr installer ili linux-live/minipe.. (jer pogrešne postavke biosa mogu zbrljaviti OS, npr zaštita-licenca i sl.).

 

-narvno, ako nakon nekog 'poravka' imaš problem, tad ponovi sve po redu, mada kažeš da RAM nije problem, ipak, izvadi-umetni, čvrsto + sve ostale kontakte provjeri koliko možeš npr hdd.. sve mora imati dobar kontakt a nakon nekog vremena sve oksidira, puca-krhko i sl.. i kod rastavljanja moguće da više ne radi sklopljeno.. ponekad treba očistiti kontakte npr ram-gumicom.. ponekad je neki nevezani kvar koj se slučajno desi baš sad npr crkla vga..

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put sri 18.3.2020 11:31 (ihush).
6 godina
offline
Re: Nestanak slike na laptopu.
ihush kaže...

cmos/baterija nema baš nikakve veze s radom računala tj služi samo da ne moraš svaki put podešavati sve postavke-opcije nakon gašenja/paljenja (kao važno, datum i mod rada kontrolera ide-ahci..) tj ako je problem u postavkama biosa, podesi...

-ako postavke ne ostaju tad nisi popravo (nego pokvario) bateriju/cmos.

-ovisno o tipu kvara, možda računalo može raditi ili imaš 'coglu' (slično kao da npr nije pravilno fleshirano i sl.).

-redosljed, upališ, uđeš u bios, učitaš defaulte + podesiš datum (inače je moguć killswitch ovisno o licenci) i ostale postavke ako je potrebno, tj ako nisu defultne (npr disk-ide/ahci, ovisno o OSu neće bootati i sl) + poželjno isključiti fastboot, safeboot i sl. pa i pitanje koristiti li noviji uefi ili klasičan legacy-bios mod.. (to su stvari koje se nakon primarnog podešavanja NE MIJENJAJU).

-za test poželjno bootati neki boot medij npr installer ili linux-live/minipe.. (jer pogrešne postavke biosa mogu zbrljaviti OS, npr zaštita-licenca i sl.).

 

-narvno, ako nakon nekog 'poravka' imaš problem, tad ponovi sve po redu, mada kažeš da RAM nije problem, ipak, izvadi-umetni, čvrsto + sve ostale kontakte provjeri koliko možeš npr hdd.. sve mora imati dobar kontakt a nakon nekog vremena sve oksidira, puca-krhko i sl.. i kod rastavljanja moguće da više ne radi sklopljeno.. ponekad treba očistiti kontakte npr ram-gumicom.. ponekad je neki nevezani kvar koj se slučajno desi baš sad npr crkla vga..

Sve to, što si napisao, stoji. 

Svjestan sam i mogučnosti kvara zbog starosti.

CMOS bateriju sam mijenjao iz razloga da stara ne bi, kaj ti ja znam, izcurila i napravila još neko sr**e ...

Svjestan sam i da moj laptop više i nema neku vrijedost, više meni vrijedi iz sentimentalnih razloga ...

Zato bi i htio, ako je to moguće, oživjeti ga ...

7 godina
offline
Re: Nestanak slike na laptopu.

Litijske baterije ne mogu iscurit, mogu samo isparit i zapalit se 

 

U svakom slučaju, prvo još ram očisti s gumicom, najmanje posla a velika šansa da je baš to.

I ako imaš dva keksića, poslije čišćenja ih razmještaj.

 

Kruha i igala...
15 godina
offline
Re: Nestanak slike na laptopu.

- ''.. ne slušaš'' :)  tj. nije dovoljno 'željeti', ako ne radi, moraš otkloniti problem-uzrok-kvar. Može biti baterija, ne mora, može biti bilo što. Kako ćeš znati? Pa ideš redom, reset + provjera.. npr vanjski monitor ako imaš (možda je crko ekran), .. ali sama baterija nema veze s paljenjem i slikom na ekranu, tj baterija je samo to, akumulator, koji čuva stanje-postavke između paljenja (ostatak vremena je možeš izvaditi ili svaki put podešavati potrebno ali nema konkretan utjecaj na rad tj nije nužan dio kao cpu-ram-mbo-vga..)..

- bootaj install medij ili neki live, provjeri postavke npr Fn+vga izlaz (ako je npr na sekundarnom..)... itd i na kraju ako ništa ne radi, tad je crklo i ne možeš ništa ili servis.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put sri 18.3.2020 13:20 (ihush).
6 godina
offline
Re: Nestanak slike na laptopu.

Pokušao sam sve čega sam se sjetio ...

Nije pomoglo.

Zato san se javio da čujem, dobijem ideju više ...

Ovo za RAM i gumicu za brisanje sam znao ali i zaboravio, zato hvala na ideji, probaću i napišem da li je uspjelo ...

Isto tako bootanje instalacijskog medija .... Zaboravio i na tu mogućnost, zato hvala. Ako ovo sa RAM ne uspije, to je slijedeće na popisu ...

U svakom slučaju, odustajanje mi nije cilj. 

6 godina
offline
Re: Nestanak slike na laptopu.

Samo da se javim da je problem otklonjen! Problem je bio u/sa RAM memorijom/slotovima. Uglavnom, memorija je iz 1 sloga premještena u 2 a ona iz 2 u 1. Prije stavljanja u novi slot, obrisani su kontakti. Pretpostavljam da su kontakti od godina nevađenja/nediranja oksidirati i zato nisu radili. I ovim premještanjem RAM memorije se očistili. A možda i griješim. Najvažnije da radi. 

Veliko hvala na savjetima!

Veliko hvala na pomoći!

7 godina
offline
Re: Nestanak slike na laptopu.

Ajd super, drago mi je čuti.

 

I inače, kad god laptop ili pc ne pali, uvijek prvo vadiš ram i čistiš kontakte pa vratiš, minuta posla a u 90+% slučajeva je to krivica.

A na PC- isto to napraviš i s grafom, i ako to ne pomogne, onda uvijek provjera napajanja, i to ti je u 99% slučajeva sve kaj je potrebno, jer kad upali dalje je lako 

(znam da filozofiram, samo općenite smjernice)

 

Kruha i igala...
Poruka je uređivana zadnji put pet 20.3.2020 16:29 (fer-de-lance).
6 godina
offline
Re: Nestanak slike na laptopu.
fer-de-lance kaže...

Ajd super, drago mi je čuti.

 

I inače, kad god laptop ili pc ne pali, uvijek prvo vadiš ram i čistiš kontakte pa vratiš, minuta posla a u 90+% slučajeva je to krivica.

A na PC- isto to napraviš i s grafom, i ako to ne pomogne, onda uvijek provjera napajanja, i to ti je u 99% slučajeva sve kaj je potrebno, jer kad upali dalje je lako 

(znam da filozofiram, samo općenite smjernice)

 

 Nije to filozofiranje, to su prvoklasne smjernice kojih se treba pridržavati! Kao npr i provjeriti kablove. Njihov kontakt. Recimo, prije par tjedana žalio mi se kolega da mu monitor ne pokazuje sve boje. Već je razmišljao o novom a kad ono kabl od grafičke se skoro izvadio iz monitora. Vratio mu kabl, zašarafio ga i vidi, monitor prikazuje sve boje.

1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice