Usb to floppy e

poruka: 17
|
čitano: 4.865
|
moderatori: pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
13 godina
neaktivan
offline
Usb to floppy emulator problem.

E ovako znači imam CNC stroj marke Hurco točnije model vmx30m ako će nekom nešto značit i naravno stroj iz 20008 je došao sa floppy utorom umjesto usbom i sad smo naručili GOTEK usb to floppy emulator. Sve bi to bilo super da mi stroj oce to prepoznat. Fora je u tome što kaže da je disketa zaključana samo na read only, a meni treba read write. Imam program za konvertiranje usb na floppy, ali mi ne daje opciju da odaberem read write. Ako se netko susretao s tim i zna kako i šta molim pomoć gori mi pod nogama haha.

https://psnprofiles.com/MaliGremlin69
Moj PC  
0 0 hvala 0
11 godina
offline
Re: Usb to floppy emulator problem.
atiHD kaže...

E ovako znači imam CNC stroj marke Hurco točnije model vmx30m ako će nekom nešto značit i naravno stroj iz 20008 je došao sa floppy utorom umjesto usbom i sad smo naručili GOTEK usb to floppy emulator. Sve bi to bilo super da mi stroj oce to prepoznat. Fora je u tome što kaže da je disketa zaključana samo na read only, a meni treba read write. Imam program za konvertiranje usb na floppy, ali mi ne daje opciju da odaberem read write. Ako se netko susretao s tim i zna kako i šta molim pomoć gori mi pod nogama haha.

 

Rad i li pogon za diskete na stroju OK?

Ako radi, diskete se jos uvijek mogu kupiti.

To ti moze posluziti za zakrpu, dok se ne snadjes za dalje.

 

Koji OS je na CNC-u i mozes li instalirati stvari?

Ako mozes, postoje citaci za SD/MMC karice i USB diskove u dimenzijama (3.5 incha) za ugradnju umjesto floppy pogona.

 

Jooooj!
13 godina
neaktivan
offline
Re: Usb to floppy emulator problem.

Disketa je radila normalno, ali smo presli na usb jer je jednostavnije i imamo masu programa koji su veci od 1.44 mba

 

Na stroju je Ultimax(vrsta dos-a za Hurco strojeve) i nazalost ne mogu sam instalirati stvari tipa aplikacije i ovo mi je jedina opcija prakticki....

https://psnprofiles.com/MaliGremlin69
11 godina
offline
Usb to floppy e

Je li prijavljena kakva greska na displayu adaptera? Ako ima display, to jest.

Nisam do sada radio na takvim emulatorima, ali ako imaš nekakvog elektroničara, neka provjeri stanje pinova 24 i 28 na konektoru čitača prema PC-u.

Pinout je ovdje:

https://en.wikipedia.org/wiki/Floppy-disk_controller

 

Zar nemaju takve mašine obično i nekakav serijski port za prebacivanje podataka?

Jooooj!
 
0 0 hvala 1
15 godina
odjavljen
offline
Re: Usb to floppy emulator problem.

Prvo provjeri da li taj model ima write mogućnost. Ako ima, provjeri upute za jumpere, moguće da ima opciju da jumperom upaliti write protect. I na kraju, provjeri properties od samog filea da nije uključen read-only.

Privatne poruke su za privatne razgovore. Ne odgovaram na općenita pitanja vezana uz neku temu.
13 godina
neaktivan
offline
Usb to floppy e

Mašina ima serijski port, ali port nije u funkciji.

A drugo ja uopće ne mogu usb staviti jer mi automatski kaže da mi usb nije u r/w formatu i mašina ga ne može formatirati. Znači usb se očita, ali ne moze odraditi formatiranje na mašini koje bi trebao odraditi da mogu dalje.

https://psnprofiles.com/MaliGremlin69
Poruka je uređivana zadnji put sri 30.6.2021 8:04 (atiHD).
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
odjavljen
offline
Re: Usb to floppy e

Ček, grešku ti javlja mašina ili emulator?

 

Ako emulator nema opciju kreiranja "prazne" diskete, trebao bi na USB već postaviti prazni image diskete i odabrati da taj koristi (ili ga nazvati kako već emulator zahtjeva), tako da bude spreman i "mountan" kad mašina pokuša pristupiti.

Privatne poruke su za privatne razgovore. Ne odgovaram na općenita pitanja vezana uz neku temu.
13 godina
neaktivan
offline
Re: Usb to floppy e
MrBlc kaže...

Ček, grešku ti javlja mašina ili emulator?

 

Ako emulator nema opciju kreiranja "prazne" diskete, trebao bi na USB već postaviti prazni image diskete i odabrati da taj koristi (ili ga nazvati kako već emulator zahtjeva), tako da bude spreman i "mountan" kad mašina pokuša pristupiti.

 Mašina javlja da ne postoji disketa u utoru ako pokušam spremiti nešto na usb, a ako ju pokušam formatirati preko mašine onda mi javlja da je disketa samo u read modeu. Na emulatoru sam podjelio usb na 100 1.44 particija i svejedno me zahebava...

https://psnprofiles.com/MaliGremlin69
15 godina
odjavljen
offline
Re: Usb to floppy e

Moguća su četiri izvora problema:

1.) Korištenje i konfiguracija emulatora - prema opisu bih rekao da koristi image, a ne particije, moguće da nije kompatibilan image ili nešto slično

2.) Specifičnost filesystema kojeg očekuje mašina - koji filesystem očekuje, da li koristi standarno formatirane diskete ili moraju biti formatirane u mašini

3.) Neispravan ili bugovit emulator (ako imaš računalo s FDD kontrolerom, možeš ga testirati u računalu)

4.) Neispravan FDD kontroler u mašini (posebno izgledno ako si se na ovu opciju odlučio jer je floppy prestao raditi, jer možda greška nije bila u floppyu nego u kontroleru)

 

Long shot bonus: Jesi siguran da si kabel ispravno uštekao? Obrnuti FDD kabel obično ima ove simptome:

- activity led svijetli

- no disk / no write

- pregažen MBR na umetnutoj disketi

 

Pitanje je kako bi se emulator ponašao u tom scenariju, ali vrijedi provjeriti.

Privatne poruke su za privatne razgovore. Ne odgovaram na općenita pitanja vezana uz neku temu.
15 godina
offline
Usb to floppy e

.. previše mogućih grešaka, npr pokušaj s particijama je beskoristan-pogrešan zbog standarda i tek je unazad par godina uvedena mogućnost podrške za postojanje particija na removeable mediju (flash-usb) tj fdd sigurno ne podržava particije + odgovarajući filesys itd.

.. kraće, sve što možete pogriješiti je vjerojatno pogrešno, kao i primjedba posta iznad za pogrešno okrenut fdd kabel (pin1 je uvijek označen, bojom-crtom...)

 

-umjesto ovisnosti ili nepraktičnosti s disketom i recimo kapacitetom 1.44 koji vam nije dovoljan, treba to riješiti npr mrežom, serijskim portom itd.. tj sama app-stroj ne može biti ovisno isključivo o fdd-u i mora nuditi mogućnost učitavanja-rada s bilo kojeg drugog medija-foldera-diska.. ili mreže, koja može i pod dosom. Upravo sam prije desetak dana umrežio jedan cnc na koji su do tad nosili usb sitikić no zbog ispravaka i sl. je i to bilo nepraktično u odnosu na mrežu tj čisto fizičko našetavanje kroz pogon u odnosu na mrežu.

 

-čak da vam fdd radi, treba razmišljati o sitnicama kao praktičnost + mogućnost da se ispravno jednom pokvari a tad možda nema zamjene u trgovini i time već problem koji se može eliminirati tj riješiti sasvim drugim načinom i eliminirati sve povezane probleme banalno da se disketa 'kvari' i sl. ili kapacitet koji nije dovoljan i sl.

 

-treba srediti netko tko zna dovoljno o staro-novom, ne fahidiot koji može samo repetativno održavati i ništa novog kao riješenje pronaći ili neki mlad-početnik koji nije ni rođen u doba disketa i sl riješenja pa nije za očekivati da ima iskustva rješavanja dok danas nema prilike to učiti-probati na pravi način jer jednostavno nema.. a majstor to mora znati, ne učiti se i pokušavati, kao što je moguće pogrešno okrenut kabel pa i mogućnost A:-B: .. fizičke pozicije na žici itd itd.

+ ovisno o BIOSu, RW može biti tamo definiran, jendostavno previše mogućih sitnica, ponekad banalnih ali treba sve redom proći i pravilno podesiti-spojiti još važnije napraviti odgovarajući način, bolji, praktičniji ako je moguće itd.

 

edit: evo još jedna banalna mogućnost.. permisoni pristupa fileu, vlansik-korisnik + ntfs .. i moguće da user ima samo read permision, rezultat je jednak kao i zarez na disketi ili bilo kojem mjestu tj razlika je samo soft ili fizički o(ne)mogućen RW dok je rezultat jednak za app-korisnika-pristup. Banalni fix, koristiti FS koji nema metapodatke, npr fat32 ili fat12 ako je stvar standarda-diskete.. uz ograničenja koja s tim idu ali i eliminiranje takvih Filesys razlika koji su fičeri kad ih trebamo a smetnja kad ne trebamo..

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put sri 30.6.2021 10:25 (ihush).
 
1 0 hvala 1
15 godina
offline
Re: Usb to floppy emulator problem.
atiHD kaže...

E ovako znači imam CNC stroj marke Hurco točnije model vmx30m ako će nekom nešto značit i naravno stroj iz 20008 je došao sa floppy utorom umjesto usbom i sad smo naručili GOTEK usb to floppy emulator. Sve bi to bilo super da mi stroj oce to prepoznat. Fora je u tome što kaže da je disketa zaključana samo na read only, a meni treba read write. Imam program za konvertiranje usb na floppy, ali mi ne daje opciju da odaberem read write. Ako se netko susretao s tim i zna kako i šta molim pomoć gori mi pod nogama haha.

 jesi zvao ove (ovlaštene) geliptere i postavio neugodna pitanja? ima da ti stvore rješenje, inače puštamo njonju na njih. 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
11 godina
offline
Re: Usb to floppy e
atiHD kaže...

Mašina ima serijski port, ali port nije u funkciji.

 

Provjeri moze li se promijeniti konfiguracija CNC softwarea tako da ga se stavi u funkciju.

To ti moze posluziti dok ne rijesis USB problem.

Ako radi, stavi pored bilo kakav PC i povezi sa sto kracim serijskim kabelom.

Dobro znam koliko moze kostati pogon koji stoji.

Jooooj!
13 godina
neaktivan
offline
Re: Usb to floppy emulator problem.
Ajar kaže...
atiHD kaže...

E ovako znači imam CNC stroj marke Hurco točnije model vmx30m ako će nekom nešto značit i naravno stroj iz 20008 je došao sa floppy utorom umjesto usbom i sad smo naručili GOTEK usb to floppy emulator. Sve bi to bilo super da mi stroj oce to prepoznat. Fora je u tome što kaže da je disketa zaključana samo na read only, a meni treba read write. Imam program za konvertiranje usb na floppy, ali mi ne daje opciju da odaberem read write. Ako se netko susretao s tim i zna kako i šta molim pomoć gori mi pod nogama haha.

 jesi zvao ove (ovlaštene) geliptere i postavio neugodna pitanja? ima da ti stvore rješenje, inače puštamo njonju na njih. 

 Ma joj pusti ih u materinu, bili su mi neki dan na drugom stroju mjenjati hdd i plocu, i stavili ssd ali fora je u tome da sam prije imao mogucnost citanja dxf datoteka direkt na stroju i sad nemam jer su oni prije 10 godina skemijali neki trial i stavili mi na stroj i nikad nije u sustavu zabiljezeno da sam imao i svabe ne zele poslat odobrenje i sad nemam citanje dxfa i oni kazu ah kuzis znas bla bla. Mislim decko je odradio posao odlicno i brzo, ali su mu ovi nadlezni krkani samo takvi

https://psnprofiles.com/MaliGremlin69
13 godina
neaktivan
offline
Re: Usb to floppy e
MrBlc kaže...

Moguća su četiri izvora problema:

1.) Korištenje i konfiguracija emulatora - prema opisu bih rekao da koristi image, a ne particije, moguće da nije kompatibilan image ili nešto slično

2.) Specifičnost filesystema kojeg očekuje mašina - koji filesystem očekuje, da li koristi standarno formatirane diskete ili moraju biti formatirane u mašini

3.) Neispravan ili bugovit emulator (ako imaš računalo s FDD kontrolerom, možeš ga testirati u računalu)

4.) Neispravan FDD kontroler u mašini (posebno izgledno ako si se na ovu opciju odlučio jer je floppy prestao raditi, jer možda greška nije bila u floppyu nego u kontroleru)

 

Long shot bonus: Jesi siguran da si kabel ispravno uštekao? Obrnuti FDD kabel obično ima ove simptome:

- activity led svijetli

- no disk / no write

- pregažen MBR na umetnutoj disketi

 

Pitanje je kako bi se emulator ponašao u tom scenariju, ali vrijedi provjeriti.

 Stari ne samo ti nego svi vi koji ste se potrudili pomoc mi imate pivu ako dodete u Ri, javite se. Uspio sam i radi. Hebeni kabel je trebalo okrenut 

https://psnprofiles.com/MaliGremlin69
15 godina
odjavljen
offline
Re: Usb to floppy e

Murphyjev zakon - najnevjerojatniji uzrok se ispostavi u 99% slučajeva...

Privatne poruke su za privatne razgovore. Ne odgovaram na općenita pitanja vezana uz neku temu.
15 godina
offline
Usb to floppy e

manje murphy, više (ne)iskustvo onih koji to danas rade.. što demonstira upravo tvoj prijedlog-fix.. sitnica ali nešto što se mora znati i biti točno-ispravno napravljeno, ne pogrešno-naopako itd.

 

 + na to način kako se neki problem kad se pojavi riješi, redosljed, detekcija-eliminacija.. ne čarobni grah ili klik-next fix.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put sri 30.6.2021 14:31 (ihush).
 
0 0 hvala 0
13 godina
neaktivan
offline
Re: Usb to floppy e
ihush kaže...

manje murphy, više (ne)iskustvo onih koji to danas rade.. što demonstira upravo tvoj prijedlog-fix.. sitnica ali nešto što se mora znati i biti točno-ispravno napravljeno, ne pogrešno-naopako itd.

 

 + na to način kako se neki problem kad se pojavi riješi, redosljed, detekcija-eliminacija.. ne čarobni grah ili klik-next fix.

 Istina, ali s obzirom da ja to nisam ni radio nisam ni pokušavao umjeriti se ka tako nečem banalnom, jer sam bio uvjeren da je posao dobro odraden kad ono ćorak hah. ali eto se je riješeno stroj radi i to je jedino bitno :D

https://psnprofiles.com/MaliGremlin69
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice