CCNA/CCNP bez IT faksa?

poruka: 13
|
čitano: 11.117
|
moderatori: Lazarus Long, vincimus, pirat, XXX-Man
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
11 godina
offline
CCNA/CCNP bez IT faksa? Ima li smisla?

Završio sam fakultet humanističkog usmjerenja, konkretno filozofiju i sociologiju, i nakon par godina rada u struci zaključio da se ne vidim u tome. Htio bih raditi sa računalnim mrežama, ne zato što očekujem hrpu love nego zato što me to područje zanima i volim provoditi vrijeme baveći se time. Sve što trenutno znam o mrežama su stvari koje sam naučio iz onlajn literature i prateći onlajn tutorijale.

 

Imam 29 godina i nisam više mlad pa mi se ne isplati upisivati novi faks. Kao što u naslovu piše, može li se napravit IT karijera bazirana na certifikatima? Biste li vi zaposlili osobu koja ima CCNP certifikat bez IT faksa?

Poruka je uređivana zadnji put pon 25.6.2018 19:31 (pavlovs_dog).
 
0 0 hvala 0
6 godina
offline
Re: CCNA/CCNP bez IT faksa? Ima li smisla?
pavlovs_dog kaže...

Završio sam fakultet humanističkog usmjerenja, konkretno filozofiju i sociologiju, i nakon par godina rada u struci zaključio da se ne vidim u tome. Htio bih raditi sa računalnim mrežama, ne zato što očekujem hrpu love nego zato što me to područje zanima i volim provoditi vrijeme baveći se time. Sve što trenutno znam o mrežama su stvari koje sam naučio iz onlajn literature i prateći onlajn tutorijale.

 

Imam 29 godina i nisam više mlad pa mi se ne isplati upisivati novi faks. Kao što u naslovu piše, može li se napravit IT karijera bazirana na certifikatima? Biste li vi zaposlili osobu koja ima CCNP certifikat bez IT faksa?

 Nama su došla 2 nova u firmu sa OSCP certifikatom, nisam ih ništa pitao nakon što su to pokazali haha, ugledniji certifikati rulaju u ozbiljnim firmama, za faks te se ne pita

Trust nobody, become the best !
11 godina
offline
CCNA/CCNP bez IT faksa?

Planirao sam CCNA da steknem bolji uvid u računalne mreže, ali ne bih se bazirao isključivo na tome budući da ne vjerujem u budućnost klasične mrežne infrastrukture. Vjerujem da će u budućnosti potreba za klasičnim tehničarima za računalne mreže znatno opasti pošto će se dosta toga svesti na cloud tehnologije.

 

Već skoro godinu dana učim html, css i javu. Nedavno sam počeo python i iznenadio se koliko je zapravo jednostavan.

 

Uglavnom, poslije CCNA sam planirao CEH ili tako nešto, ako bude moguće. Također, dvoumim se oko plaćanja CCNA tečaja ili samostalnog učenja pošto vidim da se labovi i vježbe ionako na većini stranica plaćaju, a na tečaju bih imao prednost dostupnog mentora koji bi mi mogao razjasniti potencijalne nejasnoće.

 

Kaj bi mi vi savjetovali?

Poruka je uređivana zadnji put sri 27.6.2018 9:57 (pavlovs_dog).
 
0 0 hvala 0
6 godina
offline
Re: CCNA/CCNP bez IT faksa?

Nauči još php, mysql , valjda nakon godinu dana znaš html+css+js , dodaj jquery i budi full stack web developer , što se tiče pythona, njegova glavna prednost je jednostavnost, tipa, da bi ispisao 300 puta slovo A, u C++ bi mi trebalo 5 minuta, a za python samo print "A"*300 

Trust nobody, become the best !
11 godina
offline
CCNA/CCNP bez IT faksa?

Rekao bih solidno. Ali još uvijek imam dojam da mogu puno naučiti što se jave tiče. Sa bazama podataka se još uvijek nisam mlatio. Ne bih se baš bavio developingom, konačan cilj imam - network security engineer.

 

Mislio sam ovako. CCNA/CCNA/CCNP security + CEH. Baš zato me zanimalo kako poslodavci gledaju na te certifikate bez završenog IT faksa. Koliko bi im bilo čudno da se za posao prijavim sa humanističkim fakultetom i tim certifikatima. Nikaj, budem probao.

 
0 0 hvala 0
8 godina
neaktivan
offline
Re: CCNA/CCNP bez IT faksa? Ima li smisla?
pavlovs_dog kaže...

Završio sam fakultet humanističkog usmjerenja, konkretno filozofiju i sociologiju, i nakon par godina rada u struci zaključio da se ne vidim u tome. Htio bih raditi sa računalnim mrežama, ne zato što očekujem hrpu love nego zato što me to područje zanima i volim provoditi vrijeme baveći se time. Sve što trenutno znam o mrežama su stvari koje sam naučio iz onlajn literature i prateći onlajn tutorijale.

 

Imam 29 godina i nisam više mlad pa mi se ne isplati upisivati novi faks. Kao što u naslovu piše, može li se napravit IT karijera bazirana na certifikatima? Biste li vi zaposlili osobu koja ima CCNP certifikat bez IT faksa?

 Faks ti uopce ne igra ulogu. Ja nisam zavrsio fakultet, a i s srednjom skolom sam se namucio poprilicno, jer me jednostavno stvari nisu zanimale. U strucnim predmetima sam bio talent. Radim nesto slicno, to jest vise s naglaskom na cloud i infrastrukturu, i nikada me nije nitko pitao za fakultet. 

 

Istina, "snobovi" bi se mogli uvrijediti, jer tvrde da te fakultet uci sirini znanja (sto god da to je), i da se bez fakulteta nemoze na "upravljacke" i "menadzerske" poslove, sto stoji samo u RH. 

 

Uglavnom, go for it. Izbaci html i css iz jednadzbe, to moze raditi svaki Indijac ili Master s nasih fakulteta za 5, 6 k kuna, a i neces se pretjerano usreciti kao fullstack developer. Uglavnom, najbitnije ti je iskustvo kao i certifikati, posebno ovi industrijski. 

 

6 godina
offline
Re: CCNA/CCNP bez IT faksa? Ima li smisla?

Opet, govorim o FER/FESB računalstvu/računarstvu , ako misli ići u dubiozu, do nule i jedinice, analiza sustava, onda faks daje širi spektar znanja, opet slažem se sa ovim da u hrvatistanu ima previše snobova, previše ljudi koji idu na faks i žele u IT radi posla i plaće, kad to vidim plače mi se, sad sam tek pročitao tvoj username "solaris" i sjetim se klik , nedavno sam imao susret s njim (pentesting) i sve je lijepo prošlo, al da se vratim na temu, uglavnom ono što se cijeni u IT-u je rad i brzina kojom učiš nove stvari, moja preporuka je inozemstvo, jer to se tamo više pokazuje 

Trust nobody, become the best !
13 godina
offline
CCNA/CCNP bez IT faksa?

U Hrvatskoj se puno gleda fakultet, FER ti otvara vrata makar bio najveći debil, dok su čak i manje rangirani fakulteti tipa TVZ gotovo beznačajni. Čak je vrlo često na natječajima tražen isključivo VSS.

Ali naravno da postoje i iznimke, gdje se gleda pravo znanje, eventualno i certifikacija. U potonjem slučaju naravno sve ovisi o samom poslodavcu i načinu na koji on provodi natječaj. Problem u toj priči je što je vrlo često traženo i radno iskustvo za poziciju na koju se prijavljuješ što je naravno malo paradoksalno jer da bi dobio iskustvo moraš raditi takav posao, a ne možeš dobiti takav posao jer nemaš iskustvo 

U Europi je naravno puno lakše napraviti karijeru bez fakulteta i iskustva.

 

Ako je to to što želiš raditi, preporučam da zagrizeš i radiš na tome da ostvariš svoj cilj, ali isto tako da i ne očekuješ prebrzi uspijeh i povrat ulaganja.

the problem with my brain is the left side has nothing right in it, and the right side has nothing left in it.
Moj PC  
0 0 hvala 0
11 godina
offline
CCNA/CCNP bez IT faksa?

Naletio sam na post tri godine kasnije pa da apdejtam za slučaj da je netko u sličnoj dilemi. CCNA certifikat omogućio mi je priliku da promijenim karijeru. Primanja nisu bila nešto, ali sam radio ono što volim i imao priliku dalje napredovati. Godinu dana nakon polaganja CCNP certifikata postao sam zadovoljan financijskim dijelom priče. Ulaganja je bilo dosta jer mi certifikate i edukaciju nije plaćala firma, truda više nego što je bilo potrebno jer nisam znao odakle krenuti i na što se fokusirati. Učio sam hrpu nebitnih stvari i imao nerealne ciljeve, ali kada sve zaokružim - isplatilo se.

 
7 0 hvala 1
10 godina
odjavljen
offline
Re: CCNA/CCNP bez IT faksa?
Koji je dobar certifikat steci za podrucje sistemskog podrucja, a ne toliko mreza?
PeTak
12 godina
offline
Re: CCNA/CCNP bez IT faksa?
IvanDado kaže...
Koji je dobar certifikat steci za podrucje sistemskog podrucja, a ne toliko mreza?

 

Stvarno ovisi u kojem smjeru zelis ici. Sys admin je danas sirok pojam. 

 

Ukoliko te zanima Microsoft gledaj ulazne certifikate jer su jednostavni i otvaraju ti vrata uz malo srece na pocetnicke pozicije:

 

Microsoft Certified: Azure Fundamentals

Microsoft 365 Certified: Fundamentals

+

Microsoft 365 Certified: Modern Desktop Administrator Associate

 

Sa ovime si vec na dobrom putu. Tu bi ja dodao i malo mreza jer stvarno otvara mogucnosti i tvoje sposobnosti uciti ono sto dolazi (CCNA ili comptia network). Dalje stvarno ima puno mogucnosti..

 

Npr. Microsoft Certified: Windows Server Hybrid Administrator Associate sa serveraj i tu si vec nakon godinu dve na sys admin poziciji (cloud admin/engineer ili slicni nazivi)..

 

Dalje idu expert level certifikati ali tu si vec duboko u toj prici i ravnas se prema smjeru u kojem zelis ici sa karijerom. Ima svega od identity admin, exchange, teams, network admin, modern workplace i jos hrpu toga..

Looser ID: ID10T
10 godina
odjavljen
offline
Re: CCNA/CCNP bez IT faksa?
Zahvaljujem na detaljnom odgovoru. Dali MS nudi akademije u HR za pripremu za te certifikate, preko Algebre ili negdje drugdje vec?
PeTak
14 godina
online
Re: CCNA/CCNP bez IT faksa?

Da.

1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice