Etičko hakiranje u korak sa razvojem IT-a

poruka: 111
|
čitano: 48.947
|
moderatori: Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
13 godina
protjeran
offline
Re: Etičko hakiranje u korak sa razvojem IT-a
ihush kaže...
nick_01 kaže...
...

u sljedecih 7 dana od haka, vec je tu apdejt koji krpa taj hak i program kakv je vise je nefunkcionalan

..

..za razliku od nekih koji "hakaju programima" i misle da su hakeri

 

 

 -ne, hack nije exploit. Kad se određena rupa u sistemu pokrpa onda je sistem zatvoren, identično rupi u ogradi. Hack je otvaranje ograde, probijanje... ako primjećuješ lingvističku razliku.

Hacker je pak onaj koji to zna i može, naravno s odgovarajućom opremom - alatima.

Hacker zna kako neki sustav radi, obično insider. Možda koristi exploite ili bugove (koje je sam napravio..), kao što postoji i obrnuti primjer da ga nakon kazne čeka posao -krpanja sistema.

Virus je više u toj domeni, nego rupau sistemu.

-Nastavak, na rupe i krpanje; ako je neka rupa otkrivena i izdan patch za nju, to ne znači da se ta rupa više nemože koristiti. Preciznije, (vjerojatno) se nemože koristiti na patchiranom sistemu, ali dali su svi sistemi izlaskom patcha zakrpani? - jer, većina kućnih korisnika ne vodi brigu o tom (ili ih određeni patch ''odbija'' zbog nabavne cijene OSa), jednako kao što korporacije znaju imati centralističku politiku... patch (SP) se primjenjuje tek nakon odluke.. pa poznat exploit može biti otvoren duže vrijeme. Ili kao što je bio igrokaz sa Sonyjem, rupa-patch,rupa -patch, ....

 

Sve je neki software, firmware, BIOS, assembler... pa i hardware chip za dekodiranje videa je u biti software, samo zapakiran u chip.

Razumijem što si mislio reči, ali si to rekao na pogrešan način, pogrešnom terminologijom..

 

- hackeri koji misle da su hackeri, korištenjem npr backtracka,i klikanjem nexta probiju nezaštićenu susjedovu wlan ili WPA... - jel to?

Opet, koriste alate, da koriste MS-MASM ista stvar, ili bi bili 'pravi hackeri' jedino paljenjem prekidača na univacu ili štekanjem žica na eniacu...

Drugačiji primjer, ako klinac nezna matematiku neće mu puno pomoći TI-Calculator, nasuprot, možeš znati matematiku i koristiti calculator. -razlika je jasna? Alat je tu da se koristi, plug je nekad bio drveni, dali bi seljak bio ''pravi'' seljak da koristi stari plug i konje ili traktor.

 

Jedino što klikanjem next nije potrebno znanje, jednako kao klikom na gumb nuklearke nije potrebno biti jači od neprijatelja.. ali jedno i drugo su alati, software, na kraju nule i jedinice ako govorimo o elektroničkim napravama a može i na vodu (analogni - mehanički computer) ..

 

- btw:

 To je poveznica s plavušama. Zašto plavuša sipa vodu u kompjuter? - ide Surfati...

nisam ni sumnjao da je hack proboj ograde, ali taj hack vise ne radi ( proboj tim stilom )

nije hakiranej probiti wlan, nije hakiranje srusiti komp nekome bilo gdje na internetu, upravo to su medijske gluposti.

hakiranje je za mene doci u sustav neprimjetno uzeti ovlasti, neprimjetno ostati kolko god i neprimjetno izaci, bez traga. mislim da je za takav potez potrebno operirati iz minimalne, posebno slozene baze sa minimalnim posebno slozenim alatom, koji se po djelu preslazuje po potrebi

i nije tema da dobijem sve na dlanu.. znam treba se potruditi...

i trudio sam se , kad me zainteresiralo nisam trazio tutoriale na netu nego gradio kernel i skjuriti, od gentu do lfs

i imam lfs funkcionalan bazni lfs ( vise mi ne treba ) ne da se preseravam s njim nego iz navedenog

u tome je problem . sekjuritu koji sam sam gradio ne znam kako uzeti root ovlasti

lfs kernel - bolno ali poucno sijecanje. kolko je tu sam linija o radu memeorija sa filterima protiv raznoraznih buffera, syna, exploita. onaj selinux kernel... pa preko 20 000 linija sekjuritia. to sve defaultni kernel ima ali samo kao nedodirljivu opciju u konfiguraciji izuzev par primjera

ne moze se svaki otvoreni kod doslovno otvoriti jer time gubi autorsko ime, svi su oni otvoreni do određene mjere

to je problem, kako biti duh u takvim sustavima.

duh na web stranicama, neprimjetan sa admin ovlastima

to bi trebao bit haker, ne onaj baci pa gdje pukne

 

tema nije zlonamjerna ako se drzimo njenog smisla vise je dobropoucna

Poruka je uređivana zadnji put uto 19.7.2011 17:34 (nick_01).
15 godina
offline
Re: Etičko hakiranje u korak sa razvojem IT-a

Ajmo krenuti od toga koliko ima korisnika IE6ice? Koliko ima Acrobat Readera 8 instalirano po firmama? Koliko imamo operativnih XPova?

Zakrpa se možda izda u roku tjedan dana (zavisi od firme do firme) al onda treba 7 godina da ih admini povuku (karikiram, al nisam ni daleko od istine).

 

Zašto nije hakiranje probiti WLAN? 

Osim ako se ne radi o dječjoj igri ili e-peen stretchingu, cilj ti je pokupiti određene podatke. Da li ćeš ti sa sobom počistiti ili ne, nije bitno. Kompanija ima brach, ima financijske gubitke, gubi lojalnost, brand gubi na vrijednosti, gotovo sigurno mora provesti reinžinjering, mora povratiti podatke, mora zaštiti korisnike,... Ako se radi o industrijskoj špijunaži, ima daleko većih gubitaka...

 

Ako se ti podaci dobiju preko nesigurnog WLAN, zar je bitno što je ovaj to ulovio preko Wiresharka, a ne preko neke svoje bjesne skripte?

 

Danas sam, igrom slučaja, pročitao o par slučajeva u kojem se breach dogodio zbog toga što je napadač dobio fizički pritup kompanijim kontejnerima (da ne bi bilo zabune - kontejnerima za smeće).

I ako se kompanija suočava sa milijunskim gubicima, zar je njima stvarno bitno jel to nastalo zbog socijalnog inženjeringa, zbog dumpseer divinga, zbog bufferoverflowa, injectiona ili neke trejće metode (osim da kasnije, jel, zarkpaju taj nedostatak)???

 

Najčešće put kojim h4x0r kreće je preko mreža ili preko softver developmenta. Samo hakiranje je, kao i programiranje, rješavanje problema. I to je to. Treba biti u toku u istoj mjeri kao i programer, kao i admin, kao i dizajner, kao i... 

You can patch technical vulnerabilities as they evolve, but there is no patch for stupidity, or rather gullibility. - Kevin Mitnick
15 godina
offline
Re: Etičko hakiranje u korak sa razvojem IT-a

@ nick..

Opet ''oreš drvenim plugom''.. nije stvar u izboru alata nego u konkretnom djelu.

Primjer:

- lopov A ciglom razbije prozor, uđe i opljačka te.

- lopov B daljinskim isključi alarm i otvori vrata, opljačka te.

- lopov C (zna Picarda) teleportira se i opljačka te.

- lopov D se sagne ipod otirača uzme ključ i opljačka te.

 

-  .. koji od njih nije lopov ili koji te od njih nije opljačkao?

-razumiješ li da ne određuješ ti standard dali nešto je ili nije .. kao pojam hacker.

 

Dali (sam ja) si ti bolji ili lošiji hacker (facker?) ako hakneš sistem iz notepada ili trikoderom iz S.tar-Trek.-a

(S.tar je specijalna Hakerska epizoda StarTreka gdje koriste .tar za infiltraciju na maother-f-elijen šip, po uzoru na upload virusa s Maca... s nastavkom .gz, pa pošto je to = .taz .. -tko se sječa seriala TNG e to je to.)

 

- to ne mijenaj ništa. Hack je hack. Lopov je lopov.

Znanje je to koje je jedino potrebno i različito.

Danas se recimo ne krade na ulici u mračnom prolazu, BAM palicom po glavi i pražnjenje džepova. Danas se to radi skupljanjem keyeva-pinova-passworda na npr. PSNu ili fb-u ... i vidi čuda, kradu se milijuni preko plastičnih kartica, ''jednim klikom''.

Još samo fali da se netko sjeti SMSati za parking i tako pokrasti jednim klikom koliko? .. ZG= milon ljudi, nek im naplati 3kn... =profitabilno.

Nevažno je dal upotrijebi Javu ili gcc. Koristiš ono što radi i što uz najmanje truda-napora daje rezultat. Nema tu koristi od asemblera... jer bi trebao više vremena (nekoliko života) samo za učenje desetka različitih asemblera, taman dok svladaš ''Hello world'' izađe novi mobitel-PC-OS-CPU..., pa opet štrebanje.

 

Naravno njih pohvataju, kad tad.. pa i Sanadera za eHrvatsku (ili sam krivo načuo..).

 

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put uto 19.7.2011 18:27 (ihush).
14 godina
neaktivan
offline
Re: Etičko hakiranje u korak sa razvojem IT-a
311008 kaže...

Hakiranje je krivicno dijelo prije svega, a potom sve ostalo.

Ummm nije. To ti mediji svakodnevno serviraju, ali to je netocno. Hakiranje je koristenje "necega" na cesto inovativan nacin koji nije zamisljen za tu radnju, da bi se postigli nekakvi ciljevi koji mogu ALI I NE MORAJU biti maliciozni. Hakiranje je zapravo oblik spoj improvizacije i kreativnosti.

 

Haker je izrazito snalazljiva osoba sa dubokim razumijevanjem materije, te je poradi tog znanja svjestan da je alat kao takav manje bitan te ce koristiti bilo sto sto mu je trenutno raspolozivo da bi obavio posao.

 

http://www.techrepublic.com/blog/security/hacker-vs-cracker/1400

http://journalism.berkeley.edu/projects/biplog/archive/001168.html

http://www.rishidua.com/hackers.php

 

Prema tome ovakava tvoja izjava je oprostiva na mozda indexu ili net.hr, ali na nekakvom IT forumu poput ovoga, ne.

So then I typed GOTO 500 - and here I am!
15 godina
neaktivan
offline
Re: Etničkog hakiranja uz korak sa razvojem IT-a
Alesandro kaže...

etničko hakiranje?????

dodaj Č na početak {#}

Forum: http://www.elite7hackers.byethost16.com/
15 godina
protjeran
offline
Re: Etičko hakiranje u korak sa razvojem IT-a
rustweaver kaže...
311008 kaže...

Hakiranje je krivicno dijelo prije svega, a potom sve ostalo.

Ummm nije. To ti mediji svakodnevno serviraju, ali to je netocno. Hakiranje je koristenje "necega" na cesto inovativan nacin koji nije zamisljen za tu radnju, da bi se postigli nekakvi ciljevi koji mogu ALI I NE MORAJU biti maliciozni. Hakiranje je zapravo oblik spoj improvizacije i kreativnosti.

 

Haker je izrazito snalazljiva osoba sa dubokim razumijevanjem materije, te je poradi tog znanja svjestan da je alat kao takav manje bitan te ce koristiti bilo sto sto mu je trenutno raspolozivo da bi obavio posao.

 

http://www.techrepublic.com/blog/security/hacker-vs-cracker/1400

http://journalism.berkeley.edu/projects/biplog/archive/001168.html

http://www.rishidua.com/hackers.php

 

Prema tome ovakava tvoja izjava je oprostiva na mozda indexu ili net.hr, ali na nekakvom IT forumu poput ovoga, ne.

Pa ti hakni nesto uzrokuj stetu pa nek te uhvate znat ces ti jel krivicno il je inovativno.Hakiranje u kontroliranim uvjetima( security firme, testiranje softwera, itd sigurnosti mreze u firmi ) se naziva testiranje, tj namjerno izazivanje napada na softwer radi pronalazenja rupa u sistemu.

Treba razgranicit, hakiranje s ciljem za nanosenje stete i hakiranje sa ciljem provjere stabilnosti sistema.A ti uzmi fino uzmi kazneni zakon RH pa procitaj pod stavkom internet kriminal.

http://s7.ba.gladiatus.org/game/c.php?uid=21829
16 godina
neaktivan
offline
Re: Etičko hakiranje u korak sa razvojem IT-a
311008 kaže...


Treba razgranicit, hakiranje s ciljem za nanosenje stete i hakiranje sa ciljem provjere stabilnosti sistema.A ti uzmi fino uzmi kazneni zakon RH pa procitaj pod stavkom internet kriminal.

Treba razaznati, da, ali ne trpati sve u isti koš što se većinom radi stavljanjem hakiranja u neke negativne konotacije. Ako osoba koristi svoju snalažljivost i znatiželju za krađu i kriminal, treba li zabraniti snalažljivost i znatiželju kao takvu?

Hakiranje sustava je dobar (i po meni jedini) način da se sustav nauči, prouči i iskoristi. Svakome je na savjest svaka šteta koju napravi, ali sam postupak nema s tim veze.

Hakeri, po defaultu, nisu kriminalci, niti je hakeraj kriminal.

 

Imati doma pribor za obijanje brave, samo zato da naučiš kak brave rade, nije kriminal, dok ne obiješ bravu susedu po noći.

 

14 godina
neaktivan
offline
Re: Etičko hakiranje u korak sa razvojem IT-a
311008 kaže...

Pa ti hakni nesto uzrokuj stetu pa nek te uhvate znat ces ti jel krivicno il je inovativno.Hakiranje u kontroliranim uvjetima( security firme, testiranje softwera, itd sigurnosti mreze u firmi ) se naziva testiranje, tj namjerno izazivanje napada na softwer radi pronalazenja rupa u sistemu.

Treba razgranicit, hakiranje s ciljem za nanosenje stete i hakiranje sa ciljem provjere stabilnosti sistema.A ti uzmi fino uzmi kazneni zakon RH pa procitaj pod stavkom internet kriminal.

Koji dio od "ne moraju biti maliciozni" nisi shvatio?

 

Vidis da ne poznajes definiciju hakeraja. Prva stvar koja ti pada na pamet je probijanje necega, bilo legalno ili ilegalno. To nije sve sto spada u hakeraj, nije cak niti manji dio. Ovo o cemu ti pricas su cisto crackerske aktivnosti. Tvoje znanje o tome ne seze dalje od onoga sto su te mediji naucili.

 

Znas li koji opseg aktivnosti uopce pokriva termin "hakiranje"? Bavis li se programiranjem? Jesi li kada vidio komentar tipa "Ovo je ruzan hack" u necijem kôdu? Znas li na sto se to odnosi? Sigurno ne na to da je netko provalio u kôd, ili da se time provaljuje u necije racunalo. LOL

 

Evo ti i recimo nekakva hipotetska situacija (nisam nikada radio niti znam konkretan primjer da netko jest). Napraviti kopiju vlastitog BIOS-a, modificirati ga (nista gotovo skidati, sâm prionuti na posao) te flashati natrag. Bilo kakva takva neobicna situacija koja uopce ne spada u "normalnu" uporabu racunala, jos i vise ako je privremena i improvizirana, ti se ubraja u hack neke vrste.

 

Ili, sto ja znam, mijenjati font VGA text moda pisuci direktno po videomemoriji putem starog debug programa.

 

Ili hookat se na odredene API funkcije kernela kako bi OS natjerao da plese kako ti sviras... :D

 

Ili spajati se na IRC server putem telneta te rucno pisanje poruka unutar protokola (IRC protokol je cisti ASCII tekst).

 

Ili preurediti interni PC speaker, tako da svi signali poslani njemu idu na vanjske zvucnike.

 

Ili modificirati driver N za linux, zato sto ne radi kako si ti to zamislio.

 

Ili zamjenjivati odredene sistemske datoteke windowsa onima iz neke druge verzije windowsa kako bi se dobila odredena funkcionalnost (moguce u nekim slucajevima, osobno isprobao).

 

I jos hrpa slicnih primjera koji mi sada ne padaju na pamet zbog nedostatka maste.

Ti primjeri spadaju u teska kriminalna djela, zar ne? {#}

So then I typed GOTO 500 - and here I am!
Poruka je uređivana zadnji put sri 20.7.2011 0:21 (rustweaver).
15 godina
offline
Re: Etičko hakiranje u korak sa razvojem IT-a

E sad si ga zahebo rustweaver...

 

Prvo u engleskom jeziku hack u žargonu označava dosta stvari... Ovo sa kodom puno hakova nema veze sa hakiranjem, već je to čisto izraz da kod nije dobar.

 

"Did you see the new movie with DiCaprio?"

"Man, it's full of hacks!" -> prijevod - nije mu se svidio film.

 

Isto tako hack znači i kada ideš "glavom kroz zid" bez obzira što ima puno elegantniji put. Nika nisi čuo za "hack & slash" igre?

 

Na ovo ostalo bih reko da tu i tamo mješaš power-usera i hakera.

You can patch technical vulnerabilities as they evolve, but there is no patch for stupidity, or rather gullibility. - Kevin Mitnick
Poruka je uređivana zadnji put sri 20.7.2011 10:13 (Bukva).
13 godina
neaktivan
offline
Etičko hakiranje u korak sa razvojem IT-a
One good thing about music, when it hits you, you feel no pain. - Bob Marley
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Etičko hakiranje u korak sa razvojem IT-a

Ova tema treba pod lock, jer jos malo i isplivat ce da se pola foruma smatra hakerima. Ja osobno hakerima zoven spageti programere i slicne kmice, i nikakav rjecnik me nece natjerat da ih zoven drugacije. Zasto? Jer san fearless bastard i gotovo. (pun intented)

DUMP Udruga mladih programera
Poruka je uređivana zadnji put sri 20.7.2011 12:24 (Fearless).
16 godina
neaktivan
offline
Re: Etičko hakiranje u korak sa razvojem IT-a
perodigitron kaže...

Prijevod iz rječnika nije definicija ustaljenog značenja "computer hacking" jel da? Nije da hakeri sjeku kompjutere po šumama il nešt.

 

15 godina
protjeran
offline
Re: Etičko hakiranje u korak sa razvojem IT-a
Fearless kaže...
Ova tema treba pod lock, jer jos malo i isplivat ce da se pola foruma smatra hakerima. Ja osobno hakerima zoven spageti programere i slicne kmice, i nikakav rjecnik me nece natjerat da ih zoven drugacije. Zasto? Jer san fearless bastard h gotovo. (pun intented)

Upravo to zelim i ja da kazem.Kaze kolega ti priones radit svoj bios flashas ga nazad i to se zove hack?Kolko ja znam nije hack nego izdavanje vlastitog softwera ili privredna djelatnost - pravis svoj proizvod koji mozes i ne moras plasirat na trziste.Svako mjenjanje izvornog vec napravljenog proizvoda vise od onog koje omogucava proizvodzac je zabranjeno i smatra se krivicnim djelom.Price hackeri nisu kriminalci su pricice za malu dijecu.I ja se slazem etike u hakiranju nema niti je bilo niti ce biti.

http://s7.ba.gladiatus.org/game/c.php?uid=21829
13 godina
protjeran
offline
Re: Etičko hakiranje u korak sa razvojem IT-a
311008 kaže...

Upravo to zelim i ja da kazem.Kaze kolega ti priones radit svoj bios flashas ga nazad i to se zove hack?Kolko ja znam nije hack nego izdavanje vlastitog softwera ili privredna djelatnost - pravis svoj proizvod koji mozes i ne moras plasirat na trziste.Svako mjenjanje izvornog vec napravljenog proizvoda vise od onog koje omogucava proizvodzac je zabranjeno i smatra se krivicnim djelom.Price hackeri nisu kriminalci su pricice za malu dijecu.I ja se slazem etike u hakiranju nema niti je bilo niti ce biti.

Ne ne smatra se zabranjenim ako je za osobnu upotrebu. I očito si premlad(a) da uopće znaš nešto o pravim hakerima, motivacijama i slično.

 

Po tome bi moding trebao biti kriminal. Jer to je hakiranje.

 

 

Ah ta neukost.

Better safe than Sony
16 godina
neaktivan
offline
Re: Etičko hakiranje u korak sa razvojem IT-a
311008 kaže...

Svako mjenjanje izvornog vec napravljenog proizvoda vise od onog koje omogucava proizvodzac je zabranjeno i smatra se krivicnim djelom.Price hackeri nisu kriminalci su pricice za malu dijecu.I ja se slazem etike u hakiranju nema niti je bilo niti ce biti.

Ako kupim auto, lupim ga nogom po vratima i ispalim metak u vjetrobran istovremeno te uvjeravajući "Trust me, I know what I'm doing" je li me proizvođač auta ima pravo tužiti za neopravdano overloadanje estetike dotičnog vozila? Svoj komp mogu mijenjat kako mi drago jer sam za njega dao pare. I da, ono kaj sam saznao oko tog mijenjanja mogu reć susedu da i on napravi.

 

14 godina
neaktivan
offline
Re: Etičko hakiranje u korak sa razvojem IT-a
Bukva kaže...

E sad si ga zahebo rustweaver...

 

Prvo u engleskom jeziku hack u žargonu označava dosta stvari... Ovo sa kodom puno hakova nema veze sa hakiranjem, već je to čisto izraz da kod nije dobar.

Jesi li siguran da sam zahebao? Recimo izraz "hacking away at/on the code", za nekoga tko se igra sa source kodom necega. U biti je to upravo misao koju pokusavam prenjeti. Izraz "hack" i "hacker" oznacavaju puno stvari u engleskom jeziku koje nisu uopce vezane sa provaljivanjem u necije racunalo. Tako niti "hacker" ne moze biti sinonim za osobu koja se bavi racunalnim kriminalom. Ovo za hakove u kodu znam, nisam niti rekao suprotno ovome sto si ti rekao. Rijec hack u tom kontekstu oznacava improvizaciju, netko je nesto postigao da radi, ali to se tako ne radi nego ima puno pametniji nacin.

 

Recimo ovo:

    unsigned char *p;
    unsigned int a=303232441;
   
    p=(unsigned char*)&a;
    printf("%d %d %d %d\n", *p, *(p+1), *(p+2), *(p+3));

 

U odnosu na pravilan nacin:

    unsigned int a=303232441;

    printf("%d ", (a&0x000000FF));
    printf("%d ", (a&0x0000FF00)>>8);
    printf("%d ", (a&0x00FF0000)>>16);
    printf("%d\n", (a&0xFF000000)>>24);

 

Al, hebiga, oba rade, samo sto ce na sâm prizor prvog netko dobiti glavobolju... :D

Opet malo glup primjer, ali prenosi ono sto zelim reci. U slucaju da se netko pita sto tocno nije u redu sa prvim (ipak je kraci, ne?) - nije portabilan (ovisi o endianessu).

 

Kao sto veoma dobro znam i za opcenito znacenje rijeci hack (rezati) i za sto se ona sve koristi.

 

Jesi li apsolutno siguran da mijesam power usera i hakera? Mnogi bi se na ovom forumu opisali kao power useri pa ne znaju izvesti puno toga od ovoga sto sam nabrojao, a uostalom gdje je tocno granica izmedu power usera i hakera? Jedino je ono sa zvucnikom stvarno trivijalno, ali sam htio pokazati da taj termin nije ogranicen samo na software, a nije mi pao na pamet niti jedan bolji primjer.

Istina je da sam nabacao hrpu gluposti koje nitko ne radi, htio sam samo ilustrirati svoj argument ali mi je masta zakazala. Mislim da sam unatoc tome uspio iznjeti svoj argument.

 

"Isto tako hack znači i kada ideš "glavom kroz zid" bez obzira što ima puno elegantniji put"

Vidis da smo se nasli negdje u sredini ;) Istu sam misao, naime, i ja pokusao prenjeti svojim postom.

So then I typed GOTO 500 - and here I am!
Poruka je uređivana zadnji put sri 20.7.2011 15:24 (rustweaver).
14 godina
neaktivan
offline
Re: Etičko hakiranje u korak sa razvojem IT-a
311008 kaže...

Kaze kolega ti priones radit svoj bios flashas ga nazad i to se zove hack?

Kolega to nije rekao. Kolega je rekao *modificirati*. A modifikacija u tom slucaju znaci svrljati po binarnoj datoteci hex editorom. A sada zelim cuti tvoje definicije rijeci "hack" i "hacker".

 

311008 kaže...

Kolko ja znam nije hack nego izdavanje vlastitog softwera ili privredna djelatnost - pravis svoj proizvod koji mozes i ne moras plasirat na trziste.

A jeli, cak i kada si pomocu disassemblera izmjenio N bajtova u istome? To je izdavanje vlastitog softwera? Ne, to je ruzna improvizacija koja radi zato sto je onaj koji je to napravio dobro znao sto radi, a ne zato sto se to tako treba raditi. Pogledaj bukvin upis na ovoj temi.

Ova konkretna situacija bi se trebala obaviti (pravilno) putem modifikacije izvornog koda koji bi prethodno za to trebao biti dostupan. To bi onda bilo izdavanje vlastitog softwarea i privredna djelatnost.

 

311008 kaže...

Svako mjenjanje izvornog vec napravljenog proizvoda vise od onog koje omogucava proizvodzac je zabranjeno i smatra se krivicnim djelom.

Istina da je krsenje EULA zakonski losa stvar. Ali, lol, forsiras taj argument prikazujuci osobe koje to cine nekakvim teskim kriminalcima poput klasicnih gangstera. Pa pola, ma malo sam i rekao, vecina ovog foruma krsi end-user license agreement na neki nacin. Dam se kladiti da i ti to negdje cinis a da nisi niti svjestan.

So then I typed GOTO 500 - and here I am!
Poruka je uređivana zadnji put sri 20.7.2011 14:24 (rustweaver).
15 godina
offline
Etičko hakiranje u korak sa razvojem IT-a

- @ Black i 31...

ne baš...

Copyrightano je sve, svaki dio koda.

Kupnjom licence nisi kupio software i postao vlasnik, nego ograničeno pravo korištenja. Još manje si autor. Dali je to slika, glazba, software... isto je.

- modificiranje postojećeg ili patchiranje. Dozvoljeno ali s ograničenjem: i dalje je autor proizvođač-vlasnik, nemaš pravo recimo prodati distribuirati itd..

Ili je zabranjeno, u većini slučajeva, ikakvo modificiranje. Imaš pravo samo korištenja... (no za privatne potrebe nitko neće odgovarati, za javno, hoće).

 

-Primjer s automobilom je nikakav, materijalna dobra vs autorskih-vlasničkih prava.

Jednako kao što recimo rupa na haubi može biti razlog za kaznu ili ne prolazak tehničkog pregleda. Kao što recimo ne možeš prefarbati auto u neku boju.. mora biti točno definirana i upisana u teh.knjižicu.

Ako pak radiš modifikacije na automobilu, moraš zadovoljiti i homolgaciju...

Dakle nije ni usporediv ni dobar primjer auto i software.

 

Osoba koja isprogramira novi npr BIOS nije hacker (može biti...) nego programer.

Jedini čisti način je da napravi BIOS od nule svako korištenje postojećeg i izmjena je u većini slučajeva zabranjena. Distibucija i ostalo pogotovo, ponajmanje može staviti svoj potpis.

Crack ili patch je recimo tako nešto. Tema je Hack, nije isto, nije ni slično... osim u žargonu ili površnom nazivu.

Hacker bi bio (ono što je kao prihvaćen pojam) netko tko zna zaobići zaštitu, preuzeti kontrolu, to nema veze s pisanjem koda ili izmjenama... mada mora u pravilu biti vrhunski programer jer je upravo to 'alat' kojim radi i to ugl. preko mreže, rjeđe za samim računalom.

 

Ako bi to npr bilo probijanje šifre na bankomatu-pin. .. tad nije hack nešto .. recimo bruteforce, kreneš s pinom 0000, 0001... do 9999 i neki će proći, naravno nakon par pokušaja bankomat zaključa karticu, ali to je primjer. Druga stvar je ako si na neki drugi način saznao nečiji pin, to je jednako da imaš ključ od auta.. tad opet nisi hacker nego znaš pin ili si vidio recimo zadnja tri broja pina, pa pogađaš samo prvu znamenku... to nije hackiranje. Ako je pak netko radio u banci i zna da recimo broj 0666 otvara sve kartice (često programer napravi backdor), tad je to samo korištenje informacije. Da bi bio hacker, treba analizom podataka sam to otkriti..

 

Ako je pak samo recimo preuzimanje admin ovlasti na Štefičinom PCu, tad je dovoljno pročitati posit-papiriće zaljepljene po ekranu i naći šifru. Može je nazvati, predstaviti kao netko .. i tražiti da izdiktira šiftu ili pin za bankomat.. to nije hacker, samo je rezultat isti.

 

Hackiranje danas skoro da i ne postoji, možda u vioskim državnim institucijama, službama i filmovima.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
 
1 0 hvala 0
13 godina
protjeran
offline
Re: Etičko hakiranje u korak sa razvojem IT-a
ihush kaže...

 

Hackiranje danas skoro da i ne postoji, možda u vioskim državnim institucijama, službama i filmovima.

Uopće pa ne postoji. U pravom smislu riječi, pravi hakeri:

 

Hack a Day

Better safe than Sony
16 godina
neaktivan
offline
Re: Etičko hakiranje u korak sa razvojem IT-a
ihush kaže...

- @ Black i 31...

ne baš...

Copyrightano je sve, svaki dio koda.

Kupnjom licence nisi kupio software i postao vlasnik, nego ograničeno pravo korištenja. Još manje si autor. Dali je to slika, glazba, software... isto je.

U životu nisam kupio licencu za softver koji koristim. Jedan od razloga je i taj kaj proizvođači tog softvera ne nude taj način upotrebe istog.

 

Stvar je u tome ovdje, kaj ti gledaš na hakiranje kao na čisto lošu stvar koju treba kazneno goniti. Motivi hakera su isključivo sebični i kriminalni po tvojem. Svatko tko želi naučiti kak što radi je kriminalac.

Postoji softver, gle čuda, koji nije pod restrikcijama financijskih vampira i korporacija, a koji se isto tako može haknuti. Također, postoje tisuće i tisuće hakera diljem interneta, koji rade super stvari ne samo za sebe, nego ih dijele besplatno drugima. Otvori oči - tipični haker nije tvoj sused koji dila drogu i šarafi BIOS i prodaje čipove za PlayStation i ima dve godine uvjetne. Tipični haker ti je omogućio da koristiš internet in the first place.

 

Primjer s autom: ono kaj kupim, mogu s tim kaj hoću. Je, ne mogu distribuirati izmijenjeni softver pod original, ali primjeti da to nisam ni kupio in the first place te stoga restrikcija.

BTW:

16 godina
neaktivan
offline
Etičko hakiranje u korak sa razvojem IT-a

Čisto u smislu smanjivanja generacijskog i komunikacijskog jaza predlažem svima koji misle da je hakeraj kriminal da pročitaju sljedeći dokument http://www.catb.org/~esr/faqs/hacker-howto.html.

Bez tog informiranja svaka je rasprava suvišna.

 
2 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Re: Etičko hakiranje u korak sa razvojem IT-a

Hehe bas sam i ja to citao sinoc prije spavanja. Ima jos dva linka sa tog sajta koji su vrijedni spomena:

http://www.catb.org/jargon/html/meaning-of-hack.html

http://www.catb.org/jargon/html/H/hacker.html

 

Posebno je zanimljiv ovaj drugi link koji izmedu ostalog kaze i:

 

6. An expert or enthusiast of any kind. One might be an astronomy hacker, for example.

7. One who enjoys the intellectual challenge of creatively overcoming or circumventing limitations.

8. [deprecated] A malicious meddler who tries to discover sensitive information by poking around. Hence password hacker, network hacker. The correct term for this sense is cracker.

 

To je u biti ono sto pokusavam (neuspjesno) na ovoj temi prenjeti. Hebes moju "elokventnost"...

So then I typed GOTO 500 - and here I am!
Poruka je uređivana zadnji put sri 20.7.2011 13:03 (rustweaver).
15 godina
offline
Re: Etičko hakiranje u korak sa razvojem IT-a
Black Deus Typhon kaže...

...

U životu nisam kupio licencu za softver koji koristim. Jedan od razloga je i taj kaj proizvođači tog softvera ne nude taj način upotrebe istog.

 

Stvar je u tome ovdje, kaj ti gledaš na hakiranje kao na čisto lošu stvar koju treba kazneno goniti. Motivi hakera su isključivo sebični i kriminalni po tvojem.

...

 Svatko tko želi naučiti kak što radi je kriminalac.

Postoji softver, gle čuda, koji nije pod restrikcijama financijskih vampira i korporacija, a koji se isto tako može haknuti. Također, postoje tisuće i tisuće hakera diljem interneta, koji rade super stvari ne samo za sebe, nego ih dijele besplatno drugima. Otvori oči - tipični haker nije tvoj sused koji dila drogu i šarafi BIOS i prodaje čipove za PlayStation i ima dve godine uvjetne. Tipični haker ti je omogućio da koristiš internet in the first place.

 ...

Primjer s autom: ono kaj kupim, mogu s tim kaj hoću. Je, ne mogu distribuirati izmijenjeni softver pod original, ali primjeti da to nisam ni kupio in the first place te stoga restrikcija.

...

 

Black Deus Typhon kaže...

Čisto u smislu smanjivanja generacijskog i komunikacijskog jaza predlažem svima koji misle da je hakeraj kriminal da pročitaju sljedeći dokument http://www.catb.org/~esr/faqs/hacker-howto.html.

Bez tog informiranja svaka je rasprava suvišna.

 - točno, suvišno. (pa sad gornji citat koji sam razlomio za odgovore točkicama...)

 

1. - ne zanima me.

2. - citat-link ili ne seri. Bar čitaj s razumjevanjem.

3. - ? wtf ...

4. - Ne, recimo ne možeš; gaziti ljude, parkirati na zelenoj površini ili ne platiti parking, kao što s fićom ne možeš projuriti pored Keruma. Kao što ne smiješ skinuti žmigavce ili kočnice.

...  I ne zanima me što radiš sa softwareom, pa i da si distributer kao M-San ili TPB, nit' je ikako vezano na temu.

 

... temu koja je zrela za lock, kao što se i očekivalo.

 

glasanje LOCK? {#} ja sam za brusnicu.

 

 

 

 

1 Lock.
1 fedding trolls?
2 Radler
13 Brusnica
C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
14 godina
neaktivan
offline
Etičko hakiranje u korak sa razvojem IT-a

Offtopic: ova me tema podsjeca na jednu raspravu kojoj sam prisustvovao, gdje se raspravljalo o tome ima li izreka "iznimka potvrduje pravilo" smisla. Veoma duga i mucna rasprava u kojoj su svi istovremeno imali pravo, jer je dosta podlozno osobnoj interpretaciji {#}

So then I typed GOTO 500 - and here I am!
 
1 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Re: Etičko hakiranje u korak sa razvojem IT-a
ihush kaže...

 

1. - ne zanima me.

2. - citat-link ili ne seri. Bar čitaj s razumjevanjem.

3. - ? wtf ...

4. - Ne, recimo ne možeš; gaziti ljude, parkirati na zelenoj površini ili ne platiti parking, kao što s fićom ne možeš projuriti pored Keruma. Kao što ne smiješ skinuti žmigavce ili kočnice.

...  I ne zanima me što radiš sa softwareom, pa i da si distributer kao M-San ili TPB, nit' je ikako vezano na temu.

 

... temu koja je zrela za lock, kao što se i očekivalo.

 

glasanje LOCK? {#} ja sam za brusnicu.

 

 

Nedostatak bilo kakvog logičkog aparata za razmišljanje s tvoje strane uništava bilo kakvu konverzaciju o temi. Cannot compute.

 

15 godina
protjeran
offline
Re: Etičko hakiranje u korak sa razvojem IT-a

Meni nije samo jedna stvar jasna, zasto ljudi u losem nalaze dobro.To je isto kao ubica je pobio citavu porodicu ali se smilovao nad malom nevinom dijecom i radi tog treba dobit satifakciju.Glupost, flashanje biosa, prepravke na autu ne ne mozes raditi na autom sta ti zelis ukoliko ga mislis koristit - hoces modelirat?ok zatamni stakla preko 30% nemozes proci granicu, svako modeliranje neceg sto je vec neko uradio je kriminalno dijelo.Nije isto ubojica ili haker, ali steta je steta i krsenje zakona je jednako kao kradja pa taman ti od svoje znatizelje pristupio tudjem racunalu da bi se ''pokazao frendu'' da znas.Ti si zvanicno prekrsio  njegovu intimu i prekrsio zakon.Pravljenje Biosa, svog vlastitog programa to je izdavacka produkcija i ti ukoliko je to funkcionalno mozes zastiti tvojim pravima na kopiranje.Ukoliko ga patentiras itd itd da ne duzimo u dalje price.Hakiranje je kriminalno dijelo, to vam pise u svakom zakoniku.Kolega gore kaze i ti sigurno krsis negdje ovo ono.Mogu krsit dok ne nastradas jednom pa vise neces koga vatra opece i dima se plasi.BWT uzmite zakonik u ruke kome se da pa citajte pa cete vidjeti sta je dozvoljeno sta ne, kada instalirate neki softwer prije neg vicete samo NEXT NEXT NEXT procitajte sta pise u  licenci pa cete znat sta smijete mjenjat sta ne i sta je dozvoljeno a sta nije.Toliko od mene ova tema odilazi u onu YING YANG


U svakom zlu ima malo dobra u svakom dobru ima malo loseg. Moje navode ne uzimajte sada kao ti uporedjujes hakiranje i ubistvo ne ne uporedjujem samo dajem sliku da krsenje zakona ne pravda  cinjenica da to moze donjeti neko dobro.I vidim ovdje ispadam neuk  jer toboze kazem da hakiranje je kriminalno dijelo.Nikada me necete moci ubijediti u suprotno radi toga jer je suvise argumenata na strani da je hakiranje lose i to je to, a oni koji misle da je hakiranje '' dobro '' neka procitaju zakonike pa ce dobit sve odgovore.

http://s7.ba.gladiatus.org/game/c.php?uid=21829
16 godina
neaktivan
offline
Re: Etičko hakiranje u korak sa razvojem IT-a

Molim te, daj napisi svoju definiciju hackera! Stvarno me zanima.

From presence to silence we flow...
Poruka je uređivana zadnji put sri 20.7.2011 17:10 (D4RKL1NG).
15 godina
protjeran
offline
Re: Etičko hakiranje u korak sa razvojem IT-a

Osoba koja se sluzi znanjem i alatima u cilju mjenjanja, rusenja, ili pak preuzimanja kontrole nad softwerom , sto za posljedicu moze imati a i ne mora stetu nastalu nad autorskim pravima ili pak na nekom drugom korisniku.

http://s7.ba.gladiatus.org/game/c.php?uid=21829
Poruka je uređivana zadnji put sri 20.7.2011 17:19 (311008).
13 godina
protjeran
offline
Re: Etičko hakiranje u korak sa razvojem IT-a
311008 kaže...

Osoba koja se sluzi znanjem i alatima u cilju mjenjanja, rusenja, ili pak preuzimanja kontrole nad softwerom , sto za posljedicu moze imati a i ne mora stetu nastalu nad autorskim pravima ili pak na nekom drugom korisniku.

Dakle, apsolutno pojma nemaš. Ili imaš 12 godina ili stvarno nisi informiran.

 

 

Najgluplja definicija koju sam ikad pročitao.

 

p.s. Hakiranje nije ograničeno na software kao prvo. Prvi hakeri su bili hardware hackeri.

 

Primjer hakiranja:

 

Kupim recimo neki tablet sa androidom. Ne sviđa mi se android. Root-am tablet, izbrišem android i instaliram Ubuntu. Nisam povrijedio ničija prava, a hakirao sam. Samo sam garanciju izgubio.

 

Ponavljam, pravi hakeri:

 

http://hackaday.com

Better safe than Sony
Poruka je uređivana zadnji put sri 20.7.2011 17:28 (Bypass).
15 godina
protjeran
offline
Re: Etičko hakiranje u korak sa razvojem IT-a

Pa da ja sam neinformiran jer nemogu da shvatim da je dozvoljeno radit sta god hoces.Da da ja sam neinformiran o tome, epa steta nismo isli zajedno u skolu u kojoj pise ''DOZVOLJENO VAM JE RADIT STA GOD ZELITE I NECETE ODGOVARATI ZA TO '' sada shvatam zasto vi informirani visite po ćuzama.Epa samo vi informirani udarajte dalje.Mada zaista odustajem od diskusije e to nije tako neg je vako e to je ovako nije onako.Radite sta god zelite i snosite odgovornost za svoje postupke pa bilo vam hakiranje legalno il nelegalno.Sami cete saznat ukoliko vas zanima isprobajte pa nam javite rezultate :)toliko.

http://s7.ba.gladiatus.org/game/c.php?uid=21829
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice