[Review] NZXT Gamma Middle Tower

poruka: 18
|
čitano: 7.552
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
14 godina
neaktivan
offline
[Review] NZXT Gamma Middle Tower

NZXT Gamma Middle Tower

 

 

SPECIFIKACIJE:

 

- Tip kućišta: Middle Tower

- Konstrukcija: Čelik / plastika 

- Dimenzije: 190 (š) x 449 (v) x 508 (d) mm

- Težina: 6.4kg

- Ležište za MBO: ATX, Micro-ATX, BABY ATX

- Hlađenje: Prednji vent. 120mm (x1), bočni vent. 120mm (x2), krovni vent. 120/140mm (x2), stražnji vent. 120mm (x1)

- Ležišta: 4x 5.25˝ ležišta, 7x 3.5˝ ležišta, 7x ležišta za kartice 

- Dostupne boje: Crna

- Cijena: 389kn (na dan 19.9.2010.)

 

 

 

 

VANJSKI IZGLED:

 

Iako do sada nisam čuo za brand ˝NZXT˝, odlučio sam se za kupnju njihova kućišta i ostalo ugodno iznenađen.

Samo kućište ima pomalo neobičan izgled koji će se nekima više odnosno manje svidjeti. 

Zanemarimo li taj mali ˝nedostatak˝, vidi se da je riječ o vrlo kvalitetnom kućištu.

Kućište je čelične konstrukcije sa prednjim panelom napravljenim od čvrste plastike.

Ono što me najviše privuklo na dotičnom kućištu su mjesta za ventilatore, čak šest njih, no moguće je koristiti ˝samo˝ četiri.

Jedno za ventilator od 120mm nalazi se na prednjoj masci, dva 120mm su na bočnoj, jedno od 120mm ili 80mm na stražnjoj i dva od 120mm ili 140mm na ˝krovu˝ kućišta.

Napomenuo bih da se sa kućištem dobiva (samo) jedan NZXT ventilator (1300RPM, 25dBA, 42CFM) koji je, pomalo iznenađujuće, bijele boje.

Zašto iznenađujuće? Budući da je kućište je cijelo crne boje, sa plavom LED diodom na prednjoj masci, ipak bi mu više pristajao crni ventilator ili čak jedan sa plavim osvjetljenjem.

Da se vratim na mjesta za ventilatore. Na krovu se, isto kao i na bočnoj stranici, nalaze mjesta za dva ventilatora od 120mm (140mm krov).

Jedno od tih mjesta na krovu gubi se jer 5.25˝ pogon smeta ventilatorima od 140mm i 120mm.

Problem se rješava spuštanjem pogona u nižu ladicu, ali ako netko ima potrebu za sva četiri 5.25˝ ležišta,  javlja se problem.

Također, kao i sa krovnim ventilatorom, jedno mjesto gubi se i na bočnoj stranici.

Ako imate poveći CPU hladnjak, nema dovoljno mjesta između njega i bočne stranice na koju se montira 120mm ventilator.

Tu nažalost, nema rješenja, osim da se koristi samo jedno od dva predviđena mjesta na bočnoj stranici.

Na prednjoj masci nalaze se utori za slušalice, mikrofon, dva USB utora i jedan ESATA utor.

Uz njih tu su tipka za uključivanje i resetiranje računala, zelena HDD dioda i velika plava LED dioda.

 

 

 

UNUTRAŠNJOST:

 

Kao što sam već rekao, kućište je cijelo crne boje, uključujući unutrašnjost, što je dosta privlačno pogotovo ako vam je već dosta sive boje.

Na prednjoj strani kućišta imamo mjesta za sedam 3.5˝ pogona i četiri 5.25˝ pogona.

Znamo da se danas floppy pogon ne koristi, ali ipak nekima bi mogao zatrebati što bi mogao biti problem ako se odluče za ovo kućište.

Naime, ono nema predviđeni otvor za 3.5˝ floppy pogon. Problem se rješava kupnjom vanjskog floppy pogona, ali to je ipak trošak više.

Stražnja strana ima otvore za sedam kartica i jedan 120mm ili 80mm ventilator.

Ležište za napajanje smješteno je na dnu kućišta.

To je popriličan problem ako imate 12V priključak na vrhu matične i kratak kabel iz napajanja (kao ja).

Podosta sam se namučio da bih uopće uspio dovući taj kabel do 12V utora, a kamoli da ga još spojim u nj.

Tu se još javlja problem sa ležištima za šarafe na napajanju, tj. kućištu.

Na nekim napajanjima (naravno, moje pripada toj skupini) utori za šarafe nespretno su postavljeni što predstavlja problem jer je nužno okrenuti napajanje tako da se ventilator nalazi na dnu kućišta, tj. da puše prema van.

Istina, ima filter protiv prašine i rupice namijenjene tome, ali što ako baš želim da mi vent. izvlači zrak iz kućišta? Tada se javlja problem. 

Jedna vrlo korisna stvar je otvor za CPU na bočnoj strani unutrašnjosti namijenjen povećim CPU hladnjacima koji imaju svoje ˝nožište˝.

Otvori za kabele su vrlo dobro napravljeni i ako ste spretni i dužina kabela vam to omogućava možete ih sakriti da se gotovo ne vide.

 

 

 

TEMPERATURE I OSTALO:

 

Uz kućište dolazi mala kartonska kutijica sa uputama i šarafima.

Iako upute nisu baš ˝Bogom dane˝, poslužit će.

Jedna vrlo praktična stvar kod šarafa su vrhovi obloženi gumom, što olakšava zašarafljivanje i odšarafljivanje pri kojem vam odvijač nije potreban.

Što se tiče temperatura, trenutno nisam pretjerano oduševljen, ali odmah na početku napomenuti ću da je to zbog samo jednog 12cm venta sa 42CFM.

Sam ventilator je dosta tih, mogli bismo reći nečujan, ali ipak njegove mogućnosti nisu na razini - 42CFM je dosta mali protok zraka.

Vjerujem da će se performanse uvelike popraviti ugradnjom dodatnih, kvalitetnijih ventilatora.

 

Sustav: Gigabyte MA790X-UD4, AMD Phenom II x4 3.4GHz hlađen CM Hyperom 212+ sa dva ventilatora, XFX HD5770 1GB, WD Blue Caviar 500GB HDD, OCZ StealthXStreme 500W.

Temperatura prostorije: 21°C

 

Temperature (NZXT Gamma Case - zatvoreno; IDLE): MBO: 37°C, CPU: 34°C, GPU: 46°C, HDD: 34°C

 

Za usporedbu ću navesti temperature u starom Cooler Master Elite 332 kućištu sa maknutom bočnom stranicom.

 

Temperature (CM Elite 332 - bez bočne stranice; IDLE): MBO: 36°C, CPU: 33°C, GPU: 42°C, HDD: 33°C

 

Kao što uočavate, najviše ˝pati˝ grafička kartica, kojoj su temperature 4°C veće, ali napominjem ponovno – kućište je zatvoreno i ima samo jedan ventilator.

CM Elite 332 bilo je opremljeno sa dva 120mm ventilatora, jednim za upuh, a drugim za ispuh zraka.

 

 

 

ZAKLJUČAK:

 

NZXT Gamma se pokazao kao dobar izbor kućišta do 400kn. 

Kvaliteta, čvrstoća, praktičnost, dizajn – sve je na njegovoj strani.

Preporučio bih ga svima kojima je dizajnom privlačan, ali i napomenuo da će biti potreban dodatan trošak za kvalitetnije ventilatore.

Kao što se vidi, temperature sa jedim NZXT ventilatorom dobivenim  u pakiranju nisu loše, ali onima koji vole niske temperature to neće biti dovoljno.

 

 

 

POZITIVNE STRANE:

 

- Čvrstoća

- Privlačna crna boja i dizajn

- Prostranost

- Otvori za kabele unutar kućišta

- Otvor za hladnjak od CPU-a

- Puno mjesta za ventilatore

- Filtri za prašinu na prednjoj masci i na dnu za napajanje

- Podrška za vodeno hlađenje

 

 

NEGATIVNE STRANE:

 

- Samo jedan ventilator u pakiranju

- Nije moguće staviti drugi ventilator na bočnu stranicu ako imate poveći CPU hladnjak

- Cijena bi mogla biti malo niža ako uzmemo u obzir manjak ventilatora što je dodatan trošak

 

 

 

OCJENA: 8/10

 

 

 

 

NZXT Gamma MT NZXT Gamma MT
Prednja / bočna strana Prednja / bočna strana
Bočna strana Bočna strana
Krov kučišta Krov kučišta
Stražnja strana Stražnja strana
Unutrašnjost Unutrašnjost
Otvor za CPU hladnjak / kablove Otvor za CPU hladnjak / kablove
NZXT Gamma - fotografija NZXT Gamma - fotografija
NZXT Gamma unutrašnojst - fotografija NZXT Gamma unutrašnojst - fotografija
NZXT Gamma unutrašnjost - fotografija NZXT Gamma unutrašnjost - fotografija
Poruka je uređivana zadnji put pet 19.4.2013 18:54 (VeX7).
 
14 0 hvala 10
14 godina
protjeran
offline
[Review] NZXT Gamma Middle Tower

dobar review ali samo me muci zasto nisi stavio svoje slike i kada si ugradio dijelove a ne ove slike sa neta  Smijeh

AKO SAM POMOGAO KLIKNI HVALA
Moj PC  
6 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
RE: [Review] NZXT Gamma Middle Tower
zvonebaba kaže...

dobar review ali samo me muci zasto nisi stavio svoje slike i kada si ugradio dijelove a ne ove slike sa neta Smijeh

Vrlo jednostavan razlog Smijeh

 

Nisam uopće imao u planu napraviti review, ali me ekipa sa foruma zamolila, pa reko ajde.

Naravno, tada je već sve bilo složeno u kučištu, a volje za vađenje komponenata nakon muke sa slaganjem, nije bilo.

 

Iskreno i mislio sam da ćete mi zamjeriti to što nisam stavio svoje fotografije. Plač

 

Uploadane fotografije.

Poruka je uređivana zadnji put sri 6.10.2010 22:49 (VeX7).
13 godina
neaktivan
offline
[Review] NZXT Gamma Middle Tower

Ja imam to kučište i prezadovoljan sam njime,prozračno je i može se napraviti predivan cable menagment Smijeh

 
1 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
[Review] NZXT Gamma Middle Tower

 

Da, slažem se, cable management može stvarno biti super napravljen ako duljina kablova dozvoljava to.

Mene je ˝uštopalo˝ napajanje i njegovi užasno kratki kablovi... Mršti se

 

Poruka je uređivana zadnji put sub 2.10.2010 12:44 (VeX7).
 
0 0 hvala 0
13 godina
neaktivan
offline
RE: [Review] NZXT Gamma Middle Tower
VeX7 kaže...

 

Postava ventilatora: 1x Sharkoon 140mm za ispuh zraka na krovu, 1x Spire 120mm za ispuh zraka na stražnjoj strani, 1x Spire 120mm za upuh zraka na bočnoj strani.

 

Temperature (NZXT Gamma Case, 1x NZXT 120mm; IDLE): MBO: 38°C, CPU: 36°C, GPU: 47°C, HDD: 37°C

 

Temperature (NZXT Gamma Case, 2x Spire 120mm + 1x Sharkoon 140mm; IDLE): MBO: 31°C, CPU: 32°C, GPU: 42°C, HDD: 27°C

 

 

Kao što vidite, temperature su niže na svakoj komponenti, a najviše se vidi na HDD-u koji je čak 10°C (!!!) hladniji.

Pretpostavljam da će se ugradnjom preostalog venta za upuh zraka na prednju stranu kućišta temp. još više sniziti.

 

Sobna temperatura je bila ista u oba slucaja?

14 godina
neaktivan
offline
RE: [Review] NZXT Gamma Middle Tower
UKiY kaže...

Sobna temperatura je bila ista u oba slucaja?

 

Sobna temperatura u oba slučaja bila je cca 20*C.

Poruka je uređivana zadnji put sub 2.10.2010 12:45 (VeX7).
14 godina
neaktivan
offline
[Review] NZXT Gamma Middle Tower

TEMPERATURE I OSTALO (AŽURIRANO):

 

Sustav: Gigabyte MA790X-UD4, AMD Phenom II x4 3.4GHz hlađen CM Hyperom 212+ sa dva ventilatora, XFX HD5770 1GB, WD Blue Caviar 500GB HDD, OCZ StealthXStreme 500W

Hlađenje: 3x Sharkoon Silent 120mm Fan (1000RPM) + 1x NZXT Gamma 120mm Fan (1300RPM)

Sustav hlađenja: 1x NZXT Gamma za upuh zraka na prednjoj masci , 1x Sharkoon za upuh zraka na bočnoj stranici, 1x Sharkoon za ispuh zraka na stražnjoj strani , 1x Sharkoon za ispuh zraka na krovu

Temperatura prostorije: cca 20 (stupanj-dva manje više)°C

 

Temperature (NZXT Gamma Case + 1x NZXT 120mm ventilator - zatvoreno; IDLE): MBO: 37°C, CPU: 34°C, GPU: 46°C, HDD: 34°C

 

Temperature (CM Elite 332 - bez bočne stranice + 2x 120mm ventilatora; IDLE): MBO: 36°C, CPU: 33°C, GPU: 42°C, HDD: 33°C

 

Temperature (NZXT Gamma Case + 3x Sharkoon 120mm ventilatora i 1x NZXT 120mm ventilator - zatvoreno; IDLE): MBO: 32°C, CPU: 31°C, GPU: 41°C, HDD: 24°C

 
0 0 hvala 0
13 godina
offline
RE: [Review] NZXT Gamma Middle Tower

E daj molim te poslikaj kak izgleda kuciste s komponentama unutra...

Ak nije bed..Cool

http://www.speedtest.net/result/837433126.png
14 godina
neaktivan
offline
RE: [Review] NZXT Gamma Middle Tower
Intel&ATI kaže...

E daj molim te poslikaj kak izgleda kuciste s komponentama unutra...

Ak nije bed..Cool

Slike uploadane na prvoj linku.

15 godina
offline
[Review] NZXT Gamma Middle Tower

Imam vrlo slično kućište, ali meni dosta ljepše od Gamme, NZXT M59 Pure Black.

Unutrašnjost je identična, oblik prednje maske je skoro pa identičan, ali ipak sa ljepšim linijima i detaljima, te prozirna bočna stranica sa jednim ugrađenim svijetlećim ventilatorom.

Radio, ne radio, svira radio!
Moj PC  
1 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
RE: [Review] NZXT Gamma Middle Tower
boxer kaže...

Imam vrlo slično kućište, ali meni dosta ljepše od Gamme, NZXT M59 Pure Black.

Unutrašnjost je identična, oblik prednje maske je skoro pa identičan, ali ipak sa ljepšim linijima i detaljima, te prozirna bočna stranica sa jednim ugrađenim svijetlećim ventilatorom.

Da, ljepše je (malo), ali je sigurno i puno skuplje od Gamme.

 

Baš gledam po trgovinama i nema nijednog kod nas...

Poruka je uređivana zadnji put sri 6.10.2010 20:30 (VeX7).
15 godina
offline
RE: [Review] NZXT Gamma Middle Tower
VeX7 kaže...
boxer kaže...

Imam vrlo slično kućište, ali meni dosta ljepše od Gamme, NZXT M59 Pure Black.

Unutrašnjost je identična, oblik prednje maske je skoro pa identičan, ali ipak sa ljepšim linijima i detaljima, te prozirna bočna stranica sa jednim ugrađenim svijetlećim ventilatorom.

Da, ljepše je (malo), ali je sigurno i puno skuplje od Gamme.

Prije 6 mjeseci kada sam ga kupovao je bilo oko 100 Kuna skuplje.

Radio, ne radio, svira radio!
13 godina
neaktivan
offline
RE: [Review] NZXT Gamma Middle Tower
boxer kaže...

Imam vrlo slično kućište, ali meni dosta ljepše od Gamme, NZXT M59 Pure Black.

Unutrašnjost je identična, oblik prednje maske je skoro pa identičan, ali ipak sa ljepšim linijima i detaljima, te prozirna bočna stranica sa jednim ugrađenim svijetlećim ventilatorom.

I ja imam NZXT lexa s i super sam zadovoljan evo i review http://www.bug.hr/forum/topic/kucista-napajanja/review-nzxt-lexa/64489.aspx

13 godina
neaktivan
offline
[Review] NZXT Gamma Middle Tower

Planiram kupiti HD6850... Sad me zanima oce li ta kartica moci stati u ovo kuciste?

Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
RE: [Review] NZXT Gamma Middle Tower
UKiY kaže...

Planiram kupiti HD6850... Sad me zanima oce li ta kartica moci stati u ovo kuciste?

 

Bez ikakvih problema {#}

14 godina
odjavljen
offline
[Review] NZXT Gamma Middle Tower

Ne pratim baš novosti u svijetu kućišta ali tražim nešto što će u bližoj budućnosti udomiti moju radnu satanicu, i ovo kučište zadovoljava sve moje potrebe a i liči na nešto, bez previše detalja, srebrnih plastika, stakalca i LED-ica u miljun boja.

 
1 0 hvala 0
13 godina
neaktivan
offline
[Review] NZXT Gamma Middle Tower

Jedno brzinsko...

Ima li dovoljno mjesta za SCYTHE Yasya u ovom kucistu?

Moj PC  
0 0 hvala 0
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice