Koji faks odabrati?

poruka: 17
|
čitano: 13.392
|
moderatori: Lazarus Long, vincimus, pirat, XXX-Man
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
8 godina
neaktivan
offline
Koji faks odabrati?
Zavrsavam 4. godinu tehnicara za racunalstvo u Zagrebu. Zanimaju me koji bi mi fakulteti isli uz moje zanimanje, to jest sa tom podlogom koju sam imao u srednjoj, da se razumijemo podloga je osrednja jer nisam se bas previse trudio jer su i profesori trazili malo... Uglavnom namjeravam pisati MAT A razinu, i uz to mozda ubacim fiziku i informatiku, imam fore do 2.2. izabrat i poslije toga pisem to sto sam izabrao. Molio bih za savjet, svaki savjet je dobrodosao kao i kritika :D
 
0 0 hvala 0
8 godina
neaktivan
offline
Koji faks odabrati?

Smjerovi elektrotehnika, računarstvo, informatika. Faksevi - TVZ, Veleučilišta/Sveučilišta u RI, OS, VŽ, ČK, ST, PU. Na te možeš upast uz osrednje ocjene + solidnu maturu.

 
0 0 hvala 1
8 godina
neaktivan
offline
Re: Koji faks odabrati?
Mozete mi pojasniti sta koji smjer opcenito predstavlja i koje zanimanje imam poslije toga, mogu googlat ali mislim da je bolje ovako iz necijeg iskustva cut :D
10 godina
neaktivan
offline
Re: Koji faks odabrati?

Elektrotehnika ovisno o usmjerenju: projektiranje elektroničkih uređaja (analognih i digitalnih), realizacija komunikacijskih sustava (imaš i informatička usmjerenja), elektroenergetskih postrojenja, elektrostrojnog pogona, automatizacija (najčešće robotika: programiranje mikrokontrolera i PLC-ova za sve navedeno, i staromodna RLC automatizacija). Ne znam previše jer sam računarac.

 

Informatika: Programiranje aplikacija za svašta, baze podataka, računalne mreže i komunikacijski sustavi, elektroničko poslovanje i menadžment, informatički dizajn (smjer na TVZu).

 

Računarstvo: Za razliku od informatike više teorije (arhitektura računala (asembler), matematika, algoritmi, teorija za prevođenje programskih jezika(FER)) i "podloge" (osnove elektrotehnike i elektronike). Više orjentirano na programiranje neg informatika, bilo za moderni ICT (web aplikaicje, mobilne aplikacije) ili računalno inženjerstvo (mikrokontroleri, komunikacije, robotika), ali dobro i za mrežaše. Bolje ćeš se razumjet u čistu računalnu tehnologiju ak uzmeš računarstvo (ne popravljanje PCa i to)+. Na FER-u je puno teorije, na TVZ-u je to kao neki studij informatike al s više teorije i puno programiranja.

 

Strojarstvo: Projektiranje i modeliranje lakih i teških strojeva, automatizacija pomoću mikrokontrolera/PLCa, planiranje proizvodnje, organizacija i menadžment u industriji.

 

Na TVZ-u ne upisuj informatiku nego samo računarstvo. Osim ak ispadne da ti je računarstvo preteško. Možeš nakon računarstva na diplomski specijalistički studij informatike na TVZ-u, a imaš i razlikovne godine u Osijeku i Splitu koje položiš pa možeš (na faksu gdje si položio razliku) upisat sveučilišno usmjerenje (mene, ispada, ipak zanima sveučilišno, a na TVZ-u sam).

 

Ak ćeš nakon srednje upisat informatiku, uzmi FOI.

 

Elektrotehniku ne mogu procijenit TVZ vs. FER, al i jedna i druga su teške.

Poruka je uređivana zadnji put sub 13.2.2016 0:23 (cruelcore1).
8 godina
neaktivan
offline
Re: Koji faks odabrati?
cruelcore1 kaže...

Elektrotehnika ovisno o usmjerenju: projektiranje elektroničkih uređaja (analognih i digitalnih), realizacija komunikacijskih sustava (imaš i informatička usmjerenja), elektroenergetskih postrojenja, elektrostrojnog pogona, automatizacija (najčešće robotika: programiranje mikrokontrolera i PLC-ova za sve navedeno, i staromodna RLC automatizacija). Ne znam previše jer sam računarac.

 

Informatika: Programiranje aplikacija za svašta, baze podataka, računalne mreže i komunikacijski sustavi, elektroničko poslovanje i menadžment, informatički dizajn (smjer na TVZu).

 

Računarstvo: Za razliku od informatike više teorije (arhitektura računala (asembler), matematika, algoritmi, teorija za prevođenje programskih jezika(FER)) i "podloge" (osnove elektrotehnike i elektronike). Više orjentirano na programiranje neg informatika, bilo za moderni ICT (web aplikaicje, mobilne aplikacije) ili računalno inženjerstvo (mikrokontroleri, komunikacije, robotika), ali dobro i za mrežaše. Bolje ćeš se razumjet u čistu računalnu tehnologiju ak uzmeš računarstvo (ne popravljanje PCa i to)+. Na FER-u je puno teorije, na TVZ-u je to kao neki studij informatike al s više teorije i puno programiranja.

 

Strojarstvo: Projektiranje i modeliranje lakih i teških strojeva, automatizacija pomoću mikrokontrolera/PLCa, planiranje proizvodnje, organizacija i menadžment u industriji.

 

Na TVZ-u ne upisuj informatiku nego samo računarstvo. Osim ak ispadne da ti je računarstvo preteško. Možeš nakon računarstva na diplomski specijalistički studij informatike na TVZ-u, a imaš i razlikovne godine u Osijeku i Splitu koje položiš pa možeš (na faksu gdje si položio razliku) upisat sveučilišno usmjerenje (mene, ispada, ipak zanima sveučilišno, a na TVZ-u sam).

 

Ak ćeš nakon srednje upisat informatiku, uzmi FOI.

 

Elektrotehniku ne mogu procijenit TVZ vs. FER, al i jedna i druga su teške.

 cruelcore1, na kojem faksu ti studiraš? Ja planiram ove godine upisati računarstvo na tvzu, no vanredno uz posao. Iz ovoga što si napisao, malo je zbunjujuće, gdje se "više programira", na TVZ-ovoj informatici, ili računarstvu? Konkretno me zanima više računarstvo, nego informatika, no bilo bi mi drago da se ne fokusira previše na teoriju, odnosno da je i naglasak na praksi. Možemo li zaključiti da je računarstvo na TVZ-u više inženjerski smjer?

10 godina
neaktivan
offline
Re: Koji faks odabrati?

Ispričavam se, u zadnje vrijeme se budim i spavam kak spada pa mi je sad malo kasno i nemrem napisat normalan post :D 

 

TVZ sam, Računarstvo.

 

Na TVZ-u je više programiranja na Računarstvu. Ima ga do neba. Nema na TVZ-u previše teorije, nego, po mom mišljenju, trebalo bi čak malo više. Čuvaj se Programiranja u prvom semestru, moglo bi ti malo ljenosti na njemu produžit studiranje za 1 cijelu godinu - Cesar je legenda al koljač bez empatije. Studij je odličan i za mrežaše, samo kaj je tona programiranja svejedno neizbježna.

 

Dobar je TVZ s računarstvom, ali mislim da treba više matematike, arhitekture računala i teorije općenito.

 

Da, računarstvo na TVZ-u je definitivno čisti inženjerski smjer. Počinje s neš više teorije i manje laboratorijskih vježbi (al ih ima), pa postaje sve "praktičnije". U trećoj godini je doslovno sve stručno, odnosno puno je laboratorijskih vježbi.

Poruka je uređivana zadnji put sub 13.2.2016 1:01 (cruelcore1).
8 godina
neaktivan
offline
Re: Koji faks odabrati?
cruelcore1 kaže...

Ispričavam se, u zadnje vrijeme se budim i spavam kak spada pa mi je sad malo kasno i nemrem napisat normalan post :D 

 

TVZ sam, Računarstvo.

 

Na TVZ-u je više programiranja na Računarstvu. Ima ga do neba. Nema na TVZ-u previše teorije, nego, po mom mišljenju, trebalo bi čak malo više. Čuvaj se Programiranja u prvom semestru, moglo bi ti malo ljenosti na njemu produžit studiranje za 1 cijelu godinu - Cesar je legenda al koljač bez empatije. Studij je odličan i za mrežaše, samo kaj je tona programiranja svejedno neizbježna.

 

Dobar je TVZ s računarstvom, ali mislim da treba više matematike, arhitekture računala i teorije općenito.

 

Da, računarstvo na TVZ-u je definitivno čisti inženjerski smjer. Počinje s neš više teorije i manje laboratorijskih vježbi (al ih ima), pa postaje sve "praktičnije". U trećoj godini je doslovno sve stručno, odnosno puno je laboratorijskih vježbi.

 Ajd. nemaš se kaj ispričavati. Mislim meni odgovora recimo više programiranja, to je ono što me zanima i što radim, tako da se ponizno nadam da ću kroz stručne kolegije "preletjeti", dok me mreže uopć ne zanimaju iznad onog što mi je potrebno za posao. Koja si godina? Za računarce su predavanja na Vrbiku?

10 godina
neaktivan
offline
Re: Koji faks odabrati?

Isprika je trebala bit više manje neozbiljna :D 

 

Peti semestar završavam (treća godina). Shvatih da mi se ne sviđa programiranje za moderni ICT, nego da me zanima procesno računarstvo (al ima razlikovna godina u Osijeku baš za to). Procesnog računarstva ima malo na TVZ računarstvu. Bilo je nekad više, al su te izborne kolegije ljudi prestali uzimat pa su postali neisplativi pa su ih makli. Danas imaš iz procesnog računarstva Arduino (4.sem), PLC (5.sem), a može bit korisno i Linux sistemsko programiranje (5.sem).

 

Što se programiranja tiče, prvi semestri su za one koji to još ne znaju (iako padaju ko ludi). Neki ljudi to ne kuže i žale se što moraju radit prvu godinu bez library-a. Priprema za treći/četvrti labos iz Programiranja 1.sem ove godine je bilo dodavanje i oduzimanje datuma u C-u bez library-a, a neki primjeri su imali velike brojke tak da, ak si htio dobit SVE bodove, moro si koristit DIV-ove i MOD-ove umjesto čistih for petlji. Ali od četvrtog semestra koristiš skoro što hoćeš. Npr iz ASP.NET (5.sem) nismo radili Entity Framework code-first-migrations za bazu podataka (neg bi trebali tek sljedeći semestar), ali za završni jednostavi projekt sam ga svejedno koristio i to mi je išlo u korist kod profesora. Neki su koristili i frameworke za web aplikaciju, neki i ASP.NET MVC (koji se radi tek u 6.sem i rade se složenije stvari). 

 

Ovo su kolegiji petog i šestog semestra. Podcrtano ono kaj sa ja uzeo pa me možeš pitat detaljnije o tim kolegijima.

 

5.semestar:
Seminar (obavezan, ostalo izborno)
Administracija računalnih mreža (smjer mreže obavezno, smjer prog inž izborno)
Administriranje UNIX sustava (smjer mreže obavezno, smjer prog inž izborno)
Mrežne usluge
Napredne baze podataka (praktični MySQL)
Napredno programiranje u jeziku Python
Nekonvencionalni računalni postupci (genetski algoritmi, neuronske mreže(AI koji uči))
Oblikovanje web stranica (napredni HTML i CSS)
Programiranje u otvorenim sustavima (Linux sistemsko programiranje, pretežno C++)
Programsko inženjerstvo i informacijski sustavi (samo za smjer Programsko inženjerstvo)
Računala za nadzor i upravljanje tehničkim procesima (tradicionalni PLC i osnove industrijskih procesa, potpuno drugačije od sveg drugog na studiju rač)
Računalna kriptografija
Razvoj aplikacija u ASP.NET-u

 

6.semestar:
Završni rad (obavezan, ostalo izborno)
Dinamičke WEB aplikacije (napredni/praktični Javascript, JQuery)
Napredne teme računalnih mreža
Razvoj aplikacija na Android platformi
Razvoj iOS aplikacija
Razvoj računalnih igara (trenutno prazan info, nov kolegij, valjda Unity+C#)
Razvoj web aplikacija u ASP.NET MVC tehnologiji (složeniji završni projekt neg prošli semestar)
Web aplikacije u Javi
Tehnološko poduzetništvo

 

Ovdje su svi kolegiji računarstva za ovu godinu: http://bartolomeo.tvz.hr/mojtvz/service/popis_pred_ex.php?stu=2&godina=1

 

Lokacije:

FSB sjever

FSB jug

Vrbik (samo labosi)

Konavoska 2 (TVZ elektrotehničko-informatički odjel)

 

Razmatra se mijenjanje Vrbika za neš veće, al kak sad stvari stoje, bit ćeš na svim nabrojenim mjestima.

Poruka je uređivana zadnji put sub 13.2.2016 12:21 (cruelcore1).
8 godina
neaktivan
offline
Re: Koji faks odabrati?
cruelcore1 kaže...

Isprika je trebala bit više manje neozbiljna :D 

 

Peti semestar završavam (treća godina). Shvatih da mi se ne sviđa programiranje za moderni ICT, nego da me zanima procesno računarstvo (al ima razlikovna godina u Osijeku baš za to). Procesnog računarstva ima malo na TVZ računarstvu. Bilo je nekad više, al su te izborne kolegije ljudi prestali uzimat pa su postali neisplativi pa su ih makli. Danas imaš iz procesnog računarstva Arduino (4.sem), PLC (5.sem), a može bit korisno i Linux sistemsko programiranje (5.sem).

 

Što se programiranja tiče, prvi semestri su za one koji to još ne znaju (iako padaju ko ludi). Neki ljudi to ne kuže i žale se što moraju radit prvu godinu bez library-a. Priprema za treći/četvrti labos iz Programiranja 1.sem ove godine je bilo dodavanje i oduzimanje datuma u C-u bez library-a, a neki primjeri su imali velike brojke tak da, ak si htio dobit SVE bodove, moro si koristit DIV-ove i MOD-ove umjesto čistih for petlji. Ali od četvrtog semestra koristiš skoro što hoćeš. Npr iz ASP.NET (5.sem) nismo radili Entity Framework code-first-migrations za bazu podataka (neg bi trebali tek sljedeći semestar), ali za završni jednostavi projekt sam ga svejedno koristio i to mi je išlo u korist kod profesora. Neki su koristili i frameworke za web aplikaciju, neki i ASP.NET MVC (koji se radi tek u 6.sem i rade se složenije stvari). 

 

Ovo su kolegiji petog i šestog semestra. Podcrtano ono kaj sa ja uzeo pa me možeš pitat detaljnije o tim kolegijima.

 

5.semestar:
Seminar (obavezan, ostalo izborno)
Administracija računalnih mreža (smjer mreže obavezno, smjer prog inž izborno)
Administriranje UNIX sustava (smjer mreže obavezno, smjer prog inž izborno)
Mrežne usluge
Napredne baze podataka (praktični MySQL)
Napredno programiranje u jeziku Python
Nekonvencionalni računalni postupci (genetski algoritmi, neuronske mreže(AI koji uči))
Oblikovanje web stranica (napredni HTML i CSS)
Programiranje u otvorenim sustavima (Linux sistemsko programiranje, pretežno C++)
Programsko inženjerstvo i informacijski sustavi (samo za smjer Programsko inženjerstvo)
Računala za nadzor i upravljanje tehničkim procesima (tradicionalni PLC i osnove industrijskih procesa, potpuno drugačije od sveg drugog na studiju rač)
Računalna kriptografija
Razvoj aplikacija u ASP.NET-u

 

6.semestar:
Završni rad (obavezan, ostalo izborno)
Dinamičke WEB aplikacije (napredni/praktični Javascript, JQuery)
Napredne teme računalnih mreža
Razvoj aplikacija na Android platformi
Razvoj iOS aplikacija
Razvoj računalnih igara (trenutno prazan info, nov kolegij, valjda Unity+C#)
Razvoj web aplikacija u ASP.NET MVC tehnologiji (složeniji završni projekt neg prošli semestar)
Web aplikacije u Javi
Tehnološko poduzetništvo

 

Ovdje su svi kolegiji računarstva za ovu godinu: http://bartolomeo.tvz.hr/mojtvz/service/popis_pred_ex.php?stu=2&godina=1

 

Lokacije:

FSB sjever

FSB jug

Vrbik (samo labosi)

Konavoska 2 (TVZ elektrotehničko-informatički odjel)

 

Razmatra se mijenjanje Vrbika za neš veće, al kak sad stvari stoje, bit ćeš na svim nabrojenim mjestima.

 Ovo je detaljno :) Nadam se da neće daviti previše vanredne studente, a i ne sviđa mi se to guranje Java/C# tehnologija :/

13 godina
neaktivan
offline
Koji faks odabrati?

Kako se danas TVZ usporeduje sa FERom, je li bolje onda danas zavrsiti TVZ ili FER ako se mislim baviti programiranjem, znam da se jos uvijek FER-ova diploma vise cijeni od TVZ, ali gdje se dobije vise znanja, sto se vise isplati upisati?

nb
 
1 0 hvala 0
10 godina
neaktivan
offline
Re: Koji faks odabrati?
solaris kaže...
cruelcore1 kaže...

Isprika je trebala bit više manje neozbiljna :D 

 

Peti semestar završavam (treća godina). Shvatih da mi se ne sviđa programiranje za moderni ICT, nego da me zanima procesno računarstvo (al ima razlikovna godina u Osijeku baš za to). Procesnog računarstva ima malo na TVZ računarstvu. Bilo je nekad više, al su te izborne kolegije ljudi prestali uzimat pa su postali neisplativi pa su ih makli. Danas imaš iz procesnog računarstva Arduino (4.sem), PLC (5.sem), a može bit korisno i Linux sistemsko programiranje (5.sem).

 

Što se programiranja tiče, prvi semestri su za one koji to još ne znaju (iako padaju ko ludi). Neki ljudi to ne kuže i žale se što moraju radit prvu godinu bez library-a. Priprema za treći/četvrti labos iz Programiranja 1.sem ove godine je bilo dodavanje i oduzimanje datuma u C-u bez library-a, a neki primjeri su imali velike brojke tak da, ak si htio dobit SVE bodove, moro si koristit DIV-ove i MOD-ove umjesto čistih for petlji. Ali od četvrtog semestra koristiš skoro što hoćeš. Npr iz ASP.NET (5.sem) nismo radili Entity Framework code-first-migrations za bazu podataka (neg bi trebali tek sljedeći semestar), ali za završni jednostavi projekt sam ga svejedno koristio i to mi je išlo u korist kod profesora. Neki su koristili i frameworke za web aplikaciju, neki i ASP.NET MVC (koji se radi tek u 6.sem i rade se složenije stvari). 

 

Ovo su kolegiji petog i šestog semestra. Podcrtano ono kaj sa ja uzeo pa me možeš pitat detaljnije o tim kolegijima.

 

5.semestar:
Seminar (obavezan, ostalo izborno)
Administracija računalnih mreža (smjer mreže obavezno, smjer prog inž izborno)
Administriranje UNIX sustava (smjer mreže obavezno, smjer prog inž izborno)
Mrežne usluge
Napredne baze podataka (praktični MySQL)
Napredno programiranje u jeziku Python
Nekonvencionalni računalni postupci (genetski algoritmi, neuronske mreže(AI koji uči))
Oblikovanje web stranica (napredni HTML i CSS)
Programiranje u otvorenim sustavima (Linux sistemsko programiranje, pretežno C++)
Programsko inženjerstvo i informacijski sustavi (samo za smjer Programsko inženjerstvo)
Računala za nadzor i upravljanje tehničkim procesima (tradicionalni PLC i osnove industrijskih procesa, potpuno drugačije od sveg drugog na studiju rač)
Računalna kriptografija
Razvoj aplikacija u ASP.NET-u

 

6.semestar:
Završni rad (obavezan, ostalo izborno)
Dinamičke WEB aplikacije (napredni/praktični Javascript, JQuery)
Napredne teme računalnih mreža
Razvoj aplikacija na Android platformi
Razvoj iOS aplikacija
Razvoj računalnih igara (trenutno prazan info, nov kolegij, valjda Unity+C#)
Razvoj web aplikacija u ASP.NET MVC tehnologiji (složeniji završni projekt neg prošli semestar)
Web aplikacije u Javi
Tehnološko poduzetništvo

 

Ovdje su svi kolegiji računarstva za ovu godinu: http://bartolomeo.tvz.hr/mojtvz/service/popis_pred_ex.php?stu=2&godina=1

 

Lokacije:

FSB sjever

FSB jug

Vrbik (samo labosi)

Konavoska 2 (TVZ elektrotehničko-informatički odjel)

 

Razmatra se mijenjanje Vrbika za neš veće, al kak sad stvari stoje, bit ćeš na svim nabrojenim mjestima.

 Ovo je detaljno :) Nadam se da neće daviti previše vanredne studente, a i ne sviđa mi se to guranje Java/C# tehnologija :/

 

Java/C# ne moraju bit tolko dominantni na TVZu. Imaš i PHP (4.sem), napredni Javascript, napredni Python (obožavam ga), dubinsko Linux programiranje (C++, Bash), a na diplomskom specijalističkom čak i napredni PHP i napredno Linux programiranje. Možeš učit radit ugradbene sustave na Arduinu u EC++ jeziku i saznat jel te vuče ta strana procesnog računarstva, a Računala za nadzor i upravljanje tehničkim procesima te može informirat jel te zanima industrijsko procesno računarstvo. Ako te jako zanima jedna od te 2 stvari, položiš razliku u Osijeku i tamo upišeš diplomski procesnog računarstva ili računalnog inženjerstva (slični su).

 

 

Ne znam kak citirat više postova. Odgovor korisniku domoi:

 

 

Sljedeće vrijedi samo za "računarstvo".

 

Biti samouk u teoriji, te podlozi za istraživanja i naprednu djelatnost (dakle sveučilišno računarstvo), je puno teže nego biti samouk u praktičnoj djelatnosti. Naravno, to se može nadoknadit razlikovnim godinama ili ispitima, al košta 1 dodatnu godinu, put u Osijek/Split, 13-15 tisuća kuna i možeš nastavit diplomski samo na fakultetu na kojem si položio razliku (ili u inozemstvu).

 

Ukoliko ti to nije problem, i nimalo te ne vuče napredna ili znanstvena djelatnost, bolje je uzet TVZ. Bolje naučiš što je što u stvarnom svijetu. Puno si spremniji za neki konkretan posao da si platiš bar dio razlikovne godine. U slučaju da stvarno ispadne da te ne zanima sveučilišno računarstvo, a ni procesno računarstvo, uštedio si vremena i živaca. A nakon tog bez razlika možeš uzet stručni specijalistički diplomski informatike na TVZ-u (uvodi se i spec. diplomski računarstvo). A i razlikovne obveze na nekom drugom faksu, pa tamo upisat sveučilišni diplomski.

 

Sveučilišne razlike su sljedeće:

- razlikovna godina u Osijeku (računarstvo, puno elektrotehnike, dobro za procesno računarstvo, hrpa predmeta),

- razlikovna godina u Splitu (općenito računarstvo, lakše razlika neg Osijek),

- nešto na FOI-u (informatika, navodno bolja od dimplomskog informatike na TVZu)

- nedefinirana al moguća razlika u Rijeci (računarstvo)

FER više ne nudi razlike za stručne studije.

 

Ukoliko ti to je problem, ili te vuče znanstvena ili napredna djelatnost, uzmi FER, odnosno sveučilišno računarstvo negdje. Fleksibilnije je što se tiče upisa diplomskih studija, čak i vani. Također, dobiješ svu tu teoriju u slučaju da te privuče napredna ili znanstvena djelatnost, a podržava i procesno računarstvo. Ako ti se zgadi sveučilišno usmjerenje, ali si položio preddiplomski na FER-u, možeš bez bilokakvih dodatnih koraka upisat isti taj struč spec diplomski na TVZ-u umjesto sveučilišnog diplomskog na FER-u.

 

Što se tiče stručnih diplomskih specijalističkih studija na TVZ-u, od ove godine daju dijelu studenata da se upiše redovno. Dakle plaćaš 5000 godišnje (nasuprot max 15000 izvanred), imaš iksicu i studentska prava. Ove godine je bilo malo organizacijske zbunjole u početku, al primjetih da i u Osijeku, tak da je to greška vjerojatno bila do ministarstva a ne do TVZ-a.

 

Vrijednost diplome u računarstvu i informatici nije više bitna za standardnu inženjersku djelatnost ili "manje teoretska" znanstvena istraživanja. TVZ se izgradio i dokazao, diploma mu je sad jako vrijedna. Bitno je ono što te nauče, no još više ono što sam napraviš/naučiš nakon svega. Ni TVZ nije dovoljan ako nemaš samoinicijative. Ja sam saznao da me ne zanima stručno usmjerenje računarstva, nego sveučilišno. I uz to zanima me procesno računarstvo. To su jedini razlozi zašto ću na razliku u Osijek, iskreno me nije briga za vrijednost diplome, samo da me dobro nauče teoriju, matematiku i elektrotehniku.

 

 

A sad na temu studija informatike.

 

Što se tiče FOI-a, njega se da usporediti s TVZ računarstvom, osim što ima više društvenih i ekonomskih kolegija, i manje programiranja. Ponavljam, TVZ informatiku ne preporučam upisati ako ne morate, osim što nudi informatički dizajn i to se isplati uzet. Za preddiplomski uzmite TVZ računarstvo ili FOI.

 

Diplomski je druga priča kod TVZ informatike, jer nema diplomski računarstva, iako se čeka odobrenje za diplomski računastva. Tak da umjesto toga imaš "nadsmjer" na specijalističkom diplomskom informatike koji se odnosi na računarstvo, a bit će Cut/Paste-an na diplomski računarstva jednom kad taj studij odobre. Neki misle da prvo moraju završit informatiku da bi upisali specijalistički diplomski informatike, ali ne moraju. Ljudi su komotno nakon elektrotehnike upisali specku informatike, bez dodatnih koraka, i jako se dobro proveli, a sad su programeri i sistemaši.

 

Ali kažu da je diplomski na FOI-u bolji od spec diplomskog informatike na TVZ-u, samo što moraš polagat razliku.

Poruka je uređivana zadnji put sub 13.2.2016 15:42 (cruelcore1).
13 godina
neaktivan
offline
Koji faks odabrati?

crulecore1,

 

 hvala na detaljnom odgovoru :)

nb
 
1 0 hvala 0
10 godina
neaktivan
offline
Koji faks odabrati?

E da. Zaboravio sam spomenuti jednu važnu specifičnost. Nije TVZ jedini koji ju ima, al može bit opasna.

 

Kao što znate, prvi upis prve godine redovno na bilokojem studiju plaća ministrarstvo. A ostatak ovisi o visokom učilištu (vu = veleučilište, fakultet).

 

Na TVZ-u:

- Ukoliko ste završili godinu s 55 ili više osvojenih ECTS, besplatno upisujete sljedeću godinu.

- Ukoliko ste završili godinu s 54 ili manje ECTS, za nastavak studiranja plaćate 5000 kn u 2 rate.

 

ECTS ovak funkcionira. Svaki kolegij ima svoje ECTS bodove. Po semestru se uzima barem 30 ECTS, a postoje i gornje granice koje ovise o fakultetu. Godišnje je, u normalnim uvjetima, upisano 60+ ECTS.

Položite kolegij => dobijete sve njegove ECTS. Položite sve kolegije, dobijete sve upisane ECTS.

 

U prvoj godini postoje 3 kolegija koji su problematični za položit. Još gore, nose preko 5 ECTSAko ne položite do upisa (rujan), imate manje od 55 ECTS, dakle plaćate 5000kn ak oćete dalje.

Ti kolegiji su:

- Programiranje, 1. semestar

- Objektno orjentirano programiranje, 2. semestar

- Osnove elektrotehnike i elektronike, 2. semestar

 

 

Programiranje Pokolj, al nije to sve. On je preduvjet za upis skoro svih kolegija druge i treće godine. Pad tog kolegija ne samo da uništi 7 ECTS, nego indirektno i nepovratno produljuje studiranje za 1 godinu. Ako vidite da vam ide, bit ćete OK, samo nemojte izgubit "potpis" (minimum za pristup ispitu). Meni, recimo, je bio lagan. Ukoliko vam ide klimavo, radite, učite i vježbajte ga od početka pa do samog kraja, tj barem dok ne zaradite "potpis". Ovog kolegija se trebate uistinu bojati. Ove godine je više od trećine izgubilo potpis. Ni sam ne vjerujem što sam vidio, možda su se neki provukli, jer je ovo stvarno bila tragedija i bilo bo sjebano da su to konačni rezultati.

 

Osnove elektrotehnike i elektronike (7 ECTS) je pokolj, ali ne produljuje studiranje za nužno 1 godinu. Malo je specifičan jer ti sve ovisi o tom što si zapisao na predavanju i auditornim vježbama (pogotovo auditornim vježbama). U protivnom ne znaš što ni kako učit, jer je gradiva ipak premalo za konkretne udžbenike, a puno za samo 1 semestar. Također, treba se proć preko kolokvija kako se ne bi išlo na ispitne rokove. Ispitni rokovi su puno teži. Dakle, aktivnost od početka pa do kraja.

 

Objektno orjentirano programiranje je isto pokolj, nosi 6 il 7 ECTS, ali ne produljuje studiranje za nužno 1 godinu.

 

Uglavnom, do svake jeseni položite sve kolegije koji nose više od 5 ECTS, od ostalih ne padnite više nego jedan, i studiranje je besplatno :D 

Poruka je uređivana zadnji put sub 13.2.2016 16:47 (cruelcore1).
 
1 0 hvala 1
12 godina
neaktivan
offline
Koji faks odabrati?
-Ima ko kakav savjet? 

-Dvoumim se najviše između:
     Elektrotehnika- Tehničko veleučilište u Zagrebu
           i
      Elektrotehnika- Sveučilište u Rijeci, Tehnički fakultet
Hvala.

http://www.bug.hr/forum/topic/skola-osnovna-srednja-faks/faks-tehnicki-smjerovi-usporedbasavjet/240157.aspx
 
0 0 hvala 0
10 godina
neaktivan
offline
Re: Koji faks odabrati?

Jedina mana TVZ elektrotehnike je to što za prijelaz na sveučilišni program treba položit razlike, što može potrajati godinu dana.

 

Osim tog je studij Elektrotehnike fakat težak na TVZ-u. Puno te muče oko osnova. Čini mi se i da je dosta kvalitetan, sam kaj nisam baš tolko upućen.

 

Imaš stručni diplomski Elektrotehnike na TVZ-u. Nekoliko najboljih upadne besplatno, određeni broj sljedećih upadne redovno, ostali izvanredno(18 000 godišnje). A možeš uzet i diplomski Informatike.

Poruka je uređivana zadnji put pet 1.7.2016 2:07 (cruelcore1).
10 godina
neaktivan
offline
Koji faks odabrati?

Jedan korisnik na drugom threadu pita kaj sam upisao 6. semestar od izbornih.

 

ASP.NET MVC

Web development u navedenoj tehnologiji. Moraš položit klasični ASP.NET iz petog semestra (isto Web), i Objektno orjentirano programiranje u drugom semestru (to je jedan od kolegija koji se pada). Sličan koncept PHP-u, jedino kaj je bolji za velike i složene aplikacije. Sam koncept je složen, al uz dobru organizaciju ko Ledo šlag. Naučiš i neke dodatne praktične osnove iz web developmenta, kao što je osnovna primjena Bootstrapa, CSS tema, jQuery-a i gotovih komponenata. Ne volim baš previše Web, ali ovo mi je najdraža Web tehnologija koju znam. Jedino šteta što je i najskuplja, što je problem ako trebaš nekakvu veliku bazu za neki biznis. Inače je na lokalnom računalu sve besplatno, tu nema frke.

 

Tehnološko poduzetništvo

Inače se radi seminar iz nekog dijela udžbenika, ali ove godine se radio projekt. Daje podlogu u ostvarivanju nečeg, bilo da ti je uloga vođenje il inženjering. Poduzetnik je onaj (djelomično) poduzima, ne nužno ekonomist. Osobno smatram da će meni biti korisno jer imam takve planove za budućnost.

 

Sa studija Elektrotehnike uz molbu: Numerička matematika

Ovo mi se stvarno svidjelo. Moglo bi bit teže i obilnije, meni je bilo lagano. Ugl brzo rješavanje matematičkih problema uz dovoljnu preciznost, korisno u programiranju di ima takvih matematičkih izazova. Recimo, ne moraš u polinomu računat potencije posebno kako bi dobio rješenje za neki x. Hornerovim postupkom to riješiš u iteracija onoliko koliki je stupanj. A stvar nije ni aproksimacija, rješenje je 100% točno uvijek. I kad ne možeš nać  nultočke il x za neki y, možeš koristit Newtnovu metodu. Smatram da bi bilo korisno da sm učili realniju primjenu takvih postupaka jer je meni osobno fakat bilo banalno.

Al sudba crna, ne mogu mi upisati ocjenu jer je preduvjet Matematika 2 s Elektrotehnike, koja ima drugačiju oznaku od one koju sam položio na Računarstvu. Sad se u referadi treba radit čiribu čiriba da se upiše ocjena, al bit će mi upisano sigurno XD.

 

Dalje, da kažem što znam o ostalim izbornima.

 

Dinamičke Web Aplikacije. Napredni Javascript, JQuery itd. Za dinamičke web stranice. Dakle, vrše se promjene i animacije bez osvježavanja.

Napredne teme računalnih mreža. Samo ime kaže. Inače nemam pojma, al svašta. Od rutera do the Interneta.

Razvoj aplikacija na Android platformi. Očito je.

Razvoj iOS aplikacija. Isto očito. Samo bih spomenuo da iOS ipak pretežuje kod poslovnih mobilnih aplikacija.

Razvoj računalnih igara. Unity. =)

Složeni aplikacijski programi. Valjda rađenje kompletne aplikacije općenito, neovisno o tehnologiji. To naravno uključuje i Web. Najviše programerskih poslova danas je vezano uz Web.

Web aplikacije u Javi. Moćno kolko i ASP.NET MVC, al infrastruktura troši manje para i stvar je više slobodnjačka neg ASP.NET tehnologija.

Poruka je uređivana zadnji put pet 1.7.2016 2:46 (cruelcore1).
 
1 0 hvala 2
8 godina
neaktivan
offline
Koji faks odabrati?

Evo mene opet, nazalost nisam upisao faks zbog nekih privatnih problema kod kuce i zbog financijskog stanja.
Poceo sam raditi u 8 mjesecu ove godine kao skladistar sve dok nisam dao otkaz prije tjedan dana (radno vrijeme od 8h-19h, slaba placa, psihicki sam bio nestabilan itd., itd.)
Zanima me ako ima neka dobra dusa da mi pojasni nesto u vezi tecajeva, kakvi se tecajevi nadovezuju na moju struku (Tehnicar za racunalstvo - hardware, software, osnovno znanje u C++).
I kako naci posao u struci? Gledao sam po forumima decke koji su po 2, 3 godine cekali posao u struci a nisu ga naravno dobili. Naravno da necu cekati tako dugo i Bogu dane gubit.

Slobodno se raspisite :)

Poruka je uređivana zadnji put pon 5.12.2016 15:44 (WannaBeGiks).
 
0 0 hvala 0
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice