FER ili FOI

poruka: 486
|
čitano: 277.867
|
moderatori: Lazarus Long, vincimus, pirat, XXX-Man
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
14 godina
odjavljen
offline
FER ili FOI

Evo ja sam redoviti student fer-a (fer2 program, trenutno redovito 2. godina) i rhodin ima istine u tome što kažeš ali opet ideš malo u ekstreme, evo ove godine su nam na matku i fizku stavili pragove na ispite, čujem da i ove na prvoj godini s pipijem isto zezaju. Meni je jedino od toga svega žao što moram učit jednu fiziku koja je nama računarcima praktično totalno nekorisna a mogao sam naučit lagano c++ i javu umjesto toga. Iskreno me dosta zanima programiranje, ali opet ne bi htio kruh preko toga zarađivati, upisati ću tki (telekomunikacije) jer me to trenutno zanima i jer je to kao najlakši smjer iako čujem različitih priča (iako se još uvijek dosta dvoumim). Najveća istina je da bi trebalo raditi i sa strane, upisati php, javu i takve izborne predmete, (ne)srećom na ovaj drugi nisam upao prošli semestar jer nisam niti došao na prijemni a čujem da je bio teži od svih normalnih predmeta 2. semestra. Ne znam jel postoji ijedan ferovac koji je bio na oba programa da može reći svoje iskustvo, to bi stvarno volio čuti, sve ostalo je više manje rekla kazala.

 
1 0 hvala 1
16 godina
neaktivan
offline
RE: FER ili FOI

Zapravo ti fizika itekako može biti korisna, za razliku od energetike i dobrog dijela elektronike. Zamisli da npr. moraš programirati nešto u 3D-u, neku simulaciju, ray tracer i sl.?

Sve što sam napisao nije mišljenje BUG d.o.o., nego je isključivo moje mišljenje na koje imam pravo po članku 38. Ustava Republike Hrvatske koji jamči slobodu mišljenja i izražavanja misli.
14 godina
odjavljen
offline
RE: FER ili FOI

Đaba mi sve to ako neznam programirati xD

16 godina
neaktivan
offline
RE: FER ili FOI
Profesor Jakov kaže...

Đaba mi sve to ako neznam programirati xD

TBH ne kužim šta si s onim prvim postom htio reći. Rekao si dosta toga a zapravo nisi ništa. Da nisam ferovac totalno bi drugačije neke dijelove shvatio. Kako god, fizika nije problematična - nego sustav kako je predmet oblikovan. Ali ne bi sad o tome, imaš fer2net za takve diskusije. Konkretno fizika je ok, naročito onima koji idu CS smjer, elektronika za CE smjer itd. Pogledaj MIT i slične svjetske fakultete, svi oni imaju dotične predmete :)

 

Ako te programiranje zanima niko te ne sprječava da sam učiš, neovisno od faxa. S obzirom da se ne planiraš time baviti, ne kužim zašto se žališ.

"In life there is from 'A' to 'B' to 'C'. In parkour there is no 'B'"
14 godina
odjavljen
offline
RE: FER ili FOI

A neznam ni sam da ti iskreno, između sam cijelo vrijeme, zanima me dosta programiranje a opet se ne mogu zamisliti da mi je cijelo radno vrijeme programiranje i razmišljanje o algoritmima kako di šta.

15 godina
neaktivan
offline
FER ili FOI

koje se godine boduju za upis na FER, idem u gimnaziju ali neznam gledaju li se sve 4 ili samo zadnje dvije

k1.c0
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
offline
RE: FER ili FOI
k1c0 kaže...

koje se godine boduju za upis na FER, idem u gimnaziju ali neznam gledaju li se sve 4 ili samo zadnje dvije

Sve se boduju. Ti ćeš (kao i ja) morati polagati državnu maturu, a FER boduje tako da ti mislim 40% bodova dolazi iz prosjeka ocjena na kraju svake godine, 40% je mislim matematika i 20% fizika. Nisam siguran ali tako nešto je. Ne znam jesu li osposobili popis fakulteta na stranicama "Postani student" jer kad sve bude gotovo moći ćeš pogledati točno šta koji fakultet traži.

DIY projekti: http://vidosprojects.freei.me/
14 godina
offline
FER ili FOI

Pozdrav

Evo ovako: Sva 4 razreda srednje elektrotehnicke skole zavrsio sam s 5 i planiram se upisati na FER. Zanima me moze li se ako kojim slucajem padnem na drzavnoj maturi studirati na FER-u uz placanje??

 
0 1 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
RE: FER ili FOI
=XFX=PlayHard kaže...

Pozdrav

Evo ovako: Sva 4 razreda srednje elektrotehnicke skole zavrsio sam s 5 i planiram se upisati na FER. Zanima me moze li se ako kojim slucajem padnem na drzavnoj maturi studirati na FER-u uz placanje??

Sorry ne znam  odgovor, ali daj da te pitam zašto te uopće to zanima, mislim sva si 4 razreda srednje elektrotehnicke skole završio sam s 5?

Ako padneš na maturi skoči u jezero bez dna.

14 godina
offline
FER ili FOI

A...cuj nisu sve skole jednako zahtjevne i nije ocijena uvijek mjerilo tvoga znanja pa se lako moze dogoditi da se padne na matematici ili fizici i sl.

Ako netko zna odgovor molim vas da javite...

 
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
RE: FER ili FOI
=XFX=PlayHard kaže...

A...cuj nisu sve skole jednako zahtjevne i nije ocijena uvijek mjerilo tvoga znanja pa se lako moze dogoditi da se padne na matematici ili fizici i sl.

Ako netko zna odgovor molim vas da javite...

Kakve to ima veze zaboga? Šta s tim ikako želiš reći? Da te petice nisi zaslužio? Da ih sredio preko veze? Da si se samo provukao, a nemaš pojma o matematici i fizici?

 

Što se tvog pitanja tiče, ne, ne možeš. Na FER-u svi studiraju uz plaćanje - s tim da prvu godinu studija niko ne plaća, a svaku slijedeću plaćaš samo ono što padneš (što znači da ne plaćaš ništa ako daš sve iz prvog pokušaja). Ne znam koliko će ove godine FER primati studenata, ali mislim da se neće drastično mijenjati (650 je klasična cifra, mada primi više). S druge strane, iduće godine dolazi novi dekan, i postoji mogućnost da onda kvote padnu na pola sadašnjih.

 

Što bi jedan profesor rekao:"Ne seri i uči!", ispraši tu maturu i lijepo upadni na fax :)

 

Pozdrav.

"In life there is from 'A' to 'B' to 'C'. In parkour there is no 'B'"
15 godina
protjeran
offline
FER ili FOI

imam pitanje: Koju srednju i fakultet se mora završiti da bi se moglo raditi u ovakvoj firmi: http://www.polar.hr/ (za firmu sam čuo tako što u njoj radi brat jednog mog prijatelja)

This town (is) like a great big puss.y just waiting to get fucke.d
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
RE: FER ili FOI
h_rca777 kaže...

imam pitanje: Koju srednju i fakultet se mora završiti da bi se moglo raditi u ovakvoj firmi: http://www.polar.hr/ (za firmu sam čuo tako što u njoj radi brat jednog mog prijatelja)

Ni jednu/jedan :D

 

Bitno je da znaš programirati.

"In life there is from 'A' to 'B' to 'C'. In parkour there is no 'B'"
15 godina
neaktivan
offline
FER ili FOI

Eh, 3. godina gimnazijskog obrazovanja se bliži kraju pa dolazi vrijeme da se odlučim za daljnje obrazovanje :P Ovako, mene zanima kolike su moje šanse ne samo za upis na FER, nego i za uspjeh na tom fakultetu s gimnazijskim obrazovanjem ? Recimo da me matematika ide , 5 ili 4 u ove 3 godine , fizika nažalost prva 2. razreda 3 a sada 4 (iako je moje znanje za više al sam lijen štrebat formule ^^).. Problem je u tome što ne znam ništa o programiranju pa me zanima može li nekakav laik poput mene što se tiče programskog inžinjerstva opstati na FER-u i jel potrebno nekakvo predznanje o nižim i višim programskim jezicima ?

 

Music is my life :)
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
RE: FER ili FOI
makaweli kaže...

Eh, 3. godina gimnazijskog obrazovanja se bliži kraju pa dolazi vrijeme da se odlučim za daljnje obrazovanje :P Ovako, mene zanima kolike su moje šanse ne samo za upis na FER, nego i za uspjeh na tom fakultetu s gimnazijskim obrazovanjem ? Recimo da me matematika ide , 5 ili 4 u ove 3 godine , fizika nažalost prva 2. razreda 3 a sada 4 (iako je moje znanje za više al sam lijen štrebat formule ^^).. Problem je u tome što ne znam ništa o programiranju pa me zanima može li nekakav laik poput mene što se tiče programskog inžinjerstva opstati na FER-u i jel potrebno nekakvo predznanje o nižim i višim programskim jezicima ?

 

Jedan moj prijatelj je došao iz jezičke gimnazije, a on je među najboljim studentima. Ja osobno sam iz opće, i isto nemam prevelikih problema. Sve se da naučiti, samo treba biti uporan. Na FER-u su svjesni da ljudi dolaze iz različitih škola tako da se stvari uče ispočetka. Stvar je samo u tome da moraš biti vrijedan i neke stvari čak i štrebati kako bi sjele :)

"In life there is from 'A' to 'B' to 'C'. In parkour there is no 'B'"
14 godina
offline
FER ili FOI

Imam pitanje: idem u teh.skolu Teslu za smijer strojarstvo.. sad sam 3. razred a 1. i 2. razred sam prosao sa ocijenom 3 dosta me zanimaju racunala i sve vezano uz njih, te mislim da ipak vise "naginjem" hardware-u nego software-u. volim neprestano prckati po kompu i zanima me nacin rada svakog djela njega itd...  uglavnom, koji mi faks preporucate?

http://beterz.com/?Referer=151198
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
RE: FER ili FOI

Ako te zanima hardware, FER je definitivno za tebe!

 

 

 

 

Mene još zanima da li može student FOI-a na postdiplomski na FER-u?

Poruka je uređivana zadnji put čet 29.4.2010 23:18 (gamecoder).
14 godina
neaktivan
offline
RE: FER ili FOI
Ovak, ja sam 4. raz PM gimnazije. Mene opako interesira programiranje. Razmišljam o upisu također na FER ili FOI.
=XFX=PlayHard kaže...

A...cuj nisu sve skole jednako zahtjevne i nije ocijena uvijek mjerilo tvoga znanja pa se lako moze dogoditi da se padne na matematici ili fizici i sl.

Ako netko zna odgovor molim vas da javite...

Što se tiće državne mature, neznam dal si ikad pogledal u onu knjižicu, ali:

1. Ak očeš završit srednju (gimnazija) i upisat se na bilo koji fax moraš položit SVE OBAVEZNE predmete (hrvatski, matematika i strani jezik)

2. Na FERU nije obavezna fizika, znači, ak padneš, dobiš 0 bodova za to i nemaš frke, osim manje šanse da upadneš.

3.a. Pad na bilo kojem izbornom (neobaveznom na faksu koji upisuješ) nema utjecaja na upis

3.b. Pad na bilo kojem izbornom (obaveznom na faksu koji upisuješ) rezultira da nemoš upisat faks tak dugo dok ga ne položiš.

4. Ukoliko padneš (dao Bog da ne) moš ić polagat na jesenskom roku, ali, 99% je vjerojatnost da se bude FER do onda popunil i neš uspel te godine, i ak oš na FER moral buš pričekati

 

 

E sad bi zamolio savjet, iskusnih ponajprije:

Za programiranje i vođenje projekata je bolji FER ili FOI?

I da, koja je u biti razlika između računarstva i informatike?

TMasters
14 godina
offline
RE: FER ili FOI
TMasters kaže...
Ovak, ja sam 4. raz PM gimnazije. Mene opako interesira programiranje. Razmišljam o upisu također na FER ili FOI.
=XFX=PlayHard kaže...

A...cuj nisu sve skole jednako zahtjevne i nije ocijena uvijek mjerilo tvoga znanja pa se lako moze dogoditi da se padne na matematici ili fizici i sl.

Ako netko zna odgovor molim vas da javite...

Što se tiće državne mature, neznam dal si ikad pogledal u onu knjižicu, ali:

1. Ak očeš završit srednju (gimnazija) i upisat se na bilo koji fax moraš položit SVE OBAVEZNE predmete (hrvatski, matematika i strani jezik)

2. Na FERU nije obavezna fizika, znači, ak padneš, dobiš 0 bodova za to i nemaš frke, osim manje šanse da upadneš.

3.a. Pad na bilo kojem izbornom (neobaveznom na faksu koji upisuješ) nema utjecaja na upis

3.b. Pad na bilo kojem izbornom (obaveznom na faksu koji upisuješ) rezultira da nemoš upisat faks tak dugo dok ga ne položiš.

4. Ukoliko padneš (dao Bog da ne) moš ić polagat na jesenskom roku, ali, 99% je vjerojatnost da se bude FER do onda popunil i neš uspel te godine, i ak oš na FER moral buš pričekati

 

 

E sad bi zamolio savjet, iskusnih ponajprije:

Za programiranje i vođenje projekata je bolji FER ili FOI?

I da, koja je u biti razlika između računarstva i informatike?

  To i mene zanima..

How yes no.
15 godina
offline
RE: FER ili FOI
EZY-E kaže...
TMasters kaže...
Ovak, ja sam 4. raz PM gimnazije. Mene opako interesira programiranje. Razmišljam o upisu također na FER ili FOI.
=XFX=PlayHard kaže...

A...cuj nisu sve skole jednako zahtjevne i nije ocijena uvijek mjerilo tvoga znanja pa se lako moze dogoditi da se padne na matematici ili fizici i sl.

Ako netko zna odgovor molim vas da javite...

Što se tiće državne mature, neznam dal si ikad pogledal u onu knjižicu, ali:

1. Ak očeš završit srednju (gimnazija) i upisat se na bilo koji fax moraš položit SVE OBAVEZNE predmete (hrvatski, matematika i strani jezik)

2. Na FERU nije obavezna fizika, znači, ak padneš, dobiš 0 bodova za to i nemaš frke, osim manje šanse da upadneš.

3.a. Pad na bilo kojem izbornom (neobaveznom na faksu koji upisuješ) nema utjecaja na upis

3.b. Pad na bilo kojem izbornom (obaveznom na faksu koji upisuješ) rezultira da nemoš upisat faks tak dugo dok ga ne položiš.

4. Ukoliko padneš (dao Bog da ne) moš ić polagat na jesenskom roku, ali, 99% je vjerojatnost da se bude FER do onda popunil i neš uspel te godine, i ak oš na FER moral buš pričekati

 

 

E sad bi zamolio savjet, iskusnih ponajprije:

Za programiranje i vođenje projekata je bolji FER ili FOI?

I da, koja je u biti razlika između računarstva i informatike?

  To i mene zanima..

 Pa na ovo podebljno se već puno puta odgovorilo u susjednim temama, potražite malo.

 

Nije mi jasno kako se još dan danas ljudi ne znaju koristiti pretraživačime prije nego postave pitanje na koje je sigurno lako naći odgovor.

Evo trebalo je 3 sec za prvi odgovor :

 

http://bs.wikipedia.org/wiki/Informatika

 

I vi bi se bavili tom profesijom - joj joj. Plač

Poruka je uređivana zadnji put pon 24.5.2010 16:28 (Pixel).
14 godina
neaktivan
offline
RE: FER ili FOI
Pixel kaže...
EZY-E kaže...
TMasters kaže...
Ovak, ja sam 4. raz PM gimnazije. Mene opako interesira programiranje. Razmišljam o upisu također na FER ili FOI.
=XFX=PlayHard kaže...

A...cuj nisu sve skole jednako zahtjevne i nije ocijena uvijek mjerilo tvoga znanja pa se lako moze dogoditi da se padne na matematici ili fizici i sl.

Ako netko zna odgovor molim vas da javite...

Što se tiće državne mature, neznam dal si ikad pogledal u onu knjižicu, ali:

1. Ak očeš završit srednju (gimnazija) i upisat se na bilo koji fax moraš položit SVE OBAVEZNE predmete (hrvatski, matematika i strani jezik)

2. Na FERU nije obavezna fizika, znači, ak padneš, dobiš 0 bodova za to i nemaš frke, osim manje šanse da upadneš.

3.a. Pad na bilo kojem izbornom (neobaveznom na faksu koji upisuješ) nema utjecaja na upis

3.b. Pad na bilo kojem izbornom (obaveznom na faksu koji upisuješ) rezultira da nemoš upisat faks tak dugo dok ga ne položiš.

4. Ukoliko padneš (dao Bog da ne) moš ić polagat na jesenskom roku, ali, 99% je vjerojatnost da se bude FER do onda popunil i neš uspel te godine, i ak oš na FER moral buš pričekati

 

 

E sad bi zamolio savjet, iskusnih ponajprije:

Za programiranje i vođenje projekata je bolji FER ili FOI?

I da, koja je u biti razlika između računarstva i informatike?

  To i mene zanima..

 Pa na ovo podebljno se već puno puta odgovorilo u susjednim temama, potražite malo.

 

Nije mi jasno kako se još dan danas ljudi ne znaju koristiti pretraživačime prije nego postave pitanje na koje je sigurno lako naći odgovor.

Evo trebalo je 3 sec za prvi odgovor :

 

http://bs.wikipedia.org/wiki/Informatika

 

I vi bi se bavili tom profesijom - joj joj. Plač

 

 

 

 

Evo tog odlomka:

 

Informatika (en. information technology) je nauka koja se bavi strukturiranjem, obradom i prenosom informacija.

 

Računarstvo (en. computer science) je nauka koja se bavi računarskim hardverom, softverom, kao i teorijom računanja i njegovom primjenom.

 

 

 

Informatika i računarstvo nisu potpuno iste stvari, iako su veoma usko vezane jer se bave istim ili sličnim tematikama.

 

Informatika se danas uglavnom ubraja u inženjerske ili tehničke nauke. Ona ima nezanemariv dio tema koje su isključivo teoretske prirode.

 

Postoji problem i sa terminima u raznim jezicima zbog uske vezanosti informatike i računarstva, tako da se termin informatika uglavnom odnosi na računarstvo.

 

Informatika je više teoretske prirode, ali se zato detaljno bavi softverom i strukturiranjem, obradom, pretvaranjem, pohranjivanjem i prijenosom informacija.

 

Računarstvo obuhvata sve što je vezano za računar i računarsku nauku kao što je hardver, softver, izrada programa pomoću programskih jezika i tako dalje.

 

 

 

Onda bi nama trebo jedan čisto programerski fax, sa smjerom 'Informatika i računarstvo' i na konju smo :D

 

 

 

Da ponovim pitanje

Za programiranje i vođenje projekata je bolji FER ili FOI? (iskusni molit-ću-lijepo)

 

TMasters
Poruka je uređivana zadnji put čet 27.5.2010 15:34 (TMasters).
14 godina
neaktivan
offline
FER ili FOI

Sad sam 8. razred i odlučujem koju školu upisat i šta mislite oću li sa ekonomskom moći upast na FER , FOI ili neki sličan fakultet.

gimnaziju nemogu upisat jer ću imat oko 51 52 boda. Ako neću moć s ekon. bi li bolji izbor bio tehničar za računalstvo (ili elktrotehniča).

Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
offline
RE: FER ili FOI
VAPOR-X kaže...

Sad sam 8. razred i odlučujem koju školu upisat i šta mislite oću li sa ekonomskom moći upast na FER , FOI ili neki sličan fakultet.

gimnaziju nemogu upisat jer ću imat oko 51 52 boda. Ako neću moć s ekon. bi li bolji izbor bio tehničar za računalstvo (ili elktrotehniča).

Ako vec sada znas da bi upisao FER ili FOI onda stvarno ne vidim zakaj bi isao u ekonomsku ili bilo koju drugu skolu, a ne u elektrotehnicku. U elektrotehnici ces bar imat neki temelj za FER ili FOI.

 

Gimnazija je za one koji ne znaju na koji ce faks dalje...

14 godina
neaktivan
offline
FER ili FOI

da sad biran išao bi na fer ili foi ali mi se mišljenje može lako promjenit za 4 godine

 

p.s. i usput koja je glavna razlika između ta dva fakulteta

Poruka je uređivana zadnji put čet 27.5.2010 16:06 (VAPOR-X).
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
FER ili FOI

bok svima!

 

idem u treći razred za tehničara za elektroniku i volio bih nakon srednje otići na neki fakultet.

i sad me zanima imam li šanse za upad na FER pod ovim uvjetima:

1.) ukupan prosjek ocjena mi je oko 3.5

2.) fiziku rasturam, imam je 5, i mislim da bi je na maturi jako dobro riješio

3.) s druge strane, matematika mi je 2, i nisam baš siguran da bih mogao riješiti A razinu na maturi... ipak, B razinu sam na probnoj maturi riješio bez problema.

 

kakve su mi šanse za ići dalje?

 
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
RE: FER ili FOI
betmen kaže...

bok svima!

 

idem u treći razred za tehničara za elektroniku i volio bih nakon srednje otići na neki fakultet.

i sad me zanima imam li šanse za upad na FER pod ovim uvjetima:

1.) ukupan prosjek ocjena mi je oko 3.5

2.) fiziku rasturam, imam je 5, i mislim da bi je na maturi jako dobro riješio

3.) s druge strane, matematika mi je 2, i nisam baš siguran da bih mogao riješiti A razinu na maturi... ipak, B razinu sam na probnoj maturi riješio bez problema.

 

kakve su mi šanse za ići dalje?

Koliko znam fizika ni nije obvezan predmet za upis na FER. mozes dobit 20% bodova max. Matematika se jedina gleda, prosjek ocjena takodjer, ako se potrudis na maturi nebi trebao imat problema. Ali to je veliko ako :)

Music is my life :)
15 godina
neaktivan
offline
RE: FER ili FOI
a znam... ali mi imamo profesora iz matke koji NIKAD nikome nije zaključio ocjenu veću od 2... tako da će mi to ostati na dvici...

ahh... znači, učiti, učiti i samo uččiti, jelda?
15 godina
neaktivan
offline
RE: FER ili FOI
betmen kaže...
a znam... ali mi imamo profesora iz matke koji NIKAD nikome nije zaključio ocjenu veću od 2... tako da će mi to ostati na dvici...

ahh... znači, učiti, učiti i samo uččiti, jelda?

A sta ti drugo preostaje? :)

Music is my life :)
15 godina
neaktivan
offline
FER ili FOI

a što preporučate kao alternativu FER-u?

 
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
RE: FER ili FOI
betmen kaže...

a što preporučate kao alternativu FER-u?

 Tehnicki fakultet - Rijeka , Fakultet elektrotehnike, strojarstva i brodogradnje u Splitu, Elektrotehnicki fakutltet - Osijek. I naravno FOI :)

Music is my life :)
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice