Wifi printer muka Is'sova

poruka: 8
|
čitano: 2.347
|
moderatori: Lazarus Long, pirat, XXX-Man, DrNasty, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
14 godina
offline
Wifi i printer muka Is'sova

HP DJ 3545, uredno cijelo vrijeme spojen na wireless mrežu i na routeru je vidljiv pod wifi klijentima. Sa računala nekad ga vidim, nekad ne. Uglavnom ne, sa jednog od 3 računala ga nikad ne uspijem spojiti.

Na prošlom routeru (neki Huawei poluprijenosni 4G) je radio više-manje uredno, i sa Maca, i 2 PC laptopa sa desetkom, i Android telefona.

 

Novi router je Technicolor FGA2233, imam pristup web sučelju. Generalno mi se tu i tamo događa da uređaji na mreži ne vide jedan drugog.

 

Ima li tko kakvu ideju?

marching up and down the squaaare
Poruka je uređivana zadnji put čet 30.5.2024 10:43 (ninotocka).
Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Wifi i printer muka Is'sova

P.S. - kad spojim PC i printer na hotspot na mobu, mam se vide. Znači krivim HTov router.

marching up and down the squaaare
13 godina
offline
Wifi printer muka Is'sova

isto imam neki HPov printer. lutrija je da mi od prve pocne printat. imamo u stanu 1pc i 2 laptopa. 

 

najcesce mi isprve pocne preko mobitela printat.

 

situacija se nesto popravila kad sam mu dodijelio fiksnu ip adresu.

 

jednom sam nesto s pca htio printat i nije proslo. pa sam preko moba i isprintalo je. i onda u pola noci je najednom poceo printat ovo s pca jer sam zaboravio prekinuti task...

Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Wifi printer muka Is'sova

-sve radi 'dobro' (normalno) kad je prava mreža, podešena po mrežnim pravilima.. ne tamagučasto-wizardsko, što se gura, npr driveri za wifi printere i mobitel-android su dio te priče-problema jer se upravo na to fokusiraju, ne na to da mreža ekšli radi 'normalno'..

 

-u mreži je router-šef, neke stvari može automatika, kao dhcp-dodjela adresa bez rezervacije.. no za 'serverske uloge' (bilo što, file, print, medija..) se koristi rezervacija-ip, ne dozvoljava se klijentima bilo koja ip jer zbog pristupa-sheranja i mogućnosti da u mreži bude jedno ili stotina računala-uređaja-korisnika to postane problem, kao i prometna pravila koja nisu potrebna ako postoji jedan auto ili par na svijetu, no potrebno je kad imamo stotine-gužvu, pri čemu su auti=korisnici-uređaji, cesta=mreža a prometna regulacija ono što radi šef.. recimo šef željezničke stanice, što je ekšli jako slično po pravilima rada, otvoren-zatvoren port kao bumper na pruzi na kraju mrtvog kolosijeka, podignuta rampa za prolaz i zeleno svjetlo itd.. .. kao što se može napraviti uredna željeznica može i mreža, tj to su 'ista' pravila, jednostavna, osnovna.. no printer-driver biz posljednjih godina primarno gleda mobač, ne mrežu.. i zato su većina postavki svega-uređaja 'pogrešna' tj ili se koriste prava mrežna pravila kao u prometu bilo čega ili se koristi korisnički-centristički pristup gdje postoji jedan korisnik s recimo mobitelom i sve ostalo je nebitno.. pri čemu njih kao biz-printer boli kiki kako će mreža raditi jer to nije njihov problem.. tj jedino što printer-proizvođač želi je.. prodati printer, ugurati driver+bloat s reklamama za tintu-toner i usput pokupiti osobne podatke za registraciju nečega u cloudu, jer svi žele-traže podatke i svima je to neki biz-interes.. a juzer klika-nexta i dok sve radi ne pita se zašto-kako nego tek kad to pokuša s ostalih uređaja tj više korisnika u normalnoj mreži.. a odgovor je u tom modelu-pristupu.. ili se radi po pravilima ili je divlji zapad.

 

-podešena mreža radi, normalno.. sve ostalo je loto-random, upravo ono što kao rezultat imate, radi kako-kad, vidi-ne vidi..

-taj problem vidi li mreža-računala nešto-ostale i oni njega.. ovisi o routeru tj postavkama mreže, dhcp i rezervacija ip adresa, kao i korištenje hosts-liste ili ručno ip adresa kao stari način, tj router i dhcp server nam to olakšaju-centraliziraju no rade isto, po istim pravilima.

-stari osevi.. su uvjek kod paljenja obavljali potrebne provjere, npr sinkronizacija sata (važno za sve u mreži, obvezno), ne radi se više, kao i provjeru stanja mreže, refresh.. opet, ne radi se više, kao smanjen 'nepotreban' mrežni promet, što je točno, no tim kriterijem bi mogli ugasiti sve semafore po cestama i štedjeti struju.. uštedjeli bi struju no dobili problem-sudare.. ili mrak ako je u pitanju svjetlo, a to je 'isti' rezultat kad je u pitanju mreža, jer mreža je prometnica, kao pruga-cesta, nije ništa teško, nerazumljivo, naprotiv i čoban to vidi-razuimije kao što zna voziti auto.

-kod rezervacije ip adrese, uređaj ima rezerviranu ip, ne mijenja se svakim paljenjem.. a kako rade uređaji koji nešto mrežno traže.. prvo koriste posljednju poznatu adresu, u lokalnim podatcima-logovima-kešu.. -adresa x, .. pa pokuša pristupiti na toj adresi x... i čeka, čeka.. odgovor, koji ako je točna adresa dođe nekad brzo, a nekad sporo, lag, gužva, isljučen uređaj u stdbyu pa se tek pali .. ili je ip-adresa promjenjena.. tad uređaj korisnika mora otići do routera, saznati novu ip tj posljednju poznatu routeru, koja može biti točna no može kao i već postojeća biti stara-netočna.. treba novu, pa će tad router to možda refreshati, no tek kad obavi sve taskove jer ne radi on to svaki čas, jer to generira mrežni promet po istoj logici zašto je isključena automatska sinkronizacija timeservera i refreshanje mreže-dhcpa.. tj s jedne strane teoretska ušteda vremena i nepotrebnog prometa mreže, s druge strane nema nikad ažurnog podatka, može i ne mora biti točan.. kao bilo koja adresa bilo koje stvari-osobe.. npr znamo li gdje nam je auto na parkingu ako ga svaki put ostavimo negdje drugdje.. i ako znam ja, ne znaju ostali ukućani.. koji trebaju-koriste isti auto.. tj opet praktičan primjer igrokaza sličnosti auta i printera-korištenja u višekorisničkom okružju, mreža-obitelj.. i isti problem, ista pravila i riješenja.. koja opet i čoban razumije, pa recimo ženi ostavi poruku na postitpapiriću da je auto i ključ tamo ili tamo.. a to radi router i dhcp u normalnoj mreži, pa ili je mreža prava po mrežnim pravilima ili je tamagučasta-wizardska za hypster gen navike gdje postoji samo jedna centralna osoba u svemiru i sve je njoj podređeno, ne ostali korisnici.. tad i taj novi način radi, no samo za tu osobu, ne za višekorisničke-ostale.. + svi ostali uređaji idu u stdby-sleep, imaju svoje mušice, bugove.. i nije im primarna svha, kvalitetan rad, driver, logika, nego prodati nešto, prikupiti osobne podatke i reklamirati svoje proizvode ili cloud.. pa će više resursa ulagati u to, ne da uređaj radi i da je dostupan korisnicima nego da pribavlja osobne podatke, nudi reklame dok interes može biti nešto deseto no tad se ne treba čuditi što uređaj ne radi baš ono što mi želimo tj radi nešto svoje, po njegovim željama-prioritetima, ali radi s mobačem i preko interneta pa juzer kao glavnu stvar u reklami vidi fičer da može printati s druge strane svijeta na svoj printer.. pri čemu se juzer ne pita što će s tim fičerom, tj ima smisla ako otputuje u japan i printa nešto doma.. no ako ne otputuje tad nema.. kao i to da printati nešto na drugu stranu svijeta nema baš smisla jer tad nam papirnati dokument nije na dohvat ruke, kao primarni razlog printanja.. i ako ga trebamo papirnato, tad ćemo printati na pritneru koji nam je u blizini, npr print-servis-kopiraona.. i to će možda raditi ok jer su sad svi na tom modelu printer-driver-biznisa.. no nije im primarno cilj normalan rad korisnika u kućnim-mrežnim uvjetima nakon što su mu prodali printer tj tad im ostaje još samo prodavati potrošni materijal kao interes i prikupljati podatke koje svi traže za online-registracije, obožavaju.. onako, daj mi email, daj tel.broj.. registriraj se, besplatno je! .. i beskorisno za korisnika, smeće-bloat + generira mrežni promet daleko više nego je sinkronizacija timeservera uštedjela na tom preskakanju a to je dovoljno da mreža ne radi i da počnu problemi.

 

-normalna mreža radi, po mrežnim pravilima.. podesiti, tad sve radi, ostalo tek možda-sporadično-slučajno, kako kad.. dok biz-reklame guraju ono što je njihov interes, ne korisnički pa to korisnik mora prepoznati-izabrati sam, npr kad-ako installer nešto ponudi-pita, što izabrati.. tad se skreće na jednu ili drugu stranu i tad ista mreža radi različito.

 

-kako se podešava mreža? u routeru.. a to je za svaki uređaj 'isto' i različito, kao tv-opcije, mobitel-meniji, auto-kontrole.. sve je to 'isto-slično' no nije identično, nisu isti meniji-stavke na istom mjestu nego treba potražiti-snaći se.. kao i to da imamo recimo dva moda rada, napredni i automatika-wizard.. u pravilu može sve, no nikad jedno pravilo ne vrijedi za sve u svim slučajevima itd.. pa se zato ni ne daju takva pravila.

-ako se za printer rezervira po macu adresa, tad router neće ostalim uređajima dozvoliti korištenje te adrese, bit će stalna-fixna za korisnika i neće biti razlike ako je uređaj zaspao, odnosno onog gubljenja vremena na traženje nove ip kad se adresa promjeni a mrežni odgovor-timeout za prijavu greške koja je tad okidač za refresh-zahitijev idu od 30-60sec.. tj to je sporo za prosječnog korisnika, kao i gašenje-paljenje routera-modema kojem treba za sve cca 1-2min reboota.. i tad će tek biti novi-ažuran podatak adrese dostupan, dok s rezerviranim jednostavno to mora biti, ili je kvar... a tad ako je uređaj isključen-stdby, opet se uključi i dalje mora raditi s istom ip jer će mu router uvjek dati tu istu ip .. pri čemu će svo vrijeme ispravan-uključen uređaj biti dostupan na pravoj adresi, dok bez rezervacije uvjek posotji šansa da mu se pokušava pristupiti na pogrešnoj-staroj.. i ono vrijeme kad će tek mrežni okidači lančano obaviti dohvat nove što traje..

 

-zato ponekad ne vidite mrežne uređaje, zato radi random.. a mrežna pravila su vrlo jednostavna, kao željeznički kolodvor-pruga, .. kao i rezervacija karte za put, rezervacija ima smisla, radi, bez karte putnik ostane na peronu, opet slikovita usporedba no ekšli to je ono što dobijete korištenjem klik-nextom umjesto pravim postavkama mreže koja jednom podešena radi savršeno do kvara-raspada.

 

** edit:

i da, može biti važno-razlika.. modem operatera (router) može biti identičan 'normalnom' uređaju proizvođača, ne mora + rebrendan soft i moguća ograničenja kao admin-juzer bez pristupa onom što 'normalan' uređaj može nuditi.

-zato je poželjno imati svoj, neovisno o operateru, interna-lan mreža je tad nepromjenjiva-ista, wan-vanjska je samo linija, tad nema takvih razlika dok sad operateri polako onemogućavaju uopće pristup modemu za podešavanje direktno.. itd..

-router prosječnih mogućnosti u rangu 15-20€, ako se nešto traži kao gbe-lan i ostali fičeri kao brzina wlana, mesh itd.. 30-50€.. pa do klase firewall-balancing koji može biti nula-dvije više... no svi u osnovi nude istu osnovu, temeljni dio mreže dok jači nude više, veće tablice-više memorije no u osnovi istu stvar, npr više forward rulova npr 20 vs 200.. jer to traži ram-mjesto kao i cpu snagu za opslužiti sve mrežene zahtijeve ili vpn.. 

-vlastiti router, jednom podešen radi .. sve ostalo kao optika-operater ili čak ako nema linije mobačk kao hotspot je moguće bez ikakve promjene na ostatak interne-lan mreže i time vrlo zgodno, tj nekad za firmice važno a danas već za kućne jer nije više samo jedan pc u kućanstvu onaj koji koristi mrežu.. sad to rade svi, tv, mob, printer, kao i ostali uređaji kućanstva do paljenje svjetala i podizanja roletni, klima itd..

-zato danas treba imati svoj router, mada teoretski može isto i operaterov modem-router.. no često ne može iz bilo kojeg razloga + tad se ovisi o tom uređaju i u slučaju promjene ostanete bez tih postavki tj funkcionalne mreže.. a običan jeftikaner će to raditi uredno, čak prastri mada tad nećete na njemu koristiti njegov wlan jer je sporiji-stariji, ne morate.. ne ovisite o tom dijelu-fičeru nego imate izbor a pogotovo za mesh kombinacie s novijim mrežnim uređajima gdje to sve odradi automatika i sve radi .. bolje nego što to prosječan admin bez msesha može iskemijati.

-tad je mreža samo mreža, koja radi i nije ništa mistično-čudno-nepoznato, kao željeznička pruga, stanica ili kupnja-rezervacija karte za put.. nešto što i čoban razumije i koristi dok je većina stvari samoobjašnjiva s helpom ili čitanjem rtfm-a ili googlanjem.. jednom podešeno, radi, sve ostalo tek ponekad-možda.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put ned 2.6.2024 11:59 (ihush).
 
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Wifi printer muka Is'sova

Frende, pomirio sam se s time da se svaki put prespojim na printerov vlastiti AP pa printam, a ove tvoje traktate ću pročitat početkom 7. mjeseca kad odem na godišnji  😁

marching up and down the squaaare
Moj PC  
0 0 hvala 0
5 godina
offline
Re: Wifi printer muka Is'sova
zeryx kaže...

isto imam neki HPov printer. lutrija je da mi od prve pocne printat. imamo u stanu 1pc i 2 laptopa. 

 

najcesce mi isprve pocne preko mobitela printat.

 

situacija se nesto popravila kad sam mu dodijelio fiksnu ip adresu.

 

jednom sam nesto s pca htio printat i nije proslo. pa sam preko moba i isprintalo je. i onda u pola noci je najednom poceo printat ovo s pca jer sam zaboravio prekinuti task...

 Pazi samo da ti je ta fiksna IP izvan DHCP poola.....

15 godina
offline
Re: Wifi printer muka Is'sova
Posmatrač kaže...
..

 Pazi samo da ti je ta fiksna IP izvan DHCP poola.....

 -upravo suprotno, tj treba koristiti tehnologiju, napredak vs ručno-fixno-starinski način (mada bi radio).. i tad ne brinemo o dhcp-poolu, nego to radi rotuer-soft kako smo mu zadali, pri čemu poolovi mogu biti ovisno o mogućnosit router-softa za razne grupe korisnika ili bez nalik guest-wlan mreži i sl. -ne raditi 'ručno' ako se elegantnije-lakše može centralizirano na pravom mjestu u rotueru.. naravno, ako to router nudi-podržava a to mora podržavati svaki jer su to rudimentarne osnove uređaja kalse router (modem) pa jednostavno to mora imati kao što auto ima sic, volan, žmigavce, haubu.. ne moramo nabrajati do kotača podrazumijevano ili nije auto nego pola auta.

ručno je previše razlika da bi za početnike bilo jednostavno, npr što je gw-izlaz i kako održavati, kontrola, dodavanje uz tad šetanje do svakog uređaja da bi se ručno podesila ip-mreža, dok router radi upravo to kao jednu od primarnih uloga dhcp-server s mogućnostima segmentiranja ili rezervacije pa tog problema ni nema, dok mesh-ostalo daleko više donose nego što traže znanja za pravilno korištenje većinom samoobjašnjivih-razumljivih stvari kao ip adresa ili pool-raspon i rezervacija. Opet banalno, za čobane, rezervirati kartu za bus je lako i može svaki tudum, jednako lako je i rezevacija ip adrese u routeru, ne može biti teško-komplicirano ili skriveno, nema smisla-razloga, kao upaliti svjetlo ili printati..

šbb-kbb-- npr dva računala, direktno crossover kabel, bez routera-dhcpa.. nema ostatka mreže, no mreža između njih radi npr share.. tad se koristi ručno ip jer nema tko drugi dodjeljivati ip adrese ili to radi (pravi) server-os tj računalo koje ima rolu servera tj dhcp server rola, što je nekad bilo računalo a danas kutijica-router ili tek po potrebi velikih kompanija to radi server-računalo, pri čemu je sporedno vrti li se dhcp software-server u kutiji pod nazivom pc ili rotuer, mreža je ista, pravila su ista, razlika je samo u mogućim resursima kao ram-cpu i količini mrežnih portova kao switch pri čemu obično računalo ima po jedan port, serveri često 2-više a switch koji je dio rotuera od 4-naviše pa tako svaki router ima dijelove kao dhcp server, print server, wifi server, file server, media server, firewall itd.. pri čemu se uređaj klase 'nas' razlikuje po primarnoj ulozi storagea-diskova, media po priključcima kao hdmi i playerima, a osnovno svi mogu i praktički je isto, opet kao usporedbe auta-trakor-šleper-bus.. neke stvari su iste-slične a neke su samo veće-manje ili specifične kao plug za oranje što opet i čoban iz prve razumije.. lako i logično bez mistifikacije (pri čemu je teže pročitati moje postove nego to razumjeti i koristiti) :))

 

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
14 godina
offline
Wifi printer muka Is'sova

Slučajno sam naišao na rješenje kad sam išao spajati pametni pročistač zraka pa nije radio... na routeru umjesto wpa+wpa2 odabrati samo wpa2. Sad i printer radi. Aleluja braćo i sestre.

marching up and down the squaaare
Moj PC  
2 0 hvala 1
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice