Rasprava o grafičkim karticama izdvojena tema

poruka: 3.334
|
čitano: 733.820
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
15 godina
offline
Re: Rasprava o grafičkim karticama
Damir22 kaže...

nvidia je softverski u proslom stoljecu, iako su najavljivali neki moderni control panel, ne znam sto bi s time?

 

razlike su minimalne, moras imati specifican zahtjev da bi jedno bilo "bolje" od drugog

 Ipak evo ima nešto je nevidija tek izbacila takozvani "nvidija app" slično kao adrenalin tako da su se tu napokon popravili.

DarthMarkus kaže... Normalno da radi fluidnio kad ti fali pol galaksije hehe
4 godine
offline
Re: Rasprava o grafičkim karticama
Damir22 kaže...

nvidia je softverski u proslom stoljecu, iako su najavljivali neki moderni control panel, ne znam sto bi s time?

 

razlike su minimalne, moras imati specifican zahtjev da bi jedno bilo "bolje" od drugog

 Od svih featura u danasnje vrijeme najvaznije je kako radi upscaler jer su postali neophodni, a na tom podrucju je DLSS po kvaliteti prikaza i stabilnosti slike nemjerljivo bolji od FSR-a.

Na listi featurea koji su bolji na Nvidiji, ali mozda nisu toliko vazni nekim kupcima imamo:
1. Frame generator koji je i dalje bolji od AMD verzije
2. Nvidia Reflex koji je bolji od Antilaga+
3. RT performance koje su opet nemjerljivo bolje
4. RT reconstruction koji RT cini vizualno stabilnijim
5. manja potrosnja sa kojom automatski dobijemo manje grijanje, a time i buku
6. DLDSR, Nvidia shadowplay, Nvidia broadcast, RTX Super resolution,...

Da je samo DLSS na listi to vec ne bi bila minimalna razlika, a kamo li sa ostatkom popisa.

Poruka je uređivana zadnji put sri 4.9.2024 0:59 (DaddyFit).
15 godina
offline
Re: Rasprava o grafičkim karticama
Ne koristimo virus RT pa nas boli kifla a upscaler je sasvim pristojan na 4k i 1440p. Frjmgen je podržan i za starije serije, tu je AFMF frjem gen za baš svaku igru što je nemjerljivo bolje. Puno vrama i za jeftinije modele tak da teksture mogu uvijek na max. Tu je i AMD smart access memory kojji donosi realni benefit u igrama i nemjerljivo je bolji od nvidije.
4 tjedna
offline
Rasprava o grafičkim karticama

Pozdrav grupi,

 

slažem sa kćerkom kompjuter, naručili smo sve osim grafičke jer nam je budžet pri kraaju.

Namjena kompjutera je za igrati neke ne teške igre ( Leagu of legends )

Procesor je AMD Ryzen 5 6c/12T 5500 (3.6 GHz), RAM standardnih 16 GB.

U igri je AMD rx 6600 ( cca. 230 E), no ako je moguće mi bi nešto s Njuškala polovno i jeftinije, a da bude spareno s procesorom kak treba.

Ako ima kakav prijedlog puno hvala :)

 

LP

 

 

 
2 0 hvala 0
12 godina
offline
Re: Rasprava o grafičkim karticama

Kolega DaddyFit , pazi da ti ne isperu mozak do kraja, previse koristis izraz nemjerljivo bolje za nesto navodno vidljivo.

 

 

Al najjebeniji dio mi je slabija potrosnja, tu je LOL, pa ocekivana na 5080 je 400w a 5090 600w.

 

"stabilnost slike i kvaliteta prikaza"

maximum effort
Poruka je uređivana zadnji put sri 4.9.2024 6:59 (metallic).
15 godina
offline
Rasprava o grafičkim karticama

Zaboravio je i nadodati količinu sprženih RTX 4090 zbog nemjerljivo boljeg konektora 

Moj PC  
0 1 hvala 0
12 godina
offline
Re: Rasprava o grafičkim karticama

Nisam licemjer, tu 4090 bi ja uzeo samo jer je trenutno najjaca, al ne bi volio da me potrefi losa izrada i puknuti PCB.

 

Bitno da je tisa od necega!

maximum effort
12 godina
offline
Re: Rasprava o grafičkim karticama
Cumulo kaže...

Pozdrav grupi,

 

slažem sa kćerkom kompjuter, naručili smo sve osim grafičke jer nam je budžet pri kraaju.

Namjena kompjutera je za igrati neke ne teške igre ( Leagu of legends )

Procesor je AMD Ryzen 5 6c/12T 5500 (3.6 GHz), RAM standardnih 16 GB.

U igri je AMD rx 6600 ( cca. 230 E), no ako je moguće mi bi nešto s Njuškala polovno i jeftinije, a da bude spareno s procesorom kak treba.

Ako ima kakav prijedlog puno hvala :)

 

LP

 

 

 A koje točno napajanje imate?

Od polovnih

GTX 1660 SUPER 6GB - cca 100e
RTX 2060 SUPER 6GB - cca 150e
RX 5700 XT 8GB - cca 150e

Ili RX 6600 / 6600 XT / 6650 XT - isto tako oko 150 / 180-200e

4 tjedna
offline
Rasprava o grafičkim karticama

E jesam seljo, ne znam marku, znam da je 700 W snage. Čovjek mi preporučio u dućanu pa nemam pojma koja je marka...  Cca 60 E

 
0 0 hvala 0
9 godina
offline
Re: Rasprava o grafičkim karticama
Cumulo kaže...

E jesam seljo, ne znam marku, znam da je 700 W snage. Čovjek mi preporučio u dućanu pa nemam pojma koja je marka...  Cca 60 E

 Svakako tu idi na neku 6600XT ili 6650XT, ništa manje od tog. Čak vidim na njuški ima i rx 6700XT za 250 ojra...

Taraba WoW
4 godine
offline
Re: Rasprava o grafičkim karticama
forumaš kaže...
Ne koristimo virus RT pa nas boli kifla a upscaler je sasvim pristojan na 4k i 1440p. Frjmgen je podržan i za starije serije, tu je AFMF frjem gen za baš svaku igru što je nemjerljivo bolje. Puno vrama i za jeftinije modele tak da teksture mogu uvijek na max. Tu je i AMD smart access memory kojji donosi realni benefit u igrama i nemjerljivo je bolji od nvidije.

 Ljudi kojima imerzija i kvaliteta slike nisu bitni ili koji jednostavno nemaju dovoljno dobro oko da uopce vide razliku naravno da svi ovi benefiti koje sam naveo ne igraju nikakvu ulogu.

Medutim ako gledamo na stvari objektivno, sto je potkrijepljeno usporedbama na svim vecim kanalima i stranicama, jasno se vidi da FSR nije niti blizu DLSS-a po kvaliteti slike. Doslovce svaka igra sa FSR-om pati od izrazenog shimmeringa, pikselizacije elemenata u brzom pokretu i opcenito pada rezolucije gdje prikaz djeluje umrljano. FSR 3.1 je malcice popravio artefakte, ali zato je zauzvrat donio jos izrazeniji ghosting sto se lijepo vidi na videu koji sam stavio, situacija je posebno izrazena u Ghost(ing) of Tsushima. AFMF pak nije vrijedan spomena uz sve probleme koje ima, a jos kad mora od dva frejma koje je FSR lose upskejlao sloziti novi tu tek nastaje veselje gdje se svi navedeni artefakti jos pojacaju i dobije se jedno negledljivo iskustvo.

VRAM na papiru izgleda kao plus, ali kad pogledamo kako se to odrazava u real world scenariju covjek shvati da ce prije GPU postati bottleneck nego sto ce VRAM kociti karticu. Naravno tu postoje izuzeci kao Hogwarts (iako su patchem snizili vram usage), ali onda sa druge strane imamo jedan Wukong pored kojeg se Hogwarts sa graficke strane moze sakriti i tamo je 12Gb dovoljno i za 4k.

metallic kaže...

Kolega DaddyFit , pazi da ti ne isperu mozak do kraja, previse koristis izraz nemjerljivo bolje za nesto navodno vidljivo.

 

 

Al najjebeniji dio mi je slabija potrosnja, tu je LOL, pa ocekivana na 5080 je 400w a 5090 600w.

 

"stabilnost slike i kvaliteta prikaza" 

 Izgleda da je onda svima koji rade video analize i opcenito gamerima koji dobro vide ispran mozak.

Ti se referiras na nekakve leakove i pricas o karticama koje jos nisu izasle, ja usporedujem zadnje dvije generacije u oba tabora i tu imas imas konkretnih brojki koliko hoces i od kojih se ne moze pobjeci.

Evo i par brzinskih primjera koliko je razlika "navodno vidljiva".

16 godina
offline
Rasprava o grafičkim karticama

po meni fsr i dlss nebi trebali uopce biti bitni kada se kupuje grafa, nego bi trebala grafa bez toga davat fpse koliko im treba

 

ali posto igre izlaze tako neoptimizirane, bi trebali dati par stotina eura vise radi njihove pohlepe...

 

kada gledam grafu koju kupiti, nadem igre koje su mi bitne, i gledam da imaju 120 fpsa u rasteru u rezi koju zelim. RT nebitan.

gameri koji trebaju 360 fpsa na 1080p ili 4k120 su manjina, to jedino mi entuzijasti primjecujemo jer imamo fps counter uvjek upaljen. ostali uzivaju bez toga

Moj PC  
1 1 hvala 0
12 godina
offline
Re: Rasprava o grafičkim karticama
DaddyFit kaže...
forumaš kaže...
Ne koristimo virus RT pa nas boli kifla a upscaler je sasvim pristojan na 4k i 1440p. Frjmgen je podržan i za starije serije, tu je AFMF frjem gen za baš svaku igru što je nemjerljivo bolje. Puno vrama i za jeftinije modele tak da teksture mogu uvijek na max. Tu je i AMD smart access memory kojji donosi realni benefit u igrama i nemjerljivo je bolji od nvidije.

 Ljudi kojima imerzija i kvaliteta slike nisu bitni ili koji jednostavno nemaju dovoljno dobro oko da uopce vide razliku naravno da svi ovi benefiti koje sam naveo ne igraju nikakvu ulogu.

Medutim ako gledamo na stvari objektivno, sto je potkrijepljeno usporedbama na svim vecim kanalima i stranicama, jasno se vidi da FSR nije niti blizu DLSS-a po kvaliteti slike. Doslovce svaka igra sa FSR-om pati od izrazenog shimmeringa, pikselizacije elemenata u brzom pokretu i opcenito pada rezolucije gdje prikaz djeluje umrljano. FSR 3.1 je malcice popravio artefakte, ali zato je zauzvrat donio jos izrazeniji ghosting sto se lijepo vidi na videu koji sam stavio, situacija je posebno izrazena u Ghost(ing) of Tsushima. AFMF pak nije vrijedan spomena uz sve probleme koje ima, a jos kad mora od dva frejma koje je FSR lose upskejlao sloziti novi tu tek nastaje veselje gdje se svi navedeni artefakti jos pojacaju i dobije se jedno negledljivo iskustvo.

VRAM na papiru izgleda kao plus, ali kad pogledamo kako se to odrazava u real world scenariju covjek shvati da ce prije GPU postati bottleneck nego sto ce VRAM kociti karticu. Naravno tu postoje izuzeci kao Hogwarts (iako su patchem snizili vram usage), ali onda sa druge strane imamo jedan Wukong pored kojeg se Hogwarts sa graficke strane moze sakriti i tamo je 12Gb dovoljno i za 4k.

metallic kaže...

Kolega DaddyFit , pazi da ti ne isperu mozak do kraja, previse koristis izraz nemjerljivo bolje za nesto navodno vidljivo.

 

 

Al najjebeniji dio mi je slabija potrosnja, tu je LOL, pa ocekivana na 5080 je 400w a 5090 600w.

 

"stabilnost slike i kvaliteta prikaza" 

 Izgleda da je onda svima koji rade video analize i opcenito gamerima koji dobro vide ispran mozak.

Ti se referiras na nekakve leakove i pricas o karticama koje jos nisu izasle, ja usporedujem zadnje dvije generacije u oba tabora i tu imas imas konkretnih brojki koliko hoces i od kojih se ne moze pobjeci.

Evo i par brzinskih primjera koliko je razlika "navodno vidljiva".

Zvucis tuzno kao korisnik koji je preplatio grafu sa 8GB Vrama za vrime korone-mininga.

 

Meni nema logike u kojoj bi za ikakav minimalan pomak vizuala platio samo grafu 2000eur a ne cilu konfu. Pozz

maximum effort
4 godine
offline
Re: Rasprava o grafičkim karticama

Ne bi trebali, ali je stanje na trzistu takvo da su upscaleri neophodni. Covjek se moze pomoriti sa time ili zaboraviti da ce nove naslove igrati na pristojnom fps-u. Osim toga na slici gore se vidi da je DLSS jednak ili bolji od native reze tako da tu zapravo i nema minusa vec samo benefiti od veceg fps-a.

Nije uopce poanta imati 360 fps-a vec su igre takve da je tesko postici 100 fps-a cak bez RT-a ukoliko upscaler nije upaljen. 360 fps-a u nekakvim shooterima se ionako postize smanjivanjem detalja i takve igre su i napravljene da se mogu vrtiti na vecini konfiguracija na 150+ fps-a.

9 godina
offline
Re: Rasprava o grafičkim karticama
DaddyFit kaže...
forumaš kaže...
Ne koristimo virus RT pa nas boli kifla a upscaler je sasvim pristojan na 4k i 1440p. Frjmgen je podržan i za starije serije, tu je AFMF frjem gen za baš svaku igru što je nemjerljivo bolje. Puno vrama i za jeftinije modele tak da teksture mogu uvijek na max. Tu je i AMD smart access memory kojji donosi realni benefit u igrama i nemjerljivo je bolji od nvidije.

 Ljudi kojima imerzija i kvaliteta slike nisu bitni ili koji jednostavno nemaju dovoljno dobro oko da uopce vide razliku naravno da svi ovi benefiti koje sam naveo ne igraju nikakvu ulogu.

Medutim ako gledamo na stvari objektivno, sto je potkrijepljeno usporedbama na svim vecim kanalima i stranicama, jasno se vidi da FSR nije niti blizu DLSS-a po kvaliteti slike. Doslovce svaka igra sa FSR-om pati od izrazenog shimmeringa, pikselizacije elemenata u brzom pokretu i opcenito pada rezolucije gdje prikaz djeluje umrljano. FSR 3.1 je malcice popravio artefakte, ali zato je zauzvrat donio jos izrazeniji ghosting sto se lijepo vidi na videu koji sam stavio, situacija je posebno izrazena u Ghost(ing) of Tsushima. AFMF pak nije vrijedan spomena uz sve probleme koje ima, a jos kad mora od dva frejma koje je FSR lose upskejlao sloziti novi tu tek nastaje veselje gdje se svi navedeni artefakti jos pojacaju i dobije se jedno negledljivo iskustvo.

VRAM na papiru izgleda kao plus, ali kad pogledamo kako se to odrazava u real world scenariju covjek shvati da ce prije GPU postati bottleneck nego sto ce VRAM kociti karticu. Naravno tu postoje izuzeci kao Hogwarts (iako su patchem snizili vram usage), ali onda sa druge strane imamo jedan Wukong pored kojeg se Hogwarts sa graficke strane moze sakriti i tamo je 12Gb dovoljno i za 4k.

metallic kaže...

Kolega DaddyFit , pazi da ti ne isperu mozak do kraja, previse koristis izraz nemjerljivo bolje za nesto navodno vidljivo.

 

 

Al najjebeniji dio mi je slabija potrosnja, tu je LOL, pa ocekivana na 5080 je 400w a 5090 600w.

 

"stabilnost slike i kvaliteta prikaza" 

 Izgleda da je onda svima koji rade video analize i opcenito gamerima koji dobro vide ispran mozak.

Ti se referiras na nekakve leakove i pricas o karticama koje jos nisu izasle, ja usporedujem zadnje dvije generacije u oba tabora i tu imas imas konkretnih brojki koliko hoces i od kojih se ne moze pobjeci.

Evo i par brzinskih primjera koliko je razlika "navodno vidljiva".

 Evo kako je dobar DLSS u ovoj igri.

 

Poanta je da FSR i DLSS nisu tako dobri nego je to ispomoć grafuljama jer su pojedini igrači napaljeni na FPS u visokim rezama, a to grafe trenutno ne mogu isporučiti. Znači ni DLSS ni FSR su nedovolji nego se još ide i sa FG, koji još dodatno ujebe već ionako loše DLSS i FSR pizdarije pa onda imaš muljanje po ekranu. Ali ko ga hebe, gle koliki mi je fps, 10000000. Ma lol i na DLSS i na FSR i na FG isto. Uplaite igru i igrajte ju, bez tih kerefeka .... 

Taraba WoW
Poruka je uređivana zadnji put sri 4.9.2024 11:00 (Taraba).
15 godina
offline
Re: Rasprava o grafičkim karticama
DaddyFit kaže...
... AFMF pak nije vrijedan spomena uz sve probleme koje ima, a jos kad mora od dva frejma koje je FSR lose upskejlao sloziti novi tu tek nastaje veselje gdje se svi navedeni artefakti jos pojacaju i dobije se jedno negledljivo iskustvo...

AFMF2 (trenutno u technical preview driveru) je u Helldivers2 rijesenje zlata vrijedno.

Helldivers2 nema nikakav upscale implementiran (ima neki svoj interni koji je teski beskorisni kupus da ga treba izbjegavati u sirokom luku) tako da se manje vise mora vrtiti u native renderingu.

Isto tako nema nikakav FG implementiran niti ce ga (DLSS/FSR ili FG) u skorije vrijeme biti jer developerima nije prioritet. Igra je na engineu koji vise nema nikakvu podrsku i puna je kojekakvog "cudnog" koda.

Uz sve to je poprilicno HW zahtjevna.

 

AFMF2 u toj igri radi savrseno, nema nikakavih artifakta, shimerringa ili bilo cega slicnog. Kako AFMF2 radi u kombinaciji sa Radeon Chillom lijepo se Chill podesi na recimo min 65, max 71 FPS (za 144Hz monitor) i upali AFMF2.

Igra se cijelo vrijeme vrti izmedju 130-140 FPS zahvaljujuci AFMF2, a kako je upaljen i Chill load i na GPU i na GPU dramaticno opadne u odnosu na nativno renderiranje bez limita. I zahvaljujuci tome kada je na ekranu kaos zbog gomile neprijatelja koji pucaju na sve strane igra se i dalje vrti u visokim frameovima bez ikakvih problema.

 

Tako da je to primjer igre gdje AFMF2 radi savrseno i donosi ogromne benefite. I nema nikakvu alternativu (osim Losseles Scaling softwarea) jer sama igra nema implementiran niti upscaling niti frame generation.

I ovo nisam procitao na internetu ili gledao YouTube filmove, pa onda prenosim kao "cinjenicu". Isprobano iz prve ruke i osobno iskustvo.

 

Vjerujem da je isto i u Elden Ringu koji je lockan samim engineom na maxfps 60. Nisam isprobao, ali poprilicno sam uvjeren da je poprilicna razlika igranja na 60 FPS i na 120FPS (kada se upali AFMF2)

 

Demokracija je sistem u kojem dvije budale mogu preglasati jednog genija.
4 godine
offline
Re: Rasprava o grafičkim karticama
metallic kaže...

Zvucis tuzno kao korisnik koji je preplatio grafu sa 8GB Vrama za vrime korone-mininga.

 

Meni nema logike u kojoj bi za ikakav minimalan pomak vizuala platio samo grafu 2000eur a ne cilu konfu. Pozz

 Mogu ja tebi zvucati kako god ti pozelis, ali situacija se lijepo vidi iz prilozenog.

Ne dolaze DLSS i ostalo sto sam naveo samo sa 4090. Dapace za 60 eura vise od te tvoje 7800xt nitro si mogao uzeti 10% skuplju rtx 4070 super i imati 12% jacu karticu u rasteru sa svim ostalim benefitima koje sam naveo.
Na kraju price to je tvoj izbor i treba ga postovati.

12 godina
offline
Re: Rasprava o grafičkim karticama
DaddyFit kaže...
metallic kaže...

Zvucis tuzno kao korisnik koji je preplatio grafu sa 8GB Vrama za vrime korone-mininga.

 

Meni nema logike u kojoj bi za ikakav minimalan pomak vizuala platio samo grafu 2000eur a ne cilu konfu. Pozz

 Mogu ja tebi zvucati kako god ti pozelis, ali situacija se lijepo vidi iz prilozenog.

Ne dolaze DLSS i ostalo sto sam naveo samo sa 4090. Dapace za 60 eura vise od te tvoje 7800xt nitro si mogao uzeti 10% skuplju rtx 4070 super i imati 12% jacu karticu u rasteru sa svim ostalim benefitima koje sam naveo.
Na kraju price to je tvoj izbor i treba ga postovati.

Da bi se postovali, budimo ravnopravni. Na cemu ti igras kad tako navijas za Nvidiu..?

 

Ja imam jos Gtx1080v2, cisto za info nisam neki fanboj.

 

Btw, razmislio bi i mozda kupio 4070super ali nisu dosle jos na trziste kad sam uzimao drugi PC.

Kad sam uzimao grafu, mogao sam ici jos na 4070ti, al bile su oko 1100eura dobre verzije, dakle koliko snaznije-toliko skuplje....

Cijene su bile lose, al bilo je vrijeme za kupiti PC ili odustati na duze vremena. Jbg

maximum effort
15 godina
offline
Re: Rasprava o grafičkim karticama
Kao što rekoh meni je FSR odličan, nisam ni rekao da je bolji od DLSSa, AFMF je meni odličan, tko želi koristi ga,tko ne ne mora. Kod nvidije nema te opcije. Vram je prednost kod jeftinijih modela, bitno da ga ima a ne da ga fali. Kao što rekoh bez problema teksture na max u svakoj igri.
RT nije da se ne vidi, nego je katastrofa optimiziran i ruši performanse pa je uvijek potreban neki kompromis sa fludnim igranjem, čak i na grafičkoj od 2000 eura što ke tužna situacija.
O nikad se nebumo složili, svakako zanimljiva objektivna rasprava 😂
4 godine
offline
Re: Rasprava o grafičkim karticama
Taraba kaže...

 Evo kako je dobar DLSS u ovoj igri.

 

Poanta je da FSR i DLSS nisu tako dobri nego je to ispomoć grafuljama jer su pojedini igrači napaljeni na FPS u visokim rezama, a to grafe trenutno ne mogu isporučiti. Znači ni DLSS ni FSR su nedovolji nego se još ide i sa FG, koji još dodatno ujebe već ionako loše DLSS i FSR pizdarije pa onda imaš muljanje po ekranu. Ali ko ga hebe, gle koliki mi je fps, 10000000. Ma lol i na DLSS i na FSR i na FG isto. Uplaite igru i igrajte ju, bez tih kerefeka .... 

 Nije rijetkost da neke igre probleme kao ovdje sa sjenama imaju i na native i tu onda upscaler od govneta ne moze napraviti tortu. Treba vidjeti kako igra na native izgleda pa radit usporedbe. Ono sto sam nasao je to da igra masu problema neovisno o postavkama.



Nema smisla stavljati DLSS i FSR u isti kos jer je prvo objektivno puno bolje. Ja sam stavio par primjera i dokaza, a istu pricu prica cijeli internet i bilo tko tko je probao oboje, a nema problema sa vidom.

Mauro kaže...

 

 

AFMF2 u toj igri radi savrseno, nema nikakavih artifakta, shimerringa ili bilo cega slicnog. Kako AFMF2 radi u kombinaciji sa Radeon Chillom lijepo se Chill podesi na recimo min 65, max 71 FPS (za 144Hz monitor) i upali AFMF2.

 

 

 Cak i da je kvaliteta bez zamjeraka kako ti kazes (iako to treba potvrditi) tu se sad javlja problem sa input laggom koji je ionako vec dosta nizak na 65-70 fps-a, a AMFM 2 ga dodatno pogorsa u nekim situacijama i duplo. 

metallic kaže...

Da bi se postovali, budimo ravnopravni. Na cemu ti igras kad tako navijas za Nvidiu..?

 

Ja imam jos Gtx1080v2, cisto za info nisam neki fanboj.

 

Btw, razmislio bi i mozda kupio 4070super ali nisu dosle jos na trziste kad sam uzimao drugi PC.

Kad sam uzimao grafu, mogao sam ici jos na 4070ti, al bile su oko 1100eura dobre verzije, dakle koliko snaznije-toliko skuplje....

Cijene su bile lose, al bilo je vrijeme za kupiti PC ili odustati na duze vremena. Jbg

 Koristim 4070 ti na 1440p i ne navijam vec jasno vidim velike razlike u kvaliteti slike, volim RT zbog imerzije i dodatne dimenzije koju daje SP naslovima i dobivam dodatne feature za razliku u cijeni koja to i vise nego opravdava.

forumaš kaže...
Kao što rekoh meni je FSR odličan, nisam ni rekao da je bolji od DLSSa, AFMF je meni odličan, tko želi koristi ga,tko ne ne mora. Kod nvidije nema te opcije. Vram je prednost kod jeftinijih modela, bitno da ga ima a ne da ga fali. Kao što rekoh bez problema teksture na max u svakoj igri.
RT nije da se ne vidi, nego je katastrofa optimiziran i ruši performanse pa je uvijek potreban neki kompromis sa fludnim igranjem, čak i na grafičkoj od 2000 eura što ke tužna situacija.
O nikad se nebumo složili, svakako zanimljiva objektivna rasprava 😂

 Dobro tebi je to sve skupa odlicno tako da ti nije bitno sto je druga strtana objektivno puno bolja i to je u redu.

 

Poruka je uređivana zadnji put sri 4.9.2024 11:57 (DaddyFit).
12 godina
offline
Re: Rasprava o grafičkim karticama
DaddyFit kaže...
Taraba kaže...

 Evo kako je dobar DLSS u ovoj igri.

 

Poanta je da FSR i DLSS nisu tako dobri nego je to ispomoć grafuljama jer su pojedini igrači napaljeni na FPS u visokim rezama, a to grafe trenutno ne mogu isporučiti. Znači ni DLSS ni FSR su nedovolji nego se još ide i sa FG, koji još dodatno ujebe već ionako loše DLSS i FSR pizdarije pa onda imaš muljanje po ekranu. Ali ko ga hebe, gle koliki mi je fps, 10000000. Ma lol i na DLSS i na FSR i na FG isto. Uplaite igru i igrajte ju, bez tih kerefeka .... 

 Nije rijetkost da neke igre probleme kao ovdje sa sjenama imaju i na native i tu onda upscaler od govneta ne moze napraviti tortu. Treba vidjeti kako igra na native izgleda pa radit usporedbe. Ono sto sam nasao je to da igra masu problema neovisno o postavkama.



Nema smisla stavljati DLSS i FSR u isti kos jer je prvo objektivno puno bolje. Ja sam stavio par primjera i dokaza, a istu pricu prica cijeli internet i bilo tko tko je probao oboje, a nema problema sa vidom.

Mauro kaže...

 

 

AFMF2 u toj igri radi savrseno, nema nikakavih artifakta, shimerringa ili bilo cega slicnog. Kako AFMF2 radi u kombinaciji sa Radeon Chillom lijepo se Chill podesi na recimo min 65, max 71 FPS (za 144Hz monitor) i upali AFMF2.

 

 

 Cak i da je kvaliteta bez zamjeraka kako ti kazes (iako to treba potvrditi) tu se sad javlja problem sa input laggom koji je ionako vec dosta nizak na 65-70 fps-a, a AMFM 2 ga dodatno pogorsa u nekim situacijama i duplo. 

metallic kaže...

Da bi se postovali, budimo ravnopravni. Na cemu ti igras kad tako navijas za Nvidiu..?

 

Ja imam jos Gtx1080v2, cisto za info nisam neki fanboj.

 

Btw, razmislio bi i mozda kupio 4070super ali nisu dosle jos na trziste kad sam uzimao drugi PC.

Kad sam uzimao grafu, mogao sam ici jos na 4070ti, al bile su oko 1100eura dobre verzije, dakle koliko snaznije-toliko skuplje....

Cijene su bile lose, al bilo je vrijeme za kupiti PC ili odustati na duze vremena. Jbg

 Koristim 4070 ti na 1440p i ne navijam vec jasno vidim velike razlike u kvaliteti slike, volim RT zbog imerzije i dodatne dimenzije koju daje SP naslovima i dobivam dodatne feature za razliku u cijeni koja to i vise nego opravdava.

forumaš kaže...
Kao što rekoh meni je FSR odličan, nisam ni rekao da je bolji od DLSSa, AFMF je meni odličan, tko želi koristi ga,tko ne ne mora. Kod nvidije nema te opcije. Vram je prednost kod jeftinijih modela, bitno da ga ima a ne da ga fali. Kao što rekoh bez problema teksture na max u svakoj igri.
RT nije da se ne vidi, nego je katastrofa optimiziran i ruši performanse pa je uvijek potreban neki kompromis sa fludnim igranjem, čak i na grafičkoj od 2000 eura što ke tužna situacija.
O nikad se nebumo složili, svakako zanimljiva objektivna rasprava 😂

 Dobro tebi je to sve skupa odlicno tako da ti nije bitno sto je druga strtana objektivno puno bolja i to je u redu.

 

Nisi los, ugodan si komentator za razliku on nekih flejmera.

Dok vidis, ipak imas RTX4070ti i reklamiras "svoju robu" tj.svoj brend.

 

Tako ti kredibilitet ne raste ljepljenjem sejvanih grafova i tablica. Uzivajmo dalje bez dopisivanja.

maximum effort
4 godine
offline
Re: Rasprava o grafičkim karticama
metallic kaže...

 

Nisi los, ugodan si komentator za razliku on nekih flejmera.

Dok vidis, ipak imas RTX4070ti i reklamiras "svoju robu" tj.svoj brend.

 

Tako ti kredibilitet ne raste ljepljenjem sejvanih grafova i tablica. Uzivajmo dalje bez dopisivanja.

 Nejasno mi je kako ja tu nesto reklamiram. Ono sto radim je da napisem svoje misljenje, a svoje tvrdnje uvijek pokusam potkrijepiti nekakvim materijalom i dokazima da ne bi sve ostalo na praznoj prici.

15 godina
offline
Re: Rasprava o grafičkim karticama
Uopće me ne zanima druga strana, jer kod crvenih dobijem sve što trebam kao iskusni gamer sa oštrim okom za detalje, i dobrim osjećanjem za uloženo /dobiveno.
Kome treba kruh pored pogače, meni ne💪
4 godine
offline
Re: Rasprava o grafičkim karticama

Da ti je oko toliko iskusno koliko tvrdis lako bi uocio sve manjkavosti FSR-a i AFMF-a koje cak i prosjecno oko uoci.

 

Subjektivno nekome moze biti lijepse vozit se u Daciji nego u Audiju, ali na toj subjektivnosti staje citava prica.

8 godina
offline
Rasprava o grafičkim karticama

evo bas igram calisto protocol (djabe je, jel), on apsolutno nema podrsku za te nvidia ficere (amd promoting naslov), nativno u 1080p izgleda ok, ali kad upalis cuveni fsr, to je toliko razmuljano i mutno da je uzas, radije cu je tjerati na 100fps nativno pa makar i na low, nego upaliti fsr.

 

forbiden west takodjer ima znatnu razliku u kvaliteti prikaza i ostrini, alan wake 2 isto.....

 

sve ovo nije ni bitno ako se tjera nativna rezolucija ili kod jacih kartica gdje te fore nije ni potrebno paliti, ali tamo gdje treba, nema nikakve dvojbe tko to bolje odradjuje....

Its just the way of it, son. We all sell our souls sooner or later.
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Rasprava o grafičkim karticama

Dosta često mjenjam grafičke i RT mi je jako bitan. Nažalost svih nas Nvidija je daleko prešišala AMD. To ne govorim kao nekakav fanboy jer ne volim nijednu ni drugi firmu, no Nvidija trenutno daje više. RT daje veliku prednost Nvidiji i nadam se da će se AMD trgnuti i biti konkurentan barem u srednjem RT segmentu. 4090 im je nedostižna, a kamoli 5090, no da ponude 4080 super RT preformanse za 500€ napravili bi veliku stvar za sve korisnike, no nekako sumnjam.

''Glupan koji inzistira na svojoj gluposti postati ce mudar'' - William Blake
Moj PC  
1 0 hvala 0
11 godina
offline
Re: Rasprava o grafičkim karticama
Alfredo nr.2 kaže...

Dosta često mjenjam grafičke i RT mi je jako bitan. Nažalost svih nas Nvidija je daleko prešišala AMD. To ne govorim kao nekakav fanboy jer ne volim nijednu ni drugi firmu, no Nvidija trenutno daje više. RT daje veliku prednost Nvidiji i nadam se da će se AMD trgnuti i biti konkurentan barem u srednjem RT segmentu. 4090 im je nedostižna, a kamoli 5090, no da ponude 4080 super RT preformanse za 500€ napravili bi veliku stvar za sve korisnike, no nekako sumnjam.

 Nitko nema "problema" s nevidijom i logicno je da je 4090 najbolja kartica trenutno.

"Problem" je taj sto su im kartice 100-200-300-400€ skuplje od Radeona slicnih specifikacija. Jako puno ljudi nece dat ili nema za dat 2k€ za 4090 i radije ce si kupit npr 7900 XT za 1/3 ili upola manje, a imat ce dovoljno dobro gaming iskustvo.

Puno ljudi boli k za RT. Naravno, da ga imaju za Radeonom bi neki sigurno bili sretni, ali posto nemaju boli ih briga.

 

Star je u tome sto npr za 7800 XT das 500€, a 4070 TI Super koja isto ima 16GB VRAM kosta 800€ i to ljudi ne supportaju.

Ok, sve stoji, 4070 TiS je bolja kartica i dobijes vise FPS, pogotovo s RT, ali ako je netko sretan sa svojih 16GB VRAMa i bit ce mu dovoljni sigurno jos 2-3g, ako ne i duze kako su krenuli s refreshovima, koga boli k?

13 godina
offline
Re: Rasprava o grafičkim karticama
Damir22 kaže...

evo bas igram calisto protocol (djabe je, jel), on apsolutno nema podrsku za te nvidia ficere (amd promoting naslov), nativno u 1080p izgleda ok, ali kad upalis cuveni fsr, to je toliko razmuljano i mutno da je uzas, radije cu je tjerati na 100fps nativno pa makar i na low, nego upaliti fsr.

 

forbiden west takodjer ima znatnu razliku u kvaliteti prikaza i ostrini, alan wake 2 isto.....

 

sve ovo nije ni bitno ako se tjera nativna rezolucija ili kod jacih kartica gdje te fore nije ni potrebno paliti, ali tamo gdje treba, nema nikakve dvojbe tko to bolje odradjuje....

 1080p je preniska rezolucija za upscale. Ja sam recimo koristio FSR na prethodnoj grafi na rezolucji 1440p u Remnant 2, Alan Wake 2 i TLOU. U TLOU sam čak i primjetio neke sitinice, ali to još tamo pred godinu i pol dok se igra nije pokrpala kao i FSR au Alan Wake i Remant mi je bilo dobro, ništa posebno nisam primjetio. Bilio mi je sve cool. 

4 godine
offline
Re: Rasprava o grafičkim karticama
chorba69 kaže...

 Nitko nema "problema" s nevidijom i logicno je da je 4090 najbolja kartica trenutno.

"Problem" je taj sto su im kartice 100-200-300-400€ skuplje od Radeona slicnih specifikacija. Jako puno ljudi nece dat ili nema za dat 2k€ za 4090 i radije ce si kupit npr 7900 XT za 1/3 ili upola manje, a imat ce dovoljno dobro gaming iskustvo.

Puno ljudi boli k za RT. Naravno, da ga imaju za Radeonom bi neki sigurno bili sretni, ali posto nemaju boli ih briga.

 

Star je u tome sto npr za 7800 XT das 500€, a 4070 TI Super koja isto ima 16GB VRAM kosta 800€ i to ljudi ne supportaju.

Ok, sve stoji, 4070 TiS je bolja kartica i dobijes vise FPS, pogotovo s RT, ali ako je netko sretan sa svojih 16GB VRAMa i bit ce mu dovoljni sigurno jos 2-3g, ako ne i duze kako su krenuli s refreshovima, koga boli k?

 Ako covjek racuna kao sto ti radis onda Nvidia ispada uzasno skupa, a zapravo nije bas tako. 

Prvo spominjes 4090 i onda sa druge strane 7900 xt sto je jako neobicna usporedba posto je cak i 7900 xtx puno slabija od 4090. Treba shvatiti da je 4090 razred bez konkurencije sam za sebe i cijena je iz tog razloga napucana.

Ako pogledamo brojke 7900 xt je u rangu 4070 ti super po raw perf i tu je razlika u cijeni oko 100 eura (amd, nvidia) kod nas u RH. S obzirom koliko boljih featurea Nvidia nudi 10% veca cijena nije problem, a osim toga ako se vec daje 800-900 eura onda se ne zeli imati sto i jedan kompromis.

Nadalje usporedujes 7800 xt sa 4070 ti super samo na osnovi kolicine vram-a sto opet nema smisla jer je jedna 4070 super kao sto sam gore pokazao 10% skuplja, ali 12% jaca od 7800 xt unatoc manje vram-a.

U high endu je jos ostala usporedba 4080 super vs 7900 xtx i to su kartice sa jednakim raw perf i jednakom cijenom tako da tu nema previse razmisljanja.

Tamo gdje je AMD bolji je entry level kod novih generacija i nekakav low end opcenito, tu su ipak cijene opcenito manje i naravno da se mora imati kompromisa. Zanimljivo je pogledati steam statistiku koja pokazuje da ljudi vise kupuju 4060 i 4060 ti od bilo koje kartice iz 6000 i 7000 serije AMD-a cak iako imaju najlosiji value od 4000 serije. Gledajuci te brojke moze se zakljuciti da ljudima ipak nesto znace featurei koji dolaze sa Nvidijom.

3 godine
suspendiran
offline
Re: Rasprava o grafičkim karticama
chorba69 kaže...
Alfredo nr.2 kaže...

Dosta često mjenjam grafičke i RT mi je jako bitan. Nažalost svih nas Nvidija je daleko prešišala AMD. To ne govorim kao nekakav fanboy jer ne volim nijednu ni drugi firmu, no Nvidija trenutno daje više. RT daje veliku prednost Nvidiji i nadam se da će se AMD trgnuti i biti konkurentan barem u srednjem RT segmentu. 4090 im je nedostižna, a kamoli 5090, no da ponude 4080 super RT preformanse za 500€ napravili bi veliku stvar za sve korisnike, no nekako sumnjam.

 Nitko nema "problema" s nevidijom i logicno je da je 4090 najbolja kartica trenutno.

"Problem" je taj sto su im kartice 100-200-300-400€ skuplje od Radeona slicnih specifikacija. Jako puno ljudi nece dat ili nema za dat 2k€ za 4090 i radije ce si kupit npr 7900 XT za 1/3 ili upola manje, a imat ce dovoljno dobro gaming iskustvo.

Puno ljudi boli k za RT. Naravno, da ga imaju za Radeonom bi neki sigurno bili sretni, ali posto nemaju boli ih briga.

 

Star je u tome sto npr za 7800 XT das 500€, a 4070 TI Super koja isto ima 16GB VRAM kosta 800€ i to ljudi ne supportaju.

Ok, sve stoji, 4070 TiS je bolja kartica i dobijes vise FPS, pogotovo s RT, ali ako je netko sretan sa svojih 16GB VRAMa i bit ce mu dovoljni sigurno jos 2-3g, ako ne i duze kako su krenuli s refreshovima, koga boli k?

 Je Amd poslovna statistika od samo par posto gpu udjela govori o tome 4070ti je bila jedna od najprodavanijih Nvidija kartica rami prakticki nemaju veze s icim

E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice