Željko Ivanković - Knjige

poruka: 9
|
čitano: 1.936
|
moderatori: vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Željko Ivanković - Knjige".
8 godina
offline
Željko Ivanković - Knjige

Da se u nas malo čita poznato je već dugo. Ne trebaju nam neki stranci o tome govoriti.

 

Problem je i kad se čita što se čita. 

A i ponuda u knjižarama je loša. Većina ponude je žanrovska - puno se prevodi i izdaje ali to su uglavnom ljubići, krimići, SF i knjige za samopomoć. Nemam ništa protiv žanrovske literature, i sam je čitam dosta, ali dojam je da i oni koji kažu da čitaju uglavnom ne idu dalje od toga.

 

Navika čitanja stječe se u djetinjstvu, a naš obrazovni sustav temeljito radi na tome da djeci ogadi čitanje i da ih odbije od knjiga. Mudraci koji rade popise za lektiru, a i planove i programe hrvatskog jezika i književnosti kao da žive u devetnaestom stoljeću.

Kao da nije dovoljno što postoji gomila distrakcija koja je primamljivija od knjiga (svi mogući ekrani).

A hiperprodukcija svakakvih knjiga dodatno razvodnjava kvalitetu, pa je čak i informiranom i educiranom čitatelju teško pronaći kvalitetne naslove u bujici smeća. 

 

Imam dojam da je budućnost knjiga i čitanja prilično blijeda i neizvjesna. Ne mislim da će knjige nestati, ali čitanje kao disciplina mislim da je zauvijek promijenjeno. Zamislite tko bi sada krenuo čitati ozbiljnu knjižurinu od više stotina stranica, a da mu to nije ili obveza ili profesija. 

 

Life is jazz. Play it cool.
Moj PC  
0 1 hvala 0
6 godina
offline
Željko Ivanković - Knjige

Ima vremena za knjige,

 

ali za mrežne stranice nema, vrijeme poluraspada URL-a je 2 godine, dakle ako imaš 100 URL-ova, za 2 godine 50 ih više neće biti ispravno.

Poruka je uređivana zadnji put pet 13.9.2024 9:38 (gpd).
 
0 0 hvala 0
16 godina
online
Željko Ivanković - Knjige

Po meni, knjige su nešto najbolje što je proizašlo iz čovječanstva. Onaj tko je žedan znanja i dubljeg iskustva, bez knjiga neće daleko dogurati. Jednom kad počneš čitati knjige, vrlo brzo shvatiš koliko je internet površan i koliko toga mu fali. Ja sam intenzivno počeo čitati knjige tek prije nekoliko godina, ali od tada na mjesečnoj bazi pročitam u prosjeku 3. U općoj populaciji zanemaren resurs i, po meni, vrlo žalosno što se svijet zadovoljava površnim znanjem i površnim doživljajima.

Amenoum
 
5 1 hvala 0
16 godina
offline
Željko Ivanković - Knjige

Osvrnuo bih se na komentar @Macumba. To da je ponuda u knjižarama loša je stvar tržišta, jer i izdavaštvo je tržišna kategorija, pa se tiskaju one knjige koje imaju veću prodaju. Istina je da i država sudjeluje u potporama izdavaštvu, ali to svakako nije dovoljno. Najveća zarada izdavača je na onovnoškolskim udžbenicima, zbog toga i imamo za svaki predmet, nekoliko udžbenika različitih izdavača. Što se tiče kritičkog osvrta na knjige, mislim da toga kod nas neće biti ni ubuduće, jer je naše tržište premalo, pa kad bi neka knjiga dobila lošu kritiku, ionako mali broj prodanih primjeraka bi se još više smanjio.

Jedno je promatrati tržište knjiga na engleskom jeziku, a nešto posve drugo na minjiturnom tržištu knjiga na hrvatskom.

Poruka je uređivana zadnji put pet 13.9.2024 16:05 (zvir12).
 
1 0 hvala 0
16 godina
online
Željko Ivanković - Knjige

Samo SF i fantazy ostalo me ništa ne privlači. 

 
1 0 hvala 0
11 godina
offline
Re: Željko Ivanković - Knjige
Ajmo zagovornici, top 5 preporuka za procitati, i koju vrstu knjige najvise cjenite.
 
0 0 hvala 0
16 godina
online
Re: Željko Ivanković - Knjige
mpapec kaže...
Ajmo zagovornici, top 5 preporuka za procitati, i koju vrstu knjige najvise cjenite.

Dođi ovjde imamo dobar sub za preporuke. Trenutno je Cradle top izbor  

11 godina
offline
Re: Željko Ivanković - Knjige
Zahvaljujem za listu, a nadam se da ce osim sf i fantasy, biti jos naslova koje treba uzeti u obzir. 👍
16 godina
online
Željko Ivanković - Knjige

Evo moje preporuke od nečega što sam relativno nedavno čitao - nije za svakoga, ali za one koji vole čitati kako bi naučili nešto svakako preporučljivo:

 

Breaking Together: A freedom-loving response to collapse (2023), J. Bendell

A Farewell to Ice: A Report From the Arctic (2017), P. Wadhams

The hidden life of trees: What they feel, how they communicate (2016), P. Wohlleben

Mycelium Running: How Mushrooms Can Help Save the World (2005), P. Stamets

Finding the mother tree: Uncovering the wisdom and intelligence of the forest (2021), S. Simard

 

Ako koga zanima kako je nastala i kako je mijenjana biblija, ovo je odlično štivo i jedino što treba pročitati:

Misquoting Jesus: The Story Behind Who Changed the Bible and Why (2009), B. D. Ehrman

 

Literaturu izvan znanosti baš nisam sklon čitati, ali pročitao sam nedavno:

The Swarm (2007), F. Schätzing - čitljivo (čak se da nešto i naučiti iz ovoga, ali bolja mi je serija - čak odlična, iako izgleda da u prosjeku ljudima nije baš sjela)

Amenoum
 
2 0 hvala 1
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice