Promet

poruka: 90
|
čitano: 21.993
|
moderatori: XXX-Man, pirat, vincimus, Lazarus Long, DrNasty
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
12 godina
offline
Promet

Ko ima prednost?

22 Crveni
15 Bijeli
1 Nisam siguran
Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: Promet
Bijeli
Željko Vela: Phillip Lahm jedini ima dres s dugim rukavima ---- Srećko Bogdan: Zima mu je, jer je mali
Moj PC  
1 5 hvala 0
14 godina
offline
Re: Promet
Hexfire kaže...
Bijeli

 Ako kojim slučajem imaš vozačku, molim te spremi je sa strane i nemoj više voziti :)

Zelenoidne aritmetičke metamorfoze zelenog konja u jednadžbi zelenojeda s travom zelenom.
13 godina
offline
Re: Promet
Daj si ovo ispravi prije nego ljudi vide. A onda traži povrat od svoje autoškole.
Željko Vela: Phillip Lahm jedini ima dres s dugim rukavima ---- Srećko Bogdan: Zima mu je, jer je mali
14 godina
offline
Re: Promet
Hexfire kaže...
Daj si ovo ispravi prije nego ljudi vide. A onda traži povrat od svoje autoškole.

Majstore, ne zelim te razočarati ali...Stop i trokut su znakovi da dolaziš sa sporedne ceste na glavnu, samo se kod jednog mora obavezno stati (vjerovao ili ne, to je stop znak), kod trokuta ne moraš stati nego biti oprezan. Sad kad smo ustanovili da smo naučili znakove možemo dalje.

To je pravilo lijevog skretanja. Pošto je jutro nemam ga volje objašnjavat jer su te to naučili u autoškoli iz koje ti ne treba povrat kao meni..

Ugodan ostatk dana

Zelenoidne aritmetičke metamorfoze zelenog konja u jednadžbi zelenojeda s travom zelenom.
13 godina
offline
Re: Promet
merio kaže...
Hexfire kaže...
Daj si ovo ispravi prije nego ljudi vide. A onda traži povrat od svoje autoškole.

Majstore, ne zelim te razočarati ali...Stop i trokut su znakovi da dolaziš sa sporedne ceste na glavnu, samo se kod jednog mora obavezno stati (vjerovao ili ne, to je stop znak), kod trokuta ne moraš stati nego biti oprezan. Sad kad smo ustanovili da smo naučili znakove možemo dalje.

To je pravilo lijevog skretanja. Pošto je jutro nemam ga volje objašnjavat jer su te to naučili u autoškoli iz koje ti ne treba povrat kao meni..

Ugodan ostatk dana

Stop je znak obaveznog zaustavljanja, on nema nikakve veze sa sporednom i glavom cestom. Za razliku od trokuta čija je jedina svrha da ti da do znanja da si na sporednoj cesti te da se prije skretanja moraš uvjeriti da možeš sigurno skrenuti.

 

E sad kad smo to utvrdili, ti očito ne shvaćaš sliku, (koja je više trik pitanje nego stvarna situacija) jer tu nema nikakvog pravila lijevog skretanja. To bi vrijedilo da oba imaju ili stop ili da oba imaju trokut. Tu se radi o situaciji da ta oba automobila dođu na raskrižje u istom trenutku. Crveni mora stati i nakon stajanja provjeriti može li sigurno skrenuti. A bijeli se može i prije samog raskrižja uvjeriti da je sigurno te bez usporavanja skrenuti lijevo. Znači crveni će stati jer mora, a bijeli će u istom trenu skrenuti lijevo i samim time se naći na glavnoj cesti. Pa sad "majstore", objasni ti meni tko ima prednost?

Željko Vela: Phillip Lahm jedini ima dres s dugim rukavima ---- Srećko Bogdan: Zima mu je, jer je mali
Poruka je uređivana zadnji put ned 26.6.2022 8:10 (Hexfire).
23 mjeseca
protjeran
offline
Re: Promet
Crveni. Oba imaju "isti" znak, crveni ide ravno, bijeli mota lijevo.

Razlika između stopa i trokuta je ta da na stop moraš stat(baš baš stat), a na trokut staješ jedino(no ne znači da inače možeš proletit kroz križanje) ako ide vozilo iz smjera koje ima prednost. Znači oba vozila se nalaze na cesti iste važnosti, dakle ide ovaj koji ide ravno. Lijevi skretač može imat prednost jedino u nekom drugom svemiru.

Stop, trokut i romb su znakovi s posebnim oblikom da vozač iz drugog smjera može vidjeti šta taj i taj smjer ima(stop ili nešto drugo).

Lp
Poruka je uređivana zadnji put ned 26.6.2022 8:14 (silvio3105).
 
4 1 hvala 0
14 godina
offline
Re: Promet
Hexfire kaže...
merio kaže...
Hexfire kaže...
Daj si ovo ispravi prije nego ljudi vide. A onda traži povrat od svoje autoškole.

Majstore, ne zelim te razočarati ali...Stop i trokut su znakovi da dolaziš sa sporedne ceste na glavnu, samo se kod jednog mora obavezno stati (vjerovao ili ne, to je stop znak), kod trokuta ne moraš stati nego biti oprezan. Sad kad smo ustanovili da smo naučili znakove možemo dalje.

To je pravilo lijevog skretanja. Pošto je jutro nemam ga volje objašnjavat jer su te to naučili u autoškoli iz koje ti ne treba povrat kao meni..

Ugodan ostatk dana

Stop je znak obaveznog zaustavljanja, on nema nikakve veze sa sporednom i glavom cestom. Za razliku od trokuta čija je jedina svrha da ti da do znanja da si na sporednoj cesti te da se prije skretanja moraš uvjeriti da možeš sigurno skrenuti.

 

E sad kad smo to utvrdili, ti očito ne shvaćaš sliku, (koja je više trik pitanje nego stvarna situacija) jer tu nema nikakvog pravila lijevog skretanja. To bi vrijedilo da oba imaju ili stop ili da oba imaju trokut. Tu se radi o situaciji da ta oba automobila dođu na raskrižje u istom trenutku. Crveni mora stati i nakon stajanja provjeriti može li sigurno skrenuti. A bijeli se može i prije samog raskrižja uvjeriti da je sigurno te bez usporavanja skrenuti lijevo. Znači crveni će stati jer mora, a bijeli će u istom trenu skrenuti lijevo i samim time se naći na glavnoj cesti. Pa sad "majstore", objasni ti meni tko ima prednost?

Stop nema veze sa sporednom i glavnom cestom? hahahahaha, jbt i da si u Obrovcu polagao vozački ovo bi morao znati :)
Trokut  i stop oznacavaju da si na sporednoj cesti i postavljeni su zbog preglednosti, a ne tko je na "glavnijoj sporednijoj cesti".

 

Iskreno nemoj se ljutiti, ali nemam volje nedjelju gubiti na objašnjavanje prometnih znakova i pravila ponašanja na raskrižju. Nema smisla, ako te nisu u školi naučili kako bi ja laik to odradio.


Zelenoidne aritmetičke metamorfoze zelenog konja u jednadžbi zelenojeda s travom zelenom.
6 godina
offline
Re: Promet
Nema tu nikakvog trika. Oba vozila se uključuju sa sporedne ceste na glavnu.


7. PROPUŠTANJE VOZILA I PREDNOST PROLASKA

Članak 57. (NN 70/19)

(1) Na raskrižju cesta iste važnosti ili u susretu s drugim vozilom vozač je dužan propustiti vozilo koje nailazi s njegove desne strane.
(2) Vozač vozila koje skreće ulijevo dužan je propustiti vozilo koje, dolazeći iz suprotnog smjera, zadržava smjer svojeg kretanja ili skreće udesno, osim ako postavljenim prometnim znakom nije drukčije određeno.
13 godina
offline
Re: Promet
Znak stop se može nalaziti na dvije ceste iste važnosti. On za razliku od trokuta te ne obavještava da si na sporednoj cesti.

A slika iznad je kao što sam rekao više stvar inteligencije nego propisa. Izgleda da vas to muči.

Auto koji je obavezan stati ima prednost. Bravo.
Željko Vela: Phillip Lahm jedini ima dres s dugim rukavima ---- Srećko Bogdan: Zima mu je, jer je mali
14 godina
offline
Re: Promet
Da svi vozimo na inteligenciju ko ti, a ne na propis bilo bi puno više sudara. Srećom si u manjini.
Zelenoidne aritmetičke metamorfoze zelenog konja u jednadžbi zelenojeda s travom zelenom.
 
4 1 hvala 0
13 godina
offline
Re: Promet
Možeš gledati i sa stajališta potencijalne prometne nezgode. Tu može doći do sudara samo ako je crveni ignorirao znak stop i nije se zaustavio. Jer ako je stao, bijeli je već odjurio dalje.
Željko Vela: Phillip Lahm jedini ima dres s dugim rukavima ---- Srećko Bogdan: Zima mu je, jer je mali
Moj PC  
0 4 hvala 0
23 mjeseca
protjeran
offline
Re: Promet
Ili imaš prednost, ili nemaš. Stop i trokut su isti q. Koji dio ti nije jasan?
Ostavljaj se vozačke dok netko nije izgubio glavu zbog tebe.
13 godina
offline
Promet

Evo vam citat s autoportala:

 

Među njima je prometni stručnjak Goran Husinec, koji tvrdi:

– Naravno da bijeli ima prednost. Crveni ima znak STOP i on mora stajati na znaku STOP. Međutim, i jedan i drugi vozač moraju paziti jedan na drugoga da ne bi došlo do zabune – kaže Husinec i nastavlja kako automobil koji ima znak STOP uvijek mora propustiti sve ostale automobile u raskrižju. Dakle ako je bijeli auto u raskrižju i skreće lijevo, crveni ga mora propustiti u tom raskrižju. Pravilo sa zadržavanjem smjera kretanja u ovom slučaju ne vrijedi.

 

https://autoportal.hr/aktualno/koji-automobil-ima-prednost-velika-polemika-na-24sata-hr/

 

Hvala i doviđenja.

Željko Vela: Phillip Lahm jedini ima dres s dugim rukavima ---- Srećko Bogdan: Zima mu je, jer je mali
Moj PC  
3 6 hvala 3
13 godina
offline
Re: Promet
robogo kaže...
Nema tu nikakvog trika. Oba vozila se uključuju sa sporedne ceste na glavnu.


7. PROPUŠTANJE VOZILA I PREDNOST PROLASKA

Članak 57. (NN 70/19)

(1) Na raskrižju cesta iste važnosti ili u susretu s drugim vozilom vozač je dužan propustiti vozilo koje nailazi s njegove desne strane.
(2) Vozač vozila koje skreće ulijevo dužan je propustiti vozilo koje, dolazeći iz suprotnog smjera, zadržava smjer svojeg kretanja ili skreće udesno, osim ako postavljenim prometnim znakom nije drukčije određeno.

"Trik" je prepoznati da je ono gore znak STOP i da on poništava pravilo zadržavanja pravca kretanja. Znači bijeli ga je dužan propustiti osim ako je kao u ovom slučaju znakom STOP određeno da ne mora.

Željko Vela: Phillip Lahm jedini ima dres s dugim rukavima ---- Srećko Bogdan: Zima mu je, jer je mali
13 godina
offline
Re: Promet
silvio3105 kaže...
Ili imaš prednost, ili nemaš. Stop i trokut su isti q. Koji dio ti nije jasan?
Ostavljaj se vozačke dok netko nije izgubio glavu zbog tebe.

 Stop i trokut definitivno nisu isto. Druga je stvar što ih ljudi tako tretiraju i na znak stop ne staju.

Željko Vela: Phillip Lahm jedini ima dres s dugim rukavima ---- Srećko Bogdan: Zima mu je, jer je mali
14 godina
offline
Promet

Nas su u autoškoli učili da u ovom konkretnom slučaju bijeli ima prednost. Potpuno isto raskrižje ima u mom gradu, frend je došao u istu situaciju i stao na trokutu i pustio lika koji je stajao na znaku stop (koji je također stao, nije mu oduzeo prednost)... Rezultat toga je bio pad na ispitu

 
2 1 hvala 0
13 godina
offline
Re: Promet
Genoxxx kaže...

Nas su u autoškoli učili da u ovom konkretnom slučaju bijeli ima prednost. Potpuno isto raskrižje ima u mom gradu, frend je došao u istu situaciju i stao na trokutu i pustio lika koji je stajao na znaku stop (koji je također stao, nije mu oduzeo prednost)... Rezultat toga je bio pad na ispitu

 Zahvaljujem kolega. Plaćam pivu ako ćeš prolaziti kroz Zagorje.

Željko Vela: Phillip Lahm jedini ima dres s dugim rukavima ---- Srećko Bogdan: Zima mu je, jer je mali
14 godina
offline
Re: Promet
Hexfire kaže...
Genoxxx kaže...

Nas su u autoškoli učili da u ovom konkretnom slučaju bijeli ima prednost. Potpuno isto raskrižje ima u mom gradu, frend je došao u istu situaciju i stao na trokutu i pustio lika koji je stajao na znaku stop (koji je također stao, nije mu oduzeo prednost)... Rezultat toga je bio pad na ispitu

 Zahvaljujem kolega. Plaćam pivu ako ćeš prolaziti kroz Zagorje.

 Valjda gemišt ako je Zagorje u pitanju 

 

Ako koga zanima, ovo raskrižje je u pitanju, prebacite na Street view i proučite znakove... Ako laže moja autoškola i ispitivač onda lažem i ja
https://maps.app.goo.gl/LT7PYbESAn1GJvHK8

13 godina
offline
Re: Promet
Ajd onda 2 gemišta :)
Željko Vela: Phillip Lahm jedini ima dres s dugim rukavima ---- Srećko Bogdan: Zima mu je, jer je mali
6 godina
offline
Re: Promet
A da pričekamo Ihush-a?
najdix
 
1 0 hvala 0
23 mjeseca
protjeran
offline
Re: Promet
Više njih, među kojima i djelatnik jedne autoškole tvrdi suprotno:

– Da, vozilo plave boje mora stati, ali da bi propustilo vozila na cesti s prednošću prolaska, a ne i zato da bi propustilo Vas! Naime, i znak ‘obvezno zaustavljanje’ (popularno zvan ‘STOP’), i znak ‘križanje s cestom s prednošću prolaska’ (popularno zvan ‘trokut’), spadaju u istu skupinu znakova (znakova izričitih naredbi), te čine Vaše ceste sporednima, a onoj na koju nailazite daju prednost prolaska. U oba slučaja morate propustiti sva vozila koja se kreću cestom na koju nailazite. Ali, jedna u odnosu na drugu, te su dvije ceste jednake važnosti – kaže naš sugovornik, dodajući da pripadnost istoj skupini znakova također određuje i da su te dvije ceste, jedna u odnosu na drugu, jednake, odnosno iste važnosti, što znači da se u ovom slučaju mora primijeniti jedno od prometnih pravila za prednost prolaska na cestama iste važnosti, a to je upravo pravilo za vozače koji skreću ulijevo.


Ajde, barem si stavio link.
23 mjeseca
protjeran
offline
Re: Promet
Ima
 
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: Promet
Neće svijet propasti ako si priznaš da si u krivu.

Ovo s plavim autom nije ista situacija.
Željko Vela: Phillip Lahm jedini ima dres s dugim rukavima ---- Srećko Bogdan: Zima mu je, jer je mali
Poruka je uređivana zadnji put ned 26.6.2022 11:37 (Hexfire).
Moj PC  
0 9 hvala 0
23 mjeseca
protjeran
offline
Re: Promet
Ista je, samo zanemari aute na glavnoj i dobiješ istu situaciju kao iz prvog posta.
Onda pročitaj ono što sam kopirao iz članka kojeg si dao.
Lp
13 godina
offline
Re: Promet
Zanemari ove na glavnoj cesti? Bravo. Pa ovdje crveni mora stati da bi propustio zelenog. Kako je to onda isto. I dalje ne shvaćaš. Pročitaj još jednom temu ispočetka.
Željko Vela: Phillip Lahm jedini ima dres s dugim rukavima ---- Srećko Bogdan: Zima mu je, jer je mali
23 mjeseca
protjeran
offline
Re: Promet
Zanemari u smislu da ih nema. Imaš istu situaciju(bez auta na glavnoj) kao na slici iz prvog posta.
Il Ak ti je jednostavnije za shvatit, zamjeni plavi auto s bijeli auto u tekstu. Ne pravi se grbav.
14 godina
offline
Promet

Ja na tu situaciju gledam ovako: auto koji ima znak stop dužan je stati, auto koji ima trokut mora usporiti i ako nema automobila na glavnoj cesti nastavlja dalje vožnju dok auto na stopu njega propušta... Sad, glavni problem je u tome što oba znaka označavaju sporedne ceste i prema zakonu koji je gore kolega zalijepio prednost ima onaj auto koji zadržava smjer kretanja i onda nastane problem jer znakovi nisu isti a opet su u isto vrijeme isti. Ljudi u 99% slučajeva kad stanu na stop puštaju sve ostale sudionike u prometu, osim naravno kad još netko ima stop pa ide pravilo desnog.

 

Po meni i kako su me učili u autoškoli, prednost ima onaj sa trokutom nad stopom. Skoro svaki dan se susrećem sa tim raskrižjem i uvijek me onaj na stopu pusti ili ide prije mene ako sam ja na stopu. Odličan primjer gdje teorija i praksa nisu iste.

 

Edit: to bi također značilo da ako se sad ta dva auta sudare na tom raskrižju po zakonu je kriv onaj koji je imao trokut, zar ne?

Poruka je uređivana zadnji put ned 26.6.2022 12:14 (Genoxxx).
 
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: Promet
Genoxxx kaže...

Ja na tu situaciju gledam ovako: auto koji ima znak stop dužan je stati, auto koji ima trokut mora usporiti i ako nema automobila na glavnoj cesti nastavlja dalje vožnju dok auto na stopu njega propušta... Sad, glavni problem je u tome što oba znaka označavaju sporedne ceste i prema zakonu koji je gore kolega zalijepio prednost ima onaj auto koji zadržava smjer kretanja i onda nastane problem jer znakovi nisu isti a opet su u isto vrijeme isti. Ljudi u 99% slučajeva kad stanu na stop puštaju sve ostale sudionike u prometu, osim naravno kad još netko ima stop pa ide pravilo desnog.

 

Po meni i kako su me učili u autoškoli, prednost ima onaj sa trokutom nad stopom. Skoro svaki dan se susrećem sa tim raskrižjem i uvijek me onaj na stopu pusti ili ide prije mene ako sam ja na stopu. Odličan primjer gdje teorija i praksa nisu iste.

 

Edit: to bi također značilo da ako se sad ta dva auta sudare na tom raskrižju po zakonu je kriv onaj koji je imao trokut, zar ne?

 Bijeli auto nema razloga da stane jer na glavnoj cesti nema nikoga. Slika je malo zavaravajuća jer ispada da na njoj auti stoje, a ustvari upravo dolaze do raskrižja. Da oba stoje onda bi crveni išao prvi jer zadržava pravac. U ovom slučaju bijeli samo produžuje, eventualno malo uspori, a crveni stane na znak STOP. Ako dođe do sudara, to može biti samo ako je crveni ignorirao znak STOP i produžio dalje. Tak da po meni je sva krivica u slučaju sudara na crvenom autu. 

Željko Vela: Phillip Lahm jedini ima dres s dugim rukavima ---- Srećko Bogdan: Zima mu je, jer je mali
7 godina
online
Re: Promet
Genoxxx kaže...

Nas su u autoškoli učili da u ovom konkretnom slučaju bijeli ima prednost. Potpuno isto raskrižje ima u mom gradu, frend je došao u istu situaciju i stao na trokutu i pustio lika koji je stajao na znaku stop (koji je također stao, nije mu oduzeo prednost)... Rezultat toga je bio pad na ispitu

Pao je zbog nečeg drugog, a ne zbog toga.

Ako imaš prednost ali propustiš onoga koji nema ne budeš pao, jedino ako nekome oduzmeš prednost.

Pitaj bilo kojrg instruktora ili ispitivača ak ne vjeruješ.

Ako te netko ruši zato kaj si pustio nekoga nad kime imaš prednost, onda se žališ HAK-u i onda oni pokrebu postupak nad ispitivačem.

Instruktor ti tad bude svjedok (tak mi je rečeno) i piše se zapisnik.

Ako ne prođe, makar nemoguće, onda ide š na sud ako hoćeš i 100% dobivaš.

Jer kao prvo: tvoja prednost te ne obvezuje da ideš prvi (zato se i zove prednost a ne obaveza prolaska prije drugog) i kao drugo, kažeš da nisi bio siguran kak će drugi postupiti pa nisi htio riskirati (to ti je uvijek dozvoljeno) i slobodno cijeli život propuštaj sve taman i kad imaš prednost ako želiš, jer je zakonom dozvoljeno (osim u par specifičnih situacija, ali tad imaš izričitu naredbu, npr. kad promet regulira policajac).

To kaj u tom slučaju drugi budu počeli trubit i prijetiti ti smrću je druga priča..

Naravno, ne možeš stajati satima na raskrižju i štopati promet jer te bude murja poslala na psihološku procjenu jer očito nisi sposoban vozit, ali ako propustiš nekog tko nema prednost nisi ništa kriv, ali nemoj to prakticirati jer tak ugrožavaš druge.

 

Kruha i igala...
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice