Koji televizor kupiti - vodič za odabir izdvojena tema

poruka: 46.321
|
čitano: 14.099.351
|
moderatori: DrNasty, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus, pirat
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
5 godina
offline
Re: Koji televizor kupiti - vodič za odabir
Nikad ih ne gasim.
14 godina
neaktivan
offline
Re: Koji televizor kupiti - vodič za odabir

Mislis da taj bug nije vec rijesen? 

14 godina
neaktivan
offline
Re: Koji televizor kupiti - vodič za odabir
Hvala na odgovoru
3 godine
neaktivan
offline
Re: Koji televizor kupiti - vodič za odabir
MEGATAMA kaže...
Posmatrač kaže...
A na drugoj temi ja pitam cemu sluzi 4000 nita na tvu...
I ovih 700 na c1 je maltene previse

Ne sudjelujem bas vise u ovoj temi iz prije navedenih razloga....

 

Cemu sluzi 4000nits?....

 

Kao prvo kino platna nisu nikakva referenca nego tehnologija zaostala u proslosti i iz tog razloga se kina moderniziraju ali to je uzasno skupo a pandemija ne pomaze niti malo....Samsung nudi svoju micro led tehnologiju za kina a isto tako i LG a cini mi se i Sony svoj crystal led/cledis.

 

Kao drugo filmovi se masteriraju u globalu na 1000nits...nesto na 2000nits...nesto na 4000nits...nesto sadrzaja na 10k nits ali ne znam kakva je situacija sa filmovima.

 

Eto,sad izvlacite zakljucke iz napisanoga 🥂

 

Par krivih informacija. Kina u USA su vec presla na vrlo dobre dolby / hdr laserske projektore i to izgleda vrlo impresivno (bio sam u par).

 

Nisi odgovorio upravo na pitanje cemu sluze sve te niti, niti se moze extractat ta nformacija iz napisanog. :)

3 godine
neaktivan
offline
Re: Koji televizor kupiti - vodič za odabir
DarK.xy kaže...
vRay kaže...
antimadridista kaže...
Da, isto kao što puno ljudi kaže da je "Warm" postavka boja na TV-ima "prežuta" a zapravo je prirodnija. Baš sam prije par dana šogoru pokušao namjestiti novi TV i bila je scena na TV-u gdje je snijeg. On kaže da je njemu prirodniji potpuno hladan spektar boja i da snijeg izgleda kompletno bijel jer njemu tako izgleda "ljepše". Gdje je itko u pravom životu vidio scenu snježne mećave i da je sve kompletno bijelo bez ikakve nijanse žute? Ali eto njemu tako izgleda ljepše pa sam ga na kraju pustio da namješta kako želi.

Warm (d50 white point standard) ili hladnija varijanta d55 je vecinom preciznija od ostalih varijanti jer je odstupanje manje, mada je d65 bijela boja (d65 white point standard smatran "pravom" bijelom za kalibraciju) i ta bijela nije zuckasta-crvena vec bijela-bijela, bas vidis onaj pravi omjer gdje nije niti plava nijansa niti crvena. Ovu boju dobiti ispravno na printeru ili panelu je moguce jedino kalibracijom i upotrebom spektrofotometra ili kolorimetra (kolorimetri samo visoke klase - tipa klein k10 mogu precizno detektirati d65 white point).

 

U nedostatku kalibracije uzeti gore crvenu varijantu bijele boje (onu koju tv ima pod warm) je najmanje "zlo" jer ce tonovi koze biti prirodniji od drugih varijanti, a tonovi koze su upravo ono sto najlakse percepiramo.

 

Evo recimo usporedbe koji je omjer d50 white point prema d65 white pointu kad se stave jedna kraj druge. Napomena je da d65 ili kalibracijska bijela odgovara "boji" dnevnog svijetla pri cistom nebu u podne, dok je d50 teoretska tj. izmisljena nijansa koje nema u prirodi direktno kao takve.

 

EDIT:

Velika napomena, na donjoj slici vidjet cete samo omjer nijansi izmedju dvije boje, ali ako nemate kalibriran panel necete vidjeti pravilno d65 bijelu.

 

 

 

 

E sada, što je bolje je subjektivno.. imam dojam da kada kalibriraš su boje isprane, tamnija slika, bijela mi vuče na neku toplu, rozu/žutu, jedino što mi odgovara je boja kože... i onda stalno vraćam na neke predifinirane postavke TV-a (maknem naravno one neke filtre), pojačam ga da bliješti i da boje malo iskaču (ne previše), te da je bijela bijela..

 

Kad god vratim na kao kalibrirano izdržim pola sata, vratim na kako je bilo i slika mi je ljepša.. e sada da li je bolje kalibrirano prirodno ili da te slika očara sa malo neprirodno nabrijanim bojama i svjetlinom je subjektivno..

 

Ali eto, baš ću napraviti test i na svom OLED-u prikazati svakome tko dođe prvo kalibrirani ISF Dark mode, pa onda Movie malo nabrijan mode pa javim kako je prošlo.. ali nekako imam osjećaj da će svi reći da je nabrijan mode bolji i da je slika ljepša

 

 

 Sa kakvim uredjajem si kalibrirao svoj oled? Spominjes kalibriranu sliku, a tu je jako bitno sa kakvim uredjajem radi procjene rezultata.

12 godina
offline
Re: Koji televizor kupiti - vodič za odabir
Lussinho, ako pitas za scanlines bug, nije rijesen jer Samsung odbija globalno priznati da ima taj bug. Meni si vratili novce za Q80t nakon 5 mjeseci jer se to ne moze popraviti.

Da priznaju imali bi recall vjerojatno par milijuna tv-a.
13 godina
offline
Re: Koji televizor kupiti - vodič za odabir
tommmyyy kaže...
Posmatrač kaže...

Samo da se osvrnem kratko na jednu zanemarivanu stvar kod LG OLED tva.... Barem to vrijedi za c1 ne znam za ostale modele a to je magic remote. TO je prvi put da sam zanemario logitech harmoni..... Trenutno sa magic remote upravljam tvom, IPTV set top boxom, fire cube i logitech Z-5500.... Rade osnovne stvari naravno ne sve ali one stvari koje koristim u 95% slucajeva... Fantastican daljinski.... PLus pokazivac na ekranu.... Jos jedan aspekt zasto me LG oled odusevljava......

Možeš li upaliti/ugasiti Z-5500? Ja imam spojene KEF LSX preko optičkog i Vol +/- radi (nisam imao pojma da može preko optičkog) ali ne pali ih automatski kod paljenja TV-a. Što je najbolje, mogu se upaliti/ugasiti ako pokreneš dodatni izbornik (SAP gumb pa opcija soundbar power) znači IR kod radi. Šteta što daljinski nema mogućnost IR učenja i/ili reprogramiranja gumba pa da se izbjegne dodatni izbornik tako da do daljnjega ostajem pri Logitech Harmony Companion.

 Spojiti na eARC HDMI port sa HDMI-CEC uključenim?

 

EDIT: vidim da nemaju tu opciju...

Poruka je uređivana zadnji put pet 14.1.2022 16:56 (Mad Ant).
9 godina
offline
Re: Koji televizor kupiti - vodič za odabir
Mad Ant kaže...

 Spojiti na eARC HDMI port sa HDMI-CEC uključenim?

 

EDIT: vidim da nemaju tu opciju...

Tako je, nemaju HDMI ulaz. Nisam znao da je moguće kontrolirati putem optičkog međutim nakon povezivanja radi, jedini problem je što paljenje/gašenje ide putem dodatnog izbornika.

My redemption lies in your demise
5 godina
offline
Re: Koji televizor kupiti - vodič za odabir
tommmyyy kaže...
Mad Ant kaže...

 Spojiti na eARC HDMI port sa HDMI-CEC uključenim?

 

EDIT: vidim da nemaju tu opciju...

Tako je, nemaju HDMI ulaz. Nisam znao da je moguće kontrolirati putem optičkog međutim nakon povezivanja radi, jedini problem je što paljenje/gašenje ide putem dodatnog izbornika.

 Meni se desava da se nekad sami ugase dok recimo "premotavam" film....Kao da se neki kod sa daljinskog poklapa sa paljenjem i gasenjem....

8 godina
offline
Koji televizor kupiti - vodič za odabir

Schuko ili euro utičnica za novije telke?

 

Ako nije potreban Schuko da uštedim za nešto drugo...

 
0 0 hvala 0
2 godine
protjeran
offline
Koji televizor kupiti - vodič za odabir

Na Sony XH900 gledam Breaking Bad, serija nažalost nema 4K izdanje pa sam osuđen na FHD rezoluciju. E sad imam 2 problema:

1. Slika ima izrazit grain effect - može li se to kako "popeglati" u postavkama?

2. Titolovi su mi jako nazubljeni, nije to nekakav gladak font - u čem je stvar?

 

Koristim VLC player.

 
0 0 hvala 0
8 godina
neaktivan
offline
Re: Koji televizor kupiti - vodič za odabir

Uzeo c1 ipak 55 i da sam uzeo 65 bila bi preglomazna za prostor

Nemam rijeci zasada, vrhunski tv

 

Jesi gledao postavke i neka podesavanja posto imas duze tv

13 godina
offline
Re: Koji televizor kupiti - vodič za odabir
EXIMO kaže...

Na Sony XH900 gledam Breaking Bad, serija nažalost nema 4K izdanje pa sam osuđen na FHD rezoluciju. E sad imam 2 problema:

1. Slika ima izrazit grain effect - može li se to kako "popeglati" u postavkama?

2. Titolovi su mi jako nazubljeni, nije to nekakav gladak font - u čem je stvar?

 

Koristim VLC player.

 Mislim da je serija snimana na takav način pa ne možeš baš to "ispeglati"...

5 godina
offline
Re: Koji televizor kupiti - vodič za odabir
DeepDiver kaže...

Uzeo c1 ipak 55 i da sam uzeo 65 bila bi preglomazna za prostor

Nemam rijeci zasada, vrhunski tv

 

Jesi gledao postavke i neka podesavanja posto imas duze tv

 Mene pitas?

 Mogu ti poslati moja podesavanja ako zelis....

 

8 godina
neaktivan
offline
Re: Koji televizor kupiti - vodič za odabir

Savjetovao si mi c1 i da javim utiske 😆

Moze mozea slobodno u privatne hvala

9 godina
neaktivan
offline
Re: Koji televizor kupiti - vodič za odabir
Pozdrav, pomoc!
Puko mi je ekran /panel na samsung q60 2019 eh sam me zabima dla se to isplati popravljat. Jedan frend mi kaze fa to mogu samo u ovlastenog distributera. Itd itd

Poslao sma upit samsungu al me zanima dal vi otprilike znate dal se to uopce isplatiti popravljat te stobmislite za cijenu?
 
0 0 hvala 0
5 godina
offline
Re: Koji televizor kupiti - vodič za odabir
Daj mail da ti posaljem slike da ne kuckam 😁
16 godina
offline
Re: Koji televizor kupiti - vodič za odabir
maki040 kaže...

Schuko ili euro utičnica za novije telke?

 

Ako nije potreban Schuko da uštedim za nešto drugo...

 

Ovisi koji tv ćeš kupovati, neke imaju euro a neki šuko...

10 godina
offline
Koji televizor kupiti - vodič za odabir

Neki dan zujim po Youtubeu i naletim na Netflixovom kanalu na Our Planet - Frozen Worlds epizodu u 1080p.

 

Odmah na početku prelet preko snijegom prekrivenih ledenjaka i mislim jbt kak je lijepo, bijelo. Odem na Netflix, upalim istu tu epizodu, DV i odjednom planina više nije bijela već potamnjena za 30-40%. Nema veze sa bijelom. LG CX.

 

Jbg, to mi se ne sviđa. 

If you can handle it by your self and not go mad, then you are on the right path to become insane.
 
1 0 hvala 0
5 godina
offline
Re: Koji televizor kupiti - vodič za odabir
gocc01 kaže...

Neki dan zujim po Youtubeu i naletim na Netflixovom kanalu na Our Planet - Frozen Worlds epizodu u 1080p.

 

Odmah na početku prelet preko snijegom prekrivenih ledenjaka i mislim jbt kak je lijepo, bijelo. Odem na Netflix, upalim istu tu epizodu, DV i odjednom planina više nije bijela već potamnjena za 30-40%. Nema veze sa bijelom. LG CX.

 

Jbg, to mi se ne sviđa. 

 Pa podesi... Prebaci na vivid mode i da vidis kako je bijela. Ako nisi nista dirao....

11 godina
offline
Re: Koji televizor kupiti - vodič za odabir
gocc01 kaže...

Neki dan zujim po Youtubeu i naletim na Netflixovom kanalu na Our Planet - Frozen Worlds epizodu u 1080p.

 

Odmah na početku prelet preko snijegom prekrivenih ledenjaka i mislim jbt kak je lijepo, bijelo. Odem na Netflix, upalim istu tu epizodu, DV i odjednom planina više nije bijela već potamnjena za 30-40%. Nema veze sa bijelom. LG CX.

 

Jbg, to mi se ne sviđa. 

Probao sam sad tu scenu na YT u FMM modu i nakon toga na Netflixu u DV home cinema.

Bolje i realnije mi izgleda na Netflixu,mozda radi razlike u bistrini slike posto je na YT samo u 1080p.

Sto se tice brightnessa ili bjeline snjega ne primjecujem nikakvu drasticnu razliku.

Koji mod slike si koristio na YT a koji na Netflixu?

13 godina
offline
Re: Koji televizor kupiti - vodič za odabir
MEGATAMA kaže...
gocc01 kaže...

Neki dan zujim po Youtubeu i naletim na Netflixovom kanalu na Our Planet - Frozen Worlds epizodu u 1080p.

 

Odmah na početku prelet preko snijegom prekrivenih ledenjaka i mislim jbt kak je lijepo, bijelo. Odem na Netflix, upalim istu tu epizodu, DV i odjednom planina više nije bijela već potamnjena za 30-40%. Nema veze sa bijelom. LG CX.

 

Jbg, to mi se ne sviđa. 

Probao sam sad tu scenu na YT u FMM modu i nakon toga na Netflixu u DV home cinema.

Bolje i realnije mi izgleda na Netflixu,mozda radi razlike u bistrini slike posto je na YT samo u 1080p.

Sto se tice brightnessa ili bjeline snjega ne primjecujem nikakvu drasticnu razliku.

Koji mod slike si koristio na YT a koji na Netflixu?

 

Pa samo digne white balance sa Warm 50 na npr. 30...

3 godine
offline
Koji televizor kupiti - vodič za odabir

Ovi kaj imaju zuti snijeg nek si potraze drugu telku

Moj PC  
1 0 hvala 1
15 godina
offline
Koji televizor kupiti - vodič za odabir

Koje konkretno trgovine u ZG imaju najširu ponudu izloženih televizora? Bio sam jedino u elipsu supernova Buzin, ima ih dosta al samo jedan OLED, a htio bi ih vise usporedit uzivo cisto rekreativno, da mogu miniLED i OLED na primjer jedno uz drugo vidjet.

Hrvatska
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Koji televizor kupiti - vodič za odabir
Bubabug kaže...

Koje konkretno trgovine u ZG imaju najširu ponudu izloženih televizora? Bio sam jedino u elipsu supernova Buzin, ima ih dosta al samo jedan OLED, a htio bi ih vise usporedit uzivo cisto rekreativno, da mogu miniLED i OLED na primjer jedno uz drugo vidjet.

 Elipso u areni zna imati dosta oleda izlozenih

11 godina
offline
Koji televizor kupiti - vodič za odabir

Gledam TV sa 3 metra udaljenosti i buduci da bi zelio 4k, citam da je 65'' taman, tj da nebi trebao biti manji.

Ako je tako, onda me zanima best buy za 65'' 4k TV za gledanje filmovai serija za cca 6.000kn. Ne treba odmah, mogu pricekati neku akciju.

Koje su preporuke?

Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
offline
Re: Koji televizor kupiti - vodič za odabir
HariNorman, King Kros, Jankomir
Sve da i imam,otkud mi
13 godina
offline
Re: Koji televizor kupiti - vodič za odabir
Bubabug kaže...

Koje konkretno trgovine u ZG imaju najširu ponudu izloženih televizora? Bio sam jedino u elipsu supernova Buzin, ima ih dosta al samo jedan OLED, a htio bi ih vise usporedit uzivo cisto rekreativno, da mogu miniLED i OLED na primjer jedno uz drugo vidjet.

 Ta kombinacija (OLED - MiniLED) ti nece bas pomoci, pogotovo u ducanu gdje je jaka rasvjeta. Naime, posto svi vrte demoe na nafrljenim postavkama, MiniLED ce izgledati svijetliji (bolji) u tim uvjetima (OLED C1 oko 700 nita, MiniLED-ovi oko 1100 nita navise). Ducan je presvijetao za pravu usporedbu (kontrast <-> HDR peak). Cak i da znas tocno sto trazis tesko ces to primjetiti, tipa blooming, kvaliteta crne itd...

 

Jednako tako i usporedba OLED-a, tesko primjetiti da je jedan svjetliji i koliko, ako nije u tamnom okruzenju...

 

Iskreno, moja preporuka je da ako se kupuje za vise novaca (prema 10K kn), odmah gledati OLED. Ako nije neki zaheb sa klincima i gledanjem stalno istoga cijeli dan, svaki dan, ili koristenje kao monitor. I najbolji LED LCD se moze sakriti pred A1 OLED-om osim u vršnoj svjetlini kod HDR-a.

Poruka je uređivana zadnji put pon 17.1.2022 12:14 (Mad Ant).
11 godina
offline
Re: Koji televizor kupiti - vodič za odabir
congo kaže...

Gledam TV sa 3 metra udaljenosti i buduci da bi zelio 4k, citam da je 65'' taman, tj da nebi trebao biti manji.

Ako je tako, onda me zanima best buy za 65'' 4k TV za gledanje filmovai serija za cca 6.000kn. Ne treba odmah, mogu pricekati neku akciju.

Koje su preporuke?

Evo malo specificnije... 

 

HISENSE 65A7GQ u Elipsu za 5.300kn.

Ima Dolby Vision, Direct LED, Quantum Dot Color

 

Koji modeli i zasto su bolji od ovoga i ima li nesto da ovaj model ipak nije pametno uzeti?

5 godina
offline
Re: Koji televizor kupiti - vodič za odabir
Mad Ant kaže...
Bubabug kaže...

Koje konkretno trgovine u ZG imaju najširu ponudu izloženih televizora? Bio sam jedino u elipsu supernova Buzin, ima ih dosta al samo jedan OLED, a htio bi ih vise usporedit uzivo cisto rekreativno, da mogu miniLED i OLED na primjer jedno uz drugo vidjet.

 Ta kombinacija (OLED - MiniLED) ti nece bas pomoci, pogotovo u ducanu gdje je jaka rasvjeta. Naime, posto svi vrte demoe na nafrljenim postavkama, MiniLED ce izgledati svijetliji (bolji) u tim uvjetima (OLED C1 oko 700 nita, MiniLED-ovi oko 1100 nita navise). Ducan je presvijetao za pravu usporedbu (kontrast <-> HDR peak). Cak i da znas tocno sto trazis tesko ces to primjetiti, tipa blooming, kvaliteta crne itd...

 

Jednako tako i usporedba OLED-a, tesko primjetiti da je jedan svjetliji i koliko, ako nije u tamnom okruzenju...

 

Iskreno, moja preporuka je da ako se kupuje za vise novaca (prema 10K kn), odmah gledati OLED. Ako nije neki zaheb sa klincima i gledanjem stalno istoga cijeli dan, svaki dan, ili koristenje kao monitor. I najbolji LED LCD se moze sakriti pred A1 OLED-om osim u vršnoj svjetlini kod HDR-a.

 Baš to htjedoph napisati. Kada sam gledao B1 izgledao pretaman u radnji ali sam bio svjestan da to nije to pogotovo sto je C1 kojeg sam htio a nije ga bilo u radnji malo svjetliji ali svejedno bi bio pretaman u radnji dok kod kuce to izgleda savrseno....

E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice