Kućne led žarulje izdvojena tema

poruka: 806
|
čitano: 372.947
|
moderatori: pirat
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
16 godina
odjavljen
offline
Re: Kućne led žarulje
Cobra33 kaže...

Tko je to rekao!? Ja govorim da bi se smanjenjem napona za 0,1V, a ako ćemo po tvojem smanjanjem struje za određeni iznos pri spuštanju napona za 0,1V produžiti vrijeme trajanja LED-ica. U svakoj specifikaciji stoje podaci o radnom naponu i struji, ali i o njihovim min-max. vrijednostima. Znači mogu radit sa min. i max. vrijednostima. Optimalan rad drži te vrijednosti negdje u sredini. Znači neki LED chip možeš napajat od 3,1-3,3V strujom 50-90mA. Čisto sumnjam da bi kod potrošnje 50mA bio potreban napon od 3,3V ili da bi kod 3,1V potrošnja bila 90mA, ali po specifikacijama i to je moguće. Rastom napona raste stuja, ili rastom struje raste i napon do limita. U oba slučaja raste disipacija snage, pa tako i temperatura, a ona je jedan od najvažnijih faktora trajanja samog Chipa. To što se regulacijom struje postiže "finija" regulacija i ujedno štiti porast struje kroz granu u ovom slučaju nije bitno, jer ja govorim o spuštanju napona, a ne dizanju. Znači govorim ujedno i o padu struje. Drugim riječima govorim o manjoj disipaciji snage i temperetauri.

To što ti govoriš o ljudima koji se time bave cijeli život stoji, ali si kod toga zaboravio i još nešto, a to je tržište, koje neumoljivo traži još učinkovintiji proizvod, a u ovom slučaju se radi o jačoj žarulji (svjetlu), manjoj potrošnji i većoj trajnosti. Oni umjereniji spremni su za kompromis, a njih je velika manjina. Upravo radi ovog tržišta oni koji se bave cijeli život time, popuštaju i prilagođavaju se ovima drugima. Što mi kao krajnji korisnici trenutno tražemo od takvih LED žarulja. Recimo meni je na prvom mjestu trajnost, pa tek onda jačina svjetla. Neko želi obrnuto. Između 800lm i 1000lm postoji razlika, vidljiva, ali da li je i presudna. Nekom je, meni nije. Prije bi izabrao slabiju sa trajanjem od 25.000sati, nego jaču sa trajanjem od 20.000 sati. Da, možemo na žalost samo nagađati koliko bi jedan chip trajao duže, ako bi mu smanjili struju ili napon, svejedno, i time smanjili zagrijavanje. Ne vjerujem da bi trajao kraće.

Na kraju kada sam prvi put pisao da se naponi razlikuju između dioda u grani, trebao si se samo sa tim složiti, a ne pisati puste rečenice o ovom i onom, tražiti nepotrebno dlaku u jajetu, tipa nedovoljno hlađenje, vitroplast-zrak-aluminij, i sl. Pa da se konstantna struja moža postići samo reguliranim limitatorom u strujnom krugu (a i on je na koncu podložan promjenama radi temperature), a ovo što sam ja testirao omalovažio, jer eto nisam došao do rezultata sa tim limiterom, već narinutom naponu po specifikaciji LED dioda (3,2×6=19,2V) i na taj način nakon 3 min. dobio konstantnu struju u okviru očekivanog. Na taj način došao sam do nekih rezultata koji svatko može i sam provjeriti da li preko limitera, otpornika, ma svejedno. Tu smo pisali bijesne obrane posve nepotrebno samo radi jedne izjave za koju i dalje tvrdim da stoji. "Manja snaga, manje zagrijavanje, dulji vijek trajanja".

Da li se radi o 100%, 20%, 10% duljem vijeku, nebitno. Ako govoriš o isplativosti, pa jasno da to nije isplativo. Nešto sam pisao o trajnom proizvodu. Pa nikom nije u interesu napravit nešto trajno. Ovime završavam priču. Ende

 

S obzirom da poprilično skačeš amo - tamo, ne mogu odgovoriti ciljano po paragrafima, pa ću redom:

 

Za početak, da utvrdimo gradivo - radna točka LED-ice je definirana s 3 međuovisna parametra:

- struja

- napon

- temperatura

 

Temperatra ovisi o snazi, toplinskom otporu, te temperaturi okoline. Jednom projektirana žarulja, uz konstantnu temperaturu okoline, ima temperaturu LED-ice u funkciji snage, pa kod daljnjeg razmatranja možemo gledati međuovisnost struje, napona i temperature.

 

Za kontrolu nam preostaju dva parametra, za koja moramo proučiti stabilnost sustava i preciznost regulacije:

 

1.) Struja:

Snaga je o struji u radnom području ovisna gotovo pa linearno. Duplo veća struja uzrokuje tek mali porast napona, pa tako snaga poraste tek nešto malo iznad duple. To omogućuje finu regulaciju snage. Primjer iz onog videa što ga je mbaksa stavio: porastom struje s 250 mA na 500 mA (duplo, 100%) napon raste s 9 V na 9,5 V (5,6%), a snaga s 2,25 W na 4,75 W (110%). Znači, za porast struje od 100% snaga je narasla za 111%.

Porastom temperature pad napona pada, čime i snaga pada, pa se rast temperature ograničava. To se zove negativna povratna veza i važan je parametar za stabilnost sustava.

 

2.) Napon:

Snaga o naponu ovisi eksponencijalno. Za porast napona od par posto, struja raste duplo, a snaga nešto više od duplo. Primjer iz videa: za porast napona od 5,6% snaga je narasla za 111%.

Drugo, još važnije, porastom temperature raste struja, čime snaga još dodatno raste i uzrokuje daljnji porast temperature. To se zove pozitivna povratna veza i ukoliko nadjača prigušujuči faktor sustava (sposobnost hlađenja) dovodi do nestabilnosti sustava - nekontroliranog rasta temperature.

 

 

Sad kad smo to riješili, ponovno moram napomenuti da sam napisao da bi smanjenjem napona dobio manju snagu, a time i dulje trajanje čipa, iako je upitno koliko bi to bilo značajno, te da to znatno ovisi i o tome kolikim postotkom maksimalne snage čip zapravo radi. Realno, zbog gore navedenih činjenica o temperaturnog stabilnosti, više bi dobio kvalitetnim driverom nego samim smanjenjem snage. Dakle, složio sam se, ali uz određene ograde i pojašnjenja kako to ne bi bilo izvućeno iz konteksta.

 

 

Što se tiče testa, i dalje stojim pri tvrdnji da ne daje pouzdane rezultate. Napon je po specifikaciji, ali ako jedna LED-ica uzima max struju pri 3,1 V, ona je na 3,2 V prešla maksimalnu dopuštenu snagu. Ako joj daš konstantnu struju, imati ćeš tek nešto malo odstupanja snage. S druge strane, odsustvo regulacije struje u kombinaciji s lošim hlađenjem u testu značajno utječe na radnu točku LED-ice i time unosi nemalu grešku u rezlutate mjerenja. To ne znači da je tvoja tvrdnja o neujednačenoj snazi pogrešna, ali definitivno ne potvrđuje da je razlika toliko značajna (a na čemu se čitava tvoja teorija dalje temelji).

 

 

I na kraju, ako žarulja daje 800 lm i traje 25 000 sati, a druga daje 1000 lm i traje 20 000, te ako obe dođu jednako i imaju jednaku efikasnost, njihova isprativost je točno identična.

Ako ti treba 4000 lm u nekom prostoru, za 100 000 sati ćeš (u prosjeku) promijeniti:

- 4 puta svaku od 5 slabijih žarulja koje dulje traju ili

- 5 puta svaku od 4 jače žarulje koje kraće traju

 

U takvom odnosu snaga i ja bih išao na ovu koja dulje traje jer više žarulja daje ugodnije svijetlo, možeš paliti više kombinacija kada ti ne treba puni kapacitet, manje zezanja s mijenjanjem.

 

Međutim, ako daje 800 lm i traje 22 000 sati, ili daje 700 lm i traje 25 000 sati, to mi se već ne isplati.

 

 

Žuto: oprosti, ali ovo vadiš iz kontesta. Mislim da sam dovoljno jasno napisao da tu govorimo o drugom problemu kojeg sad od jednom uopće ne spominješ, a to je odstupanje u karakteristikama. Zbog gore navedenog, kod dobro regulirane struje,a na vijek LED-ice mogu utjecati (ako ostali parametro takvo odstupanje čine značajnim) samo one LED-ice koje imaju veći pad napona od nazivnog.

Big wheel keep on turning, Proud Mary keep on burning, Trolling, trolling, trolling on the river.
16 godina
odjavljen
offline
Re: Kućne led žarulje
mbaksa kaže...

A sad... Ne znam... Dosta LED žarulja na tom videu im izvana izgleda generički kinesko... Uglavnom, eto, ako netko proba, nek javi dojmove. Ak ništ drugo, domaće je. Navodno. 

Bacio pogled na stranicu.

 

G9 - nijedna osim možda one najslabije, nema switcher i stvarno izgledaju kao da je s onih iz Kine ispala naljepnica. Koliko sam shvatio iz videa, primarna djelatnost im je proizvodnja lustera i plafonjera.

 

 

Ja sam gledao bih li ove naručio: http://www.dx.com/p/zhishunjia-g9-6w-540lm-3000k-27-x-smd-5050-led-warm-white-light-white-transparent-85-265v-318386#.Vqu3XsiOZ1l

 

Eventualno još za hladnjak: http://www.ebay.com/itm/OSRAM-PARATHOM-SPECIAL-T26-1-6W-2700K-WARM-WHITE-FROSTED-E14-LED-BULB-/151961008474?hash=item236194f95a:g:lZ0AAOSwhcJWNP3M

 

I onda mi još ostaje R7S halogenka od 78mm na kupaonskom ormariću i žarulja u pećnici od onih s žarnom niti. Ovu zadnju niti je moguće zamijeniti s LED-icom, niti bi imalo smisla, a na ormariću je moguće, ali ne stanu u zaštitno staklo. S obzirom da radi par sati tjedno, nepotrebna komplikacija.

Big wheel keep on turning, Proud Mary keep on burning, Trolling, trolling, trolling on the river.
17 godina
moderator
online
Re: Kućne led žarulje
MrBlc kaže...
Koliko sam shvatio iz videa, primarna djelatnost im je proizvodnja lustera i plafonjera.

Da, tako se i meni nekako čini. No pod svojom markom prodaju i žarulje i LED trake pa...

 

MrBlc kaže...
Ja sam gledao bih li ove naručio:...

Iako redovito kritiziram kvalitetu svjetla, moja je filozofija: ako je za nešto što se povremeno ili pomoćno koristi (za hodnik, kupaonicu, napu...) - sve netreperavo prolazi, dok za glavnu ravjetu ne želim imati žarulje s tim groznim čipovima (nizak CRI, svjetlo često zelenkasto, često su slabije od deklariranog).

 

Kad je čovjek osuđen na neuobičajena grla, onda ili mora kupiti ono što mu je dostupno, ili promijeniti grlo ili rasvjetno tijelo.

16 godina
odjavljen
offline
Re: Kućne led žarulje

Misliš na ovu G9 s linka? Navodno su čipovi Epistar, što ne djeluje loše.

 

Druga opcija mi je driver na razvodnu kutiju, pa COB s hladnjakom na balon, tako da je hladnjak van balona, a svjetlo tuče unutra, pa unutra reflektor koji će raspršiti. Jedina mana je sjena od hladnjaka.

Big wheel keep on turning, Proud Mary keep on burning, Trolling, trolling, trolling on the river.
17 godina
moderator
online
Re: Kućne led žarulje
MrBlc kaže...

Misliš na ovu G9 s linka? Navodno su čipovi Epistar, što ne djeluje loše.

Sama marka ti ne garantira kvalitetu svjetla. Npr. ne vjerujem da Epistar ne proizvodi i čipove nižeg CRI-a, recimo oko 70, kakvi se koriste u tipičnim jeftinim LED trakama. Isto tako ti i o Creea možeš kupiti čipove različitog CRI-a, različitog broja lumena po W i sl. Sama poznata marka ti samo donekle garantira poštivanje navedenih specifikacija (koje ovdje nisu navedene! ), kontrolu kvalitete i sl.

16 godina
odjavljen
offline
Kućne led žarulje

Postoji li kakav kući test CRI, tipa traka s bojama koje izgledaju isto ili različito ovisno o CRI-u? Svakako prvo naručim par za test, pa ako mi pašu kupujem više.

Big wheel keep on turning, Proud Mary keep on burning, Trolling, trolling, trolling on the river.
17 godina
moderator
online
Re: Kućne led žarulje
MrBlc kaže...

Postoji li kakav kući test CRI, tipa traka s bojama koje izgledaju isto ili različito ovisno o CRI-u? Svakako prvo naručim par za test, pa ako mi pašu kupujem više.

AFAIK ne. Koliko sam ja upoznat s tim, CRI se dobije tako da se uzme neki broj konkretnih boja (zaboravio sam točno koliko ih je - možda 16? 24?) i onda se gleda koliko se pod testiranom rasvjetom razlikuju od idealnog izvora svjetla određene temperature.

 

Do nečeg sličnog bi se moglo na zaobilazne načine. Uzeti recimo neki color chart tipa Macbeth/X-Rite ColorChecker, fotografirati ga (u RAW-u) pod LED rasvjetom i pod sličnom rasvjetom punog spektra (recimo ako imaš toplobijele LED žarulje, onda ga fotografirati pod klasičnom žaruljom ili halogenom rasvjetom, a za hladnobijele pod Suncem), uskladiti WB i onda gledati razliku u odnosu na referentne rasvjetu (žarulju, odnosno sunce).

 

Možeš svjetlo gledati preko prizme - uočit ćeš da obična žarulja i sunce imaju kontinuirani spektar, a CFL i LED rasvjeta isprekidati, s peakovima.

 

Ili recimo da si napraviš spektrometar pomoću snimljivog DVD i fotoaparata, pa onda uspoređuješ spektar: https://spectralworkbench.org/

 

 

Ne moraš se ti ni uopće obazirati na brojke. Kad uključiš žarulju staviš pod nju šarene stvari s kojima si dobro upoznat, odnosno znaš koje su boje, pa onda vidiš koliko se boje razlikuju u odnosu na tvoja očekivanja. Pa ako te ne smeta razlika - nikome ništa. Ako te smeta - smeta te zbog niskog CRI-a kojeg nisi spreman tolerirati. Recimo ja još nisam nišao ni na jednu "jeftinu kinesku" žarulju čiji bih spektar (i boju) bio spreman tolerirati.

 

Ima i jedna stvar koja se tiče ovih "corn" žarulja ili pak COB spot žarulja s lećom - obavezno trebaju ići iza doboljno jakog difuzora, jer kod corn žarulja dobiš višestruke sjene, koje su kod COB spot žarulja manje izražene, ali zato boja po rubu "spota" može ispasti čudna.

Usput rečeno - kod ozbiljnih marki vidjet ćeš jako mali broj vrsta žarulja u kojima se vide čipovi - to su obično samo spot žarulje. Kod kineza je to pravilo, a razlog tome je što difuzor oduzima dio svjetla - a kineske žarulje em nemaju učinkovite čipove, em im je snaga najčešće lažirana (često rade s polovicom deklarirane snage) pa kad bi još stavili i difuzor, svijetlila bi još slabije. Da, istina je da je difuzor na žarulji ako imaš jako dobro sjenilo kontraproduktivan, ali...

 

 

Poruka je uređivana zadnji put pet 29.1.2016 22:34 (mbaksa).
13 godina
offline
Kućne led žarulje

 

mbaksa i MrBlc

 

Opet previše pisanja, a niš korisno. I jedan i drugi pogledajte malo što sam ja pisao i ponavljate ono što ja tvrdim. Uopće nebitno na koji se način što regulira. Bitno je da porastom I i (ili) V raste i P, a time i T. Gotova priča. I opet se piše "constant current drivere" Nevjerojtana upornost nabiflahnog teksta. Daj kaži već jednom limiter, limitatator, regulator ili što već struje. Nevjerojatno kako je netko uporan kao... .

1. dati primjer žarulja s constant voltage napajanjima,

Ne znam o čemu ti pričaš. Ja spomenuo smanjenje napona za 0,1V i ti odmah spomenuo regulator napona. Daj mi molim te navedi gdje sam ja to rekao.

2) pobiti nelinearnost odnosa napona i snage,

Opet isto. Gdje sam je rekao i spomenuo linearno i nelinearno. Ja sam samo spomenuo da porastom napona ili struje raste snaga. Za koju vrijednost posve nebitno.

3) pobiti utjecaj temperature na napon, a time i snagu.

I opet isto. Smanjenjem napona kod iste struje pada disipacija snage pa time i zagrijavanja. Porastom napona raste disipacija, pa time i temperatura. Ali u ovom slučaju spuštanjem napona za 0,1V past će i struja ili obrnuto. Totalno nebitno s kojem ćeš to regulatorom postići. No kada si toliki Lumen, daj mi kaži kada bi spustio struju constant current driverom, da li bi time snizio napon na LED-ici. Pored toga kada već spominješ ovu točku 3, da li ti možeš pobiti utjecaj temperatura na struju, a time i na snagu. Napisao sam ranije da se taj limitator nalazi u istom tijelu sa LEDicama, ali i sam stvara svoju toplinu. Reci koliko si siguran da je struja konstantna u prvoj, petoj, stotoj... sekundi. Čak ne mora biti ni u istom tijelu, već odvojeno. Namoj mi sada opet pisati pola stranice ovo ili ono da se to ne može usporedit, jer su promjene struje kod rasta temperature minimalne. Dakle da li je struja kroz LEDice posve ista u prvoj sekundi i 10-toj minuti rada. Da li je potrošnja LED žarulje ista u prvoj i stotoj sek. Ako nije, zašto? Da li je jačina svjetla konstantno ista pod uvjetom da je priključni napon jednak. Mislim ovako možemo do iznemoglosti. Sve ono o čemu pišem se u testovima može relativno brzo potvrdit.

Poruka je uređivana zadnji put pet 29.1.2016 23:51 (Cobra33).
17 godina
moderator
online
Re: Kućne led žarulje
Cobra33 kaže...

Uopće nebitno na koji se način što regulira.

Kako nije bitno? Bitno je, osim ako sam ne daš alternativno rješenje - a to nisi dao. O čem onda pričamo?

 

Cobra33 kaže...

Bitno je da porastom I i (ili) V raste i P, a time i T.

Bitno je da P rastom I raste linearno, a da rastom V raste eksponencijalno, stoga je priča o 0,1V besmislena ako nije definiran napon za koji se odnosi. Ne samo to, besmislena je i ako uz napon nije definirana (i regulirana) i temperatura na koju se odnosi. Dakle, u teoriji ne možeš govoriti o 0,1V ako nisi prvo definirao napon s kojim radiš i temperaturu. Ako definiraš temperaturu, time si tu svoju teoriju izvadio iz postojećih žarulja - a tvrdiš o udvostručenju trajnosti postojećih žarulja. Ako si definirao napon, onda si opet teoriju izvadio iz postojećih žarulja jer se iste napajaju constant current sklopom, čiji izlazni napon odgovara forward voltage dropu spojenih ledica.

 

Znači, ti pokušavaš tezu koja vrijedi samo za vrlo specijalne i nepromjenjive slučajeve, primijeniti na tipične žarulje. Neće ići.

 

Cobra33 kaže...

1. dati primjer žarulja s constant voltage napajanjima,

Ne znam o čemu ti pričaš. Ja spomenuo smanjenje napona za 0,1V i ti odmah spomenuo regulator napona. Daj mi molim te navedi gdje sam ja to rekao.

Pa kako ćeš onda pogoniti žarulje? A da maksimalno iskoristiš radni raspon ledica, da se ne razbacuješ energijom te da u obzir uzmeš raspon temperatura na kojima će led čipova u žarulji raditi.

 

Cobra33 kaže...

2) pobiti nelinearnost odnosa napona i snage,

Opet isto. Gdje sam je rekao i spomenuo linearno i nelinearno. Ja sam samo spomenuo da porastom napona ili struje raste snaga. Za koju vrijednost posve nebitno.

Pa upravo je stvar u tome što ti nisi spominjao i što od toga bježiš kao od kuge, a to je najbitnija stvar u cijeloj priči. Kako je posve nebitno, kad su bitni vati?! Kako je onda posve nebitno? Ne da je nebitno nego je ključno. Zato jer pri jednom naponu promjena od 0,1V može značiti promjenu od 0,5W, u drugom 0,05 W. Kako je onda posve nebitno?!

 

Cobra33 kaže...

3) pobiti utjecaj temperature na napon, a time i snagu.

I opet isto. Smanjenjem napona kod iste struje pada disipacija snage pa time i zagrijavanja. Porastom napona raste disipacija, pa time i temperatura. Ali u ovom slučaju spuštanjem napona za 0,1V past će i struja ili obrnuto.

Čovječe, pa kamo si pošao?! Pa nije poanta u smjeru kretanja temperature pri smanjenju za 0,1V (opet radiš straw man! opet kontriraš nečemu što nitko od nas nije tvrdio i onda to "pobijaš"), nego je poanta u neograničavanju struje, zbog čega će snaga ovisiti o temperaturi led čipova (znači i snaga će biti nekonzistentna) i ujedno će ili previše porasti, ili ćeš zapravo pothranjivati čipove (jer moraš računati s tim da bi temperatura mogla porasti na određenu razinu za koju bi pretpostavio da je najviša koju bi čipovi u žarulji postigli). A ako ti je cilj pothranjivati čipove, to daleko lakše i konzistentnije napraviš constant current driverom.

 

Nisi dakle riješio niti jednu od tri točke. Teza o 0,1V ti je bila i ostala besmislena.

 

Poruka je uređivana zadnji put sub 30.1.2016 0:58 (mbaksa).
13 godina
offline
Kućne led žarulje

Vidim da imaš problem sa čitanjem i to veliki.

Pa jasno da ovdje nije bitno na koji način reguliraš struju i napon. Bitno je da porastim jednog ili drugog raste snaga. Smanjenjem jednog ili drugog pada snaga. P=U×I

Pa jasno da su bitni vati chipa. I ja govorim da je to najbitnije. Opet. Ako neki Chip kod 3,2V i 62,5mA ima potrošnju od 0,2W koliko će imati ako se napon spusti za 0,1V!? Pa manju, naravno. Koliko će imati ako se smanji struja!? Pa manju, naravno. Koliko će imati ako se smanji napon i struja!? Pa naravno, manju opet za umnožak napona i struje.

Itekako je ovdje bitna temperatura koja ovisi o disipaciji snage, a ona pak ovisi o struji i naponu. O temperaturi ovisi da li će neka LEDica trajati duže ili kraće. Daj spoji bilo koju LED diodu na viši napon od dozvoljenog. Što je taj napon viši, automatski je veća struja i obrnuto. Posljedica toga je veće zagrijavanje koje ima za posljedicu pregaranje poluvodića i gorećeg sloja. Tako jednostavno.

P=U×I, U=I×R, I=U/R. Pusti linearno ili ne, ponta je da bilo kojom promjenom jednog parametra mijenjaš rezultat.

Nisi mi napisao da li možeš pobiti utjecaj temperature na struju pa time i na snagu. Jasno da ne možeš i ne moraš. Posve irelevantno.

Stvarno mi nije jasno kuda si se zalijepio za 0,1V. Pa to može biti 0,09V, 0,11V, 0,2V. Nebitno. Poanta je u tome da će smanjenje napona na Anodi i Katodi imati za posljedicu manju disipaciju snage, nižu temperaturu, duži vijek i slabiji intenzitet svjetla. Mislim stvarno ne znam kako više napisati. Da li bi ti više pasalo da sam umjesto 0,1V napisao smanjenje napona!? Da li bi ti više pasalo da sam napisao smanjenje struje!? Da li kroz LED Chip mora teći struja koju navodi proizvođač, ili ona može biti niža. Da li disipacija snage mora biti 0,2W ili ona može biti niža. Da li temperatura može biti niža? Pa upravo ovo zadnje je najbitnije. Niža temperatura, dulji vijek, ili se ja možda varam. Ako je tako i to mi netko dokaže, odmah ću priznat da sam u krivu sve ovo vrijeme.

 

Poruka je uređivana zadnji put sub 30.1.2016 7:53 (Cobra33).
16 godina
odjavljen
offline
Re: Kućne led žarulje
Cobra33 kaže...

Opet previše pisanja, a niš korisno.... I opet se piše "constant current drivere" Nevjerojtana upornost nabiflahnog teksta. Daj kaži već jednom limiter, limitatator, regulator ili što već struje.

Ok, ako inzistiraš, možemo pisati strujni izvor, ali to nije limitator jer limitator znači nešto drugo. Žališ se na previše pisanja, ali 90% tog pisanja je tumačenje pojmova i teorija koje krivo koristiš i krivo shvaćaš što smatram nužnim jer a.) neke pojmove krivo koristiš i b.) neke stvari koje napišemo krivo shvaćaš i misliš da sporimo ono što je neosporno jer gledaš naše odgovore kroz prizmu svojeg krivog shvaćanja. Džabe ako ne pročitaš s razumijevanjem.

 

 

Cobra33 kaže...

1. dati primjer žarulja s constant voltage napajanjima,

Ne znam o čemu ti pričaš. Ja spomenuo smanjenje napona za 0,1V i ti odmah spomenuo regulator napona. Daj mi molim te navedi gdje sam ja to rekao.

Je li ti shvaćaš išta o karakteristikama LED-ica. Ne možeš je puknit direktno na izvor napona i očekivati da radi kako treba. LED-ica MORA raditi u kontroliranim uvjetima, a onda možemo govoriti jedino o vijeku trajanja ovisno o tim uvjetima.

 

 

Cobra33 kaže...

2) pobiti nelinearnost odnosa napona i snage,

Opet isto. Gdje sam je rekao i spomenuo linearno i nelinearno. Ja sam samo spomenuo da porastom napona ili struje raste snaga. Za koju vrijednost posve nebitno.

Kao što ti je mbaksa već napisao, pa ignoriraš, ti tvrdiš da smanjenjem napona za 0,1 V možemo ZNAČAJNO produljit radni vijek žarulje (u startu si se čak razbacivao i nekim proizvoljnim brojkama). Nelinearnost kaže da će u jednom dijelu krivulje utjecaj na snagu biti ogroman. Čak i da je linearan element, nije isto smanjiti snagu sa 100 % na 95 % ili s 75 % na 70 % po pitanju trajnosti uređaja. Dakle, iznosiš tezu koja je ispravna pod posebnim uvjetima, a tražiš da je prihvatimo kao općenito ispravnu.

 

 

Cobra33 kaže...

3) pobiti utjecaj temperature na napon, a time i snagu.

I opet isto. Smanjenjem napona kod iste struje pada disipacija snage pa time i zagrijavanja. Porastom napona raste disipacija, pa time i temperatura. Ali u ovom slučaju spuštanjem napona za 0,1V past će i struja ili obrnuto. Totalno nebitno s kojem ćeš to regulatorom postići. No kada si toliki Lumen, daj mi kaži kada bi spustio struju constant current driverom, da li bi time snizio napon na LED-ici. Pored toga kada već spominješ ovu točku 3, da li ti možeš pobiti utjecaj temperatura na struju, a time i na snagu. Napisao sam ranije da se taj limitator nalazi u istom tijelu sa LEDicama, ali i sam stvara svoju toplinu. Reci koliko si siguran da je struja konstantna u prvoj, petoj, stotoj... sekundi. Čak ne mora biti ni u istom tijelu, već odvojeno. Namoj mi sada opet pisati pola stranice ovo ili ono da se to ne može usporedit, jer su promjene struje kod rasta temperature minimalne. Dakle da li je struja kroz LEDice posve ista u prvoj sekundi i 10-toj minuti rada. Da li je potrošnja LED žarulje ista u prvoj i stotoj sek. Ako nije, zašto? Da li je jačina svjetla konstantno ista pod uvjetom da je priključni napon jednak. Mislim ovako možemo do iznemoglosti. Sve ono o čemu pišem se u testovima može relativno brzo potvrdit.

Smanjenjem struje pada i pad napona na pojedinoj LED-ici, to nitko ne spori. Ti slobodno preoblikuj svoju tezu na način da bi vijek trajanja žarulje bio veći da spustimo snagu za x %.

da li ti možeš pobiti utjecaj temperatura na struju, a time i na snagu

Cobra33 kaže...

Nisi mi napisao da li možeš pobiti utjecaj temperature na struju pa time i na snagu. Jasno da ne možeš i ne moraš. Posve irelevantno.

 

Džabe tekst kad ga ne čitaš. Jesam li jasno napisao da su struja, napon i temperatura međusobno ovisni. Napisao sam ti i kako se odnose međusobno kod konstantnog napona, a kako kod konstantne struje i kako to utječe na stabilnost radne točke LED-ice. Ako ti se ne da tražiti: kod konstatnog napona je pozitivna povratna veza koja može uništiti žarulju, a kod konstantne struje je negativna koja stabilizira radnu točku.

 

Stabilnost daleko jačih switcherskih napajanja je u okvirima od 5% (ne da rade s tolikim odstupanjem, već im je to maksimalno dozvoljeno). Strujnom izvoru pri paljenju sigurno struja ne poraste odmah (kao što i naponski ima neko vrijeme potrebno da postigne napon), ali prebačaj preko nazivne struje normalno dizajniranom sklopu se ne bi smio događati. Da li je moguće da postoje neke jeftine žarulje s switcherom koje imaju taj problem? Moguće, ali malo vjerojatno jer se tu u pravilu ne izmišlja topla voda, već koriste provjerena rješenja. Jedino problem može predstavljati promjena otpora na feedback otporniku, ali i to je zanemariva promjena u rasponu radnih napona.

 

 

Cobra33 kaže...

Vidim da imaš problem sa čitanjem i to veliki. 

Vidim da i ti imaš problem, ali ne s čitanjem, već s nečitanjem.

 

 

Cobra33 kaže...

Pa jasno da ovdje nije bitno na koji način reguliraš struju i napon. Bitno je da porastim jednog ili drugog raste snaga. Smanjenjem jednog ili drugog pada snaga. P=U×I

Pa jasno da su bitni vati chipa. I ja govorim da je to najbitnije. Opet. Ako neki Chip kod 3,2V i 62,5mA ima potrošnju od 0,2W koliko će imati ako se napon spusti za 0,1V!? Pa manju, naravno. Koliko će imati ako se smanji struja!? Pa manju, naravno. Koliko će imati ako se smanji napon i struja!? Pa naravno, manju opet za umnožak napona i struje. 

Oprosti, je li ti to insinuiraš da je moguće struju i napon neovisno mijenjati? U svrhu smanjenja tenzija, pretpostaviti ću da si se samo krivo izrazio.

 

Ako smanjiš napon za 0,1 V, ne znaš koliko manju snagu će imati. To niti za linearan element (otpornik) ne možeš znati jer snaga nije linearno ovisna o naponu, već je struja linearno ovisna o naponu. Ako napon spustiš za 5%, opet za LED-icu nećeš znati koliko je pala snaga, dok kod otpornika znaš da je pala za 9,75% jer je linearan.

 

Ako struju smanjiš za 10 mA, ne znaš koliko manju snagu će imati. Ali, ako struju smanjiš za 5%, snaga na ledici je pala za nešto više od 5%. Koliko više, ovisi o pojedinoj LED-ici i trenutnoj točki u kojoj se nalazi, ali za radno područje i male postotke možeš aproksimirati da je pala za 5% - dakle odnos je 1:1.

 

I sad ti uporno guraš podatak koji ne daje ama baš nikakvu informaciju i očekuješ na osnovu toga prihvaćanje teze.

 

Cobra33 kaže...

Itekako je ovdje bitna temperatura koja ovisi o disipaciji snage, a ona pak ovisi o struji i naponu. O temperaturi ovisi da li će neka LEDica trajati duže ili kraće. Daj spoji bilo koju LED diodu na viši napon od dozvoljenog.Što je taj napon viši, automatski je veća struja i obrnuto. Posljedica toga je veće zagrijavanje koje ima za posljedicu pregaranje poluvodića i gorećeg sloja. Tako jednostavno.

P=U×I, U=I×R, I=U/R. Pusti linearno ili ne, ponta je da bilo kojom promjenom jednog parametra mijenjaš rezultat.

Opet nitko ne spori ovisnost trajnosti o temperaturi, ali ni taj odnos nije linearan. Zbog toga je važno iz koje radne točke krećemo smanjivati snagu. Ako su to ekstremni uvjeti, svako smanjenje snage je jako značajno. Ako su to normalni radni uvjeti, utjecaj smanjenja snage je sve manji i manji, pa u jednoj točci efekt na vijek trajanja postaje zanemariv.

 

Boldano: ovo ti je jedna od težih zabluda. Najviši dozvoljeni napon je različit za svaku LED-icu i ovisan o temperaturi. Podatak naveden u datasheetu je opseg napona u kojem će se napon kretati pri nazivnoj struji unutar odstupanja u proizvodni i radnog raspona temperatura (ili čak neki proizvođači daju podatak samo za sobnu temperaturu). To je okvirni podatak koji ti treba za projektiranje napajanja.

 

 

Cobra33 kaže...

Stvarno mi nije jasno kuda si se zalijepio za 0,1V. Pa to može biti 0,09V, 0,11V, 0,2V. Nebitno. Poanta je u tome da će smanjenje napona na Anodi i Katodi imati za posljedicu manju disipaciju snage, nižu temperaturu, duži vijek i slabiji intenzitet svjetla. Mislim stvarno ne znam kako više napisati. Da li bi ti više pasalo da sam umjesto 0,1V napisao smanjenje napona!? Da li bi ti više pasalo da sam napisao smanjenje struje!? Da li kroz LED Chip mora teći struja koju navodi proizvođač, ili ona može biti niža. Da li disipacija snage mora biti 0,2W ili ona može biti niža. Da li temperatura može biti niža? Pa upravo ovo zadnje je najbitnije. Niža temperatura, dulji vijek, ili se ja možda varam. Ako je tako i to mi netko dokaže, odmah ću priznat da sam u krivu sve ovo vrijeme. 

Opet navodiš podatke koje nitko ne spori. Zašto je smanjenje napona za 0,1V irelevantan podatak smo ti već objasnili na sve moguće načine.

 

 

Ajmo sad podvući crtu i sumirati ono bitno. Ako te puno teksta umara, kreni čitati od tu

 

Recimo da govoriš o smanjenju snage od 5%. Da, to će produljiti radni vijek žarulje, ali će joj smanjiti i količinu svjetla koju daje. I time smo se već složili. Ostaje pitanje koliko će produljiti radni vijek žarulje. Ako je snaga blizu maksimalne za čipove, produljiti će značajno, ali ako je snaga na 75%, produljenje već neće biti toliko značajno.

 

Čitava poanta je u tome da se smanjenje do jedne točke isplati i proizvođači ga rade. Nakon te točke radni vijek i dalje raste, ali omjer lumen sati po kuni pada, a mene kao kupca zanima taj omjer.

 

Big wheel keep on turning, Proud Mary keep on burning, Trolling, trolling, trolling on the river.
17 godina
moderator
online
Re: Kućne led žarulje
Cobra33 kaže...

Vidim da imaš problem sa čitanjem i to veliki.

...

Mislim stvarno ne znam kako više napisati. Da li bi ti više pasalo da sam umjesto 0,1V napisao smanjenje napona!? Da li bi ti više pasalo da sam napisao smanjenje struje!?

Mnogo ste duhoviti kolega. Pa nisam ja iznio bemislenu i neobranjivu tezu od 0,1V, niti sam je ja zagovarao. Ako si konačno shvatio da si se zeznuo, da si iznio besmislenu i nebranjivu tezu, pa onda odustani od nje! Što mene pitaš što bi mi više pasalo? Više bi mi pasalo da konačno prihvatiš činjenice, eto što. Pa da si umjesto 0,1V napisao smanjenje struje, to bi bila uvelike drugačija teza! Pa to kod elemenata poput LED-ica, koje nemaju linearni IV odnos, nisu iste stvari! Pa to ti cijelo vrijeme i govorimo!

 

Mene optužuješ za "probleme sa čitanjem", a ti kao da uopće ne razumiješ moje (tj. naše, moje i MrBlc-ove) poruke - zapravo još gore, kao da ih namjerno pogrešno tumačiš i onda ne pobijaš naše kritike, nego pobijaš... Ne znam što pobijaš - pobijaš nešto što nikad nismo tvrdili, nešto što nije upitno. A kritika koje smo doista iznijeli se ne dotičeš! Mislim, WTF? A mene si bio optužio da sam tvrd. Pa na sve moguće načine smo ti dokazali da si u krivu, a ti i dalje zagovaraš svoju tezu i sad pitaš bi li mi bilo lakše da je promijeniš, ali to pitaš na način kao da bi se samo drugačije izrazio. Ne bi se samo drugačije izrazio nego bi promijenio tezu, promijenio bit teze.

 

Znači odustaješ konačno od svoje bemislene teze o 0,1V? Ako ne odustaješ, one tri točke te još uvijek čekaju.  Posebno me interesira kako bi ti izveo constant voltage napajanje koje će maksimalno iskoristiti radni raspon napona ledica, a da im ne skrati radni vijek zbog prevelike struje do kojeg bi moglo doći zbog porasta temperature. To je nešto s čim constant current driveri ne samo da nemaju problema, nego ti omogućavaju da maksimalno iskoristiš ledice.

 

I da, ono na što te MrBlc upozoravao u nekoliko navrata - poanta constant current drivera nije limitiranje struje, nego držanje konstantne struje. Znači, nije da se njime samo sprečava prevelika struja, nego je poanta da se struja drži konstantnom, na razini koju odredi proizvođač žarulje. Čim ti forsiraš to da je to "limitator" znači da ne razumiješ koncept, ne razumiješ što ti se piše. Ako bi constant current driver koristio samo kao limitator, znači da bi ga pogrešno koristio (to bi ti bilo nešto slično kao da uz ledice koristiš preslabi otpornik). Dakle, to bi značilo da bi odredio toliko visoku struju koju ledice ispočetka ili u nekim jako hladnim uvjetima ne bi dostizale (pa onda ne bi ništa limitirao), ali bi je recimo dosegle kad se ugriju pa bi tek onda limitirao. To nije svrha constant current drivera i ako misliš da je, ne razumiješ o čemu ti pričamo. Zato sam ti i rekao - napravi si constant current strujni krug pa onda s njim obavi mjerenja. Ono tvoje puštanje da ledicama pri određenoj temperaturi prestane rasti struja nije constant current strujni krug - ta struja neće ostati konstantna ako se imalo promijeni temperatura ili napon ili recimo dodaš ili oduzmeš koju ledicu.

 

Poruka je uređivana zadnji put sub 30.1.2016 16:58 (mbaksa).
16 godina
odjavljen
offline
Re: Kućne led žarulje

Cobra33, istina je da se mbaksa drži tih 0,1V ko pijan plota, ali mislim da ima itekako opravdan razlog. Ti si taj koji je u startu postavio stvari pogrešno i nakon prvog mbaksinog posta si trebao prihvatiti činjenično stanje i pojasniti da si mislio na smanjenje snage, bez obzira kako bi se to tehnički postiglo. Da dodatno otežaš čitavu raspravu, čitavo vrijeme brkaš neke pojmove i svaki post ti, da li iz nedostatka teorijskog znanja ili namjernog postavljanja zamke, djeluje kao straw man, pri čemu jednostavno nije moguće reći da je to tako bez ograde od onog dijela koji ipak nije tako, na što se ti jednostavno nadovežeš kao da ti osporavamo onaj dio koji je točan.

 

Također, tu postoji još jedna stvar koja je itekako važna i zašto je u čitavoj priči važno kako se napaja LED-ica: LED-ica bez strujne regulacije može pri naponu od 3,2 V povući 70 mA, dok ista ta LED-ica može pri reguliranoj struji od 60 mA imati također napon od 3,2 V. Vjerojatno ti djeluje nemoguće, ali ta mogućnost proizlazi iz ovisnosti pada napona i temperature.

 

Recimo da LED-ica pri struji od 60 mA pri sobnoj temperaturi ima pad napona 3,3 V, pri 60 °C ima pad napona 3,2 V, dok pri 80 °C ima pad napona 3,175 V.

 

Ako istu spojiš na izvor 3,2 V ona će povući manje od 60 mA (recimo 50 mA) i početi se grijati. Kako se grije, tako joj raste struja dok se ne stabilizira u nekoj točci u kojoj hladnjak predaje više topline u okolini nego LED-ica proizvodi.

 

Ako je spojimo na 60 mA, ona će u startu krenuti raditi s većom snagom jer je pad napona 3,3 V, pa dok se grije, napon joj pada. Ako se krene grijati preko 60 °C njoj će napon nastaviti padati, pa će joj i snaga padati, što stabilizira radnu točku.

 

Inače, CC driveri su u pravilu temeljeni na čipu tolerancije 1 - 2 %, što uz vanjske elemente i dalje ostane unutar 5%. Za uređaj koji radi u području normalnog korištenja, to je sasvim pristojno.

 

 

Što se tiče tvoje konačne teze da o duljem trajanju pri smanjenju snage, ti iznosiš tvrdnju i na tebi je teret dokazivanja. Dok je sama tvrdnja gledana po čipu intuitivno jasna, da bi dokazao ukupnu isplativost, moraš dokazati da je to produljenje dovoljno značajno da bi opravdalo veći trošak i veću složenost (a time i više elemenata koji se mogu pokvariti) tvoje metode za postići istu razinu osvjetljenja. Da bi to mogao dokazati, prvo moraš znati koliko daleko od maksimalne snage trenutno čipovi rade, a tek onda možeš pričati o tome koliko bi pri tolikoj snazi smanjenje snage bilo značajno po pitanju trajnosti. S obzirom da se ovo forum, a ne znanstveni rad, nitko ne očekuje da testiraš u praksi, ali bez da dokažeš da žarulja renomiranog prizvođača radi u području preko nekih 80, 85 % maksimalne snage čipa, tu dalje nemamo što pričati.

Big wheel keep on turning, Proud Mary keep on burning, Trolling, trolling, trolling on the river.
17 godina
moderator
online
Kućne led žarulje

Ova rasprava ne vodi nikamo, počelo se čak (u obrisanoj poruci) spuštati i na osobnu razinu tako da... Bilo je dosta, stvarno dosta. Forumaši imaju argumente s obje strane pa mogu sami odlučiti čiji su im uvjerljiviji, a ova tema neka se vrati na stazu.

 

Dakle, ako vas zanima nešto o LED žaruljama pitajte, ako imate neku žarulju u kojoj se ovdje još nije pisalo, napišite kakva je, koliko je cjenovno isplativa i sl.

17 godina
moderator
online
Kućne led žarulje

Skuži ovo... Pričali smo o onim prokleto treperavim žaruljama. I sad stigne ponuda iz AliExpressa i piše za žarulju "Real No Flicker" i još su stavili sliku napajanja kojim dokazuju da njihove žarulje imaju "pametno napajanje".  Očito su i Kinezi polako počinju shvaćati da više nećemo trpjeti njihova govna od žarulja.

16 godina
odjavljen
offline
Re: Kućne led žarulje
mbaksa kaže...

Skuži ovo... Pričali smo o onim prokleto treperavim žaruljama. I sad stigne ponuda iz AliExpressa i piše za žarulju "Real No Flicker" i još su stavili sliku napajanja kojim dokazuju da njihove žarulje imaju "pametno napajanje".  Očito su i Kinezi polako počinju shvaćati da više nećemo trpjeti njihova govna od žarulja.

Baš mi ulijeva povjerenje kad vidim da su sve nožice s lijeve strane u kratkom spoju na slici...

Big wheel keep on turning, Proud Mary keep on burning, Trolling, trolling, trolling on the river.
17 godina
moderator
online
Re: Kućne led žarulje
MrBlc kaže...

Baš mi ulijeva povjerenje kad vidim da su sve nožice s lijeve strane u kratkom spoju na slici...

To sve bi valjda i trebalo biti spojeno skupa, vrlo vjerojatno na gnd. Bez da pogledaš pinout tog čipa ne možeš tvrditi da je tu nešto krivo napravljeno.

 

###

 

Nego, što se tiče onih korejskih čudnih LED žarulja, s filamentima na staklenom kvadratu, kojima je bigclive izvadio utrobu - stigle danas! Kak još nije mrak, nisam bio u mogućnosti obaviti preciznija i temeljitija ispitivanja (a niti nisam siguran da mi se da to raditi), ali evo okvirno. Znači, naručio sam dvije žarulje od 12W, a kao što je i bigclive uočio, snaga je upola manja - meni je wattmetar pokazao 6,5W. E sad, kakav je output svjetla? Osramova "10W" (uzmjereno 8,9W) LED žarulja, koja je ekvivalent 60W običnoj žarulji, daje 725 lx na jednoj udaljenosti, a na toj istoj udaljenosti ove korejke daju 470 lx. Možda grdo izgleda, ali kad idemo pogledati luxe po W, Osram je 81, a korejske 72 lx/W - dakle, razlika i nije baš tako strašna. Stavio sam ih u luster u kojem je sad jedna Philipsova CFL žarulja od 23W i te dvije korejske (znači ukupno 13W) svijetle marginalno slabije od Philipsove CLF žarulje od 23W. Temperatura boje je OK - 3000-3100K (znači malo hladnija od idealnih kućnih 2700K) s malim odmakom prema zelenom (koji je prisutan kod svih toplobijelih žarulja jer to blago zelenilo u biti čini žutinu toplobijele žarulje - EDIT: sad kad je mrak vidi se da je ipak malčice zelenkastija nego bi trebala biti). Što se tiče CRI-a - nemam to čime izmjeriti, a ovako na prvu boje mi se čine malo manje zasićene nego kod Osramove žarulje. A tu je i malo neravnomjerno svjetlo uslijed poluprozirne plastične rešetke - znači trebalo bi je staviti iza nekog sjenila.

 

Dvije te korejske žarulje platio sam 58 kuna, inače su nešto skuplje (kupio kad je bio neki popust). Eto, zanimljive žarulje, razmišljao sam da njima zamijenim onu Philipsovu CFL žarulju, ali nekako mi se čini da će ta CFL žarulja tu ostati do daljnjeg, a za ove će se već negdje naći mjesto - jedna sad ide u hodnik. Znači, još jedna "kineska" žarulja koja, iako je solidna, ipak ne zadovoljava kvalitetom svjetla u dovoljnoj mjeri da bi bila glavno svjetlo u prostoriji. Tako da se potraga za "jeftinom kineskom žaruljom" prihvatljive kvalitete za glavno svjetlo - nastavlja.

 

Poruka je uređivana zadnji put čet 11.2.2016 18:49 (mbaksa).
9 godina
offline
Re: Kućne led žarulje

Ako želite preporuku, preporučam led žarulje iz solar shopa www.solarno.hr

Marka sole, e27 12W 1000lm warm white 30kn komad ako se uzme 10 komada

Kupio sam ih preko 50 komada i sigurno još koju stotinu moja ekipa i svi jako zadovoljni

Otkad sam te otkrio ne narucujem iz kine vise jer se ne isplati davat iste novce za puno gori kineski šrot

 

Ovi u shopu imaju svašta ali točno taj model preporučam kao best buy

17 godina
moderator
online
Re: Kućne led žarulje
bArut pLahor kaže...

Ako želite preporuku, preporučam led žarulje iz solar shopa www.solarno.hr

Marka sole, e27 12W 1000lm warm white 30kn komad ako se uzme 10 komada

Kupio sam ih preko 50 komada i sigurno još koju stotinu moja ekipa i svi jako zadovoljni

Otkad sam te otkrio ne narucujem iz kine vise jer se ne isplati davat iste novce za puno gori kineski šrot

 

Ovi u shopu imaju svašta ali točno taj model preporučam kao best buy

To govoriš za slične treperave drek žarulje čiju je utrobu kolega Aldo stavio na forum? http://www.bug.hr/forum/topic/komentari-it-vijesti/otkrice-marina-soljacica-povratak-klasicnih-zar/234801.aspx?page=1&jumpto=4901172&sort=asc&view=flat

 

Kolega je stavio sliku 10W žarulje. Takva ista je ova tvoja, samo malo jača? Ili je to neki drugi model, s normalnim buck-converter napajanjem?

 

Poruka je uređivana zadnji put ned 14.2.2016 22:10 (mbaksa).
9 godina
offline
Re: Kućne led žarulje

e hvala za link, iskreno nisam siguran kakva su im napajanja jer ni jednu nisam rastavljao

jedino što sam mjerio je na watmetru iz lidla 11.5W naspram nazivnih 12W

 

moguće da ima kapacitivno napajanje ali eto očito neću bit siguran dok jednu ne rasturim

moje oči ne primjete treperenje tak da ni tu nemogu niš zaključit

 

ja sam prvenstveno bio zadovoljan s bojom i jačinom svjetla i pretpostavljam dosta dobrim CRI-jem iako nemam pojma koliki je

ali mi npr pločice nisu imale čudnu boju kao s nekim ledicam prije, dakle opći dojam...

 

a u kineske kuruze nemreš gledat bole oči...

 

ako te mogu zamolit link na pokoju žarulju s buck-om da malo pogledam,

il da pretrazim cijeli thread (baš mi se neda :) )

 

thnx

 

ps. ovo što je stavio Aldo (slike) se baš ne poklapa sa specifikacijom žarulje na linku, na njegovim slikama je ako se ne varam 20tak ledica,

dok na specifikaciji pise 10 komada i radni napon od 100-230V (radni napon doduše ne mora značiti ništa o kakvom se napajanju unutra radi jer i 10 i 20 ledica u seriji imaju napon manji od 100V osim ako svaki led package nije multichip što isto ne znamo)

Poruka je uređivana zadnji put pon 15.2.2016 10:58 (bArut pLahor).
15 godina
neaktivan
offline
Kućne led žarulje

ako može mbaksa ili još netko tko je trenutno u ovom filmu malo prokomentirat što je trenutno neki maksimum što se može izvući iz ovih led žarulja. maksimum u smislu da veličinom žarulje i jačinom osvijetljenja približuju starim halogenkama. boja mi se sve više čini da se zasad ne može postići kao na halogenkama bez obzira na warm white.

 

moja neka iskustva su da bi za staru žarulju od 75-100w, što je mislim najčešća žarulja koju u domovima koristimo, odgovarala ledica od 800-1000lm (deklarirana i stvarna vrijednost je već druga priča). grlo je češće e27 nego gu10. što se oblika tiče, probao sam one slične starima, gdje je kućište do pola žarulje, a gornja polovica je mutna kupola. iako je kut smanjen osvijetljenje je po meni ok. ali tu je problem veličina jer za onu gore lumenažu žarulje su čini mi se od min 12w i veće su cm-dva od starih halogenki (problem sa zatvorenim plafonjerama). probao sam i one  obliku stožca sa gu10 grlom i tu mi se čini da bolje osvijetljenje daju one gdje je u žarulji jedna veća usmjerena dioda nego npr. 3 diode (isti dobavljač, jedna 9w i jedna 3x3w).

 

zanima me mišljenje o ostalim varijantama, npr. onim valjkastim sa sitnim pločicama (ima varijanta zatvorenih u kupolu i otvorenih), retro edison varijantama i sl., koja tu vrijednost lm i w bi odgovarala? i općenito odakle kupujete, ja sam dosad naručivao sa ebaya po komad-dva, uglavnom cree i epistar, unbranded baš i nisam gledao iako tko zna jesu li i ove cree i epistar, probam, pa ih postavim u hodnik, wc, stubište ili ostavu. još tražim nešto prihvatljivo za dnevni.

17 godina
offline
Kućne led žarulje

Obicna 100w daje najmanje 12 pa do 18 lumena po watu tak da ti treba barem neka 14w kvalitetna ledica za istu jacinu svijetla. Za sada nema neke jeftine alternative. Imao sam ovu iz solarno.hr kupio samo da probam ali ne daju ni priblizno lumena koliko bi trebala, Mislim da sam uzeo od 7w jer nije bilo jace u tom shopu ali nije ni blizu zarulji od 40w

Danas je tesko biti glup jer je konkurencija prevelika!!!
Poruka je uređivana zadnji put pon 15.2.2016 12:36 (Patrick_cro).
9 godina
odjavljen
offline
Re: Kućne led žarulje

@mbaksa Koliko ti imas hodnika ;) Svaka zarulja ide u hodnik ;)

11 godina
protjeran
offline
Re: Kućne led žarulje
Jel ste kupili sa ebaya neku 14+w a da je zadovoljavajuca?
17 godina
moderator
online
Re: Kućne led žarulje
bArut pLahor kaže...

moguće da ima kapacitivno napajanje ali eto očito neću bit siguran dok jednu ne rasturim

moje oči ne primjete treperenje tak da ni tu nemogu niš zaključit

Možeš promatrat što se događa kad brzo prstom ili olokvom mašeš lijevo-desno ispred njih - ako između krajnje lijeve i krajnje desne pozicije olovke vidiš samo mutno (motion blur), onda koristi buck konverter napajanje. Ako vidiš višestruke slike olovke, onda kokristi kapacitivno napajanje i treperi na 100 Hz.

 

bArut pLahor kaže...

ja sam prvenstveno bio zadovoljan s bojom i jačinom svjetla i pretpostavljam dosta dobrim CRI-jem iako nemam pojma koliki je

ali mi npr pločice nisu imale čudnu boju kao s nekim ledicam prije, dakle opći dojam...

Meni je treperenje/stroboskopski efekt diskvalifikacija i tada me ni ne zanima CRI. Zato bi prvo trebalo utvrditi treperi li. Ova Aldova bez dileme treperi (vidio to netko golim okom ili ne - ako i ne primjećuje treperenje, može primijetiti stroboskopski efekt).

 

bArut pLahor kaže...

a u kineske kuruze nemreš gledat bole oči...

Nadam se da si ih stavio iza sjenila.  Takve žarulje nisu namijenjene upotrebi bez sjenila.

 

bArut pLahor kaže...

ako te mogu zamolit link na pokoju žarulju s buck-om da malo pogledam,

il da pretrazim cijeli thread (baš mi se neda :) )

Na eBayu potražišLED e27 265V - obično ih deklariraju 85-265V pa po tome znaš.

 

Od brand-name imam Osramovu o kojoj sam pisao na prošloj-pretprošloj stranici teme, koja je deklariarna na 220V, ali ne treperi.

 

I jednu Philipsovu od 9,5W mislim, 3000K, koja ima maaalčice nestabilno svjetlo, slično kao neke CFL žarulje (ali ni izdaleka kao ove s kapacitivnim napajanjem).

 

bArut pLahor kaže...

ps. ovo što je stavio Aldo (slike) se baš ne poklapa sa specifikacijom žarulje na linku, na njegovim slikama je ako se ne varam 20tak ledica,

dok na specifikaciji pise 10 komada i radni napon od 100-230V (radni napon doduše ne mora značiti ništa o kakvom se napajanju unutra radi jer i 10 i 20 ledica u seriji imaju napon manji od 100V osim ako svaki led package nije multichip što isto ne znamo)

Istina, dao je link na žarulju s buck konverter napajanjem, za koju nema razloga da bi treperila. Ali ima na slikama drugih žarulja. Ima recimo jedna od 12W - je li tvoja došla u takvoj kutiji? Piše da radi na 220-240V - ta je ozbiljan kandidat za treperušu.

9 godina
offline
Re: Kućne led žarulje

E hvala na podsjetniku za mahanje olovkom, probam kad dođem doma...

 

Moja je ova

http://solarno.hr/katalog/proizvod/LED-E27-13/led-zarulja-e27-12w-sole

 

ALI

 

bilo je više pakiranja, valjda iz raznih pošiljki, pa se ne sjećam koji su točno naponi pisali na kutijama,

uglavnom na prvim kutijama je pisalo 1000lm, a na kasnijima 1040lm, za radne napone nisam zapamtio

jedino ako mi je ostala koja kutija moram isto pogledat..

 

thnx za link

 

btw po meni je tih 1000lm warm white zamjena za nekih 60 - 75 W klasične žarulje

tak da ako nekom treba jače svjetlo stavi dvije ili još bolje 3 komada :)

ja na kraju u dnevnoj sobi imam 3 komada centralno i još 3 po kutevima

17 godina
moderator
online
Re: Kućne led žarulje
prodo kaže...

ako može mbaksa ili još netko tko je trenutno u ovom filmu malo prokomentirat što je trenutno neki maksimum što se može izvući iz ovih led žarulja. maksimum u smislu da veličinom žarulje i jačinom osvijetljenja približuju starim halogenkama. boja mi se sve više čini da se zasad ne može postići kao na halogenkama bez obzira na warm white.

S provjerenim markama boja je slična, ili u najmanju ruku takva da te to ne bi trebalo opterećivati.


Valja biti svjestan nekih stvari o običnim žaruljama. Njihova boja ovisi o snazi - veća snaga, bjelije svjetlo (viša temperatura u K) - mislim da je 40 ili 60W oko 2700K, a 100W bi se trebalo približavati 3000K.

 

prodo kaže...

moja neka iskustva su da bi za staru žarulju od 75-100w, što je mislim najčešća žarulja koju u domovima koristimo, odgovarala ledica od 800-1000lm (deklarirana i stvarna vrijednost je već druga priča).

Druga stvar koju treba znati o običnim žaruljama je to da s porastom snage, raste i temperatura filamenta, a s tim i učinkovitost, odnosno lumeni/W. Drugim riječima, 100W žarulja ne svijetli kao dvije 50W žarulje, nego kao dvije 60W žarulje.

Dakle, gledaš lumene. Ako ti treba ekvivalent 100W žarulji, onda uzmeš žarulju ili žarulje koje ukupno daju oko 1600 lm. S tim da ti je bolje uzeti dvije žarulje manje snage nego jednu veće, jer je toplina najveći neprijatelj trajnosti LED žarulja. Ako imaš grlo sa samo jednom žaruljom, onda kupiš razdjelnik ili promijeniš rasvjetno tijelo.

 

A sad, koliko se tebi što subjektivno čini svijetlim - to si sam moraš procijeniti, odnosno isprobati.

 

prodo kaže...

grlo je češće e27 nego gu10. što se oblika tiče, probao sam one slične starima, gdje je kućište do pola žarulje, a gornja polovica je mutna kupola. iako je kut smanjen osvijetljenje je po meni ok. ali tu je problem veličina jer za onu gore lumenažu žarulje su čini mi se od min 12w i veće su cm-dva od starih halogenki (problem sa zatvorenim plafonjerama). probao sam i one  obliku stožca sa gu10 grlom i tu mi se čini da bolje osvijetljenje daju one gdje je u žarulji jedna veća usmjerena dioda nego npr. 3 diode (isti dobavljač, jedna 9w i jedna 3x3w).

Pri pokušaju prilagodne LED rasvjete starim standardima za očekivati je da bude problema. Oblik obične žarulje je grozan za LED rasvjetu. Idealno bi bili imati odvojeno napajanje, a LED čipove rasporediti tako da optimalno osvjetljavaju željeni prostor.

 

prodo kaže...

zanima me mišljenje o ostalim varijantama, npr. onim valjkastim sa sitnim pločicama (ima varijanta zatvorenih u kupolu i otvorenih), retro edison varijantama i sl., koja tu vrijednost lm i w bi odgovarala? i općenito odakle kupujete, ja sam dosad naručivao sa ebaya po komad-dva, uglavnom cree i epistar, unbranded baš i nisam gledao iako tko zna jesu li i ove cree i epistar, probam, pa ih postavim u hodnik, wc, stubište ili ostavu. još tražim nešto prihvatljivo za dnevni.

Za dnevni ćeš boravak morati kupiti kod nas i malo dublje zavući ruku u džep. Mislim, ja ti ne mogu preporučiti nešto što nisam probao. Ona Osramova žarulja, koja je ekvivalent 60W žarulji, mi je prilično dobra. Samo što je koštala 79 kuna, ali mislim da je netko napisao da je paket od dvije Osramove žarulje (ne mogu reći je li baš takva) kupio za sličnu cijenu u Bauhausu?

 

Uglavnom, eto, moraš isprobavati. Nije ti sila forsirati LED žarulje jer se očekuje da će u narednim godinama rasti kvaliteta, a vjerojatno nešto pasti i cijena.

 

Torent kaže...

@mbaksa Koliko ti imas hodnika ;) Svaka zarulja ide u hodnik ;)

Hehehhe. U hodnicima imam stado od 5 grla, dva grla su zatvorena u štalu, dva su ograđena, a jedno je na ispaši na otvorenoj livadi. Ovom grlu na ispaši na otvorenoj livadi trebao sam uzeti filament žarulju jer se jedan filament počeo paliti-gasiti, pa je u međuvremenu bila obična mutna od 60W, a sad sam stavio ovu novu korejku. Kad se već dotičem ove korejke, primijetio sam da kod uključenja malo zatreperi (dalje ne treperi). Ništa strašno, ali eto - nisam taj fenomen viđao kod drugih LED žarulja.

 

matija410 kaže...
Jel ste kupili sa ebaya neku 14+w a da je zadovoljavajuca?

Brijem da je to praktički nemoguće. Treba ozbiljan inženjering da bi se takva snaga smjela trošiti na tako malom prostoru, zato su jače kineske LED žarulje u pravilu kukuruzne. Inače imam jednu jaču kukuruznu, od nekih 15-16W - svjetlo je bijelije nego kod obične žarulje, ali nema onaj grozni zelenkasti štih - znači, boja svjetla je (bar za neke primjene) sasvim OK i iznenađujuće dobra. Ali, sad dolazimo do ali. Treperi. Znači, žarulja je relativno velika i nisu se u nju udostojili staviti buck konverter napajanje. Također - da, ždere 16W (ima 5050 čipove), ali ako se dobro sjećam odokativno svjetli kao 60W obična žarulja, znači kao 9-10W brand name LED žarulja.

 

Pa kad se sve to uzme u obzir, bojim se da mnogi ovdje traže nemoguće. Znači, za dnevni boravak pljuni više love pa kupi žarulje provjerenih marki i kupi razdjelnik ako treba ili zamijeni luster tako da prima više žarulja. Jeftine kineske žarulje si eventualno ostavi samo za prolazna mjesta. One zapravo nisu baš jeftine ako uračunaš to koliko svjetla daju za to koliko si ih platio. I većina prodavača laže i o snazi i o lumenima.

 

bArut pLahor kaže...

Moja je ova

http://solarno.hr/katalog/proizvod/LED-E27-13/led-zarulja-e27-12w-sole

 

ALI

 

bilo je više pakiranja, valjda iz raznih pošiljki, pa se ne sjećam koji su točno naponi pisali na kutijama,

uglavnom na prvim kutijama je pisalo 1000lm, a na kasnijima 1040lm, za radne napone nisam zapamtio

jedino ako mi je ostala koja kutija moram isto pogledat..

Radni napon je najbitniji kad se radi o bezimenim ili slabo poznatim proizvođačima. Ozbiljne marke će napon možebitno deklarirati prema tržištu na kojem se prodaju pa se putem toga ne može pretpostaviti hoće li žarulja biti treperuša ili ne.

 

bArut pLahor kaže...

btw po meni je tih 1000lm warm white zamjena za nekih 60 - 75 W klasične žarulje

tak da ako nekom treba jače svjetlo stavi dvije ili još bolje 3 komada :)

ja na kraju u dnevnoj sobi imam 3 komada centralno i još 3 po kutevima

Da, tako nekako bi bilo - ekvivalent žarulji od oko 70W.

14 godina
offline
Kućne led žarulje

Ja sam uzeo ove od 7W i 10W i stvarno super žarulje, jako svjetlo, topla boja, svakak preporučam, mada je sad vidim cijena dosta skočila, ja sam uzeo za 17kn, tj. 25kn sad su digli cijenu.

17 godina
offline
Kućne led žarulje

Jel postoji kakva jača led žaljulja?

 

Dakle neki ekvivalent 100W običnoj a da je usput i normalnih dimenzija kao ove od 11-12W.

 

Štedni ekvivalent 100W koristim sad, TEŽ 23W spiralna i ta mi taman stane u plafonjeru. Izgorile su mi obje iz plafonjere i sad tražim LED, al vidim da su snagom ograničene sve na 60-70W ekvivalentnosti običnoj.

17 godina
moderator
online
Re: Kućne led žarulje
lllnuclearlll kaže...

Štedni ekvivalent 100W koristim sad, TEŽ 23W spiralna i ta mi taman stane u plafonjeru. Izgorile su mi obje iz plafonjere i sad tražim LED, al vidim da su snagom ograničene sve na 60-70W ekvivalentnosti običnoj.

Bikooooozzz... Physics!  I 10W je puno snage za tako malo žarulju, a 15 ili više... Bez većeg hladnjaka i/ili ventilatora... Teško...

Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice