Tko je to rekao!? Ja govorim da bi se smanjenjem napona za 0,1V, a ako ćemo po tvojem smanjanjem struje za određeni iznos pri spuštanju napona za 0,1V produžiti vrijeme trajanja LED-ica. U svakoj specifikaciji stoje podaci o radnom naponu i struji, ali i o njihovim min-max. vrijednostima. Znači mogu radit sa min. i max. vrijednostima. Optimalan rad drži te vrijednosti negdje u sredini. Znači neki LED chip možeš napajat od 3,1-3,3V strujom 50-90mA. Čisto sumnjam da bi kod potrošnje 50mA bio potreban napon od 3,3V ili da bi kod 3,1V potrošnja bila 90mA, ali po specifikacijama i to je moguće. Rastom napona raste stuja, ili rastom struje raste i napon do limita. U oba slučaja raste disipacija snage, pa tako i temperatura, a ona je jedan od najvažnijih faktora trajanja samog Chipa. To što se regulacijom struje postiže "finija" regulacija i ujedno štiti porast struje kroz granu u ovom slučaju nije bitno, jer ja govorim o spuštanju napona, a ne dizanju. Znači govorim ujedno i o padu struje. Drugim riječima govorim o manjoj disipaciji snage i temperetauri.
To što ti govoriš o ljudima koji se time bave cijeli život stoji, ali si kod toga zaboravio i još nešto, a to je tržište, koje neumoljivo traži još učinkovintiji proizvod, a u ovom slučaju se radi o jačoj žarulji (svjetlu), manjoj potrošnji i većoj trajnosti. Oni umjereniji spremni su za kompromis, a njih je velika manjina. Upravo radi ovog tržišta oni koji se bave cijeli život time, popuštaju i prilagođavaju se ovima drugima. Što mi kao krajnji korisnici trenutno tražemo od takvih LED žarulja. Recimo meni je na prvom mjestu trajnost, pa tek onda jačina svjetla. Neko želi obrnuto. Između 800lm i 1000lm postoji razlika, vidljiva, ali da li je i presudna. Nekom je, meni nije. Prije bi izabrao slabiju sa trajanjem od 25.000sati, nego jaču sa trajanjem od 20.000 sati. Da, možemo na žalost samo nagađati koliko bi jedan chip trajao duže, ako bi mu smanjili struju ili napon, svejedno, i time smanjili zagrijavanje. Ne vjerujem da bi trajao kraće.
Na kraju kada sam prvi put pisao da se naponi razlikuju između dioda u grani, trebao si se samo sa tim složiti, a ne pisati puste rečenice o ovom i onom, tražiti nepotrebno dlaku u jajetu, tipa nedovoljno hlađenje, vitroplast-zrak-aluminij, i sl. Pa da se konstantna struja moža postići samo reguliranim limitatorom u strujnom krugu (a i on je na koncu podložan promjenama radi temperature), a ovo što sam ja testirao omalovažio, jer eto nisam došao do rezultata sa tim limiterom, već narinutom naponu po specifikaciji LED dioda (3,2×6=19,2V) i na taj način nakon 3 min. dobio konstantnu struju u okviru očekivanog. Na taj način došao sam do nekih rezultata koji svatko može i sam provjeriti da li preko limitera, otpornika, ma svejedno. Tu smo pisali bijesne obrane posve nepotrebno samo radi jedne izjave za koju i dalje tvrdim da stoji. "Manja snaga, manje zagrijavanje, dulji vijek trajanja".
Da li se radi o 100%, 20%, 10% duljem vijeku, nebitno. Ako govoriš o isplativosti, pa jasno da to nije isplativo. Nešto sam pisao o trajnom proizvodu. Pa nikom nije u interesu napravit nešto trajno. Ovime završavam priču. Ende
S obzirom da poprilično skačeš amo - tamo, ne mogu odgovoriti ciljano po paragrafima, pa ću redom:
Za početak, da utvrdimo gradivo - radna točka LED-ice je definirana s 3 međuovisna parametra:
- struja
- napon
- temperatura
Temperatra ovisi o snazi, toplinskom otporu, te temperaturi okoline. Jednom projektirana žarulja, uz konstantnu temperaturu okoline, ima temperaturu LED-ice u funkciji snage, pa kod daljnjeg razmatranja možemo gledati međuovisnost struje, napona i temperature.
Za kontrolu nam preostaju dva parametra, za koja moramo proučiti stabilnost sustava i preciznost regulacije:
1.) Struja:
Snaga je o struji u radnom području ovisna gotovo pa linearno. Duplo veća struja uzrokuje tek mali porast napona, pa tako snaga poraste tek nešto malo iznad duple. To omogućuje finu regulaciju snage. Primjer iz onog videa što ga je mbaksa stavio: porastom struje s 250 mA na 500 mA (duplo, 100%) napon raste s 9 V na 9,5 V (5,6%), a snaga s 2,25 W na 4,75 W (110%). Znači, za porast struje od 100% snaga je narasla za 111%.
Porastom temperature pad napona pada, čime i snaga pada, pa se rast temperature ograničava. To se zove negativna povratna veza i važan je parametar za stabilnost sustava.
2.) Napon:
Snaga o naponu ovisi eksponencijalno. Za porast napona od par posto, struja raste duplo, a snaga nešto više od duplo. Primjer iz videa: za porast napona od 5,6% snaga je narasla za 111%.
Drugo, još važnije, porastom temperature raste struja, čime snaga još dodatno raste i uzrokuje daljnji porast temperature. To se zove pozitivna povratna veza i ukoliko nadjača prigušujuči faktor sustava (sposobnost hlađenja) dovodi do nestabilnosti sustava - nekontroliranog rasta temperature.
Sad kad smo to riješili, ponovno moram napomenuti da sam napisao da bi smanjenjem napona dobio manju snagu, a time i dulje trajanje čipa, iako je upitno koliko bi to bilo značajno, te da to znatno ovisi i o tome kolikim postotkom maksimalne snage čip zapravo radi. Realno, zbog gore navedenih činjenica o temperaturnog stabilnosti, više bi dobio kvalitetnim driverom nego samim smanjenjem snage. Dakle, složio sam se, ali uz određene ograde i pojašnjenja kako to ne bi bilo izvućeno iz konteksta.
Što se tiče testa, i dalje stojim pri tvrdnji da ne daje pouzdane rezultate. Napon je po specifikaciji, ali ako jedna LED-ica uzima max struju pri 3,1 V, ona je na 3,2 V prešla maksimalnu dopuštenu snagu. Ako joj daš konstantnu struju, imati ćeš tek nešto malo odstupanja snage. S druge strane, odsustvo regulacije struje u kombinaciji s lošim hlađenjem u testu značajno utječe na radnu točku LED-ice i time unosi nemalu grešku u rezlutate mjerenja. To ne znači da je tvoja tvrdnja o neujednačenoj snazi pogrešna, ali definitivno ne potvrđuje da je razlika toliko značajna (a na čemu se čitava tvoja teorija dalje temelji).
I na kraju, ako žarulja daje 800 lm i traje 25 000 sati, a druga daje 1000 lm i traje 20 000, te ako obe dođu jednako i imaju jednaku efikasnost, njihova isprativost je točno identična.
Ako ti treba 4000 lm u nekom prostoru, za 100 000 sati ćeš (u prosjeku) promijeniti:
- 4 puta svaku od 5 slabijih žarulja koje dulje traju ili
- 5 puta svaku od 4 jače žarulje koje kraće traju
U takvom odnosu snaga i ja bih išao na ovu koja dulje traje jer više žarulja daje ugodnije svijetlo, možeš paliti više kombinacija kada ti ne treba puni kapacitet, manje zezanja s mijenjanjem.
Međutim, ako daje 800 lm i traje 22 000 sati, ili daje 700 lm i traje 25 000 sati, to mi se već ne isplati.
Žuto: oprosti, ali ovo vadiš iz kontesta. Mislim da sam dovoljno jasno napisao da tu govorimo o drugom problemu kojeg sad od jednom uopće ne spominješ, a to je odstupanje u karakteristikama. Zbog gore navedenog, kod dobro regulirane struje,a na vijek LED-ice mogu utjecati (ako ostali parametro takvo odstupanje čine značajnim) samo one LED-ice koje imaju veći pad napona od nazivnog.