Kućne led žarulje izdvojena tema

poruka: 806
|
čitano: 373.256
|
moderatori: pirat
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
16 godina
odjavljen
offline
Re: Kućne led žarulje
Cobra33 kaže...

Ma o čemu ti pričaš. Vjerojatno si pobrkao lončiće. Tko je ikad spominjao paralelno spajanje LEDica. Mislim stvarno. Pa daj jednom upotrijebi ohmov zakon. U=I×R; R=U/I; I=U/R. Da li je to tako teško.

Ajde da prvo ovo riješimo jer je VAŽNO za daljnju raspravu.

 

Prvo, zaboravi ohmov zakon jer je struja LED-ice (u radnom području):

 

I = I0 * ϵ ^ (e*Uf / n*k*T)

 

pri čemu je:

I0 - Inverzna struja zasićenja

ϵ   - Eulerov broj

e  - naboj elektrona

Uf - napon 

n  - konstanta koja je definirana mnogim tehnološkim paramterima

k  - Boltzmannova konstanta

T  - temperatura u Kelvinima

 

Iako po ovoj formuli djeluje da struja pada porastom temperature, to nije tako jer je i I0 ovisna o temperaturi. Nemam u planu ići toliko daleko s teorijskim osnovama. Konačni rezultat temperaturne ovisnosti je da se graf ovisnosti struje o naponu porastom temperature "sabija" po naponskoj osi.

Uz konstantnu temperaturu, ovisnost struje o naponu ovisi još o faktoru "n" koji varira u proizvodnji s malim odstupanjima u procesu.

 

Dakle, kao što možeš vidjeti, za praktičnu primjenu je daleko praktičnije koristiti se grafom nego računati po formuli (za koju u pravilu i nemaš sve parametre poznate). Svrha ove formule je bila da ti pokažem da ne možeš koristiti ohmov zakon jer je kod LED-ice R = f(U), pa ohmov zakon poprima oblik I = U / f(U).


Cobra33 kaže...

Po tebi će sve ledice u seriji pri jednom protoku struje davati iste padove napona i disipaciju snage, ako im se karakteristike razlikuju. Tvoja priča jedino stoji ako su sve LEdice (možeš čitiati i otpor) posve istih karakteristika kod određene struje i napona. Da li možeš već jednom shvatiti da među njima ima odstupanja hajde u dozvoljenoj toleranciji, ali ima.

Oprosti, ali ja to nisam nigdje napisao. Kroz LED-ice spojene u seriju će uvijek teči ista struja (Kirchhoffov prvi zakon). Padovi napona na LED-icama, a time i snaga će odstupati ovisno o karakteristikama, što sam već i napisao (čak i potkrijepio računom). Povratni utjecaj pada napona na struju kroz LED-ice će ovisiti o dinamičkom otporu strujog izvora (koji je za CC driver jako mali, a za otpornik relativno velik, što sam također potkrijepio računom).

 

Cobra33 kaže...

Dakle ponavljam. Ona koja postigne reguliranu struju prva, regulirat će protok kroz cijelu serijsku granu kod nekog napona. Evo ti jednog primjera. Žarulja za bicikl je nazivnog napona 6V, jer dinamo daje taj napon. Prednja žarulja je 6V/2,4W (0,4A), a zadnja 6V/0,6W (0,1A). Pokušaj ih spojiti serijski na 12V. Moj ti je savjet da to ne pokušavaš, jer će ti ova druga istog časa krepat. Ako kroz tu seriju kod 12V ograničiš struju od 0,1A, druga će goriti, dok će prva tinajti. Istina da je ovaj primjer sa velikim razlikama o onom što pišem, ali se nadam da ćeš sada napokon shvatit što želim cijelo vrijeme reći.

U serijskom spoji niti jedna neće postići reguliranu struju prva jer je struja kroz njih ISTA (ponovno Kirchhoffov prvi zakon). Ovisno o odstupanjima u karakteristici će se napon neravnomjerno rasporediti po LED-icama, ali o tome ćemo kasnije. Jedini način na koji LED-ica može utjecati na regulaciju STRUJE je preko dinamičkog otpora strujnog izvora (u praksi jedino moguće kod otpornika koji je lošije rješenje u svakom pogledu).

Također, primjer ti je potpuno promašen jer su žarulje tek posredno nelinearne (otpor im ne ovisi direktno o naponu, već preko temperature), ali što je još važnije, imaju pozitivni temperaturni koeficijent (otpor im raste zagrijavanjem), dok LED-ice imaju negativni (dinamički otpor im pada zagrijavanjem).

 

ZAKLJUČAK: LED-ice se spajaju u seriju jer im je odstupanje napona pri istoj struji jako malo, dok je odstupanje struje pri istom naponu jako veliko. Pri tom dolazi do odstupanja snage pojedinih LED-ica zbog malih odstupanja u naponu, pri čemu je proizvođač već uračunao ta odstupanja pri projektiranju čipa za preporučenu i maksimalnu struju, preporuke hladnjaka i slično. Dodatno, kod serijskog spoja i napajanja konstantnom strujom, zbog temperaturne karakteristike LED-ice dolazi do djelomične kompezacije odstupanja jer porastom temperature pada napon, a time i snaga.

 

 

Sad možemo nastaviti dalje:

 

Cobra33 kaže...

OK idemo dalje. Da li snižavanjem radnog napona nekog elementa smanjujemo i struju pa time i potrošnju? Opet se vraćam onom filmu i grafu. Odgovor je da. Da li povećavanjem radnog napona raste i struja pa time i potrošnja. Opet da.

Dakle, čitava ova gore priča se svodi na to da je ovisnost struje o naponu nelinearna i da je cilj regulirati struju, a ne napon. Dodatna prednost tog pristupa je da, kod izvora niskog dinamičkog otpora je to što toplijoj LED-ici pada napon, a kako je struja konstanta (jer driver tako diktira) pada i snaga, pa se samim time manje zagrijava što dodatno ublažava odstupanja u karakteristici.

 

 

Cobra33 kaže...

Da li se povećanjem potrošnje, odnosno snage povećava i intenzitet svjetla. Da. Da li se time povećava temperatura. Da. Da li se time skračuje vijek trajanja LED Chipa. Da. I što sada. Da li se tvom regulatoru konstantne struje može promijeniti taj limit i spustiti za određeni iznos kako bi na diodi pao napon za 0,1V. Da. Da li se u jeftinijim žaruljama koji nemaju limitatore, već otpornike može povećati otpor i time smanjiti napon. Može. Sve ovo kada sam pisao o tome nisam mislio na nas, već proizvođaća. Da spuste radni napon na svakoj LEDici za 0,1V definitivno bi se povećao radni vijek tog elementa. Pa to je valjda svima jasno. Možda ne 100%, već 70%, ali to nije bitno. Ne znam zašto se upurno hvataš za tu slamku i stalo se vraćaš na isto. Nus pojava koje je tu neizbježna je slabije svjetlo i napisao sam više puta da bi se time smanjila jačina svjetla žarulje, ali povećala trajnost. Svi žele napraviti što jaču LED žarulju sa više lumena u istom kučištu, a faktor trajnosti im je sekundarna stavka. No ovih 15.000sati do kojeg su već svi došli je recimo zadovoljavajuće. Recimo LED žarulja 18W (100W) ima trajnost 15.000 sati i jačinu svjetla 1700lm. Smanjenjem napona na svakom LED chipu za 0,1V žarulja bi postala 15W, trajnost bi bila sigurno preko 20.000 sati i imala bi jačinu svjetla 1500lm. Malo bi se spustila i temperatura svjetla, ali zanemarivo. E sada ako ti misliš da bi tom promjenom trajnost ostala ista, onda ti ne mogu više pomoći.

Evo ti jedan primjer i usput pitanje. Imaš običnu žarulju od 100W/230V. Samim time je lako izračunati da je onda struja 0,43A. Spuštanjem napona na 220V ta ista žarulja više neće trošit 100W već manje. I struja će biti manja. Što smo time dobili. Malo slabije svjetlo i povećanje trajnosti. Pošto već 30god. u boravku imam regulator napona (nije bitno na koji način radi) i luster sa 6 žarulja, u tih 30 god. crkle su samo 2 žarulje. Ni jedna doslovce ni jedna u radu, već skidanjem radi brisanja prašine i pranje lustara. Prosječni radni napon tih žarulja je 90-120V naravno izmjenično. U par navrata sam to mjerio pa znam u kojem položaju mora biti potenciometar. Tu i tamo po potrebi se okrene potenciometar na max. ali to je relativno kratko.

Dakle svakom potrošaču pogotovo koji se zagrijava, produžuje se vijek ako mu je temperaura niža. Da li se bar sa time slažeš?

Nekidan sam imao u ruci (ručnu) lampu s LED emitorom koja na maksimalnoj snazi sa 15 cm udaljenosti grije ruku, a u ruku ne možeš gledati jer te i na dnevnom svijetlu refleksija od dlana zasljepljuje. Mislim da toj lampi ne nedostaje lumena.

 

Proizođači za svaki proizvod traže optimum (pogotovo oni koji planiraju dulje biti na tržištu, a ne samo zgrabit pare na hit proizvodu), pa će lampe namijenjene za HGSS imati dovoljno lumena da na 50 m u grmlju možeš uočiti japanku zalutalog Poljaka, te dovoljno baterije i hladnjaka za pouzdan rad u cijelonoćnoj potrazi, pa makar bila malo teža, dok će kućne žarulje biti projektirane na način da osiguraju ugodno svijetlo, te da omjerom trajnosti, cijene i rizika od prijevremenog cvrkavanja potaknu kupca da ostane vjeran proizvođaču.

 

Sigurno proizvođači poput Philipsa, Osrama i sličnih ne slažu žarulje prema dijelovima dostupnima na eBay-u već prema istraživanjima i proračunima koji predstavljaju poslovnu tajnu (zašto bi netko koristio plodove istraživanja u koje su oni uložili vrijeme i novac).

 

Da, svaki elektronički skop ako radi uz manje zagrijavanje, kasnije stari, tu se definitivno slažemo. Međutim, ta izjava je u rangu izjave "ako manje trošim, više će mi ostati" - isto stoji, ali je pitanje kako to postići, a da ti ništa ne nedostaje. Ako blokiraš auto na 2500 rpm, motor će ti dulje trajati, ali zaboravi na pretjecanje.

Dakle, za produljiti trajanje LED žarulja do sad si iznio dva pristupa:

 

1.) Kompenzirati odstupanja tako da zasebno reguliramo svaku LED-icu

 

To tehnički možemo napraviti tako da stvarno reguliramo svaki čip posbno, pri ćemu bi za više čipova (sve preko 2-4 u E27 žarulji spada u SF) to postalo preglomazno i nepouzdano, dok bi se za manji broj čipova javio problem homogenosti svijetla.
Postoji još jedna teoretska mogućnost za to napraviti, a to je u serijskoj grani paralelno svakoj LED-ici spojiti otpornik koji bi dio struje preuzeo na sebe, pa ako na nekoj poraste pad napona, on bi preuzeo više struje i tako malo spustio pad napona. Problem s takvim rješenjem je pad efikasnosti jer bi se struja kroz otpornike pretvarala u toplinu, a ta toplina bi poništila sve benefite koje bismo eventualno dobili.

Mislim da smo ovaj pristup već eliminirali.

 

 

2.) Smanjiti snagu čipova

 

OK, slažem se da bi ovo imalo efekta, ali ako meni treba XY lumena, to možemo postići:

- dodavanjem većeg broja čipova u žarulju - već troškovi proizvodnje, više elemenata u žarulji. Vjerojatnost kvara barem jednog čipa je broj čipova * vjerojatnost kvara jednog čipa. Vjerojatnost kvara nije linearno ovisna o radnoj temperaturi, pa tako u području maksimalne snage računica ima smisla, dok ispod određene točke jednostavno povećanje broja čipova nadvlada pad vjerojatnosti kvara jednog čipa i ukupna vjerojatnost kvara krene rasti.

- stavljanjem jačih čipova - isti broj čipova, ista snaga, ali sad čipovi rade na manjoj snazi u odnosu na maksimalnu, pa je vjerojatnost kvara manja. Međutim, cijena žarulje je veća jer su veći troškovi proizvodnje. Ako žarulja dođe 20% više, ali će trajati 50 % dulje, super, kupujem. Međutim, ako je situacija obrnuta, računica ne drži vodu.
- žarulja je takva kakva je, ima lumena koliko ima, ali će dulje trajati. OK, ali mi onda trebaju dvije, pa mi je opet skuplja.

S obzirom da na tržištu postoji nešto što se zove tržišno natjecanje, proizvođači su itekako prisiljeni uzeti u obzir kompletnu računicu i odvagati koje čipove staviti i koliko komada za postići ciljani intezitet svijetla. Ti sad dolaziš s paušalnom procjenom izraženom u neprikladnim jedinicama i čudiš se zašto ekipa reagira onako kako reagiramo.

 

Big wheel keep on turning, Proud Mary keep on burning, Trolling, trolling, trolling on the river.
Poruka je uređivana zadnji put uto 26.1.2016 21:25 (MrBlc).
12 godina
offline
Re: Kućne led žarulje
Maloprije kazem zeni za to i ona me spusti da to kornjacama ne treba, jbga.
Ja sam mislio da treba, jer mi stari bavio uzgojem akvarijskih ribica 30 godina, pa je akvarija i pizharija oko svjetla i filtracije bilo uvijek.
Uzet cu ipak nesto od toga za kuhinju, za ispod elemenata jer je sumracno navecer kad se kuha ili nesto radi u kuhinji
U svakom slucaju fala na savjetima, a slikice idu cim to slozim
17 godina
moderator
offline
Re: Kućne led žarulje
MrBlc kaže...
S obzirom da na tržištu postoji nešto što se zove tržišno natjecanje, proizvođači su itekako prisiljeni uzeti u obzir kompletnu računicu i odvagati koje čipove staviti i koliko komada za postići ciljani intezitet svijetla. Ti sad dolaziš s paušalnom procjenom izraženom u neprikladnim jedinicama i čudiš se zašto ekipa reagira onako kako reagiramo.

To njegovo je tipično rezoniranje teoretičara zavjera. To rezoniranje može ići u dva smjera:

  1. Milijuni inženjera u tisućama kompanija su se međusobno i skupa sa svojim šefovima urotili - znaju oni jako dobro tu foru sa spuštanjem napona za 0,1V, ali to ne žele napraviti jer bi im onda žarulje predugo trajale.
  2. Cobra33 je pametniji od milijuna inženjera u tisućama kompanija (ima tajno, intrinzično znanje, koje imaju samo odabrani) - otkrio je tajnu kako spuštanjem napona za 0,1V udvostručiti radni vijek žarulja, a milijuni ovih bedaka, iako su visokoškolovani, to nisu uspjeli dokučiti.

Krenuo je s onim prvim, ali tko zna... Možda i za nas misli da smo prebedasti da shvatimo ovo što nam znalački tumači. 

 

Poruka je uređivana zadnji put uto 26.1.2016 21:47 (mbaksa).
13 godina
offline
Kućne led žarulje

Mr Blc

Svaki potrošač kod nekog napona i struje stvara otpor. Svjejedno da li se kod zagrijavanja taj otpor smanjuje ili povećava. Otpor nekakav mora biti, tu se slažemo zar ne. Ova tvoja formula se može primijeniti ako se radi o jednoj LEDici, a ne o njih nekoliko spojenih u seriju. Svi parematri, ove tvoje jedinice koje si napisao se mogu razlikovat od LEDice do LEDice. Da nije tako onda bi u jednoj grani svaka davala posve jednaku svjetlost. Kod kvalitetnijih žarulja te su razlike manje, ali ipak primjetne. Dvije-tri-četiri LEDice daju jače ili slabije svjetlo od drugih. Znači da se neke po specifikacijama razlikuju. I tu se moramo složiti. Dakle pored ND filtera ili bilo kojeg filtera koji prigušuje dovoljno svjetla da se može vidjeti kako pojedina LED-ica tinja može se upotrijebiti i digitalni voltmetar. To sam napravio u drugom testu. Jednostavno postaviš 6 LED-ica u seriju na napon recimo na 19,2V (3,2×6=19,2V) i nakon 1,2 3, 5min. Mjeriš napone na K i A te onda ustvari vidiš da ni jedna kod struje od 61,6mA (tolika je bila) ne radi na istom naponu. Nisam to zapisivao pa sada to ne mogu dokazat, ali nije potrebno kada se sa time svi moraju složit. Bitno da znam koji je bio napon i struja (struja 61,6mA je bila nakon 5 min. rada LEDica 2835). Isto tako znam da je ona koja je svjetlila slabije imala napom 3,09V, a ona koja je svjetlila najjače 3,29V. Znači razlika među njima je bila oko 6% (čak 0,2V). Ostale 4 su bile približno iste, u nekakvoj toleranciji od 2-3%. oko 3,2V. Dakle i sama disipacija snage im se razlikovala, ali pošto nemam precizni mjerač temperature nisam mogao izmjeriti i tu veličinu, mada je na opip ona sa radnim naponom od 3,29V bila najtoplija. Ustvari ona me je jedina pekla. I sada ti veliš da se ovdje ne može primijeniti Ohmov zakon. Jasno da može. Sve su spojene u seriju, sa istom strujom i naponom. Dakle posve isti uvjeti, a odstupanje postoji (Kada kupiš 10 istih otpornika tolerancije 1% rijetko, ali rijetko među njima možeš pronaći dva, a kamo li tri otpornika sa istim otporom, no svi su u toleranciji 1% od nazivne vrijednosti).

Jednostavo nema šanse i to demantiraju mjerenja da svaka LEDica troši istu snagu, a ove po specifikaciji troše 0,2W pri 3,2V.

Da li je tih 6% puno ili malo ne znam, ali teoretski će jedna grana upravo radi tih 6% trajati min. toliko vremena kraće, ali ako se ovdje doda i pretjerano zagrijavanja taj se postotak sigurno penje na bar 20%. Zato spominjem da bi se redukcijom napona po svakoj LEDici od 0,1V (u ovom se primjeru radi o svega 3% od napona 3,2V) sigurno povećala trajnost kompletne LED žarulje. Druga je priča borba za tržištu tko će napraviti jaču žarulju kod istog broja Chipova. Malo veći napon koji tada diže struju pa tako i snagu i eto ti 10-15% više lumena i svjetla, a trajnost 50% niža, ali sve u garantnom roku. Mislim da sam i na ovom forumu to pročitao da dosta žarulja kihava čim prođe garantni rok. Ima takvih primjera koliko hoćeš. Kao da je u njima procesor koji odbrojava sate ili ukapčanja.

Na kraju hoću reći što je manja razlika između LED Chipova u žarulji, ona će trajat duže. Primjer Osram. LED Star Classic i LED Superstar Clasic. Sve isto, a trajanje ove druge 40% duže. Sigurno je jedan segment u ovih 40% i manje odstupanje pojedinih LEDica u žarulji, iliti bolja i točnija selekcija.

Poruka je uređivana zadnji put sri 27.1.2016 11:33 (Cobra33).
17 godina
moderator
offline
Re: Kućne led žarulje
Cobra33 kaže...

Jednostavno postaviš 6 LED-ica u seriju na napon recimo na 19,2V (3,2×6=19,2V) i nakon 1,2 3, 5min. Mjeriš napone na K i A te onda ustvari vidiš da ni jedna kod struje od 61,6mA (tolika je bila) ne radi na istom naponu. Nisam to zapisivao pa sada to ne mogu dokazat, ali nije potrebno kada se sa time svi moraju složit. Bitno da znam koji je bio napon i struja (struja 61,6mA je bila nakon 5 min. rada LEDica 2835).

Nema veze što nisi zapisivao to, kad je irelevantno, kad se ledice u žaruljama pogone constant current driverom. Znači, lijepo si napraviš constant current strujni krug, recimo s LM317, i onda provjeriš što se događa s ledicama - koji su naponi i koje su temperature.

13 godina
offline
Re: Kućne led žarulje
mbaksa kaže...
Cobra33 kaže...

Jednostavno postaviš 6 LED-ica u seriju na napon recimo na 19,2V (3,2×6=19,2V) i nakon 1,2 3, 5min. Mjeriš napone na K i A te onda ustvari vidiš da ni jedna kod struje od 61,6mA (tolika je bila) ne radi na istom naponu. Nisam to zapisivao pa sada to ne mogu dokazat, ali nije potrebno kada se sa time svi moraju složit. Bitno da znam koji je bio napon i struja (struja 61,6mA je bila nakon 5 min. rada LEDica 2835).

Nema veze što nisi zapisivao to, kad je irelevantno, kad se ledice u žaruljama pogone constant current driverom. Znači, lijepo si napraviš constant current strujni krug, recimo s LM317, i onda provjeriš što se događa s ledicama - koji su naponi i koje su temperature.

 Pa zar ne vidiš koja je bila struja u grani iliti struja 6 serijski spojenih LED chipova 2835. Točno 61,6mA. Cijelo vrijeme govorim da postoje razlike između njih i sada opet ovo. Ni vrag da hoćeš reći da bi sve diode gorile, trošile i zagrijavale se posve isto kada bi ih testirao svaku posebno sa strujom od 61,6mA. To još nisam čuo. Super. Sada znam nešto više. Svaka čast. Znači staviš strujni limitator u granu i sve se LEDice isto ponašaju. Da ponašaju se isto samo onda ako su im radni parametri 100% identični. Što misliš koliko bi jedna žarulja koštala kada bi se radila takva selekcija. O tome je i ovdje bilo riječi. Jeftinije žarulje imaju veći postotak neujednačenosti, a skuplje manji, ali koji opet postoji. Zar nisi shvatio kada sam napisao nešto o otpornicima sa 1% točnosi nazivne vrijednosti. Odi u Chipoteku, ili gdje hoćeš, kupi 20 otpornika 100K 1% i izmjeri mi otpor. Ako nađeš tri komada mađu njima koji imaju posve identičan otpor častim te sa večerom gdje hoćeš. Pazi radi se o najobičnijem otporniku, a što je sa poluvodićima. Kupi 50 istih tranzistora i nećeš naći dva ista sa jednakim karakteristikama. Isto ti je i sa LED Chipovima. Od njih 100 možda će 5 biti isti, ali svih 100 će biti u deklaliranoj toleranciji od 2,3, 5%. Što manje odstupanje, to ujednačeniji rad pa time i veća trajnost.

Poruka je uređivana zadnji put sri 27.1.2016 14:59 (Cobra33).
17 godina
moderator
offline
Re: Kućne led žarulje
Cobra33 kaže...
Pa zar ne vidiš koja je bila struja u grani iliti struja 6 serijski spojenih LED chipova 2835. Točno 61,6mA. Cijelo vrijeme govorim da postoje razlike između njih i sada opet ovo. Ni vrag da hoćeš reći da bi sve diode gorile, trošile i zagrijavale se posve isto kada bi ih testirao svaku posebno sa strujom od 61,6mA. To još nisam čuo. Super. Sada znam nešto više. Svaka čast.

Struja izvana nije bila ograničena. Zbog čega si mjerio nakon 1, 2, 3, 5 minuta? Zato jer je struja rasla?

 

Složi constant current strujni krug pa onda mjeri.

 

Nitko nije rekao da ne postoje razlike među diodama, nego da postoji razlika između constant current i constant voltage strujnoga kruga.

13 godina
offline
Re: Kućne led žarulje
mbaksa kaže...
Cobra33 kaže...
Pa zar ne vidiš koja je bila struja u grani iliti struja 6 serijski spojenih LED chipova 2835. Točno 61,6mA. Cijelo vrijeme govorim da postoje razlike između njih i sada opet ovo. Ni vrag da hoćeš reći da bi sve diode gorile, trošile i zagrijavale se posve isto kada bi ih testirao svaku posebno sa strujom od 61,6mA. To još nisam čuo. Super. Sada znam nešto više. Svaka čast.

Struja izvana nije bila ograničena. Zbog čega si mjerio nakon 1, 2, 3, 5 minuta? Zato jer je struja rasla?

 

Složi constant current strujni krug pa onda mjeri.

 

Nitko nije rekao da ne postoje razlike među diodama, nego da postoji razlika između constant current i constant voltage strujnoga kruga.

 Idemo se mi ovako javno okladit. Ja garantiram da će kod konstantne struje bilo koja od njih imati različiti napon na K i A mjerio ih posebno ili u seriji. Inaće informacije radi nakon 3 min. rada te grane struje se stabilizirala i nije više rasta ili padala. Možda u mikro području, ali u mili području je bila ista. Znači konstantna, shvaćaš. Što misliš radi čega sam to mjerio nakon 5 min. Zato jer se struja odavno s t a b i l i z i r a l a.

Poruka je uređivana zadnji put sri 27.1.2016 15:15 (Cobra33).
17 godina
moderator
offline
Re: Kućne led žarulje
Cobra33 kaže...
Idemo se mi ovako javno okladit. Ja garantiram da će kod konstantne struje bilo koja od njih imati razliku u naponu na K i A.

I opet ti mijenjaš ono oko čega se sporimo. Nitko nigdje nije napisao da su sve ledice jednake.

 

Ujedno, nije u pitanju razlika u naponu, nego razlika u snazi.

 

Cobra33 kaže...
Inaće informacije radi nakon 3 min. rada te grane struje se stabilizirala i nije više rasta ili padala. Možda u mikro području, ali u mili području je bila ista. Znači konstantna, shvaćaš.

Znači, ledicama si dao da si povuku struje koliko god mogu. Lako za "na otvorenom" - što će biti s takvim ledicama u zatvorenoj žarulju, pri možda 70, možda više stupnjeva celzijevih? Onda si neće povući 61,1 mA nego puno više. Je li ti sad jasnije zašto ledicama moraš ograničiti struju? Bilo preko otpornika (što je bacanje energije) ili constant current drivera. U mom videu si vidio što se može dogoditi kad 10W ledici daš da si povuče struje koliko može - povuče si 30W.

 

Dakle, napravi si constant current strujni krug pa onda mjeri razlike među ledicama.

13 godina
offline
Re: Kućne led žarulje
mbaksa kaže...
Cobra33 kaže...
Idemo se mi ovako javno okladit. Ja garantiram da će kod konstantne struje bilo koja od njih imati razliku u naponu na K i A.

I opet ti mijenjaš ono oko čega se sporimo. Nitko nigdje nije napisao da su sve ledice jednake.

 

Ujedno, nije u pitanju razlika u naponu, nego razlika u snazi.

 

Cobra33 kaže...
Inaće informacije radi nakon 3 min. rada te grane struje se stabilizirala i nije više rasta ili padala. Možda u mikro području, ali u mili području je bila ista. Znači konstantna, shvaćaš.

Znači, ledicama si dao da si povuku struje koliko god mogu. Lako za "na otvorenom" - što će biti s takvim ledicama u zatvorenoj žarulju, pri možda 70, možda više stupnjeva celzijevih? Onda si neće povući 61,1 mA nego puno više. Je li ti sad jasnije zašto ledicama moraš ograničiti struju? Bilo preko otpornika (što je bacanje energije) ili constant current drivera. U mom videu si vidio što se može dogoditi kad 10W ledici daš da si povuče struje koliko može - povuče si 30W.

 

Dakle, napravi si constant current strujni krug pa onda mjeri razlike među ledicama.

 Nevjerojatno. Ja jabuke, ti kruške. P=U×I, mislim tako je bar glasila do sada formula za snagu. Znači promjenom napona i (ili) struje mijenja se snaga. Ako je struja konstantna kako ti kažeš onda se očito promjenom napona na K i A mijenja snaga, zar ne. Opet ponavljam svako trošilo ima svoj otpor na ovoj ili onoj temperaturi. Znači opet U=I×R. Pošto taj radni otpor nije isti za svaku diodu kod konstantne struje onda se mora mijenjati napon. Nemoj se sada vaditi sa zatvorenim kučištem, metalnom pločicom, hladnjacima itd. Na koncu i taj tvoj constant current driver kojeg si nabiflao kako se piše, a ja ga nazivam limitator struje podliježe temperaturi, jer se nalazi u istom kučišti od žarulje. I to ti mogu dokazati da struja koji on ograničava nije ista u prvoj, desetoj, 100-toj sekundi. Nema veze što ima u sebi i tamperaturni komparator. Ni silicij se ne ponaša jednako kod 5, 25 i 65°C. To jesu male promjene, ali postoje. Druga je stvar što je limitator struje u ovom slučaju ustvari automatska zaštita koja štiti neki element, trošilo ili LED Chip od pregaranja ili prevelike disipacije snage, što mu i je glavna zadaća, ali on ograničava samo struju, ne i napon. Ja ne govorim o tome, već nejednakosti samih trošila, odnosno LED Chipova spojenih u seriju. Ako svaka od njih, ima nebitno na kojoj temperaturi drugačiji otpor (jer rade u istim uvjetima), onda na svojim krajevima mora imati i drugačiji napon.  U=U1+U2+U3+U4+U5+U6. R=R1+R2+R3+R4+R5+R6. Pošto se radi o konstantnoj struju kroz svaku diodu onda možemo pisati U=(I×R1)+(I×R2)+(I×R3)+(I×R4)+(I×R5)+(6×R6), odnosno U=I×(R1+R2+R4+R4+R5+R6). Na koncu sveukupna potrošnja, iliti snaga P je: P=(U1×I1)+(U2×I2)+(U3×I3)+(U4×I4)+(U5×I5)+(U6×I6). ili jednostavno P=U×I.

Poruka je uređivana zadnji put sri 27.1.2016 17:54 (Cobra33).
16 godina
odjavljen
offline
Re: Kućne led žarulje
Cobra33 kaže...

Svaki potrošač kod nekog napona i struje stvara otpor. Svjejedno da li se kod zagrijavanja taj otpor smanjuje ili povećava. Otpor nekakav mora biti, tu se slažemo zar ne. Ova tvoja formula se može primijeniti ako se radi o jednoj LEDici, a ne o njih nekoliko spojenih u seriju. 

 

....

 

I sada ti veliš da se ovdje ne može primijeniti Ohmov zakon. Jasno da može. Sve su spojene u seriju, sa istom strujom i naponom. 

Ta formula vrijedi u serijskom spoju, u paralelnom spoju, u mješovitom spoju. Samo što je stvar da ćeš u praktičnoj primjeni za serijski spoj morati izraziti napon preko struje, pa će formula dobiti logaritamski oblik, što kod CC drivera još ne predstavlja problem, ali kad imaš otpornik za regulaciju struje, pa uvrstiš sve prema kirchhoffovim zakonima, dobiti ćeš kobasicu od koje i najboljim matematičarima pada mrak na oči. Zbog toga se ovakvi problemi rješavaju grafičkim putem ili rekurzivnim računanjem (izračunaš jednom po pretpostavljenoj struji, pa računaš koliko si falio i onda ponavljaš dok se razlika u odnosu na prethodni izračun ne smanji ispod značajne mjere), pogotovo kad uzmeš u obzir da su individualna odstupanja veća od pogreške koju radiš takvim pristupom.

 

Ohmov zakon po definiciji pretpostavlja da otpor nije ovisan o struji, odnosno da se radi o linearnom elementu. LED-ica nije linearni element i za njih ohmov zakon, po definiciji, ne vrijedi.

 

Za nelinearne elemente postoji specijalan slučaj u kojem ohmov zakon vrijedi, a to se zove režim malih signala. Kad je element u radnom području, statičkoj radnoj točci (koju ne možeš izračunati preko ohmovog zakona), u toj točci možeš na grafu povući tangentu (ili izračunati nagib tangente iz formule) i iz nagiba tangente izračunati dinamički otpor u toj radnoj točci. Ako stabilnom radnom naponu (ili radnoj struji) superponiraš mali izmjenični napon koji se mijenja u uskom području oko te točke, tada možeš na taj dodatni mali signal primijeniti ohmov zakon. Kod LED-ice to nema nekog smisla raditi jer nikakva obrada toliko malog signala LED-icom nema smisla, već se to koristi najčešće kod tranzistora. Ako se radna točka pomakne i dinamički otpor se mijenja.

 

Naravno, to ne znači da LED-ica nema otpor, već da je njegova karakteristika takva da se ne njega ohmov zakon ne može primjeniti.

 

 

Cobra33 kaže...

Svi parematri, ove tvoje jedinice koje si napisao se mogu razlikovat od LEDice do LEDice. Da nije tako onda bi u jednoj grani svaka davala posve jednaku svjetlost. Kod kvalitetnijih žarulja te su razlike manje, ali ipak primjetne. Dvije-tri-četiri LEDice daju jače ili slabije svjetlo od drugih. Znači da se neke po specifikacijama razlikuju. I tu se moramo složiti. Dakle pored ND filtera ili bilo kojeg filtera koji prigušuje dovoljno svjetla da se može vidjeti kako pojedina LED-ica tinja može se upotrijebiti i digitalni voltmetar. To sam napravio u drugom testu. Jednostavno postaviš 6 LED-ica u seriju na napon recimo na 19,2V (3,2×6=19,2V) i nakon 1,2 3, 5min. Mjeriš napone na K i A te onda ustvari vidiš da ni jedna kod struje od 61,6mA (tolika je bila) ne radi na istom naponu. Nisam to zapisivao pa sada to ne mogu dokazat, ali nije potrebno kada se sa time svi moraju složit. Bitno da znam koji je bio napon i struja (struja 61,6mA je bila nakon 5 min. rada LEDica 2835). Isto tako znam da je ona koja je svjetlila slabije imala napom 3,09V, a ona koja je svjetlila najjače 3,29V. Znači razlika među njima je bila oko 6% (čak 0,2V). Ostale 4 su bile približno iste, u nekakvoj toleranciji od 2-3%. oko 3,2V. Dakle i sama disipacija snage im se razlikovala, ali pošto nemam precizni mjerač temperature nisam mogao izmjeriti i tu veličinu, mada je na opip ona sa radnim naponom od 3,29V bila najtoplija. Ustvari ona me je jedina pekla.

 

...

 

Dakle posve isti uvjeti, a odstupanje postoji (Kada kupiš 10 istih otpornika tolerancije 1% rijetko, ali rijetko među njima možeš pronaći dva, a kamo li tri otpornika sa istim otporom, no svi su u toleranciji 1% od nazivne vrijednosti).

Jednostavo nema šanse i to demantiraju mjerenja da svaka LEDica troši istu snagu, a ove po specifikaciji troše 0,2W pri 3,2V.

Da li je tih 6% puno ili malo ne znam, ali teoretski će jedna grana upravo radi tih 6% trajati min. toliko vremena kraće, ali ako se ovdje doda i pretjerano zagrijavanja taj se postotak sigurno penje na bar 20%. Zato spominjem da bi se redukcijom napona po svakoj LEDici od 0,1V (u ovom se primjeru radi o svega 3% od napona 3,2V) sigurno povećala trajnost kompletne LED žarulje. Druga je priča borba za tržištu tko će napraviti jaču žarulju kod istog broja Chipova. Malo veći napon koji tada diže struju pa tako i snagu i eto ti 10-15% više lumena i svjetla, a trajnost 50% niža, ali sve u garantnom roku. Mislim da sam i na ovom forumu to pročitao da dosta žarulja kihava čim prođe garantni rok. Ima takvih primjera koliko hoćeš. Kao da je u njima procesor koji odbrojava sate ili ukapčanja.

Nitko ne spori da postoje odstupanja i to smo već prežvakali u nedogled. Ono što je ključno i što sam ti već i napisao:

 

Tih 6% (točnije 3,4% jer se mjeri odstupanje od nazivnog, a ne raspon min-max) je puno za LED-icu koja radi u području preko 90% maksimalne snage, dok je praktički zanemarivo za LED-icu koja radi u području ispod 80% maksimalne snage. Proizvođač koji drži do sebe će se zadržati ispod 80% jer će u protivnom gubiti kupce i morati spuštati cijene, ali isto tako neće ići ispod 50 - 60% jer će imati skupe, a slabe žarulje koje ne traju znatno dulje od jeftinijih i jačih. S druge strane, kinez će ti uredno prodati (odnosno proizvesti za drugu robnu marku koja će samo ubaciti u svoju kutiju) LED-icu koja radi na 95% maksimalne snage.

 

Opservacija o temperaturi ti je također djelomično (poprilično) pogrešna iz dva razloga: 

1.) U pravilu su spojene na zajednički hladnjak, pa su samim time i razlike manje drastične i imaju manji utjecaj na trajnost, pogotovo uz statističku uravnoteženost karakteristika, a time i jednaku disipaciju na hladnjaku.

2.) Spojio si na izvor napona bez otpornika. U takvom spoju na zagrijavanje one s naponom 3,29 daleko više utječe ona kojoj je napon 3,09 nego ona kojoj je napon 3,29. Ako je prosječno odstupanje ispod nazivnog, struja raste iznad proračunate i sve LED-ice rade iznad snage kojom bi inače radile. Otpornik taj efekt ublažava, dok constant current kompletno eliminira međusobni utjecaj LED-ica.

 

Kod constant currenta bi ona LED-ica na kojoj je manji pad napona sama za sebe radila manjom snagom, ona kojoj je pad napona veći bi radila većom snagom, ali jedna na drugu ne bi imale utjecaj.

 

Žuto: zanemarujem jer se radi o brojkama izvučenim iz guzice. 3% više snage ne znači 3% kraće trajanje. U nekom radnom području može značiti 1% u drugom 10%, ali to ne znači da možeš bubnit neku proizvoljnu cifru. Dalje, neadekvatno hlađenje skraćuje radni vijek samo za sebe, ali ako na istom hladnjaku imaš 3% jaču i 3% slabiju LED-icu, ukupna temperatura hladnjaka ostaje ISTA.

 

Cobra33 kaže...

Na kraju hoću reći što je manja razlika između LED Chipova u žarulji, ona će trajat duže. Primjer Osram. LED Star Classic i LED Superstar Clasic. Sve isto, a trajanje ove druge 40% duže. Sigurno je jedan segment u ovih 40% i manje odstupanje pojedinih LEDica u žarulji, iliti bolja i točnija selekcija.

Ovaj zaključak ti proizlazi iz metodološke pogreške. Kad LED-ice rade s reguliranom strujom (poželjno driver, a prihvatljivo i otpornik s dovoljno jakom regulacijom), one koje slabije svijetle ne bi utjecale na trajanje žarulje, već isključivo one koje svijetle više od prosjeka.

 

Znači, one koje jače svijetle imaju utjecaj na trajnost, ali iznos tog utjecaja ovisi o tome koliko je kvalitetno projektirana. Kod jeftilen žarulja bi moglo značiti i instant crkavanje, dok se kod kvalitetnijih uračunava da ni uz toliko odstupanje ne pređe 85% maks snage (ako i toliko).

 

Mislim da te mbaksa pokušavao na to upozoriti, kao i na neke pogrešne terminologije, ali očito ne pričate istim jezikom.

 

 

Big wheel keep on turning, Proud Mary keep on burning, Trolling, trolling, trolling on the river.
Poruka je uređivana zadnji put sri 27.1.2016 20:18 (MrBlc).
13 godina
offline
Kućne led žarulje

Puno pisanja, a ništa korisno. Eto to mogu reći. Opet. Svaki potrošač u bilo kojim uvjetima ima neki otpor, radilo se o bilo čemu. Stalno trubite i jedan i drugi o limitatoru struje, da je on taj koji ujednačava rad serijskog spoja LEDica. Krivo. On regulira protok struje kroz njih istom max. strujom koju dopušta. Razlike među njima on jednostavno ne može otkloniti. Ako mi to dokažeš, plačam ti janjetinu i bježim odavdje za sve vjekove. Pusti nelinearnost i ostala da ne kažam šta. To ovdje nama veze. Nema veze i otpornik kojeg spajaš sa njima u seriju. Pusti teoriju. Od teorije se nitko ništa nije naučio. Praksa pokazuje pravo stanja. Onaj video je OK, ali upotrebljana je jedna dioda. Dobro u njoj su ustvari 9 njih 3×3, ali na istoj pločici sve isto. Naka netko linka neki video ako postoji sa recimo njih pet spojenih u seriju. Što misiš da li bi onaj graf bio identičan za svij 5. Naravno da ne bi. Bio bi sličan. Možeš spojit koji hočeš limitator struje i otpornik i neće ti pomoći da grafovi budi posve isti. Ponavljam, bit će slični. Pobogu, zašto to napokon ne priznaš ti i tvoj pomoćnik koji te je zvao u pomoć.

Inaće one LEDice koje sam testirao nisu bile na adekvatnom hladnjaku, to priznam, ali nisu bile ni u zraku. Bile su zaljepljene silikonskim ljepilom sa kojim se lijepe hladnjaci na Chipove na Vitroplast pločici. Dakle nisu bile u zraku, kao što ti misliš. Onih 6% razlike između dvije krajnje diode sigurno donosi kraći vijek, mislio ti što hoćeš (Zar nisam napisao upravo to u nekom prijašnjem postu da u toj grani najmanje trpi ona koja ima najslabiji sjaj i radni napon). Da li se radi o 1, 5, 10% nije bitno. Nemoj se odmah ljepiti na broj koji sam napisao.

To je jednostavno nemoguće točno znati. Za to bi se trabalo čekati dosta dugo.

Opet kažem, spreman sam na okladu, bilo kakvu, jer znam da sam u pravu. Nadam se da ćeš je prihvatiti, kada misliš da sam u zabludi i da nemam pojma o ničem, već se ovdje hrustim i što ti ga ja znam.

Dakle opet ponavljam po deseti put i to tvrdim. Spajanjem 5, 10, 15 LED chipova u seriju bilo direktno, preko otpornika ili regulatora, odnosno limitatora struje, bilo njihovom kombinacijom, svejedno, pokazat će da imaju na svojim izvodima (K i A) nejednak napon, pa prema tome i potrošnju. Te razlike jesu male, u granicama specifikacija, ali postoje. Čak možemo izabrat žarulju koju hoćeš. Platit će je onaj koji izgubi okladu. Izvući ćemo iz nje Chipove i sve lijepo izmjeriti uz pomoć hladnjaka, bez, ma svejedno.

17 godina
moderator
offline
Re: Kućne led žarulje

S obzirom da već u nekoliko navrata pokušavaš promijeniti "predmet spora", to znači da prihvaćaš da je smanjivanje napona led čipova u žaruljama za 0,1V radi udvostručenja radnog vijeka besmislica?

13 godina
offline
Re: Kućne led žarulje
mbaksa kaže...

S obzirom da već u nekoliko navrata pokušavaš promijeniti "predmet spora", to znači da prihvaćaš da je smanjivanje napona led čipova u žaruljama za 0,1V radi udvostručenja radnog vijeka besmislica?

 Nemoj se izvlačit. Usosili ste se sa raznim teorijama, zakomplicirali sve, a tako je to jednostavno. Kada završimo ovo, onda možemo nastaviti o smanjenju napona na Chipovima i njezinjim produžavanjem "života". Sigurno nije besmislica.

Poruka je uređivana zadnji put sri 27.1.2016 22:16 (Cobra33).
17 godina
moderator
offline
Re: Kućne led žarulje
Cobra33 kaže...
mbaksa kaže...

S obzirom da već u nekoliko navrata pokušavaš promijeniti "predmet spora", to znači da prihvaćaš da je smanjivanje napona led čipova u žaruljama za 0,1V radi udvostručenja radnog vijeka besmislica?

 Nemoj se izvlačit. Usosili ste se sa raznim teorijama, zakomplicirali sve, a tako je to jednostavno. Kada završimo ovo, onda možemo nastaviti o smanjenju napona na Chipovima i njezinjim produžavanjem "života". Sigurno nije besmislica.

Ne budi smiješan. Smanjenje od 0,1V ti je besmislica jer:

1) žarulje se pogone costant current driverima.

2) produljenje trajnosti žarulje ovisi o snazi koju led čipovi vuku (i o izdržljivosti napajanja), a snagu ledica ne možeš precizno i/ili linearno regulirati naponom.

Ništa od toga nisi pobio. Jer ne možeš. Jer je riječ o činjenicama. 

 

Poruka je uređivana zadnji put sri 27.1.2016 22:27 (mbaksa).
16 godina
odjavljen
offline
Re: Kućne led žarulje
Cobra33 kaže...

Puno pisanja, a ništa korisno.

Pokušaj čitati s razumijevanjem! 

 

Cobra33 kaže...

Eto to mogu reći. Opet. Svaki potrošač u bilo kojim uvjetima ima neki otpor, radilo se o bilo čemu.

Je li igdje itko napisao da nema!? Govorim ti o tome da ne vrijedi ohmov zakon jer je ohmov zakon specijalni slučaj za konstantne otpore. LED-ica ima otpor, ali taj otpor je na svakom dijelu radne karakteristike RAZLIČIT, pa ohmov zakon ne možeš koristiti.

 

Primjer za U = 3 V LED-ica ima otpor 300 ohma, pa je struja 10 mA, dok je za U = 3,2 V otpor 53 ohma, pa je struja 60 mA. 

 

I = U / R ti ne znači ama baš ništa ako ne znaš kolik je R za taj napon.

 

Cobra33 kaže...

Stalno trubite i jedan i drugi o limitatoru struje, da je on taj koji ujednačava rad serijskog spoja LEDica. Krivo. On regulira protok struje kroz njih istom max. strujom koju dopušta. Razlike među njima on jednostavno ne može otkloniti. Ako mi to dokažeš, plačam ti janjetinu i bježim odavdje za sve vjekove.

Prvo, ne radi se o limitatoru, već o strujnom izvoru koji će u teoriji dati onoliki napon kolik je potreban da potjera struju izvora. U praksi to radi u rasponu izlaznih napona za koje je projektiran.

 

Drugo, nitko opet nije napisao da on otklanja razlike među LED-icama, već da spriječava povratni utjecaj jedne LED-ice na ostale. Znači, ako je na jednoj pad napona veći, ona će raditi većom snagom i tu priča završava. Ako je na nekoj pad napona manji, ona će raditi manjom snagom i tu priča završava.

 

Bez regulatora, ako imaš 9 identičnih LED-ica kojima je pad napona točno po specifikaciji i jednu na kojoj je pad napona manji spojene na fiksan napon, a taj pad napona nisi uzeo u obzir pri projektiranju (jer bi baždarenje svake žarulje toliko diglo cijenu da to ne bi mogao kompenzirati duljim trajanjem), to će rezultirati većom strujom, pa će sve ostale raditi s većom snagom. Dakle, bez strujnog izvora odstupanje na jednoj LED-ici utječe na snagu svih ostalih LED-ica u toj grani.

Također, na razini jedne LED-ice ima pozitivni utjecaj jer je struja konstantna, pa snaga ovisi isključivo o padu napona. Pad napona ovisi o dva faktora: karakteristike i temperatura. LED-ica koja ima veći pad napona zbog karakteristika će imati i veću snagu, pa će se više grijati. Kako se porastom temperature smanjuje pad napona, LED-ica postigne ravnotežu na nižoj temperaturi. Kod otpornika, što je otpornik veći to je žarulja neefikasnija, te se otpornik više grije. Što je otpornik manji, to više smanjenje pada napona na LED-ici više podiže struju (raste pad napona na otporniku). Što je struja veća, to je veća temperatura, a veća temperatura uzrokuje dodatno smanjenje pada napona. To može dovesti do lančane reakcije.

 

Pretpostavljam da ponuda za janjetinu ne pokriva scenarij u kojem si krivo shvatio iznesenu tezu?

 

Cobra33 kaže...

Pusti nelinearnost i ostala da ne kažam šta. To ovdje nama veze. Nema veze i otpornik kojeg spajaš sa njima u seriju. Pusti teoriju. Od teorije se nitko ništa nije naučio. Praksa pokazuje pravo stanja. Onaj video je OK, ali upotrebljana je jedna dioda. Dobro u njoj su ustvari 9 njih 3×3, ali na istoj pločici sve isto. Naka netko linka neki video ako postoji sa recimo njih pet spojenih u seriju. Što misiš da li bi onaj graf bio identičan za svij 5. Naravno da ne bi. Bio bi sličan. Možeš spojit koji hočeš limitator struje i otpornik i neće ti pomoći da grafovi budi posve isti. Ponavljam, bit će slični. Pobogu, zašto to napokon ne priznaš ti i tvoj pomoćnik koji te je zvao u pomoć.

Opet ja u kupe, ti u špade! Nitko ne opovrgava razlike u karakteristikama LED-ica niti činjenicu da u serijskom spoju neće raditi sve na istoj snazi. Ali tebi očito ne ide u glavu da ovisno o tome kako ih napajaš ta razlika može utjecati

  • samo na tu pojedinu LED-icu koja odstupa (constant current), 
  • na struju u čitavoj grani (preko otpornika) ili
  • čak uzrokovati nekontrolirani rast struje (konstantni napon).

 

Za to razumjeti ipak treba imati neka teorijska predznanja.

 

Cobra33 kaže...

Inaće one LEDice koje sam testirao nisu bile na adekvatnom hladnjaku, to priznam, ali nisu bile ni u zraku. Bile su zaljepljene silikonskim ljepilom sa kojim se lijepe hladnjaci na Chipove na Vitroplast pločici. Dakle nisu bile u zraku, kao što ti misliš.

Aha, nisu bile na zraku već zalijepljene na materijalu s još gorim termalnim svojstvima. Bravo.

 

 

Cobra33 kaže...

Onih 6% razlike između dvije krajnje diode sigurno donosi kraći vijek, mislio ti što hoćeš (Zar nisam napisao upravo to u nekom prijašnjem postu da u toj grani najmanje trpi ona koja ima najslabiji sjaj i radni napon). Da li se radi o 1, 5, 10% nije bitno. Nemoj se odmah ljepiti na broj koji sam napisao.

To je jednostavno nemoguće točno znati. Za to bi se trabalo čekati dosta dugo.

Referirao sam se na onu samouvjerenu tvrdnju da je 6% razlike u snazi minimalno 6% kraće trajanje. To ne možeš tvrditi niti da znaš s kolikom točno snagom LED-ice rade bez detaljnih istraživanja, a kamo li ovako na pamet.

 

Nitko ne spori da ta veća snaga skraćuje vijek trajanja proizvoda, ali je sporno to što misliš da možeš podignuti vijek trajanja, a da pri tom troškovi proizvodnje ostanu dovoljno niski da to bude ekonomski isplativo. Ako imam žarulju koja traje 15000 sati i dođe 50 kn i žarulju koja traje 20000 sati, ali dođe 80 kn, ova od 80 kn mi se ne isplati.

Proizvođaču na konkurentnom tržištu se isplati odvagati vijek trajanja i trošak proizvodnje na način da kupac dobije value for money jer će dobiti vjernog kupca.

 

P.S. Umjetno starenje proizvoda u svrhu testiranja trajnosti je danas došlo na razinu umjestnosti, pa proizvođači ne moraju čekati toliko dugo da bi testirali da li su postigli dobar value for money.

 

Cobra33 kaže...

Opet kažem, spreman sam na okladu, bilo kakvu, jer znam da sam u pravu. Nadam se da ćeš je prihvatiti, kada misliš da sam u zabludi i da nemam pojma o ničem, već se ovdje hrustim i što ti ga ja znam.

Dakle opet ponavljam po deseti put i to tvrdim. Spajanjem 5, 10, 15 LED chipova u seriju bilo direktno, preko otpornika ili regulatora, odnosno limitatora struje, bilo njihovom kombinacijom, svejedno, pokazat će da imaju na svojim izvodima (K i A) nejednak napon, pa prema tome i potrošnju. Te razlike jesu male, u granicama specifikacija, ali postoje. Čak možemo izabrat žarulju koju hoćeš. Platit će je onaj koji izgubi okladu. Izvući ćemo iz nje Chipove i sve lijepo izmjeriti uz pomoć hladnjaka, bez, ma svejedno.

Zašto bih se kladio na nešto što ne tvrdim. Ja osporavam tvoje zaključke koje iz toga izvlačiš, a ti se stalno vraćaš na osnovne premise iz kojih si ih izvukao.

 

Big wheel keep on turning, Proud Mary keep on burning, Trolling, trolling, trolling on the river.
13 godina
offline
Kućne led žarulje

Stvarno nemam više volje pisat, a i nemam vremena čitat sve to. Nisam znao da je zrak bolji toplinski vodić od bakra. Istina, tanki sloj, ali je ipak bakar. Zar moram sve doslovce napisati. Gledaš svako moje krivo slovo da bi se mogao naći neki izgovor. Dvostruko kaširani Vitroplast. Ledice su bile zaljepljene na bakar. Nisam imao adekvatan hladnjak, a pločica je bila na dohvat ruke.

Da li si imao kada priliku na isti hladnjak montirati dva ista tranzistora sa drugačijim karakteristikama, pogotovo pojačanjima!? (Recimo poznati 2N3055) Da li si ih probao dodirnuti i vidjeti da ipak postoji razlika u temperaturi kučišta jednog i drugog, mada su na istom hladnjaku i relativno malom razmaku. Istina da su te razlike zanermarive (par stupnjeva), ali da li si im pokušao skinuti kapu i onda mjeriti temperaturu same SI pločice. Nisi. Ona je zaljepljena na donjem dijelu metalnog kučišta i prijenos temperature nije trenutan. Razlika između pločice i metalne podloge tranzistora bila je 15 stupnjava. Kada se navode specifikacije poluvodičkog elementa, jedan od stavaka je i podatak o temperaturi, odnosno na toj temperatiri vrijede podaci. Ono što mnogi ne znaju da se ta temperatura ne odnosi na temperaturu kučišta, već silikonske ili bilo koje poluvodičke pločice. U 90% slučaja radi se o 25°C. Porastom temperature raste disipacija snage, a smanjuje se iskorištenje. Zato služi hladnjak da odvodom temperature snizi temperaturu u poluvodiću i time smanjuje disipaciju snage i povećava iskorištenje. Sada opet gledam podatke o LED Chipu 2835 i njegovoj radnoj temperaturi okoline do 85°C kod struje od 60mA. Kod struje od 90mA, okolina mora biti ispod 78°C. Kod 60mA max. dozvoljena temperatura kučišta je 210°C, ali kod 90mA ona je 150°C. Kažem, žao mi je što tada nisam bio u mogućnosti izmjeriti samu radnu temperaturu, ali pošto mi uskoro dolazi precizniji termometar, neće mi biti teško izmjeriti temperaturu tog Chipa u samoj žarulji. Skinut ću zaštitno staklo, probušiti rupu i nekako zalijepiti termo osjetilo za Chip. Istina da će tako pokazivati par stupnjeva manje, ali me baš zanima radna tamperatura u radnoj okolini nakon 30 min. rada. Tada ću ponovo taj isti Chip mjeriti kao što sam mjerio prvi put sa naponom od 3,2 i kasnije ga spistiti na 3,1V. Evo, čak ću limitirati struju na 60mA kod 3,2V, jer imam sa čime, a ne radi se o sklopu sa LM317 kao što mi je netko to sugerirao, već CA3085A+LM741M, 0-30V, 0-30A. Ne mogu garantirat, ali vjerujem da će na taj način temperatura biti bar 5°C niža, čak možda i preko 10°C. Tada će pasti struja (vjerojatno ispod 50mA), snaga i jačina svjetla. Kasnije ću sve dignuti na 3,3V i pustiti protok struje do 100mA. Koliko vidim 3,3V je max. granični napon za 2835/VB2. Baš me znanima koja će tada biti struja, a pogotovo temperatura. 3,1-3,3V je bar po specifikacijama min-max. napon, a 3,2 optimalan za struju od 60mA. Priznajem, možda sam se zaletio kada sam rekao da bi spuštanjem napona po tom chipu za 0,1V produljo vijek chipa 100%, ali vjerujem da bi se radilo o 30%. Jasno da to ne mogu dokazat nikako, isto kao što netko ne može dokazat da to nije istina. Trebalo bi obje LEDice spojiti na 3,2 i 3,1V odvojeno i pustit ih da rade 1,2,5 ili koliko već godina. Također vjerujem da bi se ujednačavanjem karakteristika LEDica u grani sa 6% na 3%, (a to je za 50%) isto tako produljila trajnost. Naravno, za to nemam dokaz niti ću ga ikad imati, a to ste htjeli oba dvojica da napišem, no postoji nešto što ipak vuče na ovo što sam pisao da ima nešto u tome. Ista žarulja, iste ledice, isti broj komada, a jedna traje 15.000, a druga 25.000 sati. OSRAM LED STAR Classic A60 10W i OSRAM LED SuperSTAR Classic A60 10W. Neka mi netko od vas napiše kako je to moguće?! Ili se radi o boljoj selekciji LEDica sa manjom telerancijom između njih (vjerojatno) ili o smanjenju napona u granama, ili da buidem bliži vama struje. Možda se radi i o marketinškom triku, no sumnjam.  Negdje su dobili veću trajnost.

Poruka je uređivana zadnji put čet 28.1.2016 11:03 (Cobra33).
16 godina
odjavljen
offline
Re: Kućne led žarulje

Sloj bakra je toliko tanak da je zanemariv, a prijenos kroz pločicu do druge strane nikakav.

 

Po pitanju podataka iz datasheet-a, opet navodiš stvari koje nitko ne spori.

 

LED čipu ne možeš istovremeno namjestiti napon i struju jer ti onda vrijedi parametar koji prvi dostigneš, duk drugi ovisi o karakteristikama čipa.

 

Po 158-i put u temi ponavljam: LED-icama se projektira ciljana struja, a ne ciljani napon.

Uzmi čip spoji ga na 3,2 V i mjeri struju. Ona RASTE, uz isti napon, snaga raste.

Sad isti čip spoji na izvor struje od 90 mA i mjeri pad napona. On PADA, uz istu struju snaga pada.

To je onaj pozitivna karakteristika strujnog napajanja o kojoj pričamo.

 

I na kraju, opet nitko ne spori da spuštanjem struje raste trajnost čipa. To nije sporno, sporno je da li ćeš na taj način za rasvjetu od xy lumena na 10 godina potrošiti manje novca (jeftinija žarulja vs skuplja žarulja iste snage duljeg trajanja vs veći broj slabijih žarulja duljeg trajanja).

 

Što se tiče odstupanja kad su gonjene strujnim izvorom, tu samo one koje su iznad nazivne snage imaju utjecaj, one koje rade manjom snagom nemaju jer nemaju povratni utjecaj na ostale. Dakle, već si pola selekcije eliminirao. Tu se opet kod selekcije tolerancija bira po omjeru trošak/trajnost kako bi proizvod bio konkurentan.

 

OSRAM LED STAR Classic A60 10W i OSRAM LED SuperSTAR Classic A60 10W - ne može isti broj LED-ica istog tipa raditi na manjoj snazi, a da pri tom žarulja ima istu ukupnu snagu.

Ajde pogledaj Technical data na: http://www.osram.com/osram_com/products/led-technology/lamps/consumer-led-lamps-with-classic-bulbs/led-star-classic-a/index.jsp?productId= i http://www.osram.com/osram_com/products/led-technology/lamps/consumer-led-lamps-with-classic-bulbs/led-superstar-classic-a/index.jsp?productId=ZMP_1069945

Tamo je za STAR navedena snaga 10,5W i trajnost 25000 sati, a za SuperSTAR 10W i 20000sati. Uz to im se razlikuje i power factor, a SuperSTAR je dimmable, što znači da im se driver drastično razlikuje i tu daljnja usporedba pada u vodu.

Big wheel keep on turning, Proud Mary keep on burning, Trolling, trolling, trolling on the river.
13 godina
offline
Kućne led žarulje

Ja opet po 160-ti put govorim da ako su u seriji više dioda, da su im struje jednake, ali ne i naponi, pa tako ni disipacija, snaga i jačina svjetla.

Ove žarulje koje si linkao nisu te o kojima ja govorim. Možda se godišta razlikuju, ali to defintivno nisu te žarulje o kojima ja pričam. Na INI prije 1,5 god. sam kupio obje, SuperStar je bila skuplja, izgled posve isti. Imam u PDF-u podatke o njima skinute 2015 sa oficijalne Osram stranice. Pokušat ću nekako pronaći to na Netu pa pošaljem link. Onda ćeš malo drugačije govorit, a ne da nešto, pada u vodu, odnosno da meljem gluposti.

http://www.ina.hr/osram/

 

https://www.google.hr/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&frm=1&source=web&cd=9&ved=0ahUKEwiX2PXGxszKAhXB2SwKHd7SDwgQFghjMAg&url=https%3A%2F%2Fwww.ronning.is%2FAttachment%2FGenericFile%3FattachmentId%3D11693&usg=AFQjCNH5cOySvGu0fVeeoeLCiE_CC_ajQA&sig2=y03-kU69uz9ZwVTjrsReWw

 

https://www.otto-office.com/de/app/download/document/item?20514_osram_led.pdf&mid=5464&d=5567

 

Znači obje su 10W 806lm. Imam obje i ako treba otvorit ću ih da vidim koje LEDice su nutra. Strujni faktor se razlikuje, da, driveri su drugi..., znači ipak na neki način postoji mogućnost povećanja trajnosti. Ako su u njima iste ledice, a velike šanse su da jesu, onda nešto drži vodu.

 

 

 

 

Poruka je uređivana zadnji put čet 28.1.2016 14:36 (Cobra33).
16 godina
odjavljen
offline
Re: Kućne led žarulje
Cobra33 kaže...

Ja opet po 160-ti put govorim da ako su u seriji više dioda, da su im struje jednake, ali ne i naponi, pa tako ni disipacija, snaga i jačina svjetla.

A ja ti po 161. put govorim da to nitko ne spori.

 

Sporno je to što će kod naponske regulacije zbog jedne manjim padom napona porasti snaga na ostalima, dok će kod strujne regulacije samo na toj jednoj biti manja snaga. Time je dovoljno eliminirati one koje imaju veći pad napona od onog kojeg projektiramo kao granični za stabilan rad bez ubrzanog starenja i riješen problem. Dakle, selekcija je potrebna, ali samo s jedne strane nazivnih karakteristika.

 

 

Cobra33 kaže...

Ove žarulje koje si linkao nisu te o kojima ja govorim. Možda se godišta razlikuju, ali to defintivno nisu te žarulje o kojima ja pričam. Na INI prije 1,5 god. sam kupio obje, SuperStar je bila skuplja, izgled posve isti. Imam u PDF-u podatke o njima skinute 2015 sa oficijalne Osram stranice. Pokušat ću nekako pronaći to na Netu pa pošaljem link. Onda ćeš malo drugačije govorit, a ne da nešto, pada u vodu, odnosno da meljem gluposti. 

Sorry, izgleda da im skripta na stranici ne ažurira productID, pa je krivi link na forumu. Sve sam dobro gledao osim temperature (jer sam se vrati na link koji sam kopirao, pa mi je otvorilo prvu). 

 

Pravi link: http://www.osram.com/osram_com/products/led-technology/lamps/consumer-led-lamps-with-classic-bulbs/led-star-classic-a/index.jsp?productId=ZMP_1065528

 

Uglavnom, izgleda da su ili unaprijedili žarulju ili preciznije odredili trajnost, pa je podatak ažuriran. Čak se na samom web-u na jednom mjestu prikazuje stari podatak.

 

Driveri su im definitivno različiti, a razlikuje im se i spektar. Da li je to posljedica različitog drivera ili su čipovi različiti ne možemo znati bez rastavljanja ili insiderske informacije. Ova koja je dimmable može raditi max dopuštenom strujom, a i dalje imati smanjenu snagu ispod max dopuštene ako joj driver radi u PWM režimu. 

 

U svakom slučaju se sve svodi na nagađanje, ali ti si dalje uvjeren da bi mogao postići bolju omjer trajnosti po trošku od ljudi koji se time bave čitav život i imaju podatke koje mi nagađamo.

Big wheel keep on turning, Proud Mary keep on burning, Trolling, trolling, trolling on the river.
12 godina
offline
Kućne led žarulje

mbaksa

 

još da te nešto ugnjavim i neću više

iznad akvarija s kornjačama na oko 30cm imam neku vrst lustera koju kornjače valjda doživljavaju kao sunce i izlaze van sunčat se

bed je u tome što tu gori štednja žarulja koja baš i ne grije za razliku od onih starih (a i frka me stalno zbog hebene žive ako pukne da će ih potrovat), pa me zanima jel te led žarulje bolje griju

vjerojatno je to kontraproduktivno, al eto meni baš treba takva

17 godina
moderator
offline
Re: Kućne led žarulje
picajzla0707 kaže...

iznad akvarija s kornjačama na oko 30cm imam neku vrst lustera koju kornjače valjda doživljavaju kao sunce i izlaze van sunčat se

bed je u tome što tu gori štednja žarulja koja baš i ne grije za razliku od onih starih (a i frka me stalno zbog hebene žive ako pukne da će ih potrovat), pa me zanima jel te led žarulje bolje griju

vjerojatno je to kontraproduktivno, al eto meni baš treba takva

Cijela poanta LED žarulja (a i štednih, ali u nešto manjoj mjeri) je štednja električne energije. Znači, da što više električne energije pretvore u svjetlosnu, a što manje toplinsku. Dakle, od imalo boljih LED žarulja možeš očekivati još slabije grijanje nego od štednih/CFL.

 

Ako kornjače mogu do žarulje, pa bi je mogle razbiti, onda da - CFL bi mogle biti malo nezgodne. Al recimo možeš staviti nekakvu mrežu tako da ne mogu do žarulje.

 

Ne znam previše o gmazovima da bih ti mogao tu nešto savjetovati. Ako im treba grijanje, to možda možeš riješiti i (podnim?) grijačem, koji ti ni ne mora nužno grijati svo vrijeme koje ti svijetli svjetlo. Trebao bi se to raspitati kod upućenijih... Kod terarista - vidim da na fejsu ima više (domaćih) grupa te tematike.

16 godina
odjavljen
offline
Re: Kućne led žarulje
picajzla0707 kaže...

mbaksa

 

još da te nešto ugnjavim i neću više

iznad akvarija s kornjačama na oko 30cm imam neku vrst lustera koju kornjače valjda doživljavaju kao sunce i izlaze van sunčat se

bed je u tome što tu gori štednja žarulja koja baš i ne grije za razliku od onih starih (a i frka me stalno zbog hebene žive ako pukne da će ih potrovat), pa me zanima jel te led žarulje bolje griju

vjerojatno je to kontraproduktivno, al eto meni baš treba takva

Obična LED-ica ne grije puno. Grije se sami hladnjak koji konvekcijom predaje toplinu okolini i ta toplina odlazi prema gore.

 

Postoje plant grow LED-ice koje imitiraju sunce, a neke od njih zalaze u IR područje. Međutim, imaju dvije mane: većinom imaju izraženu UV komponentu (ne znam koliko su kornjače osjetljive) i koriste se za indoor uzgoj trave (da ne bi plavci pokucali).

 

Najbolje ti se posavjetovati s nekim biologom, istražiti što im odgovara, a što smeta i onda složiti ciljano žarulju s IR LED-icama za toplinu i ostalima prema spektru kakav im paše.

Big wheel keep on turning, Proud Mary keep on burning, Trolling, trolling, trolling on the river.
12 godina
offline
Re: Kućne led žarulje
mbaksa kaže...

 

Ako kornjače mogu do žarulje, pa bi je mogle razbiti, onda da - CFL bi mogle biti malo nezgodne. Al recimo možeš staviti nekakvu mrežu tako da ne mogu do žarulje.

 

Ne znam previše o gmazovima da bih ti mogao tu nešto savjetovati. Ako im treba grijanje, to možda možeš riješiti i (podnim?) grijačem, koji ti ni ne mora nužno grijati svo vrijeme koje ti svijetli svjetlo. Trebao bi se to raspitati kod upućenijih... Kod terarista - vidim da na fejsu ima više (domaćih) grupa te tematike.

 ne mogu one do žarulje, nego smo uzimali one jeftinjare u spara, pa se jedna u hodniku već rasprsnula sama od sebe i sad me malo frka

zamijenio sam za kvalitetniju (valjda) no svejedno im više ne vjerujem

 

vidjet ću za ovo s grijačem, ali one više vole izać na podest čim upalim žarulju

valjda briju da je sunce pa se sunčaju, još i noge rašire i drže ih u zraku

MrBlc kaže...

 

Postoje plant grow LED-ice koje imitiraju sunce, a neke od njih zalaze u IR područje. Međutim, imaju dvije mane: većinom imaju izraženu UV komponentu (ne znam koliko su kornjače osjetljive) i koriste se za indoor uzgoj trave (da ne bi plavci pokucali).

 

Najbolje ti se posavjetovati s nekim biologom, istražiti što im odgovara, a što smeta i onda složiti ciljano žarulju s IR LED-icama za toplinu i ostalima prema spektru kakav im paše.

 fala na savjetu, a murija nek radi svoj posao, nemam što skrivati i uzgajam jedino bosiljak na balkonu 

(kad i naleti štogod, što je sada izuzetno rijetko, odmah ode u dim )

17 godina
moderator
offline
Re: Kućne led žarulje
picajzla0707 kaže...
ne mogu one do žarulje, nego smo uzimali one jeftinjare u spara, pa se jedna u hodniku već rasprsnula sama od sebe i sad me malo frka

zamijenio sam za kvalitetniju (valjda) no svejedno im više ne vjerujem

Onda si fakat kupio neki šrot. Meni se nikad nije dogodilo da mi se rasprsne CFL, ali koristio sam samo Philips, Osram, GE i jednu TEŽ.

 

picajzla0707 kaže...
vidjet ću za ovo s grijačem, ali one više vole izać na podest čim upalim žarulju

valjda briju da je sunce pa se sunčaju, još i noge rašire i drže ih u zraku

Malo sam guglao jer me baš zanimalo i vidim da postoje bašžarulje za sunčanje Tako da bi se tako nešto dalo kupiti, ili kako ti je MrBlc predložio, možda da sam napraviš. Moguće je da neke CFL žarulje za gmazove (reptile) emitiraju i UV, radi vjernijeg dočaravanja sunca (mislim da negdje imam jednu takvu žarulju) pa si i to provjeri.

12 godina
offline
Re: Kućne led žarulje
mbaksa kaže...
Malo sam guglao jer me baš zanimalo i vidim da postoje bašžarulje za sunčanje Tako da bi se tako nešto dalo kupiti, ili kako ti je MrBlc predložio, možda da sam napraviš. Moguće je da neke CFL žarulje za gmazove (reptile) emitiraju i UV, radi vjernijeg dočaravanja sunca (mislim da negdje imam jednu takvu žarulju) pa si i to provjeri.

 i žena mi to kaže maloprije za te žarulje

čini se da je ona upućenija, a ja se trudim i još vas ovdje gnjavim 

neka ona dalje traži, a još se i bolje snalazi na ebayu od mene (to im je valjda urođeno)

16 godina
odjavljen
offline
Re: Kućne led žarulje
mbaksa kaže...

Malo sam guglao jer me baš zanimalo i vidim da postoje bašžarulje za sunčanje.

S tim u nekim fast foodovima drže pomfri toplim :-P

 

Pitanje je ima li dovoljno uštede između IR žarulje i IR LED-ice. Točnije, koliko ova žarulja grije konvekcijom u odsnosu na količinu grijanja zračenjem.

Big wheel keep on turning, Proud Mary keep on burning, Trolling, trolling, trolling on the river.
13 godina
offline
Re: Kućne led žarulje
MrBlc kaže...
U svakom slučaju se sve svodi na nagađanje, ali ti si dalje uvjeren da bi mogao postići bolju omjer trajnosti po trošku od ljudi koji se time bave čitav život i imaju podatke koje mi nagađamo.

 Tko je to rekao!? Ja govorim da bi se smanjenjem napona za 0,1V, a ako ćemo po tvojem smanjanjem struje za određeni iznos pri spuštanju napona za 0,1V produžiti vrijeme trajanja LED-ica. U svakoj specifikaciji stoje podaci o radnom naponu i struji, ali i o njihovim min-max. vrijednostima. Znači mogu radit sa min. i max. vrijednostima. Optimalan rad drži te vrijednosti negdje u sredini. Znači neki LED chip možeš napajat od 3,1-3,3V strujom 50-90mA. Čisto sumnjam da bi kod potrošnje 50mA bio potreban napon od 3,3V ili da bi kod 3,1V potrošnja bila 90mA, ali po specifikacijama i to je moguće. Rastom napona raste stuja, ili rastom struje raste i napon do limita. U oba slučaja raste disipacija snage, pa tako i temperatura, a ona je jedan od najvažnijih faktora trajanja samog Chipa. To što se regulacijom struje postiže "finija" regulacija i ujedno štiti porast struje kroz granu u ovom slučaju nije bitno, jer ja govorim o spuštanju napona, a ne dizanju. Znači govorim ujedno i o padu struje. Drugim riječima govorim o manjoj disipaciji snage i temperetauri.

To što ti govoriš o ljudima koji se time bave cijeli život stoji, ali si kod toga zaboravio i još nešto, a to je tržište, koje neumoljivo traži još učinkovintiji proizvod, a u ovom slučaju se radi o jačoj žarulji (svjetlu), manjoj potrošnji i većoj trajnosti. Oni umjereniji spremni su za kompromis, a njih je velika manjina. Upravo radi ovog tržišta oni koji se bave cijeli život time, popuštaju i prilagođavaju se ovima drugima. Što mi kao krajnji korisnici trenutno tražemo od takvih LED žarulja. Recimo meni je na prvom mjestu trajnost, pa tek onda jačina svjetla. Neko želi obrnuto. Između 800lm i 1000lm postoji razlika, vidljiva, ali da li je i presudna. Nekom je, meni nije. Prije bi izabrao slabiju sa trajanjem od 25.000sati, nego jaču sa trajanjem od 20.000 sati. Da, možemo na žalost samo nagađati koliko bi jedan chip trajao duže, ako bi mu smanjili struju ili napon, svejedno, i time smanjili zagrijavanje. Ne vjerujem da bi trajao kraće.

Na kraju kada sam prvi put pisao da se naponi razlikuju između dioda u grani, trebao si se samo sa tim složiti, a ne pisati puste rečenice o ovom i onom, tražiti nepotrebno dlaku u jajetu, tipa nedovoljno hlađenje, vitroplast-zrak-aluminij, i sl. Pa da se konstantna struja moža postići samo reguliranim limitatorom u strujnom krugu (a i on je na koncu podložan promjenama radi temperature), a ovo što sam ja testirao omalovažio, jer eto nisam došao do rezultata sa tim limiterom, već narinutom naponu po specifikaciji LED dioda (3,2×6=19,2V) i na taj način nakon 3 min. dobio konstantnu struju u okviru očekivanog. Na taj način došao sam do nekih rezultata koji svatko može i sam provjeriti da li preko limitera, otpornika, ma svejedno. Tu smo pisali bijesne obrane posve nepotrebno samo radi jedne izjave za koju i dalje tvrdim da stoji. "Manja snaga, manje zagrijavanje, dulji vijek trajanja".

Da li se radi o 100%, 20%, 10% duljem vijeku, nebitno. Ako govoriš o isplativosti, pa jasno da to nije isplativo. Nešto sam pisao o trajnom proizvodu. Pa nikom nije u interesu napravit nešto trajno. Ovime završavam priču. Ende.

Poruka je uređivana zadnji put pet 29.1.2016 11:40 (Cobra33).
17 godina
moderator
offline
Re: Kućne led žarulje
Cobra33 kaže...
Ja govorim da bi se smanjenjem napona za 0,1V, a ako ćemo po tvojem smanjanjem struje za određeni iznos pri spuštanju napona za 0,1V produžiti vrijeme trajanja LED-ica.

Nećemo po tvojem, njegovom, mojem ili ičijem. Nešto ili je ili nije tako. Važni su W. Onda ne može po tvojem biti V, a po njegovom A, nego je po svačijem W.

 

Kako ne možemo direktno regulirati W, onda nam ostaje samo da to radimo indirektno putem V ili A. Regulaciju putem V moramo odbaciti iz najmanje tri već stoput prežvakana razloga, a regulacija A je dovoljno blizu regulaciji W da možemo u praksi govoriti da ćemo reguliranjem A regulirati W. Pridodamo onda tome još o činjenjicu da žarulje imaju constant current drivere, i jedino o čemu u praksi možemo govoriti je regulacija W putem A, a nikako putem V, i to još gore za 0,1V (a W je eksponencijalno ovisan o V, pod uvjetom da se ne ograničava struja)!

 

I to je to - kraj priče. Možeš ti to unedogled pokušavati spinati, ali ovo nije politika i tu su stvari prilično egzaktne. Zeznuo si se i nikakvom količinom spinanja nećeš navesti vodu na svoj mlin kad si jednostavno u krivu. Ako nakon svega i dalje tvrdiš da nisi u krivu, izvoliš:

1) dati primjer žarulja s constant voltage napajanjima,

2) pobiti nelinearnost odnosa napona i snage,

3) pobiti utjecaj temperature na struju kod regulacije naponom, a time i na snagu.

 

Cobra33 kaže...
Da li se radi o 100%, 20%, 10% duljem vijeku, nebitno.

Ti si bez pardona nabacio udvostručenje radnog vijeka i to po varijabli po kojoj nema smisla računati radni vijek kod žarulja. I duboko si se uvrijedio kad sam ti napisao da si tu brojku izvukao iz guzice.

 

Ako ništa drugo, barem si u ovoj zadnjoj poruci ublažio tvrdnje, iako i dalje pokušavaš spinati. Sad ti ostaje još samo onaj zadnji korak - prihvatiti činjenice i slijedom toga prihvatiti da si se zeznuo pa da zatvorimo ovu priču jednom zauvijek.

Poruka je uređivana zadnji put pet 29.1.2016 22:51 (mbaksa).
17 godina
moderator
offline
Kućne led žarulje

Prekjučer sam opet bio u Kauflandu pa se sjetio ponovno pogledati onaj domaći modul za plafonijeru. Firma se zove Vidik d.o.o., modul košta 99 kn, snage je 24W (trebao bi biti ekvivalent 3x60W običnim žaruljama). Da ga imam kamo staviti (imam samo jednu takvu plafonijeru, ali tu bi mi to bilo presvijetlo), kupio bih, ako radi ničeg drugog, da vidim kakav je. Ne sjećam se da sam vidio njihove žarulje, bila je tamo još i njihova LED traka.

 

Tu ima i neki videić te tvrtke. 

 

A sad... Ne znam... Dosta LED žarulja na tom videu im izvana izgleda generički kinesko... Uglavnom, eto, ako netko proba, nek javi dojmove. Ak ništ drugo, domaće je. Navodno. 

 

Poruka je uređivana zadnji put pet 29.1.2016 19:30 (mbaksa).
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice