Čišćenje matične ploče

poruka: 9
|
čitano: 2.642
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
7 godina
neaktivan
offline
Čišćenje matične ploče

Kako riješavate problem prašine na matičnoj ploči, grafičkoj kartici i sličnim stvarima koje baš nije preporučljivo previše dodirivati? Usisavač pomaže da se donekle ukloni prašina, ali jedan dio i dalje ostaje. Kompresor mi izgleda kao dosta opasna opcija jer bi svašta moglo odletjeti s te ploče.

 

Kako vi to riješavate? Ima li uopće neko riješenje koje bi napravilo posao do kraja?

Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Čišćenje matične ploče
Grisha kaže...

Kako riješavate problem prašine na matičnoj ploči, grafičkoj kartici i sličnim stvarima koje baš nije preporučljivo previše dodirivati? Usisavač pomaže da se donekle ukloni prašina, ali jedan dio i dalje ostaje. Kompresor mi izgleda kao dosta opasna opcija jer bi svašta moglo odletjeti s te ploče.

 

Kako vi to riješavate? Ima li uopće neko riješenje koje bi napravilo posao do kraja?

 kompresor (ili zrak u spreju - čipoteka) je dobra stvar. ako ima naslaga pekmeza/katrana/krvi/kečapa, izopropilni alkohol (čipoteka) i vateni štapići + blazinice (dm). ne odšarafljuj i ne skidaj ništa (osim hladnjaka, ako mijenjaš pastu na procu). ponajviše: strpljenja. (nešto me ipak čudi: nikad mi nije uspjelo zasrat matičnu da bi joj trebalo toliko "tetošenja"). grafičku ćeš morati rastaviti (skinuti vetilatore i odspojiti kabele) a onda sredstva kao iznad. nježno s lopaticama ventilatora (ne smije se čuti "krc"). usisivač je pomoćno sredstvo. slabo. ako ga rabiš, svakako uporabi kist br. 2 ili 3 za "oprašivanje" u usisivač. sretno. 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
11 godina
offline
Re: Čišćenje matične ploče
Kist
15 godina
offline
Re: Čišćenje matične ploče

izbjegavati kompresor (jači, npr na benziskoj za auto..)...

uz usisavač četkica-kist može i brijača četkica (sapun) .. ali su kistovi praktičniji (duži).

-ako su kontakti oksidirani (npr modul rama) može gumica za olovku ali ne pretjerati kao brušenje parketa to se radi samo ponekad u životu pojedine komponente dok alkohol i sl može uz brisanje tj ne namočiti jer ako se zavuče vlaga imaš problem.. alkohol dobro hlapi no  nečistoće mogu ostati i stvoriti veći problem koji prije nisi imao.. tj to se radi samo kad je potrebno ne kao rutinsko čišćenje prašine. Jedino se češće ponekad čisti cpu od viška paste i to naravno kad skidaš hladnjak.. ne skidaš ako nema potrebe tj ako su temp unutar dobrih kao za novo itd.

 

-jedino rutinski treba čistiti prašinu, pogotovo laptop-vent.. stvori se 'spužva-filc..'... za to ne trebaš dodatna sredstva osim alata i strpljivosti (skinuti-vratiti..).

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
2 godine
protjeran
offline
Čišćenje matične ploče

neki dan čisto komp. nisam ga 2 godine taknuo. bilo sitne prašine svuda. odspojio grafu i memoriju. vent na procu nije trebalo, očiščen ovako samo. sve usisao koliko ode usisavačem. izpuhao (ustima, naravno). pogotovo grafu. i matičnu naravno. šta se moglo sve prebrisao alkoholim i krpicom.

sobzirom da imam odlične filtere na usisnim ventovima, nije ni nakon 2 godine bilo puno prašine, osim te sitne. ventove sve detaljno alkoholom očistio.

razlog blage nakupljenosti prašine uz filtere na ulaznim ventovima je ta što kantu držim na stolu. kante kad su na podu više uvlače svu prašinu i prljavštinu koja se tamo u bilizini nalazi. još ako imate kakvog kučnog ljubimca koji ispušta dlake + neredovito čiščenje i usisavanje poda u blizini kompa koji se nalazi na podu je koma za isti. dodatni problem stvara komponentama ako je komp na podu gdje ima dosta ili puno vlage. tako se ikakva, pa i ona sitna prašina rapidno i silovito lijepi za sve komponente.

Moj PC  
0 0 hvala 0
7 godina
neaktivan
offline
Čišćenje matične ploče

Hvala svima na pomoći. Jebiga, nisam se kista sjetio iako je logično rješenje.

 

Ajar kaže...

 (nešto me ipak čudi: nikad mi nije uspjelo zasrat matičnu da bi joj trebalo toliko "tetošenja")

 Ma nije uopće praviše "zasrana". Više je to do mene i moje opsesivnosti da očistim kao da je tek iz trgovine izašla koliko god to nemoguće bilo

Moj PC  
0 0 hvala 0
5 godina
offline
Čišćenje matične ploče

Osobno to izbjegavam zato sto kada uvijek idem nesto nepotrebno cistiti/raditi kao po murpyjevom zakonu uvijek se nesto zakomplicira. Meni ne smeta niti kada 5 godina stoji, a znam da bi trebao barem pastu promijeniti. Dok se ne rusi sve 5, pa zujao i kao mlaznjak

Poruka je uređivana zadnji put pet 21.5.2021 0:27 (SamoPitam3).
 
0 0 hvala 0
10 godina
offline
Čišćenje matične ploče

ja sam baš nedavno radio anualno čišćenje kante, nije bilo previše prašine (filteri na ventovima), ali bilo je ove sitnije koja ne ide samo tako dolje... a trebalo je malo i filtere počistiti...

tools - mekani kist i usisavač sa četkicom... sve fino blista zasad :)

Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Čišćenje matične ploče

 

AMD/Intel ljubitelj/mrzitelj, ovisno kakav mi je dan. :D
 
0 0 hvala 0
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice