Vodič za odabir grafičke kartice izdvojena tema

poruka: 40.461
|
čitano: 5.545.418
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
15 godina
neaktivan
offline
RE: Vodič za odabir grafičke kartice
sobitza kaže...

 

1-3 ali ti si napravio VODIC ZA ODABIR graficke kartice, dakle netko ce prema ovom vodicu se ravnati i kupovati karticu. A u vodicu ti u istom retku stoje kartice koje su u sasvim razlicitoj kategoriji performansi. Samo navodenje skupljih i neisplativih kartica u vodicu mi nema smisla. Cijena grafickih kartica se mijenja svakih dva tjedna i to drasticno. Odlican primjer je pad cijena HD4870 serije, dok performanse kartica ostaju konstanta i na temelju toga bi se trebale bazirati preporuke i usporedbe sa konkurencijom.

 

4. Kartica je smisljena u mjesec dana kao odgovor na HD4890 seriju

 

6. you're missing the point. nisam rekao da uklonis cijelu kategoriju vec 9500GT karticu koja je znatno slabija od HD4650 a cijenom cak i dosta skuplja. Jos jednom, ako vec radis vodic, onda bi trebao spomenuti kvalitete jedne i mane druge tako da se ljudi znaju ravnat. Ti svrstavas sve kartice u jedan redak bez konstruktivnih savjeta o razlicitim modelima, plusevima i minusima istih. Po cemu bi ja trebao izabrati karticu iz tvog vodica. Samo zato sto se nalazi u toj cjenovnoj kategoriji?

1. Za gaming (za koji je najvažnija jaka grafička,ali i ostale komponete trebaju biti dobre) sam napisao koja grafička ima bolje preformanse,pogledaj malo Belji se

4. S obzirom da za 1700 kn ima HD4890 Toxic (GPU-1 ghz i Vapor-X cooler) konkurencija je bolja,ali ipak ima skroz dobrih GTX275-ica,ja gledam preformanse/cijena

6. Ako bi pisao o kvalitetama i manama pisao bi 10 stranica minimalno,a to mi se baš i ne da.U skoro svaku gaming konfiguraciju iznad 2500 kn se može ubaciti HD4670,tako da je dosta rjetko stavljanje 9500GT ili HD4650.

U svakom cjenovnom rangu su jedna ATI i jedna Nvidia jer ima fanova i jedne i druge firme,pa ima izbor

st001cro@gmail.com-MSN
Poruka je uređivana zadnji put uto 25.8.2009 16:13 (pod009).
15 godina
neaktivan
offline
Vodič za odabir grafičke kartice
Nakon  što je GPU izabran, pažnju na klasičnu zamku na količinu memorije:

           o Uzmimati grafičku karticu sa mnogo RAM-a je beskorisno ako GPU je manje moćan: na primjer, 1GB su nepotrebni za ATI HD 4670 ili nVidia 9500 GT, najbolje je 512 MB DDR3 da 1GB DDR2;
     * Nemojte si kupovati vrlo moćnu grafičku karticu ako imate računalo malo starije, jer CPU može ograničiti grafičke kartice, to se zove "CPU ograničenja, to je uglavnom onima koji igraju na zaslon 17 ili 19"
           o Na primjer, s P4 3 GHz, još uvijek je prilično uobičajeno, HD 3850 za igru 1280.,
           o Slično, s X2 4800 + na 2,4 GHz, HD 3850 je već donekle ograničena, to nije stvarno zanimljivo da se snažnije 9600 GT za igru na 19 ",
           o CPU Limited također dolazi sa 2 PC grafičkih kartica zajedno high-end (SLI, CrossFire), preporučljivo je imati Dual Core do 4 Ghz (overclocked) ili Quad Core 3GHz.


Izbor opreme

Kraj 2008 za entry-level igrača, preporučujem na Sapphire ATI HD4670 512MB za oko 75 €, ili Sapphire HD3850 512MB DDR3 manje od 80 €, a nVidia Gainward Bliss 9600 GT 512MB, koja ima 85 €.
Povezane sa E7200 i X2 6000 +, daju zadovoljstvo igrača "casual" sa zaslonom od 17 ili 19 inča.
Online igrači će se za podmirenje manje snažne kartice kao GeForce 9500 GT ili HD3650, online igre općenito slabo je zahtjevna resurse sustava (pozornost Iznimke).
Da biste ažurirali računalo s AGP,  izbor na HD 3650 AGP oko 75 € ili HD 3850 AGP oko 100 € (pažnju na kompatibilnost ako je vaše računalo  stvarno staro).

Mid-range predstavlja 9.800 serije na nVidia, a HD 4800 serije iz ATI.
HD 4850, do 140 €, vjerojatno osvaja nagradu za najbolju cijenu / performanse omjer trenutno.
Ne ustručavajte se Gainward dual slot, bolje hlađenje GPU. Zlatni Uzorak je overclocked porijekla. HD 4830 je aerodinamična verzija.
Na nVidia, XFX 9800 GTX, 150 €, malo overclocked porijekla, je također dobar izbor.
Zajedno s  E8400 ili X2 6400 +, te kartice mogu igrati bez problema na ekranu od 19 do 22 inča.

U "high-end, preporučujem kod ATI Sapphire HD 4870 512 MB za 200 € ili HD 4890 Vapor X, a nVidia GTX 260 do oko 250 €.
1 GB verzija HD4870 nije puno, čak iu visokoj razlučivosti filtriranje omogućeno.

Vrlo visoke kraju je zastupljena po karticama do 2 GPU, kao i 9800 GTX+ ili  2x HD 4870 ,2x GTX 280 i  2x HD 4890
Ove kartice su dizajnirane za zaslone 22 do 30 inča.
Rješenja za high-end dual-GPU SLI ili CrossFire ili, Savjetujem u kombinaciji s core i5 750 , čija je cijena pala ovoga ljeta, ako ne želite biti CPU Limited.
Evo i od mene malo.Belji se
Poruka je uređivana zadnji put ned 27.9.2009 20:57 (big_guy).
Moj PC  
3 0 hvala 6
15 godina
offline
RE: Vodič za odabir grafičke kartice
big_guy kaže...

Rješenja za high-end dual-GPU SLI ili CrossFire ili, Savjetujem u kombinaciji s Quad Core Q9550, čija je cijena pala ovoga ljeta, ako ne želite biti CPU Limited.
Evo i od mene malo.Belji se

core i5 750 tu treba bit.

 

i neide 4890 x2 nego 2x hd4890. x2 poslje imena znači dual core kartica, a ne 2x neka kartica.

MSN - drazen016@net.hr , e-mail novi - drazen018@email.t-com.hr
Poruka je uređivana zadnji put ned 27.9.2009 20:50 (Hyperion).
15 godina
neaktivan
offline
RE: Vodič za odabir grafičke kartice
Hyperion kaže...
big_guy kaže...

Rješenja za high-end dual-GPU SLI ili CrossFire ili, Savjetujem u kombinaciji s Quad Core Q9550, čija je cijena pala ovoga ljeta, ako ne želite biti CPU Limited.
Evo i od mene malo.Belji se

core i5 750 tu treba bit.

 

i neide 4890 x2 nego 2x hd4890. x2 poslje imena znači dual core kartica, a ne 2x neka kartica.

A dobro svi znaju o čemu se radi Belji seIzlanuo se

15 godina
offline
RE: Vodič za odabir grafičke kartice
Hyperion kaže...
big_guy kaže...

Rješenja za high-end dual-GPU SLI ili CrossFire ili, Savjetujem u kombinaciji s Quad Core Q9550, čija je cijena pala ovoga ljeta, ako ne želite biti CPU Limited.
Evo i od mene malo.Belji se

core i5 750 tu treba bit.

 

i neide 4890 x2 nego 2x hd4890. x2 poslje imena znači dual core kartica, a ne 2x neka kartica.

i7 su dobri ali ne u igrama koliko Phenom II ili Quad, kako znam?, rekao mi nas dobri toxic koji je presao sa i7 na phenoma II x4 955 i kaze da mu je dosta bolji(znao sam i sam ali eto on je i objasnio:)).

A to drugo  x2 znaci dual GPU, i da treba 2x ispred sto oznacava da je CF ili SLI. (inace toxic ima dvije HD4890 :D)

I don't care...
14 godina
neaktivan
offline
Vodič za odabir grafičke kartice

Možda ova tema nije baš za početnike al jedno pitanjce:koliko sam razumio čitajući tutorijal za proc,pa za matičnu,pa pratim i ovaj(jer želim nešto naučiti)da bi grafička bila isplativa(ili dvije grafičke)moramo jako puno računa voditi o matičnoj i procu?Ne znam da li su ovi novi proc ograničeni kao i stari(3D not suported,multiprocesing not suported)jer time koče rad grafičke,ako sam dobro razumio.Takođe je bitna i na koliko GHz radi,ali ne kužim baš ovo oko radne memorije.Da li radna na grafičkoj takođe treba biti veća ili...Da li procesorski cahe takođe utječe na grafičku(u igranju igara)?Imam još neka pitanja al se moram prvo zbrojiti...

1% sam normalan,75% neuracunljiv,23%zaboravan ali sam 100% otkvacen
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
RE: Vodič za odabir grafičke kartice
General Zed kaže...

Možda ova tema nije baš za početnike al jedno pitanjce:koliko sam razumio čitajući tutorijal za proc,pa za matičnu,pa pratim i ovaj(jer želim nešto naučiti)da bi grafička bila isplativa(ili dvije grafičke)moramo jako puno računa voditi o matičnoj i procu?Ne znam da li su ovi novi proc ograničeni kao i stari(3D not suported,multiprocesing not suported)jer time koče rad grafičke,ako sam dobro razumio.Takođe je bitna i na koliko GHz radi,ali ne kužim baš ovo oko radne memorije.Da li radna na grafičkoj takođe treba biti veća ili...Da li procesorski cahe takođe utječe na grafičku(u igranju igara)?Imam još neka pitanja al se moram prvo zbrojiti...

Pa gle bolje je sto jace, neces sad gledat dlaku u jajetu kod svakog procesora, nego ako znas modele, svaki AMD-mov Phenom II najvjerojatnije moze vecinu CF i sl., ali kad govorimo do npr HD4870 ili 4890, onda treba malo jaci, npr Phenom II x955.
Jer gle ako imas 2je grafe, los proc moci ces igrat sve igrat, ali tamo gdje ima vele necega uvjek ce te kocit procesor, radi njega ce ti se smanjit performanse, sto znaci ukratko da ti procesor neiskoristava punu snagu graficke.

Graficka memorija, pa bolje vise, npr to je dosta potrebno u GTA IV(1 GB za High)
Utori na maticnoj da bi imao punu snagu  bilo bi dobro da su oba utora PCIe x16, a ne da je jedan x8, iako nije neka veelika razlika.
Kad stavljas dvije grafe odma trebas i jace napajanje da moze to sve napajat, i procesor da to iskoristi.
Npr od procesora su ti od Intela najbolji Qxxxx serija, svaki je mislim dobar(opcenito), od dualaca nebih bas isao ispod E8xxx koji su odlicni, mislim moze i E5200-7xxx, ali ne kod jacih grafi, naravno i7... od ADM-a Athlon II, i Phenom II(x4 9xx za jace)

Eto nesto, vele mi toga pada napamet pa dao sam eto ukratko, malo je to tesko za opisat jer trebas prvo naucit modele i pogledat par testova u odredjenim igrama od proceorima, pa od grafama, onda bi sve shvatio.

Cache isto je bolje da ima vise, procesor je nekako ja mislim slobodniji(brzi valjda), a memorija kao sto sam rekao vazan ti je model,  sad se nekupuje nova grafa ipod 512 mb, sto veci monitor(rezolucija) bolje je imat vise memorije jos za igre tipa GTA IV koje su ovisne od memoriji grafe i pogotovo jacini procesora!!

Nauci prvo modele i prouci, onda ce ti bit sve jasnije!

I don't care...
15 godina
neaktivan
offline
Vodič za odabir grafičke kartice

Mali update urađen za HD5800-ice,čekam stabilizaciju cijena i veću dostupnost pa da sredim to još malo.

MSN - st001cro@gmail.com (Na avartaru nisam ja!)
 
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Vodič za odabir grafičke kartice

Urađen update u kojem imate slike bencheva Multi GPU sistema te razlike preformansi PCI-E utora.

Znači bez problema možete nabaciti jaču grafičku u PCI-E 2.0 x8 utor,smanjenje preformansi oko 2-4% što i nije puno.

Slike skinute sa TechPoewrUp-a.

MSN - st001cro@gmail.com (Na avartaru nisam ja!)
 
0 0 hvala 1
14 godina
neaktivan
offline
Vodič za odabir grafičke kartice

koje graficke kartice postoje za pci-expres slot

 

npr postojili ati x1650pro

i dali je bolja od agp

 

iskooo
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
RE: Vodič za odabir grafičke kartice
ISKOOO kaže...

koje graficke kartice postoje za pci-expres slot

npr postojili ati x1650pro

i dali je bolja od agp

Sve novije grafičke su rađene za PCI-E,ali još se proizvode neki modeli a AGP,ali rjetko.

Postoji x1650 za PCi-E i za AGP,evo usporedba AGP vs PCI-E

MSN - st001cro@gmail.com (Na avartaru nisam ja!)
14 godina
neaktivan
offline
RE: Vodič za odabir grafičke kartice

ovo mi je jako bilo vazno

 

MNOGO TI HVALA..

iskooo
15 godina
offline
RE: Vodič za odabir grafičke
Mike Litoris kaže...

 

Pa vidim da nema. To je sve lako naci na netu, wikipedia ili bilo gdje i opet

ce biti freakova koji ce postat na stotine tema tipa "Koju graficku da kupim" ili

"Preporuka grafike", pa ce, ako vec sami ne znaju sto uzeti, poslusat neki savjet

nekog sesnaestogodisnjaka kakvih je velika vecina na forumu...

 

Steta. Lijepo opisano.

 

 

 

Pozz

 

 

 

P.S. Da ja trebam uzet grafu, meni bi pomoglo. Cool :)

 

 

E, pa zato postoje strucnjaci na forumu :D

 

EDIT: Super tut...

a.k.a MindFreak MSN: ivan_babic_95@hotmail.com - E-Mail: ivan.stoposto@gmail.com
Poruka je uređivana zadnji put sri 21.10.2009 21:10 (4ucker).
14 godina
neaktivan
offline
Vodič za odabir grafičke kartice

odabir karti dobra tema haj kad smo vec tu

 

reci mi kakva je 

 

gecube ati x1650pro pci expres

bili mogao igrati gta4 sve na low

makar 10 fps

 

posto zelim da je kupim za dva dana

iskooo
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
RE: Vodič za odabir grafičke kartice
ISKOOO kaže...

gecube ati x1650pro pci expres

Uzmi HD4670/HD4650,ispod toga se teško igra.

15 godina
neaktivan
offline
Vodič za odabir grafičke kartice

e sam da pitam kolko bi mi bio pad performansi ak se stavi u CF al jedna na x16 PCE a druga na x8 PCE??

92% tinejđera sluša turbo folk. Ako si ti među onih 8% koji još uvijek slušaju pravu glazbu kopiraj si ovo u potpis.
Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Vodič za odabir grafičke kartice

ok dobro nasao sam

 

nvidia 9400 512 mb

 

sta kazete na nju dali je bolja od x1650pro

 

i kako bi mi gta4 jurio koliko fps

iskooo
Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Vodič za odabir grafičke kartice

hoceli iko odgovoriti

jeli forum ili nije

iskooo
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
RE: Vodič za odabir grafičke kartice

Gledaj GTA IV je uglavnom CPU based aplikacija, a to znači da je njoj najbitniji procesor... Vidim da imaš AMD Semprona pa čisto sumanjam da ćeš se naigrati, pa čak i na LOW... 

15 godina
neaktivan
offline
RE: Vodič za odabir grafičke kartice
dam5ian123 kaže...

e sam da pitam kolko bi mi bio pad performansi ak se stavi u CF al jedna na x16 PCE a druga na x8 PCE??

Nekih 2%,ovisi o snazi grafičke

ISKOOO kaže...

ok dobro nasao sam

nvidia 9400 512 mb

sta kazete na nju dali je bolja od x1650pro

i kako bi mi gta4 jurio koliko fps

Ispod 9500GT ili 9600GT teško,a i trebaš mjenjati i CPU.

15 godina
neaktivan
offline
RE: Vodič za odabir grafičke kartice
pod009 kaže...
dam5ian123 kaže...

e sam da pitam kolko bi mi bio pad performansi ak se stavi u CF al jedna na x16 PCE a druga na x8 PCE??

Nekih 2%,ovisi o snazi grafičke

 aha dakle to je neosjetna snaga npr između dve 5850...

92% tinejđera sluša turbo folk. Ako si ti među onih 8% koji još uvijek slušaju pravu glazbu kopiraj si ovo u potpis.
15 godina
neaktivan
offline
RE: Vodič za odabir grafičke kartice
damian123 kaže...

e sam da pitam kolko bi mi bio pad performansi ak se stavi u CF al jedna na x16 PCE a druga na x8 PCE??

U Crossfireu grafičke rade na propusnosti sporijeg utora, tj. ako drugi PCI-E 16x radi na 8x propusnosti tada i prvi slot radi na 8x propusnosti... Ili ti "Jak si koliko i najslabija karika"

14 godina
neaktivan
offline
RE: Vodič za odabir grafičke kartice

kupit cu conf za par mjeseci

 

sad za sad koju mi preporucujete

ati x1650pro

nvidia 9400gt

iskooo
15 godina
neaktivan
offline
RE: Vodič za odabir grafičke kartice
Oly_E3 kaže...
damian123 kaže...

e sam da pitam kolko bi mi bio pad performansi ak se stavi u CF al jedna na x16 PCE a druga na x8 PCE??

U Crossfireu grafičke rade na propusnosti sporijeg utora, tj. ako drugi PCI-E 16x radi na 8x propusnosti tada i prvi slot radi na 8x propusnosti... Ili ti "Jak si koliko i najslabija karika"

 ma dobor to sam bio vec skuzio i znao od prije samo dali su primjetne razlike ak recimo u CF rade ne x16 i x8 utorima?

92% tinejđera sluša turbo folk. Ako si ti među onih 8% koji još uvijek slušaju pravu glazbu kopiraj si ovo u potpis.
15 godina
neaktivan
offline
RE: Vodič za odabir grafičke kartice
ISKOOO kaže...

kupit cu conf za par mjeseci

 

sad za sad koju mi preporucujete

ati x1650pro

nvidia 9400gt

 sta ti nisam to jucer reko...

92% tinejđera sluša turbo folk. Ako si ti među onih 8% koji još uvijek slušaju pravu glazbu kopiraj si ovo u potpis.
14 godina
neaktivan
offline
Vodič za odabir grafičke kartice

nejimas ti pojma...

iskooo
Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
RE: Vodič za odabir grafičke kartice

oly_e3 moze jedno pitanje sta kazes na ovu graf

 

VGA POWERCOLOR ATI HD4550 PCI-E, 512MB TV, DDR3, DVI

 

ta mi jedino pase i kako bih igrao ove novije igre

 

ali molimte konkretan odgovor

iskooo
15 godina
neaktivan
offline
RE: Vodič za odabir grafičke kartice

4550 je već puno bolji izbor.... Ima brzu DDR3 memoriju pa joj je to najveći adut (doduše 64 bita je propusnost)... Samo također razmisli o mijenjanju procesora, jer će ti on biti kočnica sustava

Poruka je uređivana zadnji put sri 28.10.2009 18:47 (Oly_E3).
14 godina
neaktivan
offline
RE: Vodič za odabir grafičke kartice

znaci ovu da kupim

gledo sam na youtube ljudi igraju gta4

 

amd sempron 3000+ 2.0 ghz

 

i sa ovom grafom

 

na low ide super

iskooo
14 godina
neaktivan
offline
Vodič za odabir grafičke kartice

nerazumijem se baš u chipsetove za grafčku i to... koju bi mogao grafičku, sa chipsetom nVidia 8100 GT

JAJAJAJAJA
 
0 0 hvala 0
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice