Savjeti o nadogradnji računala izdvojena tema

poruka: 24.273
|
čitano: 3.910.769
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
15 godina
offline
Re: Savjeti o nadogradnji računala
ibme74 kaže...

Baš obratno, što ideš na veću rezoluciju sve je manje bitan CPU jer grafa udari u limit prije nego procesor.

A to sam i mislio samo se mozda nisam dobro izrazio :)

Svi testovi 7800x3D su sa RTX4090, a nju je malo teze "zakucati", nitko ne radi sa grafama za obican narod.

Doduse, ima smisla ako se testira bas gaming performanse CPU-a da se onda iskljuci utjecaj bottlenecka graficke, ali bilo bi lijepo vidjeti testova sa nekim "normalnim" mid range karticama, da li tamo taj CPU radi ikakvu razliku :)

Demokracija je sistem u kojem dvije budale mogu preglasati jednog genija.
Poruka je uređivana zadnji put pon 29.1.2024 15:13 (Mauro).
2 godine
online
Re: Savjeti o nadogradnji računala
Wiz3m4n kaže...

Kako rekoh ja sam imao loše iskustvo sa Corsair Asus kombom bez obzira što je na listi od mbo, da si pogledao video vidio bi da je čovjek imao problem sa spomenutom t-force i Asusom, ti ga nemaš i bravo za tebe!!

 

Druga mi bliska AM5 platforma je sa Gigabyte b650 Aorus Elite i G.skill Neo koja znam da je prošla bez problema. Kolega ima Asrock/G.skill i isto je ok.

Kako rekoh stvar je vrlo relativna te problemi nisu neočekivani no nisu niti nerješivi...srećom nakon online kupovine ima se 14d za povrat.

 

 

 Ja nikad u životu nisam imao problema s memorijom koja je bila na qvlisti niti itko kome sam slagao ili preporučio memu koja je bila na qvlisti, jedino ukoliko je mema bila pokvarena oob/doa tako da ti baš i ne vjerujem.

Prvo što radim kod kupovine/preporuke meme je da je izaberem s qvliste proizvođača ploče.

 

Koji video da pogledam, ima ih tri?

Poruka je uređivana zadnji put pon 29.1.2024 15:21 (notloB).
16 godina
offline
Re: Savjeti o nadogradnji računala

Tebi ne budu dovoljna ni sva 3 

Ne...ja si isto ne vjerujem, od kada sam se uhvatio da lažem ne vjerujem više nikome i pišem tu gluposti jer mi je dosadno i natežem se sa budalama jer sam mazohist 

2 godine
online
Re: Savjeti o nadogradnji računala
Wiz3m4n kaže...

...pišem tu gluposti jer mi je dosadno...

 S ovim se slažem.

16 godina
offline
Re: Savjeti o nadogradnji računala

Pa daj mi barem palac gore ako se slažeš....jesi neki....razočarao si me 

 

Isti si ko i AMD, i gori još 

Poruka je uređivana zadnji put pon 29.1.2024 16:01 (Wiz3m4n).
2 godine
online
Re: Savjeti o nadogradnji računala
Wiz3m4n kaže...

Pa daj mi barem palac gore ako se slažeš....jesi neki....razočarao si me 

 

Isti si ko i AMD, i gori još 

 Ne mogu palac gore na cijeli tekst ali ako staviš samo "Pišem tu gluposti jer mi je dosadno." u potpis stisnut ću ti i hvala.

 

Btw. pogledao sam prvi filmić i mogu samo reći da tip kenjka, odabire memoriju po boji pa zatim piše li na njoj "intel optimized" ili ne a ne je li na qvlisti matične ploče što se valjda prvo uradi, imam vrlo sličnu memoriju poput njegove, crni model na asusovoj ploči i na mojoj piše "intel optimized" i d.o.c.p. je (Direct Overclocking Profile) a ne expo i radi potpuno normalno ali je testirana od strane asusa i na qvlisti je.

 

Video, barem prvi koji sam odgledao, nije vrijedan gledanja prvenstveno jer je prastar (8 mjeseci) da bi bio relevantan u sadašnje vrijeme na bugovom forumu (izašlo je barem 5, 6 revizija biosa nakon toga) a tip koji ga vodi očito kenja i ne zna, a i onaj tko ga je postavio na bugov forum očito bespotrebno trola po amdu a i ne zna, što smo već utvrdili u ranijim postovima.

Poruka je uređivana zadnji put pon 29.1.2024 16:44 (notloB).
16 godina
offline
Re: Savjeti o nadogradnji računala

Ma pusti sada to kolega, mlad si još i ne razumiješ... nego čuj što kaže deda 

 

 

 

 

Poruka je uređivana zadnji put pon 29.1.2024 17:46 (Wiz3m4n).
13 godina
offline
Savjeti o nadogradnji računala

Pozdrav,

 

Imam trenutnu konfu koju bih prije nadogradio ako je moguce nego uzimao novo.

Trenutna konfa je:

 

AMD Ryzen 5 1500X
ASrock AB350M PRo4
Ram: DDR4 16GB dual-channel
Geforce GTX 1060 6GB
Napajanje: Hyper M 500W

 

Gledam uzet proc AMD Ryzen 5 5600X i grafu GeForce RTX 4070.

Ono sto me zanima jel pozeljno/potrebno promjeniti napajanje i maticnu ili?

 

Moj PC  
0 0 hvala 0
11 godina
offline
Re: Savjeti o nadogradnji računala

Koja je rezolucija i refresh rate monitora?

16 godina
offline
Re: Savjeti o nadogradnji računala

Što se mbo tice provjeri si koji je bios gore te je li podržava ryzen 5XXX, provjeriš si u samom biosu ili preko programa cpuz i naravno odi na stranice proizvođaća pa vidi što kaže za tvoj trenutni bios. Preporuka je da skineš zadnji stabilni bios za mbo.

 

Što se tiče napajanja ono je po meni ok, rtx 4070 je oko 200w tdp ako se ne varam, i da je do 250w opet si miran. Ja na tvom mjestu bi promjenio samo cpu i vga jel...

16 godina
offline
Re: Savjeti o nadogradnji računala
Mauro kaže...
ibme74 kaže...

Baš obratno, što ideš na veću rezoluciju sve je manje bitan CPU jer grafa udari u limit prije nego procesor.

A to sam i mislio samo se mozda nisam dobro izrazio :)

Svi testovi 7800x3D su sa RTX4090, a nju je malo teze "zakucati", nitko ne radi sa grafama za obican narod.

Doduse, ima smisla ako se testira bas gaming performanse CPU-a da se onda iskljuci utjecaj bottlenecka graficke, ali bilo bi lijepo vidjeti testova sa nekim "normalnim" mid range karticama, da li tamo taj CPU radi ikakvu razliku :)

 A jesi razmislio da ides na Intel opciju.

 

i5 13600k ti je cijenom mislim negdje oko 7700x ili cak i jeftiniji plus Intel ploce su jeftinije, a mislim da nema neke razlike u performansama. 

15 godina
offline
Re: Savjeti o nadogradnji računala

Iskreno, oduvijek sam imao Intel, pa me bas nekako "vuce" da po prvi puta isprobam AMD. Doduse, imam AMD Ryzen u laptopu, ali nije to isto jer tamo je doslo prebuild, nisam ga ja slagao 

Mada moram priznati, malo me ovi postovi "plase" tipa pazi na kombinaciju maticna i RAM da nebi zahebavalo i slicno. Cudno mi to.

 

Na Intelu sam uvijek sve montirao i instalirao Windowse, usao u BIOS, postavio frekvenciju RAM-a (jer po defaultu bude neka bezvezna), Save and Exit i zaboravi.

Ali rekoh, volio bi isprobati AMD. Cak mi je ovo prva AMD kartica nakon X800 PRO, tada je jos uvijek bio ATi - https://www.techpowerup.com/gpu-specs/radeon-x800-pro-agp.c2 :)

Demokracija je sistem u kojem dvije budale mogu preglasati jednog genija.
Poruka je uređivana zadnji put pon 29.1.2024 20:43 (Mauro).
13 godina
offline
Re: Savjeti o nadogradnji računala
ibme74 kaže...

Koja je rezolucija i refresh rate monitora?

 Ma klasika 1080p i 60Hz

 

Iako gledam mozda uzet RX6700XT. Duplo jeftinija od ove Nvidije,a za moje potrebe i vise neg dovoljno. 

10 godina
online
Re: Savjeti o nadogradnji računala
kign kaže...
ibme74 kaže...

Koja je rezolucija i refresh rate monitora?

 Ma klasika 1080p i 60Hz

 

Iako gledam mozda uzet RX6700XT. Duplo jeftinija od ove Nvidije,a za moje potrebe i vise neg dovoljno. 

Za 1080p 60hz ti je dovoljna RX 6600... Prije svega uzmi drugi monitor, neki 1080p 165hz ili 1440p 144hz

10 godina
offline
Savjeti o nadogradnji računala

Pozdrav,

 

pc polako ima poteškoća na novijim igrama, pogotovo na 1440p 165hz monitoru pa tražim mogućnosti za napredak. Rado bi ostavio ovu matičnu jer koliko čitam na internetu novije grafičke sa 4.0 PCIe su backwards kompatibilne sa PCIe 3.0 matičnim. SSD i HD mi također nisu potrebni novi, a potencijalno bi za sada ostavio ovaj procesor uz neki bottleneck pa naknadno to unaprijedio. Trenutne komponente su:

 

CPU: ryzen 5 3600

GPU: AMD radeon 5700xt

MBO: B450 Tomahawk Max

RAM: 2x8GB

PSU: nisam siguran koje, svakako preslabo. Treba upgrade, čini mi se 550W

Kučište:Fractal Full Tower Design Meshify 2 XL Black TG Light

Monitor:Monitor DELL S2721DGFA, 27", IPS, QHD 2560x1440px, 1ms, 165 Hz

 

Gledao sam možda uzeti 7800XT, 2x16GB RAM DDR4 3200mhz CL16 i napajanje 850W. Otvoren sam za prijedloge, i savjete oko kojih sve komponenti treba upgrade.

 

Hvala!

 
0 0 hvala 0
11 godina
offline
Re: Savjeti o nadogradnji računala

 

1 * XFX AMD RX-7800XT QICK319 CORE 16GB GDDR6 256bit, 2430 MHz / 19.5 Gbps, 3x DP, 1x HDMI, 3 fan, 2.5 slot
Šifra: RX-78TQICKF9

1 * KINGSTON 32GB 3600MHz DDR4 CL18 DIMM KF436C18BBK2/32
Šifra: 4245000

1 * MSI MAG A750GL PCIE5, 750W, 80 Plus Gold, ATX Form Factor, 100~240 Vac Input Voltage, 47Hz ~ 63Hz Input Frequency, 120 mm Fan, 140 x 150 x 86mm, Active PFC, OCP, OVP, OPP, OTP, SCP, UVP, ATX, 2xEPS, 4
Šifra: MAG_A750GL_PCIE5


Sveukupno s popustom: 837,00 €

13 godina
offline
Re: Savjeti o nadogradnji računala
PESFan93 kaže...

Pozdrav,

 

pc polako ima poteškoća na novijim igrama, pogotovo na 1440p 165hz monitoru pa tražim mogućnosti za napredak. Rado bi ostavio ovu matičnu jer koliko čitam na internetu novije grafičke sa 4.0 PCIe su backwards kompatibilne sa PCIe 3.0 matičnim. SSD i HD mi također nisu potrebni novi, a potencijalno bi za sada ostavio ovaj procesor uz neki bottleneck pa naknadno to unaprijedio. Trenutne komponente su:

 

CPU: ryzen 5 3600

GPU: AMD radeon 5700xt

MBO: B450 Tomahawk Max

RAM: 2x8GB

PSU: nisam siguran koje, svakako preslabo. Treba upgrade, čini mi se 550W

Kučište:Fractal Full Tower Design Meshify 2 XL Black TG Light

Monitor:Monitor DELL S2721DGFA, 27", IPS, QHD 2560x1440px, 1ms, 165 Hz

 

Gledao sam možda uzeti 7800XT, 2x16GB RAM DDR4 3200mhz CL16 i napajanje 850W. Otvoren sam za prijedloge, i savjete oko kojih sve komponenti treba upgrade.

 

Hvala!

 Za 1440p i 165Hz će ti taj CPU sigurno biti veći ili manji botlneck. Tako da ti treba lagano i CPU upgrade i to recimo poželjno na R7 5700X ili minimalno na R5 5600. Ali ako sad ne planiraš, onda bolje uskoro gledaj radit upgrade komplet platforme. 

11 godina
offline
Savjeti o nadogradnji računala

neka ne dira CPu za sada dok se ne vidi kakav će biti i kakva će cijena biti za R7 5700X3D

Poruka je uređivana zadnji put sri 31.1.2024 14:50 (ibme74).
Moj PC  
1 0 hvala 1
10 godina
offline
Savjeti o nadogradnji računala

Hvala svima puno na odgovorima, i CPU je planirana nadogradnja, ali kasnije. Popratim cijene R7 5700X3D.

 
1 0 hvala 0
14 godina
offline
Savjeti o nadogradnji računala

Pozdrav, 

evo mene opet al sad sam spreman za kupnju tj. nadogradnju pca.

Skrolao sam malo po temi gdje sam vec pisao za nadogradnju a samim time ste vi i odgovorili pa evo koliko sam shvatio trebalo bi to izgledat ovako...

 

Znači procesor bi mi trebao upgrade na AMD Ryzen 5600 ili 5600x (nije mi jasno koji je kompatibilan (mozda oba)). 

Njega bih vjerojatno prvog kupio jer je dost važan za ubrzanje pca?

 

Zatim trebam SSD, e sad me zanima dal je bitna brzina ili veličina diska?

Moze i 500gb il 1tb, samo me zanima koje je bitnije, pretpostavljam brzina, no dal se razlikuju brzine ssda uopce toliko?

 

Napajanje vjerojatno nije potrebno zamijeniti osim u slučaju da kupovao grafu al necu je kupovat za sad, eventualno kasnije...

 

Matična ostaje ista pretpostavljam?

 

RAM mi nije toliko bitan no mislim kasnije uz grafu kupiti dodatnih 16gb.

 

Ovaj HDD od 1tb cu ostavit za sad...

 

Znači zanimaju me procesor i SSD za sad, pa evo ako netko moze dati odgovor na koji 5600 il 5600x i SSD - brzina il memorija?

 

PC vidite naravno pod "moj pc"

 

EDIT: Evo neš tipa ova 2 SSD-a - SSD Samsung 970 Evo Plus, 500GB, M.2 NVMe PCIe Gen3, R3500/W3300    ili     SSD Kingston Renegade, 500GB, M.2 NVMe PCIe Gen4, R7300/W3900  (drugi je jači što se brzine tiče al je pitanje mogu li gen3 i gen4 il samo gen3 (neznam ovisi li to o matičnoj il procesoru))

 

Vidim da je ovaj procesor na popustu - Procesor AMD Ryzen 7 5700X (8C/16T, up to 4.6GHz, 32MB, AM4) - 189€ znači košta isto kao 5600x , dal mi se isplati njega uzet il 5600 il 5600x?

 

 

Koji god procesor od amd ryzen 5 5600 serije stavim na ovoj slici s web stranice piše da ne odgovara na matičnu ploču, je li to neka greska u tom webu (pcpartpicker.com) il stvarno nije kompatibilno? 

 

Tnx

Poruka je uređivana zadnji put sub 3.2.2024 1:01 (hardrock).
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Savjeti o nadogradnji računala

Uzmeš običan 5600 koji ti svi bustaju sa pbo kao i 5600x ovi novije tiskani, i m2 ssd si uzmi gen 3 ili 4 svejedno je no mbo ti podržava do gen 3, tako da na ovoj mbo neće biti iskoristiv ako uzmeš 4ku no radit će....razlike u brzini ne budeš vidio....ne zamaraj se puno, uzmi cjenovno povoljniji i malo prije kupnje zaguglaj review ipak da vidiš kakav je....

Moj PC  
0 0 hvala 1
7 godina
offline
Savjeti o nadogradnji računala

Bok,

 

Molim pomoć s nadogradnjom.

U staru konfu sam nedavno ubacio AMD Radeon RX 6700 XT i 750W System Power 10.

 

Htio bih sad i ostalo zamijeniti/nadograditi:

 

Matična: MSI B250M Mortar, KabyLake, S.1151
CPU: Intel Core i5 7500 3,4GHz,6MB,LGA 1151

Kučište: Zalman Z3, USB3.0 black, 3x120mm

RAM: 2 × Memorija CRUCIAL 8 GB DDR4, 2400 MHz, DIMM

SSD: SanDisk Z400s 256GB SSD

HDD: Toshiba P300 1TB

 

Nemam fiksni budžet, ciljam na to da od grafičke dobijem njezine mogućnosti.

 

U idealnom scenariju uzeo bih sve u jednom dućanu i platio i slaganje.

 

Hvala unaprijed na savjetima!

Poruka je uređivana zadnji put čet 8.2.2024 21:05 (Vladd_).
 
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Savjeti o nadogradnji računala

Ako već nisi za slagati sam i uzimaš u jednom dućanu onda bi se sa njima trebao pogoditi da ti gratis slože. Vidi svakako jer to bi inaće trebala biti i nekakva praksa, free slaganje uz kupovinu večine računala ako nude servis odnosno imaju fizičku poslovnicu sa istim ili barem slaganje za pivo i čevape.

 

pazi da ti ne opale neku bjesnu cijenu za to te dogovori unaprijed...bilo je svega 

5 mjeseci
neaktivan
offline
Savjeti o nadogradnji računala

Naravno da je, mozete zakljucati temu

 
0 0 hvala 0
11 godina
offline
Re: Savjeti o nadogradnji računala
CRO1995 kaže...

Naravno da je, mozete zakljucati temu

 Sam sebe pitas i odgovoris? :)

Kovačić
5 mjeseci
neaktivan
offline
Savjeti o nadogradnji računala

Procesor AMD Ryzen 5 7600X (6C/12T, up to 5.34GHz, 32MB, AM5), 100-100000593WOF

SSD Kingston NV2, 1TB, M.2 NVMe PCIe Gen4, R3500/W2100

Grafička MSI GeForce RTX3060 Ventus 2X OC, 12GB GDDR6

Napajanje Asus TUF Gaming 750W, 750W, 80+ Gold, modularno, ATX

Matična ploča ASRock B650M PG Lightning DDR5, AMD AM5, Micro ATX

Memorija KINGSTON 16 GB DDR5, 5600 MHz, DIMM, Fury Beast RGB, CL36

 

Dali je ovo kompatibilno sve ? Da ne bude samo da uzmem nes i da ne radi.

 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Savjeti o nadogradnji računala

Kompatibilno je. Samo uzmi 2x8 ili 2x16 GB RAM-a. Nemoj samo jednu pločicu. I uzmi hlađenje za procesor, nemoj koristiti tvornički.

Poruka je uređivana zadnji put pon 12.2.2024 18:46 (Izzy).
5 mjeseci
neaktivan
offline
Re: Savjeti o nadogradnji računala

Uzeo sam hladjenje za procesor i pastu... Hvala na odgovoru.

I tenks ovo za ram jer sam mislio da su to dvije plocice.

Poruka je uređivana zadnji put pon 12.2.2024 19:01 (CRO1995).
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice