Pomoć hitno - Komplikacije point to point

poruka: 27
|
čitano: 6.934
|
moderatori: Lazarus Long, pirat, XXX-Man, DrNasty, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
10 godina
neaktivan
offline
Pomoć hitno - Komplikacije point to point NAGRADA!

Pozdrav ljudi,

 

u mikrotika sam naručio sljedeći set: http://www.mikrotik-hrvatska.com/point-to-point-200mbps-5ghz-link-lnksxtl51-p-621.html 

 

- u paketu je stiglo to što je i tu opisano.

 

- posjedujem 2 x thompson tg782

 

Naime posjedujem konekciju i susjed je uložio u opremu da napravimo point to point i riješimo dugogodišnji problem parice. Sve smo uredno spojili. Na anteni s njegove strane svijetli 5 crtica dok s moje iskreno nisam provjeravao jer smo je izvukli na vrh krova. 

 

U njega sam postavio 1 modem thompson i spojio sve kako treba. Lampice koje svijetle su ethernet (sigura radi antene jer je u tom portu), wlan te naravno power. 

 

Antene su kao konfigurirane od strane podnija gdje sam ih i kupio. Neznam iskreno da li je dovoljno uključiti ih samo ili tu još treba nešto srediti. Neznam kako da vidim iskreno jačinu signala. Gdje da to pratim? Kako jednostavno dobiti i u njega net? Antene su označene s U1 i U2. U mene je montiran U1  dok je u njega montiran U2. 

 

 

Situacija kod logiranja kod mene (u1)LINK: http://i58.tinypic.com/2mh9apc.png

 

Nakon što ja kliknem na u 1 upišem pristupne podatke i odem pod wireless u programu imam sljedeću sliku: http://i60.tinypic.com/2hfug5w.png

 

Dok nakon što stisnem interfaces dobijem sljedeću sliku: http://i57.tinypic.com/2vl7doy.png

 

 

Problem je taj što nakon kad on pokrene winbox javlja mu sljedeće klikon ma 3 ... (U2 - znači očito ne prepoznaje antenu): http://tinypic.com/view.php?pic=2yxixs1&s=8  

 

Nakon što upiše korisničko ime i lozinku i ništa ne izabere u ... izborniku jer mu ništa ni ne nudi javlja mu sljedeću grešku: http://i61.tinypic.com/30iex77.jpg

 

 

Molim Vas pomoć jer je jako hitno. Htio bih to čim prije riješiti jer uskoro idem na put! Hvala unaprijed!

Poruka je uređivana zadnji put ned 2.11.2014 22:17 (defactore).
 
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Pomoć hitno - Komplikacije point to point

Pise da dolaze predkonfigurirani pa pretpostavljam da i jesu dobro podeseni cim vidis i drugi uredaj na poziciji.

 

Kako je susjed spojen na mikrotik, direktno, preko switcha/routera i koji kabel koristi (patch, crossover)?

Poruka je uređivana zadnji put ned 2.11.2014 21:15 (Alkaline).
Moj PC  
0 0 hvala 0
10 godina
neaktivan
offline
Re: Pomoć hitno - Komplikacije point to point

Koristi i on thompson 782? Da li mi mozes reci da li signal tj da li antene prepoznaju jedna drugu? Da li je problem u nekoj konfiguraciji? Spojen je s antene u poe a poe u ruter i struju. Kabel mrežni? Sad ti puno ne bih znao reci jer je isti kao i kod mene. 

14 godina
offline
Pomoć hitno - Komplikacije point to point

Cemu Thomson kod susjeda? Ako nije iskljucen DHCP onda imas dva DHCP servera na mrezi (tvoj router i susjedov) pa se kolju.

 

Ako sam dobro shvatio ti zelis susjedu dati internet jer njemu puca veza.

Prvo ti je bitno da se racunala vide putem linka. Spojite se direktno na obje strane sa kompjuterima i podesite fiksne IP adrese u istom subnetu.

Ako se pingate mozes nastaviti dalje, ako ne problem je vjerojatno na susjedovoj strani (PC, kabel) jer s tvoje strane se vide oba uredaja.

 

A za POE mislis na modul (napajanje+mreza prema mikrotiku) ili na POE opremu (switch)?

Poruka je uređivana zadnji put ned 2.11.2014 23:25 (Alkaline).
Moj PC  
1 0 hvala 0
10 godina
neaktivan
offline
Re: Pomoć hitno - Komplikacije point to point

Poe mislim napajanje i mreza. Mozes molim te pogledati pp?

16 godina
neaktivan
offline
Pomoć hitno - Komplikacije point to point

Alcaline ti je vec reka sto bi eventualno moga napravit. 

1. Obavezno samo jedan DHCP server na mrezi. 

2. Svi uređaji u istoj mrezi (IP, subnet)

3. Provjeri povezivost putem antena - direktno spojit po laptop sa svake strane, staticki IP u istoj mrezi, ping

4. Spoji router na svojoj strani (izvoru), provjera s laptopom na drugoj strani

5. Spoji drugi thompson (odrediste), provjera s laptopom. 

 

Napisi kakve IP adrese dobivas na pojedinim uredjajima. 

 
0 0 hvala 0
10 godina
neaktivan
offline
Re: Pomoć hitno - Komplikacije point to point

Sredili smo. Problem bio u mreznom kablu kod njega. Sada radi s njegove strane sve. I mrezo i wifi jedino kod mene ima problema. Windows mi javlja konflikt ip adresa i neman neta.

 

Kako to jos da rijesim?

 

 

11 godina
neaktivan
offline
Re: Pomoć hitno - Komplikacije point to point
defactore kaže...

Sredili smo. Problem bio u mreznom kablu kod njega. Sada radi s njegove strane sve. I mrezo i wifi jedino kod mene ima problema. Windows mi javlja konflikt ip adresa i neman neta.

 

Kako to jos da rijesim?

 

 

Tako da citas sto ti ljudi pisu. Nacrtaj sto je i kako spojeno, gdje su aktivni dhcp serveri, koja je tvoja IP adresa, koja je njegova IP adresa (i subnet mask i gateway).

*dobitnik i7-4790K!
10 godina
neaktivan
offline
Re: Pomoć hitno - Komplikacije point to point

Sorry što pilam al to je tako kad si nekakav med- skill :P

 

Evo shematski kako je to sve spojeno. Znači ja dajem signal

 

Uređaji na slici su identični onima u stvarnosti. Također imam pitanje zašto npr t-com ruter nece da radi kod njega premda je kod mene isti totalno. Wifi nece niti išta dok optimin tp link koji je totalno drugi annex radi bez problema?

 

LINK ZA SHEMU:

 

shema shema
 

 

dhpc moj kada pristupim ruteru

 

http://s28.postimg.org/6tbq8aku5/trenut.png

Poruka je uređivana zadnji put uto 4.11.2014 0:53 (defactore).
11 godina
neaktivan
offline
Pomoć hitno - Komplikacije point to point

Koja je poanta svega? Ti zelis svoj internet prosiriti do susjeda ili od njega uzeti internet?

Planirate li i sherati neke podatke, ako da - koliko velike?

*dobitnik i7-4790K!
Poruka je uređivana zadnji put uto 4.11.2014 9:12 (Bastardo).
Moj PC  
0 0 hvala 0
10 godina
neaktivan
offline
Re: Pomoć hitno - Komplikacije point to point

Ja sheram njemu net i sada sve funkcionira no jucer je kod mene javljalo ip konflikt. Kako to da sprijecim za u buduce?

11 godina
offline
Re: Pomoć hitno - Komplikacije point to point

Nadji dva uređaja u konfliktu tj. sa istim IP adresama; nakon toga mjenjas ili DHCP scope ili fixne IP adrese u konfliktu.

Go to work, send your kids to school, follow fashion, act normal, walk on the pavements, watch T.V., save for your old age, obey the law. Repeat after me; I am free
11 godina
neaktivan
offline
Re: Pomoć hitno - Komplikacije point to point
defactore kaže...

Ja sheram njemu net i sada sve funkcionira no jucer je kod mene javljalo ip konflikt. Kako to da sprijecim za u buduce?

Rijesis to tako da pocistis mrezu. Koliko vidim imas ti router, ima on router i ima on jos i bezicni access point. Ako nemas nekog znanja o mrezama, malo je tesko pratiti sve to.

Preporucam posto ti dijelis internet, da tvoj router bude i njegov router. Kod tebe ide dhcp, on p2p antenu spoji u switch i sve sto tvoj router salje - njegov switch dijeli njegovoj mrezi. Ako in ima potrebu za wirelessom - ubode svoj AP u switch i sve radi.

Nikad konflikta, nikad problema (dokle god link ostane u funkciji). Najelegantnije i najcisce rjesenje, a switch nadjes za 100-200 kuna ... Rijesi se muka :)

*dobitnik i7-4790K!
Poruka je uređivana zadnji put uto 4.11.2014 10:34 (Bastardo).
10 godina
neaktivan
offline
Re: Pomoć hitno - Komplikacije point to point

Paa da tako je i spojeno kako si got nacrtao ali jucer mi se nije htjelo spojiti i to mi je javljalo. Danas sve radi za 5

11 godina
neaktivan
offline
Re: Pomoć hitno - Komplikacije point to point
defactore kaže...

Paa da tako je i spojeno kako si got nacrtao ali jucer mi se nije htjelo spojiti i to mi je javljalo. Danas sve radi za 5

U prvom postu si rekao

 

"posjedujem 2 x thompson tg782"

 

 

To je router. Mreza ti ne treba 2 routera ako susjed "uzima" tvoj internet.

Oba ta thompsona imaju DHCP servere, to ti je kaos na mrezi. Susjedovog thompsona zamijeni sa najobicnijim switchem i sve ce raditi za 5.

*dobitnik i7-4790K!
10 godina
neaktivan
offline
Re: Pomoć hitno - Komplikacije point to point

Sve je spojeno s uredajima koje sam nacrtao na slici. Da li ima ukljucen dhcp optimin tp link? Sada sve radi

11 godina
neaktivan
offline
Re: Pomoć hitno - Komplikacije point to point
defactore kaže...

Sve je spojeno s uredajima koje sam nacrtao na slici. Da li ima ukljucen dhcp optimin tp link? Sada sve radi

Vecina kucnih routera po defaultu ima ukljucen DHCP. Vjerojatno susjedu njegov DHCP daje 192.168.1.20 a tebi tvoj router zeli dati isto tu adresu jer ne zna da na vasoj mrezi i njegov router daje adrese. Kako su vam mreze spojene, oba routera se bore za klijente saljuci svakom DHCP signal. Dokle god imas 2 routera i 2 DHCP servera, imat ces i probleme ...

*dobitnik i7-4790K!
15 godina
neaktivan
offline
Re: Pomoć hitno - Komplikacije point to point
Bastardo kaže...
defactore kaže...

Sve je spojeno s uredajima koje sam nacrtao na slici. Da li ima ukljucen dhcp optimin tp link? Sada sve radi

Vecina kucnih routera po defaultu ima ukljucen DHCP. Vjerojatno susjedu njegov DHCP daje 192.168.1.20 a tebi tvoj router zeli dati isto tu adresu jer ne zna da na vasoj mrezi i njegov router daje adrese. Kako su vam mreze spojene, oba routera se bore za klijente saljuci svakom DHCP signal. Dokle god imas 2 routera i 2 DHCP servera, imat ces i probleme ...

a pitanje je da li je i na AP-u aktiviran DHCP za njegove klijente :)

@defactore definitivno na jednom od thomsona moraš isključiti DHCP, a to što sada radi ne znači da uskoro opet nećeš imati isti problem.

 

Origin: F4stReload ----- | ----- Nema na čemu! ----- | ----- Google is your friend !
11 godina
neaktivan
offline
Re: Pomoć hitno - Komplikacije point to point
Zura kaže...

a pitanje je da li je i na AP-u aktiviran DHCP za njegove klijente :)

@defactore definitivno na jednom od thomsona moraš isključiti DHCP, a to što sada radi ne znači da uskoro opet nećeš imati isti problem.

 

Ap ne smeta ... tamo i mora biti ukljucen DHCP, ali taj DHCP ne ide u lan, ali susjedov thompson ide ...

*dobitnik i7-4790K!
14 godina
offline
Pomoć hitno - Komplikacije point to point

Jedino ako je spojio u WAN ulaz pa onda AP ima drugu mrezu putem NAT-a.

Ovako mi se cini da ima nepotrebno 3 DHCP servera na mrezi...

 

Uglavnom, ugasi DHCP svugdje osim na svom Thomsonu i sve bi trebalo raditi.

Moj PC  
0 0 hvala 0
10 godina
neaktivan
offline
Re: Pomoć hitno - Komplikacije point to point

u sebe sam ugasio dhcp I PODESENO JE OVAKO: http://s27.postimg.org/wczt7b8lf/dhcpsad.png

 

 

 

kod nejga kada pristupin 192.168.1.1 premda je spojem edimax swith tj antena na njega i iz njega ide u pc kabel te jedan eth u tp link od optime trazi mi login podatke za moj tompson. U njega je podešen dhcp ovako:

 

http://s28.postimg.org/qlng18jal/njegovo.png

 

znaci izgleda da kako promjenim njemu tako i meni se mijenja?

 

kod susjeda se ne nalzi također thompson već je spojen optimin TP LINK MODEM na switch. Antena je spojena na switch edimaxov i iz switcha ide u tp link modem od optime. Iz switcha kabel mrezni ide u pc dok se ja doma spajam svoj pc wifijem

Poruka je uređivana zadnji put uto 4.11.2014 15:27 (defactore).
15 godina
offline
Pomoć hitno - Komplikacije point to point

jedna mreža - jedan 'šef' (router/dhcp-server). Obično se u opcijama može podesiti (ali ovisi o ISPu-firmwareu i npr resetiranjima).

-drugi način, ručni ip, dns, gw. (to je u ovim slučajevima 'pametan' način, jer u slučaju pucanja linije do dhcp-a lokalno i dalje radi... tj ne ovisi o routeru).

 

praktičnije je imati svoj (kupljen u trgovini) router.. tad se ugl može sve.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put uto 4.11.2014 16:39 (ihush).
 
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Re: Pomoć hitno - Komplikacije point to point
defactore kaže...

u sebe sam ugasio dhcp I PODESENO JE OVAKO: http://s27.postimg.org/wczt7b8lf/dhcpsad.png

 

 

 

kod nejga kada pristupin 192.168.1.1 premda je spojem edimax swith tj antena na njega i iz njega ide u pc kabel te jedan eth u tp link od optime trazi mi login podatke za moj tompson. U njega je podešen dhcp ovako:

 

http://s28.postimg.org/qlng18jal/njegovo.png

 

znaci izgleda da kako promjenim njemu tako i meni se mijenja?

 

kod susjeda se ne nalzi također thompson već je spojen optimin TP LINK MODEM na switch. Antena je spojena na switch edimaxov i iz switcha ide u tp link modem od optime. Iz switcha kabel mrezni ide u pc dok se ja doma spajam svoj pc wifijem

sad si iskljucia dhcp i kod sebe i kod njega.... kvacicu stavi kod sebe, a kod njega ostavi iskljuceno...

 

ok, stavia si da ti je ovo sad bilo hitno, ali cim vise ne bude, iskreno preporucam da tu mrezu uredis tako da imas sto je moguce manje uredjaja, osobito to kod susida di imas KUPUS od mreze... bar danas sve to nije skupo, i moze se kvalitetno napravit, a cim si isa na gotova rjesenja za vezu izmedju vase dvi kuce pretpostavljam da jednako kvalitetno zelis (a i susid) pokrit obje kuce. 

Poruka je uređivana zadnji put uto 4.11.2014 18:35 (wifi).
11 godina
neaktivan
offline
Re: Pomoć hitno - Komplikacije point to point
defactore kaže...

u sebe sam ugasio dhcp I PODESENO JE OVAKO: http://s27.postimg.org/wczt7b8lf/dhcpsad.png

 

 

 

kod nejga kada pristupin 192.168.1.1 premda je spojem edimax swith tj antena na njega i iz njega ide u pc kabel te jedan eth u tp link od optime trazi mi login podatke za moj tompson. U njega je podešen dhcp ovako:

 

http://s28.postimg.org/qlng18jal/njegovo.png

 

znaci izgleda da kako promjenim njemu tako i meni se mijenja?

 

kod susjeda se ne nalzi također thompson već je spojen optimin TP LINK MODEM na switch. Antena je spojena na switch edimaxov i iz switcha ide u tp link modem od optime. Iz switcha kabel mrezni ide u pc dok se ja doma spajam svoj pc wifijem

1) sada si iskljucio OBA dhcp servera

2) jos uvijek imas 2 rutera

3) oba rutera imaju istu IP adresu

4) oba rutera imaju isti subnet

 

 

Ta tvoja situacija izgleda ovako ...

 

Dolazi ti postar u stan i ima paket za osobu Bill Gates. U sobi su dvije gluhonijeme osobe i ne mogu cuti sto postar zeli niti mu mogu ista reci. Obje osobe se zobu Bill. Obje osobe se prezivaju Gates. Postar s vremenom popi*di i ode s paketom.

E to je tvoja mreza u trenutnom stanju.

 

Moras maknuti jednog Billa Gatesa (ili makni susjedov router ili mu promjeni WAN IP adresu da je u tvom rangeu (npr 192.168.1.100), kreiraj novu lan mrezu za susjeda (npr 192.168.2.0/255.255.255.0) i na svom ruteru napravi ip routing (mreza 192.168.2.0/24 je dostupna preko gatewaya 182.168.1.00) ).

 

Nadalje, moras pravom Billu Gatesu dati moc govora s drugima (ukljuciti DHCP na svom routeru).

 

Receno ti je sto da napravis par puta, najjednostavnijim mogucim jezikom. Ti i dalje imas 2 routera koja ne znas podesiti kako spada. Palis i gasis DHCP servere i ne mices se daleko od polazne tocke. Setup koji sam ti na slici nacrtao je najjednostavniji, najefikasniji i najprimjereniji tvom znanju i nije tezak za podesiti.

 

 

 

I jos nesto ...

 

"kod susjeda se ne nalzi također thompson već je spojen optimin TP LINK MODEM na switch"

 

To iza na optiminom modemu nije cisti switch nego 4 mrezna porta od optiminog modema koji TREBAJU ip adresu. Obican switch je L2 uredjaj koji samo dijeli mreznu vezu. Kontas? To nije obican switch i ne mozes ga koristiti kao takvoga.

 

*dobitnik i7-4790K!
15 godina
offline
Pomoć hitno - Komplikacije point to point

-ip adresa = kućna adtresa. (ime kao Billy je sporedno {#}, da je i B.Gates sporedan na PCju može biti smiješno)

-mora biti jedinstvena u ulici, da bi poštar Duje donio pismo na adresu...

-ako su dvije ulice, tad nemaju isti naziv (subnet, C, treća brojka).

-Billy u priči nije bitan, jer može biti vlasik obje kuće, ali policja traži da se prijavi na jednoj rezidencijalnoj (jedan šef, jedan router, jedan dhcp... ili routanjem podesiti različite mreže, to prelazi gabarite ove teme-pitanja i potreba juzera koj bi se samo željeli malo connectati i sherati.).

 

slike u gornjem postu su blaga katastrofa, na oba uređaja iste postavke. Jedinstveni IP? Ne može biti isto, mora biti različito, jer ako je isto imaš ... trenutno stanje, koliziju.

jedan router treba 'zaglupiti' tj isključiti te funkcije (dhcp), dok drugi treba biti 'normalan', kao i do sada, da bi internet radio. Taj normalan će se brinuti o mreži, dok je glupi u ulozi skupljeg swicha-štekera.. u njega se tad upisuje npr gateway (IP onog pametnog). Podešavanje ISPovog modema može biti problem. Lakše ga je izbaciti iz jednadžbe ako se ima dovoljno opreme (kao switch, AP..).

 

Dali su ovi opisi dovoljno slikoviti da ih shvate ekonomisti i statističari? Nema ništa od ISKa? ... moralo bi biti u 1-2-2b shemi.

 

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
 
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Pomoć hitno - Komplikacije point to point

Nije mi jasno forsiranje routera na susjedovoj strani...

 

Koliko portova ima taj Access Point koji je na nj. strani? Koji je model uopce?

Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Pomoć hitno - Komplikacije point to point

Ajmo iz početka.

 

prvo točno definirati šta, kako i s čim spajaš.

 

Ako sam dobro razumio:

kod tebe - ADSL linija - thompson router - Mikrotik ------ wifi link ----- Mikrotik - thompson router - LAN kabel - PC od kolege

 

ti se na svoj Thompson router spajaš preko wifija.

 

ako je kod kolege tako, onda ti kod njega NE TREBA thompson router. Neka kolega PC direktno spoji komp na Mikrotik LAN kablom.

 

 

obzirom da se radi o samo dva računala u mreži....možeš sve to pospajat sa fiksnim IP adresama, bez DHCPa. Jednostavno svakom uređaju na mreži daj jedinstveni IP i gotovo.

 

Dakle:

 

ručno postavi sve IP adrese

 

ADSL - Thompson (192.168.1.1) - Mikrotik (Bridge IP 192.168.1.2. gateway 192.168.1.1  DNS 192.168.1.1) -------wifi link ----- Mikrotik (bridge IP 192.168.1.3) ----- LAN kabel ----- PC 192.168.1.3  Gateway 192.168.1.1   DNS 192.168.1.1

 

tvoj komp koji se spaja preko wifi na tvoj thompson : ip 192.168.1.4 gateway 192.168.1.1  DNS 192.168.1.1

 

 

 

 

ako želiš koristiti DHCP

 

ADSL - Thompson (192.168.1.1 DHCP enabled 192.168.1.20 - 192.168.1.255) -  Mikrotik (Bridge IP 192.168.1.2.) -------wifi link ----- Mikrotik (bridge IP 192.168.1.3)--LAN kabel ----- PC   ( automatski odabir IP adrese i DNSa)

 

tvoj komp koji se spaja preko wifi na tvoj thompson  -   ( automatski odabir IP adrese i DNSa)

 

 

 

i to bi moralo raditi

 

javi da li  radi :)

Poruka je uređivana zadnji put čet 6.11.2014 0:14 (dankodr).
 
0 0 hvala 0
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice