Samouk programer, posao bez škole?

poruka: 57
|
čitano: 42.978
|
moderatori: Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
15 godina
offline
Re: Samouk programer, posao bez škole?
Black Deus Typhon kaže...
 Uostalom, ajd nađi Perl programera s diplomom i bez posla.

Što netko to traži kod nas? Ja sam odustao od učenja Perla jer jezik baš nije walkover, a imao sam neku predožbu da kod nas to znanje se jednako cijeni kao i znanje sađenja rajčica...

I Perl i Ruby sam otkanto jer imam osjećaj da kod nas kad kažeš da poznaješ to dvoje da te dožive ko draguljara, a ne programera.

You can patch technical vulnerabilities as they evolve, but there is no patch for stupidity, or rather gullibility. - Kevin Mitnick
14 godina
neaktivan
offline
Re: Samouk programer, posao bez škole?
Bukva kaže...

Kolko ono imamo visokoobrazovanoih - 10? 15? 20%?

 

U svakom slućaju previše i pramalo.

Jer kvantiteta i kvaliteta su u velikom nesrazmjeru kod nas, mislim da je svima jasno što mislim s ovim .

 

Inaće kako je rekao član tnakir definitivno za neke poslove ćete trebat diplomu .

Inaće ako možete ili ste u mogućnosti odite na faks i studirajte u svakom slućaju će vam se isplatit i imat ćete jedno iskustvo više.

Vaša daljnje usmjerenje tj. strućnost je nešto na ćem ćete morat sami poradit uz dosta ućenja, truda i zalaganja.

 

 

"I've seen things you people wouldnt believe. Attack ships on fire off the shoulder of Orion. I watched C-beams glitter in the dark near the Tannhauser Gate&am
13 godina
protjeran
offline
Samouk programer, posao bez škole?

Jeste dosadni, ako niste primjetili autor je pitao može li biti programer bez škole, i na to je dobio tačno 29 odgovora vezana za to i valjda je shvatio može li ili nemože naći posao bez škole.

SENAID
 
1 2 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Re: Samouk programer, posao bez škole?
Bukva kaže...

Što netko to traži kod nas? Ja sam odustao od učenja Perla jer jezik baš nije walkover, a imao sam neku predožbu da kod nas to znanje se jednako cijeni kao i znanje sađenja rajčica...

I Perl i Ruby sam otkanto jer imam osjećaj da kod nas kad kažeš da poznaješ to dvoje da te dožive ko draguljara, a ne programera.

 

Kod nas u firmi smo tražili. Doduše, ne nužno s diplomom; praktično znanje programiranja i iscrpno znanje Perla je bilo dovoljno. Nije Perl toliko težak, koliko se možda ne uklapa među ostale slične jezike. Jedan od razloga je taj što je jezik dizajniran da bude praktičan za brz prototyping i za pisanje nevelikih aplikacija. To je jedan od razloga postojanja hrpe "magičnih" globalnih varijabli, ili nepostojanja signatura funkcija, ili automatsko iteriranje po globalnoj @_ u određenim uvjetima. Za dosta featurea Perl početnici misle da je bug. Kod razvoja velikih aplikacija dosta tih Perl osobnosti pada u vodu. Kad treba pisati robustan i stabilan code u Perlu se uglavnom oslanjamo na non-core module koji to omogućuju i izbjegavamo "magične" feature.

15 godina
offline
Re: Samouk programer, posao bez škole?
Black Deus Typhon kaže...

 

Kod nas u firmi smo tražili. Doduše, ne nužno s diplomom; praktično znanje programiranja i iscrpno znanje Perla je bilo dovoljno. Nije Perl toliko težak, koliko se možda ne uklapa među ostale slične jezike. Jedan od razloga je taj što je jezik dizajniran da bude praktičan za brz prototyping i za pisanje nevelikih aplikacija. To je jedan od razloga postojanja hrpe "magičnih" globalnih varijabli, ili nepostojanja signatura funkcija, ili automatsko iteriranje po globalnoj @_ u određenim uvjetima. Za dosta featurea Perl početnici misle da je bug. Kod razvoja velikih aplikacija dosta tih Perl osobnosti pada u vodu. Kad treba pisati robustan i stabilan code u Perlu se uglavnom oslanjamo na non-core module koji to omogućuju i izbjegavamo "magične" feature.

Ja nisam neki Perl stručnjak (počeo sam pred godinu dana se aktivnije baviti s njime zbog zahtjeva posla, UNIX mašine). Perl mi je ektremno koristan kad treba analizirati logove i kada neke stvari ne mogu sa grep-om. Napraviti jednu takvu skriptu je puno brže nego ići pisati njen ekvivalent u shell-u. Jedina kompleksnija stvar koju sam radio s njime su par CGI modula koji su mi vraćali natrag JSON objekte za moje AJAX requestove.


Sve u svemu Perl je meni dosta sličan PHP-u, samo se treba priviknuti na njegove specijalne varijable.

'Genius might be the ability to say a profound thing in a simple way' Charles Bukowski
13 godina
protjeran
offline
Samouk programer, posao bez škole?

Mogu li programeri raditi od doma i koristiti internet za komuniciranje s firmom ili se baš mora bit u fizički u firmi kao zgradi iz nekog razloga?

Predpostavljam da se mora baš s ljudima bit što je debilno jer je ovo savršeno zanimanje koje bi se moglo od doma raditi.

Freelance je dokaz sam po sebi...

 

Logično da se ponekad ide u firmu, i da se na intervju za zapošljenje ide u firmu, ali svo radno vrijeme biti u firmi...nema smisla.

 

Ima li neko na forumu tko radi od doma?

Poruka je uređivana zadnji put sri 7.9.2011 23:57 (storm780).
 
0 0 hvala 0
13 godina
protjeran
offline
Samouk programer, posao bez škole?

Zavisi od firme.

SENAID
 
0 0 hvala 0
16 godina
moderator
offline
Re: Samouk programer, posao bez škole?
storm780 kaže...
Logično da se ponekad ide u firmu, i da se na intervju za zapošljenje ide u firmu, ali svo radno vrijeme biti u firmi...nema smisla.

Čovjek bi očekivao da je tako (da nema smisla fizički biti prisutan), ali realnost zapravo može biti ili je suprotna. Ovisi. Istina je da si ti doma uvijek pri miru, da možeš raditi kad i koliko hoćeš, ali isto tako je pitanje hoćeš li biti toliko usredotočen na posao i problem je što nemaš direktni kontakt s kolegama iz firme, ne možete tijekom rada izmjenjivati mišljenja (osim ako non-stop svi ne visite na Skypeu) i mislim da zbog toga em se ti sporije razvijaš kao programer (ako se uopće išta razvijaš), em projekti budu sporije odrađeni. Čovjeku treba konstruktivna kritika, treba mu povratna informacija (feedback), treba mu drugo mišljenje, treba mu drugi pogled na stvari (misliš da znaš nešto izvesti na savršen način, a kad te kolega pita "Zašto to ne bismo napravili tako i tako?", tek onda ti postaje jasno da postoji bolje rješenje i da ti ga kolega nije spomenuo, ne bi ga nikad ni bio svjestan) - uz to više nauči i postaje bolji u svom poslu, kvalitetnije ga obavlja.

 

Tako da s jedne strane freelancing (ili jednostavno rad od doma za jednu firmu) ima svoje nedostatke, no s druge strane, ako si zaista freelancer, možeš birati poslove i raditi one za koje misliš da ti se financijski najviše isplate ili ti pak predstavljaju određeni izazov ili ideš u njih jednostavno da iz njih nešto sam naučiš (da se uhvatiš u koštac s nekim problemom s kojim se dotad nisi susreo). Dakle, i jedno i drugo ima svoje prednosti i mane. Nekako mi se čini da je ispočetka bolje da neko vrijeme radiš u firmi, možda zapravo u više firmi u kojima ne bi dugo ostao, da stekneš radne navike i da upotpuniš svoje znanje uz pomoć kolega na poslu, a da onda ideš freelanceat i tražit izazove.

12 godina
neaktivan
offline
Samouk programer, posao bez škole?

Posao koji se radi u firmi je vrlo često i poslovna tajna, te kao takva ne može se iznositi van firme. To pogotovo vrijedi kad je riječ o aplikacijama i njenim dijelovima.

Moj PC  
1 0 hvala 0
13 godina
protjeran
offline
Re: Samouk programer, posao bez škole?
TracerCPP kaže...

Posao koji se radi u firmi je vrlo često i poslovna tajna, te kao takva ne može se iznositi van firme. To pogotovo vrijedi kad je riječ o aplikacijama i njenim dijelovima.

I ja garantiram da je puno vjerojatnije da če poslovna tajna procuriti iz firme, nego iz nečijeg doma. A i puno lakše je ukrasti informacije iz neke firme nego iz nečijeg doma. Tvrtke kao takve imaju groznu sigurnost, a i djelatnici većinom su problem što se tiče te sigurnosti (ne da kradu nego ne poduzimaju mjere kako bi osigurali svoje radno mjesto).

 

Samo pogledajte ovo ako mislite da je sigurnije u tvrtkama:

 

http://vimeo.com/28284322

( ˘͡ -˘͡)
15 godina
offline
Samouk programer, posao bez škole?

Ne znam kakav je FER ali ja na ETF-u nisam ništa konkretno naučio. Mislim bilo je dosta pogramiranja, ali nekih stvari koje u praksi mogu primjeniti niša, a tu osnovnu programsku naobrazbu sam dobio u srednjoj školi pošto smo mi još 96-te  pa nadalje imali sreče (neko nesreče) da nam dođe mala profesorica koja nas je učila C, a qbasic sam u osnovnoj naučio. 

 
0 0 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
Samouk programer, posao bez škole?
moze savjet
sad namjeravam upisat srednju skolu pa sam. mislio upisat elekt. teh. skolu -teh za racunalstvo pa kad to zavrsi ic za programera ns FEZB-u ili FER-u...e sad nauco sam da nema posla za nac za programera pa me to brine...
znam da sam prerano poceo razmisljat jer za 9 godina se svasta moze dezit al.ujedno se i boim da ce za 9 godina bit prebukiran broj programera...neznam stvarno,
fala unaprijed ;)
 
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Re: Samouk programer, posao bez škole?
n'aix kaže...
moze savjet
sad namjeravam upisat srednju skolu pa sam. mislio upisat elekt. teh. skolu -teh za racunalstvo pa kad to zavrsi ic za programera ns FEZB-u ili FER-u...e sad nauco sam da nema posla za nac za programera pa me to brine...
znam da sam prerano poceo razmisljat jer za 9 godina se svasta moze dezit al.ujedno se i boim da ce za 9 godina bit prebukiran broj programera...neznam stvarno,
fala unaprijed ;)

Koliko čujem to je trenutno najbolji mogući odabir, a i u EU bi trebali ući, što bi trebalo biti pozitivno na tom segmentu, ako ti je do toga, slobodno idi u računarstvo, samo vidi prije, jeli to stvarno tvoj životni poziv ili prolazni đir.

The world belongs to the enthusiast who keeps cool.
12 godina
neaktivan
offline
Samouk programer, posao bez škole?
od 1. razza sam u kompovima...ja mislim da 8 godina zanimanja za racunala nie prolazni đir..:D...fala
 
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Re: Samouk programer, posao bez škole?
n'aix kaže...
od 1. razza sam u kompovima...ja mislim da 8 godina zanimanja za racunala nie prolazni đir..:D...fala

Tako sam i ja mislio, nije ni meni nešto kraće trajalo, u srednjoj je taj entuzijazam brzo splasnuo, nisam očekivao ništa drugo u odnosu na ono što sam dobio, nije da sam očekivao da ću raditi igre ili išta, jednostavno mi to nije bilo to, i prošlo me je.

The world belongs to the enthusiast who keeps cool.
Poruka je uređivana zadnji put sri 9.5.2012 22:40 (thuglife).
12 godina
neaktivan
offline
Samouk programer, posao bez škole?
ah nemoze sve bit sta mi paše....to vec znam....:)
 
0 0 hvala 0
11 godina
neaktivan
offline
Samouk programer, posao bez škole?

Vidim da je stara tema no da pitam.. na kojem se to faksu kod nas moze nauciti C# (detaljno) MySQL i MS SQL server 08?

Znaci pricam o takvoj izobrazbi da mozes komotno u nekoj firmi proc testiranje sa ucinkom od 100%.

Molit cu one koji odgovaraju da ne napisu samo ime faksa nego i ime predmeta na kojem navedena znanja uce.

Hvala.

 
0 0 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
Re: Samouk programer, posao bez škole?

Ni na jednom!!!

Uči sam, najbolje ćeš naučiti, ako si se odlučio za MS tehnologije, uči Wroxovih i Apressovih knjiga ili MS Press. Da li znaš osnove programiranja u bilo kojem jeziku?, ako ne znaš prvo to moraš savladati ma koji jezik uzeo...
Uči C# i MS SQL, a zatim uči ADO.NET EF za spajanje to dvoje. Ako želiš raditi kao .NET programer, čeka te čitanje dosta knjiga, dosta "guglanja", a to nećeš naučiti ni na jednom fakultetu...

14 godina
neaktivan
offline
Samouk programer, posao bez škole?

ja bi ti preporucio da ako ne znas ni jedan programski jezik da pocens od C-a ak onjega znas, lako ces ostale naucit 

Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Samouk programer, posao bez škole?
zero.O kaže...

ja bi ti preporucio da ako ne znas ni jedan programski jezik da pocens od C-a ak onjega znas, lako ces ostale naucit 

Definitivno se ne slazem. C/C++ jesu mocni jezici, no za nekoga tko se nije susreo sa programiranjem, su vrlo zbunjujuci. Pogledaj sto sve moras napisati da bi napisao obicni Hello World program:

#include <stdio.h>

int main(){
    printf("Hello World!");
    return 0;
}

 

Pogledaj ti koliko je tu zbunjujucih stvari za pocetnika, i na koliko sve stvari moras paziti. Takve stvari jednostavno pocetniku jednostavno previse oduzimaju vremena, i odvlace mu paznju od logike programiranja koju mora savladati. Samim time povecava se vjerojatnost da ce odustati od programiranja jer mu je previse dosadno i komplicirano.

 

A pogledaj te linije koda u pythonu (2):

print "Hello World"

 

Nema nicega sto odvlaci paznju, i ne mora se zamarati svakakvim glupostima. Moze se koncetriratina logiku programiranja. Kad nauci osnove razmisljanja, moci ce bez problema preci na druge programske jezike i onda se poceti baviti "ozbiljnijim" stvarima.

I would love to change the world, but they won't give me the source code
Poruka je uređivana zadnji put pet 2.11.2012 10:20 (captain_soap_McTawish).
15 godina
offline
Samouk programer, posao bez škole?

Ma sta god ubode nece falit. Bio to C++/C#/Java, bio to ASP.Net/PHP... Jbg... svega se trazi, svi ovi imaju buducnost tako da...

Rvat katolik!
 
3 0 hvala 1
12 godina
neaktivan
offline
Re: Samouk programer, posao bez škole?

Ako će ASP.NET, prvo dobro naučiti jezik u kojem ga misli raditi...

14 godina
neaktivan
offline
Re: Samouk programer, posao bez škole?
virtualist kaže...

Vidim da je stara tema no da pitam.. na kojem se to faksu kod nas moze nauciti C# (detaljno) MySQL i MS SQL server 08?

Znaci pricam o takvoj izobrazbi da mozes komotno u nekoj firmi proc testiranje sa ucinkom od 100%.

Molit cu one koji odgovaraju da ne napisu samo ime faksa nego i ime predmeta na kojem navedena znanja uce.

Hvala.

FOI -> Programsko inžinjerstvo (C# i MS SQL), Analiza i razvoj programa (možeš birati da li radiš za Androdi ili Win Phone)

 

Na tim kolegijima naučiš dovoljno da prođeš određena testiranja i zaposlis se u firmama koji razvijaja u .Netu

 

Postoji još nekoliko kolegija na kojima se radi Java, Python, PHP, MySql, pSql.... I još hrpetina kolegija koji se bave metodama razvoja, informacijskim sustavima, sigurnosti, mrežama, bazama.... Uglavnom tko hoće može dobiti lijepo znanje programiranja i bez problema naći posao (u Hrvatskoj, da to je moguće).

 

Skoro pa svi koji su završili na FOI diplomskom smjer Programsko i informacijsko inžinjerstvo su našli posao, nekada i prije nego što su dobili diplomu u ruke. 

11 godina
neaktivan
offline
Samouk programer, posao bez škole?

Hvala na odgovorima, no evo da vas iskusnije pitam onda za misljenje.

Dakle jos nadopunjujem znanje no evo sto sam do sada naucio:

 

OOP - logika oop-a, modeliranje entiteta i veza
.NET - WCF WPF ASP WF, opcenito o CLR i IL

C# - imenski prostori, tipovi, komentari, varijable, izrazi, iskazi, metode, konstruktori, klase, svojstva, interfejsi, iskazi odabiranja i ponavljanja (if, switch, case, foreach, for, while, do), razine zastite, polja, naslijedivanje, polimorfizam, delegati (Action<> Predicate<T> Func<T,TResult>), lambda izrazi, anonimne metode, pogreske i njihova obrada (iznimke), nizovi, List<T>, IEnumerable<T>, LINQ, rijecnici, datoteke i tokovi podataka, XML, rad s mrezom (WCF, protokoli, prikljucci), ado.net, sklopovi, niti i asinkroni kod, atributi i refleksija, wpf i silverlight

Gore navedeno zananje stekao sam:

2 programa u centru za obrazovanje ALGEBRA

knjiga C# 4.0 Programming - razvoj windows, web i RIA aplikacija uz .net i C# 4.0 (Ian Griffths, Matthew Adams, Jesse Liberty)

par referenci sa neta (stranice sa guideovima kod tekst video)

aplikacija - total training for Microsoft asp.net 4.0 (sadrzi videe od strane Microsoftovih predavaca)

 

Nemam iskustva u programiranju niti sam radio kakav projekt pa bi me zanimalo od kud i kako poceti i je li navedeno znanje gore dovoljno za pocetak rada u nekoj firmi i ako je na koju placu da pristanem.

Naravno kao pripravnik..

 

Hvala svima na odgovorima.

 

ps. ispricavam se na duplim postovima, opera se glupira zesce.. baca connection errore a salje postove..

 

Poruka je uređivana zadnji put pet 2.11.2012 18:28 (virtualist).
 
1 0 hvala 0
15 godina
offline
Samouk programer, posao bez škole?
Oop je koncept nevezano za jezik. Sva tri stupa oopa su primjenjiva u manje vise svim oo jezicima. Od cpp, c#, phpa etc...
Rvat katolik!
 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Samouk programer, posao bez škole?
virtualist kaže...

Hvala na odgovorima, no evo da vas iskusnije pitam onda za misljenje.

Dakle jos nadopunjujem znanje no evo sto sam do sada naucio:

 

Nakon što završiš sa primjerima iz knjige koju čitaš (proučavaš) možeš odabrati jedan od ovih smjerova ispod:

 

Ili kreni sa nekim jednostavnim stvarčicama (npr. postaviš si da napraviš editor teksta koji radi na isti način kao i notepad ili da napraviš calculator koji izgleda isto kao onaj od wins-a itd..).

Ako ti malo bolje ide, skini sa neta neki open source projekt i pokušaj na njemu napraviti neke promjene, doraditi, unaprijediti itd.

A ako ti ide još bolje, odaberi neku aplikaciju koju želiš napraviti i samo kreni u njenu implementaciju ,a literaturom se služi dok negdje zapneš.

'Genius might be the ability to say a profound thing in a simple way' Charles Bukowski
13 godina
neaktivan
offline
Re: Samouk programer, posao bez škole?
captain_soap_McTawish kaže...
zero.O kaže...

ja bi ti preporucio da ako ne znas ni jedan programski jezik da pocens od C-a ak onjega znas, lako ces ostale naucit 

Definitivno se ne slazem. C/C++ jesu mocni jezici, no za nekoga tko se nije susreo sa programiranjem, su vrlo zbunjujuci. Pogledaj sto sve moras napisati da bi napisao obicni Hello World program:

#include <stdio.h>

int main(){
    printf("Hello World!");
    return 0;
}

 

Pogledaj ti koliko je tu zbunjujucih stvari za pocetnika, i na koliko sve stvari moras paziti. Takve stvari jednostavno pocetniku jednostavno previse oduzimaju vremena, i odvlace mu paznju od logike programiranja koju mora savladati. Samim time povecava se vjerojatnost da ce odustati od programiranja jer mu je previse dosadno i komplicirano.

 

A pogledaj te linije koda u pythonu (2):

print "Hello World"

 

Nema nicega sto odvlaci paznju, i ne mora se zamarati svakakvim glupostima. Moze se koncetriratina logiku programiranja. Kad nauci osnove razmisljanja, moci ce bez problema preci na druge programske jezike i onda se poceti baviti "ozbiljnijim" stvarima.

Ja se slažem meni je python predivan programerski jezik za početak (jednostavan i poučan)

Aho san ti pomogao ili te ikako uvrijedio stisni HVALA
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice