Umrežavanje 20 računara

poruka: 40
|
čitano: 13.885
|
moderatori: Lazarus Long, pirat, XXX-Man, DrNasty, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
14 godina
neaktivan
offline
Umrežavanje 20 računara

trebam da umrežim 20 računara, da svi imaju pristup internetu (ako može sa jednog modema) i da međusobno mogu razmenjivati podatke???

 

kako to da uradim???

 

već imam 2 switch-a po 12 portova...

 

molim vas za pomoć...

Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Umrežavanje 20 računara

Sve kompove ustekat u switcheve, switcheve u router i to je to.  :)

 
1 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Umrežavanje 20 računara

kako da spojim ta dva switsh-a, jer je modem sa jednim potrom, a imam dva switch-a sa po 12 portova...

Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Umrežavanje 20 računara

nabavi jedan switch sa 24 ;-)

Molio bih vas da odete na ovu str. tamo možete osvojiti nagrade, a i ukoliko dođete pomažete i meni :D hvala! http://www.e-castig.com/index.php?r=ujAg
Moj PC  
0 1 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
RE: Umrežavanje 20 računara

ee jbg, već sam nabavio 2 po 12, neisplati mi se opet kupovati, hehe...

 

neki su mi rekli da i njih povežem, prvi port prvog switch-a sa zadnjim portom drugog switch-a... jel može tako???

14 godina
neaktivan
offline
RE: Umrežavanje 20 računara

Jedan je solucija da kupi jedan ovakav switcher ,a druga je da ta dva switchera  povežeš sa druga dva rutera pomoću utp kabla Namigiva

RIDER
15 godina
offline
RE: Umrežavanje 20 računara

admin, brisi.. napisah glupost :D

Poruka je uređivana zadnji put ned 7.3.2010 19:12 (hrastro).
15 godina
offline
Umrežavanje 20 računara

Switcheve povežeš sa crossover kabelom, a ubodeš ga u "uplink" portove.

 

Heh, rider me već pretekao. :)

Poruka je uređivana zadnji put ned 7.3.2010 19:13 (kule).
 
1 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
RE: Umrežavanje 20 računara
kule kaže...

Switcheve povežeš sa crossover kabelom, a ubodeš ga u "uplink" portove.

 

Heh, rider me već pretekao. :)

nije mi bas najjasnije taj uplink port, jel možeš objasniti???

14 godina
neaktivan
offline
RE: Umrežavanje 20 računara
rider15 kaže...

Jedan je solucija da kupi jedan ovakav switcher ,a druga je da ta dva switchera  povežeš sa druga dva rutera pomoću utp kabla Namigiva

na koji način da povežem, jel ovo što je rekao kule ili ... ?

 

 

15 godina
neaktivan
offline
Umrežavanje 20 računara

NA routeru ces imat barem 2 ulaza. znaci pola kompova u jedan switch, pola u drugi i onda switcheve u router via uplink porta.

 
2 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
RE: Umrežavanje 20 računara
Glamdring kaže...

NA routeru ces imat barem 2 ulaza. znaci pola kompova u jedan switch, pola u drugi i onda switcheve u router via uplink porta.

router mi ima samo jedan port, pa kad bi spojio na taj način bil bili kompovi međusobno svi umreženi u cilju razmene podataka između svih u mreži

14 godina
neaktivan
offline
Umrežavanje 20 računara

Dva swicha mogu komunicirat ako spojiš bilo koji port na swichu s drugim portom al tu dolazi do problema .. jer onda 20 kompova možeš spojit ali ne i internet .. najbolje bi ti bilo na jednom od kompova onda imati 2 mrežne kartice i problem riješen..(znaći: spojoš 2 swicha sa utp gabelom .. u njh računala i na jednom ipaš 2 mrežne prvu normalno u swich a drugu u modem/ruter... i odobriš u sustavu da net komunicira preko obje i svi imaju net i svi dijele podatke...) tak je slićno spojeno u našoj školi oko 60 računala al s puno većim swichovima ima ja mislim jedo 4 od 24 porta  pa su povezani međusobno utp kabelima i rad .. sam šo nije spajano na prvih tri swicha da se popune do kraja nego je na svaki od 4 spojeno nešto kabela. .. e to neznam zašto ..

Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Umrežavanje 20 računara

- switchevi uglavnom podržavaju MDI/MDIX, tako da im je svejedno patch ili crossover kabel, ako je jedan port (prvi ili zadnji) označen kao uplink, on se koristi za stackiranje, tj. -povezivanje s drugim switchem... ako nema oznake, radit će bilo koji port (ali preporučljiv je uplink jer predviđa upravo to).

 

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
 
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
RE: Umrežavanje 20 računara

Ala se vi napisaste gluposti ovdje. Ako ne znate nemojte lupati gluposti. To sve moze raditi sa ovim sto covjek ima i to radi vrlo jednostavno. ! switch ti ide u modem i to bilo koji port a drugi switch ti ide u prvi switch a racunare povezes kako ti je jednostavnije da li u prvi ili u drugi. Potpuno je nebitno gdje u mrezi ti se nalazi switch. To znaci da ako na primjer imas kancelarije u nizu tada prvih 10 spojis u prvi switch koji je kablom povezan u modem a drugih deset u drugi switch koji je kablom povezan u prvi switch. Jedino sto trebas paziti su IP Adrese. Postavi ih rucno i to ovako:

 

Ako ti je modem na adresi 192.168.1.1 onda su adrese prvog racunara IP adress: 192.168.1.2, subnetmask 255.255.255.0, gateway 192.168.1.1, dns server 192.168.1.1. drugi komp je sve isto samo sto IP adress ide ovako 192.168.1.3 i tako do 20 ili koliko vec imas. OVo vrijedi ako ti modem sam podize vezu na net al to lako provjeris. Prikopcas jedan komp i ako ti je na net a da ne moras pokretati nikakvu konekciju radice ti ovako  a vjerovatno jest tako. Samo to povezi i ne brini. 

14 godina
neaktivan
offline
RE: Umrežavanje 20 računara
Zvjerkan kaže...

Dva swicha mogu komunicirat ako spojiš bilo koji port na swichu s drugim portom al tu dolazi do problema .. jer onda 20 kompova možeš spojit ali ne i internet .. najbolje bi ti bilo na jednom od kompova onda imati 2 mrežne kartice i problem riješen..(znaći: spojoš 2 swicha sa utp gabelom .. u njh računala i na jednom ipaš 2 mrežne prvu normalno u swich a drugu u modem/ruter... i odobriš u sustavu da net komunicira preko obje i svi imaju net i svi dijele podatke...) tak je slićno spojeno u našoj školi oko 60 računala al s puno većim swichovima ima ja mislim jedo 4 od 24 porta  pa su povezani međusobno utp kabelima i rad .. sam šo nije spajano na prvih tri swicha da se popune do kraja nego je na svaki od 4 spojeno nešto kabela. .. e to neznam zašto ..

imam na jednom kompu dve mrežne karte... znaci kompove sve povežen preko utp kabla sa switch-evima, i switch-eve međusobno i tad radi međusobni sharing podataka jel???

 

a kako spajam onda modem?

14 godina
neaktivan
offline
RE: Umrežavanje 20 računara
Zvjerkan kaže...

Dva swicha mogu komunicirat ako spojiš bilo koji port na swichu s drugim portom al tu dolazi do problema .. jer onda 20 kompova možeš spojit ali ne i internet .. najbolje bi ti bilo na jednom od kompova onda imati 2 mrežne kartice i problem riješen..(znaći: spojoš 2 swicha sa utp gabelom .. u njh računala i na jednom ipaš 2 mrežne prvu normalno u swich a drugu u modem/ruter... i odobriš u sustavu da net komunicira preko obje i svi imaju net i svi dijele podatke...) tak je slićno spojeno u našoj školi oko 60 računala al s puno većim swichovima ima ja mislim jedo 4 od 24 porta  pa su povezani međusobno utp kabelima i rad .. sam šo nije spajano na prvih tri swicha da se popune do kraja nego je na svaki od 4 spojeno nešto kabela. .. e to neznam zašto ..

imam na jednom kompu dve mrežne karte... znaci kompove sve povežen preko utp kabla sa switch-evima, i switch-eve međusobno i tad radi međusobni sharing podataka jel???

 

a kako spajam onda modem?

16 godina
neaktivan
offline
RE: Umrežavanje 20 računara

Taj komp sto ovaj gore spominje nije neophodan. On ti treba ako zelis filtrirati promet tipa da zabranis pojedinim racunarima neke stvari ali nije neophodan. Ide ti ovako

modem-switch 1-switch 2   a racunare kopcas ili u switch 1 ili switch 2. switcheve rasporedi tako da ti treba najmanje kablova. Ne moraju biti jedan do drugo fizicki i mozes ih povezati kablom teoretski do 100 metara. Switcheve kocas medjusobno tako da kablove ubodes u bilo koji port ako su svi isto oznaceni a ako imas uplink port onda ti ide ovako modem u uplink port switcha 1 a switch 1 u uplink port switcha 2. Ti sa ovom opremom sto imas mozes spojiti ukupno 21 racunar. Sve sto se tice mreze imas ovdje objasnjeno vrlo detaljno http://forum.pcekspert.com/showthread.php?t=10705

14 godina
neaktivan
offline
RE: Umrežavanje 20 računara
jovo.r kaže...
Zvjerkan kaže...

Dva swicha mogu komunicirat ako spojiš bilo koji port na swichu s drugim portom al tu dolazi do problema .. jer onda 20 kompova možeš spojit ali ne i internet .. najbolje bi ti bilo na jednom od kompova onda imati 2 mrežne kartice i problem riješen..(znaći: spojoš 2 swicha sa utp gabelom .. u njh računala i na jednom ipaš 2 mrežne prvu normalno u swich a drugu u modem/ruter... i odobriš u sustavu da net komunicira preko obje i svi imaju net i svi dijele podatke...) tak je slićno spojeno u našoj školi oko 60 računala al s puno većim swichovima ima ja mislim jedo 4 od 24 porta  pa su povezani međusobno utp kabelima i rad .. sam šo nije spajano na prvih tri swicha da se popune do kraja nego je na svaki od 4 spojeno nešto kabela. .. e to neznam zašto ..

imam na jednom kompu dve mrežne karte... znaci kompove sve povežen preko utp kabla sa switch-evima, i switch-eve međusobno i tad radi međusobni sharing podataka jel???

 

a kako spajam onda modem?

modem u 1. komp s 2 mrežne .. dalje 2. mrežnu u swich .. i dlaje normalno..

16 godina
protjeran
offline
Umrežavanje 20 računara

Spoji ovak pa vidi dali če radit

 

http://www.imagesforme.com/show.php/1011128_2.jpg

I don't need sex, T-com fucks me every day
Moj PC  
1 0 hvala 1
14 godina
neaktivan
offline
RE: Umrežavanje 20 računara
pinkskin kaže...

Spoji ovak pa vidi dali če radit

 

http://www.imagesforme.com/show.php/1011128_2.jpg

tako ću i spojit, najprihvatljiviji predlog za spajanje mi je od logic-a. tj ovo što si i ti sam nacrtao

 

ovih dana mi stiže ostatak opreme, tj UTP kablovi, a onda na ''posao''. :)

16 godina
neaktivan
offline
RE: Umrežavanje 20 računara
Zvjerkan kaže...
jovo.r kaže...
Zvjerkan kaže...

Dva swicha mogu komunicirat ako spojiš bilo koji port na swichu s drugim portom al tu dolazi do problema .. jer onda 20 kompova možeš spojit ali ne i internet .. najbolje bi ti bilo na jednom od kompova onda imati 2 mrežne kartice i problem riješen..(znaći: spojoš 2 swicha sa utp gabelom .. u njh računala i na jednom ipaš 2 mrežne prvu normalno u swich a drugu u modem/ruter... i odobriš u sustavu da net komunicira preko obje i svi imaju net i svi dijele podatke...) tak je slićno spojeno u našoj školi oko 60 računala al s puno većim swichovima ima ja mislim jedo 4 od 24 porta  pa su povezani međusobno utp kabelima i rad .. sam šo nije spajano na prvih tri swicha da se popune do kraja nego je na svaki od 4 spojeno nešto kabela. .. e to neznam zašto ..

imam na jednom kompu dve mrežne karte... znaci kompove sve povežen preko utp kabla sa switch-evima, i switch-eve međusobno i tad radi međusobni sharing podataka jel???

 

a kako spajam onda modem?

modem u 1. komp s 2 mrežne .. dalje 2. mrežnu u swich .. i dlaje normalno..

Zasto komp sa dvije mrezne? To nije neophodno a vjerovatno ni potrebno.

14 godina
neaktivan
offline
Umrežavanje 20 računara

nije neophodno .. a i nije potrebno ..ali meni je tako jednostavnoje za spojit s jednog kompa mogu upravljat s ostalih 19 računala i mrežom ..

Moj PC  
0 1 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
RE: Umrežavanje 20 računara

A kako i zasto upravljas? I zasto covjeka zbunjivati sa time kad pita kako da spoji.

14 godina
neaktivan
offline
RE: Umrežavanje 20 računara

pa ljepo možeš pristupit svima swichevima i ruteru dok ovi s swichowa mogu pristupit iskljućivo sam svome swichu i nikud .. to 1000% znam jer koji god ip unjeli mi u školi za swich i ruter uvjek bi mogli pristupit swichu a ruteru preko swicha no way

15 godina
offline
RE: Umrežavanje 20 računara
Zvjerkan kaže...

pa ljepo možeš pristupit svima swichevima i ruteru dok ovi s swichowa mogu pristupit iskljućivo sam svome swichu i nikud .. to 1000% znam jer koji god ip unjeli mi u školi za swich i ruter uvjek bi mogli pristupit swichu a ruteru preko swicha no way

 

Trudiš se, to je dobro, ali  - ne lupetaj. (i ne ljuti se, jer je ovo dobronamjerno)

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
16 godina
online
RE: Umrežavanje 20 računara
Zvjerkan kaže...

pa ljepo možeš pristupit svima swichevima i ruteru dok ovi s swichowa mogu pristupit iskljućivo sam svome swichu i nikud .. to 1000% znam jer koji god ip unjeli mi u školi za swich i ruter uvjek bi mogli pristupit swichu a ruteru preko swicha no way

Ovaj drugi boldani dio objašnjava prvi boldani dio - i objašnjava da stvarno govoriš gluposti.

Always code as if the one ending up maintaining your code is a violent psychopath who knows where you live.
16 godina
neaktivan
offline
RE: Umrežavanje 20 računara

Hahahhahahahah

A kako onda objasnjavas da ja ima to slozena bez kompa izmedju switcha i routera i mogu pristupiti apsolutno svemu u mrezi?

15 godina
offline
RE: Umrežavanje 20 računara

Ako ti je modem na adresi 192.168.1.1 onda su adrese prvog racunara IP adress: 192.168.1.2, subnetmask 255.255.255.0, gateway 192.168.1.1, dns server 192.168.1.1. drugi komp je sve isto samo sto IP adress ide ovako 192.168.1.3 i tako do 20 ili koliko vec imas. OVo vrijedi ako ti modem sam podize vezu na net al to lako provjeris. Prikopcas jedan komp i ako ti je na net a da ne moras pokretati nikakvu konekciju radice ti ovako  a vjerovatno jest tako. Samo to povezi i ne brini. 

Je li tada nužno isključiti DHCP u routeru?

15 godina
offline
Umrežavanje 20 računara

Daj si spoji pola kompova u jedan switch, pola u drugi, spoji 2 switcha crosoverom, jedan od ta dva switcha spoji na ruter i gotovo. Neznam sta sad treba pisati disertaciju na ovako banalan slucaj.

I'm going woo woo
 
2 0 hvala 0
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice