Epikurov paradoks rješenje?

poruka: 42
|
čitano: 9.761
|
moderatori: DrNasty, pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
14 godina
online
Re: Epikurov paradoks rješenje??
Mojpismonosa kaže...

 Upravo ono o cemu govorim. Beskonacno i nije broj, sto ne znaci da ne mozes rec da nekih clanova ima beskonacno (beskonacno mnogo).

 

Kako ne mozes povuci bijekciju, znaci da nisu jednakobrojni, takoder postoje analogije usporedivanja konacnog i beskonacnog skupa.

 

Brujim o tome da je (dokazano) da realnih brojeva ima manje od prirodnih, samo to! (a oba skupa ima beskonacno mnogo clanova == legitiman izraz).

Ti zaista trebaš pod hitno uzeti knjigu iz matematike jer se vidi nemaš apsolutnog pojma. Onda dijeli lekcije po forumima.

Možeš reći da ima beskonačno mnogo članova, no trebaš zaista razumijeti što to znači. To znači jednostavno da broj članova nije konačan, tj. ograničen i to je to. Kako broj članova nije prirodni broj, onda više nema smisla govoriti o tome koji skup ima više članova kao što to radimo kad imamo konačne skupove i točka. To nisu iste stvari.

14 godina
offline
Epikurov paradoks rješenje?

Kako je lijepo olako shvaćati matematiku, pa onda i ∞ / ∞ postaje 1. Kao i 0 / 0.

16 godina
online
Epikurov paradoks rješenje?

Vidim da je ova tema zaspamala još jedan forum /facepalm

I to, zanimljivo, uvijek od ljudi su tek registrirani :)

Always code as if the one ending up maintaining your code is a violent psychopath who knows where you live
10 godina
offline
Epikurov paradoks rješenje?

2*∞=2∞

 

Ne bu išlo 

Samomrzeći hrvat
14 godina
neaktivan
offline
Re: Epikurov paradoks rješenje??
captain_soap_McTawish kaže...

Ti zaista trebaš pod hitno uzeti knjigu iz matematike jer se vidi nemaš apsolutnog pojma. Onda dijeli lekcije po forumima.

Možeš reći da ima beskonačno mnogo članova, no trebaš zaista razumijeti što to znači. To znači jednostavno da broj članova nije konačan, tj. ograničen i to je to. Kako broj članova nije prirodni broj, onda više nema smisla govoriti o tome koji skup ima više članova kao što to radimo kad imamo konačne skupove i točka. To nisu iste stvari.

 Oh, itekako ima smisla govoriti koji skup ima vise clanova (i ponavljam, postoji dokaz), no o tom po tom. A da o ovome nisam raspravljao s profesorima, ne bih ni tu

 

EDIT:

I ja nigdje nisam rekao  zasto tocno usporedujemo kojih clanova ima vise (samo da ih se *moze* usporediti).

Uostalom, ako vec govoris da nisam u pravu i da ne znam, molim te ispravi me. 

mojpismonosa
Poruka je uređivana zadnji put čet 1.1.2015 21:05 (Mojpismonosa).
14 godina
neaktivan
offline
Re: Epikurov paradoks rješenje?
Punti kaže...

Kako je lijepo olako shvaćati matematiku, pa onda i ∞ / ∞ postaje 1. Kao i 0 / 0.

 

Entry Point kaže...

2*∞=2∞

 

Ne bu išlo 

 Vi to o meni? Jer stvarno ne vidim cime sam to dao do znanja

mojpismonosa
14 godina
online
Re: Epikurov paradoks rješenje??
Mojpismonosa kaže...

 Oh, itekako ima smisla govoriti koji skup ima vise clanova (i ponavljam, postoji dokaz), no o tom po tom. A da o ovome nisam raspravljao s profesorima, ne bih ni tu

 

EDIT:

I ja nigdje nisam rekao  zasto tocno usporedujemo kojih clanova ima vise (samo da ih se *moze* usporediti).

Uostalom, ako vec govoris da nisam u pravu i da ne znam, molim te ispravi me. 

Ok, u ovom postu si pravu, ja sam bio malo neoprezan pa nisam dovoljno dobro objasnio što sam smatrao krivo kod tebe. Dakle, istina je da kardinalnost skupova beskonačnih brojeva možemo uspoređivati, no onda relaciju poretka definiramo na drugi način. Pa tako kažemo da su skupovi jednakobrojni ako između njih postoji bijekcija i pišemo |A| = |B|. Ako postoji injekcija iz A u B, onda pišemo |A| >= |B|, a ako postoji injekcija koja nije bijekcija iz A u B, onda pišemo |A| > |B|. S tim definicijama, možemo dokazati da realnih brojeva na neki način ima više od prirodnih, da prirodnih, racionalnih i cijelih ima jednako mnogo itd.. Na taj način možemo i definirati tkz. alef brojeve (http://en.wikipedia.org/wiki/Aleph_number). To inače spada u teoriju skupova.

 

Razlog zbog kojega sam te ja neopravdano prozvao neznalicom (i duboko ispričavam se zbog toga, posebice mog drugog posta) jer zbog načina na koji si ti to povezao sa pojmom beskonačnosti tj. tvojom interpretacijom toga u ovom slučaju (za koju još uvijek smatram da je potpuno pogrešna, no ne da mi se više razglabati). Isto tako možemo određenim elegantnim definicijama dodijeliti konačnu sumu divergentnim redovima pa npr. dobiti da je suma svih prirodnih brojeva -1/12 (http://en.wikipedia.org/wiki/1_%2B_2_%2B_3_%2B_4_%2B_%E2%8B%AF#Summability), no to opet nije suma u istome smislu kao što je 2+3 = 5.

Poruka je uređivana zadnji put čet 1.1.2015 22:47 (captain_soap_McTawish).
14 godina
neaktivan
offline
Re: Epikurov paradoks rješenje??

Upoznat sam sa svime sto si u gornjem paragrafu napisao. I jos uvijek ne vidim gdje si me to tocno ulovio da sam u krivo, i moja inerpretacija je puno sira od toga sto sam tu napisao, eventualno ako sam se gdje pogresno izrazio. No ako ti se neda, neda.

mojpismonosa
12 godina
neaktivan
offline
Epikurov paradoks rješenje?

Filozofi će skužiti da su ovo najobičnije Zenonove aporije

A true man is not how much liquor he can drink,nor how much asses he can whip,a true man is how he takes care of his family and handles himself in crisis.
13 godina
neaktivan
offline
Epikurov paradoks rješenje?

Koji biser (da ne koristim druge rijeći) je ovo pisao?? Nema ovo previše veze s matematikom ni paradoksom, a ovaj dio je bitan: 

Sada moramo učiniti jednu stvar, jednu ideju, koju vjerojatno nikad nitko nije učinio, a to je „rascijepiti savršenost“, moramo podijeliti konačnu svemogućnost na više područja. Ja ću je podijeliti na 4 osnovnih područja a to jesu: pravda, moral, ljubav i znanje.

Autor prvo postavlja uvijete:Tvorac:  voljan spriječiti zlo, dobar te svemoguć. A onda umjesto tih uvijeta uvodi pojam "savršenost" i dijeli ju na segmente. Prvo ti uvijeti nisu isto što i "savršenost", a drugo savršenost ne mora biti nešto pozitivno (npr savršeni stroj za ubijanje). Prema tome sami temelji teme su krivi i samim time nema smisla raspravljati o ovome. Ova tema je zrela za lock (od prvog posta).
Poruka je uređivana zadnji put pet 17.7.2015 14:28 (axos).
14 godina
offline
Re: Epikurov paradoks rješenje?

Zašto budiš temu iz mrtvih ako je zrela za lock?

13 godina
neaktivan
offline
Re: Epikurov paradoks rješenje?
Diablo86 kaže...

Zašto budiš temu iz mrtvih ako je zrela za lock?

 Da dobije objašnjenje umjesto prepucavanja o matematici. Što je najgore nemam pojma kako sam dospio u nju.

Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice