27-ica za sladokusce

poruka: 100
|
čitano: 13.131
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "27-ica za sladokusce".
16 godina
offline
27-ica za sladokusce

100% bolji kutovi gledanja? To je valjda 356 umjesto standardnih 178 stupnjeva? :)

 

It is our duty as men and women to proceed as though the limits of our abilities do not exist - Pierre Teilhard de Chardin
Moj PC  
9 0 hvala 1
15 godina
odjavljen
offline
Re: 27-ica za sladokusce

1200 dolara baš i nije paprena cijena za profesionalni monitor, a "viša svjetlina" uglavnom nije "profesionalna karakteristika". 

12 godina
neaktivan
offline
27-ica za sladokusce
I onda je Apple skup?
 
1 15 hvala 0
16 godina
moderator
offline
Re: 27-ica za sladokusce
segregator kaže...

100% bolji kutovi gledanja? To je valjda 356 umjesto standardnih 178 stupnjeva? :)

Probušiš rupu sa stražnje strane kućišta i možeš gledati i s te strane! {#}

 

Šalu na stranu, ne znam kako se došlo do te brojke, no iako se za IPS monitore kaže da imaju kut vidljivosti od 178 stupnjeva, činjenica je da se slika mijenja kod imalo jačeg kuta (a zapravo i kod izravnog kuta gledanja) nije baš 100% identična po cijeloj površini ekrana. Ako imaš IPS monitor, možeš se i sam uvjeriti u to: http://www.lagom.nl/lcd-test/viewing_angle.php

 

Tonči kaže...

1200 dolara baš i nije paprena cijena za profesionalni monitor, a "viša svjetlina" uglavnom nije "profesionalna karakteristika". 

Kod nas ne, ali u SAD-u... Recimo 30"-ni wide-gamut IPS monitor Dell UltraSharp U3011 u SAD-u košta oko 1200 dolara, a kod nas 10.000 kuna - za trećinu više. Znači, ima tri inča više i ima širi gamut, a cijena jednaka Samsungovom monitoru.

12 godina
offline
27-ica za sladokusce

Je, al kako si i sam rekao, ovome je kut vidljivosti 356 stupnjeva :p

Ova tehnologija se treba dokazati i ne bi me zacudilo da bude jos jedan Samsungov pucanj u prazno. Model je novi i cijena ce sigurno ici dolje a o kvaliteti prikaza i samog monitora ovisi kojom brzinom.

Samsung odavno nije sinonim za best buy monitore. 

 
1 0 hvala 0
15 godina
odjavljen
offline
Re: 27-ica za sladokusce

@mbaksa, imam U2711 i ne vidim promjenu boja na niti jednom modu rada ni brightnessu kod pomicanja, no možda je to do osjetljivosti oka. Edit, kod većeg bočnog kuta mrvicu potamne boje. Ne previše, ali malo zaista da. Vertikalno ne vidim.

 

GFX profesionalcima je važnije da mogu smanjiti brightness i ostati s (točno) kvalitetno prikazanim bojama. Inače, pro monitori (NEC Spectra) idu i do 2500 dolara. :)

Poruka je uređivana zadnji put čet 28.6.2012 9:29 (Tonči).
15 godina
odjavljen
offline
27-ica za sladokusce
mene ovo bode u oči "do 15% niže troškove proizvodnje" i onda puknu onu cijenu :)
Moj PC  
15 0 hvala 1
12 godina
offline
27-ica za sladokusce

kod nas znaci ocekujemo 7000 + kn??

 

 

[19xx] C3c1l
Moj PC  
1 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: 27-ica za sladokusce
C3c1l kaže...

kod nas znaci ocekujemo 7000 + kn??

 

 

 

prije 9000+

It is our duty as men and women to proceed as though the limits of our abilities do not exist - Pierre Teilhard de Chardin
13 godina
offline
27-ica za sladokusce

A što ne volim okruglo postolje

Moj PC  
7 0 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
27-ica za sladokusce

Inače, neki Samsungovi tableti već imaju PLS ekran. A i sam sam se uvjerio da je kut mnogo bolji od IPS-a.

Također, Samsung obično jamči 100% identičnu sliku onoj printanoj pa je valjda tako i ovdje samo nije navedeno.

Ali, skupo...  {#}

 

BTW Tonči

Moj U2410 nije tako dobar...

 

Zaboravili ste recimo i na IIYAMU i EIZO.

Eizo: $32000

NEC: $19000

A imamo i velike ekrane

Samsung: $60000

Matrix: $70000

NEC: $346000{#}

 

Eh, sad, koje reko da je ovaj skup?!

Poruka je uređivana zadnji put sri 27.6.2012 15:13 (logik).
Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
Re: 27-ica za sladokusce
segregator kaže...

100% bolji kutovi gledanja? To je valjda 356 umjesto standardnih 178 stupnjeva? :)

 

Jesi li možda pomislio da je iz svakog kuta jednaka slika?

Arian RIčko
12 godina
neaktivan
offline
Re: 27-ica za sladokusce
segregator kaže...
C3c1l kaže...

kod nas znaci ocekujemo 7000 + kn??

 

 

 

prije 9000+

  Ipak, nije ovo Apple! Nemaju oni kod nas toliku reputaciju pa nitko ne bi ga ni kupio.

16 godina
offline
Re: 27-ica za sladokusce
77ari kaže...
segregator kaže...

100% bolji kutovi gledanja? To je valjda 356 umjesto standardnih 178 stupnjeva? :)

 

Jesi li možda pomislio da je iz svakog kuta jednaka slika?

 

A što sam ja drugo rekao...ista i iz 178 i iz 356 stupnjeva

It is our duty as men and women to proceed as though the limits of our abilities do not exist - Pierre Teilhard de Chardin
12 godina
neaktivan
offline
Re: 27-ica za sladokusce
mrki_man kaže...

A što ne volim okruglo postolje

 

EIZO EIZO
Poruka je uređivana zadnji put sri 27.6.2012 15:17 (logik).
12 godina
neaktivan
offline
27-ica za sladokusce

zar nikoga ne bode u oci relativno niska rezolucija za ovu dijagonalu?

 

recimo, ipad ima 2048x1536 na 10", macbook pro ima  2880x1800 na 15.4".

moj mobitel ima 480x800 na 4.3" (sto vec mnogi smatraju nedovoljnim), a laptop 1600x900 na 14" (sto jest nedovoljno).

 

ne moze mi nitko reci da jedan dell, eizo, nec, samsung, hp (nebitno) ne moze izvuci vise piksela na 27".   to je ionako profesionalna klasa monitora pa cijena nije preveliki problem.

nisam jedan od onih koji "vide piksele i smetaju im", radim na jednom imacu 27" iste rezolucije i nije nesto spektakularno. jednostavno prostora nikad dosta.

 
2 11 hvala 0
15 godina
odjavljen
offline
Re: 27-ica za sladokusce
mfnikola kaže...

zar nikoga ne bode u oci relativno niska rezolucija za ovu dijagonalu?

 

recimo, ipad ima 2048x1536 na 10", macbook pro ima  2880x1800 na 15.4".

moj mobitel ima 480x800 na 4.3" (sto vec mnogi smatraju nedovoljnim), a laptop 1600x900 na 14" (sto jest nedovoljno).

 

ne moze mi nitko reci da jedan dell, eizo, nec, samsung, hp (nebitno) ne moze izvuci vise piksela na 27".   to je ionako profesionalna klasa monitora pa cijena nije preveliki problem.

nisam jedan od onih koji "vide piksele i smetaju im", radim na jednom imacu 27" iste rezolucije i nije nesto spektakularno. jednostavno prostora nikad dosta.

Tebi nije jasno što su rezolucije i kako funkcioniraju rasteri/vektori i sl.? Da bi imao koristi od ultra-visokih rezolucija (a korist je jedino u finoći prikaza), moraš sadržaj koji se prikazuje prebaciti u vektore. S obzirom da je većina grafike rasterska i da su čak grafičke kartice optimizirane za rastere, a ne vektore, proći će mnogo vremena dok Appleovi korisnici ne prestanu gledati u jako, jako sitnu grafiku (povećalom) ili jako, jako ružnu grafiku (zoom).

 

Povećani DPI i sadržaj koji će se prikazivati u pravilnoj i očekivanoj veličini bez obzira na DPI još su daleko od praktične i korisne upotrebe. Apple je izletio malo prerano sa svojim "retinama".

16 godina
offline
Re: 27-ica za sladokusce

Bok

 

Sve je to marketing, tako da ne treba previse uzbudivati oko tog modela. Nova vrsta panela dobro dode, k boljoj kvaliteti slika.. a sad koliko to kosta..... suvisno je reci.

Primjetio sam neke proizvodace npr.  proizvodace Hazro i Shimian QH300 (900 eura),

Naravn, dobre monitore na nasem trzistu necemo imatii. jer mi smo za svijet neki kvart pa prema tome bandovske cijene vladaju... nista novo..

 Ima na internetu kvalitetnih monitora.. i bit cemo zadovoljni.. Razumijemo se dobro u tehniku, samo treba naci i bit ce dobro.. Jako dobro.

Marketing adio..!

Nije mi rodendan danas!!
15 godina
neaktivan
offline
Re: 27-ica za sladokusce
mfnikola kaže...

zar nikoga ne bode u oci relativno niska rezolucija za ovu dijagonalu?

(...)

nisam jedan od onih koji "vide piksele" i smetaju mi...

  To sad ovisi o udaljenosti od ekrana. Ali da, slažem se, razlika u udaljenosti (između smartphonea, tableta i monitora) uopće nije toliko velika da bi opravdala toliko manju gustoću.

 

Što se tiče viđenja piksela, ne moraš ni vidjeti piksele a opet možeš imati korist od veće rezolucije. Do 100 piksela po stupnju (kutna rezolucija) kvaliteta se naglo penje. Poslije toga se lagano penje [prema jednoj studiji] do ~200 piksela po stupnju.

 

Tonči kaže...

Tebi nije jasno što su rezolucije i kako funkcioniraju rasteri/vektori i sl.? Da bi imao koristi od ultra-visokih rezolucija (a korist je jedino u finoći prikaza), moraš sadržaj koji se prikazuje prebaciti u vektore. S obzirom da je većina grafike rasterska i da su čak grafičke kartice optimizirane za rastere, a ne vektore, proći će mnogo vremena dok Appleovi korisnici ne prestanu gledati u jako, jako sitnu grafiku (povećalom) ili jako, jako ružnu grafiku (zoom).

  Čuj, trenutno nema koristi od ultra-visokih rezolucija!? U kojem ti svijetu živiš?

Samo da možeš pregledati fotografije u većoj rezoluciji i čitati tekst čistih rubova - korist je već dovoljna. Da ne napominjem da je čitav UI OS-a u visokoj rezoluciji. Naravno da bi vektori bili super stvar, ali i ovako je odlično ako se sve optimizira.

www.bug.hr/forum/suspended/ *** Ne očekuj od mene populističke komentare. Hvala.
Poruka je uređivana zadnji put sri 27.6.2012 16:33 (Random.).
12 godina
neaktivan
offline
Re: 27-ica za sladokusce
mfnikola kaže...

zar nikoga ne bode u oci relativno niska rezolucija za ovu dijagonalu?

 

recimo, ipad ima 2048x1536 na 10", macbook pro ima  2880x1800 na 15.4".

moj mobitel ima 480x800 na 4.3" (sto vec mnogi smatraju nedovoljnim), a laptop 1600x900 na 14" (sto jest nedovoljno).

 

ne moze mi nitko reci da jedan dell, eizo, nec, samsung, hp (nebitno) ne moze izvuci vise piksela na 27".   to je ionako profesionalna klasa monitora pa cijena nije preveliki problem.

nisam jedan od onih koji "vide piksele i smetaju im", radim na jednom imacu 27" iste rezolucije i nije nesto spektakularno. jednostavno prostora nikad dosta.

Ti uglavnom na te manje uređaje gledaš s udaljenosti možda manjoj od pola metra. A na monitor gledaš s udaljenosti od 1 m... možda malo bliže pa se ni ne primjeti. 23" monitori uglavnom imaju 1920x1080/1200 isto tako i 21"... ako imaš monitor s otprilike tolikim diagonalama znaš da je to super. A samo 4 inch više ima 2.560x1.400 to ti je otprilike 640x240p više, za samo 4"...

 

EDIT:

 

Dali se i za monitore koristi neka vrsta led dioda?... samo naravno nešto puno puno manje?

Arian RIčko
Poruka je uređivana zadnji put sri 27.6.2012 16:41 (77ari).
16 godina
neaktivan
offline
27-ica za sladokusce

Vrlo hrabra cijena s obzirom da je Apple Thunderbolt display 999$, što je kod nas 8500 kn. Ako će i biti dostupan kod nas ne vjerujem da će biti jeftiniji od 10000 kn, a nisam siguran da li opet vrijedi toga.

 

Što se tiče rezolucije, meni je ta rezolucija na iMacu bila malo čudna (skoro pa sitna) u početku, a vrlo brzo se čovjek navikne {#}

There's no business like showbusiness
Moj PC  
3 0 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
27-ica za sladokusce

Ljudi moji. Pa što želite Start orb tražit povećalom. Štoviše, puno veća rezolucija na pro monitorima nije niti poželjna niti dobra nego glupa. To što je to Apple počeo gurati na mobitelu znači jedino da je to marketinški trik.

Moj PC  
3 2 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
Re: 27-ica za sladokusce
logik kaže...

Ljudi moji. Pa što želite Start orb tražit povećalom. Štoviše, puno veća rezolucija na pro monitorima nije niti poželjna niti dobra nego glupa. To što je to Apple počeo gurati na mobitelu znači jedino da je to marketinški trik.

Ja isto mislim, ne moguće je da stene na iPad tolika rezolucija. Za tablere je dovoljna rezolucija 480p... netreba više.

Arian RIčko
15 godina
odjavljen
offline
Re: 27-ica za sladokusce
Random. kaže...
mfnikola kaže...

zar nikoga ne bode u oci relativno niska rezolucija za ovu dijagonalu?

(...)

nisam jedan od onih koji "vide piksele" i smetaju mi...

  To sad ovisi o udaljenosti od ekrana. Ali da, slažem se, razlika u udaljenosti (između smartphonea, tableta i monitora) uopće nije toliko velika da bi opravdala toliko manju gustoću.

 

Što se tiče viđenja piksela, ne moraš ni vidjeti piksele a opet možeš imati korist od veće rezolucije. Do 100 piksela po stupnju (kutna rezolucija) kvaliteta se naglo penje. Poslije toga se lagano penje [prema jednoj studiji] do ~200 piksela po stupnju.

 

 

Tonči kaže...

Tebi nije jasno što su rezolucije i kako funkcioniraju rasteri/vektori i sl.? Da bi imao koristi od ultra-visokih rezolucija (a korist je jedino u finoći prikaza), moraš sadržaj koji se prikazuje prebaciti u vektore. S obzirom da je većina grafike rasterska i da su čak grafičke kartice optimizirane za rastere, a ne vektore, proći će mnogo vremena dok Appleovi korisnici ne prestanu gledati u jako, jako sitnu grafiku (povećalom) ili jako, jako ružnu grafiku (zoom).

  Čuj, trenutno nema koristi od ultra-visokih rezolucija!? U kojem ti svijetu živiš?

Samo da možeš pregledati fotografije u većoj rezoluciji i čitati tekst čistih rubova - korist je već dovoljna. Da ne napominjem da je čitav UI OS-a u visokoj rezoluciji. Naravno da bi vektori bili super stvar, ali i ovako je odlično ako se sve optimizira.

 

Udaljenost od ekrana laptopa i od stolnog je drastično drugačija.  To je prva stvar. Već ekrani laptopa s 1920x1200 (15,6") su teški za dulje gledanje u tekst na standardnom DPI-u. Najprije, OS kao takav nije jedini bitan i najbitniji. Uostalom, u odnosu na Windowse i Linuxe, broj korisnika koji gledaju u Apple uređaje je zanemariv - nekih 10%. Dakle, to što je OSX vektoriziran (sam OS) ne znači puno za 94% ljudi na svijetu. Čak ni od onih 10%, ne koriste svi samo OS, nego i druge aplikacije i sadržaje, pogotovo web.

 

Što se weba tiče, ne znam točno postotke, ali većina weba koristi rastersku grafiku. Ima nešto entuzijasta s CSS3-om i Canvas grafikom, ali ih je jako malo. Sva produkcija temelji se na standardnim rezolucijama, pogotovo kad je riječ o videu. Fotografije su također sitne u usporedbi s "retina" skalom. Povećanje rezolucije nekoliko Appleovih uređaja i web i ostali svijet će sporo pratiti produkcijom sadržaja. Youtube sadržaj, primjerice, stiže većinom u 360px i 480px, što je na 2880 veličine palca ruke (karikiram, ali vjerojatno sam u pravu). HD i FHD sadržaji će također biti znatno mutniji na 2880, nego na 1920 npr. što je također loše. UHD nitko još ne proizvodi (Japanci se malo igraju) i nemamo medije za pohranu za mase.

 

Zaboravih i jedno od najvažnijih tržišta: industriju zabave na računalima. Današnje zvijeri od grafičkih kartica (kakve Apple nema u svojim računalima, iako je i nebitan za gaming) guše se već i u 1920x1200, 2560 lupaju entuzijasti s najjačim modelima od 600-700 eura, a onih par postotaka što može kupiti dvije GTX 690 za 2000 eura, ionako kupe video zid :).

 

Dakle, koliko god bio fasciniran Appleovim marketingom (radije si žrtva), ne mislim da si dobro procijenio kako stvaran svijet funkcionira, van onih ~10% (Gartner) udjela prodaje Apple računala.

 

Bilo bi super imati malo oštriji tekst i simpatičnu rezoluciju na npr. televizoru od 50", ali Appleovo izlijetanje je uglavnom i za sada čisti show.

Poruka je uređivana zadnji put sri 27.6.2012 17:39 (Tonči).
12 godina
neaktivan
offline
Re: 27-ica za sladokusce
Tonči kaže...
mfnikola kaže...

zar nikoga ne bode u oci relativno niska rezolucija za ovu dijagonalu?

 

recimo, ipad ima 2048x1536 na 10", macbook pro ima  2880x1800 na 15.4".

moj mobitel ima 480x800 na 4.3" (sto vec mnogi smatraju nedovoljnim), a laptop 1600x900 na 14" (sto jest nedovoljno).

 

ne moze mi nitko reci da jedan dell, eizo, nec, samsung, hp (nebitno) ne moze izvuci vise piksela na 27".   to je ionako profesionalna klasa monitora pa cijena nije preveliki problem.

nisam jedan od onih koji "vide piksele i smetaju im", radim na jednom imacu 27" iste rezolucije i nije nesto spektakularno. jednostavno prostora nikad dosta.

Tebi nije jasno što su rezolucije i kako funkcioniraju rasteri/vektori i sl.? Da bi imao koristi od ultra-visokih rezolucija (a korist je jedino u finoći prikaza), moraš sadržaj koji se prikazuje prebaciti u vektore. S obzirom da je većina grafike rasterska i da su čak grafičke kartice optimizirane za rastere, a ne vektore, proći će mnogo vremena dok Appleovi korisnici ne prestanu gledati u jako, jako sitnu grafiku (povećalom) ili jako, jako ružnu grafiku (zoom).

 

Povećani DPI i sadržaj koji će se prikazivati u pravilnoj i očekivanoj veličini bez obzira na DPI još su daleko od praktične i korisne upotrebe. Apple je izletio malo prerano sa svojim "retinama".

 

stvar je jako jednostavna, dakle mene ne zanima povecanje finoce prikaza nego upravo sitnija slika, odnosno kolicina radnog prostora koju imam pred sobom. Buduci da me vid jos uvijek izvrsno sluzi, a ne zelim imati vise monitira na stolu; rezolucija ovog 27" monitora bi mi bila idealna na nekih 20-22". S trenutnom tehnologijom vjerujem da se iz 27" moze izvuci daleko vise.

15 godina
odjavljen
offline
Re: 27-ica za sladokusce

Ako ti treba više radnog prostora, kupiš više monitora. Tehnološki nije problem, ali budeš li ti na 27" gledao u 5500px široku rezu, vid te više neće služiti tako izvrsno kao sada. Osim ako ne radiš sat-dva na računalu. 8+ sati na 30" (ili 27") s oko 5000 piksela na trenutnom DPI-u? - Jao.

12 godina
neaktivan
offline
Re: 27-ica za sladokusce
Tonči kaže...

Ako ti treba više radnog prostora, kupiš više monitora. Tehnološki nije problem, ali budeš li ti na 27" gledao u 5500px široku rezu, vid te više neće služiti tako izvrsno kao sada. Osim ako ne radiš sat-dva na računalu. 8+ sati na 30" (ili 27") s oko 5000 piksela na trenutnom DPI-u? - Jao.

 

pa sad, 5500 me ne zanima; ali recimo za ovu dijagonalu bi mi bilo idealno recimo 3200x1800, mozda cak i mrvicu vise.

12 godina
protjeran
offline
27-ica za sladokusce

iMac "27, rezoluciju vjerujem vecina zna. I ne bunim se, dapace. No da li mi treba vise? Iskreno, nemam pojma. Prvo bih to "vise" volio vidjeti u akciji, pa tek onda odluciti. No ako Apple izbaci iMac sa vecom rezolucijom u blizoj buducnosti, ne mislim kupovati. Barem ne odmah. Pricekati cu dvije-tri godine da se poprave razne pogreske kojih ce sigurno biti, onda tek kupujem.

 

No unatoc velicini ekrana i visokoj rezoluciji koristim dva monitora. I bez dva monitora se odavno ne mogu zamisliti. Probao sam cak i tri koristiti, ali to mi je vec previse za moje potrebe.

 

 
1 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: 27-ica za sladokusce
Tonči kaže...

@mbaksa, imam U2711 i ne vidim promjenu boja na niti jednom modu rada ni brightnessu kod pomicanja, no možda je to do osjetljivosti oka.

 

{#}

It is no measure of health to be well adjusted to a profoundly sick society
12 godina
offline
Re: 27-ica za sladokusce
logik kaže...
mrki_man kaže...

A što ne volim okruglo postolje

 

dobar monitor, ruzno postolje

Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice